SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

şovinismul

+7
Vasile
Dracu' gol
Anahoret
lolo
ENKI
Armand
delta
11 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Sam Mar 26, 2011 9:39 am

RocketQu33n a scris:Despre ce domeniu vorbesti acum? Cumva despre lumea filmului? Am o prietena, studenta la regie-film in Bucuresti si vorbeste des cu mine despre filme, regizori, actori. Recunosc: ea vorbeste, eu ascult. Tu nu semeni deloc cu unul care sa aiba vreo tangenta cu arta...

PS: Doar n-ai impresia ca ce vezi la TV sunt filme de mare valoare.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

Afișări de genul celei de mai sus îmi aduc aminte de juristericul brașovean (ăla de îi dădea ban și lu' draq gol din cauză că a crezut în delirul său că toți utilizatorii noi de pe blogosferă ar fi delta laugh ) care după ce îi înjura pe unguri... se grăbea să sublinieze că are niște prieteni (vecini etc.) maghiari care sunt de treabă și gospodari. laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  RocketQu33n Sam Mar 26, 2011 9:47 am

delta a scris:
RocketQu33n a scris:Despre ce domeniu vorbesti acum? Cumva despre lumea filmului? Am o prietena, studenta la regie-film in Bucuresti si vorbeste des cu mine despre filme, regizori, actori. Recunosc: ea vorbeste, eu ascult. Tu nu semeni deloc cu unul care sa aiba vreo tangenta cu arta...

PS: Doar n-ai impresia ca ce vezi la TV sunt filme de mare valoare.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

Afișări de genul celei de mai sus îmi aduc aminte de juristericul brașovean (ăla de îi dădea ban și lu' draq gol din cauză că a crezut în delirul său că toți utilizatorii noi de pe blogosferă ar fi delta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ) care după ce îi înjura pe unguri... se grăbea să sublinieze că are niște prieteni (vecini etc.) maghiari care sunt de treabă și gospodari. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Baiete, tu esti cel care are o problema. Wink Ideea (ca iar n-ai priceput Very Happy) era sa te limitezi la ce te pricepi, daca te pricepi la ceva.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  RocketQu33n Mar Mar 29, 2011 10:25 am

Care-i tactica sovinilor gen Leonazi si mishelu': deschid un thread despre geniul din Carpati, trantesc o poezioara, apoi posteaza articole scrise de acestia despre evrei, asteptandu-se ca evreii de pe forum (deci inclusiv eu Very Happy) sa cada in plasa, ca apoi leonazi sa poata injura, sa spuna ca a fost provocat, ca evreii nu respecta valorile romanesti si altele...
Un exemplu:

sovinul din Carpati a scris:„Toți cei ce poartã un interes viu pentru țara lor s-au preocupat a opri
exploatarea poporului prin jidovi. În România, chestiunea jidovilor nu
este o chestiune religioasã; ea este o chestiune naționalã și totodatã o
chestiune economicã. În România jidovii nu constituiesc numai o
comunitate religioasã deosebitã; ei constituiesc în toatã putere
cuvântului o naționalitate, strãinã de români prin origine, prin limbã,
prin port, prin moravuri și chiar prin sentimente. Nu este, prin urmare,
la mijloc persecuțiune religioasã; cãci, de ar fi așa, israeliții ar
întâmpina interdicțiunea sau restricțiunea în exercițiul cultului lor,
ceea ce nu este. Sinagogile lor nu s-ar ridica libere alãturea cu
bisericile creștine. Învãțãmântul lor religios, publicarea lor de cult,
asemenea nu ar fi învoite. Toți acei care au vizitat principatele, și
îndeosebi Moldova, s-au înspãimântat de aspectul trist, spre a nu zice
mai mult, ce-l înfãțișeazã israeliții polonezi care împoporeazã orațele
noastre. Când ei au cercetate mai în fond comerțul, industria și mediile
de conviețuire a acestei mulțimi, acești cãlãtori s-au spãimântat și
mai mult, cãci au vãzut cã jidovii sunt consumatori fãrã a fi
producãtori, și cã marea, și pot zice, singura lor industrie, este
debitul bãuturilor… Eu nu am scos pe nici un evreu din domiciliul sãu pe
simplul cuvânt cã dupã toate legile țãrii, israeliții din România nu au
drept de domiciliu la sate, precum acesta este cazul și în Serbia. Eu
am mãrginit închirierea pe viitor de cârciume și accisuri la israeliți,
și mai în special, al cei ce se numesc galițiani și podoliani. Mãsura
aceasta este întemeiatã pe regulamentul organic și pe legea votatã de
adunarea generalã și sanctâționatã de Domnul Mihai Sturza si pe care
nici o lege posterioarã n-a desfiintat-o pânã astãzi, ba chiar toti
ministrii de inter ne si înainte si în urma convietuirii, au ordonat și
menținut aplicarea ei. Dovadã sunt ordinele predecesorilor mei si anume:
din 17 si 28 iunie 1861, din timpul ministrului Costa Foru, din 5
februarie 1866, subscris de generalul Florescu, din 11 martie și 11
aprilie 1866 cãtre Prefectura de Râmnicul- Sãrat, subscris de
PrincipeleDimitrie Ghica etc. În aceastã situațiune nu un ministru, ci
zece ministri, succedându-se la putere, unul dupã altul, n-ar putea face
altfel decât ceea ce am fãcut eu și predecesorii mei. Miniștri ai
României, ai unei tãri cu un regim constituțional, noi nu putem guverna
decât cu voința națiunii. Suntem datori a ține seamã de trebuințele, de
pãsurile, si pânã la un oarecare punct și chiar și de prejudiciile ei…
Aceasta dovedește marea iritațiune din partea populațiunilor române,
provenitã din grele suferinte și de o legitimã îngrijire, cãci este
vocea unei națiuni ce se simte amenințatã în naționalitatea sa și în
interesele sale economice. Aceastã voce strãinii o pot înãbuși, dar nu
este permis nici unui ministru român, de orice partid ar fi, de a nu o
asculta. De aceea, nu de astãzi, ci de pururea, în tot timpul si sub
toate regimele, toți domnii, toți bãrbații de stat ai României, toți
acei ce poartã un interes viu pentru țara lor, s-au preocupat de
necesitatea de a opri exploatarea poporului român printr-un alt popor
strãin lui, prin jidovi”.
(Din comunicarea Ministrului de Interne, Mihail Kogãlniceanu cãtre
Ministerul de Externe, în iunie 1869, privitor la chestiunea jidoveascã.
Publicatã în „Colectiunea de legiuirile României vechi și noi câte s-au
promulgat pânã la finele anului 1870″, de Ioan M. Bujoreanu, București,
1873, Noua tipografie a laboratorilor români, partea F. Titlul,
dispozițiuni și circulare, capitolul X, paginile 813-816).

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Mar Mar 29, 2011 12:02 pm

RocketQu33n a scris:
baso a scris:da, am remarcat si eu ca viermele asta face pe sensibilosul ca dupa aia sa se isterizeze ca un apucat

Stai, ca nici delta nu-i mai breaz la minte:

delta a scris:
silverstar a scris:În seara aceasta se trece la ora de vară şi, după cum spune românul, limbile se dau înainte cu o oră.
Mai puțin limbile de la ceasul de kilometraj al mașinilor care fac afiș câte un pieton... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Să nu-mi spui că tu dai limba și de la ceasul de kilometraj... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Mar Mar 29, 2011 12:05 pm

RocketQu33n a scris:Care-i tactica sovinilor gen Leonazi si mishelu': deschid un thread despre geniul din Carpati, trantesc o poezioara, apoi posteaza articole scrise de acestia despre evrei, asteptandu-se ca evreii de pe forum (deci inclusiv eu Very Happy) sa cada in plasa, ca apoi leonazi sa poata injura, sa spuna ca a fost provocat, ca evreii nu respecta valorile romanesti si altele...
Nu prea-mi dau seama de ce citești postările ăluia... scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Sam Mai 28, 2011 12:00 pm

drogata din țările de jos de tot a îndrăznit printre cearcănele ei să contrazică un patrihotz? Laughing
Dihania Behe a scris:Uite pentru ce a fost arestat "eroul":

Srebrenica massacre
Si se pare ca olandezii, sub ochii carora s-a intamplat asta, au trebuit sa-si spele pacatele ajutand la arestarea lui.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Dum Iun 05, 2011 8:02 pm

pe ăsta ce l-a trăznit? confused

miceliul nulitate a scris:Aici se injură şi marile javre bozgoreşti, Marş delta !!!

MARŞ în p.m delta de bozgoriţă împuţită. MARŞ !!!
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Dum Iun 05, 2011 8:44 pm

ăsta o fi atât de inteligent cât de chel sunt yo... veselie

fabio a.k.a. șovinjuracul antisemit dihorean a.k.a. Gelula a.k.a. bătătorul pentru elevi din Crișana a.k.a. etc. a scris:Idiotul chelios care intre altele foloseste ca nik name si delta_d isi propune sa ne demonstreze ca are umor.Tot ce reuseste e sa ne arate ca e un dobitoc.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  Dracu' gol Dum Iun 05, 2011 8:51 pm

delta a scris:pe ăsta ce l-a trăznit? confused
Trascău' dă seară, halit pă nemîncatelea... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Dum Iun 05, 2011 9:01 pm

adică încă nu l-a-njurat măcar de mamă? confused
tz! tz! tz! laugh

fabio a.k.a. șovinjuracul antisemit dihorean a.k.a. G lula a.k.a. bătătorul pentru elevi din Crișana a.k.a. etc. a scris:aveti perceptie difuza ? Am spus eu sau am lasat sa se inteleaga ca ati cerut sau ca ar fi trebuit sa cereti voie ?Pur si simplu refuz sa dialoghez cu un dobitoc ca delta_d i cu partenerul sau de dialog milud.Acum ati priceput sau trebuie sa va spun pe silabe,eventual sa va desenez ?
PS o maniera eleganta de a va transmite ca nu mai ma intereseaza userul milud , ca nu mai ma intereseaza tampeniile pe care cica le numiti postari.Repet deci intrebarea :Acum ati priceput sau trebuie sa va spun pe silabe,eventual sa va desenez ?
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  ENKI Dum Iun 05, 2011 9:02 pm

delta a scris:adică încă nu l-a-njurat măcar de mamă? confused
tz! tz! tz! laugh

fabio a.k.a. șovinjuracul antisemit dihorean a.k.a. G lula a.k.a. bătătorul pentru elevi din Crișana a.k.a. etc. a scris:aveti perceptie difuza ? Am spus eu sau am lasat sa se inteleaga ca ati cerut sau ca ar fi trebuit sa cereti voie ?Pur si simplu refuz sa dialoghez cu un dobitoc ca delta_d i cu partenerul sau de dialog milud.Acum ati priceput sau trebuie sa va spun pe silabe,eventual sa va desenez ?
PS o maniera eleganta de a va transmite ca nu mai ma intereseaza userul milud , ca nu mai ma intereseaza tampeniile pe care cica le numiti postari.Repet deci intrebarea :Acum ati priceput sau trebuie sa va spun pe silabe,eventual sa va desenez ?
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
Si-o fi terminat rezervele de palinca. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Lun Iun 13, 2011 9:11 am

Măcar am aflat de la o dobitoacă portocăcănie că șovinism înseamnă să nu angajezi români ca gunoieri... suspect
ana_armanca a scris:Încă puţin şi mă făceai să plâng de câtă armonie exista între maghiari şi români! Când ai să-ţi ridici MĂCAR UN NEURON deasupra de centură, te rog să-mi explici şi mie:
1. De ce trebuiau separaţi elevii maghiari de cei români, de ce sărăcie nu puteau învăţa în aceleaşi şcoli, ca în pauze să socializeze, să se împrietenească?
2. De ce în Har_Cov nu există un etnic român în administraţie? Chiar sunt toţi românii aşa de tâmpiţi că nu se găsea unul, la dus corespondenţă, la dus gunoiul, dar să fie şi el angajat în administraţie?
Când ţi-oi ridica doi neuroni deasupra de centură ai să ştii şi cum se numeşte asta: ŞOVINISM.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  Anahoret Lun Iun 13, 2011 9:17 am

delta a scris:Măcar am aflat de la o dobitoacă portocăcănie că șovinism înseamnă să nu angajezi români ca gunoieri... suspect
A propos de gunoieri.
Am aflat că în Ploieşti, ca să te angajezi gunoier la ROSAL (firma lui Prigoană), trebuie să devii membru PDL şi un anumit procent din salariu să-l returnezi sub formă de cotizaţie, la partid (cam ca zeciuiala la adventişti). Asta am auzit-o la radioşanţ, nu ştiu dacă este adevărată. Însă nu m-ar mira! Twisted Evil
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Joi Iun 16, 2011 7:21 pm

drace, a tâmpit mucegăitul nulitate de la isteria guvernanților de a felia țara... Laughing

michele0 a scris:
Ülosh a scris:Yo aş trage apa după to(n)ţi căcaţii ăştia, cu pretenţii de salvatori ai neamului...
Cineva, ceva m-a făcut să nu-şi răspund...aşa la primul impuls. Dar dacă vrei putem să ne întâlnim...

Ştii, e valabil şi pentru celălalt bozgor, la delta mă refer, este într-adevăr e grav căci nimeni nu se mai plânge împotriva ticăloşeniei voastre, căci se vede că are putere şi suţinere.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Lun Iul 04, 2011 8:44 pm

miceliul nulitate a scris:Eh Tbişor, ca să fiu la subiect, îţi spun că sunt departe de această performnaţă, adică aceea de aţi iubi duşmanii...

Dar...mă stăduiesc, mă lupt cu mine însumi.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
și după ce-și cară pumni îi învinuiește de vânătăi tot pe dușmanii săi ? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Lun Iul 04, 2011 8:58 pm

ăsta e doar versiunea pupătoare de moaște a lui tristbănelul brașovean...
un șovin din când în când își aduce aminte în mijlocul unui speech fascist că... "desigur nu trebuie să generalizăm la toți" și că de fapt avea un foarte bun vecin sau măcar o prietenă din categoria (culoare, rasă, orientare sexuală etc.) pe care o înfierează cu frenezia oricărui rasist...
miceliul nulitate a scris:Nu Tbişor, chiar am prieteni, eh !!! prieteni din copilărie din Jidvei. Am colegi de facultate, am avut o iubită, era.... Tatăl era maghiar şi mama săsoică, o chema Helga Stolz.

Ţi-am mai spus...eu nu urăsc, sunt doar revoltat.

Tbişor...ieri am vorbit acsă şi la Cluj, şi-şi spun şi ungurii şi românii îi injură pe Udmr-işti, PDL-işti, dar în special pe Beşescu Nicolae.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Mar Sept 20, 2011 5:00 pm

iar iese la iveală dobitocia șovină din portocăcănarul învinețit de ură... laugh

Bulă a scris:Secuii au ţară, în Asia de unde i-a adus Attila the sovage...
Rockeţico, ăsta e ultimul avertsmrent... dacă mai scrii prostii ai să regreţi ... fără mişto. Câte rude ţi-a trimis la cuptor Ungaria lui Horty care controla atunci transilvanie năroado? Câţi maimuţoi de.ai voştrii au trimis în lagăre înaintaşii lui Johannis pe care îl tot susţineai într-o vreme (Interesează-te cam cu ce se ocupau nişte unchi de-ai lui) Se pare vă v-a plăcut şi mai vreţi... ia mai du-te dracului împuţito. De data asta ai fost jigodie.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  ENKI Mar Sept 20, 2011 5:43 pm

delta a scris:iar iese la iveală dobitocia șovină din portocăcănarul învinețit de ură... laugh

Bulă a scris:Secuii au ţară, în Asia de unde i-a adus Attila the sovage...
Rockeţico, ăsta e ultimul avertsmrent... dacă mai scrii prostii ai să regreţi ... fără mişto. Câte rude ţi-a trimis la cuptor Ungaria lui Horty care controla atunci transilvanie năroado? Câţi maimuţoi de.ai voştrii au trimis în lagăre înaintaşii lui Johannis pe care îl tot susţineai într-o vreme (Interesează-te cam cu ce se ocupau nişte unchi de-ai lui) Se pare vă v-a plăcut şi mai vreţi... ia mai du-te dracului împuţito. De data asta ai fost jigodie.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
Asta mi se pare cel putin la fel de "tare", confirmand neonazismul ce infloreste deja in capetele majoritatii oranjgtanilor. Asta sigur se drogheaza! agitat

Bula a scris:Vrei să îţi spun ceva? Povestea cu holocaustul e o chestie de doi lei.
Holocaust, înseamnă sacrificiu prin foc. Evreii nu erau ucişi prin ardere. Arse erau cadavrele. De ucis erau ucişi prin otrăvire cu gaz CiclonB.
Doar nu vrei să spui că ucidera şobolanilorprin otrăvire se numeşte holocaust. Se numeşte deratizare.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  baso Mar Sept 20, 2011 5:49 pm

delta a scris:iar iese la iveală dobitocia șovină din portocăcănarul învinețit de ură... laugh

Bulă a scris:Secuii au ţară, în Asia de unde i-a adus Attila the sovage...
Rockeţico, ăsta e ultimul avertsmrent... dacă mai scrii prostii ai să regreţi ... fără mişto. Câte rude ţi-a trimis la cuptor Ungaria lui Horty care controla atunci transilvanie năroado? Câţi maimuţoi de.ai voştrii au trimis în lagăre înaintaşii lui Johannis pe care îl tot susţineai într-o vreme (Interesează-te cam cu ce se ocupau nişte unchi de-ai lui) Se pare vă v-a plăcut şi mai vreţi... ia mai du-te dracului împuţito. De data asta ai fost jigodie.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

Nu fii naiv, Delta Smile Astia joaca un teatru forumistic gretzos, asortat cu impulsurile venite de la centru , ca atunci cand este ceva nashpa, tra deturnata atentzia spre evrei, unguri sau tzigani ...ca sa se excite tot narodu' de altceva laugh Labagiul Bula este fix ca isteroidu'; atata doar ca cei 2 meletzieni au formule diferite de hexprimare hartistica laugh Ar fi chiar culmea sa-i consider pe evrei mizerabili din cauza ca o useritza de pe forumul RTV, intitulata rocheta lu 33 rejina , este o agitatoare infecta si perversa , bolnava pshic ca si isteroidul oranjgutan, nebunul de partid , pe care-l sustzine si promoveaza raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Mier Oct 12, 2011 8:38 pm

adică și boul de pupinbăsist antisemit regretă că prin banarea la marea derută (de către cel cu râs șobolaniu la cererea insistentă a pedelingăilor) a celor care nu ridicau în slăvi matolu' s-a dus de râpă forumul portocăcăniu spre bucuria tractoristului tapalabist? laugh
clona Gerula ăl hâtru a șovinjuracului antisemit a scris:Apropo de acest forum de care m-am atasat sufleteste nepermis de mult ,e valabila zicala " ce a fost si ce a ajuns" .Mai ieri un forum dinamic ,teren de acerbe confruntari de idei ,cu un numar apreciabil de useri redutabili ,extrem de bine informati si patimasi in asi sustine argumentat punctul de vedere
Azi.....uitati-va la numarul de useri activi , faceti-va o impresie fie si sumara asupra calitatii threadurilor ....
PS Imi aduc aminte de momente in care Miki Spaga & comp.militau frenetic pt.limitarea numarului de threaduri pe care ar fi fost etic sa le deschida un user pe zi ,asta ca sa poata cat mai multi sa isi posteze subiectele. Asta a fost ieri,azi, FORUMISTI ,MAI RASFIRATI va rog!Ultimul sa stinga lumina.
Eu unul voi sta in patratelul meu asteptind la ceas de seara pe bengal si derbedeu.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  baso Joi Oct 13, 2011 6:31 am

Astia se smiorcaie pt. ca nu mai au pe cine sa injure ? raset in timp ce prostica omidoiu le face premonitzii ? Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
prosticace a scris:Eu sunt f ocupat ,...dar voi reveni ...spre placerea unora si disperarea altora !
Oricum USLasii sunt in kkt pana in gat ! Ei pier incet incet, ..pe limba lor !
Deci din partea maea,....."In curand pe ecrane !"
Sa vedeti voi ce va fi pe acest forum si pe altele, cu doua trei luni inainte de alegeri !
Mercenarii USL-asi se vor repezi cu dintii in bucile noastre.... !

Ce dobitoc este activistul asta PCR Laughing
Yo chiar ma distrez ca au ajuns sa il certe pe papa micheleO in scop de mentzinere in forma raset




baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Joi Oct 13, 2011 7:00 am

baso a scris:Astia se smiorcaie pt. ca nu mai au pe cine sa injure ? raset
de vreo săptămână... de când au sesizat că prea bate la ochi faptul că deschid thread-uri doar portocăcănari și că majoritatea covârșitoare a postărilor aparțin pupinbăsiștilor.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  baso Joi Oct 13, 2011 9:22 am

delta a scris:
baso a scris:Astia se smiorcaie pt. ca nu mai au pe cine sa injure ? raset
de vreo săptămână... de când au sesizat că prea bate la ochi faptul că deschid thread-uri doar portocăcănari și că majoritatea covârșitoare a postărilor aparțin pupinbăsiștilor.
Pai, si nu asta au vrut latrand inspumatzi p'acolo ? Acu' au pace si iubire iar ei mor de plictiseala , salivand cu ochii injectatzi sa apara adversarii ? Laughing
Ce imbecili ipocritzi sunt oranjgutanii astia Mad

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Joi Oct 13, 2011 10:13 am

baso a scris:Pai, si nu asta au vrut latrand inspumatzi p'acolo ? Acu' au pace si iubire iar ei mor de plictiseala
au crezut că rateul cu forumortăciunile menopauzistei, belpheqalului și tractoristului tapalabist se datorează altor factori decât faptul că sunt prezenți pe acolo doar activiști băsiști care oricum nu au ce să-și spună în afară de a se aproba în draci... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  ENKI Sam Oct 22, 2011 12:06 am

Un text simplu si genial, care nu doar defineste sovinismul, ci si creioneaza caracerul sovin al demagogilor ce stapanesc popoarele, prin "vot democratic"...

„Elitele” şi textul patriotic.

“După decembrie 1989, s-au înmulţit demagogii neamului şi deodată cu ei cei ce-şi fac o meserie din înjurătura de neam, din blestemul neamului, căutători de multiple şi polimorfe defecte etnice, blestemând poporul pentru propria lor nulitate, ca şi cum poporul s-ar fi îndatorat prin vremuri pentru stârpiturile de acum. Sufletul acestui monstru bicefal este treierat de ură şi minciună chiar fără s-o ştie şi cel mai neînsemnat moment îl trădează, îl face să-şi dea arama pe faţă.” – Prof Univ Dr Ilie Badescu


Curgerea veacului al XX-lea n-a fost una leneşă, nici pur şi simplu vijelioasă, ci rostogolitoare şi în cascade teribile, de-ar fi să ne referim şi numai la cele două războaie mondiale ori la modul în care a ieşit din istorie imperiul bolşevicilor, măturând în surparea lui industrii, corpuri profesionale, stabilităţi adeseori rezonabile etc. Sfârşitul mileniului al II-lea d. H. se va fixa în memoria colectivă, însă, şi printr-un fenomen curios, o bizară mutaţie sufletească în profilul spiritual al elitelor politice şi intelectuale ale Europei.

Viaţa sufletească a elitelor poate fi evaluată prin gradaţia sentimentelor inteligente în manifestările lor zilnice, în cele obişnuite şi în cele excepţionale. Într-un număr anterior din „Clipa” am dezvoltat tema făcând trimitere la o carte celebră. Este vorba despre cartea lui Daniel Goleman, Inteligenţa emoţională (Emotional Intelligence, Why it Can Matter More than IQ, 1995). Ideea sa este că impulsurile mârşave, negative, în genere, produc o „dezintegrare a civilizaţiei şi a siguranţei, induc atacuri violente” etc., totul sub „influenţa furiei ucigaşe”. „Nimeni, mai adaugă el, nu este ferit de acest val imprevizibil de ieşiri necontrolate şi regrete; valul acesta pătrunde în viaţa noastră într-un fel sau altul”. Exemplele lui Goleman sunt preluate dintr-o societate cu cea mai înaltă performanţă instrumentală, adică una care a creat ultima faţetă a unei mari civilizaţii, în cuprinsul căreia apar însă şi cazuri care ilustrează o emoţionalitate subanimalică.

Analiza şi exemplificările lui Goleman induc nedumeriri şi anumite întrebări. Care este rădăcina impulsului mârşav răbufnit chiar şi în straturile cele mai înalte ale societăţii urbane civilizate? Dacă există o inteligenţă emoţională, cum se explică faptul că în anumite situaţii emoţiile sunt inteligente, în altele sunt neinteligente? În viziunea noologiei, pe care ne-am străduit s-o configurăm într-o lucrarea amplă, există în lume energii necreate, latenţe sufleteşti, care pot fi actualizate numai prin anumite tipuri de trăiri şi anume prin trăirile curate, înălţătoare. Acesta sunt, la rândul lor fixate în latenţe sufleteşti care pot fi asimilate la ceea ce am putea desemna printr-o noţiune înrudită cu cea a lui Goleman şi anume prin conceptul de sentimente inteligente. Numai aşa putem înţelege de ce același individ poate fi emoţional inteligent şi tot el poate fi şi emoţional neinteligent. Fiindcă, într-un caz el s-a lăsat călăuzit de sentimente inteligente, în altul de impulsuri viclene. Cel ce stăruie în trăiri dominate de sentimente inteligente va fi ferit de valul impulsurilor mârşave.

Sentimentul familial, de pildă, este un sentiment inteligent. Sentimentul religios, derivat din religia iubirii (cel mai inteligent sentiment dintre toate), este un sentiment capabil să dezvolte o inteligenţă de tip „planetar” sau holistic. Sentimentul prieteniei curate, al amiciţiei spirituale, ca şi sentimentul apartenenţei la o echipă, la o lucrare bună, etc. sunt sentimente inteligente. Sentimentul apartenenţei la neamul din care faci parte este un alt sentiment inteligent. Copilul care a fost format în mediul unor astfel de sentimente, în frunte cu sentimentul religios, va fi ferit de alunecări spre emoţii distructive.

Asupra acestor chestiuni am stăruit în numărul tocmai amintit din „Clipa”. Ne vom referi în cadrul acestui serial dedicat patologiei politice la efectele catastrofale ale declinului acestor sentimente inteligente în compoziţia sufletească a elitelor ciclului postmodern. Acest declin este factorul care explică multe dintre relele veacului de acum, dar mai ales poate furniza o cale spre explicarea patologiei politice şi deci a maladiilor spirituale ale întregii epoci. Cum spune românul, „peştele de la cap se-mpute”, adică răul începe de la cei de sus spre cei de jos. Ne vom referi, deocamdată, la unul dintre sentimentele inteligente ale omenirii, dezvoltat puternic în Europa veacului al XX-lea, dar aflat într-un declin, o contracţie şi deopotrivă o deviere patologică tot aşa de puternice la startul acestui secol şi mileniu în care am intrat. Triumful european al acestui sentiment este legat de veacul al XIX-lea. Toţi istoricii mari ai Europei au evidenţiat noutatea spirituală a veacului aceluia numindu-l „secol al revoluţiilor naţionale” şi deopotrivă al unui triumf spiritual deplin în dinamica sufletească a elitelor lumii, triumful unui sentiment inteligent: sentimentul iubirii de popor (iubirea de neam) sau, cu un termen înscris în toate dicţionarele naţiunilor, sentimentul patriotic, patriotismul.

Poporanismele care se propagau de la nord-vest spre sud-estul continentului, narodnicismul Rusiei Mari, sămănătorismul, emergenţa paradigmei psihologiei popoarelor, elanul fantastic al studiilor etnografice, naşterea etnomuzicologiei prin fapta spirituală a lui Constantin Brăiloiu etc. sunt numai câteva dintre mărturiile puterii stilistice ale unui asemenea sentiment inteligent, care devenise nucleul sufletesc al multor manifestări spirituale ale elitelor europene. Acest sentiment a modelat faţa lumii mai mult decât orice fenomen economic ori politic sau militar. Un asemenea sentiment a furnizat şi energia medicinii sufleteşti colective în vremuri de criză. Cel ce poate iubi un popor îşi atestă, prin aceasta, şi puterea de a-şi iubi semenii din comunitatea cea mică, sat ori mic orăşel, se poate jertfi pentru familia lui, poate iubi un străin dacă acela nu se ivea în zarea de viaţă a unui popor cu gânduri viclene.

Pentru elitele europene, sentimentul acesta era încă mai înalt şi mai cuprinzător, căci europenii iubeau popoarele cu iubirea creştină a predicii de pe munte, care ne îndrumă să iubim şi pe vrăjmaşii noştri nu doar pe cei care ne iubesc pe noi. Altfel spus, în iubirea neamului tău este pusă iubirea generică de neam, adică a oricărui alt neam. Chiar şi în riposta la venirea cotropitoare a altor neamuri asupra propriului popor se pune un sentiment de respingere bărbătească, de demnitate, nu însă de ură. Un etnic creştin n-ar spune că urăşte pe careva pentru că este de alt neam decât dacă se va fi des-creştinat între timp, dacă-l va fi pierdut pe Dumnezeul iubirii. Aceasta în cazul în care L-a avut pe Dumnezeu în inimă nu doar în declaraţia de pe foaia de botez.

În iubirea creştină de neam este con-ţesută iubirea de neamuri, un tip special de sentiment, un patriotism care include, nu unul care exclude. Cel ce se cultivă sufleteşte la şcoala iubirii de neam nu are cum să regreseze în ura de neam, decât dacă a fost din start format în sentimentul de ură faţă de neamul acela, ori dacă sentimentul său este doar unul de faţadă, afişat, adică este deja îmbolnăvit de intersecţia cu un impuls mârşav, cu minciuna şi cu declaraţia falsă pentru care avem un termen adecvat: demagogie.

În atari cazuri ne confruntăm cu cele două forme patologice ale afirmării unui sentiment: demagogia şi şovinismul. Demagogia este produsul minciunii nu al sentimentului patriotic, iar şovinismul este produsul urii de neam nu al sentimentului inteligent al iubirii de neam. Escrocii ştiu să exploateze această simbioză atribuind sentimentului iubirii de neam ceea ce nu decurge din esenţa sa, ci, cum s-a arătat din cele două impulsuri mârşave: minciuna iubirii de popor şi ura faţă de neam, chiar dacă este ura faţă de un alt neam decât cel de apartenenţă. Dacă ungurul a fost educat în sentimentul urii faţă de valah atunci el poate urî ceea ce este valah. Dacă românul este educat în ura faţă de rus, el va urî ceea ce este rusesc etc. Dar, într-un atare caz, patriotismul ar fi mincinos, n-ar fi iubire, ci ură; iubirea de popor se numeşte în atari situaţii demagogie şi şovinism, precum s-a precizat. De aceea cel ce declamă iubire faţă de propriul popor fiind în stare să urască un alt popor este un mincinos patologic.

Minoritarul care i-a scos ochii cu briceagul unui maior român comunist, pe nume Agache, sub privirea îngrozită a copiilor aceluia şi ai soţiei, forţaţi să asiste la actul de cruzime patologică, punându-i în orbitele golite doi şobolani şi aplicându-i apoi alte acte de inumană, demonică profanare a trupului şi a sufletului, nu poate fi iubitor nici faţă de cei din acelaşi neam; el a căzut din sentimentul universal al iubirii de neam, care este deopotrivă un sentiment inteligent şi o punte a frăţietăţii universale. Lucrul cel mai grav este că totul s-a săvârşit sub privirea acelei comunităţi, care n-a tresărit, fiindcă nu s-a găsit nici măcar unul să spună nu acelei groaznice masacrări.

Un român care ar urî un ungur n-ar fi capabil să-şi iubească nici propriul popor fiindcă ura nu poate uni oamenii, indiferent de apartenenţa lor. Într-o atare duplicitate, care este esenţa demagogiei şi a şovinismului, se ascunde un suflet bolnav. Demagogia este una dintre exprimările simptomatice ale patologiei politice, un simptom al maladiei elitelor, adică este un sentiment duplicitar, trădând un amestec de viclenie şi mediocritate sufletească, ascunsă de accentul isteric. Într-un cuvânt, demagogul este un tip de personalitate accentuată, cu termenul unui psihiatru austriac, K Leonard. Iubirea de popor este verificabilă prin mila de popor şi de suferinţele lui, prin grija pentru hrana lui când e flămând. Acest tip de iubire este arătat de Iisus Domnul în Betsaida când privind mulţimile flămânde le spune ucenicilor: „Mi-e milă de popor!” şi apoi întăreşte: „Daţi-le să mănânce!”. Acest fel de iubire a dispărut din viaţa sufletească a elitelor lumii postmoderne. Şi aceasta este o mutaţie antropologică de care se leagă seria de nenorociri ale lumii, deflagraţia de ură şi dispreţ cu care sunt înconjurate sufleteşte popoarele de către elitele lor.

Textul patriotic a fost alungat din discursul politic, din manualele de istorie şi de literatură, din subtextul teoriilor despre fenomenul cel mai complex dintre toate fenomenele de viaţă colectivă, fenomenul etnospiritual în expresia lui naţională. Textul patriotic a fost înlocuit de contratextul cinic al dispreţului naţional, al superiorităţii şi trufiei elitelor gonflate de orgolii dar cu suflete mediocre. Golul sufletesc este insuportabil pentru oricine şi atunci este compensat fie de frazeologia mlăştinoasă a cinismului, de ceaţa pastei etno-nihiliste, a gândirii anarho-dogmatice, de cuvântul înveninat al viperei antinaţionale, fie de discursuri gongorice despre gloria închipuită a vreunui neam altfel modest şi oropsit, vai de capul lui.

„Inimi bătrâne, urâte!”, aceasta este definiţia profetică a configuraţiei sufleteşti a elitelor antipatriotice ori demagogice. Sindromul acestei patologii politice este sintetizat în acest text eminescian: „inimi bătrâne urâte”. Acest tipar sufletesc este comun, aşadar, elitelor cinismului antipatriotic, la un pol, şi ale demagogiei patriotarde, la celălalt pol. Antipatriotismul şi patriotardismul sunt două feţe ale aceluiaşi fenomen de cădere sufletească şi compun nucleul uneia dintre maladiile sentimentului politic, care, pe o faţă a sa, îmbracă forma demagogiei şi pe alta, forma şovinismului real sau virtual.

Cel ce declamă patriotismul fără să-l probeze cu încordarea slujirii poporului în vreun fel ori altul este un nefericit agent al disoluţiei sufleteşti; el poate trece foarte uşor de la fraza patriotică la înjurătura şi blestemul neamului ori la ura de neam, adică la şovinism introiectat ori extravertit (îndreptat contra propriului popor ori contra altor popoare).

După decembrie 1989, s-au înmulţit demagogii neamului şi deodată cu ei cei ce-şi fac o meserie din înjurătura de neam, din blestemul neamului, căutători de multiple şi polimorfe defecte etnice, blestemând poporul pentru propria lor nulitate, ca şi cum poporul s-ar fi îndatorat prin vremuri pentru stârpiturile de acum. Sufletul acestui monstru bicefal este treierat de ură şi minciună chiar fără s-o ştie şi cel mai neînsemnat moment îl trădează, îl face să-şi dea arama pe faţă.

Elitele lumii par să nu mai poată iubi popoarele peste care supervizează. O dovedeşte textul vârfurilor acestor elite. Mintea lor, forma lor de gândire vântură şi împrăştie multe dar nu adună nimic. Materia gândirii lor este planeta, ei nici nu mai vorbesc de popoare, ci de populaţia planetară deasupra căreia croiesc politici demografice, proiecte populaţionale, ca şi cum ar fi sosit rândul omenirii întregi la vânturătoarea veacului.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Mar Oct 25, 2011 6:38 pm

Am citit foarte fugitiv textul, dar mi-e clar că din cauza asta se va destrăma statul... laugh

miceliul nulitate a scris:Atac unguresc in Camera Deputatilor. UDMR vrea sa fure, azi, aurul Romaniei: Arhivele Nationale. Autorul tentativei: Mártón Árpád Francisc

RETROCEDAREA ARHIVELOR CONFESIONALE CĂTRE CULTELE MAGHIARE. UN ATAC LA ISTORIA NATIONALA
Deputatul Mártón Árpád Francisc nesocoteşte opinia marilor intelectuali români, inclusiv cea a academicianului Dinu C. Giurescu
„Eu cred ca nu isi dau seama oamenii de catastrofa pe care o pregatesc Romaniei. Daca legea este adoptata si de Camera Deputatilor inseamna stergerea memoriei, odata ce arhivele dispar din centru, din Arhivele Nationale (…) Daca le-as propune in SUA sa intoarca arhivele de la Arhivele Nationale Centrale din Washington DC la diferitii emitenti din SUA, eu cred ca ar spune ca este un act de tradare nationala, de destramare a unitatii Statelor Unite” - Prof Dinu C. Giurescu

Într-un mod foarte abil, pe agenda Camerei Deputaţilor s-a propus recent, pentru data de luni 24 octombrie a.c., trecerea prin procedură de urgenţă a unui proiect de lege pentru modificarea şi completarea Legii Arhivelor Naţionale, unde, într-o mare de texte cu modificări minore, extreme de minore, reapare majora lovitură dată statului român, instituţiei Arhivelor Naţionale, prin repunere pe tapet de către deputatul Mártón Árpád Francisc a retrocedării arhivelor confesionale, evident, fondul problemei
este a celor maghiare, deputatul nesocotind complet opinia marilor intelectuali români în frunte cu academicianul Dinu C. Giurescu, care s-au pronunţat deja împotriva acestei retrocedări.

Să nu uităm că este vorba de documente extreme de importante pentru istoria românească, documente create de marile episcopii maghiare care au avut sate întregi de români ca iobagi. Să nu uităm că reprezentanţii confesiunilor maghiare romano-catolice, reformate şi unitariane au fost cei care în Dieta Transilvaniei au lovit în permanenţă în demnitatea şi viaţa de zi cu zi a românilor transilvăneni, trădându-le interesele şi asuprindu-i crunt într-un spaţiu enorm de timp, din Evul Mediu timpuriu până la 1848 şi chiar după, până la 1918, creind legi în acest sens. Urmele acestor demersuri antiromâneşti se simt cu mare putere morală, culturală şi economică şi astăzi asupra românilor. Arhivele acestor episcopii se vor astăzi luate de la statul român pe motivul că ar fi fost preluate în mod abuziv de statul comunist în 1950. Să nu uităm că Imperiul Austriac, respectiv împărăteasa Maria Tereza a desfiinţat un ordin religios, şi anume Ordinul Iezuiţilor, confiscându-i întreaga avere din imperiu, fără drept de apel, pentru că iezuiţii au lovit în interesele statului austriac.

Integral pe Ziaristionline.ro
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Mier Noi 09, 2011 6:10 pm

porcu' ăsta portocăcănar o fi convins că-i mare patrihoț, dacă s-a născut șovin & antisemit... Laughing

șovinjuracul antisemit dihorean a scris:IN parcarea ma-tii
fac tirurile turcesti coada ? bate-te-ar Dumnezeu sa te bata ,de clona clonata .
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Mier Feb 01, 2012 6:51 pm

Apropo de ceea ce scrie mai jos miceliul nulitate, chestia este mult mai simplă și mai degrabă jignitoare la adresa românilor, decât a ungurilor: expresia "bozgor" provine de la cuvântul "bocskor" (opincă), deoarece ungurii din Ardeal foloseau peiorativul "bocskorosok" (opincari) la adresa românilor - de unde provenea și nelămurirea celor din urmă, în sensul că "ce naiba tot boscodoresc ăștia?", iar de la boscorodire era doar un pas mic până la "bozgorodire", respectiv "bozgori".
Din acest motiv doar mă distrez de prostia crasă a celor care folosesc expresia "bozgor" la adresa ungurilor, deoarece sensul peiorativ este exact pe dos. Laughing
Mă ro, la câți tâmpiți sunt și de o parte, și de cealaltă, nu mă mir că foarte rar se găsește vreunul care să sesizeze asemenea detaliu... vesel
michele0 a scris:De unde vine BOZGOR, ne spune noul membrul Limba Cailor, Kesztio, citandu-l pe un lingvist, Szilágyi N. Sándor.

Pe scurt, sunt unguri (si cred ca destui) care cred ca “bozgor” inseamna fara patrie si ar veni din expresiile slave (ruski?) ‘biez gora’ (fară munti) sau ‘biez gorod’ (fara orase), care la randul lor s-ar intelege ca si ‘fara patrie’.”Insa Szilágyi neaga acest lucru si arata ca la origine e o injuratura ungureasca, bazd meg, de care ar abuza maghiarii.

Căutaţi-vă originile printre cei ce mâncau carne crudă pusă sub şeile calior. Strămoşii voştrii sunt nişte barbari primitivi şi jegoşi ce au ajuns în România să prăduiască exact ca şi urmaşii lor...
Aţi găsit aici rezistenţă şi greu aţi cucerit o părticică din Transilvania. Erau Menumorut, Gelu , Glad...
Toate denumire de ape de oraşe sunt ale stănoşilor noştrii daci.

Barbari ce-aţi năvălit dincolo de Tisa...
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  delta Dum Mai 06, 2012 7:34 am

O să creadă că este dovada existenței unei noi arme sovietice generatoare de nori... Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  Dracu' gol Dum Mai 06, 2012 8:01 am

delta a scris:O să creadă că este dovada existenței unei noi arme sovietice generatoare de nori... Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
O să creadă, mai degrabă, că Tataie-i rusofil... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

şovinismul - Pagina 5 Empty Re: şovinismul

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum