spiritu' de turmă

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

spiritu' de turmă

Mesaj  delta la data de Mar Iun 08, 2010 8:39 pm

Având în vedere că majoritatea covârşitoare a oamenilor nu face efortul de a-şi folosi creierul, nu m-aş mira dacă s-ar şi sinucide în masă în cazul în care ar veni vreunul cu ideea de a se spânzura la o oră fixă... desigur tot pentru vreo fraiereală de sub egida "Să salvăm planeta!" lansată de regulă cam de aceleaşi organizaţii care ar face orice pentru a pune copita pe nişte fonduri din ce în ce mai mari cheltuite cică pentru "conştientizare"... laugh
De data asta, afaceriştii care au belit ursuleţul panda pentru a se folosi de blana lui, propun celor care posedă un singur neuron să se arunce în râuri pe data de 11 iulie, la ora 15... veselie

altu' pe ceva liste yahoo a scris:The Big Jump

The Big Jump: Take the plunge!
Rivers are the irreplaceable arteries of Europe which move across all boundaries, sustaining people, communities, businesses, and our ecosystems.
This summer, hundreds of thousands of Europeans will simultaneously jump into Europe’s major rivers and lakes, all at the same time on the same day, showing their support for protecting and improving the health of Europe’s water.

July 11th at 15.00h
For too long politicians have failed to live up to their promises on protecting Europe’s waters. The Big Jump is a huge, wet wake up call that people from all across Europe want their rivers and lakes back in a clean, healthy state.
Wake up the politicians and make that splash!
Right now, many rivers and lakes are in a poor state due to pollution from unsustainable industrial and agricultural activities and other human impacts. Important progress has been made in the last decade, but there is still a clear need for increased action if Europe is to achieve the water targets politicians committed themselves to (established in the EU’s Water Framework Directive).
During this International Year of Biodiversity, the Big Jump is a huge opportunity to tell Europe’s leaders that they must take more action for supporting life in our waters – and that we to have more clean river to jump into in five years time!
In 2005, 250,000 people from all corners of Europe took part in this action, and 2010 promises to be an even bigger event. The 2010 Jump could trigger a huge European-wide water restoration effort, if we make a big enough splash! Join us!

How to participate?
Associations, companies, municipalities, sports clubs & individuals are all welcome to celebrate and jump!
Check out our website for jumping sites in your region.
You can also organise and coordinate an event yourself, big or small, even with your family and friends. Jump into a river or a lake, organise a temporary river beach, a debate or a party on the riverbank. Even if you can’t swim in the water, something can be done to highlight the problem.
Your event presents a great opportunity to show local problems and innovative local solutions for your country and for Europe.

Interested? Please check our website, contact us and spread the word!
Information: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (English, French & German)
Overall Coordination: European Rivers Network (ERN)
Follow us on Facebook!
Main Partners: European Environmental Bureau (EEB) and World Wildlife Fund (WWF)

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Data de inscriere : 03/02/2010

http://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: spiritu' de turmă

Mesaj  delta la data de Mier Iul 28, 2010 6:45 pm

Acum am auzit la știrile de la ora 19 de pe Antena 1 că Daniela Crudu și-a vârât silicoane în țâțe... suspicios
Făcând abstracție la faptul că mă așteptam ca la știri să fie vorba de ceva mai util unei bune părți a poporului, totuși nu prea pricep de ce avea nevoie de acele plastice... deoarece nu prea păreau lăsate în urmă cu un an - doi.
Mă rog, poate că le avea deja îmbunătățite la vremea respectivă... scratch

delta

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Mier Mai 04, 2011 5:46 pm

roach,
mai lipsește să susții că fiica ăluia ucis de americani suferea de sindromul Stockholm... laugh

P.S. Tu chiar crezi poveștile servite de SUA idioatelor?
Probabil că tu ai fi leșinată de plăcere dacă tatălui tău i-ar zbura creierii în fața ta... vesel
RocketQu33n a scris:
dariusardelean a scris:Fiica lui Osama bin Laden susţine că tatăl ei a fost capturat viu şi împuşcat mortal de forţele speciale americane în primele minute ale operaţiunii de la complexul din Abbottabad, au declarat oficiali din cadrul serviciilor de securitate pakistaneze, citaţi de Al-Arabiya, în pagina electronică.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Naiba mai intelege lumea. Ala coordona si sponsoriza atacuri asupra civililor care mergeau la munca, isi snopea proprii copii in bataie iar publicul se intristeaza la auzul faptului ca criminalul cu pitici pe creier si sange rece a fost ucis in fata familiei.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta

Sus In jos

Mesaj  Anahoret la data de Mier Mai 04, 2011 6:17 pm

delta a scris:P.S. Tu chiar crezi poveștile servite de SUA idioatelor?
Declaraţiile pe care le fac SUA în legătură cu Ussama ben Laden trebuie privite cu maximă circumspecţie, mai ales că vin exact în momentul în care Obama are nevoie de şutul propulsor pentru campanie. Bush şi-a constriut o strategie de campanie asemănătoare mergând pe isteria armelor de distrugere în masă deţinute de Saddam. Arme care, după cum se ştie, au existat doar în articolele presei americane.

Este foarte interesant de aflat care a fost motivul "aruncării în valuri" a lui Ussama.
Din câte-mi amintesc (citind literatura, se înţelege) cadavrul lui Che Guevara (scuze doctore! Very Happy) a fost expus publicului tocmai ca lumea să fie convinsă că El Comandante nu mai există. Pe Ussama puteau să-l expună măcar presei (Al Jazzira ar fi fost un post de încredere) iar apoi putea fi ars şi împrăştiat în spaţiu cu naveta Endeavour (că tot îşi face ultima misiune) şi nu alergau arabii în cosmos, la pelerinaj. Sau, mai ştii, se apucau să bată mătănii la navetă, în muzeu! raset
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mier Mai 04, 2011 8:49 pm

Anahoret a scris:
Declaraţiile pe care le fac SUA în legătură cu Ussama ben Laden trebuie privite cu maximă circumspecţie, mai ales că vin exact în momentul în care Obama are nevoie de şutul propulsor pentru campanie. Bush şi-a constriut o strategie de campanie asemănătoare mergând pe isteria armelor de distrugere în masă deţinute de Saddam. Arme care, după cum se ştie, au existat doar în articolele presei americane.

Este foarte interesant de aflat care a fost motivul "aruncării în valuri" a lui Ussama.
Din câte-mi amintesc (citind literatura, se înţelege) cadavrul lui Che Guevara (scuze doctore! Very Happy) a fost expus publicului tocmai ca lumea să fie convinsă că El Comandante nu mai există. Pe Ussama puteau să-l expună măcar presei (Al Jazzira ar fi fost un post de încredere) iar apoi putea fi ars şi împrăştiat în spaţiu cu naveta Endeavour (că tot îşi face ultima misiune) şi nu alergau arabii în cosmos, la pelerinaj. Sau, mai ştii, se apucau să bată mătănii la navetă, în muzeu! raset
Eh, aruncarea in mare fuse (Deveselu rules) numai o metafora, menita a face anumite... valuri. vesel
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Mier Mai 04, 2011 10:05 pm

delta a scris:
Probabil că tu ai fi leșinată de plăcere dacă tatălui tău i-ar zbura creierii în fața ta... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ca de la mucoasa la biolocel ratat: atat a priceput biolocelul consacrat in grupurile yahoo, atata a produs. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

PS: Poate te scot de pe ignore, nu cumva sa rateze vreun pedelimbist vastele tale cunostiinte in materie de politica (si nu numai), de genul uninominal=vot pe liste. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
PPS: Eu am 22 (merg spre 23) de ani. Tu cati ai? Cool

Ultima editare efectuata de catre RocketQu33n in Mier Mai 04, 2011 11:43 pm, editata de 4 ori

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Mier Mai 04, 2011 10:07 pm

ENKI a scris:
Eh, aruncarea in mare fuse (Deveselu rules) numai o metafora, menita a face anumite... valuri. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ca si arderea lui Hitler. Spun site-urile antimasonice ca boshorogul ar trai prin America latina si ar semana cu Elvis Presley. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Sus In jos

Mesaj  Anahoret la data de Joi Mai 05, 2011 4:44 am

RocketQu33n a scris:
ENKI a scris:
Eh, aruncarea in mare fuse (Deveselu rules) numai o metafora, menita a face anumite... valuri. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ca si arderea lui Hitler. Spun site-urile antimasonice ca boshorogul ar trai prin America latina si ar semana cu Elvis Presley. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dar pe la Moscova, pe undeva, nu se păstrează craniul lui Hitler sau nu ştiu ce oase? scratch
Oricum, şi despre ben Laden o să auzi istorii d-astea gen "Jana nu e moartă, Jana se transformă." Deocamdată au început să zăpăcească publicul cu ştirile şi cu informaţiile "pe surse". vesel
Anahoret

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Joi Mai 05, 2011 5:59 am

Anahoret a scris:
Totuși cică ar fi găsit acolo și câteva flacoane antițânțar... laugh

Anahoret a scris:Este foarte interesant de aflat care a fost motivul "aruncării în valuri" a lui Ussama.
Păi, în nordul Oceanului Indian s-ar putea să se dezvolte brusc turismul bazat pe scuba diving. Laughing

delta

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Joi Mai 05, 2011 6:43 am

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:
ENKI a scris:

Dar pe la Moscova, pe undeva, nu se păstrează craniul lui Hitler sau nu ştiu ce oase? scratch
Oricum, şi despre ben Laden o să auzi istorii d-astea gen "Jana nu e moartă, Jana se transformă." Deocamdată au început să zăpăcească publicul cu ştirile şi cu informaţiile "pe surse". [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se pastreaza cateva oase din craniul lui Hitler. Le-au comparat rusii cu radiografia lui dentara si au spus ca se potriveste. Pai, n-au avut timp nemtii sa-l arda complet, rusii fiind deja in Berlin.
Zapacirea publicului se intampla dinainte de uciderea lui Osama bin Laden si nu inseamna ca-i vreo conspiratie pe la mijloc.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Sus In jos

Mesaj  lolo la data de Joi Mai 05, 2011 7:38 am

RocketQu33n a scris:Eu am 22 (merg spre 23) de ani. Tu cati ai? Cool
După numărul de editări efectuate (4) până la finalizarea mesajului, îţi tremura foarte tare mâna Laughing aşa că, se pare că vârsta nu prea contează. veselie
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Joi Mai 05, 2011 7:39 am

Anahoret a scris:Oricum, şi despre ben Laden o să auzi istorii d-astea gen "Jana nu e moartă, Jana se transformă." Deocamdată au început să zăpăcească publicul cu ştirile şi cu informaţiile "pe surse". vesel
tehnica asta cu "pe surse" e practic o versiune a principiului "crede și nu cerceta"... mai ales că dacă oricum nu se știe clar sursa, ce naiba să mai cercetezi dacă o fi sau nu așa? Laughing

delta

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Joi Mai 05, 2011 5:17 pm

lolo a scris:
RocketQu33n a scris:Eu am 22 (merg spre 23) de ani. Tu cati ai? Cool
După numărul de editări efectuate (4) până la finalizarea mesajului, îţi tremura foarte tare mâna Laughing aşa că, se pare că vârsta nu prea contează. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cat timp a venit reactia, cam conteaza [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si cat timp la ora aceea nu-mi tremura mana in timpul vreunei operatii, chiar ca nu conteaza in ce alte imprejurari se intampla. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Sus In jos

Mesaj  Anahoret la data de Joi Mai 05, 2011 5:25 pm

RocketQu33n a scris:Zapacirea publicului se intampla dinainte de uciderea lui Osama bin Laden si nu inseamna ca-i vreo conspiratie pe la mijloc.
Dacă spui "conspiraţie" deja le faci americanilor un compliment. Acţiunea ben Laden este o afacere internă. Aşa Obama intră cu un atu destul de mare în campanie: "Ceea ce n-a reuşit nimeni timp de zece ani, am rezolvat eu. L-am eutanasiat pe ben Laden". Nu ţi se pare plauzibil?

A se reţine: nu susţin că ben Laden ar fi în viaţă. Subliniez doar momentul în care s-a produs eliminarea lui Ussama.

A... au început să circule bancuri pe seama evenimentului:
S-a eliminat orice îndoială în privinţa eliminării lui ben Laden: aseară a apărut în direct la CNN şi a declarat că este mort. laugh
Anahoret

Sus In jos

hmmm...interesanta asta cu sursele

Mesaj  Vasile la data de Joi Mai 05, 2011 5:28 pm

delta a scris:
Anahoret a scris:Oricum, şi despre ben Laden o să auzi istorii d-astea gen "Jana nu e moartă, Jana se transformă." Deocamdată au început să zăpăcească publicul cu ştirile şi cu informaţiile "pe surse". vesel
tehnica asta cu "pe surse" e practic o versiune a principiului "crede și nu cerceta"... mai ales că dacă oricum nu se știe clar sursa, ce naiba să mai cercetezi dacă o fi sau nu așa? Laughing

deci , sa te intreb : Base e betiv ?

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Joi Mai 05, 2011 5:34 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Zapacirea publicului se intampla dinainte de uciderea lui Osama bin Laden si nu inseamna ca-i vreo conspiratie pe la mijloc.
Dacă spui "conspiraţie" deja le faci americanilor un compliment. Acţiunea ben Laden este o afacere internă. Aşa Obama intră cu un atu destul de mare în campanie: "Ceea ce n-a reuşit nimeni timp de zece ani, am rezolvat eu. L-am eutanasiat pe ben Laden". Nu ţi se pare plauzibil?

A se reţine: nu susţin că ben Laden ar fi în viaţă. Subliniez doar momentul în care s-a produs eliminarea lui Ussama.

A... au început să circule bancuri pe seama evenimentului:
S-a eliminat orice îndoială în privinţa eliminării lui ben Laden: aseară a apărut în direct la CNN şi a declarat că este mort. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pai, e clar ca Obama profita de eveniment si vrea sa-si faca publicitate, nu degeaba a vrut el sa sparga stirea la 10.30 noaptea, in timp ce jurnalistii, care stiau despre ce-i vorba, se balbaiau cu ce au si ce n-au voie se spuna inainte de declaratia oficiala a presedintelui. Mai important, insa, de toate povestile colaterale care s-au nascut este povestea principala: teroristul numarul 1, fost aliat al americanilor si care a ucis mii de vieti nevinovate a fost eliminat. Asa au distrus si mitul nemuririi lui Osama bin Laden. Am intrebat cativa amici arabi ce parere au si au spus ca nu le-a venit sa creada, deoarece pentru ei era ca o fantoma pe care n-o putea nimeni prinde. Efemeritatea mitului lui Osama bin Laden zic eu ca e bine venita. Gandeste-te ca multi il considerau un adevarat lider spiritual. Tampitii care il tin de 4 ani captiv pe acel soldat israelian (Gilad Shalit) sunt foarte mandri de faptul ca Mossadul le-a pierdut urma. Este o lectie si pentru ei. Asta cred eu ca este cel mai important mesaj pe care l-a transmis America.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Joi Mai 05, 2011 5:36 pm

Anahoret a scris:
S-a eliminat orice îndoială în privinţa eliminării lui ben Laden: aseară a apărut în direct la CNN şi a declarat că este mort. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In timpurile in care traim noi, puteau sa arate si fotografiile cu ben Laden, sa-l plimbe chiar prin multumi ca pe moaste sfinte, ca tot ar fi aparut astfel de bancuri.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Joi Mai 05, 2011 5:44 pm

Anahoret a scris:S-a eliminat orice îndoială în privinţa eliminării lui ben Laden: aseară a apărut în direct la CNN şi a declarat că este mort. laugh
La CNN a apărut Osama sau Obama? vesel

delta

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Mai 05, 2011 5:58 pm

delta a scris:
Anahoret a scris:S-a eliminat orice îndoială în privinţa eliminării lui ben Laden: aseară a apărut în direct la CNN şi a declarat că este mort. laugh
Cica ar fi aparut pe la CNN niste detalii interesante din interiorul celulei de criza. laugh
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ENKI

Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Joi Mai 05, 2011 6:04 pm

ENKI a scris:
delta a scris:
Cica ar fi aparut pe la CNN niste detalii interesante din interiorul celulei de criza. laugh
Eh, istorisiri cu antiteroriști sunt pentru sărăcuțe cu duhul care cred chiar orice povești despre... practic orice. Laughing

RocketQu33n a scris:Corect. Auzisem la un moment dat o procedura (asta era prin anii '90, nu stiu daca e valabila si acum) a armatelor din tarile democratice: daca un soldat de-al lor este prins de teroristi, ceilalti soldati ar primi comanda sa-i impuste pe teroristi impreuna cu colegul lor, pentru a nu primi video-uri cu amenintari care sa sensibilizeze publicul, sa creeze si mai multa panica etc.

delta

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Joi Mai 05, 2011 6:09 pm

delta a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:
Anahoret a scris:S-a eliminat orice îndoială în privinţa eliminării lui ben Laden: aseară a apărut în direct la CNN şi a declarat că este mort. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La CNN a apărut Osama sau Obama? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cica ar fi aparut pe la CNN niste detalii interesante din interiorul celulei de criza. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eh, istorisiri cu antiteroriști sunt pentru sărăcuțe cu duhul care cred chiar orice povești despre... practic orice. Laughing

RocketQu33n a scris:Corect. Auzisem la un moment dat o procedura (asta era prin anii '90, nu stiu daca e valabila si acum) a armatelor din tarile democratice: daca un soldat de-al lor este prins de teroristi, ceilalti soldati ar primi comanda sa-i impuste pe teroristi impreuna cu colegul lor, pentru a nu primi video-uri cu amenintari care sa sensibilizeze publicul, sa creeze si mai multa panica etc.

Saracuti cu duhul sunt bioloceii care-si afiseaza prostia chiar in intrebari. Ca doar n-ai cum sa ai pretentia de la ei sa fi facut parte din vreo forta speciala militara. Cool

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Sus In jos

Mesaj  Anahoret la data de Joi Mai 05, 2011 6:27 pm

Vasile a scris:
delta a scris:

Atât timp cât a chefuit cu Becali la Golden Blitz şi, după aceea, s-a suit la volan, pot spune că a avut un comportament de beţiv. Aşadar pot spune că este beţiv. Cineva care consumă alcool ocazional nu are curajul să se suie la volan după ce a băut. Nu-i stă în obicei asemenea atitudine.

Mulţumit?
Anahoret

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Joi Mai 05, 2011 6:45 pm

Anahoret a scris:
Vasile a scris:
Atât timp cât a chefuit cu Becali la Golden Blitz şi, după aceea, s-a suit la volan, pot spune că a avut un comportament de beţiv. Aşadar pot spune că este beţiv. Cineva care consumă alcool ocazional nu are curajul să se suie la volan după ce a băut. Nu-i stă în obicei asemenea atitudine.

Mulţumit?

Asadar, contrar opiniei idiotilor cu pretentii 'te(mbe)lectuale, Spagaru' nu a renuntat la visul sau matolian. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Sus In jos

Mesaj  Anahoret la data de Joi Mai 05, 2011 6:46 pm

RocketQu33n a scris:Pai, e clar ca Obama profita de eveniment si vrea sa-si faca publicitate, nu degeaba a vrut el sa sparga stirea la 10.30 noaptea, in timp ce jurnalistii, care stiau despre ce-i vorba, se balbaiau cu ce au si ce n-au voie se spuna inainte de declaratia oficiala a presedintelui. Mai important, insa, de toate povestile colaterale care s-au nascut este povestea principala: teroristul numarul 1, fost aliat al americanilor si care a ucis mii de vieti nevinovate a fost eliminat. Asa au distrus si mitul nemuririi lui Osama bin Laden. Am intrebat cativa amici arabi ce parere au si au spus ca nu le-a venit sa creada, deoarece pentru ei era ca o fantoma pe care n-o putea nimeni prinde. Efemeritatea mitului lui Osama bin Laden zic eu ca e bine venita. Gandeste-te ca multi il considerau un adevarat lider spiritual. Tampitii care il tin de 4 ani captiv pe acel soldat israelian (Gilad Shalit) sunt foarte mandri de faptul ca Mossadul le-a pierdut urma. Este o lectie si pentru ei. Asta cred eu ca este cel mai important mesaj pe care l-a transmis America.
A elimina fizic un lider nu înseamnă că ai distrus un mit, dimpotrivă. Ştiu că va fi un exemplu ciudat venit de la un creştin, dar istoria ne-a demonstrat ce eroare colosală (din punctul de vedere al stăpânirii) s-a comis acum 2000 de ani. Wink În plus, aşa cum am scris şi ieri, americanii n-au făcut nimic să demonstreze fără putinţă de tăgadă eliminarea lui Ussama (chiar dacă ea s-a produs efectiv). Aş zice că dimpotrivă. Argumentele le-am prezentat ieri.

În al doilea rând, Ussama ben Laden nu a fost numai aliat al americanilor: el a fost un produs al lor, fiindcă în perioada ocupaţiei sovietice a fost antrenat de către americani ca să lupte împotriva ruşilor. Dovadă că cine seamănă vânt, culege furtună. În plus, faptul că l-au găsit responsabil de nenorocirea din 11 septebrie, când praful încă nu se aşezase pe asfalt la World Trade Center... lasă nişte semne de întrebare. Asta nu înseamnă că merg pe ideea că americanii şi-au distrus singuri turnurile. Cred că, mai degrabă, l-au umplut de glorie pe ben Laden.

Tampitii care il tin de 4 ani captiv pe acel soldat israelian (Gilad Shalit) sunt foarte mandri de faptul ca Mossadul le-a pierdut urma.
Ştiu că sună al dracului de cinic ceea ce spun, dar trebuie să ştii că interesele statului nu coincid decât rare ori cu interesele persoanei. Părerea mea este că Mossadul ştie exact unde este nefericitul ăla, dar încă nu a venit momentul să-l elibereze, fiindcă nu se trag toate foloasele în urma unei astfel de acţiuni. Sau (sper din toată inima să nu fie aşa) s-ar putea ca statului să-i fie mai de folos un soldat asasinat decât un soldat eliberat. Din nefericire noi nu putem face altceva decât să aşteptăm şi să vedem ce se va întâmpla.

Dacă vă interesează, eu mi-aş dori ca băiatul ăla să scape viu.

Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Joi Mai 05, 2011 6:50 pm, editata de 3 ori (Motiv : greşeli de ortografie)
Anahoret

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Joi Mai 05, 2011 6:59 pm

Anahoret a scris:A elimina fizic un lider nu înseamnă că ai distrus un mit, dimpotrivă. Ştiu că va fi un exemplu ciudat venit de la un creştin, dar istoria ne-a demonstrat ce eroare colosală (din punctul de vedere al stăpânirii) s-a comis acum 2000 de ani. Wink În plus, aşa cum am scris şi ieri, americanii n-au făcut nimic să demonstreze fără putinţă de tăgadă eliminarea lui Ussama (chiar dacă ea s-a produs efectiv). Aş zice că dimpotrivă. Argumentele le-am prezentat ieri.

Eh, daca vrei neaparat sa-l compari pe Ossama cu Iisus, la fel se poate spune si despre Noul Testament c-a fost (tran)scris si interpretat dupa cum s-a dorit. Laughing

Anahoret a scris:În al doilea rând, Ussama ben Laden nu a fost numai aliat al americanilor: el a fost un produs al lor, fiindcă în perioada ocupaţiei sovietice a fost antrenat de către americani ca să lupte împotriva ruşilor. Dovadă că cine seamănă vânt, culege furtună. În plus, faptul că l-au găsit responsabil de nenorocirea din 11 septebrie, când praful încă nu se aşezase pe asfalt la World Trade Center... lasă nişte semne de întrebare. Asta nu înseamnă că merg pe ideea că americanii şi-au distrus singuri turnurile. Cred că, mai degrabă, l-au umplut de glorie pe ben Laden.

Asta inseamna ca bin Laden e mai putin vinovat?

Anahoret a scris:Tampitii care il tin de 4 ani captiv pe acel soldat israelian (Gilad Shalit) sunt foarte mandri de faptul ca Mossadul le-a pierdut urma.
Ştiu că sună al dracului de cinic ceea ce spun, dar trebuie să ştii că interesele statului nu coincid decât rare ori cu interesele persoanei. Părerea mea este că Mossadul ştie exact unde este nefericitul ăla, dar încă nu a venit momentul să-l elibereze, fiindcă nu se trag toate foloasele în urma unei astfel de acţiuni. Sau (sper din toată inima să nu fie aşa) s-ar putea ca statului să-i fie mai de folos un soldat asasinat decât un soldat eliberat. Din nefericire noi nu putem face altceva decât să aşteptăm şi să vedem ce se va întâmpla.

Dacă vă interesează, eu mi-aş dori ca băiatul ăla să scape viu.

Poate fi si asta, dar Mossad a mai avut actiuni de eliberare. In cea mai recenta (chiar anul acesta, cred), teroristii si-au dat seama si l-au impuscat pe captiv.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Sus In jos

Mesaj  Anahoret la data de Joi Mai 05, 2011 7:06 pm

RocketQu33n a scris:Eh, daca vrei neaparat sa-l compari pe Ossama cu Iisus, la fel se poate spune si despre Noul Testament c-a fost (tran)scris si interpretat dupa cum s-a dorit. Laughing
N-ai citit cu atenţie! refuz
Nu L-am comparat pe Iisus cu ben Laden. Am comparat administraţia romană din secolul I d. Hr. cu administraţia americană din zilele noaste. salutare

Ben Laden este vinovat pentru ceea ce a făcut, nu şi pentru ceea ce i s-a pus în cârcă. Deocamdată Bush a făcut ca şi Băsescu: a spus că cineva se face responsabil de nişte fapte, fără să facă dovada că aşa este. Rezultatul a fost că Al-Qaeda a câştigat notorietate iar atentatul din Madrid (este primul exemplu care mi-a venit în minte) a fost făcut în numele ei, probabil de către membrii săi.

Poate fi si asta, dar Mossad a mai avut actiuni de eliberare. In cea mai recenta (chiar anul acesta, cred), teroristii si-au dat seama si l-au impuscat pe captiv.
Ţi-am mai spus că statul nu face nimic în beneficiul strict al individului. Nu ştiu la ce situaţii te referi şi nici nu fac dezbateri aici. Dar ia presa din perioada respectivă şi încearcă să desluşeşti în ce context a avut loc răpirea. Este posibil să fi fost şi o acţiune de eliberare eşuată. Însă, repet, caută să înţelegi ce beneficiu ar fi avut statul din eliberarea aceea. Reţine: statul nu face nimic pe gratis. Oricare ar fi acel stat.

Scuzaţi greşelile de ortografie. Postez de pe Linux şi tastatura este puţin diferită.

Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Joi Mai 05, 2011 7:18 pm, editata de 4 ori (Motiv : completări la celelalte răspunsuri, ca să nu umplu pagina aiurea)
Anahoret

Sus In jos

ai vazut ce e in pahar ?

Mesaj  Vasile la data de Joi Mai 05, 2011 7:36 pm

Anahoret a scris:
Vasile a scris:
delta a scris:

Mulţumit?

si a numarat cineva paherele de apa minerala ? Anahoret , ideea e ca informatia " pe surse " poate fi credibila , depinde cine ti-o livreaza .

Vasile

Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

Mesaj  Anahoret la data de Joi Mai 05, 2011 7:57 pm

Vasile a scris:si a numarat cineva paherele de apa minerala ? Anahoret , ideea e ca informatia " pe surse " poate fi credibila , depinde cine ti-o livreaza .
Cu atât mai mult! Ieşind dintr-o crâşmă unde se presupune că ai consumat alcool şi sunt camerele focalizate pe tine, este o tâmpenie să te urci la volan. Asta vine, din nou, în sprijinul afirmaţiei mele: că este un om obişnuit cu asemenea gesturi. În plus, mai denotă şi atitudine de desconsiderare a instituţiilor statului, în cazul ăsta Poliţia. Eu, de exemplu, m-aş sui liniştit la volan după ce aş ieşi dintr-o cârciumă pentru că mi-ar fi frică să beau alcool, deoarece şi cel mai tâmpit dintre poliţai mi-ar băga alcoolmetrul în bot. Băse ştia că el nu va "beneficia" de un astfel de tratament şi, cu atât mai mult, trebuia să stea pe scaunul din dreapta, nu la volan.

Apoi, l-am văzut pe Băse ciocnind paharul cu Becali şi bând, după aceea, conţinutul. Îmi vine greu să cred că unul care bate cu palma în podea la cârciumă, ciocneşte paharul cu cineva atunci când are în el apă minerală iar sticlele cu vin sunt pe masă. laugh
Anahoret

Sus In jos

Mesaj  RocketQu33n la data de Joi Mai 05, 2011 10:17 pm

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Eh, daca vrei neaparat sa-l compari pe Ossama cu Iisus, la fel se poate spune si despre Noul Testament c-a fost (tran)scris si interpretat dupa cum s-a dorit. Laughing
N-ai citit cu atenţie! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu L-am comparat pe Iisus cu ben Laden. Am comparat administraţia romană din secolul I d. Hr. cu administraţia americană din zilele noaste. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ben Laden este vinovat pentru ceea ce a făcut, nu şi pentru ceea ce i s-a pus în cârcă. Deocamdată Bush a făcut ca şi Băsescu: a spus că cineva se face responsabil de nişte fapte, fără să facă dovada că aşa este. Rezultatul a fost că Al-Qaeda a câştigat notorietate iar atentatul din Madrid (este primul exemplu care mi-a venit în minte) a fost făcut în numele ei, probabil de către membrii săi.

Anahoret: A good terrorist is a dead terrorist. Laughing

Anahoret a scris:Poate fi si asta, dar Mossad a mai avut actiuni de eliberare. In cea mai recenta (chiar anul acesta, cred), teroristii si-au dat seama si l-au impuscat pe captiv.
Ţi-am mai spus că statul nu face nimic în beneficiul strict al individului. Nu ştiu la ce situaţii te referi şi nici nu fac dezbateri aici. Dar ia presa din perioada respectivă şi încearcă să desluşeşti în ce context a avut loc răpirea. Este posibil să fi fost şi o acţiune de eliberare eşuată. Însă, repet, caută să înţelegi ce beneficiu ar fi avut statul din eliberarea aceea. Reţine: statul nu face nimic pe gratis. Oricare ar fi acel stat.

Scuzaţi greşelile de ortografie. Postez de pe Linux şi tastatura este puţin diferită.

Te referi la individul in cauza sau in general? Pentru ca de fiecare data cand merg in Israel ascult stiri despre Gilad Shalit. Acolo exista o presiune a populatiei pentru eliberarea lui, presiune pe care o simte si Netanyahu. Baiatul a capatat cetatenie franceza (tatal lui provenind din Franta) dupa ce s-a aflat de rapire si in mod curios, EBA a vorbit in parlamentul european despre necesitatea implicarii statelor europene in procesul de eliberare.

President. – The next item
is the debate about cases of breaches of human rights, democracy and
the rule of law (Rule 122 of the Rules of Procedure), initially the case
of Gilad Shalit (four[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] motions for resolutions).

Elena Băsescu, on behalf of the PPE Group. – (RO)
This is the second occasion in the last two weeks that I have spoken
about Gilad Shalit in plenary, and I am pleased that the joint efforts
made with my fellow Members have resulted in this resolution. ‘The case
of Gilad Shalit’ demonstrates the particular concern the European Union
has for the humanitarian situation in Gaza. Gilad’s rights, which are
set out in the Geneva Convention, should not be made conditional upon
the Israeli-Palestinian conflict. Indeed, Gilad Shalit’s father Noam has
repeatedly confirmed that neither he nor his family is involved in
politics. They have not chosen to be in this situation at the moment.
The ideal scenario for us Europeans would be two states coexisting in
peace and security.

Negotiations for Gilad’s release have been going on
right since 2006 via different intermediaries, with, in actual fact, one
highly controversial proposal being put forward for him to be handed
over in exchange for 1 000 Palestinian prisoners. Gilad and his family
need our help.

Thank you very much.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pe Gilad l-au rapit de pe teritoriu israelian in timp ce acesta dormea in jeep (sau ce naiba era masina).
Poate ca e asa cum spui tu (dar ma indoiesc): armata si Mossadul stiu locatia dar nu intervin pentru a-i discredita pe Hamas. Eu am pomenit de Gilad pentru ca spuneau la stiri ca teroristii Hamas sunt mandri de faptul ca Mossadul le-a pierdut urma, la fel cum si adeptii lui bin Laden erau mandri ca americanii nu le-au gasit liderul.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Vin Mai 06, 2011 6:34 am

ENKI a scris:

Asta, cu joystick-ul, o fi trucata, nu ? bine laugh

Ahh, este un cadru mai detaliat a celei de deasupra raset