istorie

Pagina 13 din 17 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: istorie

Mesaj  (Still a)Live la data de Sam Ian 15, 2011 12:00 am

Anahoret a scris:
(Still a)Live a scris:Ba te iert, că văd c-ai venit să mături sau să ştergi praful sau să...
... beau cafeaua înainte de a pleca să dau o tură prin Oltenia! Laughing
Da, da, eram pe aproape! vesel Nu de Oltenia!
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 43
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Sam Ian 15, 2011 6:23 am

(Still a)Live a scris:
Anahoret a scris:
(Still a)Live a scris:Ba te iert, că văd c-ai venit să mături sau să ştergi praful sau să...
Păi, e obligat să te viziteze de fiecare dată când iese din Ploiești? suspect
Tu cam stai singură cuc prin Pucioasa și nu-ți convine... sau ce? scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Data de inscriere : 03/02/2010

http://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  (Still a)Live la data de Sam Ian 15, 2011 10:04 am

delta a scris:
(Still a)Live a scris:
Anahoret a scris:
Păi, e obligat să te viziteze de fiecare dată când iese din Ploiești? suspect
Tu cam stai singură cuc prin Pucioasa și nu-ți convine... sau ce? scratch
Tu unde-ţi laşi neuronii, când intri pe forum? Eram pe aproape cu presupunerile (că Anahoret, la ora aia imposibilă, şetregea praful sau mătura pe neimportant etc). Dreaq! Citeşte postările de mai sus şi nu mai scrie aiureli!
(Still a)Live

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Sam Ian 15, 2011 2:10 pm

(Still a)Live a scris:Eram pe aproape cu presupunerile (că Anahoret, la ora aia imposibilă, şetregea praful sau mătura pe neimportant etc).
hehe, te deranjează că postează pe aici și nu pe forumuri pro-băsiste? Twisted Evil

delta

Sus In jos

Mesaj  (Still a)Live la data de Sam Ian 15, 2011 6:28 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Eram pe aproape cu presupunerile (că Anahoret, la ora aia imposibilă, şetregea praful sau mătura pe neimportant etc).
hehe, te deranjează că postează pe aici și nu pe forumuri pro-băsiste? Twisted Evil
Să mă pupi: sexy
(Still a)Live

Sus In jos

Mesaj  Armand la data de Dum Ian 23, 2011 6:57 pm

Am auzit azi, la Oreste, un lucru extraordinar despre mentalitatea dacică. M-am întrebat cum de n-a amintit niciunul dintre voi, cei care sunteți pasionați de civilizația dacică, de acest crez al lor... fiindcă mi se pare superb!
Cu aproximație, sună cam așa:

Dacă un străin îl scuipă pe un dac, nu e mare tragedie, fiindcă vine Zamolxe și șterge. Dacă, însă, un dac își scuipă un confrate, el îl scuipă pe însuși Zamolxe și nimeni nu mai poate repara asta.

Sublimă educație patriotică!!!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Ian 23, 2011 7:15 pm

Armand a scris:Am auzit azi, la Oreste, un lucru extraordinar despre mentalitatea dacică. M-am întrebat cum de n-a amintit niciunul dintre voi, cei care sunteți pasionați de civilizația dacică, de acest crez al lor... fiindcă mi se pare superb!

Dacă un străin îl scuipă pe un dac, nu e mare tragedie, fiindcă vine Zamolxe și șterge. Dacă, însă, un dac își scuipă un confrate, el îl scuipă pe însuși Zamolxe și nimeni nu mai poate repara asta.

Io n-am auzit de un astfel de crez. Shocked
Recunosc, pare destul de credibil, insa nu pot sa uit ca Oreste preda un curs de Tehnici de manipulare şi dezinformare în discursurile mediatice. laugh
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Sus In jos

Mesaj  Armand la data de Dum Ian 23, 2011 7:37 pm

ENKI a scris:
Armand a scris:Am auzit azi, la Oreste, un lucru extraordinar despre mentalitatea dacică. M-am întrebat cum de n-a amintit niciunul dintre voi, cei care sunteți pasionați de civilizația dacică, de acest crez al lor... fiindcă mi se pare superb!

Recunosc, pare destul de credibil, insa nu pot sa uit ca Oreste preda un curs de Tehnici de manipulare şi dezinformare în discursurile mediatice. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pentru mine, noțiunea de manipulare presupune o țintă cel puțin subiectivă (mă feresc să o amintesc și pe cea posibil malefică!). Aici nu identific nimic negativ de urmărit. scratch Și chiar dacă asta s-ar datora inabilității mele de a sesiza subtilități de-astea... povestioara a fost relatată de către colonelul Manafu, invitat, alături de un palestinian mai român decât mulți dintre ai noștri! Neutral
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Dum Ian 23, 2011 7:41 pm

Armand a scris:
Pentru mine, noțiunea de manipulare presupune o țintă cel puțin subiectivă (mă feresc să o amintesc și pe cea posibil malefică!). Aici nu identific nimic negativ de urmărit. scratch Și chiar dacă asta s-ar datora inabilității mele de a sesiza subtilități de-astea...

Nu-i vorba de subtilitati. Probabil n-ai aflat de teoria conspiratiei impotriva istoriei dacilor. Am redat zilele trecute o postare de-a lui mishel zero pe aici. In fine, n-ai pierdut nimica. Ba chiar e mai bine asa. Laughing

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Mesaj  Armand la data de Dum Ian 23, 2011 7:48 pm

RocketQu33n a scris:
Armand a scris:
Pentru mine, noțiunea de manipulare presupune o țintă cel puțin subiectivă (mă feresc să o amintesc și pe cea posibil malefică!). Aici nu identific nimic negativ de urmărit. scratch Și chiar dacă asta s-ar datora inabilității mele de a sesiza subtilități de-astea...

Nu-i vorba de subtilitati. Probabil n-ai aflat de teoria conspiratiei impotriva istoriei dacilor. Am redat zilele trecute o postare de-a lui mishel zero pe aici. In fine, n-ai pierdut nimica. Ba chiar e mai bine asa. Laughing

Am citit... M-am obișnuit cu atacurile lui decervelate la adresa a orice nu e de origine (dacă se poate chiar răsărit din pământ românesc însămânțat cu spermă legalizată la notariat!!!) română!
Am mai scris eu pe-acolo: printre noi, minoritarii, există - cel puțin prin atitudinea față de evoluție - foarte mulți patrioți mai „dovediți” și mai utili decât cei de naționalitate română.
Indiferent cine se supără!!!
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Ian 23, 2011 7:55 pm

Armand a scris:
ENKI a scris:

Recunosc, pare destul de credibil, insa nu pot sa uit ca Oreste preda un curs de Tehnici de manipulare şi dezinformare în discursurile mediatice. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pentru mine, noțiunea de manipulare presupune o țintă cel puțin subiectivă (mă feresc să o amintesc și pe cea posibil malefică!). Aici nu identific nimic negativ de urmărit. scratch Și chiar dacă asta s-ar datora inabilității mele de a sesiza subtilități de-astea... povestioara a fost relatată de către colonelul Manafu, invitat, alături de un palestinian mai român decât mulți dintre ai noștri! Neutral
Io doar ma cam indoiesc ca dacii il asteptau pe Zalmoxe sa le stearga obrajii scuipati de straini. laugh
ENKI

Sus In jos

Mesaj  Armand la data de Dum Ian 23, 2011 8:01 pm

ENKI a scris:
Armand a scris:
ENKI a scris:

Io doar ma cam indoiesc ca dacii il asteptau pe Zalmoxe sa le stearga obrajii scuipati de straini. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

E dreptul tău, în cazul în care dorești să rămâi la sensul denotativ... Mă gândeam că suntem în stare/dispuși să ducem raționamentul dincolo...

Desigur, you're the master în domeniu, așadar eu mă opresc aici!!!
Mie mi-a plăcut înțelepciunea desprinsă de-acolo, nu scuipatul și batista lui Zamolxe!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Dum Ian 23, 2011 8:09 pm

Mie-mi place istoria și am cam citit o grămadă de cărți care aveau direct și indirect tangențe fie cu aspecte dovedite, fie cu aspecte presupuse (ipoteze).
Au fost interesante mai degrabă cărțile legate de culturile amerindiene și mi-a părut rău că nu am avut ocazia să citesc mai mult despre cei care au fost prin zona noastră (fie ei daci, geți, sciți, cumani etc.).
Cu toate acestea am niște serioase rețineri să am vreo fărâmă de încredere în harcea-parcistul Oreste... indiferent ce-o fi el debita pe labe unu...

delta

Sus In jos

Mesaj  Armand la data de Dum Ian 23, 2011 8:15 pm

Repet: nu el a fost cel care a povestit despre crezul acela, ci colonelul invitat. Ce naiba e greu de înțeles??? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Iar subiectul era altul. Chestia asta a venit ca un fel de argumentare...
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Ian 23, 2011 8:18 pm

Armand a scris:
ENKI a scris:
Armand a scris:
ENKI a scris:

Io doar ma cam indoiesc ca dacii il asteptau pe Zalmoxe sa le stearga obrajii scuipati de straini. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

E dreptul tău, în cazul în care dorești să rămâi la sensul denotativ... Mă gândeam că suntem în stare/dispuși să ducem raționamentul dincolo...

Desigur, you're the master în domeniu, așadar eu mă opresc aici!!!
Mie mi-a plăcut înțelepciunea desprinsă de-acolo, nu scuipatul și batista lui Zamolxe!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pai, rationamentul era deja aici, foarte simplu de intrezarit daca il legam de ceea ce tot presupusul intelectual defineste ca MIORITIC. laugh
Mda, acceptarea scuipatilor strainilor a devenit un obicei "intelept" p-aci in ultimii 300 de ani, atingand apogeul in zilele noastre democratice.
Atentie, prin straini eu inteleg cu totul altceva decat ceea ce este definit "corect politic", dintre daci putand face parte oricine (indiferent de rasa, religie etc.) se regaseste, sufleteste, in matricea primordiala a omenirii. Laughing
ENKI

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Dum Ian 23, 2011 10:14 pm

delta a scris:
Au fost interesante mai degrabă cărțile legate de culturile amerindiene

Deci ar fi posibil ca si eu sa apreciez mai mult cultura amerindiana decat pe a mea (cel mai mult chiar, dintre toate).

PS: Sau nu. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Mesaj  Anahoret la data de Dum Ian 23, 2011 10:31 pm

Armand a scris:Am mai scris eu pe-acolo: printre noi, minoritarii, există - cel puțin prin atitudinea față de evoluție - foarte mulți patrioți mai „dovediți” și mai utili decât cei de naționalitate română.
Dacă stau să mă gândesc puţin, primele reforme au fost făcute de fanarioţi iar România modernă a fost clădită, în fond, de un neamţ. Într-adevăr, Băsescu, Udrea, Boc, Patriciu, Vântu, Tapalagă, Cristoiu etc., etc., sunt etinci români, nu minoritari. vesel
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Sus In jos

Mesaj  Armand la data de Dum Ian 23, 2011 10:51 pm

Anahoret a scris:
Armand a scris:Am mai scris eu pe-acolo: printre noi, minoritarii, există - cel puțin prin atitudinea față de evoluție - foarte mulți patrioți mai „dovediți” și mai utili decât cei de naționalitate română.
Dacă stau să mă gândesc puţin, primele reforme au fost făcute de fanarioţi iar România modernă a fost clădită, în fond, de un neamţ. Într-adevăr, Băsescu, Udrea, Boc, Patriciu, Vântu, Tapalagă, Cristoiu etc., etc., sunt etinci români, nu minoritari. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mă scuzați, domnule Anahoret... aș avea o întrebare mai mult sau mai puțin discretă...
După ce criterii ai grupat persoanele exemplificate în lista din concluzie...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Pare extrem de... eterogen și omogen în același timp... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Sus In jos

Mesaj  Anahoret la data de Dum Ian 23, 2011 11:03 pm

Armand a scris:Mă scuzați, domnule Anahoret... aș avea o întrebare mai mult sau mai puțin discretă...
După ce criterii ai grupat persoanele exemplificate în lista din concluzie...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Pare extrem de... eterogen și omogen în același timp... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dacă-ţi spun că i-am luat la întâmplare (mai puţin pe primii trei), mă crezi? Ca să fiu mai exact, nu la întâmplare, ci primii care mi-au venit în minte. Ar mai fi şi Năstase, ar mai fi Mitrea, ar mai fi Hrebengiuc, ar mai fi Nistorescu şi lista poate continua... raset
Anahoret

Sus In jos

Mesaj  Armand la data de Dum Ian 23, 2011 11:05 pm

Anahoret a scris:Dacă-ţi spun că i-am luat la întâmplare (mai puţin pe primii trei), mă crezi?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Evident...................................................... că nu!!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Sus In jos

Mesaj  Anahoret la data de Dum Ian 23, 2011 11:40 pm

Armand a scris:
Anahoret a scris:Dacă-ţi spun că i-am luat la întâmplare (mai puţin pe primii trei), mă crezi?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Evident...................................................... că nu!!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bănuiam! Very Happy
Anahoret

Sus In jos

am o curiozitate

Mesaj  Vasile la data de Lun Ian 24, 2011 4:56 pm

Anahoret a scris:
Dacă stau să mă gândesc puţin, primele reforme au fost făcute de fanarioţi iar România modernă a fost clădită, în fond, de un neamţ. Într-adevăr, Băsescu, Udrea, Boc, Patriciu, Vântu, Tapalagă, Cristoiu etc., etc., sunt etinci români, nu minoritari. vesel

il stii pe Tapalaga de il bagi intre aialalti ( ca jurnalist ? ) ? Eh .... inteleg oricum .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Lun Ian 24, 2011 5:16 pm

Ala Lipsit de Acces a scris:
Anahoret a scris:

il stii pe Tapalaga de il bagi intre aialalti ( ca jurnalist ? ) ? Eh .... inteleg oricum .
Tapalabă e acolo din cauză că e portocăcăniu... Rolling Eyes

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta

Sus In jos

Pentru curiozitatea lu' domn' Vsile:

Mesaj  Anahoret la data de Lun Ian 24, 2011 8:50 pm

Ala Lipsit de Acces a scris:il stii pe Tapalaga de il bagi intre aialalti ( ca jurnalist ? ) ? Eh .... inteleg oricum .
Îl "ştiu" la fel de bine pe cât îl "ştiu" şi pe Cristoiu, spre exemplu; doar în calitate de ziarist şi nimic mai mult. Pentru Cristoiu tot am un oarecare respect. Chiar şi pentru Nistorescu: în tinereţe scria nişte reportaje minunate.

Am să-ţi dau un exemplu cu "iubitul" tău Tapalagă de la o emisiune pe Realitatea TV, difuzată ieri. Tot dădea în sus şi în jos cu militarii, că generalii ăia de la televizor n-au comandat în viaţa lor decât baterii de vin, că au frecat menta 30 de ani în armată şi alte chestii d-astea (nu că n-ar fi fost şi specimene d-astea, Doamne fereşte!). Dar când a fost întrebat dacă a făcut armata a zis că nu, însă ştie lucrurile astea din "cultura urbană" (expresia îi aparţine).

Păi domn' Vasile! Între Tapalagă "al tău" şi tipul din tren care-mi spunea că ştie din filme cum era pe vremea lui Ceauşescu, nu-i nicio diferenţă. În schimb pe puştan l-am înţeles: minte scurtă, patru clase cu bis la fiecare, internet la greu. "Domnul" Tapalagă însă se dă de ziarist şi intelectual iar bunul simţ (sau manualul de specialitate) spune să nu te pronunţi (în calitate de ziarist) asupra a ceea ce nu cunoşti.

Stai, de fapt tu ai dreptate! I-am făcut o onoare să-l pun lângă Cristoiu şi Nistorescu, pentru că ăştia au în spate stive de cărţi citite. Locul său este lângă doamna Pora! vesel
Anahoret

Sus In jos

greu de tot

Mesaj  Vasile la data de Lun Ian 24, 2011 9:57 pm

Anahoret a scris:
Ala Lipsit de Acces a scris:il stii pe Tapalaga de il bagi intre aialalti ( ca jurnalist ? ) ? Eh .... inteleg oricum .
Îl "ştiu" la fel de bine pe cât îl "ştiu" şi pe Cristoiu, spre exemplu; doar în calitate de ziarist şi nimic mai mult. Pentru Cristoiu tot am un oarecare respect. Chiar şi pentru Nistorescu: în tinereţe scria nişte reportaje minunate.

Am să-ţi dau un exemplu cu "iubitul" tău Tapalagă de la o emisiune pe Realitatea TV, difuzată ieri. Tot dădea în sus şi în jos cu militarii, că generalii ăia de la televizor n-au comandat în viaţa lor decât baterii de vin, că au frecat menta 30 de ani în armată şi alte chestii d-astea (nu că n-ar fi fost şi specimene d-astea, Doamne fereşte!). Dar când a fost întrebat dacă a făcut armata a zis că nu, însă ştie lucrurile astea din "cultura urbană" (expresia îi aparţine).

Păi domn' Vasile! Între Tapalagă "al tău" şi tipul din tren care-mi spunea că ştie din filme cum era pe vremea lui Ceauşescu, nu-i nicio diferenţă. În schimb pe puştan l-am înţeles: minte scurtă, patru clase cu bis la fiecare, internet la greu. "Domnul" Tapalagă însă se dă de ziarist şi intelectual iar bunul simţ (sau manualul de specialitate) spune să nu te pronunţi (în calitate de ziarist) asupra a ceea ce nu cunoşti.

Stai, de fapt tu ai dreptate! I-am făcut o onoare să-l pun lângă Cristoiu şi Nistorescu, pentru că ăştia au în spate stive de cărţi citite. Locul său este lângă doamna Pora! vesel
da' am inteles : Stancu aia , Grecu si altii sunt jurnalistii tai favoriti . Da' despre echilibru stii ceva ? Cand unii dau cu paru' le spui , desigur ,o vorba buna ? Oarecum ai dreptatea ta insa .... reteveaua , antenele si b1teveaua te-au cam (re)formatat .

Vasile

Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

Mai greu decât crezi!

Mesaj  Anahoret la data de Lun Ian 24, 2011 10:06 pm

Ala Lipsit de Acces a scris:da' am inteles : Stancu aia , Grecu si altii sunt jurnalistii tai favoriti . Da' despre echilibru stii ceva ? Cand unii dau cu paru' le spui , desigur ,o vorba buna ? Oarecum ai dreptatea ta insa .... reteveaua , antenele si b1teveaua te-au cam (re)formatat .
Greşit! Între noi fie vorba, madam Grecu pare a fi isterică.
Am spus "Greşit!" fiindcă ai tras o concluzie pripită pornind de la ceea ce am spus despre Tapalagă.
A fost o vreme în care-mi plăceau (ca jurnalişti) Gabriela Vrânceanu-Firea (o femeie frumoasă deşteaptă) şi de Emil Hurezeanu (elegant, stilat, cultivat, genul de ziarist pe care-l poţi trimite fără strângere de inimă în mediul diplomatic). Din păcate însă tot ce-i bun se strică repede.

Atât de tare i-a contaminat politica încât nu cred că mai avem ziarişti de calibru în ţară.
Mă rog, cel puţin în viziunea mea. Asta ca să ştii exat care-mi este părerea în domeniu. Nu că ar conta prea mult! Laughing

Dar, oricum, între Hurezeanu şi Tapalagă... prefer Hurezeanu! vesel
Anahoret

Sus In jos

Mesaj  Dracu' gol la data de Lun Ian 24, 2011 10:07 pm

Ala Lipsit de Acces a scris:da' am inteles : Stancu aia , Grecu si altii sunt jurnalistii tai favoriti . Da' despre echilibru stii ceva ? Cand unii dau cu paru' le spui , desigur ,o vorba buna ? Oarecum ai dreptatea ta insa .... reteveaua , antenele si b1teveaua te-au cam (re)formatat .
Presupunătoru' şef strigă presupunătorii!!! veselie
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Localizare : Trollywood

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Lun Ian 24, 2011 10:35 pm

Anahoret a scris:
Greşit! Între noi fie vorba, madam Grecu pare a fi isterică.[/quote]Pare?
Tâmpita aia mai mult ca sigur că și este...
M-am uitat în vreo 3 ani la vreo două-trei ori (în total) la câte 5 minute din emisiunea unde aia era moderatoare... sau realizatoare... sau ce naiba...
Dacă se nimerește să apară pe ecran când trec de la un post TV la altul... urgent apăs pe buton ca să ajung la următorul post. vesel

delta

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mar Ian 25, 2011 7:19 am

Anahoret a scris:

Atât de tare i-a contaminat politica încât nu cred că mai avem ziarişti de calibru în ţară.
Mă rog, cel puţin în viziunea mea. Asta ca să ştii exat care-mi este părerea în domeniu. Nu că ar conta prea mult! Laughing

Atat de mult sunt unii dependenti de emisiunile politice TV, incat nici nu-si pot imagina ca exista persoane neclasificabile in cele doua categorii de telespectatori : antenisti &retevisti vs fani labeunu.
Adeseori ma mira sablonul din gandirea multora : daca nu-ti place de ala, inseamna automat ca esti fanul celorlalti Laughing Cu alte cuvinte, foarte schematic (aproape desenat), daca spun ca nu-mi place de Monica Columbeanu, unii ar deduce ca in mod sigur sunt fan Bianca Dragusan. raset Ca in domeniul politicii : cui nu-i plac oranjgutanii, sunt iubitorii mizerabilei lor opozitii. laugh

baso

Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Mesaj  (Still a)Live la data de Lun Ian 31, 2011 10:03 am

Primit pe mail. Nu am citit tot, deocamdată.

Acad. Florin Constantiniu:
„Politicienii postdecembrişti au făcut românilor mai mult rău decât mongolii, ungurii, turcii, nemţii şi ruşii"

De 21 de ani trăim vremuri pretins istorice. Totul a început la Revoluţie, când grupurile de tineri care ocupau Comitetul Central strigau exaltaţi: "Istorie, istoriee...". De atunci, aşteptăm mereu să se întâmple ceva istoric. Aşteptăm ca cineva, un om de cultură sau un politician providenţial, să ne spună că ştie încotro trebuie să meargă ţara, că există un plan naţional de dezvoltare. De fapt, vrem să ne vedem pe noi înşine în postura de făcători de istorie. Din păcate, în alegeri, nu ne-am votat „visătorii" potriviţi. Nimeni n-a „visat" pentru ţară şi pentru naţiunea română, ci eventual doar pentru sine, pentru ai săi şi ai partidului său.
"Mulţumită" politicienilor, în ultimii 21 de ani, România aproape că a fost scoasă din istorie. Niciunul dintre ei n-a avut curiozitatea să deschidă o carte de istorie, pentru a găsi acolo un îndreptar, un ghid de orientare, o soluţie anticriză. Dimpotrivă, ajunşi la putere, politicienii au scos istoria pe tuşă, marginalizând-o în şcoli şi universităţi, împreună cu latina - limba întemeietoare a românilor.

În faţa acestui „holocaust" aplicat trecutului românesc, un istoric de mare anvergură, precum este academicianul Florin Constantiniu, nu poate decât să plângă, să se răzvrătească sub o copleşitoare durere. Pentru domnia sa, timpurile pe care le trăim sunt atât de goale de conţinut istoric că nu-şi mai doreşte decât să dispară fizic: „Îmi doresc să scap cât mai curând din această lume de hoţie, ticăloşie şi nevolnicie, care este România de astăzi".

„Ne îndreptăm spre o sărăcire intelectuală, care va transforma România într-un deşert cultural"

- Domnule profesor, toată lumea ştie că Istoria este dispreţuită şi ignorată în ţara noastră. Cât de greşită este această atitudine din partea guvernanţilor ultimilor 21 de ani?
- Cauzele restrângerii dramatice şi regretabile a ponderii istoriei în învăţământul românesc trebuie căutate, în opinia noastră, mai întâi, în confruntarea dintre globalism şi identitatea naţională şi, apoi, în percepţia eronată a necesităţilor de pregătire intelectuală şi culturală a omului contemporan. Noile forţe economice globale îşi propun nu ocuparea unui teritoriu sau dominarea unei ţări, ci subordonarea întregii lumi. În atingerea acestui ţel, globalismul întâmpină un obstacol: identitatea naţională a popoarelor, întruchipată în statele naţionale.

Identitatea naţională se hrăneşte şi din memoria istorică, şi, atunci, globalismul atacă istoria pentru a slăbi conştiinţa naţională. În al doilea rând, globalismul nu are nevoie de oameni cu un larg orizont de cultură, el vrea specialişti de nişă, performanţi într-un domeniu restrâns. Ne îndreptăm spre o sărăcire intelectuală, care va transforma România într-un deşert cultural. Cred că în predarea istoriei, a istoriei românilor în primul rând, în ultimii 21 de ani, s-a înregistrat un regres pe cât de dăunător, pe atât de condamnabil. Şcoala românească, o şcoală cu excelente tradiţii de învăţământ solid şi fertil, a fost pusă la pământ de coaliţia dintre elevii leneşi, bolnavi de socializare pe Facebook; părinţii isterizaţi de odraslele nemulţumite că trebuie „să-şi facă temele acasă", şi birocraţii plafonaţi, grijulii cu scaunele lor, nu cu educaţia, şi copiind mecanic din publicaţii străine, pentru a redacta legi, regulamente şi programe analitice.

De 21 de ani se fac reforme şi iar reforme ale învăţământului, care, în realitate, subminează funcţia instructiv-educativă a şcolii. Primul pas în cretinizarea elevilor este prigoana dezlănţuită de birocraţii Ministerului Educaţiei împotriva volumului de cunoştinţe transmise elevilor. La istorie - şi nu numai la noi - s-a început cu îndepărtarea cronologiei: „Să nu încărcăm mintea elevilor cu date". Foarte bine: istoria nu este o disciplină de memorizare, ci de analiză. Dar fără repere în timp nu se pot stabili legăturile cauzale. Şi eu sunt împotriva învăţării pe dinafară a datelor lesne de găsit într-o cronologie sau într-un manual, dar - pentru Dumnezeu! - cum să înţelegi raporturile de cauză-efect dintre evenimente dacă nu cunoşti succesiunea lor în timp?

Nu se doreşte ca elevii să aibă o pregătire temeinică, şi cei trei componenţi ai coaliţiei de care am amintit preferă nişte adolescenţi ignoranţi, incapabili să depăşească limbajul „mişto" şi „naşpa".
Cu astfel de cetăţeni, viitorul României este SUMBRU.

- În timp ce bulgarii îşi împânzesc ţara cu şantiere arheologice, în căutarea tracilor cu care nu au nicio legătură, românii, urmaşi direcţi ai dacilor şi romanilor, sunt gata să cedeze străinilor, spre distrugere, vestigiile daco-romane de la Roşia Montană. Care ar trebui să fie atitudinea statului faţă de cercetarea arheologică?
- Deşi se vorbeşte de conservarea „patrimoniului naţional", nu se face nimic pentru păstrarea şi valorificarea lui. S-a găsit un alibi: nu sunt bani. Dar banii se găsesc imediat când se construiesc vile şi se achiziţionează maşini de lux. Este o ruşine că statul român nu a participat la „licitaţia Brâncuşi", pentru a achiziţiona măcar pipa unui român care a deschis drumuri noi în artă. Nu ne pasă de Brâncuşi, dar avem bani pentru branduri care nu conving pe nimeni.

Spre ruşinea guvernanţilor noştri, avem mult mai puţine şantiere arheologice astăzi, în România, decât pe vremea lui Mihail Roller, de tristă amintire. Sentimentul patriotic se înfiripă la copil din interesul şi dragostea pentru vestigiile trecutului. Sentimentul istoric al continuităţii se naşte din ataşamentul pentru un monument, o cruce înălţată să veşnicească un eveniment, un mic schit, pierdut în munţi. Cine-i învaţă pe copii să le ocrotească? Grija pentru urmele înaintaşilor - vezi şi cazul Roşia Montană - ar trebui să fie un principiu sădit în conştiinţa românilor încă de pe băncile şcolii.

„Marii guru ai culturii române de astăzi nu mai vor să ştie că sunt români"

- Cui credeţi că i se datorează situaţia catastrofală în care se află astăzi România?
- Situaţia catastrofală în care se află astăzi România are, ca să spun aşa, doi responsabili, în afara crizei mondiale: clasa politică şi masa poporului român.

Clasa politică postdecembristă nu a avut - indiferent de partid - niciun proiect naţional. A avut, în schimb, un unic gând: să se căpătuiască. S-a repezit asupra României cu singurul gând al îmbogăţirii. Oamenii politici au acţionat ca nişte vandali, distrugând şi jefuind totul. Mongolii, ungurii, turcii, nemţii, ruşii nu au făcut românilor atâta rău cât au făcut politicienii postdecembrişti în două decenii. Când, peste ani şi ani, se va scrie istoria timpurilor de azi, „nu vor ajunge blestemele" pentru a-i condamna pe cei care au făcut ca România să rateze o mare şansă de afirmare şi bunăstare şi să fie adusă la sapă de lemn. Dar clasa politică nu şi-ar fi putut desfăşura „opera" nefastă dacă în calea ei ar fi întâlnit rezistenţa hotărâtă a opiniei publice, manifestarea viguroasă a spiritului civic.

Din nefericire, am rămas un popor de ţărani - spiritul civic se naşte la oraş! -, o turmă de oi, care se lasă exploatată, batjocorită, călcată în picioare, fără nici o tresărire de revoltă sau de demnitate (Goga observase, în 1916, acelaşi lucru). Clasa politică din România este întocmai ca un răufăcător sigur de impunitate. Şi dacă ştie că nu are a se teme de nimic, atunci de ce n-ar jefui în continuare?

Proteste ca în Grecia - leagănul democraţiei - sunt de neimaginat în România. Au protestat vehement cand le-au luat 2% din salarii, iar la noi ne-au luat 25% (UN SFERT) din salarii si nu s-a revoltat NIMENI!!! Sunteti multumiti de ce vi se intampla? De ce nu iesi in strada, popor român???

Ăsta e marele nostru blestem: o masă supusă, resemnată, incapabilă să se mobilizeze pentru un mare proiect sau pentru o mare idee. Mă întreb dacă noi, românii, nu am părăsit deja scena istoriei. O bună parte a elitei intelectuale a capitulat în faţa globalismului, a capitalismului de cumetrie şi a clientelismului politic, abandonând funcţia de ghid spiritual al naţiunii. Oameni ca paşoptiştii, oameni ca făuritorii României Mari ar fi priviţi astăzi ca anacronici şi nostalgici. Marii guru ai culturii române de astăzi nu mai vor să ştie că sunt români. Am avut un exemplu la 1 Decembrie a.c.: câţi dintre ei au scris sau evocat cu dragoste de trecut împrejurările creării României Mari?
„Din soldaţi am făcut hoţi, din ofiţeri, peşti, dar cu caii ce să fac, domnule ministru?"

- Românii au mai trecut prin crize. Spre exemplu, Marea Criză din 1929-1933. Cum s-au descurcat guvernele de atunci?
- Într-adevăr, crize economice au existat şi în trecut, dar fiecare eveniment este generat de condiţiile istorice care îi conferă unicitate. Soluţiile, deci, nu pot fi identice în cazul unor crize. Cea din anii 1929-1933 a lovit dur România, şi guvernanţii de atunci, ca şi cei de acum, au recurs la concedieri, întârzierea plăţii lefurilor, reduceri de salarii („curbele de sacrificiu"). A fost marea neşansă a lui Nicolae Iorga, cea mai strălucită minte a românilor, să fie prim-ministru în anii 1931-1932, când criza se îndrepta spre apogeu. A făcut scandal în epocă replica dată de el unei delegaţii de agricultori, veniţi la Mangalia, unde el îşi petrecea concediul, pentru a se plânge de situaţia grea în care se aflau, fiind presaţi de bănci să-şi achite datoriile.

Iată relatarea lui Iorga însuşi: „Iar, cum un om mai simplu strigase la capătul lămuririlor mele, că el e «desperat», i-am spus, glumind: «Nu; fiindcă aici e casa mea, colo e marea; dacă erai în adevăr desperat, la mare te duceai»". Ziarele care-i erau ostile l-au acuzat că i-a trimis pe protestatari să se arunce în mare. Exasperat de „măsurile de austeritate", un colonel, şef de unitate, s-a dus la Constantin Argetoianu, ministru de Finanţe în guvernul Iorga, şi l-a întrebat: „Din soldaţi am făcut hoţi, din ofiţeri, peşti, dar cu caii ce să fac, domnule ministru?". Criza s-a rezolvat când a încetat pe plan internaţional. Sunt convins că şi acum va fi la fel. Adevărul este că mari finanţişti nu am avut decât doi: Eugeniu Carada şi Vintilă Brătianu. Nu am avut şi nu avem mari competenţe financiare, capabile de elaborarea soluţiilor de criză.

Guvernanţii de astăzi vădesc o gândire rudimentară: „să taie", să reducă salariile şi să sporească taxele. Un mare plan de investiţii, de relansare a economiei, nu există. Să aşteptăm, aşadar, scrâşnind din dinţi, sfârşitul crizei pe plan mondial.

- Care este epoca din istoria românilor pe care o admiraţi cel mai mult?
- Admiraţia cea mai puternică o am pentru generaţia paşoptistă. O forţă de creaţie politică, un devotament pentru interesul naţional, un dezinteres total pentru destinul personal, totul a fost închinat naţiunii române. Eşecul revoluţiei din 1848 nu i-a descurajat pe paşoptişti. Au îndurat exilul, dar au continuat lupta şi, în două decenii (1859-1878), au creat statul român modern, căruia i-au câştigat independenţa. Doar două decenii, adică exact cât i-a trebuit clasei politice postdecembriste să prăbuşească România în haos şi mizerie. Cum să nu-i admiri pe paşoptişti? Sunt un model care ar trebui prezentat şi explicat în toate dimensiunile lui, nu ca o simplă lecţie de manual, ci ca un prilej de meditaţie, responsabilă şi fecundă, pentru adolescenţi, făuritorii României de mâine. Dar cum să le „încărcăm mintea" cu evenimente şi date? Nu se lăuda, nu demult, Ministerul Educaţiei că a mai redus cu 35% cunoştinţele de transmis în învăţământ?

- Ce vă doriţi în 2011?
- Ce-mi doresc în 2011? Să scap cât mai curând din această lume de hoţie, ticăloşie şi nevolnicie, care este România de astăzi. Întrucât sunt prea bătrân pentru a mai emigra, cum nu există la noi clinici de eutanasiere voluntară, cum procurarea Furadanului salvator e oprită prin lege, nu-mi rămâne decât să-l rog pe Dumnezeu să mă ia la El rapid şi uşor. Poporul român e bun, încă are coloană vertebrală dată de credinţa ortodoxă care i-a ţinut în viaţă, însă toţi politicienii de azi şi de mâine trebuie să dispară prin opunerea vehementă a românilor în stradă - stăpâni şi suverani ai acestei ţări!

- Ce urare le adresaţi românilor, domnule profesor?
Urez poporului român, la începutul lui 2011, să se revitalizeze, să asculte cu mare atenţie Imnul României şi să fie capabil să reînnoiască, în condiţiile secolului al XXI-lea, performanţele strămoşilor din timpul lui Ştefan cel Mare, Mihai Viteazul, Constantin Bâncoveanu şi al luptătorilor paşoptişti.
(Still a)Live

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 13 din 17 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul