secretomania

In jos

secretomania

Mesaj  delta la data de Dum Mai 30, 2010 9:33 am

Aproape săptămânal primesc telefoane cu rugăminţi să-i trimit respectivei persoane prin e-mail nu-ştiu-ce raport.
Răspunsul meu este unul standard: "Solicitaţi materialul de la X (poate fi minister, poate fi firmă, poate fi agenţie etc.) deoarece el este beneficiarul contractului pe care l-am încheiat pentru elaborarea acelui raport".
Iar în caz că am vreo publicaţie (articol sau capitol din vreo carte) care vizează aspectul vizat de solicitarea respectivei persoane, atunci mă ofer să-i trimit o copie după lucrare / lucrări.

Deci, ideea este că beneficiarul (care a comandat şi a plătit studiul) este cel care decide ce face cu raportul sau rapoartele pe care le primeşte.
În cazul ministerului sau altor structuri supuse legii accesului la informaţii de interes public, în cazul în care nu ţi se pune la dispoziţie documentul solicitat... păi poţi face oficial aşa scandal încât să îţi dea până la urmă materialele dorite.

Situaţia este mai simplă atunci când cineva din partea beneficiarului solicită un material realizat pentru acelaşi beneficiar.
De exemplu, în urmă cu o lună secretarul de stat pe mediu de la ministerul mediului şi pădurilor ne-a solicitat copia raportului de la un contract din 2007 pe care l-am făcut tot pentru ministerul mediului şi dezvoltării durabile (mă rog, de atunci s-a schimbat denumirea ministerului...).
Naiba ştie... poate o fi pierdut şi cele trei dosare tipărite, şi cele 3 CD-uri pe care le-am depus cu mânuţele mele la secretara de la Direcţia de Conservare a Biodiversităţii din cadrul secretariatului de stat pentru mediu al ministerului... laugh
Oricum, nu-i treaba mea ce face beneficiarul cu rapoartele pe care le comandă. Very Happy
Treaba mea este doar să dau un forward aceloraşi documente, atunci când un reprezentant legal al beneficiarului îmi solicită asta. Cool

Mai complicată este situaţia când un fost angajat al unui beneficiar ne cere ceva ce nu ţine direct de relaţiile contractuale pe care le aveam cu respectivii.
De exemplu, în urmă cu oarece luni cineva din partea lui Sulfina Barbu (fostă ministră a mediului) ne-a cerut materialele pe care le-am făcut pentru firma care lucrează cu C.E.Z., pentru realizarea unor parcuri care totalizează vreo 250 centrale eoliene.
Nu aveam cum să-i trimit raportul făcut pentru firma privată, aşa că m-am prefăcut că am înţeles greşit ce vor şi le-am trimis raportul (pe subiect oarecum similar, însă referitor la o regiune mai mare - deci fără o grămadă de detalii punctuale) întocmit pentru minister... uitând că Barbu nu mai este la minister din aprilie 2007... laugh
Însă ştiam că ea are împreună cu Silvian Ionescu (şeful de la Garda Naţională de Mediu) firmă de consultanţă pe acelaşi domeniu cu noi, aşa că mi-am zis că şeful GNM este totuşi în subordinea Guvernului, adică indirect are treabă cu ministerul mediului... deci e OK! laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Data de inscriere : 03/02/2010

http://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: secretomania

Mesaj  delta la data de Dum Mai 30, 2010 10:38 am

Apropo de secretormanie...
Zilele trecute unul din Germania scrie pe o listă despre păsările răpitoare un anunţ cu rugămintea de a i se pune la dispoziţie informaţii despre ceva şoim de prin Siberia sau de unde naiba...

Bernd Meyburg a scris:Dear All,
We are satellite tracking a number of Amur Falcons at the moment which I fitted with tiny 5g transmitters in January in South Africa. The first bird has been located this morning in China east of Mongolia at 44° N/ 117°E. We wonder if it will continue further north. It covered some 13.750 km in seven weeks, sometimes over 1,000 km in a day. But there were also long stop-overs. The route differed from what was speculated in all the handbooks. This and other details will be released at the 6th International Conference on Asian Raptors in Ulaanbaatar, Mongolia, 23-27 June 2010 (see abstract below, conference details: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] mn).

The other birds are behind the first one, one male is still in Somalia near Mogadishu.

We would be interested in any published and unpublished records on Amur Falcon migration. I am also looking for contacts with ornithologists who work on the Amur Falcon in their breeding grounds, especially in eastern Russia and China.

Some of our publications using satellite telemetry are available as PDF files: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .de.
With kind regards,
Bernd Meyburg
BUMeyburg@aol. com
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La care nu a rezistat altul (mai bine zis alta...) să nu sară cu gura divulgând că ăsta de mai sus îşi ameninţa colaboratorii că dacă divulgă ceea ce au văzut în timpul colaborării cu el, păi îi cam paşte un proces pe la tribunal. laugh

Zephné Bernitz a scris:At last Meyburg is releasing snippets of data regarding the migration of these birds. The group of ringers who trapped the falcons for Meyburg (Zephné Bernitz, Herman Bernitz, Rina Pretorius and Sylva Francis) have been excluded from any access to data regarding the birds since early February in a series of events that has left us reeling with disbelief and disappointment. Kevin Ravno of NatWorld generously built a tracking website in order to enable the birding fraternity to watch the migration of these amazing small falcons live on the web on a daily basis, but Meyburg chose to withhold data from his "collaborators". I consider it both unprofessional and an insult that we should receive news of our project in this manner by means of a public statement. FUTURE COLLABORATORS BE WARNED, DATA SHARING IS AN ISSUE THAT SHOULD BE STIPULATED IN A LEGAL CONTRACT.

It is also quite amusing to see the phrase " which I fitted with tiny transmitters" as of the ten transmitters, only the first few were fitted by Meyburg, the majority were fitted by Rina Pretorius. The idea was for Rina to become proficient at fitting the PTT's so that the South Africa team of ringers could continue trapping Amur falcons for telemetry purposes at the Newcastle roost (Rina's home town) in future. It is a fact that Meyburg paid for three of the PTT's which were shipped to Pretorius directly from the USA together with another seven donated by the manufacturer Dr. Paul Howey, of Microwave Telemetry Inc, and B-U M is bearing the costs of the Argos data downloads.However, without the technique which this band of ringers developed for mass capture of these diminutive falcons, the whole project would never have happened. The use of local ringers also obviated the need to obtain permits for the project.

Zephné Bernitz

Prof Herman Bernitz Dr Zephné Bernitz
BChD, MSc, Dip Odont, PhD(Pret) BVSc (Pret)
P.O.Box 1276
Middelburg
MPU
1050 South Africa.
Tel: +27 13 2826419 (Office) +27 13 2435266
Fax: +27 13 2826489 +27 13 2435267
Cell: +27 84 5125258 +27 83 6322970
E-mail: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta

Data de inscriere : 03/02/2010

http://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum