Sub egida : “Dialog de la distanta”

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Rolul, roiul, stupul si stupizii

Mesaj  Ani la data de Mier Mai 25, 2011 7:41 am

Spectacol caritabil organizat sub sloganul “dai in doua, tipa una, ca nebuna”.

Decor: Forumul realitatea

Distributie: Rolul, Ani Stoica

Roiul, …..hmmmm

Stupul: Este cabanuta aia din lemn unde tuna si-i aduna pe toti stupizii

Stupizii: In ordinea importantei lor in lantul trofic

Scurta istorie spectacolului:

A fost odata un savant. Einstein, pe numele lui. Savantul acesta era si el un om ca toti oamenii, din multe puncte de vedere. Ceea ce il deosebea pe el de cei stupizi, era faptul ca acesta nu s-a limitat la a mesteca aceeasi ciunga gata mestecata de inaintasii lui, ci s-a hranit din cunoastere, autocunoastere, recunoastere. Parerea mea.

Parerea lui, una dintre ele, a fost ca daca albinele ar disparea, oamenii ar disparea si ei imediat dupa ele.

Buuun, acum, avand in vedere bazaitul stupid al stupidei initiatoare a acestui [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], ma gandesc ca i-ar fi mult mai utila pamantului decat in calitatea ei de pom_ana, daca s-ar retrage alaturi de regina ei, bazaitoarea sefa, in stup, unde sa se prinda in faguri, pana o iesi ceva bun din bazaiala lor. Astfel lumea scapa de niste isterice, recastigandu-si echilibrul prin refacerea septelului de albine, oamenii avand apoi a se scalda in lapte si miere.

Belphegor, draguta, e bine sa nu te amesteci in povestile altora. Este, poate, una dintre cele mai intelepte atitudini. Dar daca ai ales sa nu te amesteci, atunci nu te amesteca. Daca, dintr-o data, subit, iti vine sa te amesteci, inainte de a interveni, documenteaza-te, in caz contar pici de fazan. Asa cum s-a intamplat acum si aici. De fapt, atunci, acolo. Asa cum ai picat-stii tu cand si unde-de papagal. Sa fii sanatos! Papagalii sunt haiosi, distractivi, dar nu tin de foame.

FlorinG, saracutul de el, trantor scrie pe el, ca or avea si stupidele nevoie de un stupid in stupul lor.

Ani
IN MEMORIAM Ani
IN MEMORIAM Ani

Data de inscriere : 02/04/2011

Sus In jos

:)

Mesaj  Ani la data de Dum Iun 05, 2011 4:38 pm

Nachos with fresh salsa, por favor laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ani
IN MEMORIAM Ani
IN MEMORIAM Ani

Data de inscriere : 02/04/2011

Sus In jos

Re: Sub egida : “Dialog de la distanta”

Mesaj  baso la data de Lun Ian 28, 2013 2:27 pm

Mie mi se pare extrem de stupid ca celularele din generatia noua sa fie extrem mai stupid de complicate decat alea din generatie mai veche . Ma kkapishu pe ele pt. ca Yo n-am timp sa-mi bat capul cum dracu functioneaza si ce corelatzii mintale rapide tra' sa fac pt. a expedia un banal de numar de telefon la cineva care m-a rugat asta, sa o fac rapid. Pai yo imi bag picioarele (ca phula n-am) in orice chestie de fitze care ma obliga sa-mi bat capul mai mult decat trebuie cu ceva atat de simplu si la care, d.p.v tehnic, nu i-am gasit rezolvarea in timp record. Sa nu ma ia inteligentii pamantului cu abureala ca nu ma pricep sa fiu interactiva, ca-i fut in gura. laugh

Bai, boii dracului, pt.ca ceva inteligent sa fie si performant, tra ca ca cea mai banala dorintza sa fie posibila in cel mai scurt timp posibil , printr-o banala apasare de taste, la mintea cocosului de interactiva, fara sa fim nevoitzi a injura pe muma aluia care a inventat complicazoshenia nepractica. Ca daca nu, cei mai multi ne intoarcem la epoca primitiva , de a scrie nr. de telefon pe hartie ca sa-l dictam audio doritorului. laugh
Mere-ti in phula de dobitoci impuri si complicati, ca mie imi placea mai mult celularul practic,pur si simplu, de dinainte ! laugh raset Pe asta, nou, nu-l suport nici pt. faptul ca i se lumineaza brusc tastatura, fara niciun motiv aparent. As fi curioasa sa stiu cine sau ce drac il activeaza, din senin devil Cu ala vechi n-am avut niciodata astfel de intrebari retorice si paranoice Evil or Very Mad I se lumina tastatura doar cand il zgandaream Yo. Poa' sa fie asta, noul, mai sensibil de un milion de ori, dar daca dau cu el de pamant , pun pariu ca se emotzioneaza atat de tare , incat devine instantaneu bun de nimic...spre deosebire de ala, vechiul, care a trecut prin tot felul de shocuri si a ramas pus si simplu functional si rezistent la toate incercarile dorite sau nedorite de mine Laughing Si nici cu ma-sa producatorului/inovatorului n-am avut vreo treaba din moment ce a fost floare la ureche modul in care in care functioneaza . laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Lun Ian 28, 2013 3:13 pm

Acu', pe bune, nu tot ce este nou este si performant, in ciuda eforturilor si a reclamei care se fac in privintza tuturor noutatilor. Te trezesti cu un kkt din asta, nou, in mana, si incepi sa injuri de mama pe ala care l-a facut ca sa kake atat de complicat. Mare pacat sa se ajunga la asa ceva . Pt. ca mama dobitocului n-ar prea avea vreo vina pt. kkt-ul respectiv. Principala vina o are kktorul . Yo intotdeuna am zis ca si cei mai sadici criminali in serie au fost candva bebelushi dragalashi Laughing Si au mirosit candva doar a laptic .

Cui i-ar fi trecut prin minte ca bebelusul Hitler, probabil ingrijit ca dupa manual, va ajunge sa sa razbune in asemenea hal pe oamenii printre care a fost nevoit sa traiasca ca adult ? Tocmai pt. ca ar fi putut sa fie un arist talentat si creator de lucruri noi si frumoase, ceva, undeva, s-a stricat profund si a luat-o razna in cel mai malefic mod posibil.

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Lun Ian 28, 2013 4:36 pm

Din ceea ce a pictat, nimeni n-ar fi putut spune ca ar fi avut o viziunea incorecta despre lumea inconjuratoare. Poate doar mana mamei a perceput-o ca fiind mult prea mare si daruitoare, iesind bizar de sub falduri , pt. a oferi cununa pruncului blond si nicidecum brunet.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pana si delicateztea cu care a desenat piticii din Alba ca zapada nu i-a tradat megalomania de care a suferit. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cu alte cuvinte, si cei mai groaznici criminali sunt capabili de emotzii , sentimente umane, insa treaba asta se intampla doar in ei, intr-o maniera artistica autista, fiind imposibil pt. ei sa empatizeze in timp real cu cei din jur , pe care ii considera simple obiecte de studiu si pe care pot experimenta cele mai mizerabile teste ca sa-si satisfaca curiozitatile si "sensibilitatzile artistice" Ii doare la banana prin ce trec cei din jurul lor; nici macar nu-i intereseaza, chiar ii scarbeste . Sau, daca observa, se bucura la maxim atunci cand provoaca cat mai multa suferintza . Se hranesc din ea si ar putea compune chiar ode, incantazti ca de ei depinde apasarea pe buton ca sa fie "oameni intzelegatori" ori monstri lipsitzi de omenie laugh Aceasta este "puterea divina" care excita pe orice psihopat artist, iubitor de arta: simfonia puterii de face bine sau rau dupa cum i se pune pata de liber arbitru. De pilda :"Ii pun pe totzi in rand si il impusc in cap pe al zecelea ; ceilaltzi 9 din 10 imi vor fi recunoscatori. sau : "Stau la geam cu arma incarcata si primul care apare in tricou rosu, va fi un om mort ; totzi ceilalti , care poarta tricouri de culori diferite, tra sa-mi fie recunoscatori "

Ultima editare efectuata de catre baso in Lun Ian 28, 2013 4:59 pm, editata de 1 ori

baso

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Lun Ian 28, 2013 4:58 pm

baso a scris:Acu', pe bune, nu tot ce este nou este si performant, in ciuda eforturilor si a reclamei care se fac in privintza tuturor noutatilor. Te trezesti cu un kkt din asta, nou, in mana, si incepi sa injuri de mama pe ala care l-a facut ca sa kake atat de complicat.

N-ar fi mai simplu sa-ti cumperi un celular cu care te-ai obisnuit si pe care-l poti manipula cu usurinta, in loc sa te enervezi pe ceva mai nou si performant? raset
Nici eu nu le am cu tehnologia si nici nu ma pasioneaza, dar am tot respectul pentru cei care pot crea in acest domeniu si, desi nu imi surade ideea de a cumpara iPhone sau ce mai e la moda acum, doar pentru ca e la moda, apreciez ceva conceput de unii care au reusit sa aduca tehnologia pe cele mai inalte culmi, in felu' in care pot aprecia astfel de chestii... raset

RocketQueen
crede că are ceva de spus

Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Lun Ian 28, 2013 5:12 pm

RocketQueen a scris:
baso a scris:Acu', pe bune, nu tot ce este nou este si performant, in ciuda eforturilor si a reclamei care se fac in privintza tuturor noutatilor. Te trezesti cu un kkt din asta, nou, in mana, si incepi sa injuri de mama pe ala care l-a facut ca sa kake atat de complicat.

N-ar fi mai simplu sa-ti cumperi un celular cu care te-ai obisnuit si pe care-l poti manipula cu usurinta, in loc sa te enervezi pe ceva mai nou si performant? raset
Nici eu nu le am cu tehnologia si nici nu ma pasioneaza, dar am tot respectul pentru cei care pot crea in acest domeniu si, desi nu imi surade ideea de a cumpara iPhone sau ce mai e la moda acum, doar pentru ca e la moda, apreciez cei care au reusit sa aduca tehnologia pe cele mai inalte culmi... raset

L-am primit pe ceceluar ca cadou de ziua mea . S-or fi gandit ai mei ca am ramas in urma cu tehnologia si ca ar fi cazul sa ma adaptez raset Azi m-am enervat si i l-am dat lu' fii-mea , foarte adaptata la noutatzi, sa faca operatiunea simpla de a transmite un numar de telefon la cineva, cat mai repede. Dupa 5 minute de butonat la el, m-am enervat si mai tare cand mi-a cerut o foaie de hartie si un pix ca sa noteze numarul de telefon raset Ma kk pe culmile lor inalte daca pt. o operatziune atat de banala, tra sa dau examene de futut nervii, cand mult mai simplu e sa notez numarul ala de telefon pe o hartie ca sa-l dictez curiosului Laughing

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Lun Ian 28, 2013 5:27 pm

Cu janghina mea preistorica imi erau incredibil de simple toate operatiunile devenite brusc complicate pe noul aparat. In plus, nici nu riscam sa mi-l fure careva Laughing O gramada de griji invers proportzionale cu utilitatea practica a aparatului de comunicat. Laughing

Ca sa nu mai spun ca insasi ideea de a avea un astfel de aparat , devenit aproape obligatoriu de avut in dotare, mi se pare un cretinism tehnologic. Or fi existand si situatzii de urgentza, cand isi justifica existentza, insa aceste situatii detzin un procent infim din numarul convorbirilor telefonice sau sunetelor pavloviane ale soneriei Laughing N-as crede ca in urma cu 20 de ani mureau mai multzi oameni ori se intamplau mai multe mizerii pt. ca oamenii n-aveau celulare in dotare. In tot cazul, in prezent risti sa te enervezi mult mai mult cand suni pe cineva si ala/aia n-are chef sa-ti raspunda ori n-are semnal , n-aude telefonul sau din astea laugh Sau, in timpul unui film, la cinematograf, vecinul de scaun se cearta vreo juma de ora cu careva la telefon Laughing
Iar de cand cu handsfree, spectacolul stradal a devenit prea bizar raset Este ciudat sa vezi oameni care vorbesc singuri pe strada sau se cearta cu niste voci doar de ei auzite raset In tot cazul, fiind concentratzi la convorbire, par a fi in transa si total ruptzi de realitatea inconjuratoare . Nah, mie mi se par complet bizari astia, care circula cu handsfree pe strada . In primele momente nici nu-ti dai seama daca vorbesc la telefon sau daca sunt nebuni. Privirea e cam la fel de fixa , de intratzi in transa raset

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Lun Ian 28, 2013 7:36 pm

baso a scris:Cu janghina mea preistorica imi erau incredibil de simple toate operatiunile devenite brusc complicate pe noul aparat. In plus, nici nu riscam sa mi-l fure careva Laughing O gramada de griji invers proportzionale cu utilitatea practica a aparatului de comunicat. Laughing

Ca sa nu mai spun ca insasi ideea de a avea un astfel de aparat , devenit aproape obligatoriu de avut in dotare, mi se pare un cretinism tehnologic. Or fi existand si situatzii de urgentza, cand isi justifica existentza, insa aceste situatii detzin un procent infim din numarul convorbirilor telefonice sau sunetelor pavloviane ale soneriei Laughing N-as crede ca in urma cu 20 de ani mureau mai multzi oameni ori se intamplau mai multe mizerii pt. ca oamenii n-aveau celulare in dotare. In tot cazul, in prezent risti sa te enervezi mult mai mult cand suni pe cineva si ala/aia n-are chef sa-ti raspunda ori n-are semnal , n-aude telefonul sau din astea laugh Sau, in timpul unui film, la cinematograf, vecinul de scaun se cearta vreo juma de ora cu careva la telefon Laughing
Iar de cand cu handsfree, spectacolul stradal a devenit prea bizar raset Este ciudat sa vezi oameni care vorbesc singuri pe strada sau se cearta cu niste voci doar de ei auzite raset In tot cazul, fiind concentratzi la convorbire, par a fi in transa si total ruptzi de realitatea inconjuratoare . Nah, mie mi se par complet bizari astia, care circula cu handsfree pe strada . In primele momente nici nu-ti dai seama daca vorbesc la telefon sau daca sunt nebuni. Privirea e cam la fel de fixa , de intratzi in transa raset
Io umblu cu handsfree pe strada, da' nu ca sa vorbesc la telefon, ci pentru a asculta muzica. De altfel, doar in acest scop mi-am cumparat un smartphone. Laughing
ENKI

Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mar Ian 29, 2013 7:15 am

ENKI a scris:
baso a scris:Cu janghina mea preistorica imi erau incredibil de simple toate operatiunile devenite brusc complicate pe noul aparat. In plus, nici nu riscam sa mi-l fure careva Laughing O gramada de griji invers proportzionale cu utilitatea practica a aparatului de comunicat. Laughing

Io umblu cu handsfree pe strada, da' nu ca sa vorbesc la telefon, ci pentru a asculta muzica. De altfel, doar in acest scop mi-am cumparat un smartphone. Laughing

Yo ziceam de aia care vorbesc singuri pe strada . Multzi si gesticuleaza pt. ca au mainile libere si n-au ce face cu ele in timp ce vorbesc Laughing Cica ar fi mai sanatos pt. creier sa nu tzina aparatul la ureche , insa este un spectacol straniu cand treci pe langa unul din asta, care vorbeste cu tot corpul in timp ce se cearta cu vocile raset Ascultatul muzicii in casti, in timp ce circuli printre necunoscuti, mi se pare ceva perfect normal . In plus, impune si o distantza astfel incat nu te mai abordeaza prea des ambulantzii cu tot felul de oferte si pliante Laughing Este cel mai vizibil mod prin care se sugereaza necunoscutilor ca n-ai niciun chef sa te convinga sa donezi bani pt. biserici, sa cumperi periute de dintzi ori alte cele.

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mar Ian 29, 2013 7:49 am

De la casetofoanele alea, cu care-ti agresau timpanele, necunoscutii, tehnica ne-a oferit o minunata evolutie. Laughing

Fiecare cu muzica lui preferata, in urechi. Superb , inaltzator si relaxant Laughing

baso

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Mar Ian 29, 2013 8:46 am

baso a scris: Azi m-am enervat si i l-am dat lu' fii-mea , foarte adaptata la noutatzi, sa faca operatiunea simpla de a transmite un numar de telefon la cineva, cat mai repede.

Probabil ca telefonu' ala nu are aceasta operatiune... raset
Nici eu nu stiu cum sa transmit detaliile de pe telefonul meu, da' nu ma deranjeaza ca e mai smart decat mine. Eu ma bucur daca, in haosul manelistic care guverneaza Romania, dau de ceva inteligent, indiferent ca-i om, animal sau obiect... raset
RocketQueen

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mar Ian 29, 2013 1:35 pm

RocketQueen a scris:
baso a scris: Azi m-am enervat si i l-am dat lu' fii-mea , foarte adaptata la noutatzi, sa faca operatiunea simpla de a transmite un numar de telefon la cineva, cat mai repede.

Probabil ca telefonu' ala nu are aceasta operatiune... raset
Nici eu nu stiu cum sa transmit detaliile de pe telefonul meu, da' nu ma deranjeaza ca e mai smart decat mine. Eu ma bucur daca, in haosul manelistic care guverneaza Romania, dau de ceva inteligent, indiferent ca-i om, animal sau obiect... raset

Ce sa zic ? Fix pe operatiunea aia au omis-o ori au ascuns-o atat de bine , incat sa injuri inovatorul ca sa-si bage undeva toate operatiunile noi, cu care itzi ia ochii, dar pe care yo le folosesc mai rar sau deloc laugh Pe vechiul celular si pe altele din aproximativ aceeasi generatie, aparea in meniu, fara probleme , facand parte din firescul pur si simplu, intuitiv , fara a fi nevoie sa-ti dai doctoratul in manualul de utilizare.

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mar Ian 29, 2013 2:06 pm

RocketQueen a scris:.... apreciez ceva conceput de unii care au reusit sa aduca tehnologia pe cele mai inalte culmi, in felu' in care pot aprecia astfel de chestii... raset

Mai, asta e de reclama raset , din categoria : nu va lasati copiii sa-l incerce, ca va costa mult mai mult si tra sa cumparatzi unul nou daca apreciatzi astfel de chestii SUPERperformante raset

baso

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Mier Ian 30, 2013 5:49 pm

baso a scris:

Mai, asta e de reclama raset , din categoria : nu va lasati copiii sa-l incerce, ca va costa mult mai mult si tra sa cumparatzi unul nou daca apreciatzi astfel de chestii SUPERperformante raset

Despre iPhone chiar am auzit numa' lucruri bune, da' nu l-as lua - decat daca, poate, mi l-ar face cineva cadou. Telefonul ala nu-i compatibil decat cu programele Apple (mai merg si de la alte companii, daca-s crack'uite, da' atunci ai sanse maricele sa-ti faci varza telefonul), ori eu, avand experienta cu Apple inca de pe vremea cand ma enervam de aproape fiecare data cand incarcam muzica cu iTunes pe iPad si neagrand ideea de a fi obligata sa fiu clienta fidela unei singure companii (deci un fel de sclava), am optat pentru ceva mai modest... raset
RocketQueen

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Mier Ian 30, 2013 5:51 pm

RocketQueen a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ăla din clip e tâmpit
doar atât

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Data de inscriere : 03/02/2010

http://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Mier Ian 30, 2013 5:56 pm

delta a scris:ăla din clip e tâmpit
doar atât

Pai eu nu pentru tampit l-am postat, ci pentru telefon, care-i facut, totusi, cu putina grija, atentie si dedicatie. laugh
RocketQueen

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Joi Iul 25, 2013 3:12 pm

Wow Shocked A ajuns isteroidul sa-mi dea dreptate ambitie  Deci, fiind vorba despre greci...sa ma....slugoi ....laugh

Ideea este ca am avut toata bunavointa sa fac abstractie de episoadele cu can-can forumizdic din trecut, insa am ramas foarte receptiva la unele coincidente suspecte si inexplicabile  in reactiile prompte ale respectivei la anumitele  demersuri ale mele, prin virtual, pe care nu avea cum sa le cunoasca fara o implicare muuuult mai abuziva decat o banala ghiceala in urina laugh Din acest motiv, ultimul ei cancan , in ceea ce ma priveste, i-a pus capacul definitiv si irevocabil acestei endivide.Astfel incat am integrat-o firesc, pentru totdeauna, in categoria foula/corbeanu & laleauaneagra cu tot istoricul meu de injuraturi la adresa respectivei categorii de jeguri virtuale laughTwisted Evil

ca fapt divers:in privinta celor doua CURVE(din titlul categoriei cu pricina) intotdeauna am fost convinsa ca au avut un papagal, hacherila epurila, care le-a ajutat sa se desfasoare.laugh Ca sa fie maxim de infecte, cat le permite internetul, era musai sa aiba minim un sclav care sa sape pt. ele... in cazul in care PSIHOPATELE nu s-ar fi descurcat singure.study

baso

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Joi Iul 25, 2013 6:08 pm

baso a scris:Wow Shocked A ajuns isteroidul sa-mi dea dreptate ambitie  Deci, fiind vorba despre greci...sa ma....slugoi ....laugh

cretinul băsist iar latră în jurul năbădăioasei fără satisfacții despielițate? laugh 

delta

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Joi Iul 25, 2013 6:16 pm

baso a scris:...foula/corbeanu & laleauaneagra ...

ca fapt divers:in privinta celor doua CURVE(din titlul categoriei cu pricina) intotdeauna am fost convinsa ca au avut un papagal, hacherila epurila, care le-a ajutat sa se desfasoare. laugh Ca sa fie maxim de infecte, cat le permite internetul, era musai sa aiba minim un sclav care sa sape pt. ele... in cazul in care PSIHOPATELE nu s-ar fi descurcat singure. study
mă rog, nu este exclus să fi avut câte un tembel IT-ist care să pună botul, însă la un moment dat chiar și handicapatul ăla își dădea seama că nu-i pică nimic de la hoaște, așa că începea să fie la fel de penibil ca ăsta de mai jos ... laugh 

delta

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Lun Iun 09, 2014 5:57 pm

De mult nu m-am distrat asa de bine citind comentariile internautilor. raset Parca,totusi, nu-mi vine sa cred ca exista atatia prosti care, desi stiu sa citeasca, nu pricep nimic. Laughing Mai degraba am senzatia ca multi sunt agenti provocatori si s-au agitat asa, ca sa vada cati trepaneti pun botul la injurat, prin imitatie  Laughing

Mda, foarte instructiv experimentul  raset salutare 

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Joi Ian 01, 2015 2:00 pm

do you want the truth? You can’t handle the truth!
replica a devenit celebra datorita interpretarii de exceptie a lui Jack Nicholson in clasicul de-acum “A Few Good Men“. In final, tanarul si pedantul personaj interpretat de Tom Cruise se dovedeste capabil sa “handle” adevarul.  [Nota: Expresia "handle the truth" e dificil de tradus in romaneste. "A manui adevarul" - dar nu in sensul de manipulare, ci in sensul in care te pricepi sau nu sa manuiesti o masina; daca nu o faci cum se cuvine, risti sa te omoare. Sau "a gestiona adevarul" - atata doar ca asta suna prea contabil. Sau "a controla". Ceva mai apropiat de sensul in engleza ar fi, inclin sa cred, "a face fata adevarului". Raman insa deschis oricaror sugestii.] Acesta e, totusi, Hollywood. In viata reala, lucrurile sunt ceva mai complicate: nu toata lumea e pregatita sa faca fata adevarurilor fara rest.

Chestiunea revine periodic in atentia publicului, fie ca e vorba de inchisorile secrete ale CIA din Romania, de vreo noua Lege Big Brother, National Security Agency, dezvaluirile lui Edward Snowden, sau alte cele. Ideea, insa, e mult mai veche. Intr-o forma sau alta, ganditori musulmani precum Alfarabi, Alghazali sau Ibn Tufayl, dar si ganditori evrei precum Maimonides sau Sadya Gaon, au vorbit mai mult sau mai putin voalat despre pericolul de a spune “adevarul verde-n fata” oricui si oricand. In “Persecution and the Art of Writing“, Leo Strauss explica de ce: pe de o parte, pentru protectia mesagerului; adevarurile pot fi inconfortabile pentru ordinea existenta, iar mesagerul perceput ca un periculos bagator de zazanie (taunul Socratic); pe de alta parte, pentru binele celor multi, incapabili – atunci ca si acum – sa “digere” cu intelepciune adevarul fara sa se sminteasca. Conform lui Strauss (dar si a lui Alfarabi, bunaoara) asa se justifica traditia esoterica, initiata de Platon. Recent, excelenta carte a lui Andrei Plesu despre “Parabolele lui Iisus” propune un raspuns asemanator la intrebarea “De ce Le vorbesti in parabolele?”

Acum insa vreau sa vorbesc despre Mos Craciun. Nu despre Craciun, despre Mos Craciun. Mai cu seama in aceasta perioada a anului, multi parinti se lupta cu intrebarea “cand si cum sa ii spunem copilului ca Mos Craciun nu exista?” Ca Mos Craciun nu exista pare de la sine inteles – din puncte de vedere diametral opuse.

Conform crestinilor mai scortosi, Mos Craciun e o inventie protestanta, care n-are nimic de-a face cu crestinismul, cel putin nu cel ortodox. Asa e. Facutul de cadouri copiilor incepe in crestinism in secolul al IV-lea, cu Sfantul Nicolae, episcopul de Myra, o provincie a Imperiului Bizantin. De aceea romanii, ca si alte cateva popoare, fac si astazi cadouri copiilor de Sfantul Nicolae. Majoritatea insa, l-au asimilat cu Mos Craciun – aparent o incercare protestanta de a renunta la cultul sfintilor si a focaliza atentia credinciosilor pe Iisus. La fel si bradul sau pomul de Craciun – un obicei german si un import de data recenta, ce a impanzit lumea tot pe filiera protestanta.

Asa e.

Conform secularistilor, liber-cugetatorilor si ateilor, lucrurile sunt si mai simple – Mos Craciun e doar o minciuna, la fel ca toate celelalte “povesti” din Biblie sau din alte religii. Pe scurt, minciuni. Si ce poate fi mai urat decat sa-ti minti copiii sau sa ii consideri incapabili de a face fata adevarului, oricat de frangator de visuri sau lipsit de poezie ar fi? Daca s-a descurcat Tom Cruise, se vor descurca si ei. In plus, isi vor primi si ei cadourile, la fel ca ceilalti copii, insa ei nu vor fi fraierii care sa creada intr-un Mos cu barba alba si sanie trasa de reni. Se vor preface doar ca cred si se vor infrupta din beneficii. Mai dinspre stanga, demitizarea lui Mos Craciun e insotita – cum altfel? – de o critica a capitalismului de consum – la urma urmei, n-a fost Mosul asa cum il stim astazi inventat de Coca Cola?

Ingaduiti-mi sa cred ca toti acesti parinti gresesc – si gresesc fundamental. Drumul spre iad e pavat, inca o data, cu bune intentii. Nu ma refer aci la greselile de demolare factuala a lui Mos Craciun (costumul rosu cu alb n-a fost inventat de Coca Cola, doar preluat, bradul de Craciun a fost folosit de catre primii preoti si calugari care au crestinat triburile germanice ca simbol al Trinitatii, cu mult inaintea protestantismului, s.a.m.d.). Detaliile astea se pot gasi pe toate gardurile, pentru oricine are minima curiozitate sa le verifice. Aci e vorba de ceva mult mai grav. Aci e vorba de a invata copiii ca adevarata credinta poate face casa buna cu necredinta. Si ca e bine asa. Sa crezi cand nu stii ca nu stii, e simpla ignoranta. Sa crezi cand stii ca nu stii, asta e adevarata credinta.

Nu e vorba doar de “fericiti cei ce n-au vazut si au crezut” sau despre “cred, Doamne, ajuta necredintei mele“, desi sunt parte din aceeasi explicatie. Nu e vorba nici macar (doar) de religie. E vorba de societatea pe care vrem s-o avem si de oamenii pe care-i vrem alaturi. Despre ce fel de adulti vrem sa ne devina copiii. Nu va faceti iluzii: de pe la patru-cinci ani, copiii incep sa realizeze ca nu Mosul le aduce pomul de Craciun si cadourile, iar pe la sase-sapte majoritatea stiu exact cum “functioneaza sistemul”. Dar tot majoritatea refuza sa stie ca stie. Majoritatea prefera, din reflex, sa ocroteasca si sa intretina mitul.

Si bine face. Una e sa stii ca parintii sau prietenii ti-au facut cadourile, alta sa sustii sus si tare ca asta e dovada ca nu exista Mos Craciun. Argumentul schioapata logic. Logic ar fi sa sustii ca tocmai aceasta generozitate e dovada faptului ca exista Mos Craciun. Mosul nu ar actiona prin acesti interpusi, unii de multe ori anonimi, daca acesti oameni nu ar crede in el. Nu ar avea cum. Avem cu totii nevoie de imagini care sa ne mangaie, imagini care sa ne mobilizeze, sa ne faca mai buni. Pentru un exemplu mai simplu, ganditi-va la Wilson, mingea de volei pictata de Tom Hanks in Cast Away pentru a-i tine companie pe insula pustie – si cate de serios a ocrotit-o pana la sfarsit. Stia ca e doar o minge de voleibal pictata de el insusi? Fara doar si poate. Asta era “adevarul”. Credea ca doar o minge de voleibal? Nicidecum, altminteri nu si-ar fi riscat viata pentru … Wilson. L-a ajutat Wilson? Nici nu se mai pune intrebarea.

Avem cu totii nevoie de un Wilson – iar daca nu avem unul, il vom inventa. V-ati gandit, de-o bunaoara, de ce ateii si liber-cugetatorii sunt mai obsedati de religie si de biserica, decat orice drept-credincios? Ai spune ca asemenea spirite “luminate” si “pragmatice” s-ar cuveni sa se bucure de ascendentul pe care-l au in raport cu “obscurantistii” si “idealistii”. In realitate, insa, nu contenesc sa incerce sa “lumineze” pe toata lumea. Sunt mai obsedati de religie decat Bula, caruia ii putea flutura prin fata si un tramvai, ca el tot la un singur lucru se gandea. Sau de ce in plina explozie a secularismului devin tot mai populare filmele si video-games cu vrajitori, balauri, si alte creaturi magice? Psihologic e lesne de explicat. Psihicul are nevoie de imagini. Cine n-are un Wilson, isi face macar un Harry Potter sau un Stapanul Inelelor.

Si-atunci sa ne gandim: E adevarat ca binele nu invinge intotdeauna raul, ca nu toate iubirile sunt eterne, ca de multe ori te descurci mai bine in viata daca minti, inseli, plagiezi, furi, cata vreme nu esti prins? E adevarat ca oamenii tind sa fie egoisti, ca iubirea de patrie e mai degraba un sablon gaunos si ca e ilogic sa iti sacrifici viata pentru orice? Ca e mai logic, cum spun the Beatles, sa nu existe nothing to die for, nimic pentru care sa merite sa mori, nici tari, nici religii, nici nimic? Se prea poate. Se prea poate sa fie adevarat, dar cine ar putea sa spuna cu mana pe inima ca ar vrea sa-si cresca pruncii cu asemenea invataturi? Cine ar vrea sa traiasca langa, cu, si printre oameni de felul celor de mai sus? Pana si o banda de talhari are nevoie de dreptate in sanul ei pentru a putea functiona eficient ca banda de talhari. O comunitate bazata pe principiul suprem al prezervarii individuale nu are cum sa functioneze (de aici problema majora a teoriei contractului social – dar asta e o alta discutie.) Cine crede cu adevarat ca ai pentru ce trai daca nu ai pentru ce muri? Cine?

De aia va spun: Nu va grabiti sa-l ucideti pe Mos Craciun! Vorba lui Socrate din Republica lui Platon: “Incepem educatia prin a le spune copiilor povesti, care nu sunt in totalitate adevarate, dar contin un sambure de adevar“. Adevarul e ca n-a existat niciun Fat Frumos care sa vrea tinerete fara de batranete si viata fara de moarte. Asta e “adevarul”. Dintr-o poveste fiecare intelege cat poate, daca poate. Unii traiesc o viata intreaga si nu inteleg nimic din Mos Craciun, chiar daca stiu tot “adevarul” despre el.

La Anul si la multi ani!

Aiurea, in credibilitatea povestii cu Mos Craciun, copiii fac intrecere naturala in simtul observatiei la detalii , astfel incat  sa nu se  lasa pacaliti de prea multe ori, in acelasi scop,chiar daca fericit pt. ei, de catre parintii adulti Laughing Fii-mea, o vorbitoare necenzurata, inca inainte de a implini 3 ani, a avut comentarii  extrem de obiective, picante si de amuzante la adresa unuia deghizat in Mos Craciun. A remarcat din prima barba falsa si adidasii din pricioare (in loc de cizme inzapezite) + sacul dubios cu jucarii (intr-un sac de gunoi?) refuzand sa-i spuna poezia...pe motiv ca Mos Craciun parea a fi un hotz deghizat, care fura jucarii in loc sa le dea la copii...raset  Pentru ca a ramas nedumerita, in urmatorul an a stat vigilenta la panda, promitand ca nu adoarme langa bradul din camera ei   pana nu-l prinde pe adevaratul Mos Craciun in flagrant delict Laughing Ghinion! Mos Craciun i-a lasat cadourile pe balcon(cu acces prin usa din camera ei si de la geamul din dormitorul parintilor raset ) Cica Mos Craciun a fost grabit, nedorind sa dea explicatii unui pitic mult prea curios, mai ales ca usa de la balcon a fost inchisa  si n-a avut cum s-o deschida ca sa-i puna cadourile sub brad Laughing Dupa ce s-a prins de pacaleala de dinainte, a doua oara, explicatiile pe care i le-am oferit au  fost inedite pt. ea, considerandu-le credibile si logice Laughing Cu toate acestea, mi-a recunoscut dupa mult timp ca dupa episodul cu cadourile lasate de Mos Craciun pe balcon, a inceput sa caute prin casa eventualele cadouri ascunse din timp pt. ocazia de Craciun laugh La fel cum faceam si eu,la varsta ei, gasindu-le  de dinainte, vreo cativa ani la rand, prefacandu-ma ca cred in aducatorul magic, Mos Craciun laugh Ea NU le-a gasit,desi le-a cautat, fiind chiar surprize placute. vesel

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Joi Ian 01, 2015 3:33 pm

PS. Chiar nu cred ca povestea cu Mos Craciun ar face vreun rau copiilor. Este o minciunica distractiva atat pt. parinti cat si pt. copiii mici, pitici inocenti in toata regula, insa observatori pandaci si fericitit ca adultii intra in lumea lor, plina de imaginatie  Laughing De pilda, chiar a trebuit sa devin o "vrajitoare" rezonabila atunci cand fii-mea a inceput sa aiba un "prieten imaginar", tare afurist si pus pe rele, aproape permanent prezent in casa , singurulul responsabil (potrivit fetei) pt peretii stropiti cu cerneala sau "bordel maxim cu jucarii " in camera copil(h)otuli raset I-am spus ferm fetei ca am puterea sa-l vad si sa-l trag de urechi pe prietenul ei imaginar , cand ma mai enerveaza efectele prezentei lui, si sa-l alung definitiv din casa Very Happy Deci, n-avea decat sa-l informeze pe prietenul ei imaginar ca nu aveam de gand sa -i suport toanele de "prieten imaginar" nesimtit si tupeist vesel Astfel incat au incetat si paranormalele din casa , potrivit explicatiilor anterioare ale copil(h)otuli raset

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Dum Feb 01, 2015 11:36 am

Mi-a cazut sub ochi, intamplator, clipula asta din care am avut rabdare sa urmaresc primele minute laugh Pff...ce frumos miros au orhideele din vaza de pe blatul de la receptia hotelului Marshal de 5 stele .  laugh
De admirat sunt si lebedele halbe  de pe patul din camera de 5 *,construite artistic din prosoape  Laughing

Totusi, ceva m-a derutat la maxim in secventa din povestea cu Regele Arthur(habar n-am despre personajul cu sange royal din toata telenovela de la Wowbiz ) In 13/14 ian. am stat si eu la Hotel Marshal, de pe o straduta perpendiculara pe strada Batistei  si singurul amanunt demn si amuzant de precizat este faptul ca m-am impiedicat in cablul uneia dintre televiziunile  vigilente la ce se intampla in cladirea ICCJ cu ocazia zilei de 14 ianuarie. Laughing N-am vazut 5* la intrarea in hotel, camera semana oarecum cu cea din clip , insa fara atatea culori si fara lebede din prosoape pe pat, diferenta majora constituind-o luminile de pe coridor si sistemul de utilizare a cardului de acces(acolo unde am stat eu, cardul trebuia bagat cu curaj si scos repede ca sa se deschida usa si nu prin mangaiat la suprafata dispozitivul de acces ca sa se faca luminta verde ) In fine, n-am stiut ca exista doua hoteluri Marshal in Bucale, unul discret si fara fite de 5 stele, Marshal pur si simplu (exceptand carnea de vita din meniu care nu este chiar de vita Kobe,ci de ceva vita mai modesta in rang, insa scumpa si asta pt. cei dornici sa se rasfete cu carne de vita gustoasa si scumpa   in loc de banala ceafa de porc traditionala) si altul, Marshal Garden, de 5 stele, cu neoane luminoase pe coridor care-si schimba culorile, orhidee "mirositoare" la receptie,lebede delicate pe pat, construite din prosoape (improprii consumatiei pt. un flamand) ), halat de baie si slapi de unica folosinta in baie... Pff, nici nu vreau sa stiu cat costa in plus diferenta de tratament ca sa faci un dus, ca tot omul, sa bagi la matz, sa te pui in pat  si sa fii rege sau regina a telecomenzii, cu degetul cel mare de la mana dreapta sau stanga (daca esti stangaci), pana te loveste somnul raset

PS. As mai adauga un mic detaliu absolut neimportant. Vizita la Bucale a fost cu succes ca scop, facand abstractie totala de locul si conditiile de cazare. Puteam chiar sa nu fiu prezenta, cu cheltuieli suplimentare . Ceea ce am transmis in scris de dinainte a contat  cu adevarat.

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Vin Iul 31, 2015 2:31 pm

Interesant. Securistii care ma monitorizeaza mi-au blocat accesul la anumite site-uri. Se pare ca sunt mai inteligenta decat prevede legea iar treaba asta ii deregleaza mintal.

baso

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Sam Aug 08, 2015 5:26 pm

baso a scris:Interesant. Securistii care ma monitorizeaza mi-au blocat accesul la anumite site-uri. Se pare ca sunt mai inteligenta decat prevede legea iar treaba asta ii deregleaza mintal.
păi, ideea nu era să fie cât mai mulți retardați cu bmw și smartphone? scratch

delta

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Vin Aug 14, 2015 12:48 pm

delta a scris:
baso a scris:Interesant. Securistii care ma monitorizeaza mi-au blocat accesul la anumite site-uri. Se pare ca sunt mai inteligenta decat prevede legea iar treaba asta ii deregleaza mintal.
păi, ideea nu era să fie cât mai mulți retardați cu bmw și smartphone? scratch
Habar n-am care e ideea lor. Cert e faptul ca au devenit plictisitoare repetarea acelorasi metode imbecile de intimidare. Na, cat timp m-am exprimat doar pe aici, au decis sa ma lasa in pace. Pac, cum am indraznit sa comentez in alt loc public virtual, le-a crescut tensiunea si au devenit iar posedati de demoni Laughing

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Sept 23, 2017 9:29 am

Nu-mi place deloc Chirila insa nici nu l-as injura sau umple kkt pe FB-ul lui sau aiurea. M-a surprins insa cum a fost pus la incercare de Digi FM.

Nu stiu cum sa pun aici clipul din articol. Cam de la min -8 incepe "tortura" laugh

In locul lui Beatrice, i-as fi dedicat la finalul rautacismelor, probabil preluate de pe internet,  melodia Everybody Hurts  laugh

baso

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: