SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+9
Vasile
aurora
RocketQu33n
Dracu' gol
Armand
lolo
Anahoret
delta
ENKI
13 participanți

Pagina 7 din 34 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 20 ... 34  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 08, 2010 8:51 pm

Îi spuneam astăzi Racheţicii că m-am lecuit demult de ideea (greşită) că istoria ar fi o ştiinţă exactă doar pentru că evenimentele care au avut loc în trecut nu se mai pot schimba. Constat că evenimentele "istorice" se schimbă mai mult decât cele prezente, cu fiecare bucăţică de ceramică (nici d-al dracului nu zic "artefact"!) şi cu fiecare interpretare care i se dă.

Aşa că... să vedem ce se mai sapă!
lol!
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Dum Aug 08, 2010 8:57 pm

Anahoret a scris:Îi spuneam astăzi Racheţicii că m-am lecuit demult de ideea (greşită) că istoria ar fi o ştiinţă exactă doar pentru că evenimentele care au avut loc în trecut nu se mai pot schimba. Constat că evenimentele "istorice" se schimbă mai mult decât cele prezente, cu fiecare bucăţică de ceramică (nici d-al dracului nu zic "artefact"!) şi cu fiecare interpretare care i se dă.

Aşa că... să vedem ce se mai sapă!
lol!
Nu (mai) ştiu dacă ai citit "1984". Asta aşa...că tot veni vorba despre schimbarea istoriei în funcţie de interesele de moment ale unora(noi nu facem parte din categoria "unii" vesel ). Eu simt nişte lucruri, dar nici...cum(io nu mai drăcuiesc, mai nou) nu am să fiu de acord să spun aci ce simt. agitat

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 08, 2010 9:07 pm

Orice simţi să-ţi fie (de) bine! bine agitat

N-am citit 1984 dar, dacă poţi să mi-o trimiţi electronic, zic "săru'mâna"!
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Dum Aug 08, 2010 9:11 pm

Anahoret a scris:Orice simţi să-ţi fie (de) bine! bine agitat

N-am citit 1984 dar, dacă poţi să mi-o trimiţi electronic, zic "săru'mâna"!
Ar fi bine să fie...de bine! În fine, sper, totuşi!
Nu garantez că pot să o trimit. Mi-e destul de complicat să-ţi explic de ce. Ştiu, însă, de unde SIGUR poţi face rost. Răspunsul este conţinut într-un singur cuvânt: ENKI.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 08, 2010 9:19 pm

Am reţinut! bine
Vine el din concediu...
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Dum Aug 08, 2010 9:21 pm

Anahoret a scris:Am reţinut! bine
Vine el din concediu...
Păi...da, că mă gândesc că n-are să rămână în el. vesel

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 08, 2010 9:27 pm

Live a scris:Păi...da, că mă gândesc că n-are să rămână în el. vesel
...oricât de mult i-ar plăcea! vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Dum Aug 08, 2010 9:34 pm

Anahoret a scris:
Live a scris:Păi...da, că mă gândesc că n-are să rămână în el. vesel
...oricât de mult i-ar plăcea! vesel
RepliCĂ CARE ne-ar duce cu gândul la...ceva ce nu iaşte voie, pre când te afli-n Post. innocent

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 08, 2010 9:41 pm

Aaaaaaa! M-am lămurit de ce la postarea mea n-ai zis şi tu "de dulce"!
E clar! Înseamnă că şi cu "orice simţi să-ţi fie (de) bine" am cam dat-o pe lângă! raset

Gata gluma!
Dacă poţi să ţii postul eşti mare! Mie nu mi-a reuşit niciodată, cu niciun post!
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Dum Aug 08, 2010 9:45 pm

Anahoret a scris:Aaaaaaa! M-am lămurit de ce la postarea mea n-ai zis şi tu "de dulce"!
E clar! Înseamnă că şi cu "orice simţi să-ţi fie (de) bine" am cam dat-o pe lângă! raset

Gata gluma!
Dacă poţi să ţii postul eşti mare! Mie nu mi-a reuşit niciodată, cu niciun post!
Hai, bre, că de glumă încă mai ştiu...sper!
De drăcuit nu mai drăcui de dinainte de Post şi aşa zic c-are să rămână.
Ce-nseamnă 2 săptămâni din viaţa unui om? E cel mai scurt Post din an acesta, cel al Sfintei Marii. Ce de mai de tentaţii m-au bântuit...nu stau să spun p-aci, dar am biruit, stimate domn. Am de gând să încerc să fac şi eu ceva, nu doar s-aştept de la Cel de Sus ajutor întruna. Zic şi io c-aşa ar fi normal. funny

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty azi am fost bucatar-invitat la circiuma unui amic :)

Mesaj  Vasile Dum Aug 08, 2010 9:53 pm

Live a scris:
Anahoret a scris:Aaaaaaa! M-am lămurit de ce la postarea mea n-ai zis şi tu "de dulce"!
E clar! Înseamnă că şi cu "orice simţi să-ţi fie (de) bine" am cam dat-o pe lângă! raset

Gata gluma!
Dacă poţi să ţii postul eşti mare! Mie nu mi-a reuşit niciodată, cu niciun post!
Hai, bre, că de glumă încă mai ştiu...sper!
De drăcuit nu mai drăcui de dinainte de Post şi aşa zic c-are să rămână.
Ce-nseamnă 2 săptămâni din viaţa unui om? E cel mai scurt Post din an acesta, cel al Sfintei Marii. Ce de mai de tentaţii m-au bântuit...nu stau să spun p-aci, dar am biruit, stimate domn. Am de gând să încerc să fac şi eu ceva, nu doar s-aştept de la Cel de Sus ajutor întruna. Zic şi io c-aşa ar fi normal. funny

si am gatit o megaciorba de 20 litri pe foc de lemne . Din pacate o parte din lemne erau grunduite si mi s-a facut rau de la fum , asa ca nu am putut sa maninc nici macar o lingura de zeama . Crisma se cheama Woodstock ( cum altfel ) , e a unui pusti de 24 ani care obisnuieste ca duminica sa ofere mincare vegetariana gratis clientilor .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Dum Aug 08, 2010 10:01 pm

Vasile a scris:

si am gatit o megaciorba de 20 litri pe foc de lemne . Din pacate o parte din lemne erau grunduite si mi s-a facut rau de la fum , asa ca nu am putut sa maninc nici macar o lingura de zeama . Crisma se cheama Woodstock ( cum altfel ) , e a unui pusti de 24 ani care obisnuieste ca duminica sa ofere mincare vegetariana gratis clientilor .
Noi am fost azi, împreună cu diverse rude, într-un loc unde am mâncat(de altfel, şi ieri tot prin "vecini" am mâncat şi tot cu rude, dar cu mult mai multe decât azi). Ne-am luat sos de ciuperci cu măsline şi salată de vinete. Buuuuune fooooc!!!!! Ieri am luat cartofi prăjiţi, ciuperci la grătar şi salată de sfeclă. Nu ştim din ce mă tot îngraş, nu!? suspicios veselie
Bravo băiatului cu pricina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Toată stima!

PS: Iar tună. Nu mai vreau! Mai ales ploaie nu mai vreau, dar se pare că nu mă întreabă careva.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Aug 08, 2010 10:06 pm

Live a scris:PS: Iar tună. Nu mai vreau! Mai ales ploaie nu mai vreau
Dau temperaturi excesiv de mari la schimb cu ploi! Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Dum Aug 08, 2010 10:12 pm

delta a scris:Dau temperaturi excesiv de mari la schimb cu ploi! Laughing
Nope, nu merge! C-avem şi d-alea, şi d-alea, numai că nu EXACT în acelaşi timp. Treaba tristă este că noi avem oarece probleme-n podul casei şi apa nu bun. De fapt, ar fi mai ochei dacă n-ar bate vântul dinspre Nord. Nu cred că poţi aranja ceva-n sensul ăsta. vesel

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Aug 14, 2010 9:34 pm

Să mă lovească meteoritu' dacă aş fi crezut vreodată că poa' să fie la magazin o bicicletă de 13.000 de euro. Corect, eram sigur că bicicletele de curse costă o avere dar una de magazin... păi eu am dat pe maşină mai puţin decât costă bicicleta aia! raset

Luaţi de vă minunaţi!
oaie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Sam Aug 14, 2010 9:44 pm

Cele mai ieftine se pot cumpăra din magazinele universale sau chiar din piaţă. Dezavantajul lor este că sunt mult mai grele decât bicicletele “de firmă”, iar fiabilitatea este proporţională cu preţul plătit. Încă de la prima utilizare, roţile încep să „bată” şi chiar să se frece de aripi. Acasă observi că roţile pierd aer, iar la a doua ieşire în natură există riscul să ţi se rupă o pedală. Soluţia pe termen scurt este să cumperi pedale noi, din aluminiu, mai durabile decât cele din plastic. Soluţia pe termen lung este să cumperi o bicicletă „adevărată”.

Da, sigur. Daca nu dai minim 1000 euro pe o toacla e clar ca i se vor rupe pedalele la a doua utilizare. Rolling Eyes Stau sa ma intreb daca nenea care a scris articolul nu si'a luat salariul pe luna aceasta din doua locuri.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Sam Aug 14, 2010 9:52 pm

RocketQu33n a scris:Da, sigur. Daca nu dai minim 1000 euro pe o toacla e clar ca i se vor rupe pedalele la a doua utilizare. Rolling Eyes Stau sa ma intreb daca nenea care a scris articolul nu si'a luat salariul pe luna aceasta din doua locuri.
Posibil să fie şi ceea ce ai spus tu.

În adolescenţă am avut o bicicletă cu mult sub 1 000 de euro şi şi-a făcut datoria cu vârf şi îndesat. Este drept că n-am participat cu ea la competiţii gen mountain-bike şi nici la Turul Franţei. raset Am vândut-o (de fapt am dat-o) când m-am însurat şi m-am mutat în Ploieşti (n-aveam unde s-o ţin la bloc).
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty haha , pai era euro pe vremea aia ?

Mesaj  Vasile Sam Aug 14, 2010 9:59 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Da, sigur. Daca nu dai minim 1000 euro pe o toacla e clar ca i se vor rupe pedalele la a doua utilizare. Rolling Eyes Stau sa ma intreb daca nenea care a scris articolul nu si'a luat salariul pe luna aceasta din doua locuri.
Posibil să fie şi ceea ce ai spus tu.

În adolescenţă am avut o bicicletă cu mult sub 1 000 de euro şi şi-a făcut datoria cu vârf şi îndesat. Este drept că n-am participat cu ea la competiţii gen mountain-bike şi nici la Turul Franţei. raset Am vândut-o (de fapt am dat-o) când m-am însurat şi m-am mutat în Ploieşti (n-aveam unde s-o ţin la bloc).
cum se chemau semicursierele alea rusesti ? Am si uitat . Excelente , orisicat . 1545 lei in 1975 , tin minte si acum .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Aug 15, 2010 7:15 am

Vasile a scris:cum se chemau semicursierele alea rusesti ? Am si uitat . Excelente , orisicat . 1545 lei in 1975 , tin minte si acum .
SPUTNIK.
Bine, scris cu litere rusești...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 15, 2010 8:51 am

Şi mai era şi Ukraina (Украйна), tot sovietică. Tohanul de la Zărneşti nu ştiu dacă a făcut semicursiere. Dar le aveau pe cele de stradă şi erau foarte bune. Tatăl meu a avut o bicicletă Diamant, nu mai ştiu cine o fabrica. A dat-o când aveam eu vreo şase ani. Dar îmi amintesc cum mă ducea la piaţă în Plopeni sau la ţară (la rudele maică-mii) pe un scăunel montat în faţă, pe cadru. Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Ucraina nu era semicursiera

Mesaj  Vasile Dum Aug 15, 2010 8:54 am

Anahoret a scris:Şi mai era şi Ukraina (Украйна), tot sovietică. Tohanul de la Zărneşti nu ştiu dacă a făcut semicursiere. Dar le aveau pe cele de stradă şi erau foarte bune. Tatăl meu a avut o bicicletă Diamant, nu mai ştiu cine o fabrica. A dat-o când aveam eu vreo şase ani. Dar îmi amintesc cum mă ducea la piaţă în Plopeni sau la ţară (la rudele maică-mii) pe un scăunel montat în faţă, pe cadru. Very Happy

si avea pe putin 20 kg Smile . Semicursiera aia avea doar 15 kg si schimbator de viteze . Tohanul era ceva vesnic . Cea mai urita biciclata ,folosita la sat .


Ultima editare efectuata de catre Vasile in Dum Aug 15, 2010 8:56 am, editata de 1 ori

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Aug 15, 2010 8:55 am

Anahoret a scris:Şi mai era şi Ukraina (Украйна), tot sovietică.
Bine, dar Ukraina era clasică, fără mai multe pinioane (mă rog, roți dințate de la 14 la 28) la roata din spate.
Că el întreba de semicursiere.
Mă rog, puteai să-i pui încă o foaie sau două la roata dințată de la pedale și astfel să devină cursieră...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Aug 15, 2010 8:58 am

Vasile a scris:
Anahoret a scris:Şi mai era şi Ukraina (Украйна), tot sovietică. Tohanul de la Zărneşti nu ştiu dacă a făcut semicursiere. Dar le aveau pe cele de stradă şi erau foarte bune. Tatăl meu a avut o bicicletă Diamant, nu mai ştiu cine o fabrica. A dat-o când aveam eu vreo şase ani. Dar îmi amintesc cum mă ducea la piaţă în Plopeni sau la ţară (la rudele maică-mii) pe un scăunel montat în faţă, pe cadru. Very Happy

si avea pe putin 20 kg Smile . Semicursiera aia avea doar 15 kg si schimbator de viteze .
Da, Ukraina avea 17 kile fără portbagaj și fără apărătoare, lampă, dinam și stop etc. (la un moment dat l-am cântărit la gară ca să îl expediem Laughing ).

P.S. Am scos de pe bicicletă ceea ce ar fi putut fi ușor de furat în vagonul de coletărie... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 15, 2010 9:03 am

Eu am avut Pegas pliabil. La vremea respectivă am avut de ales între ăsta ce cel "cu coarne". Şi-a făcut datoria cu prisosinţă şi am mers cam peste tot cu el. Mie mi-a plăcut şi Tohanul... era o bicicletă robustă şi destul de populară: ca un fel de Dacia a bicicletelor... Laughing
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty am avut si eu :) , 1515 lei

Mesaj  Vasile Dum Aug 15, 2010 9:08 am

Anahoret a scris:Eu am avut Pegas pliabil. La vremea respectivă am avut de ales între ăsta ce cel "cu coarne". Şi-a făcut datoria cu prisosinţă şi am mers cam peste tot cu el. Mie mi-a plăcut şi Tohanul... era o bicicletă robustă şi destul de populară: ca un fel de Dacia a bicicletelor... Laughing
am urcat si am coborit Gutinul de zeci de ori cu pegasul ala amarit . Greu a fost sa-i conving pe ai mei sa-mi ia semicursiera . Am mers la magazinul de biciclete zilnic ,vreo 3 luni , pina cand vinzatoarele alea s-au indurat sa mi-o vinda fara spaga . si cu semicursiera am mers vreo 10 ani ...abia prin anul 3 de facultate am vindut-o , cand mi-a fost clar ca nu o sa ma mai intorc in Baia Mare .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Aug 15, 2010 9:11 am

Anahoret a scris:Eu am avut Pegas pliabil. La vremea respectivă am avut de ales între ăsta ce cel "cu coarne". Şi-a făcut datoria cu prisosinţă şi am mers cam peste tot cu el. Mie mi-a plăcut şi Tohanul... era o bicicletă robustă şi destul de populară: ca un fel de Dacia a bicicletelor... Laughing
Yo am avut Tohan-ul de la bunicu', apoi semicursiera (mi-a furat-o unul la vreo juma de an și a vândut-o în Oradea... hoțul era din blocul vecin și verifica zilnic scara blocului în speranța că la un moment dat voi uita să leg bicicleta de balustradă... ceea ce s-a și întâmplat în primăvara lui 1984. laugh )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Dum Aug 15, 2010 9:14 am

Asta cam aşa este, faţă de ceilalţi cam trebuia să pedalezi. Laughing
La drum lung mai ceream Tohanul lui unchi-miu.
Dar mie tot Pegasul mi-a plăcut. flori
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Dum Aug 15, 2010 9:14 am

Vasile a scris:
Anahoret a scris:Eu am avut Pegas pliabil. La vremea respectivă am avut de ales între ăsta ce cel "cu coarne". Şi-a făcut datoria cu prisosinţă şi am mers cam peste tot cu el. Mie mi-a plăcut şi Tohanul... era o bicicletă robustă şi destul de populară: ca un fel de Dacia a bicicletelor... Laughing
am urcat si am coborit Gutinul de zeci de ori cu pegasul ala amarit . Greu a fost sa-i conving pe ai mei sa-mi ia semicursiera . Am mers la magazinul de biciclete zilnic ,vreo 3 luni , pina cand vinzatoarele alea s-au indurat sa mi-o vinda fara spaga . si cu semicursiera am mers vreo 10 ani ...abia prin anul 3 de facultate am vindut-o , cand mi-a fost clar ca nu o sa ma mai intorc in Baia Mare .
Păi, tu erai din Baia Mare? Tot aveam impresia că Draq gol era de acolo... scratch
Știu că la un moment dat am discutat despre detalii legate de oraș, străzi etc., dar nu am reținut care dintre voi doi era. laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Dacă nu-i comoara lui Decebal, atunci poate-o găsim p-a lui Attila

Mesaj  Anahoret Dum Aug 15, 2010 3:05 pm

Articolul în sine este un fâsss, cel puţin în privinţa modului de abordare a ştirii. Practic, este un articol de week-end: când nu se întâmplă nimic, trebuie să inventezi un eveniment, că altfel nu-ţi iei banii de la casierie.

Pe scurt, nişte arheologi făceau săpături într-un sit al unei cetăţi medievale de lângă Timişoara. Bineînţeles că Poliţia trebuia să dea cu geana prin zonă, ca să vadă despre ce-i vorba. Mi se pare normal, nu? Însă "ziariştii" au umflat gogoaşa pe baza mărturiei unui "martor ocular" – căruia nu i se dă numele – martor care spune că acolo ar fi venit şi SRI-ul să vadă dacă ăştia nu sapă cumva după comoara lui Attila. Păi aici avem ingredientele pentru poţiunea magică: comoară + SRI + arheologi străini = Agatha Cristie laugh

Subscriu la ceea ce spunea arhelolgul, că "ştirea" asta va avea darul de a atrage căutătorii de comori iar aceştia vor contamina (să nu zic vandaliza) situl arheologic.

Totuşi ştirea ar merita urmărită fiindcă acolo s-a descoperit cea mai mare cetate medievală din Europa. Merită să fii curios, să afli despre ce-i vorba! vesel





SRI Timiş şi Poliţia Română au pornit în căutarea comorii lui Attila

Arheologii care lucrează la Corneşti, unde s-a descoperit cea mai mare fortificaţie medievală din Europa, au avut parte de o vizită neaşteptată. Şantierul a fost verificat de poliţişti şi ofiţeri SRI, susţine un martor ocular.

"Au venit cei de la SRI să se intereseze de tezaurul lui Attila. Se ştie că regele hunilor a fost îngropat cu o avere impresionantă, dar nu s-a descoperit niciodată locul. Legenda spune că oamenii care l-au îngropat au fost omorâţi să nu se afle niciodată locul", a spus un martor ocular care a dorit să îi fie protejată identitatea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Amona Dum Aug 15, 2010 3:16 pm

Pai s-o fi infiintat acolo o intreaga armata de SRI-isti ca s-a pus batista pe tambal in ceea ce priveste tunelul din Carpati si legaturile lui si mai ales la ce se ascunde din plin acolo.. Tot teritoriul acestei tari ascunde multe si nu de ieri, de azi ci din vremuri uitate si de timp...Despre inceputurile lumilor de aici ar fi interesant de discutat...am afla poate de ce Eminescu spunea cu convingere "tara noastra aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta"...si scria in vers sublim despre lumina stelei care nu mai e...

Amona
IN MEMORIAM Amona
IN MEMORIAM Amona

Mesaje : 28
Data de inscriere : 14/08/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 7 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 34 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 20 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum