SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

motive de protest

3 participanți

In jos

motive de protest Empty motive de protest

Mesaj  delta Mar Apr 27, 2010 6:34 pm

De exemplu: de ce nu folosim coceni în loc de hârtie igienică?

"Potrivit unui articol apărut pe site-ul Institutului Worldwatch, 270 000 de copaci sunt tăiaţi în fiecare zi pentru producerea de hârtie: 10% dintre aceştia sunt destinaţi în exclusivitate producţiei de hârtie igienică, arată site-ul maxisciences.com citat de Agerpres.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
A trecut vremea când se foloseau frunze, iarbă sau ziare. Acum vedeta este hârtia igienică. Tot mai multe ţări îşi îmbunătăţesc condiţiile de igienă, dar înregistrează şi o creştere a populaţiei: aceşti doi factori asociaţi duc în general la o utilizare pe scară mai largă a hârtiei igienice.
Această schimbare, care nu pare deloc importantă, s-ar putea dovedi dramatică la nivel planetar. Consumul mediu de hârtie igienică pe locuitor la nivel mondial este de 3,8 kg/an. Statele Unite ocupă primul loc: 23 kg/an. Mult în urmă, statele din Africa consumă în medie 0,4 kg. În multe ţări, consumul este în creştere: se înregistrează creşteri de 5% în China sau Europa occidentală şi 3% în Japonia şi Africa."

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

motive de protest Empty Re: motive de protest

Mesaj  Armand Mar Apr 27, 2010 8:04 pm

Sterge-te tu primul la kur cu coceni de porumb si... dup-aia spune-ne si noua cum e! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

motive de protest Empty Re: motive de protest

Mesaj  delta Mar Apr 27, 2010 8:16 pm

Armand a scris:Sterge-te tu primul la kur cu coceni de porumb si... dup-aia spune-ne si noua cum e! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Păi, ghici cum poate fi... Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

motive de protest Empty Re: motive de protest

Mesaj  Armand Mar Apr 27, 2010 8:30 pm

Nu sunt sigura daca sa pun asta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] sau asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]!
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

motive de protest Empty Re: motive de protest

Mesaj  delta Mier Apr 28, 2010 8:11 am

Armand a scris:Nu sunt sigura daca sa pun asta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] sau asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]!
Stai că-ţi mai dau un motiv de protest(e) ca să ţi se ridice părul de unde vrei:

În ediţia (cred că) de 22 aprilie a.c. a ziarului "Gândul" a apărut articolul intitulat "[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]"

Adrian Bărbulescu a scris:După autostrada Bucureşti - Ploieşti, oprită de piţigoi, şi cea spre Constanţa, şicanată de daci şi romani, un alt proiect de infrastructură este întârziat, de această dată de moruni
La o fază cu o autostradă sau şosea bodogănea Berceanu... sau cel dinaintea lui...

Adrian Bărbulescu a scris:Cu toate că a obţinut acordul de mediu încă de acum trei ani de zile, un proiect al Ministerului Transporturilor nu poate începe, deoarece organizaţiile ecologiste au făcut lobby la Bruxelles, reclamând faptul că investiţia ar stresa sturionii.
Păi, dacă nu s-au apucat imediat de lucru, fără să aştepte până încep să schelălăie potăile societăţii... Laughing

Adrian Bărbulescu a scris:Demersul de îmbunătăţire a condiţiilor navigabile pe sectorul dunărean Călăraşi - Brăila a început încă din 2004, când ministerul a semnat un contract cu consultantul, pentru realizarea studiului de fezabilitate, a proiectului tehnic şi a studiului de mediu. În ultimii 100 de ani, cursul Dunării s-a modificat, astfel că, în perioadele secetoase, nu se mai poate naviga direct de la Călăraşi la Cernavodă, ci doar cu un ocol de 130 km pe braţul Borcea. Aceasta deoarece pe braţul principal al Dunării nu mai curge destulă apă şi nu se mai poate asigura adâncimea necesară navigaţiei (pescaj).
Că-n alea 130 km s-au proptit navigatorii care vin de la mii de km cu marfa... confused

Adrian Bărbulescu a scris:O "cocoaşă" subacvatică

Lucrările de îmbunătăţire a condiţiilor navi­gabile, în valoare de 38 milioane de euro, urmează să fie finanţate în proporţie de 50% de UE, prin facilitatea ISPA. Proiectul presupune montarea unei "cocoaşe" subacvatice pe braţul Borcea, astfel încât, atunci când debitul este scăzut, o parte din apă să ajungă pe Dunăre, pe la Cernavodă, loc unde începe şi Canalul Dunăre - Marea Neagră, permiţând accesul spre Portul Constanţa. În plus, devierea către Cernavodă a unui debit mai mare de apă va ajuta foarte mult şi Centrala Nuclearoelectrică, pentru răcirea reactoarelor.

"Chiar dacă avem acordul de mediu, am făcut licitaţia, am încheiat contractul cu constructorul, lucrările nu pot începe, fiind blocate de mai bine de un an şi jumătate de tot felul de clarificări care ni se cer de la Bruxelles, ca urmare a informaţiilor transmise comisiei de organizaţiile ecologiste", au declarat pentru Gândul surse din cadrul Ministerului Transporturilor.).
Idioţii au aşteptat până se trezeşte birocraţia de la Bruxelles? laugh
Bine, nici ăştia nu-s aşa de proşti încât să recunoască faptul că firmele din Bucureşti au făcut alandala partea de mediu a studiului de impact... Wink


Adrian Bărbulescu a scris:Acestea au subliniat că, în nici un caz, proiectul nu are ca scop adâncirea şenalului navigabil, ci doar o redistribuire a debitului în perioadele secetoase.
Pentru a mulţumi ONG de mediu, autorităţile chiar au modificat proiectul, făcând găuri pentru trecerea morunilor în "cocoaşa" menţionată.
"Oricum, sezonul când apele sunt scăzute nu se suprapune peste perioada de migraţie a sturionilor, care este din ianuarie până în mai", au concluzionat sursele.).
Atunci tot nu pricep care mai e problema? confused

Adrian Bărbulescu a scris:

INFO PLUS:
Alte obstacole, de la broscuţe la piţigoi
Lupii - Probleme la avizul pentru autostrada Comarnic - Braşov
Broscuţele - Proiectul construcţiei centurii ocolitoare a Constanţei, în regim de autostradă).
De asta cu broaştele am auzit la vremea respectivă, dar nu credeam că autorităţile vor lua în serios prostia aia de declaraţie (parcă făcută de ceva asociaţie de păsărari).

Adrian Bărbulescu a scris:Piţigoii - Într-o pădure de lângă Moara Vlăsiei, au întârziat construcţia autostrăzii Bucureşti - Ploieşti
Dacii şi romanii - Vestigiile de pe vremea dacilor şi romanilor au apărut pentru arheologi de fiecare dată când se intenţiona construcţia unei autostrăzi. Pe traseul centurii Constanţei (19 km) au fost descoperite 29 de situri.).


Ultima editare efectuata de catre delta in Mier Apr 28, 2010 4:37 pm, editata de 3 ori

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

motive de protest Empty Re: motive de protest

Mesaj  lolo Mier Apr 28, 2010 8:21 am

delta a scris:
Armand a scris:Nu sunt sigura daca sa pun asta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] sau asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]!
Stai că-ţi mai dau un motiv de protest(e) ca să ţi se ridice părul de unde vrei:
Şi...unde-i motivul ăla? Laughing
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

motive de protest Empty Re: motive de protest

Mesaj  delta Mier Apr 28, 2010 8:23 am

lolo a scris:
delta a scris:
Armand a scris:Nu sunt sigura daca sa pun asta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] sau asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]!
Stai că-ţi mai dau un motiv de protest(e) ca să ţi se ridice părul de unde vrei:
Şi...unde-i motivul ăla? Laughing
A durat ceva până am completat postarea... Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

motive de protest Empty Re: motive de protest

Mesaj  delta Mier Apr 28, 2010 4:02 pm

Iote încă un zbuciumat onejist, de data asta un păsărar care se mândrea că în urmă cu trei ani deranjau nişte pelicani creţi pe la Ceaplace (lângă grindul Lupilor) până păsările au zburat de pe cuib şi ouăle au căzut în apă... laugh
Ăsta s-a apucat să se isterizeze că nişte studenţi din Iaşi culegeau ruscuţe de primăvară (Adonis vernalis), o plantă relativ comună în zonele colinare şi de şes ale României, despre care susţinea că ar fi protejată, deşi nu există act normativ în vigoare care să-l protejeze la nivel naţional.


unu' a scris:"Rezervatie naturala? Cui ii pasă?"

In judetul Iasi, a fost violata o zona considerata a fi rezervatie naturala. In masa. In jur de 200 de studenti au adunat plante apartinand unor specii pe care nici nu le cunosteau. Szabó D. Zoltán, adjunct al Facultatii de Biologie-Geologie din cadrul UBB Cluj, a fost in vizita duminica, impreuna cu niste colegi, in regiunea cunoscuta sub numele de Valea lui David (Fâneţele seculare de la Valea Lui David), situata in judetul Iasi. Flora zonei prezinta cateva asemanari cu cea din Fâneţele de langa Cluj.

Deodata, a aparut un grup de aproximativ 200 de tineri, care s-au dovedit a fi studenti la Facultatea de Medicina si Farmacie din Iasi, insotiti de un profesor de botanica. Sarcina lor era sa culeaga si sa identifice plante din zona. Studentii aproape ca au luat locul cu asalt, si nu doar au cules, dar au si sapat in jurul plantelor cu flori, fara a face vreo alegere. Nu au ascultat atentionarile ce ii avertizau ca este vorba de o rezervatie naturala. Probabil ca fusesera “amenintati”, spune Szabó D. Zoltán: cine nu aduna destule specii de plante, nu are dreptul sa se prezinte la examen. Nu cunosteau speciile pe care le sapau; au zis ca le vor identifica acasa.

Politia a ajuns dupa al doilea apel lansat de profesorul Szabó D. Zoltán si nu a reusit sa se impuna in fata profesorului de botanica iesean si a multimii de studenti. Ruperea unei specii ocrotite prin lege nu este considerata contraventie, ci infractiune, si atrage dupa sine dosar penal.
O mică problemă este că specia Adonis vernalis nu este protejată de legislaţia de nivel naţional. laugh
Că nici Legea 13 / 1993, nici Legea 462 / 2001, nici OUG 57 / 2007 nu vizează specia Adonis vernalis.
Poate eventual în vreo comună să o fi declarat-o protejată consiliul local sau prin vreun judeţ să fi adus vreo hotărâre în acest sens consiliul judeţean...



unu' a scris:Nu se stie daca s-au luat masuri. Profesorul universitar din Cluj nu a primit inca nici un raspuns. „Se poate intui insa scenariul Curtii: se va stabili o penalizare, aceasta va fi contestata, iar instanta va retrage decizia, pentru ca intr-adevar nu exista semne ca zona cu pricina ar fi rezervatie naturala”, spune el. „Necunoasterea legii nu absolva nerespectarea ei, insa sub astfel de pretexte, deciziile se pot contesta. Este necesar insa sa raportam toate cazurile similare. Daca se raspandeste vestea ca se acorda atentie acestor aspecte, sunt intocmite procese verbale si sunt platite amenzi, probabil ca astfel de cazuri nu vor mai aparea in mod frecvent”.
Oare pentru inducerea în eroare a poliţiştilor ce fel de dosar se va întocmi făptuitorului din Cluj? Laughing
Ăsta s-a apucat să facă teorie pe acolo când practic habar n-avea dacă măcar specia este protejată?
Oare locul unde erau o fi fost chiar în rezervaţia "Valea lui David", sau nici aia n-a nimerit-o? laugh


unu' a scris:La sfarsit, studentii au dus acasa plantele sapate, in afara de ruscuta de primavara (Adonis vernalis, floare ocrotita de catre stat). Cele 101 de fire de ruscuta au fost preluate de profesorul insotitor, impreuna cu un process verbal.
Profu' însoţitor poate să şi le bage şi-n fund că tot nu vor fi mai protejate de lege florile alea. laugh

unu' a scris:“Trebuie amintit si faptul ca teritoriul este habitatul subspeciei moldovenesti a viperei de faneata”, mai spune Szabó D. Zoltán. Este vorba de o specie ale carei reproductie si ocrotire ajung la costuri enorme in Ungaria. Iar la noi? Doua sute de studenti pot sa treaca peste habitatul ei fara nicio problema”.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link])
Apropo, da' el ce mama căuta prin habitatul viperei de stepă, de-i condamnă pe ceilalţi care făceau acelaşi lucru ca şi el? laugh

P.S. Ungurii alocă sume uriaşe deoarece la ei abia mai sunt câteva duzini din acel şarpe, în timp ce la noi specia Vipera ursinii sunt are probabil cele mai mari populaţii de pe întregul arealul.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

motive de protest Empty si cine-i de vina?

Mesaj  Vizitato Mier Apr 28, 2010 5:29 pm

Aim sori - dar in toate publicatiile pe care le-am citit eu (de la simple carti de calatorii sau reviste pe teme de biodiversitate ori chiar ghiduri turistice) ruscuta de primavara (Adonis vernalis) este mentionata ca "planta protejata", eu asa o stiu chiar de cand eram copil!
Acu', din doua - una: ori cei care au scris cartile alea erau tampiti, ori planta a FOST protejata dar a fost declasificata din aceasta categorie (cand si de ce si cum?).
Oricum: care e realitatea? si a cui e vina? Daca garanteaza cineva ca ea n-a fost NICIODATA "protejata", sa spuna - ramane dezinformarea (voita sau din prostie); daca a fost declasificata, poate stie cineva actul normativ prin care acest lucru s-a produs.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

motive de protest Empty Re: motive de protest

Mesaj  delta Mier Apr 28, 2010 6:08 pm

Codruta a scris:Aim sori - dar in toate publicatiile pe care le-am citit eu (de la simple carti de calatorii sau reviste pe teme de biodiversitate ori chiar ghiduri turistice) ruscuta de primavara (Adonis vernalis) este mentionata ca "planta protejata", eu asa o stiu chiar de cand eram copil!
Să nu cumva să fi fost făcută vreo confuzie între ruscuţă cu Ruscus aculeatus... cu toate că ăsta din urmă parcă totuşi se numeşte "ghimpe" sau aşa ceva...

Codruta a scris:Acu', din doua - una: ori cei care au scris cartile alea erau tampiti, ori planta a FOST protejata dar a fost declasificata din aceasta categorie (cand si de ce si cum?).
Yo zic că mai degrabă varianta A...
Să vezi ce frenetic le explică elevilor şi în aceşti ani diferiţi profesori că nufărul sau ghiocelul sunt "Monumente ale Naturii"! laugh

Codruta a scris:Oricum: care e realitatea? si a cui e vina? Daca garanteaza cineva ca ea n-a fost NICIODATA "protejata", sa spuna - ramane dezinformarea (voita sau din prostie); daca a fost declasificata, poate stie cineva actul normativ prin care acest lucru s-a produs.
Păi, este destul de simplu: ăla care spune că-i protejat, ar trebui să fie capabil să indice actul normativ... Wink
Şi dacă nimeni nu poate să indice măcar un HCM sau ceva care seamănă cât de cât a act oficial, atunci în linii mari cam seamănă cu situaţia că de fapt specia aia nu a fost niciodată ocrotită la nivel naţional.
Probabil din cauză că-i destul de comună.
Aşa că nu m-aş mira să auzim declaraţiile încrâncenaţilor sectorişti civili referitor la faptul că sunt protejate pirul, cuscuta şi Amorpha fruticosa... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

motive de protest Empty Re: motive de protest

Mesaj  delta Dum Mai 30, 2010 11:52 am

Cred că zilele trecute a apărut în ziarul... sau ce-o fi... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Gabi de Băune a scris:- Dupa ce ca ne bate vantul prin buzunare, cu putinii bani pe care ii avem, ne cumparam moartea -

In urma cu mai putin de un secol, era ceva obisnuit sa mancam doar alimente sanatoase, netratate cu pesticide si fertilizatori sintetici, fara organisme modificate genetic, produse prin tehnici de inginerie genetica. Alimentatia omenirii era mai aproape de natura si bazata pe produse primare cat mai putin procesate industrial. Atractivitatea ambalajelor nu era un criteriu de a le cumpara, ci gustul. Astazi se intampla exact pe dos, iar ceea ce a mai ramas bun si sanatos se numeste BIO si costa mult. Traim in era chimicalelor si a productiei industriale subventionate din banii nostri, iar Romania isi trateaza cetatenii pe post de cobai, pentru noi pesticide controversate, cum este Initium. Chiar si proaspetele mamici sau femeile insarcinate pot fi, fara voia lor, sobolani de laborator, pentru ca etichetele alimentelor nu le avertizeaza.
Păi, în urmă cu jumate de secol n-o fi fost 7 miliarde de oameni pe Terra, aşa că-şi permiteau să mănânce ce a mai rămas după al doilea Război mondial laugh
Gabi de Băune a scris:Romania - teste in premiera mondiala

Era pesticidelor a inceput in anii '40, din dorinta oamenilor de a elimina "daunatorii" agricoli. In goana corporatiilor dupa profit, aceste chimicale au fost autorizate pentru utilizare comerciala prea timpuriu. Este si cazul DDT-ului, care a fost folosit cateva zeci de ani, inainte sa fie interzis pe toata planeta, pentru ca s-a dovedit ulterior ca este cancerigen. Pesticidele ridica mai multe semne de intrebare. 98% din cantitatea de chimicale folosita omoara nu doar dusmanii, ci si fiinte vii nevinovate, apa, aerul si solul.
Duşmanii fiind speciile care produc pagube prin agricultură? Laughing
Gabi de Băune a scris:Acestea distrug biodiversitatea, reduc fixarea azotului in sol, conduc la declinul populatiilor de insecte polenizatoare, reduc habitatele pasarilor si ameninta speciile aflate, si asa, pe cale de disparitie.
hehehe, ce text bagă jăvriţa comunitară a virtualei societăţii civile! Laughing
Mă rog, nu-i vorba că n-ar exista şi aspectele amintite de potăiţa asta leşinată după finanţări, dar dacă te iei după schelălăituri păi vei avea impresia că viaţa a dispărut de pe Terra chiar înainte să te naşti... laugh
Gabi de Băune a scris:Incepand cu anul acesta, conducerea Romaniei a decis ca cetatenii ei trebuie sa fie in linia intai la capitolul testare pesticide, si a autorizat in premiera mondiala fungicidul ce contine substanta activa Initium, produsa de corporatia germana BASF, aceeasi companie care tot la inceputul anului a primit autorizatie pentru cultivarea in scopuri comerciale a cartofului modificat genetic Amflora, care produce mai mult amidon si care contine gene ce dau rezistenta la antibiotice. Cu alte cuvinte, daca ma pricopsesc cu vreo infectie si am nevoie de un anumit antibiotic, dar am facut greseala sa mananc cartofi prajiti din soiul Amflora, voi avea surpriza ca medicamentele nu isi mai fac efectul, iar supravietuirea mea va fi in pericol.
Aş face pariu că se vor găsi idioţi care să creadă că gena care dă rezistenţă cartofului împotriva toxinelor anumitor bacterii care atacă cartoful se transferă direct în cromozomii de la om care desigur va fi atacat nu de bacterii care atacă omul, ci de bacterii care atacă cartoful... laugh
Gabi de Băune a scris:Revenind la Initium, este bine de stiut ca inainte de autorizare, acesta fusese testat in Romania inca din 2007, la Institutul Cartofului din Brasov, Institutul de Cercetare pentru Viticultura si Vinificatie Valea Calugareasca si la Institutul de Cercetari pentru Legumicultura si Floricultura Vidra. Aceste locatii au fost alese deoarece compania intentioneaza sa ne stropeasca cartofii, vita-de-vie, rosiile, castravetii, ardeii si ceapa cu Initium.
laugh
Mare idiot mai este ăsta!
Şi yo care credeam că testele s-au făcut în acele ferme, deoarece acolo erau câmpurile experimentale destinate acestui scop... başca erau acolo şi utilaje, respectiv personal calificat pentru asemenea activităţi...
Gabi de Băune a scris:Pionieratul Romaniei a fost imediat taxat de public, si la inceputul anului, tema principala de discutie a fost cresterea cu 65% a probabilitatii ca oamenii care intra in contact cu Initium sa se imbolnaveasca de cancer. Compania insista ca nu este adevarat si este sustinuta in declaratii de Autoritatea Europeana pentru Siguranta Alimentelor (EFSA) si de Codex Alimentarius. Din pacate, EFSA nu isi bazeaza pozitia pe rapoarte de evaluare de la cel putin 4 institute independente, care sa fi facut experimente pe cel putin 2-3000 de subiecti, desi acestea sunt obligatorii.
Doar 4? Laughing
Yo solicitam să facă 4000 de institute tot felul de teste astfel încât în veci să nu mai facă vreun pas înainte omenirea... laugh
Gabi de Băune a scris:"Diavolul" are doua nume: Enervin si Zampro

Spre satisfactia companiei germane, autoritatile romane i-au ciugulit din palma. O comisie interministeriala formata din reprezentanti ai Ministerului Sanatatii, ai Ministerului Agriculturii si ai Ministerului Mediului au facut plecaciuni si au strigat in unanimitate, la inceputul anului, in aula Academiei de Stiinte Agricole, ca Romania da unda verde romanilor, sa fie cobai pentru cartofii prajiti, salata de legume proaspete si un pahar de vin, toate stropite cu Initium. Mai precis, pentru avertizarea fermierilor care ar dori sa evite sa ne hraneasca cu Initium, ar trebui stiut ca pesticidul vandut pe piata a luat, precum Diavolul, doua chipuri diferite. Denumirea comerciala pentru fungicidul pe baza de Initium folosit pentru struguri se numeste Enervin, iar pentru cartofi, tomate, castraveti si ceapa se numeste Zampro.
Surpriza este ca eticheta alimentelor nu ii va anunta pe consumatorii romani ca sunt supusi unui experiment cu durata de trei ani, durata maxima pentru care Comisia Europeana accepta testarea pesticidelor.
Aş face pariu că v-a omite să precizeze în articol ce remanenţă are substanţa? Laughing
Că dacă are remanenţă de o lună, fiind aplicată prin martie, iar fructele şi legumele respective se recoltează prin august... atunci degeaba se tot screme ăsta de băune... laugh
Gabi de Băune a scris:Cu alte cuvinte, "Luati si mancati Initium toti, si scapa daca mai poti". Vestea buna este ca in cazul in care se vor face studii independente riguroase, dupa primii trei ani vom putea sti cati oameni s-au ales cu cancer. Daca nu, atunci va fi imposibil sa asociem consumul de alimente stropite cu Initium cu faptul ca din ce in ce mai multi oameni sufera de cancer. In cazul in care vor aparea efecte adverse, care vor ajunge cumva sa fie publice, atunci Comisia Europeana va impune retragerea de pe piata a produselor pe baza de Initium. Cei ce au apucat sa consume produsul, care ar putea fi retras la capatul celor trei ani de experimente, vor mai trebui sa astepte inca un an, pentru ca pesticidul ce se bioacumuleaza in tesuturi, sa fie eliminat din organism, si sa se roage sa supravietuiasca.
Adică suntem într-un fel de lagăr băsescian? Laughing
Gabi de Băune a scris:Pe langa efectele neanticipate si neintentionate care vor putea aparea mai devreme sau mai tarziu, riscurile Initium se adauga altora, cauzate de pesticide toxice, cancerigene si mutagene. Unele dintre acestea, desi interzise, persista timp indelungat in mediu (apa, aer, sol, organisme), din cauza utilizarii pe scara larga in trecut. Va mai dura inca zeci si sute de ani, pana cand vom scapa de ele (de exemplu lindan, furadan, DDT si dioxina).
Asta de mai sus este ca teoria PDL-ului cu "moştenirea grea"... laugh
Gabi de Băune a scris:Ambalaje cu pacaleli

Riscul este cu atat mai mare pentru noi, oamenii, cu cat in graba si ignoranta noastra zilnica ne indepartam de alimentele primare si ne cumparam pas cu pas moartea, pacaliti de ambalaje colorate care ascund produse industriale intens procesate si care de multe ori sunt de o calitate indoielnica. In plus, traim intr-un mediu poluat si toate aceste riscuri ar trebui evaluate cumulat, atunci cand se iau decizii care privesc sanatatea. Dar nu se intampla asa.

Votati BIO!

Suntem in plina primavara. Primii cartofi s-au plantat inca din martie, iar curand vor aparea pe piata cartofii noi. Cand vom ajunge sa ii mancam pe aceia care au fost stropiti pentru prima oara cu Initium, practic, vom introduce in noi un corp strain intr-un organism viu. Nu se stie mai nimic despre posibilele consecinte neanticipate si neintentionate ale utilizarii si consumului de Initium.
Păi, cine-l obligă să mănânce cartofi ? Să bage-n el orez fără sare şi apă chioară... Laughing
Gabi de Băune a scris:Suntem, practic, fara aparare in fata unui nou produs agricol industrial, creat si comercializat pentru acelasi "scop nobil", invocat de toate corporatiile agro-chimice: productie mai mare si eradicarea foametei. Inainte sa cadem in aceasta plasa a marketingului, ar trebui sa calculam costurile unui astfel de tip de productie: costurile de mediu, costurile de sanatate si costurile in bani, pentru ca tocmai aceasta productie industriala este de obicei subventionata de stat cu bani obtinuti din taxele pe care tot noi le platim. Toate aceste costuri nu apar la raft, la analizele de sange si nici in mediul care ne-a fost poluat. Este foarte probabil ca produsele BIO (ecologice) sunt de fapt mai ieftine, cu siguranta mai sanatoase si mai prietenoase cu mediul, si care ofera locuri de munca sigure pentru fermieri.
Se stie ca in agricultura ecologica nu este permisa utilizarea pesticidelor, a fertilizatorilor sintetici si a organismelor modificate genetic, pentru ca exista solutii naturale de a combate daunatorii culturilor si pentru a obtine recolte care sa asigure hrana pentru toata lumea.
De aia şi este falimentar acel tip de agricultură, iar practicanţii lor urlă toată ziua după subvenţii... în timp ce subvenţiile sunt din banii de pe urma celorlalte tipuri de agriculturi, eficiente. Laughing
Gabi de Băune a scris: In celelalte tipuri de agricultura, utilizarea pesticidelor a fost asociata cu efecte negative asupra sanatatii fermierilor pe termen lung, cum ar fi: cancer, mutatii, deficiente neurologice, avorturi, probleme de memorie, depresii sau probleme respiratorii.
Probleme de memoria clar că apar la constipaţii care văd peste tot doar conspiraţii... Laughing
Gabi de Băune a scris:Din pacate, alesii nostri au ales sa subventioneze la minimum agricultura ecologica, si nu ne lasa sa alegem liberi, sa ne ferim de Initium. Singura cale de a ne apara ar fi ca pe eticheta produselor stropite cu acest pesticid sa scrie suficient de mare textul: "Produs care a fost tratat cu pesticide pe baza de Initium". Pana atunci, nu putem decat sa intrebam comerciantii de la piata si de la supermarket daca legumele, strugurii si vinul pe care le cumparam au fost tratate cu acest chimical. Vor raspunde, ei, oare?
Păi, tarabagioaicele de unde draq să ştie asta? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

motive de protest Empty Re: motive de protest

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum