teoria conspiraţiei

Pagina 36 din 36 Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: teoria conspiraţiei

Mesaj  ENKI la data de Vin Ian 20, 2017 2:02 pm

Io tot cred ca s-ar declansa un razboi civil daca Trump ar fi asasinat. suspect

CNN: Trump ucis - SUA ar fi condusă de omul lui Obama

În SUA funcționează procedura "Designated survivor", dacă Trump ar fi decedat înainte de a-și instala noul cabinet, puterea ar fi preluată de un om din administrația Obama. BUCUREȘTI, 20 ian — Sputnik. Postul de televiziune CNN aduce în discuție o problemă interesantă — dacă la ceremonia instalării s-ar produce un atentat, în urma căruia Donald Trump ar fi ucis, SUA ar fi condusă de un membru al cabinetului Obama. Iar CNN are dreptate, pentru că în SUA funcționează procedura "Designated survivor" — "Supraviețuitorul desemnat". "Supraviețuitorul desemnat" este o procedură instituită în SUA din anii ´80, prin ea se asigură o preluare a puterii statului american și menținerea unității federale în caz de dezastru. Mai precis, în cazul unui dezastru care ar duce la dispariția fizică a unui mare număr de membrii din ierarhia superioară a administrației americane (sau imposibilitatea exercitării funcției) "Supraviețuitorul desemnat" preia puterea. În cazul decesului lui Trump, înainte ca membrii cabinetului său să fie instalați în funcții, iar celor ai lui Obama le-a expirat mandatul, conducerea ar putea fi preluată de "Designated survivor" din anul în curs. "Designated survivor" este la rândul său un membru al ierarhiei superioare (în cazul acesta, administrația Obama) și este desemnat anual. Imediat după instalarea noii administrații, va fi schimbat și "Supraviețuitorul desemnat" cu unul din noul cabinet. Revenind la procedură, în cazul unor adunări, ale unor întâlniri, conferințe etc unde există riscul unui atac îm urma căreia să fie uciși mai mulți lideri ai statului, cel Supraviețuitorul desemnat nu participă și este izolat de serviciile speciale într-o locație sigură. Desigur, el poate deveni șeful statului doar dacă întreaga linie ierarhică de deasupra sa dispare în incident. Altfel, SUA sunt conduse de primul din succesiunea ierarhică. "Supraviețuitorul desemnat" trebuie să îndeplinească anumite condiții: să fie membru al cabinetului președintelui, să aibă minim 35 de ani, să fie născuți în SUA și să fi locuit în SUA cel puțin 14 ani. În urmă cu câteva luni a fost lansat un serial cu titlul "Designated survivor", o ficțiune inspirată dintr-o situație extremă, în care întregul Cabinet american, dar și membrii Congresului și Senatului au pierit în urma unui atac terorist. De menționat că, în realitate, procedura a fost introdusă în SUA în perioada în care s-a apreciat că poate fi luat în calcul un atac nuclear asupra Washington-ului.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Feb 02, 2017 8:13 am

Suntem, pentru a cata oara, deschizatori de drumuri in istorie: primele proteste televizate ale serviciilor secrete, activi si acoperiti ai SRI umpland pietele marilor orase, cu randurile ingrosate masiv de sorosisti, naivi si cautatori ad-hoc de adrenalina. Provocatorii de aseara au fost adusi de recent desfiintatul 2,15, ceea ce indica o incercare de rebeliune colectiva a securistilor cu bugete diminuate sau pusi pe liber,  rebeliune care sa degenereze in violente, respectiv vreo stare de necesitate impusa de CSAT-ul mafiot patronat de Sasalaul imobiliar penal. Laughing
In acest caz, io chiar mi-as dori ca stirea lansata de Vanghelion sa fie adevarata si sa se implineasca maine. laugh

DNA şi DIICOT vor fuziona vineri, scopul fiind acela de a-i schimbă din funcţie pe Kovesi şi Horodniceanu. Şefa noii structuri va fi Oana Schmidt Hăineală.

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Joi Feb 02, 2017 10:13 am

ENKI a scris:Suntem, pentru a cata oara, deschizatori de drumuri in istorie: primele proteste televizate ale serviciilor secrete, activi si acoperiti ai SRI umpland pietele marilor orase, cu randurile ingrosate masiv de sorosisti, naivi si cautatori ad-hoc de adrenalina. Provocatorii de aseara au fost adusi de recent desfiintatul 2,15, ceea ce indica o incercare de rebeliune colectiva a securistilor cu bugete diminuate sau pusi pe liber,  rebeliune care sa degenereze in violente, respectiv vreo stare de necesitate impusa de CSAT-ul mafiot patronat de Sasalaul imobiliar penal. Laughing
In acest caz, io chiar mi-as dori ca stirea lansata de Vanghelion sa fie adevarata si sa se implineasca maine. laugh

DNA şi DIICOT vor fuziona vineri, scopul fiind acela de a-i schimbă din funcţie pe Kovesi şi Horodniceanu. Şefa noii structuri va fi Oana Schmidt Hăineală.

Suntem telepatici Laughing Yo am comentat stirea la Sa ne radem.

Problema ar fi in a explica prostimii ca fuziunea DNA cu DIICOT nu inseamna desfiintare, nefiind un atentat la lupta anticoruptie si antiterorism. Horodniceanu imi pare a fi un tip calm, fara istericale ca el este DIICOT si asa vrea sa ramana. Stiu insa cu precizie ca D-na de la DNA ar exploda de furie ca-si pierde jucaria. Ar fi bine doar daca ea ar ramane sefa fuzionatelor. Laughing

Cu 2 ani mai mari decat mine in liceu, am cunoscut 2 frati gemeni care nu semanau deloc : unul era blandut si cuminte iar celalalt dracu' gol. Au emigrat amandoi, fiecare in alta tara nordica: unul in Norvegia, altul in Suedia. Dupa mai mult timp m-am intalnit cu dracu'gol si mi-a spus ca Dumnezeu nu bate cu parul, la randul sau fiind tata de gemeni : baiat si fata. In afara de faptul ca micutii erau total defazati cu programul de somn si haleala, fiind o nebunie totala, fetita i-a mostenit temperamentul si chiar l-a updatat. Nu era suficient sa le cumpere cate 2 jucarii identice ca sa nu iasa scandal. Ci chiar 3 sau 4. Aia mica tot confisca de la frate-sau, fiind furioasa sa-l vada pe ala ca are ceva in mana identic cu al ei. Iar micutul era frustrat ca vrea si el ce are ea. Iar sorela nici cu unicate nu-i dadea voie sa se joace. raset Il facea fata pe baiat sa se joace doar cu propriile lui degete raset

baso

Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Sam Feb 04, 2017 3:39 pm

Zara Ovidiu
4 hrs ·

Coincidente? Sau un plan de rupere a Romaniei bine ticluit in laboratoare straine si pus in aplicare de actorii politici de la Bucuresti?

1) Alianta USL (PSD + PNL) a venit la putere pe fondul unui vot popular masiv impotriva sistemului ticalosit ticluit si stapanit de Basescu, nu neaparat pe fondul apartanentei romanilor la o anumita ideologie. In mod normal USL putea guverna fara probleme, punandu-l in dificultate pe Basescu si putand scoate lejer din sistem pionii acestuia. De ce a fost nevoie de pactul de coabitare incheiat intre Ponta si Basescu si de pastrarea in sistem de catre PSD al pionilor lui Basescu care au otravit acest popor ? Cum de a tinut-o PSD pe Kovesi la sefia DNA, tinand cont de faptul ca CSM ii refuzase mandatul la Parchetul General? Cum de majoritatea dosarelor lui Basescu au fost inchise imediat dupa ce a plecat de la Presedintie?
Cine a castigat atunci ? Poporul roman? Sau doar un grup interesat de oameni care se perpetueaza de 27 de ani la putere? Judecati voi!

2) Pe fondul tragediei din #Colectiv (al carui adevar nu l-am aflat nici acum), guvernarea PSD - ALDE - UDMR - UNPR s-a delimitat rapid de Ponta cu pretul pierderii guvernarii, facandu-i astfel lui Johannis un cadou nesperat : "guvernul sau". Spuneam atunci ca "interesul national" clamat de Dragnea - Oprea, delimitarea acestora de Ponta si acceptarea de a abandona de buna voie guvernarea era de fapt un interes personal al unui grup de interese ocult. Ulterior, unul dintre pionii otraviti ai politicii, politrucul Oprea a fost "sacrificat" (in aparenta), pe tabla de sah a politicii ramanand (la vedere) doi actori majori: Dragnea si Johannis. (Basescu s-a facut "pisic" multumit ca toate dosarele sale penale au fost inchise si nimeni nu a zis nimic)

3) Autismul lui Johannis a generat scaderea dramatica a acestuia in sondaje. Alaturi de el, pe toboganul popularitatii s-a rostogolit si partidul sau, PNL. Asa ca PSD castiga alegerile in decembrie 2016, dar nu atat pe fondul programului de guvernare actual, cat pe fondul amintirii rezultatelor din guvernarea Ponta, coroborate cu dezastrul din guvernarea Ciolos care a contribuit la scaderea de popularitate a lui Johannis.
Desi a criticat lipsa de moralitate a Guvernului tehnocrat impus de Johannis pentru actiunile si mai ales pentru inactiunile acestuia, Dragnea a ales acum si el lipsa de moralitate. Si a facut exact ceea ce a facut Guvernul tehnocrat: a modificat peste noapte Codul Penal prin OUG. Efectul: i-a ridicat mingea la fileu lui Johannis, transformand un presedinte autist intr-un vector de imagine si veritabil decident. Uluitor, nu ?
De ce nu au criticat in iulie 2016 nici Johannis, nici Dragnea, nici Tariceanu, nici Turcan, nici Basescu, nici Ponta, nici Nicusor Dan, nici procurorul general, nici sefa DNA, nici CSM, modificarea Codului Penal de catre guvernul tehnocrat prin OUG fara o consultare transparenta?
De ce nu au criticat niciodata nici Johannis, nici Dragnea, nici Tariceanu, nici Turcan, nici Basescu, nici Ponta, nici Nicusor Dan, nici procurorul general, nici sefa DNA, nici CSM, faptul ca infiintarea DNA s-a facut de catre guvernul Nastase prin OUG si cu multe alte incalcari ale Constitutiei ?
De ce nu au criticat niciodata nici Johannis, nici Dragnea, nici Tariceanu, nici Turcan, nici Basescu, nici Ponta, nici Nicusor Dan, nici sefa DNA, nici CSM faptul ca la numire procurorul vgeneral Lazar ar fi avut un dosar penal cu implicatii grave (dupa cum dezvaluia jurnalistul Mihai Pâlşu pe site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] dosarul ar fi fost musamalizat)?

4) Art. 31, alin. 3 din Legea 47/1992 privind functionarea Curtii Constitutionale a Romaniei spune: “Dispozitiile din legile si ordonantele in vigoare constatate ca fiind neconstitutionale isi inceteaza efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curtii Constitutionale, daca, in acest interval, Parlamentul sau Guvernul, dupa caz, nu pune de acord prevederile neconstitutionale cu dispozitiile Constitutiei”. Prin Decizia nr. 405 emisa la 15 iunie 2016, Curtea Constitutionala a nascut pentru Guvern si Parlament obligatia de a pune in acord textul art. 297 Cod penal privind infractiunea de abuz in serviciu pana la data limita de 14 august 2016. Dar acest lucru nu s-a intamplat! Si nimeni nu a zis nimic cu privire la aceasta incalcare nejustificata a legilor. Nici Johannis, nici Dragnea, nici Tariceanu, nici Turcan, nici Basescu, nici Ponta, nici nicusor Dan, nici procurorul general, nici sefa DNA, nici CSM. Nimeni! De ce oare?

5) Conform Constitutiei, presedintele Johannis poate face gratieri individuale. Asa cum a facut Obama. Deci pentru a evita o eventuala gratiere a penalilor PSD, Johannis putea sa fie cu un pas inaintea lui Dragnea si sa faca mii de gratierii individuale ale unor amarati carea au ajuns la puscarie impinsi de saracie si necazuri si nevoi.
De ce a refuzat Johannis sa faca gratieri individuale ? De ce a aruncat miza pe umerii PSD. De ce, desi constient de miza, Dragnea a impins, pe repede inainte un proiect act normativ privind gratierea ?
Oare nu cumva Dragnea si Johannis au actionat impreuna pentru a crea o stare de tensiune si de a-l transforma pe autistul Johannis in presedinte jucator si a-i reda posibilitatea de a primi din nou "guvernul sau" pentru multi ani de acum incolo, caci sunt sigur ca Dragnea e constient ca daca intinde coarda presiunea strazii va fi fatala PSD.

Si cate "coincidente" mai sunt....

Morala: nu va lasati manipulati, romanii mei!
Majoritatea politicienilor care ne conduc sunt o apa si un pamant. Am spus majoritatea, tinand cont de faptul ca printre ei mai exista si oameni cinstiti si patrioti.
Judecati cu mintea si cu sufletul fiecare informatie. Analizati si apoi va pronuntati. Nu fiti patimasi! Stati si va ganditi o clipa : noi ne certam intre noi, dar politicienii ne decid soarta fara sa le pese de ceea ce dorim noi.
Ganditi-va ca cel mai important lucru pentru noi e sa avem unita aceasta tara!

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Feb 09, 2017 8:10 am

Mda, se auzise si pe la noi ca ar incepe niste mitinguri judetene impotriva Sasalaului ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), iar acum aflam ca ele ar fi fost soptite in urechea lui Dragnea de noii amerloci ai lui Trump. Ramane sa vedem daca aceste mitinguri vor duce la secesiuni, atat in USA, cat si in Mioristan.  laugh

Încep Mitingurile lui Trump cu titlul "Spiritul Americii" ca răspuns la Mitingurile lui Soros. Pe când "Spiritul României"? Sau mai urât spus "Mă proștilor dacă nu ştiți ce să faceți copiați-l pe Donald Trump

Liderii conservatori de la nivel local planifică o serie de mitinguri masive pro-preşedintele Donald Trump, mitinguri care vor fi organizate simultan în toată țara, a aflat Breitbart News, în mod exclusiv.

Pe 27 februarie și 4 martie mitingurile supranumite "Spiritul Americii" vor avea loc la nivel național în fiecare oraş din America.
"Aceste mitinguri sunt inclusive, non-partizane, și deschise pentru oricine, în susținerea președintelui Trump, în eforturile sale de a aduce înapoi locurile de muncă în fabricile din America, de a pune securitatea națiunii noastre în fața corectitudinii politice, pentru îmbunătățirea infrastructurii noastre, pentru revitalizarea orașelor și pentru siguranța granițele națiunii, " - a spus Debbie Dooley, co-fondator național al mișcării Tea Party și un organizator cheie al mitngurilor numite "Spiritul Americii" relatează într-un comunicat de presă Breitbart News.
Din momentul, alegerii președintelui Trump, în timpul său ca presedinte ales si de la inaugurarea sa la data de 20 ianuarie, stângiști progresişti hardcore au ieşit în mod repetat să protesteze uneori într-un mod violent.
Aceste mitinguri, spun organizatorii, sunt menite să fie un spectacol liniștit de forță de la "majoritatea tăcută" care s-a pronunțat pentru Trump şi care i-au adus lui Trump victoria împotriva democratei Hillary Clinton.
Dooley a declarat pentru Breitbart News că, de la marşul anti-Trump al femeilor din Washington DC după inaugurarea președintelui, ea a primit atât de multe apeluri de la susținătorii lui Trump peri a faxw un miytimprintre care multe, multe femei.
Suporterii lui Trump au îndemnat-o să organizeze un spectacol de forță al majorității tăcute la nivel național ca răspuns, care a trebuit să opri telefonul ei mobil astfel încât ea ar putea obține lucrul făcut.
Mitingurile "Spiritul Americii" nu sunt mitinguri "Tea Party", a adăugat ea, și ea speră ca şi grupuri ce-i susțin pe democrați să vină şi să-l susțîn - pe Trump au existat multe dintre ele la nivel național, formând un colectiv numit "Trumpocrats" - Va se implica si intensifice pentru a ajuta la președinte, de asemenea.
Ea a spus, de asemenea că selecția datei de 27 februarie ca data de început al acestor mitinguri pro-Trump este semnificativă, deoarece aceasta a fost prima zi a mișcării Tea Party din 2009.

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Sam Feb 11, 2017 9:34 am

Am cautat chiar acum pagina de feisbuc a lui Ionel Nitu, presedintele NSC (New Strategy Center - spuraguvernul securist). Am gasit-o imediat. Laughing

O postare de ieri suna asa:

Ionel Nitu shared Flavius Eduard's event.
Yesterday at 12:32am ·

ma gandesc sa particip; daca vine vreunul dintre cei 2 angajati (plus 1 de la Sputnik) de la flux24.ro le dau si un interviu; in felul acesta castigam ambele parti: lor li le tripleaza numarul de vizitatori iar eu poate am sansa sa-mi fie publicat dreptul la replica trimis azi*

Poza evenimentului este asta:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Brusc am realizat ca imaginea este cumva trucata, amintindu-mi totodata ca ieri mi-a sarit in ochi o alta imagine asemanatoare, evident photoshopata.

Aceasta a doua poza este coperta paginii unei activiste inraite, celebra actrita Natalie Ester (recunosc, io n-am auzit de ea pana ieri).

Deci, de la simbolistica mamutului si a epocii de gheata s-a trecut la cea a inorogului. Laughing

Sasalaul a pomenit cu gura lui despre aceasta faza in Parlament, cand a precizat intervalul de miscare pentru castigatorii alegerilor (demisia unui minstru, prea putin - alegeri anticipate, prea mult in aceasta faza). Oare ce faza urmeaza?! scratch

* Am gasit si dreptul la replica al necunoscutului presedinte al supraguvernului coloniei. Laughing

Ionel Nitu buna ziua,
numele meu este Ionel Nitu si sunt presedintele New Strategy Center,
cu privire la articolul:

pentru corecta informare a publicului dvs.,
dar si pentru a respecta minimele norme deontologice ale profesiei de jurnalist,
va rog respectuos:
1. sa scoateti poza cu fiul meu din cadrul articolului dvs. - nu aveti acordul meu si nici al sotiei, ca parinti, sa publicati poze cu copilul meu, minor

2. sa corectati afirmatia "În aceste zile pe profilul său de facebook cheamă la revolte în Piața Victoriei" - daca tot v-ati uitat pe profilul meu de fb, puteati lesne observa ca ultimele postari au fost despre nevoia ca Dragnea sa iasa in fata protestantilor (pt a calma spiritele), despre dezbinare si polarizare etc.;
va rog sa-mi aratati un singur indemn de-al meu prin care "chem la revolte";
in plus, sper ca nu e un delict sa am propria opinie despre protestele fara precedent din istoria postdecembrista a tarii noastre...

3. sa corectati afirmatia "Nițu controlează Intelseco care pe cybersecurity deține majoritatea contractelor cu statul";
in primul rand nu mai sunt de circa un an actionar la Intelseco si in al doilea rand va rog sa demonstrati ca firma "detine majoritatea contractelor cu statul";
daca ati fi facut minimul de verificari, ati fi constatat ca Intelseco a avut o cifra de afaceri de 56.432 lei in 2015, cu un profit de circa 2.400 lei;
daca asta e tot bugetul pe cybersecurity al Romaniei, atunci avem o mare problema ca tara...

4. nu am inteles cum NSC controleaza marile proiecte...
ati preluat doar cateva din eveneimentele organizate de noi de-a lungul timpului.
in logica dvs, controlam si relatiile cu Administratia americana (am avut 2 dezbateri pe acest subiect, cu un invitat din SUA), controlam si relatiile cu R Moldova, ba chiar si tot ce se intampla in Balcani si Regiunea Extinsa a Marii Negre, controlam si contrabanda si contrafacerea etc.
este aberant!

5. restul alegatiilor nu le voi comenta aici, insa rolul unui ONG, asa cum este New Strategy Center, este de a organiza dezbateri si nicidecum, asa cum in mod repetat sustineti (fara a argumenta), de a "controla" nu stiu ce domenii

6. daca tot ati vrut sa scrieti despre mine, va rog sa analizati daca e oportun, pentru corecta si echilibrata informare a publicului dvs., sa adaugati si urmatoarele:
Ionel Nitu a fost decorat de doua ori de Presedintele Romaniei pentru merite deosebite in activitate
Ionel Nitu este autor al mai multor carti, studii si articole, printre care si prima carte de analiza de intelligence (citata ca bibliografie pe site-ul CIA)
Ionel Nitu detine titlul doctor in stiinte si este cadru didactic asociat la mai multe universitati
Like · Reply · 1 · February 9 at 11:30am

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Feb 11, 2017 10:30 am

Apropo de inorog ... raset

Revin în mulțime. Oamenii urmăresc cu atenție proiecțiile laser de pe blocul aflat peste drum de clădirea Guvernului, cu MegaImage la parter. Acum scrie ”Liniște”. Un tip vrea să sune în vuvuzelă. Bă, nu vezi ce scrie acolo, facem liniște! îl admonestează prietenul lui. Mitingiștii tefeliști sunt cuminți și ascultători cu comenzile laserului. Acum scrie ”Deșteaptă-te române!”. Deci, se apucă să cânte. Unde mă aflu, imnul sună a bălmăjeală de popi beți. Unii nu nimeresc versurile, deși sunt proiectate pe bloc. Mai încolo însă, alții cântă din rărunchi, puternic dar... se opresc tot la strofa a 2-a. Se termină imnul. Pauză scurtă. Iar vuvuzele. Hai, că e mișto meciul cu Dragnea!
 Curiozitatea care ucide pisica mă mână către duba de unde se proiectează mesajele laser. Pe ea scrie Medicină Veterinară. Ciudată întâmplare, mesajele cu care sunt ghidați oamenii sunt transmise dintr-o mașină pentru animale! Alta n-au găsit, duba e a unui prieten cu cabinet veterinar, ne spun maeștrii proiecției de la Aural Eye, un studio de artă vizuală format de tineri entuziaști, frumoși și liberi. Ei au sesizat oportunitatea de marketing a mitingurilor, acum îi știe toată lumea. Dacă protestele mai țin, pun la cale să proiecteze și “dedicații”, adică mitingiștii pot trimite mesaje, spre proiectare, la adresa [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Deocamdată, din boxele aduse de băieți răsună Imnul Golanilor, al răposatului Cristi Pațurcă. Mai lipsește doar o mineriadă.

comentariul lui Cristian Niculescu, reporterul de la fata locului, autoinfiltrat printre protestatari , m-a facut sa ma gandesc ca aia din duba puteau proiecta inclusiv cai verzi pe pereti, alergand liberi, fara sei, pe fond sonor (melodia lui Victor Socaciu)  sunand maxim din boxe raset Iti dai seama ce emotional colectiv puteau fabrica astia din duba, doar cu cai verzi pe pereti ?   laugh  laugh

...

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Mar 02, 2017 7:16 pm

Filorusii cam revendica aplicatia militara #rezist. suspect

Ipoteză. Ce s-ar putea ascunde în spatele protestelor din Piața Victoriei și a isteriei ”Fake News”?

1.Ce înseamna PSYOPS ?

Divizia operatiuni sub acoperire a CIA si Pentagonul, prin Directia Operatii si Comandamentul Fortelor Speciale, au remarcat ca aparitia noilor tehnologii, cu impact asupra unor mase mari de oameni, ar fi adaptate la domeniul militar. Ceea ce a extins sfera confruntarii militare, în alte medii neconventionale ( informational, psihologic, etc), a condus la  aparitia de noi procedee de actiune, specifice acestor medii de confruntare si la crearea de forte neconventionale.

În cazul confruntarilor armate efectul urmarit este decesul luptatorilor si rani fizice care pot fi tratate în sistemul sanitar si pentru care exista mijloace de recuperare. Campaniile secolului XXI au depasit faza în care soldatii se ucideau între ei. În cazul operatiilor informationale PSYOPS  nu se urmareste nimicirea fizica adversarului, ci influentarea si controlul gîndirii lui. Distrugerile provocate prin PSYOPS se recunosc prin schimbari la nivel cognitiv, mental. Operatiile informationale nu au ca tinta individul, ci o zonala geografica cît mai mare. Cele mai elaborate agresiuni informationale sunt cele de generatia a doua care monitorizeaza timp îndelungat infrastructura informationala a statului tinta, urmarind momentul potrivit pentru destabilizarea si blocare acesteia. Chiar daca statul tinta aplica masuri de protectie psihologica, acestea nu sunt îndeajuns de eficiente pentru contracararea agresiunii PSYOPS.

PSYOPS ca instrument de declansare a revoltelor sociale.

Pe timpul contra manifestatiei ordonate de Ceausescu, din 21.12.1989, din fata Comitetului Central, care a precedat lovitura de stat din România, structurile specializate în razboi psihologic ale armatei române au reusit spargerea mitingului. Prin inducerea în multime a unei stari de agitatie si panica, create cu boxe de amplificare de mare putere. Sonorizarea mitingului a fost asigurata de armata, prin 10 vehicule, dispuse astfel încît sa nu fie vizibile dar si într-un anumit unghi, încat prin ecoul din piata, sa produca acel sunet. Transportoarele blindate si camioanele autospeciale ale armatei, dotate cu aparatura PSYOPS, au emis un zgomot de joasa frecventa, perceput ca o vibratie puternica. Structura de PSYOPS a armatei române care detinea acel vehicule se numea ”Sectia Asigurare Tehnica pentru Propaganda Speciala”.

Între timp, costurile tot mai reduse ale microprocesoarelor a permis ca tehnologia informatiei sa înregistreze salturi spectaculoase, mai ales în aplicatiile sale precum televiziunea prin cablu, telefonia mobila si retelele internet. Una din consecintele utilizarii acestui tip de tehnologie a fost aceea ca a permis constituirea si organizarea instant a unor grupuri numeroase si virtuale, membrii lor avînd ca pretext acelasi hobby, unii dintre ei aflîndu-se la distante mari fata de ceilalti.

Fenomenul în sine a luat amploare în tarile occidentale si a fost denumit ”Smart Mobs”. Utilizind structura si tehnologia derivata din Smart Mobs, anumite grupuri si-au propus sa subordoneze acest proces de comunicare, unuia care sa implice si actiuni de tip fulger (Flash Mobs). Adica grupul sa se adune la un moment bine precizat, într-un loc public, unde urma sa comita ceva neobisnuit pentru o scurta perioada de timp, dupa care sa se disperseze rapid.

Reteaua de internet Twitter sau Facebook sunt canale publice de transmitere de date, nimic mai mult. Cum este utilizat Twitter sau Facebook pentru a produce efectul scontat e deja o arta a profesionistilor PSYOPS. Care pleaca de la experienta în utilizarea canalele militare dedicate.  Numai ca în armata mai trebuie tinut cont în plus si de posibilitatea de bruiaj si mai rau, de „deceiving”. Ceea ce nu este valabil în ceea ce priveste canalului Twitter sau Facebook.

Aplicatie PSYOPS în Piata Victoriei ?

Exista voci avizate care spun ca protestele din România din 2017 ar fi fost opera structurilor PSYOPS nationale. Totul s-a derulat prin retelele de socializare si prin contagiune, s-a reusit sa se adune peste 600 000 de români, în principalele zece mari orase ale tarii. Reteta folosita pare a fi mitingul de protest a peste 100.0000 de locuitori ai Capitalei, din 21 august 1968, care condamnau invazia sovietica asupra Cehoslovaciei. Decizia de organizare a mitingului pleca de la ideea ca un act de opozitie fata de Moscova, avea nevoie de suportul populatiei. Securitatea a utilizat canalele existente atunci, radiodifuziunea, televiziunea româna si retelele informative pentru a pregati psihologic populatia si a asigura prezenta la adunarea din Piata Palatului, în fata Comitetului Central.

Ironia sortii, aceste proteste din România anului 2017, fara un motiv clar si justificat, au angrenat cu precadere oameni bogati, într-o tara care are peste cinci milioane de saraci. Bogatii au manifestat pasnic, proiectînd sloganuri cu raze laser pe cladiri, într-o atmosfera de carnaval. Ceea ce contrasteaza flagrant cu un protest real, în care oamenii sunt nevoiti sa iasa în strada si devin violenti pentru ca nu îsi mai pot satisface nevoile primare ( hrana, îmbracaminte, etc ).

Asadar, spre deosebire de ”primaverile arabe” protestele din România, par a fi fost planificate astfel încît sa nu existe interferente exerne, sa nu scape de sub control si din ele sa nu rezulte nicio finalitate. Pentru ca cel mai probabil au fost controlate nonstop de structurile PSYOPS românesti si ele nu si-au propus rasturnarea guvernului Grindeanu. Pare a fi fost doar o aplicatie la scara larga, cu scopul verificarii gradului de penetrare în populatia româneasca, în cazul unei PSYOPS derulata de o putere straina. Verificîndu-se totodata si capacitatea de mobilizare a populatiei, prin noile canale social-media aparute, în cazul repetarii situatiei din 1968, din Cehoslovacia. Daca se confirma aceasta ipoteza, singura întrebare interesanta ar fi  : PSD a fost parte în aceasta operatiune ? Pentru ca  PSD este partidul care gurverneaza România si are ministrii, secretari de stat, inclusiv la ministerul Apararii.

Un fapt extrem de relevant a fost prezenta unor echipe ale CNN, Al Jazeera, CCTV ( Televiziunea Chinenza ) si BBC News care au transmis imagini live de la proteste. Totusi Russia Today a fost si ea prezenta dar si veteranul Nikolay Morozov care a relatat si evenimentele din decembrie 1989.  Nu se mai îndoieste nimeni ca aceste echipe au avut în compunere si specialisti în PSYOPS care au urmarit si pastrat pentru ei, detaliile PSYOPS.  Acestea fiind cele care i-au interesat cu adevarat. Ce anume i-a interesat pe acestia ?

În cazul planificarii si executarii PSYOPS iese în evidenta un termen consacrat din arta militara care este cunoscut drept structura conducerii si care este de tip ierarhic. Pentru a-si exercita actul de comanda în derularea operatiei, dupa un algoritm prestabilit, conducerea dispune de retele de transmitere a ordinelor si dispozitiilor. În sens invers vin informatiile legate de dinamica situatiei din teren (rapoartele de lupta), necesare pentru evaluarea consecintelor survenite prin aparitia variabilelor aleatorii.

Pe baza acestora se iau deciziile oportune pentru modificarea Hotarîrii initiale pentru atingerea scopurilor si obiectivelor pentru care a fost declansata operatia. Toate aceste elemente de baza ale luptei armate au fost transferate si adaptate celui mai nou tip de confruntare, cea care are ca obiect mintea oamenilor, adica razboiul psihologic. Cine a analizat în profunzime mesajele vehiculate prin reteaua Twitter si Facebook, a descoperit si ceea ce se numeste „nodurile retelei” PSYOPS, adica statele majore, angrenate în operatiune. Ele sunt cele instruite cu privire la procedeele de control ale multimilor, în formularea mesajelor psihologice de tip actional, menite sa creeze contagiunea indivizilor disparati.

Tot specialistii PSYOPS au putut sa precizeze, în timp si spatiu, fiecare etapa a protestelor, sa colecteze si sa prelucreze instant fotografia situatiei din teren etc.Asadar “Statele majore” au fost usor de localizat de ”cunoscatori”, motiv pentru care unele canale media românesti au ocolit detaliile PSYOPS sau le-au interpretat voit eronat, cu scopul de a-i camufla pe autorii ei.

În România, SUA a creat cea mai puternica structura PSYOPS din NATO.

Au institutiile românesti capacitatea de a organiza asa ceva ? În România, stat membru, aflat la granita de est a NATO, Pentagonul a creat cea mai performanta structura PSYOPS din cadrul aliantei. Comandamentul pentru Operatiuni Speciale (COS) al Trupelor de Uscat al armatei romane, detine gama completa de structuri capabile sa execute orice misiuni neconventionale în Romania si în afara granitelor. Directia Actiuni Psihologice (PSYOPS) este cel mai important element subordonat COS si functioneaza în cadrul Directiei Operatii a Statului Major General. Ea este fiind compusa din Serviciul Analiza a Tintelor si Evaluare,  din Serviciul Planificare si Conducere a Operatiilor Psihologice si din Serviciul de Influentare Psihologica a Inamicului.

A fost creat un Centru de Operatii Psihologice, încadrat cu cei mai buni profesori universitari în domeniul sociologiei, cercetatori în sfera psihologiei, experimentati realizatori de televiziune, experti în relatii publice, instructori PSYOPS americani, etc. În Afganistan, militarii romani din structura PSYOPS, sunt de fapt trupe de ocupatie. Ei tiparesc si difuzeaza revista „Sada e azadi” („Vocea Libertatii”), cu un tiraj de 400.000 de exemplare, cu articole în trei limbi: engleza, dari si pashtu si este destinata localnicilor. Exista si un post de radio cu acelasi nume care emite non-stop.

Fortele pentru Operatiuni Speciale, o prelungire a PSYOPS.

Conceptul de trupe pentru operatiuni speciale a fost inventat din nevoia de a executa misiuni considerate neconventionale de catre armata americana. Dupa experienta din Vietnam, armata SUA si-a creat pe lânga cele patru categorii de forte armate si un comandament pentru operatiuni speciale (US Special Operations Command). Cunoscuti ca “beretele verzi”, militarii acestui comandament sunt repartizati pe cinci Grupuri pentru operatiuni speciale (SF), fiecare grup fiind repartizat unui comandament continental (USEUCOM-Europa, USCENTCOM-Asia, USAFRICOM-Africa, USPACOM-Pacific, USSOUTHCOM-America de sud) care opereaza într-o zona geografica bine delimitata de pe glob. Membrii subunitatilor fiecarui grup cunosc limbile vorbite si sunt antrenati în cunoasterea obiceiurilor popoarelor în aria geografica de responsabilitate.

PSYOPS si Fortele pentru Operatiuni Speciale sunt folosite pentru loviturile de stat.

Ghidul „Luptei nonviolente în 50 de puncte” elaborat de col. Robert Helveya, veteran al beretelor Verzi, a stat la baza tuturor ”revolutiilor” din spatiul ex-sovietic. Ghidul descrie metodele utilizate de profesionistii actiunilor de protest, cu scopul de a învinge frica si de a subordona afectiv multimile. Prin intermediul fundatiei Freedom House a lui George Soros si a institutului International Republican, finantat de Departamentul de Stat american si de USAID, trupele pentru operatiuni speciale ale SUA au format „reformatori politici si sociali”, specializati în razboiul de guerila urbana în statele foste socialiste din Europa.

Unul din exemple ar fi miscarea Otpor de nesupunere civila si rezistenta pasnica, fondat în 1998 la Belgrad, pentru rasturnarea de la putere a presedintelui iugoslav Slobodan Milosevici. Ulterior, „Revolutia trandafirilor” din Georgia din 2003, cea „Portocalie” din Ucraina din 2004, cea a „Lalelelor” din Kârgâzstan din 2005, cea din R. Moldova din 2009 si Euromaidanul din 2014 de la Kiev, toate au beneficiat de serviciile specialistilor în operatiuni speciale.

Fortele pentru Operatiuni Speciale executa misiuni considerate antiteroriste de statul care le detine. Numai ca ofensiva si apararea sînt doua forme ale luptei, cunoscute în stiinta militara si uneori, situatia impune unui comandant adoptarea unui dispozitiv de aparare, pentru ca, dupa un interval scurt de timp, sa fie create conditiile pentru trecerea la ofensiva. Asa cum de multe ori s-a dovedit ca fortele antiteroriste ale unui serviciu de informatii al unui stat, au planificat si executat o lovitura de stat pe teritoriul altei tari. Adica o operatiune terorista.

Pe 7 aprilie 2009,  Chisinaul, capitala Republica Moldova a fost confruntat cu o tentativa de lovitura de stat care a avut drept rezultat caderea guvernului comunist, initierea de alegeri anticipate si instalarea unei guvernari pro-occidentale. În afara PSYOPS, la Chisinau s-a recurs si la metodele violente, verificate în razboiul de guerila urbana, deoarce pentru a se legitima, organizatorii externi ai loviturii de stat si executantii interni ai acesteia, aveau nevoie, cu orice pret, de distrugeri, victime si de forte de ordine care sa riposteze.

Concluzii

În situatia ca ipoteza se confirma, ce pericol iminent ar fi determinat institutiile din România sa recurga la aplicatia PSYOPS din Piata Victoriei ? Pentru România, vecinatatea Rusiei reprezinta cel mai mare risc. Daca dupa destramarea Uniunii Sovietice, PSYOPS ( operatii psihologice ) ajunsese cenusareasa armatei ruse, dupa Euromaidanul de la Kiev, din 2014, importanta acesteia a crescut exponential. Audiat în Duma de stat, pe 21 februarie 2017, Sergey Shoygu ministrul rus al Apararii, a recunoscut ca a multiplicat de cîteva ori numarul structurilor specializate în desfasurarea de operatiuni informationale. Acestea au de acum si caracter ofensiv dupa modelul PSYOPS ( Psychological Operations  ) existent în armata americana. Aceste structuri sunt mult mai eficiente si mai puternice, decât vechile structuri responsabile de contrapropaganda.

Functionarea noilor structuri PSYOPS a fost testata pe durata exercitiilor militare Kavkaz ( Caucasus) -2016, desfasurate în perioada 5-10 septembrie 2016. Un rol important în aceste exercitii l-au avut Directia Operatii a Statului Major, structurile PSYOPS, Spetsnaz si unitati de lupta cibernetica si radioelectronica ale armatei ruse. Armata rusa dispune de mai multe grupuri PSYOPS, repartizate celor patru Comandamente strategice ( Vest, Sud, Centru si Est ). Grupurile PSYOPS avînd diviziuni specializate pentru toate tarile din vecinatatea apropiata sau îndepartata a Rusiei.

Structurile PSYOPS coopereaza cu cele sapte brigazi ale Fortelor pentru Operatiuni Speciale ( Spetsnaz ), ambele structuri fiind subordonate GRU. Prin integrarea  PSYOPS la tehnologiile moderne de care dispune armata rusa, Moscova este capabila sa execute operatii globale din generatia a patra. Care vizeaza distrugerea, extenuarea si paralizarea organelor puterii oricarui stat inamic.

În Crimeea si Donbass, Rusia a recurs la razboiului hibrid care a însemnat aplicarea într-un mod planificat, a tipului de conflict militar, conceput în laboratoarele strategice militare rusesti. Razboiul hibrid se duce adesea prin intermediari, adica utilizeaza militari echipati în civil sau fara însemne, neasumati oficial, care sunt disimulati în actori nestatali, de tipul „omuletilor verzi”. Componenta militara este utilizata atît cît este necesar sa se sugereze o invazie. Dar neimplicînd prea multe din capabilitatile armatei ruse.

În spatele acestor simulari ale actiunilor militare, exista o imensa desfasurare de forte si masuri care asigura în proportie de 75 % solutionarea conflictului ( cibernetice, informationale, de propaganda, economice, insurectionale, etc ). Potrivit generalului Philip Breedlove, fostul comandant militar al NATO, Rusia este capabila sa crezee oriunde, zone de excludere, impenetrabile pentru toate mijloacele NATO (Anti-Access/Area Denial -A2/AD bubble ).  Sistemele automatizate C4I ( Comanda, Control, Comunicatii, Computere, Informatii si Interoperabilitate ) rusesti au în compunere echipamente de razboi cibernetic de tip ELINT ( Electronic Intelligence ) care monitorireaza din spatiul cosmic, canalele de comunicatii ( telefonie mobila, internet, radio via satelit, etc ) ale institutiilor de securitate nationala ( armata, servicii de informatii, jandarmerie, politie, etc ) ale unei tari NATO sau non NATO din vecinatatea Rusiei.

Echipamentele Borisoglebsk-2 conectat la satelitii rusi, scaneaza si înregistreaza traficul de informatii ( pe toate canalele ) al institutiilor de securitate nationala, din orice stat. Echipamentul lanseaza si masuri de tip razboi electronic pentru suprimarea traficului sau pentru saturarea lui cu informatii false. Un alt echipament de razboi electronic, Krasukha-4, bruiaza toate radarele de sol, navale, aeriene precum si satelitii militari si civili ( printre care si cei care asigura retanslatia comunicatiilor sau cei pentru transmisia canalelor TV ).

Elementul esential al razboiului hybrid este acela ca pleaca de la identificarea slabiciunilor si vulnerabilitatilor inamicului , la el acasa. Si le exploateaza prin crearea de realitati alternative, difuzate prin intermediul televiziunii, internetului si în special prin retelele de socializare. Astfel  razboiul hibrid poate fi extins de la sistemul militar la sistemului social, economic si politic al statului tinta. Inoculîndu-i acestuia o perceptie predefinita care înseamna propria viziune a Rusiei si propria perceptie, asupra derularii evenimentelor si faptelor. Rezultatul initial fiind slabirea vointei si sprijinului populatiei, institutiilor sau a conducatorilor statului tinta.

Dupa ce a creat conditiile bulversarii sistemului social si a paralizarii posibilitatii de a comunica între ele, a institutiilor de securitate nationala, Rusia poate trece la PSYOPS.  Sub forma declansarii de proteste pasnice precum cele de la Bucuresti din 2017. Sau proteste violente, prin implicarea Fortelor sale pentru Operatiuni Speciale ( Spetsnz ), aidoma ”primaverilor arabe” sau a celor de la Chisinau din 2009. Care au drept obiectiv rasturnarea guvernelor pro-occidentale si instalarea unora pro-ruse.

Rusia transmite lumii întregi ca este pregatita sa declanseze operatiuni psihologice ( PSYOPS ) la scara mondiala. Si ca PSYOPS ca instrument de modificare a sferelor de influenta, fara invazii militare, nu mai constituie monopolul SUA. Simultan cu transmiterea acestui mesaj, în presa internationala a aparut o adevarata isterie legata de ”fake news” care a atins proportii apocaliptice în România. Ceea ce înseamna ca responsabilii majoritatii statelor NATO, recunosc nivelul ridicat de vulnerabilitate, la PSYOPS-ul rusesc.

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Vin Mar 10, 2017 9:14 am

Io ma gandeam ca CIA si FSB (fost KGB) au o zona comuna de actiune, un fel de vesica piscis generatoare de avant revolutionar perpetuu, n-am fost atat de nebun precum George Roncea, care pune semnul egalitatii intre cele doua servicii. laugh
De asemenea, n-as zice ca Armaghedonu' e chiar atat de aproape. Mai degraba taberele "Trum-Putin" si "Soros" actioneaza pe fata ca felinare pentru fluturii de noapte, fluturi carora li se face recensamantul prin toate mijloacele moderne , pentru a elabora viitoare strategii. vesel

George Roncea
1 oră
”urmele” așa ziselor cyber atacuri rusești, plantate de CIA lui Soroș...
.
Pentru cine n-a înțeles de ce a fost nevoie de intervenția majoră a FBI, contraspionajul american, pentru a echilibra alegerile americane.
Centrala Soros are tentacule bine înșurubate în interiorul CIA, instituție penetrată de alogeni de zeci de ani, cum bine a înțeles Angleton, un geniu al contrainformațiilor terminat și zdrobit de inamicii SUA din interiorul serviciilor. Toate avertismentele sale s-au adeverit.
De altfel și Larry Watts a ilustrat tema pe larg în miile de pagini ale volumelor sale, unde reiese foarte clar cine a penetrat CIA și cu ce agendă.
Asistăm la o bătălie fără precedent între serviciile americane, CIA se dovedește a fi cea mai toxică și antiamericană organizație ever, mai toxică chiar decât KGB și pedunculul israelian al KGB, Mossad-ul.
Toate căcănăriile preluate copios și de imbecilii din presa românească, erau fabricate de echipajele toxice al lui Soroș din mass media americană, alimentată ”pe surse” de securiștii CIA. ”Rapoarte” cu găinării cu dușuri aurii la Moscova, cică, au fost preluate de cretinoizi ca Cornățeanu, brusc devenit din samsar pe lângă ciorditori expert în geopolitică și mai ales ”specialist” pe Rusia. Am convingerea că majoritatea așa zișilor analiști pe teme ce privesc rusoii sunt cu toții agenți moscoviți. Le știu și numele, de altfel nici nu-i greu să te prinzi, este o vorbuliță veche de pe vremea lui Weber, follow the money Smile
Mai toată lumea din servicii se așteaptă ca Trump să fie omorât sau terminat politic și mediatic. Întreaga planetă a belit-o dacă Trump nu reușește să-l ardă pe Soroș și Gașca sa demonică. Soarta lumii se joacă acum, mai ceva ca la alegeri. Să ne facem rost de ceva tutun, ceva cafea, să închidem iphone-urile și samsungurile și televizoarele smart, și toate dispozitivele conectate și controlate de dracii ăștia planetari - și să așteptăm ca echipaju Căpitanului să rezolve, că noi oricum o belim.
.........................................................................

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mar Mai 09, 2017 10:49 am

George Roncea

adevăratul președinte al Franței nu este Macron, este altcineva...
.
observ cu uimire că există persoane ce sunt ofensate de atenția insistentă acordată ”primei doamne” a Franței. Atenția este perfect justificată, iar cei care n-au urmărit deloc presa franceză și habar n-au de subiect sunt de fapt aerieni, pe altă lume.
Ce nu se înțelege și trebuie neapărat clarificat este faptul că ea este de fapt președintele Franței, nu el, ea va conduce o putere atomică, nu el, ea va avea degetuțu descărnat pe butonul nuclear, nu el.
Toată viața, de la 15 ani, el a fost cățelușul ei. Ea l-a crescut, i-a schimbat scutecele, l-a spălat la popou, gădilat la puțulică, ea a fost capu ”familiei” nu el. Franța va fi pe mâna ei iar Europa va fi condusă de două femei de aceeași vârstă, Merkel și Brigitte.
Sute de milioane de oameni depind de umorile acestor două femei.
Despre una se știe cu precizie cine a creat-o - STASI, repectiv KGB - în ce hal a ajuns Europa prin contribuția ei se vede cu ochiul liber. Despre Brigitte lumea observă numai detaliul nesemnificativ al vârstei, în schimb nimeni nu pare să observe expresiile ei.
Nu trebuie să fii neapărat criminalist sau psiholog ca să observi că este ceva nașpa cu duduița asta. Personal chiar m-am uitat la sute de poze cu expresiile ei - asta-i doar una dintre ele, plus mai sunt și câteva filmulețe.
Celor care, mofluzi sau obtuzi mă mai apostrofează pe tema duduii acesteia să facă bine înainte de toate să citească toate, subliniez toate articolele în care-i apare numele și să vizioneze toate imaginile existente cu ea, adică toate, cum am făcut eu și probabil cum au făcut-o și alți jurnaliști preocupați de soarta noastră.
În toate publicațiile franceze, fie de stînga fie de dreapta, așa zisa dreaptă, se subliniază rolul dominant și dominator al nevestei lui Macron, așa zisul președinte. Este un truism pentru toată lumea informată.
Însă Ea, dacă ar fi candidat, desigur că n-ar fi avut nicio șansă. Tinerelul Macron, ținut din spate ca o păpușică a obținut pentru Ea scaunul prezidențial. Toată lumea este concentrată pe viața de slugă a lui Rotschild a păpușicii Macron, dar nimeni nu-și pune întrebarea dacă (și) la Rotschild păpușelul nu a ajuns (tot) prin ea.
Pe mâinile cui se află Europa și implicit România, știe cineva?
Cu Merkel am stabilit, dar dacă și această duduie este tot un ”proiect” al cuiva am îmbulinat-o major, nu-i așa?
Sper că am lămurit celor vexați de ”misoginism” gerontofilic cum stă problema cu atenția îndreptată asupra bunicuței încruntate.
Dacă de la o încruntare din asta îi sare degetuțu descărnat pe butonelul nuclear?
Sau dacă, ca o Udrea mai bătrână și mai rea după anii de pușcărie fute întreaga Europa, așa cum a făcut cu România Udrea, când îi tremurau în față de la onctuosul curlingău de Baconschi la belicosul Cezar Preda, de la vlădică la opincă, plus toată suflarea generalilor. Și ea vroia să ajungă președinte. N-a ajuns. Nici Brigitte n-a ajuns, oficial, președinte, dar poporu l-a ales pe el, pe păpușelul care la rândul său a fost ales de ea pentru a-i crea culoar politic.
Macron este o mică marionetă, probabil și cu niște tare psihice, de vreme ce a fost abuzat de o matură încă de la 15 anișori. El a jucat un rol de scenă iar fiecare rând al scenariului a fost scris de Ea. Toate discursurile și ieșirile sale publice au fost controlate de ea. Brigitte a depus energie și efort pentru a ajunge la o ținta majoră politică, președinția Franței, cu a ambiție nemăsurată și o perseverență extraordinară, ceea ce indică că a avut și are scopuri bine determinate de ordin politic și poate nu numai.
Desfășurarea logistică din jurul păpușelului nu a însemnat doar purcoaie de bani ci și o organizare brici, de ordin militar, într-un singur an să recrutezi peste 200 000 de oameni, de la zero, și să surclasezi toate partidele politice din Franța este o performanță neegalată în istoria politică europeană sau de aiurea.
Numai la Obama am mai văzut asemenea mobilizare și resurse, și știm bine cine l-a pus președinte pe maimuțoiul care fără prompter amuțea. Personal am fost sigur că va câștiga Macron, și am și scris asta, după ce am înțeles urieșenia Aparatului din jurul său și foarte bine mascata resursă financiară. Comitetele regionale ce au depășit ca număr de membri suma de 200 000 seamănă exact cu sovietele din alte vremuri - o Rețea policentrică clasică.
Iar nivelul de inteligență al Centralei capabile să crească și să coordoneze o asemenea masă, cu o teorie a comunicării la bază foarte avansată și un sistem de organizare perfect elastic și eficient, plus, mai ales, nicio scăpare în decor, nicio sifonăreală, niciun whistle blower, nu indică în niciun caz intelighenția franțuzească, că serviciile franceze după de Marenche au dispărut practic.
Deci cine-i babornița asta încruntată care l-a manevrat și pilotat încă din copilărie pe păpușel pentru a obține accesul la puterea supremă, într-o țară pilon a Europei, știe careva?
A cui e?
Aceasta-i întrebarea, nu dacă i-o trage sau nu marionetei după ce se excită puțin cu butonul nuclear, cum făcea nevasta stârpiturii de Sarkozy - apropo, rezultă clar din stenogramele răsuflate în presa franceză că numirile în stat, principalele pârghii erau manevrate de soția piticului obscen, și tot ea, Carla Bruni, povestea că singura chestie care o făcea cât de cât permeabilă la limbile ciosvârtei libidinoase de care îi era greață, era gândul la butonelul nuclear.
Să vedem care mai zice că-s misogin, după ce am elogiat cu atâta elocință geniul politic al femeilor puternice, era să scriu putorilor malefice, ptiu

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mar Mai 09, 2017 11:48 am

In tineretea ei, tipa n-a fost deloc o top modela sau fotomodela, ci o femeie cu o infatisare obisnuita. Eu zic ca la varsta ei se tine bine chiar daca este ridata iar in unele poze , in care este incruntata, isi arata varsta. Evident ca are o influenta majora asupra mai tanarului ei sot, insa prima mea impresie a fost ca tipa nu-i o scorpie ca Le Pen. Laughing In tot cazul, daca l-au scos pe iepuras din palaria magicianului, altii au decis ca iepurasul Brigittei este ascultator, perfect si decorativ pt. rolul asta. Pentru ca jurnalistii francezi n-au fost niciodata ocrotitori cu presedintii Frantei, ci extrem de critici, n-o vor scuti nici pe Brigitte de atentia lor cand va calca pe bec. Oricum, cei ce l-au scos pe iepuras din joben, n-au facut-o de dragul lui Brigitte. Iar Roncea e un misogin cu spume raset

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mar Mai 09, 2017 1:58 pm

baso a scris:In tineretea ei, tipa n-a fost deloc o top modela sau fotomodela, ci o femeie cu o infatisare obisnuita. Eu zic ca la varsta ei se tine bine chiar daca este ridata iar in unele poze , in care este incruntata, isi arata varsta. Evident ca are o influenta majora asupra mai tanarului ei sot, insa prima mea impresie a fost ca tipa nu-i o scorpie ca Le Pen. Laughing In tot cazul, daca l-au scos pe iepuras din palaria magicianului, altii au decis ca iepurasul Brigittei este ascultator, perfect si decorativ pt. rolul asta. Pentru ca jurnalistii francezi n-au fost niciodata ocrotitori cu presedintii Frantei, ci extrem de critici, n-o vor scuti nici pe Brigitte de atentia lor cand va calca pe bec. Oricum, cei ce l-au scos pe iepuras din joben, n-au facut-o de dragul lui Brigitte. Iar Roncea e un misogin cu spume raset
Io nu-s misogin ca Roncea, doar ma distreaza la culme faptul ca mareata Franta a ajuns pe mana unui cuplu tip Liviu&Israela. Poate-l exportam pe Hadicapatos, sa faca si la frantuji o emisiune de succes.  Laughing

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mar Mai 09, 2017 5:43 pm

Initial, m-am gandit si eu la Israela cu gigoloiul ei. Insa mi-am dat seama ca situatiile sunt diferite. Gigoloiul Israelei e vai de capul lui, unul care a prins castana, trombonind-o ca sa o usureze de bani. Dupa ce a lasat-o leftera, am inteles ca a parasit-o, cautandu-si probabil o alta baba bogata prin strainatate Laughing
In Franta nu e ceva iesit din comun ca frantuzoaicele sa aibe relatii cu tipi mult mai tineri decat ele. E o treaba mostenita istoric. Nobilii si burghezii isi casatoreau fetele din interes cu tipi mult mai in varsta si bogati. Evident ca peste o vreme astea isi alegeau amanti dintre fiii cuconeturilor pe care le frecventau. Desi in epoca noastra nu mai e cazul de astfel de casatorii aranjate, tot barbatii sunt cei care incurajeaza mentinerea obiceiului Laughing Am dezbatut candva chestiunea aceasta cu niste frantzuji, putin mirata ca preferau tipele mai in varsta decat ei . Nu se punea problema de a le toca averea si nici neaparat ca sa le divorteze, ci pt. ca sunt mai sofisticate, mai realiste.  Adica, o diferenta de 5-10 ani e ceva banal.(chiar am cunoscut 2 cupluri casatorite in care ele erau cu 5 si respectiv 10 ani mai in varsta decat sotii lor iar mama unui francez era in concubinaj cu unul mai tanar decat ea cu vreo 13-14 ani) Sa zicem ca o diferenta  24 ani e cam exagerata si pt. masculinii frantuji, insa eu pun pariu ca au trecut lejer de soc si in curand li se va parea de maxim prost gust dezbaterea acestui subiect. In Franta, Handicapatos n-ar face nici cea mai mica audienta cu babe gen  Israela.

Comentariul lui Roncea e abject.
Eu am considerat deplasat si profund imoral faptul ca o profesoara a incurajat pornirile elevului. Avand insa in vedere faptul ca tipul a insistat in relatia asta atatia ani si dupa ce s-a maturizat, nu e treaba mea sau altcuiva de pe Planeta. Roncea reprezinta insa tipologia romanasului frustrat care din orice isi gaseste motiv sa injure femeile. Poate i-o fi dat si cativa pumni nevestei pt. ca l-a enervat Brigitte Macron. laugh

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mier Mai 10, 2017 8:34 am

baso a scris:Roncea reprezinta insa tipologia romanasului frustrat care din orice isi gaseste motiv sa injure femeile. Poate i-o fi dat si cativa pumni nevestei pt. ca l-a enervat Brigitte Macron. laugh

Nu cred ca e insurat George Roncea, eventual e multiplu divortat. Ultimele povesti auzite de mine despre el (in urma cu vreo 5 ani) erau in legatura cu o moldavana irezistibila, care il baga sub masa la bautura, fiind cel mai probabil o "nemernica agenta FSB". laugh
ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mier Mai 10, 2017 8:58 am

In fond, daca ma gandesc bine, nu mi-e clar nici daca a fost vorba despre corupere de minori sau corupere de seniori. Laughing
In liceu am avut o profa de franceza tare frumusica si eleganta. Mama, ce-si puneau handralii mintea cu ea Laughing Imi placea insa ca tipa era afurisita si haioasa, stiind cum sa le taie macaroana. Mai era una , o profa de chimie, draguta si ea, insa cam tzarancuta si de moda veche. Avea ea o mica slabiciune pt. unul din clasa noastra, un smecheras frumusel si plin de glume in el. O cam facea pe profa sa se fastaceasca si roseasca atunci cand il asculta la ore. Bine, nici el nu era intotdeauna in apele lui, mai ales ca gagicile din clasa eram cu ochii pe ei. Tot vedeam. Iar uneori mai si comentam, ca dupa spectacol. Laughing La capitolul profesori, pe unul singur l-am simpatizat chiar si eu ceva mai mult.Insa eram mai preocupata cum sa copiez la testele pe care ni le dadea, cat mai profesionist si inocent, sa nu ma prinda. S-a laudat candva ca el stie toate metodele de copiat si sa nu indraznim. Pe altii i-a prins, nu si pe mine. Laughing Alealalte gagici din clasa, care erau topite dupa el, invatau doar de dragul lui(electrothenica faceam cu el), ca sa le laude, sa le remarce. Una chiar si-a pus pe banca,ostentativ, Socul viitorului(Alvin Toffler) sa-i sara in ochi profesorului ce chestii cu trestii citeste ea. Isi pusese si semn de carte ca sa se vada unde a ajuns cu cititul Laughing Cand tipul i-a remarcat cartea de pe banca, putin surprins si placut impresionat, evident ca nu m-am putut abtine sa nu comentez din fundul clasei s-o puna pe colega sa-i faca rezumatul la ceea ce a citit din cartea aia in afara de titlul de pe coperta raset Si tipul a chestionat-o, cedand ispitei. laugh Tipa s-a facut rosie ca racul, balbaind ca tocmai a imprumutat cartea, reusind sa citeasca in pauza, inainte de ora,doar primele randuri de pe prima pagina. A fost un adevarat delir in clasa. Inclusiv proful a ras cu lacrimi iar tipa m-a urat dupa faza asta. Laughing

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Joi Mai 11, 2017 11:05 am

ENKI a scris:
baso a scris:Roncea reprezinta insa tipologia romanasului frustrat care din orice isi gaseste motiv sa injure femeile. Poate i-o fi dat si cativa pumni nevestei pt. ca l-a enervat Brigitte Macron. laugh

Nu cred ca e insurat George Roncea, eventual e multiplu divortat. Ultimele povesti auzite de mine despre el (in urma cu vreo 5 ani) erau in legatura cu o moldavana irezistibila, care il baga sub masa la bautura, fiind cel mai probabil o "nemernica agenta FSB". laugh

Aha, este fesebofil laugh Fiecare cu piticii lui de pe creier.

Yo mi-am dat seama ca sunt gerontofila si fostul prof pe cale sa devina pedofil,abia la banchet. Pana atunci nu m-am bagat in competitie. In cursul anului respectiv, dupa mai multe tatonari reciproce, povestea s-a curmat brusc. Nu era casatorit iar diferenta dintre noi era cam de 11-12 ani. Ajunsesem exact la faza unor sarutari mai patimase dar inocente cand o fosta colega de clasa m-a anuntat la telefon ca a murit.Am crezut ca se prabuseste cerul. S-a certat cu careva la serviciu, i s-a facut rau iar pana a venit salvarea, a murit. Atac de cord. A fost un soc pt. toata lumea care-l cunostea; nimeni n-a stiut ca-i cardiac, probabil nici el.Cel mai greu mi-a fost sa merg la inmormantare si sa ma abtin sa nu plang. Nu stia nimeni de idila noastra, nefiind inca momentul s-o oficializam. Insa am reusit sa asist impietrita la toata slujba de inmormantare, cu mici momente de slabiciune firesti pt. oricare venit acolo. Am fost foarte deprimata cateva luni dupa aia, pana cand maica-mea si o prietena au reusit sa scoata de la mine motivul. Na, asta a fost: n-a vrut Universul sa fim impreuna. Laughing

PS. Cartea aia, Socul viitorlui, i-o imprumutasem eu colegei turbate, imediat dupa ce am terminat-o de citit in pauza, ea auzind ca am recomandat-o altora din clasa, mult mai apropiati.In mod cert am imprumuat-o la cine nu trebuia, nestiind ca pur si simplu dorea sa i-o vada proful pe banca, expusa ca la taraba. Degeaba mi-a dat-o furioasa inapoi, imediat dupa incidentul care a starnit rasul clasei si al profului. A fost momentul ei de maxima ipocrizie in relatia cu oamenii din jur, fiind extrem de suparata ca nu m-am putut abtine sa n-o fac de ras.

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Vin Mai 12, 2017 5:27 pm

Habar n-am daca este vorba despre teoria conspirtatie ori ceva care ar putea fi explicat candva in mod logic. Dupa perioada de maxima depresie din care am iesit (in contextul povestit) am ramas cu niste concluzii putin ciudate pt. orice om cerebral care nu s-a confruntat cu o situatie emotionala marcanta pt. destinul lui.
La momentul incidentului cu cartea Socul viitorului, nici macar prin creanga mintii nu mi-as fi imaginat vreo relatie mai altfel cu proful. Imi era simpatic , insa deloc nu eram in limba dupa el. Probabil ca, daca imi era absolut indifirent, m-as fi bagat in concurs doar de-al naibii, ca sa-l ofic si sa le oftic pe tutele din clasa . M-a surprins inclusiv pe mine cand s-a realizat decilcul intre noi doi, intrand ambii brusc intr-o alta dimenisune. Laughing S-a intamplat in timpul unui dans, la banchet, cand m-a provocat sa-i recunosc cum copiam , fiind abslout convins ca faceam asta cu tupeu.Nici cea mai mica jena n-am avu sa-i recunosc ca am copiat porceste la absolut toate testele pe care ni le-a dat, metoda mea preferata find aceea cu fitzuici prinse cu elastic pe picior,sub fusta, fiind convinsa ca niciodata n-ar fi avut tupeul sa ma puna a-mi ridica fusta-n cap, in fata clasei, ca sa ma dovedeasca. Afuristul a recunoscut ca m-a observat de cateva ori cum procedam, insa m-a lasat pace. A apreciat totusi ca niciodata n-am copiat ca sa-l fortez sa-mi dea nota 10, ci doar 7, 8, maxim 9 si uneori 10, de la el. Laughing La fel de rece i-am explicat ca n-am avut chef sa-i trezesc intersul de a ma verifica dupa niste 10 totalmente nemeritati, copiind ca o tuta, mot a mot,preferand note mediocre, care sa nu-l incite la tot felul de alte curiozitati suplimentare si periculoase.

Moartea lui fulgeratoare a fost un soc pt. toata lumea., fiind o situatie care mi-a schimbat destinul .Daca salvarea ajungea mai repede sau daca cineva il ducea de urgenta la spital, cred cu tarie ca ar fi trait. La fel cum sunt convinsa ca m-as fi casatorit cu el. Decizia noastra de a pastra absolut secreta relatia a fost cauzata in primul rand de prejudecatile pe care le aveam de confruntat, barfe, comentarii, insa si de dorinta noastra de a ne convinge reciproc ca este o relatie serioasa si nu un foc de paie.
Radu, ca asa se numea, mi-a spus ca a renuntat sa fie vreodata profesor in viitor, fiind sictirit de situatiile aiurea cu care s-a confruntat in privinta unora dintre colegele mele de clasa. Cu turbata aia, care a imprumtat cartea Socul viitorului, s-a trezit la usa dupa miezul noptii, beata si plansa ca s-a certat cu iubitul, dornica sa faca sex cu el ca sa-i faca in ciuda iubitului. Din partea asteia nu m-am mirat chiar deloc sa-l socheze, insa au fost si altele insistente,in acelasi scop, la care nu m-as fi asteptat .
In privinta aleia pe care am plezint-o la faza cu Socul viitorului, pe care o stiam ca fiind rea, mitomana si manipulatoare am aflat de la o colega de clasa, dupa ce a incetat relatia de prietenie cu ea, ca lucrul ce a socat-o cel mai tare in privinta tzacanitei, descoperit intamplator la aia in camera, sub pat, a fost o papusa din carpe, cu o inima pictata cu oja rosie in care erau infipte niste ace. Cand a intrebat-o ce-i cu chestia aia, tipa a ras , spunand ca e o aiureala de-a ei, de pe vremuri, cand era amorezata de unul si a incercat sa exereseze niste forte aiurea , de divertisment, asupra lui. Ca sa vada ce se intampla.

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Mai 13, 2017 9:18 am

Desi nu am fost eu prea dispusa sa cred in povesti vrajitoresti,am ramas cu senzatia ca nebuna aia i-a facut farmece.N-as crede ca a dorit neaparat sa-l vada mort(aparent nu avea motive), ci sa-l combine cu ea. Oricum, gand rau i-a pus. Din ce mi-au povestit Radu si o alta colega despre ea, inclusiv din senzatiile neplacute pe care mi le dadea faptura, era genul care sa se preteze la asa ceva. Aproape ca mi s-a facut rau cand am vazut-o cum a venit la inmormantare, insa n-am comentat nimic. Au comentat-o altii, destul. Si-a pus un ozeneu pe cap si val negru pe fata, de se uitau toti la ea, ca la urs. A venit si cu o coroana, din partea ei personala, in forma de inima cu trandafiri rosii. Un coleg i-a spus tutei ca s-a intolit ca pt. filmare si probabil ca gagicile din clasa au convins-o, intr-un tarziu, sa-si dea jos dea jos de pe cap ozeneul ala exagerat. Daca nu era de plans, ar fi fost de ras. Laughing Se uitau toti la grupul nostru,  ozeneul de pe capul tutei fiind in mod cert un detaliu de observat; unii mai si zambeau discret. Cam cat isi puteau permite sa zambeasca(si sa nu rada) la o inmormantare.

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Mai 14, 2017 7:43 am

Gestul DNA-Kovesi de a-l fi inculpat anul trecut pe magnatul israelian Beny Steinmetz nu ar trebui privit ca pe o hotărâre a autoritătilor noastre de a opri mafia magnatilor israelieni din Romania, cum poate ca s-au grabit unii sa interpreteze (aruncând şi toate afacerile murdare cu evreii numai pe seama PSD-ului, desi ele au fost facute cu prisosinta si in regimurile Emil Constantinescu si Traian Basescu, iar ex-premierul liberal Tariceanu a fost consiliat oficial chiar de unii din acesti infractori israelieni). Mai mult, DNA sub Kovesi a aparat in instantele romanesti privatizari demontate prin rechizitorii penale ca frauduloase, in care favorizatii/hotii erau magnati israelieni. DNA s-a facut avocatul acestora, in instante, cerand constatarea prescrierii faptelor (cazul Hotel Bucuresti, iar in cazul Halelor Obor-Cico, alta afacere din guvernarea cederisto-taranista în favoarea israelianului Sorin Beraru-Shmuel, au luptat micii actionari ai Cico, nu procurorii).
Atitudiea DNA-Kovesi ar trebui privită mai degraba in cheia conflictului global, deschis si acut, dintre George Soros si Beny Steinmetz. Toate uneltele si organizatiile sorosiste din România o sustin pe Kovesi si actiunile DNA impuse de aceasta. In acelasi timp, Soros si Steinmetz se lovesc in toate marile afaceri din lume. S-au lovit si in afacerea Rosia Montana-Gold Corporation de la noi, unde principal actionar a devenit Steinmetz, care vrea să extragă aurul romanesc, iar Soros doar a speculat pe bursa canadiana prabusirea si revenirea catiunilor companiei. Iarasi, ONG-urile sorosiste romanesti au atacat afacerea, in timp ce Steinmetz „sponsoriza“ politicienii, precum pe Basescu si PD-ul, pentru a o demara.
Acum conflictul s-a mutat, deschis, in SUA. DNA-Kovesi l-au inculpat cam degeaba pe israelian, caci Israelul nu ii va extrada vreodata pe el si pe prietenii lui. Steimetz era partener de afaceri cu ginerele evreu al lui Donald Trump, in timp ce Soros o sustinea pe madam Clinton la presedintia SUA, iar acum face tot posibilul sa ii faca mandatul imposibil lui Trump.
Trump l-ar aresta chiar pe Soros, iar Steimetz i-a deschis in SUA, in aprilie, un proces in care ii cere lui Soros 10 miliarde de dolari, pentru ca a manipulat autoritatile din Guinea impotriva facerilor lui miniere.
Iar prin Steinmetz si evreii din familia lui, Donald Trump si-a atras de partea sa si Israelul: „«Primul lucru care-ţi sare în ochi este natura megalomanică a proiectului filantropic al lui Soros. Niciun colţişor de pe glob n-a scăpat de eforturile sale. Nu există zonă politică pe care s-o lase neatinsă»'. Nu este teza unui oarecare conspirationist sau, mai rău, a unui antisemit - zice, mai jos, EvZ -, ci a lui Carlone B. Glick, editorialist al [israelianului] Jerusalem Post.“
Noi, romanii, suntem prinsi la mijloc in aceasta valtoare, iar a tine cu DNA, cu Soros sau, dimpotriva, cu Trump ori cu vreun partid politic parlamentar romanesc, sau chiar „cu strada“ organizata de ong-uri internationale si de servicii, inseamna, de cele mai multe ori, „a nu vedea padurea de copaci“. Nici nu avem accesul tihnit la informatiile vitale din cauza manipularilor si mizeriilor ce inunda televiziunile si Internetul. Dar multi ne grabim (caci oameni suntem!) sa fim partizani cu cutare sau cutare, desi cu noi nimeni nu este cu adevarat partizan, uneori nici noi, caci mintile ne sunt ocupate...

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Iun 04, 2017 9:26 am

Adevărul despre vizita lui Iohannis în SUA

Manipulare ieftină la postul SRI-TV

Digi 24, cunoscut și ca SRI TV sau televiziunea trinomului Președinție-SRI-DNA (ciudat, aceste trei instituții și implicit România sunt conduse de trei persoane care nu au nume românești: Iohannis-Hellvig-Kovesi!), spunea despre vizita lui Iohannis în SUA din perioada 4 – 9 iunie: „Elementul central al acestei vizite este constituit de întrevederea oficială a Preşedintelui României, domnul Klaus Iohannis, cu Președintele Statelor Unite ale Americii, domnul Donald J. Trump, în data de 9 iunie a.c..”. Halal „element central al vizitei“, din moment ce aceasta are loc în ultima zi din cele cinci pe care le va petrece Herr Iohannis pe pământ american! Se vede clar că-i un adaos, o „lipitură” la o vizită în SUA cu alt „element central”, programată și anunțată cu două luni înainte.

Vizita lui Klaus Werner Iohannis în SUA era programată cu mult înainte de a accepta Trump milogelile slugoiului George Maior, cică ambasador pe acolo, peste gârlă, ca președintele SUA să-și pună șezutul prezidențial la dispoziția pupenklausului sibian.
Maior și Iohannis, doi servitori ai sistemului iudeo-masonic. Gestul acesta este văzut doar de naivi ca patriotism, în realitate este semnul masonic al obedienței

Maior și Iohannis, doi servitori ai sistemului iudeo-masonic. Gestul acesta este văzut doar de naivi ca patriotism, în realitate este semnul masonic al obedienței

Încă din 3 APRILIE a. c. fusese anunțată vizita lui Klaus Werner Iohannis în SUA ca să fie premiat de evrei fiindcă acceptă un așa-zis holocaust făcut de români împotriva evreilor și implicit plata despăgubirilor de miliarde de euro: „Comitetul Evreiesc American (American Jewish Committee, AJC – n.r.) îi va conferi președintelui României, Klaus Iohannis, prestigioasa distincție «Lumină popoarelor» la ediția din acest an a Forumului global al organizației, care va avea loc între 4 și 6 iunie la Washington D.C., relevă un comunicat al AJC.” [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

După cum vedeți, vizita, programată inițial pentru perioada 4-6 iunie, s-a prelungit până în 9 iunie, fiindcă doar în acea zi avea Trump timp ca să se întâlnească cu sluga Iohannis – cum singur a recunoscut acesta din urmă – și să-i dea papucul la pupat. Ăia de la postul evreiesc PRO TV plusează la știri, cică Trump abia așteaptă să se întâlnească cu domnul acesta care-i Gauleiter peste o colonie de la marginea imperiului!

Cel care și-a dorit această întâlnire a fost Klaus Werner Iohannis, în goana sa după imagine, el fiind tot mai jos în toate sondajele privind încrederea populației în poiliticieni. Dintre toți președinții de după 1989, doar Emil Constantinescu a mai suferit așa o pierdere rapidă a popularității.

Ia auziți ce scrie plăvanul sas pe Facebook: „Voi avea, pe 9 iunie, la Casa Albă, o întrevedere oficială cu președintele SUA, Donald J. Trump. Vom discuta despre aprofundarea Parteneriatului Strategic dintre statele noastre, despre relația bilaterală și reconfirmarea angajamentului ferm al României de a rămâne un aliat de încredere al Statelor Unite.” [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

De ce nu discută Iohănilă Feisbucilă despre ridicarea vizelor pentru români? Ce drac de parteneriat – sau „partenereat”, cum pronunță președintele – e acesta, din moment ce americanii ne tratează ca pe africani?

Niciodată nu am crezut că Trump e altfel și va schimba sistemul iudeo-masonic, care conduce în SUA de la Declarația de Independență încoace! Selecția candidaților se face la fel ca peste tot, doar oamenii desemnați de iudeo-masoni sunt promovați electoral și indiferent cine este numit sau chiar ajunge președinte pe bune, în urma votului, tot sistemul ramâne la butoane, numele marionetei sau „culoarea politică” a acesteia nu au importanță pentru păpușarii din umbră!

Singurul președinte american altfel a fost John Fitzgerald Kennedy, dar nu pentru că ar fi fost împotriva sistemului care-l instalase și pe el ca președinte, ci fiindcă se droga și era imprevizibil, nu percuta întotdeauna la ordinele primite, fiind departe de așteptări din cauza stupefiantelor. De aceea a și fost asasinat public, deși putea să fie ucis prin supradoză de droguri, așa cum a fost eliminată amanta lui, actrița Marilyn Monroe sau prin iradiere. Dar nu, execuția trebuia să fie publică, demonstrativă, cu mesajul: „Cine va face ca el, la fel o sa pățească!”
Despre relația drăgăstoasă dintre evrei și Klaus Werner Iohannis, umila lor slugă…

Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România „Elie Wiesel” judecă cu dublă măsură! În timp ce acest Institut, plătit din banii românilor, a început o prigoană demnă de Gestapo împotriva Mareșalului Ion Antonescu, Armatei Române și a intelectualilor simpatizanți ai Mișcării Legionare, același institut „Elie Wiesel” tace mâlc în privința Forumului Democrat al Germanilor din România (FDGR) și a fostului președinte al acestuia, Klaus Iohannis, care s-au declarat oficial, prin decizie judecătorească, succesori ai organizației hitleriste Grupul Etnic German din România!
Klaus Werner Iohannis la Gala Aniversară „60 de ani de la aderarea României la Organizaţia Naţiunilor Unite”. Interesant ca pe diploma primită de președinte apare numărul satanic 666.

Klaus Werner Iohannis la Gala Aniversară „60 de ani de la aderarea României la Organizaţia Naţiunilor Unite”. Interesant că pe diploma primită de președinte apare numărul satanic 666.

Nu Mareșalul Antonescu și Armata Română sau Mişcarea Legionară din România au fost declarate „fasciste“ la Nürnberg, ci Grupul Etnic German, succedat oficial de FDGR-ul condus de Klaus Iohannis în anul 2007! Conform sentinţelor Tribunalului de la Nürnberg, singura organizaţie de pe teritoriul României care a fost declarată ca fiind „fascistă“ și care a putut avea un rol în prigonirea evreilor a fost Grupul Etnic German. Puterile Aliate au impus României, prin articolul 15 al Convenţiei de Armistiţiu din 12 septembrie 1944, dizolvarea organizaţiilor pro-hitleriste de pe teritoriul românesc. Astfel, Grupul Etnic German a fost desfiinţat și patrimoniul acestuia confiscat prin Decretul-Lege nr. 485 din 7 octombrie 1944, semnat de regele Mihai I al României. Acest patrimoniu a fost preluat după evenimentele din decembrie 1989 de Forumul Democrat al Germanilor din România (F.D.G.R.), care s-a autodeclarat ca succesor al Grupului Etnic German! Acest abuz s-a petrecut în anul 2007 prin cârdășia dintre F.D.G.R., Primăria Sibiu – ambele conduse de Iohannis Klaus Werner – și Judecătoria Sibiu. Detalii aici: Forumul Democrat al Germanilor din România (F.D.G.R.), condus de Klaus Iohannis, se declară oficial continuatorul partidului nazist din Al Doilea Război Mondial

În mod normal, după apariţia Ordonanţei Guvernamentale 31/2002, după fățuirea ei prin Legea nr. 107/2006 şi, mai cu seamă, după promulgarea Legii 217/2015, prima organizaţie din România despre care ar fi trebuit să se sesizeze din oficiu Parchetul General spre a fi interzisă ar fi fost tocmai Forumul Democrat al Germanilor din România, în frunte cu fostul său președinte, Klaus Werner Iohannis, pentru reactivarea organizației hitleriste Grupul Etnic German. Situația este deosebit de gravă fiindcă evreii din România știau de aceste fapte încă din vara anului 2010: Evreii din România au decorat un hitlerist autodeclarat! Însă acum, după ce l-au decorat și ca primar, cum scrie în articol, îl invită la toate sărbătorile lor, iar ipocritul nu pregetă să participe cu kipa așezată fățarnic pe creștet.

Ca să-și spele păcatele față de evrei dorește acum Klaus Iohannis să-i scoată pe români ca participanți la holocaust? Vrea să-și asigure și al doilea mandat de președinte, cu acceptul sioniștilor, transfomându-ne într-un popor de criminali, gata să plătească despăgubiri în valoare de miliarde de euro? Vă invit să citiți cu mare atenție acest material documentat, care devoalează intențiile antiromânului Klaus Werner Iohannis: Domnule Iohannis, de ce vreți să băgați holocaustul pe gâtul românilor?

Nu cumva este un compromis pe banii poporului român? Nu cumva evreii au închis ochii la succesiunea sașilor după fosta lor organizație nazistă, în scopul retrocedărilor ilegale a unor imobile valorând sute de milioane de euro, pentru ca sasul Iohannis, devenit președinte al României – posibil instalat tot de evreii sioniști, să plătească Israelului miliarde de euro despăgubiri pentru așa-zisul holocaust din România? Se spune că Traian Băsescu a achitat 20 de miliarde de euro pe șest statului Israel, prin acordul de împrumut din anul 2009, atunci când România a făcut enormul împrumut de la FMI (adică tot de la evrei!), mințindu-ne că trebuiesc plătite salarii și pensii, dar guvernul Boc a scăzut, exact atunci, salariile și pensiile! Dacă-i adevărat, atunci Klaus Iohannis mai are de achitat jumătate din cele 40 de miliarde de euro solicitate ca despăgubiri pentru holocaust conform scurgerilor de informații de la negocierile ultrasecrete. Lăsând bârfele și zvonurile deoparte, reamintesc adevărul istoric că România nu a deportat evrei în lagărele de concentrare naziste, așa că nu poate să fie acuzată de holocaust!

Cine l-a mandatat pe domnul Iohannis Klaus Werner să transmită mesaje de învinovățire a întregului popor român? Participant la Holocaust poate a fost bunicu’-său care s-a înrolat voluntar în Waffen S.S.! Bunicii mei nu au omorât evrei și nici nu i-au trimis în lagărele germane, ca să fie foarte clar!!! Iohannis poate să-și tot pună cenușă în cap și pentru că a declarat oficial FDGR-ul lui ca succesor al organizației naziste Grupul Etnic German, dar să nu tragă în mizeria asta România! Mă înteb cât vor mai accepta românii să fie batjocoriți și călcați în picioare de toți alogenii care au pus stăpânire pe țară?

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Iun 15, 2017 1:33 pm

Mă uit cu atenţie la noile tehnologii militare dezvăluite, prin perdele intenţionat lăsate crăpate. La ruşi e suspect modul în care dezvoltă tehnologii militare avansate cu scopul de a le vinde. Niciodată până acum ruşii n-au fost atât de interesaţi în monetizarea propriei tehnologii militare. Mai mult, în situaţia de alertă în care se află, cu Occidentul mai aproape ca niciodată de Moscova, lucrurile par de-a dreptul stranii.

A luat-o razna Putin? Unii argumentează că, de fapt, respectivele arme sunt vândute ţărilor care au acelaşi scop, anume contracararea SUA. De exemplu China. Însă, aceiaşi observatori uită că, la rândul lor, între China şi Rusia există controverse cel puţin de natură diplomatică. În aceste condiţii de ce-ai da tehnologia ta de vârf? Un răspuns mai logic ar fi acela că, în realitate, ceea ce vând ruşii nu e tehnologie de vârf. Există într-adevăr foarte multe voci care vorbesc despre noile dezvoltări militare ţinute extrem de ascunse. Cineva îmi şoptea că încă nu se ştie cum a ajuns întregul echipament militar rusesc în Siria. Acolo, practic peste noapte, americanii au descoperit din satelit cum răsar avioane şi alte echipamente militare avansate. Cum au fost ele deplasate? Să duci un avion fără să fii identificat e totuşi complicat. Să transporţi însă o întreagă bază fără să fii văzut e cu adevărat o performanţă.

Lucrurile se pare că sunt mai avansate decât credem noi. Un expert militar îmi spunea că, în realitate, întregul război sirian e un playground în care ruşii îşi testează unele dintre cele mai avansate tehnologii militare. Se bănuieşte că, în ceea ce priveşte mutarea tehnicii militare în Siria, s-a folosit o tehnologie care permite crearea de culoare aeriene invizibile, prin interiorul cărora tot ceea ce circulă devine invizibil cel puţin pe radare şi alţi senzori utilizaţi în armatele lumii. E o ipoteză destul de îndrăzneaţă, dar care ar putea explica de ce ruşii vând atâta tehnică militară în stânga şi-n dreapta.

Să trecem acum la chinezi. Citesc prin toate publicaţiile militare mai de soi opinii despre avionul invizibil J-20. Se fac comparaţii amănunţite între el şi F35-ul american. În final, peste tot - să nu uităm că sunt surse americane! - F35-ul iese câştigător. Ceea ce mă nedumereşte însă este faptul că avionul american e declarat câştigător fără a se şti în realitate mare lucru despre avionul chinezesc. De fapt „specialiştii” propagandei nu fac altceva decât să compare două fotografii şi, bazându-se pe ipoteze aberante şi presupoziţii scoase din burtă, scot învingător F35-ul. Sunt două lucruri cel puţin hilare. În primul rând, la câţi bani s-au băgat în rabla aia de F35, asemenea comparaţii n-ar fi trebuit să existe. Pur şi simplu, F35-ul trebuia să fie un fel de navă spaţială imposibil de comparat cu şaretele şi căruţele unor săteni. În altă ordine de idei, dacă mai menţionăm şi că Rusia împreună cu China cheltuiesc anual mai puţin de jumătate din banii pe care-i papă americanii cu armata înţelegem, cred eu, cam care este amploarea puterii americane.

O să mai dau un ultim exemplu: Coreea de Nord. Când a venit la putere, Trump a început să se răstească belicos la mica naţiune asiatică. Fapt care, în loc să-i intimideze, i-a făcut şi mai determinaţi în drumul pe care-au decis să-l urmeze. N-au părut impresionaţi nici măcar de deplasarea portavioanelor spre zona lor de coastă. Nu doar că nu şi-au oprit experimentele balistice, chiar le-au accelerat. Cu toate acestea, În ciuda sfidării, americanii au lăsat-o moale chiar şi cu parada. N-au mai trimis alte nave şi Trump pare a fi uitat retorica belicoasă anti-nordcoreeană. Mai mult, le-a dat temă japonezilor - ţară aflată în prima linie a atacului coreean - să-şi mărească cheltuielile militare şi să cumpere mai multe arme. Păi ce făcurăm, bre, nu mai facem „pac la războiu”? Ca să fie lucrurile şi mai hilare, voi aminti că bugetul Coreei de Nord alocat apărării este de aproximativ şaizeci de ori mai mic decât cel al americanilor. Cu toate acestea, coreenii au propriul program spaţial şi-şi permit să sfideze armata „marelui poliţai mondial”.

Sunt câteva elemente care mă fac să mă uit cu îndoială la ceea ce înseamnă azi raportul de forţe. Aşa cum am spus cu altă ocazie, probabilitatea ca un hop tehnologic militar să se dezvolte în afara SUA este extrem de mare. Nu-mi dau seama dacă deja suntem în acele vremuri sau foarte aproape de ele. Cert este că, privind spre SUA, avem deja imaginea uriaşului cu picioare de lut. Impresia mea este că, indiferent de politicile care se vor aplica acolo, naţiunea se îndreaptă iremediabil spre eşec. De altfel, stă în firea lucrurilor să se întâmple astfel. Nimic nu este veşnic, tot ce se ridică, în final se prăbuşeşte. Iar americanii, pur şi simplu, n-au de ce să fie ocoliţi de acest destin.

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mar Iun 20, 2017 9:51 am

Doborârea unui avion al armatei siriene de către americani este scânteia care lipsea în declanşarea unui mega conflict global. Motivul real al doborârii avionului a fost determinat de marşul prea rapid spre victorie al armatei siriene. Mesajul transmis de americani a fost: „mai temperat, băieţi, trebuie să mai stăm ceva vreme pe-aici!”.

De data aceasta însă, răspunsul Rusiei a fost unul pe măsură: prin intermediul oficialilor militari de nivel înalt s-au deunţat toate înţelegerile de până acum, s-au condamnat vehement acţiunile americane în Siria şi a fost lansat public un avertisment conform căruia avioanele americane au devenit oficial ţinte ale Rusiei în Siria. Mai pe şleau spus, este o declaraţie de război.

Nu este prima dată când SUA joacă de partea teroriştilor, clamând cu tupeu că, de fapt, luptă împotriva acestora. Lucrurile sunt arhicunoscute: ISIS se bazează pe armament american, aplică în luptă „şabloane tactico-strategice” americane şi continuă, în ciuda tuturor declaraţiilor belicoase ale oficialilor, comerţul ilegal cu petrol. Ar trebui să înţelegem că, pur şi simplu, în lumea de azi nu există posibilitatea să rulezi cantităţile imense de bani cu care ISIS-ul jonglează. În timp ce un om onest e luat la întrebări pentru sume care depăşesc echivalentul a câtorva mii de euro, teroriştii ISIS manevrează cu dezinvoltură zeci şi sute de milioane de dolari fără a fi luaţi la întrebări de nimeni. E clar că o forţă „binevoitoare” îi protejează din umbră.

Revenind în teren, trebuie să înţelegem că declaraţia categorică a Rusiei va genera „separarea apelor”. Primii care vor fi puşi în faţa alegerii unei părţi vor fi turcii. În stilul caracteristic, Erdogan va încerca să plutească în ape incerte, motiv pentru care baza de la Incirlik se va muta rapid, parţial la Constanţa şi parţial în Siria. Vom avea, aşadar, o echilibrare a forţelor fizice din teren. De asemenea, se va produce o schimbare a pionilor SUA. Cel mai probabil ISIS-ul se va „dizolva”, din el rămânând active doar câteva facţiuni radicale cărora le va fi rezervat rolul de ţapi ispăşitori pentru toate deraiajele aşa zisei „opoziţii democratice”. Astfel, confruntările în teren se vor da între armata siriană(pionul Rusiei) şi „opoziţia democratică”(pionul SUA).

Chiar dacă lupta se va da prin intermediul pionilor, probabilitatea ciocnirii dintre ruşi şi americani este extrem de mare. Mai mult, dată fiind frustrarea acumulată de către soldaţii ruşi, este posibil ca acum să se urmărească un răspuns simetric, doborârea unui avion american fiind probabil visul oricărui soldat rus. Este planul urmărit de „seniorii războiului” aflaţi în spatele frontului. Cu o asemenea jignire în faţă şi terorizat de investigaţiile stupide cărora trebuie să le facă faţă, Trump va reacţiona în stilu-i bombastic binecunoscut. Ceea ce va deschide un conflict la vedere SUA-Rusia în Siria. Nu va fi un conflict izolat, iar consecinţele vor fi de-a dreptul devastatoare. Aşteptaţi-vă aşadar la revenirea în actualitate a câtorva chestiuni peste care aproape se pusese praful:
- creşterea retoricii radicale în Grecia; o sămânţă de răzmeriţă va fi declanşată de întreruperea brutală a investigaţiei pe care procuratura o desfăşoară asupra privatizărilor frauduloase efectuate la presiunea organismelor internaţionale;
- în Bulgaria se va reaprinde valul anti-NATO;
- în Ucraina va reîncepe violent conflictul din Est, forţându-se secesiunea şi, astfel, stabilirea unei „centuri de siguranţă” de-a lungul Niprului.
- în România urmează să se reaprindă focuri radicale, în special în zona preponderent maghiară;
- în principiu, peste tot pe unde este posibil, vom vedea o radicalizare a minorităţilor cerând dreptul al un „propriu Kosovo”. Este moneda radicală cu care Rusia va răspunde Occidentului.

În paralel vom vedea creşteri ale tensiunilor în Coreea, unde este de aşteptat ca Nordul să continue experimentele balistice spre disperarea Japoniei. De asemenea, în Marea Chinei de Sud, Armata Roşie nu va mai fi atât de „îngăduitoare” cu încălcările de suveranitate la care se dedă armata americană. Şi, nu în ultimul rând, în Afganistan deja asistăm la o recrudescenţă a forţelor talibane care, în ciuda fanfaronadei americane, continuă atacurile asupra zonelor strategice.

Am putea spune că paradisul complexului militaro-industrial american e pe cale să se îndeplinească. Cu atâtea războaie în desfăşurare, industria de apărare a SUA pare a-şi fi asigurat un viitor prosper. Însă, întrebarea esenţială care se pune este dacă într-adevăr SUA este capabilă să lupte pe toate aceste fronturi, iar răspunsul este categoric nu. Armata americană este un monstru bugetofag care toacă ineficient o grămadă de bani. Se vede limpede în programele megalomanice cu rezultate incerte. Şi-abia aici putem întrevedea strategia Rusiei şi a aliaţilor săi: cu resurse modeste, care de multe ori se limitează la apărarea propriilor teritorii sau pe cele ale aliaţilor, cei din „coaliţia anti-SUA” nu vor decât să arate că „regele e gol”.

În momentul în care armata SUA îşi va dezvălui propria incompetenţă într-o ciocnire directă(estimez că prima ciocnire reală va fi cea cu Coreea de Nord), întreg vălul magic de care s-a înconjurat până acum SUA va dispărea, generând o mişcare centrifugă la nivel NATO. Probabil prima ţară care va alege să părăsească Alianţa va fi Turcia, şi-aşa aflată cu un picior în afară. De-aici tăvălugul poate lua diverse direcţii, una dintre ele fiind desprinderea întregii zone europene care va prefera să-şi facă propriul sistem de apărare, infinit mai ieftin şi mai rentabil decât un NATO în care partea leului îi revine hulpavului complex militaro-industrial american. Dar până atunci va mai trece ceva timp. Pe moment cred că va fi foarte interesant de urmărit desfăşurarea conflictului sirian şi jocul Turciei.

ENKI

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 36 din 36 Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus