SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

cică "reformă"

+11
(Still a)Live
baso
Vasile
RocketQu33n
Anahoret
res
Armand
Dracu' gol
ENKI
lolo
delta
15 participanți

Pagina 16 din 20 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  Anahoret Mier Mai 18, 2011 5:03 am

[quote="RocketQu33n"]
Anahoret a scris:
Pentru orice roman adevarat sunt antiromana. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Ghinion!
E dreptul fiecaruia sa-si considere tara cea mai frumoasa si glorioasa, sau nu.
Cred că, mai degrabă, vrei să epatezi. Very Happy
Sau să întărâţi Leonarzi. Fiecare cu plăcerile sale! vesel


RocketQu33n a scris:Sa-ti aduc aminte ca Romania a fost trasa de urechi pentru comportamentul fata de minoritati inca din sec. al XIX-lea?
Punem pariu ca nici 200-300 de ani nu vor fi considerati o perioada scurta? Very Happy De moment ce Ungaria (si nici alte tari) nu au pretentii teritoriale, n-are rost sa ne amagim ca "frica" miorilor nu face parte din sportul national de aruncare a vinei asupra strainului pentru propriul gunoi din curte si de pe strada.
Spre exemplu pentru evrei 1000 de ani ar fi o perioadă lungă sau scurtă ca să uite Holocaustul? Până la jumătatea secolului al XIX-lea România nu exista ca stat iar în cealaltă jumătate România însemna Moldova şi Muntenia. Care a fost acel comportament faţă de minorităţi pentru care a fost trasă de urechi? Nu te întreb cu tentă ironică, chiar vreau să ştiu. Sportul cu ascunsul gunoiului sub preş şi arătarea vecinului cu degetul este un sport mondial, nu l-a inventat românii. Uite-te la italieni, de exemplu: până să ajungă ţiganii noştri acolo, de vină erau albanezii şi sârbii; este drept, ai noştri le-au luat faţa.

De moment ce Ungaria (si nici alte tari) nu au pretentii teritoriale, Unde am scris eu că ar avea?! confused
Sau şi tu faci parte dintre cei care iau declaraţiile făcute de nişte descreieraţi în campaniile electorale (şi din Ungaria şi din România) drept politică de stat?
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  Dracu' gol Mier Mai 18, 2011 6:49 am

Anahoret a scris:Uite-te la italieni, de exemplu: până să ajungă ţiganii noştri acolo, de vină erau albanezii şi sârbii; este drept, ai noştri le-au luat faţa.
Măcar italienii au o istorie de oameni cît de cît normali, care să-i reprezinte... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  RocketQu33n Mier Mai 18, 2011 4:36 pm

[quote="Anahoret"]
RocketQu33n a scris:
Anahoret a scris:
Pentru orice roman adevarat sunt antiromana. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Ghinion!
E dreptul fiecaruia sa-si considere tara cea mai frumoasa si glorioasa, sau nu.
Cred că, mai degrabă, vrei să epatezi. Very Happy
Sau să întărâţi Leonarzi. Fiecare cu plăcerile sale! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am cautat in dex ce inseamna "a epata". Laughing


Anahoret a scris:Spre exemplu pentru evrei 1000 de ani ar fi o perioadă lungă sau scurtă ca să uite Holocaustul?

De uitat n-au cum sa uite; eu ma refeream la parasirea mentalitatii in care pericolul ungar ii pandeste pe unii romani si o orientare spre viitor. Very Happy De pilda, n-au trecut inca 1000 de ani de la inchizitie, dar eu n-am auzit vreun evreu sa-i injure pe spanioli sau italieni. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] La asta ma refeream. Iar in legatura cu Holocaustul, relatiile Israelului cu Germania sunt bune, nemtii pot vizita bine-mersi Israelul si vice-versa.



Anahoret a scris: Până la jumătatea secolului al XIX-lea România nu exista ca stat iar în cealaltă jumătate România însemna Moldova şi Muntenia. Care a fost acel comportament faţă de minorităţi pentru care a fost trasă de urechi? Nu te întreb cu tentă ironică, chiar vreau să ştiu.

Ceva legat de un paragraf al Constitutiei de atunci care nu acorda cetatenia romana minoritatilor, aspect criticat Europa de Vest.

Anahoret a scris: Sportul cu ascunsul gunoiului sub preş şi arătarea vecinului cu degetul este un sport mondial, nu l-a inventat românii. Uite-te la italieni, de exemplu: până să ajungă ţiganii noştri acolo, de vină erau albanezii şi sârbii; este drept, ai noştri le-au luat faţa.

Absolut, dar exemplul dat de tine nu se prea potriveste, intrucat te referi la imigrantii din Europa de Est. Acolo, cateva exemple negative i-au determinat pe italieni sa generalizeze, dar maghiarii, ce crime au facut? Isteria asta e intretinuta de ambele parti.


Anahoret a scris:De moment ce Ungaria (si nici alte tari) nu au pretentii teritoriale, Unde am scris eu că ar avea?! confused
Sau şi tu faci parte dintre cei care iau declaraţiile făcute de nişte descreieraţi în campaniile electorale (şi din Ungaria şi din România) drept politică de stat?

Eu nu le iau, dar nu asta e sursa fricii care-i pandeste pe sovini?

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  delta Mier Mai 18, 2011 5:11 pm

RocketQu33n a scris:dar maghiarii, ce crime au facut?
Au separat capul lui Mihai Viteazu de trunchiul respectivului... Laughing (cu ajutorul lui Basta).

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  Anahoret Mier Mai 18, 2011 6:38 pm

RocketQu33n a scris:Am cautat in dex ce inseamna "a epata". Laughing
Dacă ai pus emoticonul ăsta, înseamnă că ai şi găsit explicaţia! bine
RocketQu33n a scris:Iar in legatura cu Holocaustul, relatiile Israelului cu Germania sunt bune, nemtii pot vizita bine-mersi Israelul si vice-versa.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am căutat mult emoticonul de mai sus! Very Happy

RocketQu33n a scris:Ceva legat de un paragraf al Constitutiei de atunci care nu acorda cetatenia romana minoritatilor, aspect criticat Europa de Vest.
Prima Constituţie a României a fost adoptată după abdicarea lui Cuza, deci la venirea lui Carol I în România. Iar acea constituţie a fost calchiată după cea a Belgiei. Deci, dacă a fost criticată, argumentele au fost la nivel european, nu specifice României. A doua Constituţie a fost adoptată prin 1921 dacă nu mă înşel (se poate căuta prin Wikipedia) şi, la data respectivă, era considerată ca una dintre cele mai liberale constituţii europene ale vremii. Asta ca să nu mai vorbesc despre acea hotărâre a statului Israel din zilele noaste prin care li se retrage automat viza imigranţilor care nasc copii pe teritoriul statului tocmai pentru a nu se schimba componenţa etnică.

Caută din nou acolo de unde ai luat informaţia şi vino cu date suplimentare sau dă un link. O să citim amândoi aceeaşi sursă şi după aia o să stăm de vorbă. Altfel, tu o să măsori în metri iar eu o să măsor în inch: normal că n-o să ne înţelegem! Very Happy
RocketQu33n a scris:Absolut, dar exemplul dat de tine nu se prea potriveste, intrucat te referi la imigrantii din Europa de Est. Acolo, cateva exemple negative i-au determinat pe italieni sa generalizeze, dar maghiarii, ce crime au facut? Isteria asta e intretinuta de ambele parti.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

quote="RocketQu33n a scris:Eu nu le iau, dar nu asta e sursa fricii care-i pandeste pe sovini?
Partea proastă este că şovinii sunt folosiţi de politicienii tâmpiţi pentru a răspândi frica. Iar cei mai slabi de înger pun botul... şi sunt mulţi, asta-i prost! dezaprobare
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  ENKI Mar Mai 24, 2011 5:44 pm

Asadar, anul scolar 2011-2012 va incepe pe 12 septembrie 2011 si se va incheia pe 22 iunie 2012. Adica o scurtare a celor doua vacante de vara cu "doar" vreo zece zile calduroase si eventual insorite, de care copiii, aflati in crestere, ar fi avut mare nevoie... Evil or Very Mad
Pe langa asta, semestrul al doilea incepe pe... 16 ianuarie 2012, sarind diabolic peste eminescianul 15! devil
Desigur, stirea este prezentata pozitiv. Mad

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  Anahoret Joi Mai 26, 2011 7:01 pm

ENKI a scris:Asadar, anul scolar 2011-2012 va incepe pe 12 septembrie 2011 si se va incheia pe 22 iunie 2012. Adica o scurtare a celor doua vacante de vara cu "doar" vreo zece zile calduroase si eventual insorite, de care copiii, aflati in crestere, ar fi avut mare nevoie... Evil or Very Mad
Pe langa asta, semestrul al doilea incepe pe... 16 ianuarie 2012, sarind diabolic peste eminescianul 15! devil
Desigur, stirea este prezentata pozitiv. Mad

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Părerea mea este că vezi machiavelism acolo unde este doar prostie. vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  RocketQu33n Joi Mai 26, 2011 8:04 pm

Anahoret a scris:Părerea mea este că vezi machiavelism acolo unde este doar prostie. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am inteles ca Funeriu s-a luat dupa modelul german. Numai ca programa scolara n-au facut-o si pe ea dupa modelul german. Schimbari de forma, ca deobicei, deh!

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  ENKI Joi Mai 26, 2011 10:18 pm

Anahoret a scris:
ENKI a scris:Asadar, anul scolar 2011-2012 va incepe pe 12 septembrie 2011 si se va incheia pe 22 iunie 2012. Adica o scurtare a celor doua vacante de vara cu "doar" vreo zece zile calduroase si eventual insorite, de care copiii, aflati in crestere, ar fi avut mare nevoie... Evil or Very Mad
Pe langa asta, semestrul al doilea incepe pe... 16 ianuarie 2012, sarind diabolic peste eminescianul 15! devil
Desigur, stirea este prezentata pozitiv. Mad

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Părerea mea este că vezi machiavelism acolo unde este doar prostie. vesel
Nu stiu ce sa zic... Am auzit ca Funeriu e un bolnav mintal la propriu, care primeste de la Cotroceni - comisia lui Miclea - "reforma", livrata in pachete zilnice. Am mai auzit si ca foarte multi din minister s-au cam saturat sa nu poata modifica nici un act pe care, insa, trebuie musai sa il semneze. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  delta Dum Iul 03, 2011 6:00 pm

ISTRA a scris:Chiar că dezastru la Bacalaureat!
Vinovate sunt, după părerea mea, toate părţile implicate. Adică...ok, Funeriu a cam făcut varză sau, altfel spus, a continuat vărzuirea învăţământului, dar în niciun caz nu se poate pune-n cârca lui toată vina pt aiureala asta!
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

yo nu am fost atent: în ce anume constau schimbările ordonate de guvernul actual? scratch

ISTRA a scris:Adevărul e că pe elevi îi doare la bască. Pentru durerile astea-s vinovaţi şi părinţii, şi profesorii, şi societatea, în ansamblul ei.
dar mai ales Dumnezeul și încălzirea globală...

ISTRA a scris:Părinţii şi profesorii aşteaptă rezultate minunate ale copiilor, încă d ela creşă, dacă se poate. Rezultate obţinute...pe orice fel de căi. Profesorii şi şcolile sunt căutate în funcţie de rezultate, drept pentru care...căile acelea ajung să fie tot mai neortodoxe. Şi nu e ok deloc! Absolut deloc! Unii copii ajung să nu ştie să se semneze, măcar. Alţii învaţă singuri. Ceea ce le place şi le trebuie. Baiul e că sunt învăţaţi (nu învaţă, ci sunt învăţaţi) să fie necinstiţi. Cu treaba asta nu mă pot deloc împăca! Prefer să nu am cu copiii de la clasă rezultate de să stea mâţu-n coadă, dar să ştiu că ai mei elevi ştiu pe ce lume trăiesc!
n-am înțeles partea cu "sunt învățați să fie necinstiți"? confused
adică, de exemplu, tu ai printre obiectivele de predat vreunul de genul: cum să furăm?

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  (Still a)Live Dum Iul 03, 2011 6:02 pm

delta a scris:
ISTRA a scris:Chiar că dezastru la Bacalaureat!
Vinovate sunt, după părerea mea, toate părţile implicate. Adică...ok, Funeriu a cam făcut varză sau, altfel spus, a continuat vărzuirea învăţământului, dar în niciun caz nu se poate pune-n cârca lui toată vina pt aiureala asta!
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

yo nu am fost atent: în ce anume constau schimbările ordonate de guvernul actual? scratch

ISTRA a scris:Adevărul e că pe elevi îi doare la bască. Pentru durerile astea-s vinovaţi şi părinţii, şi profesorii, şi societatea, în ansamblul ei.
dar mai ales Dumnezeul și încălzirea globală...

ISTRA a scris:Părinţii şi profesorii aşteaptă rezultate minunate ale copiilor, încă d ela creşă, dacă se poate. Rezultate obţinute...pe orice fel de căi. Profesorii şi şcolile sunt căutate în funcţie de rezultate, drept pentru care...căile acelea ajung să fie tot mai neortodoxe. Şi nu e ok deloc! Absolut deloc! Unii copii ajung să nu ştie să se semneze, măcar. Alţii învaţă singuri. Ceea ce le place şi le trebuie. Baiul e că sunt învăţaţi (nu învaţă, ci sunt învăţaţi) să fie necinstiţi. Cu treaba asta nu mă pot deloc împăca! Prefer să nu am cu copiii de la clasă rezultate de să stea mâţu-n coadă, dar să ştiu că ai mei elevi ştiu pe ce lume trăiesc!
n-am înțeles partea cu "sunt învățați să fie necinstiți"? confused
adică, de exemplu, tu ai printre obiectivele de predat vreunul de genul: cum să furăm?
De exemplu, schimbări de azi pe mâine.
Nu-ţi bate joc!
Când profesorul merge la sala de examen cu foaia cu subiectele rezolvate şi le dictează, nu se cheamă că-l învaţă pe elev să fie necinstit?
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  delta Dum Iul 03, 2011 6:06 pm

(Still a)Live a scris:
delta a scris:n-am înțeles partea cu "sunt învățați să fie necinstiți"? confused
adică, de exemplu, tu ai printre obiectivele de predat vreunul de genul: cum să furăm?
De exemplu, schimbări de azi pe mâine.
eh, aspectul cu schimbările continue e valabil pentru orice domeniu
(Still a)Live a scris:Nu-ţi bate joc!
Când profesorul merge la sala de examen cu foaia cu subiectele rezolvate şi le dictează, nu se cheamă că-l învaţă pe elev să fie necinstit?
și de ce nu e concediat pe loc?

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  laleauaneagra Dum Iul 03, 2011 6:09 pm

Eu n-am auzit aberatii de genul asta. Ma indoiesc sa existe astfel de cazuri. Oricum..elevii nu sunt prosti de anul asta...


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
laleauaneagra
laleauaneagra
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 250
Data de inscriere : 30/06/2011

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  ENKI Dum Iul 03, 2011 6:15 pm

(Still a)Live a scris:
delta a scris:
ISTRA a scris:Chiar că dezastru la Bacalaureat!
Vinovate sunt, după părerea mea, toate părţile implicate. Adică...ok, Funeriu a cam făcut varză sau, altfel spus, a continuat vărzuirea învăţământului, dar în niciun caz nu se poate pune-n cârca lui toată vina pt aiureala asta!
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

yo nu am fost atent: în ce anume constau schimbările ordonate de guvernul actual? scratch

ISTRA a scris:Adevărul e că pe elevi îi doare la bască. Pentru durerile astea-s vinovaţi şi părinţii, şi profesorii, şi societatea, în ansamblul ei.
dar mai ales Dumnezeul și încălzirea globală...

ISTRA a scris:Părinţii şi profesorii aşteaptă rezultate minunate ale copiilor, încă d ela creşă, dacă se poate. Rezultate obţinute...pe orice fel de căi. Profesorii şi şcolile sunt căutate în funcţie de rezultate, drept pentru care...căile acelea ajung să fie tot mai neortodoxe. Şi nu e ok deloc! Absolut deloc! Unii copii ajung să nu ştie să se semneze, măcar. Alţii învaţă singuri. Ceea ce le place şi le trebuie. Baiul e că sunt învăţaţi (nu învaţă, ci sunt învăţaţi) să fie necinstiţi. Cu treaba asta nu mă pot deloc împăca! Prefer să nu am cu copiii de la clasă rezultate de să stea mâţu-n coadă, dar să ştiu că ai mei elevi ştiu pe ce lume trăiesc!
n-am înțeles partea cu "sunt învățați să fie necinstiți"? confused
adică, de exemplu, tu ai printre obiectivele de predat vreunul de genul: cum să furăm?
De exemplu, schimbări de azi pe mâine.
Nu-ţi bate joc!
Când profesorul merge la sala de examen cu foaia cu subiectele rezolvate şi le dictează, nu se cheamă că-l învaţă pe elev să fie necinstit?
Ii invata asa de mici: 7 ani de acasa (aici mai sunt scapari, in functie de casa), apoi procustiana scoala primara, unde ii ierarhizeaza pe copii dupa un coeficient de inteligenta al sistemului, nu dupa "coeficientul" de spiritualitate, respectiv dupa aptitudinile innascute = talanti.
La Bac se culeg doar roadele. vesel
A, iar adevarata tinta a macelului lui Funeriu mi se par universitatile, care nu prea vor mai avea capete de vite in anul 1. Poate ca erau necesare niscai locuri libere pentru studentii din Coreea de Nord. laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  delta Dum Iul 03, 2011 6:16 pm

laleauaneagra a scris:Eu n-am auzit aberatii de genul asta.
cu dictarea soluțiilor?
sau cu permiterea copierilor?
nici yo nu prea cred că puteau fi proceduri oficiale
mai degrabă era ceva bara-bara între profi și cei din conducerea școlii, ca să nu aibă probleme dacă sunt prinși, dar să aibă și medii mari (elevii) pe la examene
iar acum, că ministerul le-a dat peste copite, încearcă să dea vina pe elevi, pe părinți, pe sistem... ș.a.m.d. vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  (Still a)Live Dum Iul 03, 2011 6:22 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:
delta a scris:n-am înțeles partea cu "sunt învățați să fie necinstiți"? confused
adică, de exemplu, tu ai printre obiectivele de predat vreunul de genul: cum să furăm?
De exemplu, schimbări de azi pe mâine.
eh, aspectul cu schimbările continue e valabil pentru orice domeniu
(Still a)Live a scris:Nu-ţi bate joc!
Când profesorul merge la sala de examen cu foaia cu subiectele rezolvate şi le dictează, nu se cheamă că-l învaţă pe elev să fie necinstit?
și de ce nu e concediat pe loc?
Fără un strop de continuitate şi de consecvenţă, e cam greu să se învârtă treburile, mai ales atunci când ai implicaţi mulţi oameni, nu maşini.

Cine să-l concedieze?
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  (Still a)Live Dum Iul 03, 2011 6:23 pm

laleauaneagra a scris:Eu n-am auzit aberatii de genul asta. Ma indoiesc sa existe astfel de cazuri. Oricum..elevii nu sunt prosti de anul asta...


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aberaţiile fiind care? Eu povestesc chestiuni ştiute din sursă sigură şi chestiuni cunoscute de mine direct.
Şi...nu, nu sunt proşti de anul ăsta! Şi nici măcar nu e vorba despre prostie...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  (Still a)Live Dum Iul 03, 2011 6:25 pm

ENKI a scris:
Ii invata asa de mici: 7 ani de acasa (aici mai sunt scapari, in functie de casa), apoi procustiana scoala primara, unde ii ierarhizeaza pe copii dupa un coeficient de inteligenta al sistemului, nu dupa "coeficientul" de spiritualitate, respectiv dupa aptitudinile innascute = talanti.
La Bac se culeg doar roadele. vesel
A, iar adevarata tinta a macelului lui Funeriu mi se par universitatile, care nu prea vor mai avea capete de vite in anul 1. Poate ca erau necesare niscai locuri libere pentru studentii din Coreea de Nord. laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ehe, bro...câte aş avea io de spus...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  delta Dum Iul 03, 2011 6:26 pm

(Still a)Live a scris:Ehe, bro...câte aş avea io de spus...
la stilul sms-ist pe care-l ai, e puțin plauzibil s-o și faci

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  (Still a)Live Dum Iul 03, 2011 6:29 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Ehe, bro...câte aş avea io de spus...
la stilul sms-ist pe care-l ai, e puțin plauzibil s-o și faci
Cred că te cam încurcă iar grija, ceea ce mă face să cred că te las să-ţi zbieri prostiile fără mine. vesel
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  delta Dum Iul 03, 2011 6:29 pm

(Still a)Live a scris:Cine să-l concedieze?
angajatorul / șeful unității unde lucrează
(și nu mă refer la "stat" sau la "sistem")
P.S. de exemplu, dacă yo fur, mă concediază directorul instituției
sau acum vrei să spui că școlile nu au nici șef? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  (Still a)Live Dum Iul 03, 2011 6:32 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Cine să-l concedieze?
angajatorul / șeful unității unde lucrează
(și nu mă refer la "stat" sau la "sistem")
P.S. de exemplu, dacă yo fur, mă concediază directorul instituției
sau acum vrei să spui că școlile nu au nici șef? laugh
Chestiile astea se fac exact cu acordul sau chiar la cererea directorului, deci...era foarte bine pusă întrebarea mea.

Pe de altă parte...rămâne cum am stabilit mai sus, înainte de cârtiţă. salutare
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  delta Dum Iul 03, 2011 6:53 pm

(Still a)Live a scris:Chestiile astea se fac exact cu acordul sau chiar la cererea directorului, deci...era foarte bine pusă întrebarea mea.
adică până luni nu-l demite directorul?
atunci marți directorul e demis de inspectorul general pe județ
marți nu e demis directorul?
miercuri inspectorul general pe județ e demis de Funeriu
miercuri nu e demis inspectorul general pe județ?
joi Boc îl demite pe Funeriu
ș.a.m.d.
până vineri e (demult) rezolvată situația

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  Dracu' gol Dum Iul 03, 2011 7:58 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Chestiile astea se fac exact cu acordul sau chiar la cererea directorului, deci...era foarte bine pusă întrebarea mea.
adică până luni nu-l demite directorul?
atunci marți directorul e demis de inspectorul general pe județ
marți nu e demis directorul?
miercuri inspectorul general pe județ e demis de Funeriu
miercuri nu e demis inspectorul general pe județ?
joi Boc îl demite pe Funeriu
ș.a.m.d.
până vineri e (demult) rezolvată situația
Yo cre' că matale uiţi în ce ţară respiri... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  Anahoret Dum Iul 03, 2011 8:24 pm

ISTRA a scris:Părinţii şi profesorii aşteaptă rezultate minunate ale copiilor, încă d ela creşă, dacă se poate. Rezultate obţinute...pe orice fel de căi. Profesorii şi şcolile sunt căutate în funcţie de rezultate, drept pentru care...căile acelea ajung să fie tot mai neortodoxe.
Am constatat că părinţii, cu cât au fost mai "oable" în timpul şcolii, cu atât mai mult vor note mari şi diplome pentru progenituri, aşa cum ai scris tu: "pe orice fel de căi".
ISTRA a scris:Unii copii ajung să nu ştie să se semneze, măcar.
Copii spui tu?! Am avut ocazia să văd un student în anul III la jurnalism (nu la cine ştie ce specializări inginereşti) care nu era în stare să scrie (nu mai zic să scrie corect) o cerere pentru reexaminare! Şi asta era cu mult înaintea guvernării Boc. Twisted Evil

A avut dreptate o cucoană de la televizor: învăţământul a început să se ducă demult pe cur în jos, însă abia acum a început să se vadă.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  (Still a)Live Dum Iul 03, 2011 8:39 pm

Anahoret a scris:
ISTRA a scris:Părinţii şi profesorii aşteaptă rezultate minunate ale copiilor, încă d ela creşă, dacă se poate. Rezultate obţinute...pe orice fel de căi. Profesorii şi şcolile sunt căutate în funcţie de rezultate, drept pentru care...căile acelea ajung să fie tot mai neortodoxe.
Am constatat că părinţii, cu cât au fost mai "oable" în timpul şcolii, cu atât mai mult vor note mari şi diplome pentru progenituri, aşa cum ai scris tu: "pe orice fel de căi".
ISTRA a scris:Unii copii ajung să nu ştie să se semneze, măcar.
Copii spui tu?! Am avut ocazia să văd un student în anul III la jurnalism (nu la cine ştie ce specializări inginereşti) care nu era în stare să scrie (nu mai zic să scrie corect) o cerere pentru reexaminare! Şi asta era cu mult înaintea guvernării Boc. Twisted Evil

A avut dreptate o cucoană de la televizor: învăţământul a început să se ducă demult pe cur în jos, însă abia acum a început să se vadă.
Să facem din pix să arate bine, iar realitatea...who cares? De altfel, când se vine-n inspecţie, mai interesante sunt hârţoagele, decât ceea ce se petrece la clasă...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  delta Dum Iul 03, 2011 8:55 pm

Dracu' gol a scris:Yo cre' că matale uiţi în ce ţară respiri... raset
cică totuși pot fi găsite rezolvări


delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  lolo Lun Iul 04, 2011 3:40 pm

Cu siguranta ca există licee în țară care au avut promovabilitate 100% la bac.
Mi se pare însă foarte amuzant faptul că cei de la Realitatea TV, au făcut un reportaj doar despre realizările elevilor de la Colegiul Mircea cel Bătrân din Constanța. laugh
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  delta Lun Iul 04, 2011 3:50 pm

lolo a scris:Cu siguranta ca există licee în țară care au avut promovabilitate 100% la bac.
Mi se pare însă foarte amuzant faptul că cei de la Realitatea TV, au făcut un reportaj doar despre realizările elevilor de la Colegiul Mircea cel Bătrân din Constanța. laugh
păi, dacă reporterul stă prin apropierea ăluia...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  ENKI Sam Iul 30, 2011 7:00 am

Se pare ca muschii Matolului incep sa se decida, cel putin in privinta finantarii univeritatilor "ierarhizate", asa cum banuiam io p-aci: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] veselie

Stirea e asta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Avand in vedere ca discretul tov. Mircea Miclea apare cu pareri bine conturate in articol, putem deduce ca lunile august si septembrie vor fi unele de "foc", de negocieri aprinse, mai ales daca tinem seama ca universitatile evaluate si ierarhizate n-au cunoscut si inca nu cunosc modalitatea in care a fost facuta "reforma". Adica: sub amenitarea taierii cifrei de scolarizare pentru noul an universitar, 90 de universitati (de stat si private) au depus la ministerul funerar, la farsitul lunii mai, o documentatie ampla, construita pe circa 100 de criterii, care mai de care mai greu de indeplinit, iar metodologia de evaluare/ierarhizare (care nu este inca publica) a fost conceputa doar dupa ce toate datele au fost centralizate la... Miclea. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

cică "reformă" - Pagina 16 Empty Re: cică "reformă"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 20 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum