SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

guvernu'

+7
Vasile
aurora
Dracu' gol
Anahoret
lolo
ENKI
delta
11 participanți

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  baso Lun Dec 28, 2015 2:51 pm

ENKI a scris:Io chiar nu inteleg cum se mai pot agita unii ca nu s-ar respecta Constitutia, dupa ce Macacu a violat-o zilnic, vreme de 10 ani, fiind totodata multiplu reales si reinscaunat in tot acest timp. suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Potrivit art.87 din C.civ Domiciliul persoanei fizice, în vederea exercitării drepturilor şi libertăţilor sale civile, este acolo unde aceasta declară că îşi are locuinţa principală.

Dracu' stie ce adresa are trecuta asta in "Cei" ca domiciliu ; ca la Evidenta populatiei iti cer dovezi de proprietate pe locuinta de domiciliu (contract, extras CF) sau acordul proprietarilor, uzufractorilor  raset

Potrivit art.86 C.civ : (1)Cetăţenii români au dreptul să îşi stabilească ori să îşi schimbe, în mod liber, domiciliul sau reşedinţa, în ţară sau în străinătate, cu excepţia cazurilor anume prevăzute de lege.
(2) Dacă prin lege nu se prevede altfel, o persoană fizică nu poate să aibă în acelaşi timp decât un singur domiciliu şi o singură reşedinţă, chiar şi atunci când deţine mai multe locuinţe.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Vin Ian 01, 2016 12:12 pm

laugh

"Eu v-am zis că, în curând, "tehnocratule" va fi strigătură de ocară. Uitați-vă la ăștia, parcă-s premianții de la școala ajutătoare. În plus, au reușit să găsească un fotograf și mai penibil decât ăla care a ascuns femeile (mă rog, e un fel de-a spune) în spate. Ăsta a produs o combinație de cămin cultural cu nuntă interbelică".
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  delta Mar Iun 07, 2016 9:30 am

Iote! Ciolos e nervos ca Blaga latra a paguba. Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  delta Lun Iun 20, 2016 10:36 am

expertii tehnocrati nu o fi observat ca au fost si sunt inundatii prin tara? scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Lun Iun 20, 2016 2:18 pm

delta a scris:expertii tehnocrati nu o fi observat ca au fost si sunt inundatii prin tara? scratch
Cica ar fi observat, da' oparitul Julien n-are o Doina sub el, sa se dea in barci si sa-i zica Fa!. Laughing



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  delta Mar Iun 21, 2016 12:40 pm

inteleg motivul pentru care s-a impus obligativitatea declaratiei de avere
ca la sfarsitul unui mandat pot sa vezi daca nu cumva venitul a fost mai mare decat ar fi trebuit sa fie din sursele legale pe care le avea politicianul respectiv
cu toate acestea e destul de jenant cand auzi la stirile tv ca ministrul cutare sta in chirie intr-o garsoniera, are doua trotinete, o pereche de cercei si un peste din sticla...
laugh
daca era vorba de un castel din platina, cu 1000 de camere, construit pe Marte... hai, mai treaca-mearga sa o prezinti ca avere

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Dum Iul 17, 2016 8:58 am

Ca doar Gelu nu s-o fi infiltrat in guvernul de opariti pentru a-l impusca si pe JWK. Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Mar Sept 06, 2016 2:40 pm

Auzind io astazi ca Julien l-a propus ministru de interne pe Dragos Tudorache, am avut o tresarire, crezand pe moment ca e vorba de Dragonu' cel neiubitor de ONU. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Joi Oct 06, 2016 9:37 am

In sfarsit, am priceput ce-a fost cu campania Cumintenia pamantului. laugh

Cumintenia Pamantului, studiu de caz. Strangi bani de la platitori de taxe si impozite ca sa iti acoperi bugetul de marketing, pe care astazi o sa-l solicit de la guvern, apoi platesti tu tot astfel incat sa zici ca a fost un succes si sa nu mai returnezi banii donatorilor. Mai mult, se plateste tot din banii mei,ai tai,ai nostri,ai vostri. Si diferenta daca se poate sa fie recuperata tot la platitorii de taxe inca o data... Foarte inteligenta schema de promovare a propriei imagini.

P.S.: Tic Tac ...Am solicitat bugetul cheltuit si companiile care au facut promovarea pe toatele canalele...treijde zile baieti...



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Mar Oct 18, 2016 7:24 am

Abia astept mitingul cu 50 000 de aplaudaci PNL+USR de sambata, mai ales ca el va fi organizat cu banii donati de idiotii frumosi si liberi care au sustinut campania Cumintenia pamantului. laugh
Pana atunci, savurez opiniile unora si altora, care se arata surprinsi de efectele miraculoase ale pipi-ului de Guru. laugh



Dacian Cioloş ar fi fost un banal activist al PCR


Platforma #Romania100 pe care a prezentat-o Dacian Cioloş m-a îngrozit mai mult decît datele statistice care arată că Guvernul său a absorbit zero la sută fonduri europene! Este vorba despre 10 aşa-zise principii de guvernare care, în realitate, sînt 10 lozinci cu care ar putea începe Programul unui nou PCR, unul de dreapta, de bună seamă!

Acest text arată limitele de limbaj ale autorului, o gîndire superficială, inexistenţa unei judecăţi reflexive a propriului discurs, ca şi cum, în secunda următoare rostirii lui, oratorul nu mai ştie ce a spus. Este îngrozitoare această constatare, dar ea explică mecanismul de gîndire al lui Dacian Cioloş, unul de tipul: sînt atît de deştept, încît orice spun trebuie să fie musai memorabil şi urmat orbeşte!
Aceasta este caracteristica omului banal, promovat în funcţii mari de conducere, care crede că în momentul numirii s-a transformat în Dumnezeu, că le ştie pe toate, că nu mai are nevoie de sfatul nimănui şi toată lumea - dar absolut toată lumea! - trebuie să-i urmeze Calea pentru că aceasta este singura posibilitate de salvare a omenirii!
Să mă scuze domnul Cioloş, dar îndrăznesc să-i spun că această Platformă a lui îl surclasează pînă şi pe vestitul Gîgă! Ca să nu avem probleme, iată cele titluri ale Platformei:


#1 Susțin o Românie fără corupție

#2 Susțin o Românie cu o clasă politică responsabilă

#3 Susțin o Românie guvernată cu bun simț

#4 Susțin o Românie în care fiecare muncește și este plătit cinstit

#5 Susțin o Românie fără sărăcie

#6 Susțin o Românie cu o economie competitivă

#7 Susțin o Românie cu adevărat educate

#8 Susțin o Românie sănătoasă

#9 Susțin o Românie care contează în Uniunea Europeană și în NATO

#10 Susțin o Românie a tuturor românilor.

Citind Platforma Cioloş, am certitudinea că omul acesta nu a citit vreo carte în viaţa lui, că a fost ţinut închis într-un palat de cleştar pentru a nu lua contact cu lumea şi - aş îndrăzni să risc - cineva i-a spus că poate fi mult deasupra lui Dumnezeu!
Biblia, cît este ea considerată drept Cartea Cărţilor, nu conţine utopii atît de perfecte, căci cele 10 porunci vorbesc despre păcate în care oamenii nu trebuie să mai cadă, deci afirmă că aceste păcate există: crima, preacurvia, răutatea! Platforma lui Cioloş este a unei lumi ideale, perfecte în toate nuanţele ei, un fel de Rai fără fructe interzise, fără boli, fără sărăcie, populată de oameni buni şi educaţi, a căror singură preocupare este iubirea faţă de ceilalţi! Cu alte cuvinte, cuvîntul „perfecţiune” trebuie să fie redefinit după „Platforma lui Cioloş”!
Citind Platforma aceasta, îţi vine să spui că „domnul Cioloş” nu mai este o banală formulă de adresare, ci apelativul Supremului, adică „Domnul Cioloş”! Cred că motivul pentru care se organizează la sfîrşitul săptămînii „Mitingul pentru susţinerea guvernului Cioloş” este tocmai pentru ca Alina Gorghiu să rostească propoziţia sacro-sanctă: „Tu eşti, Doamne Cioloş, cel vestit să vină a doua oară!”
Lăsînd gluma la o parte, mă întreb: ce are în cap omul acesta care a semnat Platforma #Romania100, adunătura asta de lozinci stupide care să inducă ideea că, urmînd-o, România va deveni Germania, SUA, Anglia, Franţa, Italia şi China la un loc? Te întrebi dacă omul ăsta face mişto de noi sau chiar ne crede pe toţi atît de proşti încît ne vom da pe spate doar la auzul vieţii care ne aşteaptă dacă el va rămîne Premier? Nu ştiu de ce, dar, după ce am citit de cîteva ori Platforma #Romania100, mi-a venit brusc în minte vestitul clip publicitar în care unul întreba disperat: „Halatul, cît costă, doamnă, halatul?”
Cu o asemenea Platformă, Dacian Cioloş anulează Codul Penal, căci ce rost mai are, din moment ce toţi oamenii vor fi cinstiţi? Vom dărîma toate spitalele, căci ce rost mai au, din moment ce toţi oamenii vor fi sănătoşi? Vom desfiinţa agenţiile de şomaj, căci ce rost mai au, din moment ce toţi oamenii vor avea locuri de muncă? Aşa zice Cioloş: „Trebuie să continuăm reforma asistenței sociale, să promovăm pachete de sprijin integrat pentru oamenii săraci și pentru familiile lor, care să ducă la o reală integrare în societate: locuri de muncă, sănătate, școală pentru toți”.
Redundanţa limbajului lui Cioloş este una de toată frumuseţea. El zice: „Susțin o Românie sănătoasă” (pct 8 ), dar scrie: „România la 100 de ani are nevoie de spitale noi, are nevoie de performanță, nu numai în clinicile de vârf, ci în fiecare spital obișnuit”! Păi, logica zice: dacă susţii o Românie sănătoasă, spitalele astea supradotate pe cine mai tratează?
În cultura mare a lumii există cîteva utopii celebre, precum „Republica” lui Platon sau „Cetatea Soarelui” a lui Tommaso Campanella. Este musai ca ele să fie uitate şi să punem pe soclu această „Platformă #Romania100”, această „Biblie după Cioloş” sau „Coranul lui Julien”!
Dar, mai presus de orice, „Platforma #Romania100” trebuie să fie considerată cel mai bun Program al PCR, iar autorul său cel mai autentic activist comunist. De dreapta, desigur.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Mar Oct 18, 2016 1:26 pm

Firea i-a luat prin suprindere pe penelisti, aprobandu-le destul de rapid mitingul, pe cand ei jucasera la cacealma, urmand sa dea vina pe intarzierea cu care ar fi primit aprobarea sau pe un mult sperat refuz. laugh
Marele miting s-a amanat pentru 5 noiembrie, data pana la care Alinutza Gorghiu(-Dej) spera sa adune 50 000 de aplaudaci de prin tarisoara. Daca ar fi cazut data de 7 noiembrie in acea sambata, neobolsevicii liberali ar fi aniversat si 99 de ani de la MRSO. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  baso Mar Oct 18, 2016 7:23 pm

ENKI a scris:Firea i-a luat prin suprindere pe penelisti, aprobandu-le destul de rapid mitingul, pe cand ei jucasera la cacealma, urmand sa dea vina pe intarzierea cu care ar fi primit aprobarea sau pe un mult sperat refuz. laugh
Marele miting s-a amanat pentru 5 noiembrie, data pana la care Alinutza Gorghiu(-Dej) spera sa adune 50 000 de aplaudaci de prin tarisoara. Daca ar fi cazut data de 7 noiembrie in acea sambata, neobolsevicii liberali ar fi aniversat si 99 de ani de la MRSO. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cam frig sa vina atatia .
Auzisem ceva de miting si chiar eram curioasa ce motiv serios ar putea sa aiba sa adune asa de multi cu cat se lauda ca aduna.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Mier Oct 19, 2016 8:27 am

baso a scris:
ENKI a scris:Firea i-a luat prin suprindere pe penelisti, aprobandu-le destul de rapid mitingul, pe cand ei jucasera la cacealma, urmand sa dea vina pe intarzierea cu care ar fi primit aprobarea sau pe un mult sperat refuz. laugh
Marele miting s-a amanat pentru 5 noiembrie, data pana la care Alinutza Gorghiu(-Dej) spera sa adune 50 000 de aplaudaci de prin tarisoara. Daca ar fi cazut data de 7 noiembrie in acea sambata, neobolsevicii liberali ar fi aniversat si 99 de ani de la MRSO. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cam frig sa vina atatia .
Auzisem ceva de miting si chiar eram curioasa ce motiv serios ar putea sa aiba sa adune asa de multi cu cat se lauda ca aduna.

Eh, cand Julien apare, soarele rasare! Laughing
Ideea e ca vor sa-si mobilizeze toti sustinatorii din teritoriu, in speranta obtinerii unui 40-45% in decembrie, impreuna cu Uniunea Sclavilor din Romania. La cum ii vad io ca se comporta, daca nu-i ajuta SRI+SIE+DNA, nu fac mai mult de 20%. Nu mai pomenesc de pesedisti, care se chinuie sa mai scada, sa nu castige cumva peste 50-60%, ca ar fi bai mare. laugh
Planul pare sa fie ca "fortele politice" din parlamentul meu sa aiba maxim 25% per bucata, sa nu fie sustinute cumva de capital romanesc si sa se cupleze astfel incat Julien sa fie candidatul propus pentru functia de premier. Astfel, boborul cel puternic faramitat ca optiuni va trai cu impresia ca este reprezentat in parlament, iar alesii disciplinati ar urma sa voteze la foc automat tot ce le livreaza cuplul sasesco-frantuz, la randul lui condus prin plicuri trimise periodic de superiori. vesel
Bine, intalnirea masonilor din 4-6 noiembrie ar putea schimba cu totul acest plan.  laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Sam Feb 11, 2017 9:13 am

Pana la urma, prin SRI&SIE se administreaza, de deasupra guvernului, colonia Mioristan. vesel


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Sam Iun 17, 2017 12:38 pm

Adriana Dutulescu
Urmăreşte · 27 minute ·

Acesta este intreg Guvernul României Smile)))))))))))))))))))))))))))))))


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ioan A. Crisan Ponta e secretaur cu balaur Grindeanu. Maior a adus firmanul, Coldea recuzita, Oprea sufrageria, Kovesi urgia... ca să desființeze România!
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· 20 minute






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  baso Dum Iun 18, 2017 11:52 am

Afara ploua laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

"Singing in the rain " Tot de la Dutuleasca citire raset
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Hmmm. Cam greu de inteles pt. cei care nu sunt responsabili cu decorul cum apare curcubeul din umbrele. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  baso Dum Iun 18, 2017 12:44 pm

ENKI a scris:Adriana Dutulescu
Urmăreşte · 27 minute ·

Acesta este intreg Guvernul României Smile)))))))))))))))))))))))))))))))



Cravatele  negre de la gaturile pionerilor din fata lui Ponta(acesta fiind fara gatlegau) mi se par absolut sinistre, ca in fata unui pluton de executie.Sugereaza clar cine este sefu' de care tra sa asculte conservele in toata ecuatia balamucului. laugh Grindeanu ar parea ca jura pe albastru... de dragul Patriei laugh Naspa fotografie despre care unii au sugerat pe internet ca ar fi fost postata de Ponta, chiar pe contul lui de FB.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Dum Iun 18, 2017 7:06 pm

baso a scris:
ENKI a scris:Adriana Dutulescu
Urmăreşte · 27 minute ·

Acesta este intreg Guvernul României Smile)))))))))))))))))))))))))))))))



Cravatele  negre de la gaturile pionerilor din fata lui Ponta(acesta fiind fara gatlegau) mi se par absolut sinistre, ca in fata unui pluton de executie.Sugereaza clar cine este sefu' de care tra sa asculte conservele in toata ecuatia balamucului. laugh Grindeanu ar parea ca jura pe albastru... de dragul Patriei laugh Naspa fotografie despre care unii au sugerat pe internet ca ar fi  fost postata de Ponta, chiar pe contul lui de FB.

Ponta a postat-o, iar in urma cu 9 ore si-a actualizat si cover-ul, scaunul de mare sef din fundu' pozei sugerandu-l pe Omul Invizibil care le vegheaza activitatea. Laughing
Sau poate ca se vrea a fi tronul unui dumnezeu caruia ii aduce ofrande pletosul-mustaciosul din icoana?!  scratch
Interesante si dopul/capacul sticlei de apa minerala din prim-plan + telefonul celui care n-a intrat in cadru (facand poza cu telefonul lui Ponta), dar mai ales chestia aia galben cu negru, ce pare mai degraba un cutter, decat un pix.  laugh  

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  baso Lun Iun 19, 2017 8:14 am

Potrivit inregistrarilor cu Kovesi facute publice, se pare ca Grindeanu era vanat de DNA.
D'aia o fi Grindeanu energizat,cu baterii schimbate si tras cu cheita noua ,pe repede inainte laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Lun Iun 19, 2017 2:04 pm

baso a scris:Potrivit inregistrarilor cu Kovesi facute publice, se pare ca Grindeanu era vanat de DNA.
D'aia o fi Grindeanu energizat,cu baterii schimbate si tras cu cheita noua ,pe repede inainte laugh
N-am ascultat aseara inregistrarile si nici acum nu le-am acordat cine stie ce atentie, intrucat m-a socat, din prima inregistrare ascultata, exprimarea "domnul premier".  Shocked Doar un om care stie ca este inregistrat sau se autoinregistreaza mai foloseste, din reflex, o astfel de exprimare protocolara, intr-un cadru restrans si colegial. Ar fi fost mai credibila daca zicea macar nemernicul ala de Grindeanu. laugh
Spre deosebire de BTI, mie mi se pare ca baschetoza, chiar si cu inregistrarile verificate inainte de lansare in presa, tot a comis numeroase greseli, iesind foarte sifonata, chiar penala.  laugh


Kovesi – strigat de ajutor sau cintec de lebada?


Din capul locului să o spunem, nu ne numărăm printre cei entuziasmați de perspectiva ca șefa DNA să-și rupă gîtul în urma ultimei serii de înregistrări difuzate public. Pentru simplul motiv că nu am identificat nimic negativ în ele, ba din contră. Pînă într-atît, încît nu ne e teamă să formulăm ipoteza că scurgerea e una controlată, menită să ”joace” în mod clar de partea Laurei Kovesi. Nu-i mai puțin adevărat că există două scopuri distincte care ar putea fi vizate de această acțiune, iar unul dintre ele include plecarea acesteia.
Dacă scoatem nițel capul de la cutie și privim cu calm și detașare stenogramele noilor înregistrări cu Kovesi, difuzate de siteul luju.ro, și validate suspecte de repede – fie și cu mici rezerve – de către DNA, e imposibil să nu observăm cît de bine iese șefa anticorupției din ele.
În fond, ce aflăm de acolo?
Că femeia e dezamăgită de activitatea din ultima perioadă a procurorilor, de lipsa de rezultate, de faptul că peștii mari nu au mai fost deranjați.
Aflăm că Laura Kovesi le cere răspicat subalternilor săi – neuitînd să prezinte, onest, avantajele meseriei de procuror la DNA – să aleagă dacă vor să plece în zări mai calde ori să renunțe la dolce far niente și să se apuce de treabă.
Aflăm că e interesată nu de plevușcă, ci de rechini cei mari ai corupției, în speță miniștrii sau prim-miniștrii.
Aflăm că e nemulțumită că, în instituție, trag din greu la jug o mînă de oameni, mereu aceiași, în timp ce restul trag doar targa pe uscat.
Aflăm că e nemulțumită că multe dosare au fost prost făcute, ”s-au încurcat în lege”, în timp ce altele se învechesc nepermis de mult.
Aflăm că anul trecut, pe vremea asta, erau 673 de persoane învinuite, față de numai 270 în prezent.
”O discrepanță foarte mare”, zice Kovesi. Și fără circumstanțe atenuante: ”Posturi în plus avem, polițiști în plus avem, specialiști în plus avem, dosare avem. Înseamnă că sunt alte cauze” mai spune ea.
Un perdaf absolut firesc, chiar necesar. Nu asta face orice șef cu subalternii săi, atunci cînd treaba nu merge?
Nici teoria că șefa DNA se dă de gol cu anumite manevre murdare, inclusiv presupusa imixitiune în anumite dosare, nu ține.
Pe de-o parte, analizate atent, acestea nu rezistă, fiind exprimări mai degrabă banale, ”de lucru”, cum s-ar spune. E o nebunie să pretinzi că un procuror nu trebuie să discute sub nicio formă chestiunile din anumite dosare grele cu proprii șefi. Să nu acționeze la ordinul lor, de acord, dar să discute pe marginea cazurilor e ridicol să presupunem că nu se întîmplă. Și ziariștii au, în principiu, autonomie deplină; asta înseamnă să reduci redactorul-șef la postura de simplu cititor ori corector?
Pe de altă parte, cine e nebun să creadă că Laura Kovesi s-ar expune fie și în fața propriilor subalterni, vorbind deschis în fața lor despre acțiuni voit abuzive contra unor personaje politice înalte? Păi atunci, ce sens mai aveau întîlnirile prin podgorii ori prin alte zone securizate?
E la fel de adevărat, însă, că Laura Kovesi nu spune explicit care ar fi acele ”alte cauze” ale eșecului de care vorbește în înregistrare.
De aici, anumite comentarii.
Bunăoară, după bilanțul de anul acesta al DNA – ca și din anii anteriori, de altfel – mulți jurnaliști au observat absența oricăror nuanțe critice din discursul Laurei Kovesi.
De parcă în DNA totul e paradisiac.
Cifre, date, procente spectaculoase, totul menit să ne convingă cît de eficientă e structura anticorupție.
Fie și de ar fi fost o activitate perfectă, măcar din modestie șefii instituției ar fi trebuit să puncteze și unele neajunsuri.
Nu au făcut-o.
Acum, aflăm din gura Laurei Kovesi că, de fapt, lucrurile merg tare prost, din ce în ce mai prost.
Cinci săptămîni fără o inculpare, mai rău decît în oricare alt parchet din țară.
S-au instalat în DNA lenea, comoditatea, lehamitea.
”Spuneți-mi ce se întîmplă, să știu?!” se plînge Laura.
”Ce vă lipsește??” adaugă ea, sfîșietor.
Bună întrebare.
Atît doar că răspunsul e știut, de mult.
Și Kovesi îl știe și ea.
Procurorii DNA nu s-au lăsat pe tînjeală.
Altceva s-a întîmplat și a prăbușit palmaresul instituției.
Curtea Constituțională a tăiat, rînd pe rînd, căile abuzive de acțiune ale DNA, obligînd-o să abandoneze metodele nefirești de lucru.
Relația cu SRI s-a răcit, Coldea s-a dus, iar dosarele nu mai vin gata făcute și legate cu fundiță dinspre instituția lui Hellvig.
CEDO și alte instituții occidentale au pus capăt spectacolului cătușelor.
Judecătorii au început să iasă din poziția ghiocelului față de procurorii DNA.
Tot mai multe dosare grele s-au încheiat cu achitări, în timp ce altele – oroare! – au fost retrimise procurorilor pentru a fi refăcute. Chiar de mai multe ori.
Din sistem au început să transpire către public tot mai multe informații despre nereguli grave în interiorul DNA. Cazul Negulescu e emblematic.
DNA a ajuns, încet-încet, în poziția de a fi nevoită să facă treabă ca la carte, cu procurorii din dotare.
Iar procurorii respectivi sunt – au fost dintotdeauna – mult sub nivelul profesional necesar.
Ba, s-a dovedit că unii erau niște veritabili cocalari, ca să nu spunem mai mult.
Abia acum, DNA își atinge nivelul real de competență.
Iar acesta e dezamăgitor.
Înregistrarea scursă de Kovesi către presă ar putea avea rolul de semnal de alarmă către anumite structuri, în primul rînd cele externe, cum că se duce dracului campania anticorupție dacă nu se iau măsuri urgente. Ar fi o primă ipoteză de lucru.
La fel de plauzibil, însă, e că această operațiune marchează debutul uneia mai ample, de imagine, a cărei finalitate va fi plecarea din sistem a Laurei Kovesi. Dar o plecare în glorie.
Știind că DNA niciodată nu va mai fi ce a fost (nici hei-rupul Mani Pulite nu a durat decît cîțiva ani), din motivele sus expuse plus altele, eventual, Kovesi preferă să iasă cu fruntea sus, din proprie inițiativă, ca să-și prezerve șansele la un viitor profesional convenabil. Indiferent care ar fi acesta.
E de așteptat ca așa-zisul său semnal de alarmă să nu aibă ecou. Administrația de la Washington nu dă semne că ar mai da doi bani pe ce se întîmplă în țări ca România, cu toate declarațiile de protocol ale lui Trump. ”Show me the money!” e noul slogan la Casa Albă.
UE are, și ea, propriile probleme.
Pe plan intern, sunt evenimente mai ample decît cele din interiorul DNA.
În lipsa unor asemenea reacții, se deschide teren pentru o demisie spectaculoasă a șefei DNA, una care să-i asigure consacrarea definitivă drept legendă a anticorupției.
O femeie de caracter, care a încercat din răsputeri – vezi înregistrările de ieri – să repare ce se mai poate repara, din interior, iar cînd a înțeles că nu se mai poate, a ales, cu demnitate, ieșirea din scenă.
Mai bine să se întrebe lumea, cîndva, de ce a plecat decît să se întrebe de ce dracului mai adastă acolo.
O cheie mai realistă, credem noi, de descifrare a celei mai recente ”scurgeri” de informații din interiorul DNA decît cea conform căreia un brav procuror indignat ar fi ales, înfruntînd riscuri maxime, să-și înregistreze șefa pe ascuns și să dea fișierul presei.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  baso Lun Iun 19, 2017 9:10 pm

Ma asteptam sa fie bagatelizata inregistrarea monologului din timpul sedintei de analiza a activitatii procurorilor din subordine. Evident, perdaful administrat , care reprezinta cea mai mare parte din continutul inregistrarii, n-ar reprezenta mare lucru. Sunt insa cateva momente in care, cu gurita ei, recunoaste o maniera de lucru impusa procurorilor din subordine, aspecte pe care le banuiau multi din exterior. Inclusiv mentalitatea de a iesi in public cu trofee grele in momente de criza pt. a bucura prostimea spectatoare si aplaudaca. Adica sa se simta ca DNA baga presiune.  laugh Cred ca am dedus bine ca DNA ar avea in conservare vreo 3000 de dosare pe abuz in seviciu, solicitandu-le procurorilor sa analizeze care sunt pe legi primare sau secundare. Ce sa zic ? Daca pe abuzul in serviciu s-a construit statuia DNA in lupta impotriva coruptiei , este ca si cum procurorii DNA ar culege panselute ca sa se laude cu dosare la hectar trimise  in instanta, in timp ce in Dosarele grele de coruptie, in care procurorii muncesc de innebunesc, pt. ca-si prind urechile, se intepenesc prin sertare. Tipa pune accentul pe cantitatea rechizitoriilor si nu pe calitatea intocmirii lor. Adaugand si faptul ca se bazeaza in principal pe procurori lipsiti de coloana vertebrala si prea putin profesionisti, este firesc sa solicite cantitate de dosare trimise in instanta de dragul presiunii si terorii. O doare la banana de CCR, fiind insa furioasa ca-i cam strica socotelile staliniste.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  ENKI Mar Iun 20, 2017 7:39 am

baso a scris:Ma asteptam sa fie bagatelizata inregistrarea monologului din timpul sedintei de analiza a activitatii procurorilor din subordine. Evident, perdaful administrat , care reprezinta cea mai mare parte din continutul inregistrarii, n-ar reprezenta mare lucru. Sunt insa cateva momente in care, cu gurita ei, recunoaste o maniera de lucru impusa procurorilor din subordine, aspecte pe care le banuiau multi din exterior. Inclusiv mentalitatea de a iesi in public cu trofee grele in momente de criza pt. a bucura prostimea spectatoare si aplaudaca. Adica sa se simta ca DNA baga presiune.  laugh Cred ca am dedus bine ca DNA ar avea in conservare vreo 3000 de dosare pe abuz in seviciu, solicitandu-le procurorilor sa analizeze care sunt pe legi primare sau secundare. Ce sa zic ? Daca pe abuzul in serviciu s-a construit statuia DNA in lupta impotriva coruptiei , este ca si cum procurorii DNA ar culege panselute ca sa se laude cu dosare la hectar trimise  in instanta, in timp ce in Dosarele grele de coruptie, in care procurorii muncesc de innebunesc, pt. ca-si prind urechile, se intepenesc prin sertare. Tipa pune accentul pe cantitatea rechizitoriilor si nu pe calitatea intocmirii lor. Adaugand si faptul ca se bazeaza in principal pe procurori lipsiti de coloana vertebrala si prea putin profesionisti, este firesc sa solicite cantitate de dosare trimise in instanta de dragul presiunii si terorii. O doare la banana de CCR, fiind insa furioasa ca-i cam strica socotelile staliniste.

Inregistrarea asta vine ca o bombonica pe coliva baschetozei staliniste.  Laughing  



Analiza este fara fisura, dar tot exista stecurata si repetata teza neobolsevica cu care nu rezonez:  lupta anticoruptie. Cool
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

guvernu' - Pagina 7 Empty Re: guvernu'

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum