SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+9
Vasile
aurora
RocketQu33n
Dracu' gol
Armand
lolo
Anahoret
delta
ENKI
13 participanți

Pagina 32 din 34 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 1:01 pm

Anahoret a scris:Păi nu spuneam pe alt thread că învăţământul universitar de stat şi cel privat au ajuns la acelaşi nivel (ăla de jos)? laugh
Jurnalista de la HN s-a grăbit şi n-a sesizat că eclipsa începea la 7.41 GMT (10:41 ora României) iar când a dat-o ca terminată ea nici nu începuse Laughing. Era o verificare de rutină: de văzut la ce poziţie de pe glob te raportezi şi care este ora Bucureştiului faţă de ora locală. Dovadă că acolo, în afară de "fătuca de presă" care redactează ştirea, nu se mai uită nimeni pe text. raset

Valabil şi pentru Antena1. vesel

Chiar si ora GMT a fost "tradusa" in ora de vara a Romanie (GMT+3 ore ) laugh Deci, eclipsa lunara asociata solstitiului de iarna, se asociaza in Romania cu ora de vara laugh
Din precizarile unor posturi TV ,observatorului astronomic "Amiral Vasile Urseanu" ar fi confirmat ca eclipsa este vizibila pe teritoriul RO.scratch Le-o fi confirmat portarul de la Observator treaba asta....
Concluzia este crunta laugh Daca dezinformeaza intentzionat , din prostie sau neprofesionalism la o stire simpla si neutra despre un fenomen astronomic, cam cata varza fac astia cu celelalte stiri ? confused Am deja 3 saptamani in care n-am mai urmarit la TV nicio emisiune "informativa" romaneasca . Habar n-am ce se mai intampla in tzara Laughing Imi da o stare tare placuta deconectarea asta, totala ... funny

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 1:08 pm

ENKI a scris:
Zic asta si pentru ca mi-am amintit zilele trecute de sfaturile date celor ce s-ar fi aflat la mare, prin decembrie '89, chiar inainte de evenimente. vesel



scratch [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Dec 21, 2010 1:09 pm

baso a scris:Chiar si ora GMT a fost "tradusa" in ora de vara a Romanie (GMT+3 ore ) laugh
Păi asta m-a fentat şi pe mine, dar mi-am revenit şi am corectat (bine, anterior mai descoperisem şi nişte greşeli de ortografie). În schimb să nu vezi că la ora la care tu dai eclipsa terminată, ea abia începe... asta este altă mâncătorie de peşte. vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Dec 21, 2010 1:14 pm

baso a scris: scratch [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta seamănă cu prezicerile lui Nostradamus: după ce s-a consumat evenimentul, orice text capătă "semnificaţii". Twisted Evil
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 1:18 pm

Anahoret a scris:
baso a scris: scratch [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta seamănă cu prezicerile lui Nostradamus: după ce s-a consumat evenimentul, orice text capătă "semnificaţii". Twisted Evil

Sa nu uitam ca in vremea lui Ceasca cenzura era foarte apriga iar astfel de articole "umoristice" puteau atrage pedepse grave pt. autori daca li s-ar fi parut cuiva dubioase .


Ultima editare efectuata de catre baso in Mar Dec 21, 2010 1:20 pm, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Dec 21, 2010 1:19 pm

Anahoret a scris:
baso a scris: scratch [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta seamănă cu prezicerile lui Nostradamus: după ce s-a consumat evenimentul, orice text capătă "semnificaţii". Twisted Evil
Parca as vrea sa capete si cel cu eclipsa de luna, dupa decesul subit al vreunei Javre. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  RocketQu33n Mar Dec 21, 2010 1:20 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Dec 21, 2010 1:22 pm

baso a scris:
Anahoret a scris:
baso a scris: scratch [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta seamănă cu prezicerile lui Nostradamus: după ce s-a consumat evenimentul, orice text capătă "semnificaţii". Twisted Evil

Sa nu uitam ca in vremea lui Ceasca cenzura era foarte apriga iar astfel de articole "umoristice" puteau atrage pedepse grave pt. autori daca i s-ar fi parut cuiva dubioase .
Îl lua Securitatea şi bătea la el ca la fasole, până spunea şi ce n-a făcut! raset
Presupunând că, într-adevăr, un astfel de mesaj codificat ar fi apărut în "Scânteia tineretului" înseamnă că, obligatoriu, Securitatea era "pe mână" cu loviluţia. Gândeşte-te că, pe vremea aia, orice text suspicios era scos şi autorul luat la întrebări.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 1:25 pm

ENKI a scris:
Anahoret a scris:
baso a scris: scratch [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta seamănă cu prezicerile lui Nostradamus: după ce s-a consumat evenimentul, orice text capătă "semnificaţii". Twisted Evil
Parca as vrea sa capete si cel cu eclipsa de luna, dupa decesul subit al vreunei Javre. laugh

laugh Yo zic ca jurnalistii concep stirile dupa ureche si preiau aiurea de la surse Laughing
Ca sa vezi care-i nivelul ! Cica si curva asta este tot jurnalista raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Dec 21, 2010 1:27 pm

baso a scris:
Anahoret a scris:
baso a scris: scratch [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta seamănă cu prezicerile lui Nostradamus: după ce s-a consumat evenimentul, orice text capătă "semnificaţii". Twisted Evil

Sa nu uitam ca in vremea lui Ceasca cenzura era foarte apriga iar astfel de articole "umoristice" puteau atrage pedepse grave pt. autori daca i s-ar fi parut cuiva dubioase .
Imi amintesc ca, tot in '89, aparuse in Scinteia un acrostih omagial, citindu-se pe verticala ceva de genul "O lae Ceausescu". Dracu' ar fi remarcat atunci, pentru ca el ar fi citit acea poezie, numa' ca un vecin "vigilent", stiind ca tata are abonament la acel ziar, ne-a batut la usa si ne-a descifrat manifestu' ascuns chiar in paginile oficiosului. veselie

EDIT. Am sapat pe net, si am aflat ca acrostihul ar fi aparut in februarie '89, sunad insa: "Ceauşesc – o lae". laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta inseamna ca ar fi lipsit patru litere (u de la Ceausescu si n, i, c de la Nicolae), respectiv o strofa din cuprinsul poeziei, scoasa probabil, in graba, de vreun cenzor securicios sau de vreun machetator care a avut nevoie de putin spatiu pentru altceva. raset


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mar Dec 21, 2010 1:36 pm, editata de 1 ori
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Dec 21, 2010 1:29 pm

Anahoret a scris:
baso a scris:
Anahoret a scris:
baso a scris: scratch [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta seamănă cu prezicerile lui Nostradamus: după ce s-a consumat evenimentul, orice text capătă "semnificaţii". Twisted Evil

Sa nu uitam ca in vremea lui Ceasca cenzura era foarte apriga iar astfel de articole "umoristice" puteau atrage pedepse grave pt. autori daca i s-ar fi parut cuiva dubioase .
Îl lua Securitatea şi bătea la el ca la fasole, până spunea şi ce n-a făcut! raset
Presupunând că, într-adevăr, un astfel de mesaj codificat ar fi apărut în "Scânteia tineretului" înseamnă că, obligatoriu, Securitatea era "pe mână" cu loviluţia. Gândeşte-te că, pe vremea aia, orice text suspicios era scos şi autorul luat la întrebări.
Acel mesaj a aparut in 18 decembrie 1989, in Scinteia tineretului, cu siguranta. Stiu asta pentru ca l-am citit, razand cu lacrimi, in ora de informare politica, pe bancute, intre paturi, in armata fiind io atunci. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Dec 21, 2010 1:35 pm

ENKI a scris:Acel mesaj a aparut in 18 decembrie 1989, in Scinteia tineretului, cu siguranta. Stiu asta pentru ca l-am citit, razand cu lacrimi, in ora de informare politica, pe bancute, intre paturi, in armata fiind io atunci. laugh
Nu ştiu, pentru că nu prea citeam nici "România liberă", nici "Scânteia" şi nici "Scânteia tineretului". Eram abonat la "Săptămâna" şi la "Lumea"... bine, abonament obligatoriu aveam şi la "Scânteia tineretului"... Laughing
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Dec 21, 2010 1:40 pm

Anahoret a scris:
ENKI a scris:Acel mesaj a aparut in 18 decembrie 1989, in Scinteia tineretului, cu siguranta. Stiu asta pentru ca l-am citit, razand cu lacrimi, in ora de informare politica, pe bancute, intre paturi, in armata fiind io atunci. laugh
Nu ştiu, pentru că nu prea citeam nici "România liberă", nici "Scânteia" şi nici "Scânteia tineretului". Eram abonat la "Săptămâna" şi la "Lumea"... bine, abonament obligatoriu aveam şi la "Scânteia tineretului"... Laughing
Pe noi ne lasau locotenentii de capul nostru, cu vraful de ziare, fiecare urland in gura mare cate vreun articol ce i se parea interesant. Ne-am amuzat teribil ca se dadeau sfaturi pentru vacanta la mare, cand noi eram in decembrie, la Miercurea-Ciuc. laugh
E drept, radeam atunci din orice, dat fiind ca primisem alarma si 300 de cartuse cu doar cateva ore inainte, in nopatea de 17/18 decembrie, cand la polul frigului se inregistrasera 17 grade plus. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Dec 21, 2010 1:44 pm

ENKI a scris:[...]se dadeau sfaturi pentru vacanta la mare, cand noi eram in decembrie, la Miercurea-Ciuc. laugh
Păi, la Miercurea Ciuc, este decembrie şi în iulie! raset
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 1:50 pm

ENKI a scris:
Anahoret a scris:
baso a scris:
Anahoret a scris:
baso a scris: scratch [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta seamănă cu prezicerile lui Nostradamus: după ce s-a consumat evenimentul, orice text capătă "semnificaţii". Twisted Evil

Sa nu uitam ca in vremea lui Ceasca cenzura era foarte apriga iar astfel de articole "umoristice" puteau atrage pedepse grave pt. autori daca i s-ar fi parut cuiva dubioase .
Îl lua Securitatea şi bătea la el ca la fasole, până spunea şi ce n-a făcut! raset
Presupunând că, într-adevăr, un astfel de mesaj codificat ar fi apărut în "Scânteia tineretului" înseamnă că, obligatoriu, Securitatea era "pe mână" cu loviluţia. Gândeşte-te că, pe vremea aia, orice text suspicios era scos şi autorul luat la întrebări.
Acel mesaj a aparut in 18 decembrie 1989, in Scinteia tineretului, cu siguranta. Stiu asta pentru ca l-am citit, razand cu lacrimi, in ora de informare politica, pe bancute, intre paturi, in armata fiind io atunci. laugh

Eu radeam cu prietenii cand descopeream prin ziarul local, la rubrica decese, ferpare mai ciudate, umoristice. Circula si un fel de zicatoare pe tema asta :"Singura rubrica interesanta din ziar este mica publicitate , cu aia care au dat coltzu' " Ca nu puteau impune , prin cenzura, un anumit sablon de ferpar Laughing Insa banuiesc ca securicii verificau daca mortii chiar erau morti proaspeti si nu imaginari raset Sau poate nu le-a trecut prin cap sa verifice.... suspect

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 2:16 pm

Anahoret a scris:Gândeşte-te că, pe vremea aia, orice text suspicios era scos şi autorul luat la întrebări.

Imi aduc aminte ca in ziarul local, in vremea impuscatului, a aparut pe prima pagina un articol despre o vizita a cuplului Ceausescu prin ceva tara din lumea a III-a . Iar titlul anunta cu litere mari : schimburi calduroase de masaje intre "tovarasii" nostri si ailalti, strainezi laugh A fost o greseala fatala care s-a lasat cu retragerea rapida a ziarului din ziua respectiva de la chioscuri si destituiri in masa. Au existat insa catziva cetatzeni care au pus mana pe ziarul respectiv, fiind tratat ca o adevarata raritate de colectie laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 5:07 pm

laugh laugh laugh laugh Baga-mi-as picioarele si in astronomie laugh
Nici macar "informatia" cu ziua corecta a solstitiului de iarna nu e valabila. laugh laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 5:26 pm

nebunii astia ma tampesc laugh laugh laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Astroclubul asta pretinde ca ziua solstitiului de iarna din 2010 ar fi 23 decembrie laugh [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Dec 21, 2010 5:43 pm

baso a scris:
Anahoret a scris:Gândeşte-te că, pe vremea aia, orice text suspicios era scos şi autorul luat la întrebări.

Imi aduc aminte ca in ziarul local, in vremea impuscatului, a aparut pe prima pagina un articol despre o vizita a cuplului Ceausescu prin ceva tara din lumea a III-a . Iar titlul anunta cu litere mari : schimburi calduroase de masaje intre "tovarasii" nostri si ailalti, strainezi laugh A fost o greseala fatala care s-a lasat cu retragerea rapida a ziarului din ziua respectiva de la chioscuri si destituiri in masa. Au existat insa catziva cetatzeni care au pus mana pe ziarul respectiv, fiind tratat ca o adevarata raritate de colectie laugh
Uite una "din casă":
Cu ani în urmă lucram în domeniul editorial şi, la sfârşit de an, făceam Planul de producţie publicistică pentru anul următor. Îmi aduc aminte că, după ce l-a bătut dactilografa, i l-am dus şefului să-l vadă şi să-l dea Marelui Şef la semnat şi ştampilat.

După vreo cinci minute intră şeful la noi râzând cu sughiţuri şi-i zice dactilografei: "Mamă, Tanţo... da' tare-ţi mai lipseşte!"
Tipa scrisese Planul de producţie pulicistică. laugh
Fiind scris cu majuscule, wordul n-a subliniat greşeala. Îţi dai seama ce hai ieşea dacă ajungea la Mare Şef sau la tipografie! Twisted Evil


Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Mar Dec 21, 2010 5:52 pm, editata de 1 ori
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 5:49 pm

Anahoret a scris:
Fiind scris cu majuscule, wordul n-a subliniat greşeala. Îţi dai seama ce hai ieşea dacă ajungea la Mare Şef sau la tipografie! Twisted Evil
Habar n-aveam de acest HANDICAP (cu majuscule) al word-ului agitat Twisted Evil

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Dec 21, 2010 5:52 pm

baso a scris:
Anahoret a scris:
Fiind scris cu majuscule, wordul n-a subliniat greşeala. Îţi dai seama ce hai ieşea dacă ajungea la Mare Şef sau la tipografie! Twisted Evil
Habar n-aveam de acest HANDICAP (cu majuscule) al word-ului agitat Twisted Evil
Da, are setare în "autocorect" ca să ignore cuvintele cu majuscule sau cu cifre.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 5:58 pm

Anahoret a scris:
baso a scris:
Anahoret a scris:
Fiind scris cu majuscule, wordul n-a subliniat greşeala. Îţi dai seama ce hai ieşea dacă ajungea la Mare Şef sau la tipografie! Twisted Evil
Habar n-aveam de acest HANDICAP (cu majuscule) al word-ului agitat Twisted Evil
Da, are setare în "autocorect" ca să ignore cuvintele cu majuscule sau cu cifre.
Cu alte cuvinte, sa inteleg ca din fabricatzie este setat sa ignore ce este scris cu majuscule? Suspect N-am studiat niciodata minunelele din aplicatia "autocorect" Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 6:19 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

N-am reusit sa descopar in 1989: cand anume a fost solstitiul de iarna , noaptea cea mai lunga? ...in 21 sau in 22 ?[i]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mar Dec 21, 2010 6:51 pm

baso a scris:Cu alte cuvinte, sa inteleg ca din fabricatzie este setat sa ignore ce este scris cu majuscule? Suspect N-am studiat niciodata minunelele din aplicatia "autocorect" Laughing
Păi este logic, ţinând seama că acronimele se scriu, de regulă, cu majuscule cum ar fi TVR, APROZAR, ROMPETROL sau denumirile unor produse Q6, HP26-JET etc. La ce Dumnezeu să le sublinieze p-astea?!

Numai că m-am înşelat, setările nu sunt în Autotext ci în Options. Ţi-am ataşat o imagine.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 6:57 pm

revenind la eclipsa si solstitiul de iarna....

Imi vine sa urlu cu MAJUSCULE in ce tzara de KKT traiesc .Bai...nici macar pe site-ul oficial al Observatorului astronomic "Amiral Vasile Urseanu" nu se pot gasi informatii clare referitoare la zilele/orele cand oficialii Romaniei tra sa stie ca, din punct de vedere astronomic, sunt in echinoxiu/solstitiu laugh Ce sa mai vorbim despre detalii privind eclipse totale de luna ori alte fenomene astronomice care trezesc interes in mass media ? Laughing

Călătorie prin Univers - prezentare de planetarium

În fiecare vineri și sâmbătă, Observatorul Astronomic vă așteaptă să faceți o călătore până la marginea Universului. Calatoria se va face folosind un program de astronomie, creat de National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ).


UrmĂtoarele PrezentĂri

Ultimele prezentări pe anul 2010:
vineri

sâmbătă
10 dec, ora 19:30 11 dec, ora 19:30
17 dec, ora 19:30 18 dec, ora 19:30



Detalii

După un tur al cerului vizibil de pe Terra vă veți ridica de pe suprafața planetei și veți zbura către Lună. Craterele lunare vă vor face să vreți mai mult, astfel încât naveta noastră specială vă va arăta sistemul solar văzut de departe. Veți face o călătorie contra cronometru printre planete și sateliții lor, după care veți ajunge la marginea sistemului solar.

Urmează stelele, galaxia noastră precum și Universul cunoscut până acum. Vă așteptăm la Observator! Călătoria se va ține chiar dacă cerul este innorat.

Prezentarea durează aproximativ 45 de minute și se va taxa cu un bilet de intrare (5 lei bilet intreg și 3 lei redus). Locuri limitate (40).

Notă 1: nu se fac rezervări; din cauza noțiunilor astronomice, prezentarea poate fi înțeleasă de copii de la clasa a 5-a în sus;

Notă 2: prezentarea se va ține dacă în sală sunt prezenți minim 10 vizitatori;

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 7:03 pm

Anahoret a scris:
baso a scris:Cu alte cuvinte, sa inteleg ca din fabricatzie este setat sa ignore ce este scris cu majuscule? Suspect N-am studiat niciodata minunelele din aplicatia "autocorect" Laughing
Păi este logic, ţinând seama că acronimele se scriu, de regulă, cu majuscule cum ar fi TVR, APROZAR, ROMPETROL sau denumirile unor produse Q6, HP26-JET etc. La ce Dumnezeu să le sublinieze p-astea?!

Numai că m-am înşelat, setările nu sunt în Autotext ci în Options. Ţi-am ataşat o imagine.


Tu ai mai vazut APROZARE prin Romania de nenumarati ani incoace ? Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Dec 21, 2010 7:19 pm

brandul comunist – Aprozar laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Banc :
Un om la aprozar:
-Cu ce va pot servi?
-Doua kilograme de cartofi dar fiecare impachetat separat.
Dupa o moaca expresiva a vanzatorului.
-Altceva?
-Un kilogram de portocale, dar fiecare impachetata separat.
Vanzatorul ii indeplineste dorinta vizibil nemultumit.
Omul se uita prin aprozar si la un moment dat intreaba:
-Ce este ala negru si marunt de acolo?
-Mac, cretinule, dar nu-i de vanzare.


laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mier Dec 22, 2010 6:19 am

baso a scris:Tu ai mai vazut APROZARE prin Romania de nenumarati ani incoace ? Laughing
Măi, acronimul există, chiar dacă este trecut la arhaisme! raset Şi mai era GOSTAT! Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mier Dec 22, 2010 7:04 am

A fost recreat avionul Stealth al lui Hitler


Cei mai buni ingineri specializati pe reconstruirea avioanelor de epoca, au reusit sa reproduca fidel ultima speranta a lui Adof Hitler de a castiga razboiul. Specialistii l-au recreat pe Horten 2-29, avionul secret al regimului nazist, a carui productie in masa a fost declansata prea tarziu pentru ca Hitler sa mai poata castiga cel de-al doilea Razboi Mondial.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mier Dec 22, 2010 8:33 am

baso a scris:revenind la eclipsa si solstitiul de iarna....

Imi vine sa urlu cu MAJUSCULE in ce tzara de KKT traiesc .Bai...nici macar pe site-ul oficial al Observatorului astronomic "Amiral Vasile Urseanu" nu se pot gasi informatii clare referitoare la zilele/orele cand oficialii Romaniei tra sa stie ca, din punct de vedere astronomic, sunt in echinoxiu/solstitiu laugh Ce sa mai vorbim despre detalii privind eclipse totale de luna ori alte fenomene astronomice care trezesc interes in mass media ? Laughing

laugh laugh laugh IN SFARSIT, s-au documentat unde trebuie ! laugh laugh laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Informatiile despre solstitiu si eclipsa totala de luna sunt discrete, inscrise in tabele laugh laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 32 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 32 din 34 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum