SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

secte

+6
(Still a)Live
Armand
lolo
Anahoret
Dracu' gol
delta
10 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mar Iun 29, 2010 9:33 pm

RocketQu33n a scris:Unii au nevoie de ceva material ca sa creada; vezi povestea din Biblie cu Vitelul de Aur - pe care o tot evoca mishelul pentru a arata ca evreul inca din Antichitate a salivat dupa bani. laugh
Săracul mișel nu știa fără Biblie că evreii salvau după bani din Antichitate? veselie
Și să mai spună careva că nu a fost prea scund gardul grădinii Domnului! laugh


Ultima editare efectuata de catre delta in Mar Iun 29, 2010 9:34 pm, editata de 1 ori

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mar Iun 29, 2010 9:34 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Pai tu cum crezi ca i'au impresionat pe oamenii simpli, daca nu prin tot felul de "minuni" si "magii"? Unii au nevoie de ceva material ca sa creada; vezi povestea din Biblie cu Vitelul de Aur - pe care o tot evoca mishelul pentru a arata ca evreul inca din Antichitate a salivat dupa bani. laugh
Spre deosebire de alte popoare care spun cu scârbă: "Las' că-i iau eu, să nu te murdăreşti tu!" laugh
Pe naiba! Dacă n-am saliva după bani, am trăi cu toţii într-o pace eternă, minunată şi nemaipomenită! raset

Nici atunci, pentru ca ati mai saliva dupa capra..pardon, femeia vecinului. laugh

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mar Iun 29, 2010 9:36 pm

delta a scris:
RocketQu33n a scris:Unii au nevoie de ceva material ca sa creada; vezi povestea din Biblie cu Vitelul de Aur - pe care o tot evoca mishelul pentru a arata ca evreul inca din Antichitate a salivat dupa bani. laugh
Săracul mișel nu știa fără Biblie că evreii salvau după bani din Antichitate? veselie
Și să mai spună careva că nu a fost prea scund gardul grădinii Domnului! laugh

Eu nu inteleg care'i treaba cu mandria de a fi dac/cultul dacilor. Adica ce'au facut dacii, in'afara de mancat varza, construind un cerc si pierzand razboaie? scratch

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mar Iun 29, 2010 9:44 pm

RocketQu33n a scris:Eu nu inteleg care'i treaba cu mandria de a fi dac/cultul dacilor. Adica ce'au facut dacii, in'afara de mancat varza, construind un cerc si pierzand razboaie? scratch
Brânză. laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Anahoret Mar Iun 29, 2010 9:45 pm

RocketQu33n a scris:Eu nu inteleg care'i treaba cu mandria de a fi dac/cultul dacilor. Adica ce'au facut dacii, in'afara de mancat varza, construind un cerc si pierzand razboaie? scratch
Exact aceeaşi treabă cu mândria de a fi evreu, spre exempu. Sau ţi-e jenă cumva cu înaintaşii tăi? salutare

Apoi dacii, în afară de varză, mai mâncau şi brânză, mai călăreau şi câte un mânz, mai vânau o barză... Laughing

Ţinând seama că Burebista îşi întinsese stăpânirea pe o bună parte din Tracia şi era cu Cezar cam şold-la-şold (cum ar zice englezul)... n-aş prea spune că dacii au pierdut tot timpul războaie. Numai că orice imperiu are o perioadă de glorie, apoi decade. Ca şi Imperiul Roman, spre exemplu.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mar Iun 29, 2010 9:54 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Eu nu inteleg care'i treaba cu mandria de a fi dac/cultul dacilor. Adica ce'au facut dacii, in'afara de mancat varza, construind un cerc si pierzand razboaie? scratch
Exact aceeaşi treabă cu mândria de a fi evreu, spre exempu. Sau ţi-e jenă cumva cu înaintaşii tăi? salutare

Apoi dacii, în afară de varză, mai mâncau şi brânză, mai călăreau şi câte un mânz, mai vânau o barză... Laughing

Ţinând seama că Burebista îşi întinsese stăpânirea pe o bună parte din Tracia şi era cu Cezar cam şold-la-şold (cum ar zice englezul)... n-aş prea spune că dacii au pierdut tot timpul războaie. Numai că orice imperiu are o perioadă de glorie, apoi decade. Ca şi Imperiul Roman, spre exemplu.

Ei da. Nu'i totuna sa fii mandru ca esti evreu, roman, patagonez, homosexual si alta e sa fii mandru ca (s'ar putea sa) ai niste stramosi care au trait acum 1000 si ceva de ani si despre care nu se stiu foarte multe. Nu sunt de acord cu mandria, dar cred ca deobicei se naste dintr'un sentiment de popor/minoritate asuprita pentru a arata ca se simt bine in pielea lor. Bine, mai sunt americanii care sunt in general mandrii ca nu stiu mai nimic despre restul planetei. Laughing Despre evrei n'am auzit sa fie unii mandrii ca fac parte dintr'un trib anume sau de nemti ca sunt urmasii lui Thor; mi se pare o prostie.
Eu zic (fara a avea intentia de a jigni) ca pe Cezar nu'l interesa foarte mult regiunea carpato-danubiana, asa cum nici pe turci, care pusesera mai degraba ochii pe Viena. Ca doar cand s'au ambitionat cu adevarat au cucerit Romania. Laughing

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mar Iun 29, 2010 9:58 pm

RocketQu33n a scris:Nu'i totuna sa fii mandru ca esti evreu, roman, patagonez, homosexual
Da' de când un homosexual este mândru? veselie
Să nu-mi spui că ești o mândră evreică lesbiană! laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mar Iun 29, 2010 10:10 pm

delta a scris:
RocketQu33n a scris:Nu'i totuna sa fii mandru ca esti evreu, roman, patagonez, homosexual
Da' de când un homosexual este mândru? veselie
Să nu-mi spui că ești o mândră evreică lesbiană! laugh

Eu stiu? Intreaba'i, de exemplu, pe astia: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Anahoret Mar Iun 29, 2010 10:20 pm

RocketQu33n a scris:Eu zic (fara a avea intentia de a jigni) ca pe Cezar nu'l interesa foarte mult regiunea carpato-danubiana, asa cum nici pe turci, care pusesera mai degraba ochii pe Viena. Ca doar cand s'au ambitionat cu adevarat au cucerit Romania. Laughing
Fix d-aia Traian a cheltuit o grămadă de bănet cu podul de peste Dunăre şi şi-a aruncat legiunile în luptă, pentru că nu-l interesa Dacia... laugh Aurul Daciei a fost balsam pentru Imperiul Roman care, la vremea respectivă, trecea şi el printr-o criză "mondială".

Curios este că amândoi (şi Burebista şi Cezar) au fost asasinaţi cam în acelaşi timp. Altfel, ar fi fost destul de probabil să se încaiere... îi luau crema lui Traienică! Very Happy

Tehnic România (ţările române) nu a fost cucerită niciodată, pentru că şi-a păstrat autonomia. Partea proastă este că fiecare mai cu "bile" care venea la putere voia să facă skandenberg cu turcii. Până s-au plictisit sultanii şi au pus domni fanarioţi. Ăia dădeau birul şi nu se ţineau de "revoluţii".
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mar Iun 29, 2010 10:42 pm

Anahoret a scris:Fix d-aia Traian a cheltuit o grămadă de bănet cu podul de peste Dunăre şi şi-a aruncat legiunile în luptă, pentru că nu-l interesa Dacia... laugh Aurul Daciei a fost balsam pentru Imperiul Roman care, la vremea respectivă, trecea şi el printr-o criză "mondială".

Pai ce spui tu nu'mi contrazice spusele: "Ca doar cand s'au ambitionat cu adevarat au cucerit Romania (ma rog, Dacia). Daca compari aurul Daciei cu cel al Egiptului e lesne de inteles de ce a fost amanata prima.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Anahoret Mar Iun 29, 2010 10:57 pm

Vrei să demonstrezi ceva dar nu-ţi prea iese. Şi Burebista şi Cezar au fost asasinaţi în anul 44 î.Hr. Ţi-am spus că, dacă cei doi n-ar fi fost asasinaţi, cu siguranţă ar fi ajuns să se încaiere şi atunci nu se ştie care ar fi fost soarta războiului. Posibil ca Burebista să fi avut soarta lui Vercingetorix, posibil ca romanii să fi încheiat pace cu dacii fiind slăbiţi de campaniile purtate în nord.

Dacia a fost cucerită când era în decădere. Pe vremea lui Decebal era cam 1/5 faţă de cât era pe vremea lui Burebista. Dar văd că-ţi ţin lecţii de istorie şi nu este specialitatea mea. Ideea ar fi să citeşti ceva înainte şi să nu te bazezi pe ceea ce ai auzit de la alţii sau pe cultura internetistică.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mier Iun 30, 2010 12:31 am

Anahoret a scris:Vrei să demonstrezi ceva dar nu-ţi prea iese. Şi Burebista şi Cezar au fost asasinaţi în anul 44 î.Hr. Ţi-am spus că, dacă cei doi n-ar fi fost asasinaţi, cu siguranţă ar fi ajuns să se încaiere şi atunci nu se ştie care ar fi fost soarta războiului. Posibil ca Burebista să fi avut soarta lui Vercingetorix, posibil ca romanii să fi încheiat pace cu dacii fiind slăbiţi de campaniile purtate în nord.

Problema este ca istoria nu se scrie cu "daca".

Dacia a fost cucerită când era în decădere. Pe vremea lui Decebal era cam 1/5 faţă de cât era pe vremea lui Burebista. Dar văd că-ţi ţin lecţii de istorie şi nu este specialitatea mea. Ideea ar fi să citeşti ceva înainte şi să nu te bazezi pe ceea ce ai auzit de la alţii sau pe cultura internetistică.

Ceea ce'mi spui tu imi aminteste de un articol de'al lui Pruteanu, "Jumatati". Asa este, Dacia era in decadere si avea o suprafata mult mai mica, dar asta mai ales din datorita conflictelor din interiorul ei. Tocmai ca la scoala nu ni s'a spus totul si nici in cartile de istorie nu scrie ce nu este pe placul unora iar Leonardo, cel care a spus ca soldatii romani din Afghanistan nu vaneaza talibani, este profesor de istorie. Wink

Sa luam, de pilda, citatul celebru al lui Herodot, comentat de Pruteanu:

S-o iau pe îndelete. Cred că ştiţi, nu se poate să nu ştiţi – încă din şcoală trebuie să-l fi auzit – un citat celebru din Istoriile lui Herodot, în legătură cu strămoşii noştri traci şi ramura lor geto-dacii. Vi-l reproduc încă o dată. Iată ce spune Herodot în Cartea a IV-a a istoriilor sale, în paragraful 93 (citez după ediţia de la Ed. Ştiinţifică, din 1961, traducerea fiind a Feliciei Vanţ Ştef):
"Geţii (cărora romanii le vor spune daci) sunt cei mai viteji şi mai drepţi dintre traci".
Urmînd o sugestie a lui Adrian Marino, să mergem însă mai departe. Ajungem la Cartea a V-a. Ce zice Herodot acolo? La început, tot lucruri bune şi plăcute; citez din paragraful 3:
"După indieni, neamul tracilor este cel mai mare; dacă ar avea o singură conducere şi ar fi uniţi în cuget, ei ar fi, după părerea mea, de neînfrînt".
Aici, însă, se termină jumătăţile care se citează de regulă spre a ne auto-flata. Să citim ce scrie istoricul de acum 2500 de ani mai jos:
"Dar unirea lor e cu neputinţă şi nu-i chip să se înfăptuiască, de aceea sunt ei slabi".
Simţiţi cum bate pîrdalnicul de Herodot, din secolul 5 î.Cr., pînă în ziua de azi? Şi staţi, că n-aţi auzit încă toată cealaltă "jumătate". În paragraful 6 al Cărţii a V-a, zice aşa, pardon:
"La ei, la traci, trîndăvia este un lucru foarte ales, în vreme ce munca cîmpului e îndeletnicirea cea mai umilitoare; a trăi de pe urma jafului este pentru ei cel mai frumos fel de viaţă".
Nu prea ne mai place, aşa e? Şi dacă mai citim, tot în paragraful 6 din Cartea a V-a, că
"La traci există următoarea rînduială: îşi vînd copiii pentru a fi duşi peste hotare",
chiar că, din lăudător al străbunilor, Herodot devine parcă primul "denigrator" (în slujba cine-ştie-căror agenturi) al neamului nostru şi al tranziţiei noastre dinspre of spre aoleu.

Postarea completa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

PS: Prima "jumatate" o stiam din cartile de istorie; pe cea de'a doua de la tata (care'i crestin-ortodox, ca sa se linisteasca Live). Inclusiv pe internet e grea de gasit.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Anahoret Mier Iun 30, 2010 5:07 am

Pe Pruteanu l-am avut şi eu profesor! Very Happy

Dacă citeai cu mai multă atenţie ce am scris sus, ai fi văzut că n-am susţinut nimic contra lui Herodot. După asasinarea lui Burebista (de către ai lui, nu de către alţii) Dacia s-a divizat în 4 şi apoi în 5. Dovadă că dacii nu puteau fi uniţi. Dacă vrei, Burebista a fost un Mihai Viteazul al antichităţii.

În plus, ceea ce nu spune nici Pruteanu şi nici Herodot este că Deceneu – cel care i-a succedat lui Burebista şi a fost un popă dac – a pus să se ardă toate podgoriile. De ce? Este lesne de înţeles, doar nu din cauza contrabandei cu licoarea rubinie! friends Laughing

Şi ultimul comentariu ar fi acela că şi Pruteanu – despre care nu se poate spune că n-a fost un om foarte, foarte cultivat – merge numai până la jumătate (sau poate este citat numai până la jumătate) pentru nu plasează geto-dacii în contextul popoarelor "barbare" (aşa cum le numeau romanii). Toate popoarele de la nord de Dunăre sau de la nord de imperiu aveau mentalitatea aceasta. Nu ştiu dacă de la celţi, spre exemplu, a rămas în istorie vr-un tratat de agronomie. În schimb şi ei aveau ca ocupaţie de bază expediţiile în scopul jafului. Practic, singurele popoare oarecum civilizate ale antichităţii, în afară de egipteni, erau grecii şi romanii.

Ca să-ţi faci o idee despre moravurile vremii, citeşte cum trăiau romanii în vremea lui Caligula sau cum se comportau grecii în Academia de la Atena; au rămas celebre eforturile lui Alcibiade de a-l seduce pe Socrate. Iar vânzarea copiiilor s-a practicat până în zilele noastre, şi nu numai în România: chiar şi în ţările cărora le spunem civilizate, să nu mai zic de cele orientale precum "înapoiaţii" de japonezi (ca să fac trimitere la un celebru film "Memoriile unei gheişe"). Adu-ţi aminte că, până în secolul al XX-lea, fetele nu se măritau cu cine voiau ele ci cu cine decideau părinţii, în scopul reunirii sau sporirii averilor; nu era şi asta o formă de a-ţi vinde copiii? Şi asta în păturile mai înstărite, însă oamenii nevoiaşi chiar îşi vindeau copiii; asta ar trebui s-o ştii şi măcar dacă l-ai citit pe Dickens. Very Happy

De ce ţi-am scris tot cârnatul ăsta? Pentru a te lămuri că izvoarele istorice trebuie să fie interpretate în consonanţă cu vremurile în care au fost scrise, nu translatate la normele morale de astăzi. Dar, dacă vrei să demonstrezi tot dinadinsul ceva, poţi spune că oamenii primitivi distrugeau mediul pentru că vânau animale sălbatice, făceau focul în pădure, aruncau resturile alimentare pe jos şi nu se spălau pe dinţi. Şi asta văd că o spune cu acelaşi patos şi Leonardo şi RocketQu33n. Razz

A... şi faptul că Leonardo este profesor de istorie "That don't impress me much", vorba Shaniei Twain! salutare
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mier Iun 30, 2010 7:52 am

Anahoret a scris:Vrei să demonstrezi ceva dar nu-ţi prea iese. Şi Burebista şi Cezar au fost asasinaţi în anul 44 î.Hr. Ţi-am spus că, dacă cei doi n-ar fi fost asasinaţi, cu siguranţă ar fi ajuns să se încaiere şi atunci nu se ştie care ar fi fost soarta războiului. Posibil ca Burebista să fi avut soarta lui Vercingetorix, posibil ca romanii să fi încheiat pace cu dacii fiind slăbiţi de campaniile purtate în nord.

Dacia a fost cucerită când era în decădere. Pe vremea lui Decebal era cam 1/5 faţă de cât era pe vremea lui Burebista. Dar văd că-ţi ţin lecţii de istorie şi nu este specialitatea mea. Ideea ar fi să citeşti ceva înainte şi să nu te bazezi pe ceea ce ai auzit de la alţii sau pe cultura internetistică.
hehehe, te-a făcut să începi să dai explicații mai din poziție defensivă... veselie
Yo zic că referirea la daci și cotropirea țărișoarei era doar o pasă cu mantinelă pentru sublinierea eroismului evreilor care rezistă de sute de milenii (cel puțin... Laughing ) înconjurați de dușmanii lor de moarte prin bucata aia de nisip... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mier Iun 30, 2010 8:01 am

RocketQu33n a scris:
delta a scris:
RocketQu33n a scris:Nu'i totuna sa fii mandru ca esti evreu, roman, patagonez, homosexual
Da' de când un homosexual este mândru? veselie
Să nu-mi spui că ești o mândră evreică lesbiană! laugh

Eu stiu? Intreaba'i, de exemplu, pe astia: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ae un titlu prea dubios adresa aia ca s-o accesez.
Măcar sunt pe pagina aia filme cu femei goale?
Că altfel, ce rost are homosexualitatea? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mier Iun 30, 2010 8:54 am

Anahoret a scris:Pe Pruteanu l-am avut şi eu profesor! Very Happy

Dacă citeai cu mai multă atenţie ce am scris sus, ai fi văzut că n-am susţinut nimic contra lui Herodot. După asasinarea lui Burebista (de către ai lui, nu de către alţii) Dacia s-a divizat în 4 şi apoi în 5. Dovadă că dacii nu puteau fi uniţi. Dacă vrei, Burebista a fost un Mihai Viteazul al antichităţii.


Inteleg de ce'ai scris "carnatul", numai ca nu era necesar. Eu nu incerc sa demonstrez ca dacii erau niste salbatici primitivi, ci ca tendinta romanilor este de a "infrumuseta" istoria si a'si da o importanta mai mare decat au avut'o. De pilda, la istorie tin minte ca ni s'au predat cu lux de amanunte luptele pe care romanii le'au castigat iar peste domnitorii care au pierdut s'a trecut foarte rapid. Tot asa, romanilor le place sa sublinieze ca Al II'lea RM a fost scurtat cu cateva luni pentru ca Regele Mihai a intors armele, dar eu n'am auzit sa spuna si de reactia nemtilor (pe care am auzit'o de la o profesoara de chimie care a tinut in gazda un soldat german): Cand s'au retras, nemtii au strigat: Romania curva!


Ultima editare efectuata de catre RocketQu33n in Mier Iun 30, 2010 9:00 am, editata de 1 ori

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mier Iun 30, 2010 8:59 am

delta a scris:
hehehe, te-a făcut să începi să dai explicații mai din poziție defensivă... veselie
Yo zic că referirea la daci și cotropirea țărișoarei era doar o pasă cu mantinelă pentru sublinierea eroismului evreilor care rezistă de sute de milenii (cel puțin... Laughing ) înconjurați de dușmanii lor de moarte prin bucata aia de nisip... laugh

Sute de milenii? scratch Suntem pe la anul 5700 in calendarul nostru.
Remarca aceea era inutila. Rolling Eyes

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  lolo Mier Iun 30, 2010 9:30 am

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Teologul acesta spunea ca a fost tradus/interpretat gresit din greaca veche, adica romanii l'ar fi omorat printr'o metoda specifica lor (ca nu practicau doar crucificarea sau decapitarea), dar ca n'ar fi fost cea descrisa in Biblie.
Intre timp am uitat sa'ti aduc aminte...din motive obiective. Laughing
Adică să nu fi fost prins în piuneze? Orice variantă este posibilă. În definitiv aici contează ideea, mai puţin aspectele tehnice.

Chiar dacă-ţi aduceai aminte să-mi aduci aminte Very Happy n-aveam pe cine întreba fiindcă cel pe care-l cunosc şi, eventual, ar fi putut să mă pună în legătură cu cineva care ne-ar fi lămurit, este plecat săptămâna asta. Dar rămâne ca temă pentru acasă. bine
Dacă vreţi o sursă rapidă despre ritualul crucificării o găsiţi în Enciclopedia Britanică căreia i se tot face reclamă la TV şi pe care o puteţi găsi la chioşcurile de ziare. Very Happy
Filmul lui Mel Gibson despre Isus descrie crucificarea practicată de romani cam la fel cum scrie în dicţionar adică, condamnatul poartă pe umeri o bârnă orizontală care apoi este fixată pe un stâlp vertical, bătut în cuie şi ridicat la 2,5-3,5 metri pe acel stâlp. În final, bârna + stâlpul rezultă crucea. Probabil că, Isus fiind rezident al imperiului a avut parte de acelaşi tip de tratament.
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mier Iun 30, 2010 9:39 am

RocketQu33n a scris:Sute de milenii? scratch Suntem pe la anul 5700 in calendarul nostru.
Oh, da' ce contează asta, având în vedere că deja pitecantropul era de religie mozaică... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mier Iun 30, 2010 9:59 am

delta a scris:
RocketQu33n a scris:Sute de milenii? scratch Suntem pe la anul 5700 in calendarul nostru.
Oh, da' ce contează asta, având în vedere că deja pitecantropul era de religie mozaică... veselie

Bun, am inteles. Nu va mai deranjez cu propaganda mea sionista si cu alte chestii... pe care oricum nu le'am spus.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mier Iun 30, 2010 10:09 am

RocketQu33n a scris:
delta a scris:
RocketQu33n a scris:Sute de milenii? scratch Suntem pe la anul 5700 in calendarul nostru.
Oh, da' ce contează asta, având în vedere că deja pitecantropul era de religie mozaică... veselie
Bun, am inteles. Nu va mai deranjez cu propaganda mea sionista si cu alte chestii... pe care oricum nu le'am spus.
Yo zic să te superi și să pufăi... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mier Iun 30, 2010 10:12 am

Cred ca n'am fost prea subtila cand am dat de inteles ca m'am saturat sa citesc aceleasi aluzii si comentarii care merg in aceeasi directie, indiferent de subiect.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mier Iun 30, 2010 10:26 am

RocketQu33n a scris:Cred ca n'am fost prea subtila cand am dat de inteles ca m'am saturat sa citesc aceleasi aluzii si comentarii care merg in aceeasi directie, indiferent de subiect.
Să vezi ce te vei sătura în următorii 70 de ani! vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Dracu' gol Mier Iun 30, 2010 11:07 am

RocketQu33n a scris:Cred ca n'am fost prea subtila cand am dat de inteles ca m'am saturat sa citesc aceleasi aluzii si comentarii care merg in aceeasi directie, indiferent de subiect.
Daca erai musulmanca, era si mai rau. Inca nu m-ai vazut pe mine dezlantuit... veselie
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mier Iun 30, 2010 11:25 am

Dracu' gol a scris:
RocketQu33n a scris:Cred ca n'am fost prea subtila cand am dat de inteles ca m'am saturat sa citesc aceleasi aluzii si comentarii care merg in aceeasi directie, indiferent de subiect.
Daca erai musulmanca, era si mai rau. Inca nu m-ai vazut pe mine dezlantuit... veselie

Pai, te'am vazut dezlantuit impotriva rromilor si chiar a romanilor, numai ca nu ti s'a aplicat acelasi tratament care mi s'a aplicat mie: nici de catre Live, nici de catre altii... Wink

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mier Iun 30, 2010 11:27 am

RocketQu33n a scris:
Dracu' gol a scris:
RocketQu33n a scris:Cred ca n'am fost prea subtila cand am dat de inteles ca m'am saturat sa citesc aceleasi aluzii si comentarii care merg in aceeasi directie, indiferent de subiect.
Daca erai musulmanca, era si mai rau. Inca nu m-ai vazut pe mine dezlantuit... veselie

Pai, te'am vazut dezlantuit impotriva rromilor si chiar a romanilor, numai ca nu ti s'a aplicat acelasi tratament care mi s'a aplicat mie: nici de catre Live, nici de catre altii... Wink
Oamenii o fi având preferințe diferite... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Vizitato Mier Iun 30, 2010 11:32 am

delta a scris:
RocketQu33n a scris:
Dracu' gol a scris:
RocketQu33n a scris:Cred ca n'am fost prea subtila cand am dat de inteles ca m'am saturat sa citesc aceleasi aluzii si comentarii care merg in aceeasi directie, indiferent de subiect.
Daca erai musulmanca, era si mai rau. Inca nu m-ai vazut pe mine dezlantuit... veselie

Pai, te'am vazut dezlantuit impotriva rromilor si chiar a romanilor, numai ca nu ti s'a aplicat acelasi tratament care mi s'a aplicat mie: nici de catre Live, nici de catre altii... Wink
Oamenii o fi având preferințe diferite... Laughing

Bine, le poti spune preferinte, ca sa nu pronunt atunci celalalt cuvant.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mier Iun 30, 2010 11:33 am

RocketQu33n a scris:Bine, le poti spune preferinte, ca sa nu pronunt atunci celalalt cuvant.
Ce? Miercuri te-ai trezit mai supărată decât media? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Dracu' gol Mier Iun 30, 2010 11:34 am

RocketQu33n a scris:Pai, te'am vazut dezlantuit impotriva rromilor si chiar a romanilor, numai ca nu ti s'a aplicat acelasi tratament care mi s'a aplicat mie: nici de catre Live, nici de catre altii... Wink
Pai, yo sunt Dracu' gol, bre! Te pui cu Dracu'? raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  delta Mier Iun 30, 2010 11:38 am

Dracu' gol a scris:
RocketQu33n a scris:Pai, te'am vazut dezlantuit impotriva rromilor si chiar a romanilor, numai ca nu ti s'a aplicat acelasi tratament care mi s'a aplicat mie: nici de catre Live, nici de catre altii... Wink
Pai, yo sunt Dracu' gol, bre! Te pui cu Dracu'? raset
Stai că nu dă de propria adresă de e-mail pentru s-și desființa contul... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

secte - Pagina 2 Empty Re: secte

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum