SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se formează caracterul la români ?

+14
Tavi
Sylver Cheetah 53
RocketQueen
lolo
Ligia M
RocketQu33n
Vasile
Dracu' gol
Armand
Rody
(Still a)Live
Anahoret
delta
aurora
18 participanți

Pagina 16 din 25 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 20 ... 25  Urmatorul

In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Dum Mai 22, 2016 11:48 am

Mahmur, stau in pat si butonez absent telecomanda. Jager-ul de aseara s-a inhaitat cu shot-urile de stroh si isi fac de cap in cabina mea de comanda, ficatul vrea neaparat sa iasa la lumina si ochii refuza sa-mi transmita informatii clare. Imi cade telecomanda din mana si nu mai am puterea sa o ridic. A ramas pe prosttv.
Prin ceata, remarc o emisiune care se deruleaza pe ecranul unde vad vag, intr-un colt, titlul măscăriei - ferma vedetelor. In ciuda opozitiei vehemente a neuronilor, care ameninta cu sinuciderea, ma uit. Oricum n-am alternativa, nu reusesc sa mai adorm..
Nu cunosc decat pe unul, care juca intr-o reclama la vodafone parca. Cel mai anost si enervant ins pe care l-am vazut la tv.
Restul sunt deliciosi, 3-4 peezde trecute bine de zilele in care le-ar fi intins corlaii prin cluburi, cu cercanele in brau, fix langa tzatze, se lamenteaza cat de rai sunt ceilalti. A, uite-l si pe ifticoaie. Se lamenteaza si el ca sunt rai semenii retarzi colegi de platou..
Frumos, am reusit sa atipesc 15-20 de minute, ca altfel cine stie ce mai vedeam.
Emisiuni cu prosti, pentru prosti...
Vand televizor...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Lun Mai 23, 2016 8:15 am

Hai să vorbim de Condrea și Hexipharma

Mamă, deci ați văzut ce s-a întâmplat cu Condrea ăla ? INCREDIBIL BĂ BĂIATULE, CUM A PUTUT SĂ SE ÎNTÂMPLE AȘA CEVA?
Hai să ne punem tichiile de foile de aluminiu și să discutăm de conspirația evidentă din SPATELE FAPTELOR!
Oare a fost accident?
Oare a fost înscenare?
Oare a fost crimă?
OARE CONTEAZĂ?
nu, în pula mea, nu contează. Indiferent care din alea trei, omul a scăpat ușor. Chiar și mort, tot a scăpat ușor. Acum clar vina o să fie numai a lui, semnătura lui, planul lui, mârșăvia lui. E evident că răposatul o să fie singurul găsit vinovat de câteva zeci de mii de români morți de infecții intraspitalicești.
Prinde mortul, rupe-i coada.
Dar o să se discuuute, o să se molfăie subiectul. Deja toți bloggării, jurnaliștii și păreriștii de internet își adună ipotezele, cu pulile sculate, anticipând satisfacția cu care le vor prezenta mâine publicului avid de păreri.
Și peste 6 luni maxim, opinia publică o să fie complet sătulă de subiect și o să râgâie mulțumită, așteptându-l pe următorul. Pentru că gospodarii români nu vor să rezolve probleme. Vor doar să discute despre ele tare, cât sunt fierbinți, ca apoi să treacă la următoarele. Ca muștele alea care zboară din căcat în căcat, pentru că mereu următorul căcat e mai proaspăt și atrage atenția mai tare.
A uitat toată lumea de Colectiv. Adică na, dintre toți semivinovații, ăsta a rămas în opinia publică. Băiatul cu dezinfectanții diluați. De ăia care au inaugurat o aripă fix pentru mari arși care la 6 luni după inaugurare era complet inutilă și nefolosită, cu oameni muribunzi care ar fi avut nevoie de ea lângă, nu vorbește nimeni. De băieții de la ISU și autorizațiile lor, iar nu mai vorbește nimeni. Ăstea sunt căcaturile vechi. Nu sunt proaspete, ca căcatul cu hexipharma.
Și pe astea măcar le mai ținem minte, spre diferență de ălea chiar vechi. Pentru că opinia publică are o memorie de maxim 4 ani. Tot ce e mai vechi a fost depășit. Nu contează că nu s-a rezolvat nimic. Că nu s-a schimbat nimic. Sunt vechi, coaie. Piedone s-a discutat. E vechi. Acum e bine mersi, o să fie șef de consiliu local la sectorul 4. Nu e strigător la cer, că na, au trecut 6 luni, ești dement? Cum să îți mai pese după atâta timp?
Ponta în continuare e doctor în plagiate. Daa… da se discuta acum doi ani. Chiar mai contează acum? Am discutat deja!
Mai țineți minte când s-a împușcat Năstase în gât? Mamă ce subiect. Super fain căcatul ăla cât era proaspăt. Acum e uscat și vechi. Cine plm e Adrian Năstase? A făcut ceva recent? Nu. Deci e ok să stea la el acasă și să scrie postări acide pe blogulețul lui. A trecut faza.
Și așa o să fie toate, până la sfârșitul timpului. Ai făcut un căcat masiv care a afectat negativ toată țara? E super ok. Ciocu mic, capu la cutie și stai așa până când e prins următorul șmecher că face un căcat masiv care afectează negativ toată țara. Cum a apărut ăla, ai scăpat. Asta e tot. Poți să le omori și mamele tuturor. În 6 luni apare altceva și în 4 ani s-a uitat complet.
Pentru că românul nu vrea să repare chestii. Să prindă vinovați. Să rezolve probleme. Vrea să le prindă calde și să le discute și să se frece pe sfârcuri și să clefăie tacticos, mulțumit de cât de plini de păreri e el. Maxim, MAXIM ies în stradă 2000 de hipsteri, se plimbă de la Unirii la Romană, țipă puțin și asta a fost. Absolut orice faci. Mănâncă 10 bebeluși chiar acum. Pe bune. În 6 luni nu mai ești subiect de presă, în 4 ani nu mai ține minte nimeni nici că s-a întâmplat.
Dar păreriștii, mamă cum sunt păreriștii. Păi zilele astea o să fie un fel de Crăciun la ei. Cum o să mai facă toți parade cu păreri legate de Condrea, SRI, hexipharma, conspirații și altele. Acum, cât e căcatul proaspăt și musca pe el. Eu, spre exemplu, mi-am făcut datoria de părerist cu textul ăsta. Ne vedem la următorul când o să uităm cu toții de ăsta.
Deși problemele rămân la fel și vinovații la fel de vinovați, cu fiecare zi de la sesizare, în capul opiniei publice, problema se face mai mică și vinovatul mai puțin mișel.
Că na, așa sunteți voi. Niște rahați inutili. Oameni proști, născuți pe cur de mame proaste, poștite de boschetari. Te-ai simțit insultat? Lasă că în juma de an îți trece.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Lun Mai 30, 2016 7:24 am

Ași vrea să fac un proect de finanțare europeană pă fonduri europene, ca să strîng fonduri să plătesc niște agarici cu capu mare în calculator, să facă un joc de Face book , ca Farmvill numa că cu un lanț de șaormării. La-și numii Picant Meneger sau Fericire La Pachet și jucătorii să se ocupă de șaormărie ca fermele din Farmvile. Să deschidă local frumos, angajeze personalu să facă aprovizionare și să vândă . Și jocu care ține cartofii șaișpe ore supt lampă ai 50 de puncte, maineza de anu trecut 100 de puncte și lipiele mici la preț de medie 150 de puncte. Dai țeapă la porție Silvăr Bonus, speli carnea cu biocsid Gold Bonus și dacă vine prăbușiții ăia în control averizat și te prinde închis ești pă Platină. Și crești șaormăria pă calitate și faci mai multe șaormări ca francize. Și când vine sărăciile de la secție, tu le faci pulanu garou că ai pă bosu la Capitală nu discuți cu toț prăduitoriii. Scopu la joc e casă ției seriea șeapte Alb cu numere dă bulgaria și s-ăți tunezi golanca pă silicoane bengos, aferent. Am văzut că e nebuneală mare pă febeu cu astea. E Sînbătă noaptea și mă tot invită lumea. PUP

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Lun Mai 30, 2016 10:52 pm

Dracu' gol a scris:Ași vrea să fac un proect de finanțare europeană pă fonduri europene, ca să strîng fonduri să plătesc niște agarici cu capu mare în calculator, să facă un joc de Face book , ca Farmvill numa că cu un lanț de șaormării. La-și numii Picant Meneger sau Fericire La Pachet și jucătorii să se ocupă de șaormărie ca fermele din Farmvile. Să deschidă local frumos, angajeze personalu să facă aprovizionare și să vândă . Și jocu care ține cartofii șaișpe ore supt lampă ai 50 de puncte, maineza de anu trecut 100 de puncte și lipiele mici la preț de medie 150 de puncte. Dai țeapă la porție Silvăr Bonus, speli carnea cu biocsid Gold Bonus și dacă vine prăbușiții ăia în control averizat și te prinde închis ești pă Platină. Și crești șaormăria pă calitate și faci mai multe șaormări ca francize. Și când vine sărăciile de la secție, tu le faci pulanu garou că ai pă bosu la Capitală nu discuți cu toț prăduitoriii. Scopu la joc e casă ției seriea șeapte Alb cu numere dă bulgaria și s-ăți tunezi golanca pă silicoane bengos, aferent. Am văzut că e nebuneală mare pă febeu cu astea. E Sînbătă noaptea și mă tot invită lumea. PUP

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Daca a scris fara efort asa, inseamna ca l-a virusat feisbucul  raset

Cica astia ar fi mari vedete pe FB pt. ca-i urmareste lumea ca sa-i injure. Ea e prostituata iar el " afacerist". Si pt. ca au multi followers pe FB, i-a invitat Madalin la Wowbiz ca sa-i faca vedete si la TV. Cum nu eram la curent cu noile staruri mioritice, am ramas interzisa. Shocked


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  delta Lun Iun 13, 2016 8:22 am

Apare un vas de razboi intr-un port romanesc.
Poporul e in delir. De bucurie. Reportaje peste reportaje pe la televiziuni.
Pana la urma e vorba de oameni antrenati sa ucida alti oameni.

Apare un vas de cercetare intr-un port romanesc.
Liniste. Peste tot.
Pana la urma e vorba de oameni antrenati sa invete alti oameni, sa fie mai destepti.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Lun Iun 20, 2016 5:31 pm

V-am lăsat cu fotbalul, n-am zis nimic. Am tăcut cuminţel, să vă prindeţi şi singuri, să nu ziceţi că sunt eu cârcotaş. Acum că v-aţi trezit din visul narcotic de prenadez (că heroina e pentru învingători), poate că e timpul să realizaţi că diaria a fost pe bune. Tot ce-am avut mai de preţ, în ţara asta condusă de nulităţi, zace ruginit la marginea drumului. Am avut cultură, am avut valori, am avut artişti, am avut patrioţi, am avut sportivi şi echipe care impresionau elitele fotbalului mondial. Fără excepţie, ne-am bătut joc de tot ce-a fost frumos, de tot ce promitea să ne scoată din jegul mediocrităţii.

Cultura e căpuşată de interese de partid. Cad teatrele şi sălile de spectacol pe noi, dar mall-ul e plin. Artiştii sunt plătiţi mai prost decât gunoierii şi trataţi mai rău ca săpătorii de morminte. Intelectualii sunt promovaţi pe criterii de performanţă în felaţia de partid. Academia Română şi ICR-ul sunt pline de spălători de cadavre politice şi mediocrităţi care trag de scaun ca marinarii de curve. Campionii români sunt forţaţi să lucreze, cu echipamente aduse de acasă, la aparate rămase moştenire de pe vremea comunismului. Olimpicii învaţă în şcoli dărâmate, cu profesori care se zbat la limita sărăciei. Sportivii se antrenează în condiţii de puşcărie sovietică, dar li se cere în continuare imposibilul. Cercetătorii cerşesc finanțare care nu vine niciodată. Inventatorii nu au acces în camarila fondurilor europene. Fotbalul e căpuşat de o mafie de colonei securişti şi interlopi de duminică, care taie şi spânzură pe sute de mii de euro, dar habar n-au strategie.

Suntem un popor care a dispărut efectiv. Nu mai avem identitate naţională. Tot ce ştim să facem e băşcălie şi glume cu deget în cur. Ne plângem de mafia politică şi de corupţi, dar noi suntem cea mai mare mafie. Noi, 20 de milioane de mici pupincuriști. Suntem un popor de putori mediocre, dornice de ciupeală şi spurcate la profit facil, un neam de complăcuţi morocănoși care nu vor să se întindă după mâncare proaspătă de frică să nu-şi verse lăturile din farfurie. Tot ce-am avut am pierdut pe barba şi limba noastră plină de căcat, pe abilitatea de a vinde orice valoare şi de a prostitua orice principiu, de dragul unor resturi stricate aruncate de la masa sătuilor. Când cineva s-a remarcat prin străini, ne-am bucurat ca retardaţii la tort şi ne-am mândrit că respectivul e român, dar nu ne-am pus problema să schimbăm ceva ca să ne putem remarca la noi în țară. Tot ce contează e să vină cu aurul la gât sau cu premii, în rest, Dumnezeu cu mila, să se descurce. Avem eroii pe care-i merităm. Nu sunt sportivii, nu sunt profesorii, nu sunt medicii și nici intelectualii. Sunt o șleahtă de penali îmbuibați, semianalfabeți și libidinoși, care n-ar avea sex appeal nici în pușcărie dacă n-ar fi plini de bani. Ne masturbăm la o adunătură de târfe microcefale care își zbiară feminismul și independența, cu gura plină, de sub burta câte unui milionar.

Vorbiţi de fotbal de parcă ar fi alfa şi omega sportului românesc. Ce fotbal puteați avea cu arhitecți ca Mitică Dragomir, Pădureanu, Sandu și Becali? Ridicaţi în slăvi o gașcă de analfabeţi narcisişti care râgâie mici şi bere în conferința de presă. Într-o societate normală, n-ar fi fost apți să sape șanțuri la gardul cimitirului. În afară de baruri de fiţe şi maşini de lux, nu au nimic special. Fotbalul românesc este o cârdăşie ca oricare alta. O cofăptăşie de valutiști lacomi, cu mentalități de șefi de C.A.P.. Mie îmi crapă obrazul de ruşine din pricina sportul românesc în general. Văd handbaliştii făcând chetă pentru deplasări, antrenându-se pe câmp, spadasinii rupţi în cur la campionate mondiale, tenismene sărmane batjocorite de presă, rugbişti alergănd în moloz şi gimnaste care lucrează în dărăpănături pline de mucegai, asta când nu-şi mai iau şi câte o palmă după ceafă pentru lipsa de performanţă.

Dar nu-i nimic, toate păcatele astea se vor spăla şi totul va fi bine când vom cumpăra Cuminţenia Pământului. Va fi marea mântuire. Hai, mai băgați un spot motivațional de milogeală, cu vedete, cu oameni frumoși care pupă ghiulul stăpânirii și cântă la petreceri private de gherțoi în timp ce-și marketează elitismul și emanciparea pe Facebook. Aveți, în pula mea, curajul să muriți de foame cu demnitate... ca Jean Constantin, ca Dem Rădulescu, ca Gică Petrescu, ca Albulescu, ca Dinică, ca milioane de alți fraieri de pe stradă! Nu mai lingeți glandul unor reduși cu putere politică, nu mai stați capră pentru bani, măcar șase luni. Veți vedea că schimbarea începe cu ăla care o suge cel mai puțin... indiferent de domeniul de activitate.

Tata Muiu




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mar Iun 21, 2016 3:23 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  delta Mar Iun 21, 2016 3:32 pm

ENKI a scris:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
'tu-l in aripa de Android!
nu imi dau seama cum salvez pe mobil o poza incarcata pe forum..
.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mar Iun 21, 2016 3:54 pm

delta a scris:'tu-l in aripa de Android!
nu imi dau seama cum salvez pe mobil o poza incarcata pe forum..
.
Apesi mai lung pe poza respectiva, pana apar mai multe optiuni (salveaza, distribuie etc.).
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  delta Mar Iun 21, 2016 3:57 pm

ENKI a scris:
delta a scris:'tu-l in aripa de Android!
nu imi dau seama cum salvez pe mobil o poza incarcata pe forum..
.
Apesi mai lung pe poza respectiva, pana apar mai multe optiuni (salveaza, distribuie etc.).
aha... Shocked
Mersi!

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Sam Iun 25, 2016 1:32 pm

Actul I - Scena I

(Coadă la casierie, clienți asudați, pensionari. Caniculă devastatoare. Un bătrân, îmbrăcat în maiou pe sub cămașă și haină, își numără netulburat restul, fără a băga de seamă că ține coada pe loc de cinci minute. Liniște. Cineva își drege glasul. În urma cozii freamătă un domn în jur de 30 de ani și 160 de cm. Este personajul principal, vopsit blond, cu musculatură lucrată, o chelie pronunțată unsă cu gel și bronzat la solar. Este îmbrăcat în bermude de blugi și cămașă scumpă. Poartă ochelari de soare tip aviator și un ceas de mână, mare cât capacul de veceu)

Liniște. Sună un telefon. Domnul răspunde răsunător (95-120 de decibeli):

- "Alo, da! DA!!! Da, iubire! ... ... Nu pot să vorbesc acum, că sunt în magazin. … ... ALO, DA!?! … NU POT SĂ VORBESC ACUM CĂ SUNT ÎN MAGAZIN!!! … DA, IUBIRE! … ÎN MAGAZIN!!!!!!!!!!! … ... Mașina care mi-o iau io??? … GERMANĂ TĂTICU!!! Păi, cum pula mea!?! … ... MAȘINĂ GERMANĂ! BEST!!! … … Dă-i în pula mea de fraieri, că nu-i de bani, de alea… … Da' ce, nu mă duc peste ei? … NU MĂ DUC PESTE EI!?! Nu banii… păi... . Da, dragoste! … DADADA! CUM DRACU'! … ... Hai că mă duc, că se uită lumea la mine. ... ... HAI CĂ VORBIM MAI ÎNCOLO, CĂ SE UITĂ LUMEA!!!! … Hai, papa, pa! HAI, PA!!!"

Bătrânul își numără netulburat restul pentru a treia oară. Liniște. Cade cortina.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Sam Iun 25, 2016 2:41 pm

Îmi cer iertare pentru lungime (TL:DR)

Până și spălătoresele au devenit peste noapte experți în geopolitică, dar azi nu vorbim de Brexit, ci despre civism. V-ați supărat ca broasca pe secetă că n-a venit lumea la rivuluția de ieri. Ați promovat protestul pe niște pagini web pe care nu le citește nici dracu' din pricina românismului pe antipsihotice. Yahoo Messenger ce-avea? MIRC… nimeni? Cred că nici Stegarul Dac nu era sigur ce trebuie să scoată de sub pat, hașișul sau drapelul. În afară de doi trei luminați, care și ăia se loviseră cu patriotismul de colțul biroului la trezire, nimeni n-a instigat nimic concret.

Ați programat protestul pentru joi seara, o zi în care ăi' de nu erau blocați în trafic, erau terminați de muncă și fierți de caniculă. Veți spune că spiritul civic trebuie să depășească opreliștile logistice ale vieții cotidiene. Da! Dacă nu trebuie să vă treziți vineri la cinci dimineața, probabil că merge o sută de civism cu gheață joi seara. În weekend, atunci când aș fi putut participa și eu la momentul schimbării fundamentale a societății românești, voi o să fiți în Vama Veche, iar eu o să urlu uninominal la guguștiucii din Cișmigiu. Poate mă înșel. Dacă doar mutați revoluția în față la Șoni, Bibi sau altundeva, postați și pe pagina Academiei de Ursărie, că sigur mai vrea cineva să împartă cu noi banii de benzină și două clătite pe-acolo. Dacă vă duceți doar pentru plajă, eu nu vin. Ne vedem la protestul de luni. Vorbim pe chat, să ne potrivim la pauza de masă. Să fie pe la prânz, dar să nu săriți de unu jumate că am un interviu la firma unui fost colonel de securitate. Oricum, pe combatantul civic Lucian Mândruță n-o să-l mulțumim niciodată. Dacă muncim în timpul protestului suntem complicii sistemului, dacă plecăm de la muncă suntem dușmanii progresului capitalist, iar dacă stăm acasă suntem putorile socialiste cu care s-a obișnuit.

Ca la orice iureş, au lipsit - cum zice mereu Moise Guran - "elitele". O spune de parcă ar fi vorba de un sos pe care ți-l pune șaormeria peste lipie: „Cum doriți, cu elite sau mică burghezie?”. Dacă ați băut din apa lui Brucan și credeați că mentalitatea unui popor se poate schimba în douăzeci de ani, am o veste proastă: cultura civică vest-europeană s-a pârguit în secole. Mi-e cam silă să mi-o tot daţi exemplu. Nu puteam noi s-o punem de-o elită la căderea din rata de Pătârlagele. Până şi mult iubita Casă Regală a pupat recent ghiulul corupţiei. Mâine poimâine moare ăl bătrân şi rămâneau loazele regale fără adăpost. Ca orice nătâng, Maiestatea Sa Goe şi-a amanetat sigiliile la PSD cu tot cu mam'mare, mamiţa şi mamiţica.

În orice caz, ar trebui să găsim odată coaiele să recunoaștem că protestul românesc poate scoate în stradă milioane de nemulțumiți, care vor sărbători a doua zi înlocuirea la repezeală a târfei politice nr.1373 cu târfa nr.1374. Vreți schimbare? E banal de simplu. Nu zbierat, nu garagață. Opriți-vă, pur ți simplu. Stați acasă. Nu pot concedia juma de țară. Nu pot umbla cu pușca, din casă în casă, pentru colectarea de taxe și impozite. Nu pot executa silit orașe întregi. Nu pot aresta milioane de locuitori. Le putem da de înțeles că ne vom relua îndatoririle cetățenești când vor relua ei democrația de la zero. Bineînțeles că e ridicol și pueril. Dacă am face chestia asta, am fi turnaţi, concediați și înlocuiți în zece minute, de către un trădător dintre noi. Din păcate, noi suntem "sistemul". Greva națională ar rezista până când ni s-ar termina banii de țigări și berea la pet. Mulţi stegari din ăştia care instigă la rebeliune s-ar căpri cu perversiuni pe-o sută de euro în plus la salariu.

Vorbind la modul serios, n-am o soluție pentru voi. Stâlpii societății civile, cei care urlă la voi că sunteți proști și necorespunzători, o fac pentru că nici ei nu au o soluție. Trebuie să urle ceva, că nu se face să stai momâie la televizor pe banii multinaționalei. Mai strigi “criminalii”, mai vinzi un săpun… .

Ridiculum Vitae

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Dum Iun 26, 2016 1:38 am

Ciudățenie britanică.
Doar pentru că 51% din electoratul prezent la urne nu i-a urmat îndemnul şi linia politică, domnul Cameron se gândeşte să demisioneze.
La noi nici 90% voturi in favoarea lui "pleacă, dă-te dracu" nu au fost de ajuns...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Sylver Cheetah 53 Dum Iun 26, 2016 2:41 am

Aoleu, nu mă aşteptam la atîta prostie din partea britanicilor. Shocked
Sylver Cheetah 53
Sylver Cheetah 53
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1018
Data de inscriere : 20/10/2014
Localizare : Milky Way

http://youplay.ro

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Dum Iun 26, 2016 9:01 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Lun Iun 27, 2016 3:47 pm

Întrucât am scăpat telecomanda după canapea am urmărit la pranz o parte elocventă dintr-o emisiune incendiară de pe Antena 1.
Emisiunea era centrată pe o femeiuşcă, aparent un fel de vedetă, Simona Traşcă. Aceasta pretindea că o altă vedetă, dl. Liviu Guță cunoscut trubadur al genului manelist ar fi încercat, după ce a umplut câteva sticle de vin cu aer să facă cu ea amor nebun,deşi fără consimțământ. În plus animalul nici nu a lăsat-o să ațipească bătând, ca orice violator , la uşă, taman înaintea unor filmări importante de a doua zi.
Eu personal cred că este o poveste trasă de păr. Femeia este destul de strâmbă, buza de sus nu acoperă pe surioara ei de la parter, creând un efect de streaşina ce accentuează nasul, mai zdravăn decât un catarg cu velele desfăşurate, aflat neobişnuit de aproape de ochişorii ei mici, ca nişte geamanduri plutind descentrat pe fiźionomia de romales blonzită.
Deşi toate aceste însuşiri prin ele însele ar putea alunga erecția unui violator proaspăt evadat după executarea primei jumătăți a unei sentințe pe viață, d'apăi pe cea a unui manelist cu jumătatea de creier din dotare îmbibată în alcool, mielița insuportabilă a femeii, amestecul letal dintre vocea dogită şi discursul agresivoțațiform ar putea provoca andropauza la batalioane întregi de bărbați tineri expuşi urgiei.
Mi-ar fi plăcut să am finalul poveştii. Pe de-o parte un manelist beat capabil probabil să reguleze şi o capră sălbatecă, pe de altă parte o femeie mai urâta ca o capră şi cu behăit mai sinistru...
Din păcate am reuşit să pescuiesc telecomanda şi i-am scos pe cei doi din viața mea ...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Joi Iul 07, 2016 9:34 am

laugh


ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Mier Iul 20, 2016 7:13 pm

Hopa, Catrinoiu via Sputnik incepe sa ne urecheze. Shocked
Mai trebuia sa-l bage in schema pe Marian Munteanu, ca sa stim de unde trebuie sa luma lumina corespunzatoare. laugh

Poporul român - un popor de slugi


Un lucru e cert: românii nu mai au conştiinţă naţională. Suntem singura ţară din Europa care nu are pe val un partid naţionalist. Vedem Germania, Franţa, Austria, Elveţia, nu mai zicem de Marea Britanie, toate sunt ţări în care naţionalismul este pe val cu câte un lider sau un partid puternic; numai românii dorm pe ei.
Politică nu avem, doar politicianism şi ceartă, o ură fără direcţie, o ură întoarsă pe dos. Presă nu avem, doar propagandă de îndobitocire; şi rezultatul se vede — nu există masă critică în România. Publicul este total needucat, nevaccinat împotriva intoxicaţiilor de orice natură. Românii nu ştiu să citească eseuri, studii sau editoriale de valoare. Ştim, peste tot există prostie şi analfabetism; dar nicăieri în lumea civilizată nu există absenţa masei critice.
Cine ar fi crezut că în era Internetului şi a informaţiei libere, când bibliotecile sunt online şi gratis, o ţară poate ajunge mai închisă şi mai izolată de lume decât în vremea dictaturii comuniste?
Douăzeci şi şase de ani de liberalism sălbatic au ucis orice urmă de demnitate, onoare şi spirit critic la români. Tineretul român? O masă gelatinoasă, sictirită de plictis, care nici să scrie româneşte nu mai ştie.
Geografic suntem situaţi în cea mai bună zonă climatologică, avem toate formele de relief, dar nu ne iubim deloc ţara şi nu ne cunoaştem istoria; dar, vai, nici nu vrem s-o cunoaştem pentru că o ştim — aşa am fost dintotdeauna! E mai simplu! Cu siguranţă s-a produs o mutaţie genetică în fibra noastră de nu mai avem nimic în comun cu umanul.
Geopolitic suntem în cea mai complexă şi exigentă zonă a Planetei. La încrucişarea Asiei cu Europa printr-o mare, fie ea şi neagră de vicisitudinile istoriei, nu există cale de mijloc. Mulţi au zis că aşezarea geografică a României este în defavoarea poporului, că suntem rău plasaţi de Dumnezeu. Alţii au zis că din contră, handicapul acesta ar trebui să ne fie rampă de lansare în istoria lumii. Adevărul este că aici nu ai de ales niciodată între două variante; aici ori dispari din istorie, ori eşti buricul pământului dacă ai şcoala negocierii şi ştii să joci tare între imperii cu ce poate să producă românul.
Ni s-a stins instinctul urii. Pe vremuri, ciobanul ştia să plesnească cu măciuca fix între ochii barbarului; atunci, în negurile timpului, ştiam să urâm cu fanatism departele şi să iubim aproapele. Noi eram civilizaţia şi restul era barbaria. Am încetat să fim civilizaţi din momentul în care am socotit, împotriva firii, că soarele răsare de la apus şi lumina vine dinspre vest. Din acel moment am devenit barbari şi am început să ne urâm pe noi înşine.
Civilizaţia industrială, adusă de departe, ne-a întors ura pe dos. Acum ne iubim departele şi ne urâm aproapele. Mai rău decât atât, după dispariţia comunismului, ura şi revoluţia au devenit cuvinte interzise în vocabularul cotidian al modelului de urmat. Nu degeaba se întâmplă acest fenomen. Ni se spune mereu din partea scribilor puterii, veniţi de departe, să nu urâm, să nu facem revoluţie, să nu fim "comunişti". Moderaţia ar fi singura cale de urmat.
Dar ura are virtuţile ei vindecătoare când e bine înrădăcinată şi orientată. Ura fanatică, ura din pasiune, ura viscerală împotriva departelui ascute intelectul individual şi colectiv. Ura e creatoare de cultură. Uitaţi-vă cum îi urăsc francezii pe americani. Ar trebui să învăţăm ceva din ura cu care limba franceză colonizează şi traduce orice nume propriu din altă limbă.
Noi, de vreo trei secole popor de sclavi, din contră, împrumutăm şi imităm de departe mode, culturi, doctrine politice şi economice, cuvinte, tehnologii. Aşa nu se mai poate continua.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Lun Iul 25, 2016 12:07 pm

Studiu oficial la Ministerul Sănătății: 97% dintre pacienți spun că-s mulțumiți de serviciile medicale



România e țara paradoxurilor.

Azi, încă unul: deși sistemul național de sănătate e criticat de toată lumea, deși atât medicii cât și pacienții se plâng de ani de zile de condițiile din spitale, deși toată lumea dă șpagă la medic, chestionarele oficiale distribuite de Ministerul Sănătății în spitale și completate de zeci de mii de pacienți arată că sistemul românesc de sănătate e practic perfect.

Este evident că cineva minte, dar cine?

Despre ce este vorba?

Timp de 6 luni anul trecut, la cererea Ministerului Sănătății, au fost completate aproape 74 de mii de chestionare referitoare la gradul de satisfacție a românilor față de serviciile medicale de stat.

Colegul meu de la Europa FM, Victor Marin, a găsit rezultatele acestei mari investigații. Te strici de râs. Iată:

97,3% dintre pacienți s-au declarat mulțumiți sau foarte mulțumiți de calitatea serviciilor din spitale;

96,1% spun că au fost mulțumiți sau foarte mulțumiți de timpul de așteptare pe holurile spitalelor – adică până când au fost consultați;

94,5% s-au declarat mulțumiți sau foarte mulțumiți de curățenia din spitale (haha)

În fine, cea mai tare concluzie a cercetării: doar 0,7% dintre pacienți (zero-virgulă-șapte) admit că li s-a cerut “direct sau indirect” șpagă în spital (hahaha)

La inițiativa ministrului sănătății din vremea respectivă, Nicolae Bănicioiu (PSD) chestionarele acestea au fost distribuite și completate în spitalele de stat unde, în perioada respectivă (iunie-decembrie 2015) au fost internate ceva mai mult de jumătate de milion de persoane. Teoretic, unul din opt pacienți a completat chestionarul lui Bănicioiu, rezultatul fiind acel neverosimil grad de satisfacție de peste 97%.

Din două, una.

Ori e un fals grosolan în acte, de magnitudine națională.

Ori se confirmă încă o dată cât de ipocrit e românul, că te felicită pe față și te-njură când i-ai întors spatele.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mar Iul 26, 2016 1:08 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dacă un roacăr ascultă cum guiță "I'm TNT, I'm dynamite" de ăla de la ACDC, intră în delir, da' dacă aude "eu sunt bomba nucleară" cântată de maestru, nu-i place mesajul și manelele sunt incultură. Smh rocări proști. ~Shakalu ™️

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

P.S. raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Joi Iul 28, 2016 8:43 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Foarte tari sunt si jurnalele de calatorie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Vin Iul 29, 2016 4:23 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Sam Iul 30, 2016 1:32 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Sam Aug 06, 2016 5:16 pm

Titi Smeureac și Google Street View

Să zic așa, eream cu turma de oi la Râpa Galbenă, o răscruce de drumuri chiar lângă Rezervația Naturală Biosferică Potroacele. Că un turist găsise în pădure o jumătate de schelet de dinozaur românesc pitic, din specia „Zalmoxes robustus“, pe care pădurarul Pișta Katona îl supranumise la mișto „Iliescus imortalus“.

Sesizând oportunitatea de turism științific-fantastic, primarul Liță Paraschiv declarase 40 hectare de pădure rezervație naturală dinozaurico-Spielbergică, având în cap și ideea să creeze un post de guvernator al rezervației pentru un văr de-al lui, care erea șomer de vreo doi ani, gen. Ca o divagație interesantă: Râpa Galbenă nu erea nici râpă, nici galbenă, atâta că așa îi pusese numele expertul cadastrist care o întabulase, în vederea unei escrocherii imobiliare cu o trecere de teren din extravilan în intravilan, și care expert erea ieșean.

Și ca o picanterie în interiorul divagației, expertul ieșean erea un alcoolic și îi pusese numele ăsta din cauza unor amintiri remanente despre bețiile pe care le făcuse el cu niște colegi de ilegalități la Râpa Galbenă din Iași. Pentru cine nu știe ce este o amintire remanentă, dar măcar are o plasmă acasă: amintirea remanentă este ceva gen dârele care rămân pe ecran, dacă te uiți tot timpul pe același post, de-un exemplu pe România TV, numai că dârele rămân pe creier. Iar cine nu știe nici ce sunt amintirile remanente și nu are nici plasmă, să se folosească de înțelepciunea poporului vizavi de bătrâni și să-și cumpere. În fine, eream eu la Râpa Galbenă din Potroacele și executam o activitate de IT, gen. Mai precis zis, împrumutasem o idee de la autoritățile din Insulele Feroe, insule despre care știam că ereau cam singura țară din lume care avea o echipă de fotbal pe care o mai bătea Naționala României.

Deci acești feroeji, că altfel nu știu cum să le spun, veniseră cu ideea să pună camere video pe oi, ca să poată accesa oamenii interesați modulul de Google Street View din Google Maps. Pentru cine nu știe, Google Street View este o îndemânare facilitativă din Google Maps, în care dai clic cu mausul pe ceva și-ți apare imaginea la nivelul străzii.

Așa se face că mă trezisem eu de dimineață, o rugasem pe Zizi să transmită și din partea mea, pe Facebook, condoleanțe Casei Regale pentru decesul reginei Ana, dar cu grijă să nu încurce pozele ca dom’ Cătălin Predoiu, și plecasem în țarcul oilor, gen. Și după ce demontasem două din cele patru camere video wireless de supraveghere antifurt pe care le aveam în colțurile țarcului, plecasem cu ele și cu turma la Râpa Galbenă. Asta a fost cauzalitatea care explică de ce mă chinuiam eu acum să montez camere video wireless pe două oi mai vioaie, ca să pot vedea pe un laptop ce văd ele pe teren. Că dacă îmi reușea asta, nu mai trebuia decât să-i contactez pe oamenii de la Google să rezolve ei legătura cu serverele lor și orice hipsterist cu tabletă care scociorăște Google Maps căutând casa lu’ prințul Charles sau castelul lui Dracula putea să vadă Rezervația Naturală Biosferică Potroacele ca și cum ar fi fost acolo, gen.

Tocmai stabilisem conexiunea între camerele video și laptop, când aud în spatele meu tusea părintelui Manole, care e singura tuse din lume pe care aș recunoaște-o instantaneu, chiar și în mijlocul unui spital de tuberculoși cu 500 de paturi. Nu știu dacă v-am mai spus, dar felul părintelui Doicaru de a se strecura în spatele tău ca să tușească de la un metru mă scoate din minți. E posibil să fie și la el o remanență de pe timpurile vechii Securități. Care poate cei mai tineri nu știu, dar erea SRI-ul de pe vremea comunismului.

— Săru’ mâna, părinte! – zic eu cuviincios și mă întind după sticluța de țuică pe care o aveam ascunsă strategic în husa de la laptop.

— Pace ție, nea Titi, fiule! – zice el agitat, îmi smulge sticluța din mână și trage o dușcă mare, pe nerăsuflate. Să zic așa, părintele Manole erea într-o stare de dezvirginozitate febrilă, care este o stare particulară de nervozitate, similară cu cea care survine în momentul în care ești supus unei situații de pierdere a vreunei forme de virginitate.

— Dar ce s-a mai întâmplat, părinte?

— S-a întâmplat că Elena Udrea ține postul Sfintei Marii pe Facebook, asta s-a întâmplat! Ai să zici că e dusă Udrea și că râde toată lumea de ea.

— Păi, nu râde? Râde!

— Păi, așa a fost și cu sfinții vechi, nea Titi. La început filistenii râdeau de ei și acum se calcă în picioare la biserică să le pupe icoanele. Să dea Dumnezeu să nu-mi tihnească gura asta de țuică dacă nu ajunge Udrea sfântă peste 50 de ani.

Gura de țuică i-a tihnit, deci am dedus că și Dumnezeu i-a dat dreptate.

În momentul ăla nu știu ce ne-a venit, că ne-am uitat la laptop. Una din oile cu cameră wireless plecase ușurel de lângă noi, intrase la păscut în Rezervația Biosferică Potroacele și transmitea acum video dintr-o poiană. Și când am văzut pe laptop ce se întâmpla în poiană, am rămas amândoi cu gurile căscate. Dar ca să nu stăm cu ele căscate de pomană, am picurat câte un douăzeci de mililitri de țuică pe ambele limbi. Deci care erea faza, pe care am și înregistrat-o pe laptop, s-o avem acolo, la un caz de ceva: Vespasian, unul din frații Hogaș, care erea omul de încredere al lui Angus MacDonald, mogulul din Potroacele, îi dădea o șpagă primarului Liță Paraschiv. Până aici, nimic neobișnuit. Dar dacă vă mai spun că din conversația lor a reieșit că șpaga este pentru a-l pune pe jurnalistul Liviu Mihaiu guvernator al Rezervației Naturale Biosferice Potroacele, vă las și pe voi cu gura căscată.

Primul gând care mi-a trecut prin cap a fost că, dac-o ține tot așa, Liviu Mihaiu o să ajungă și guvernator al Californiei, ca Schwarzenegger.

— Ce facem acum, părinte? Că primul meu impuls ar fi să-i dau în gât, gen.

— Fiule, creștinește ar fi să așteptăm. Am părerea că, dacă am aștepta un opt ani acolo, ar fi mai bine. Uită-te la precedentul care s-a creat cu cazul Sorin Ovidiu Vîntu - Bogdan Olteanu. Opt ani e optim!

— Dar de cum merge Google Street View cu oi, ce zici?

— Am părerea că dacă nu se bagă Google la finanțare, se bagă sigur SRI-ul.

O fi părintele Manole comunistoid și prăpăstios, dar eu zic că în materie de servicii secrete le cam are.

Titi Smeureac, cioban freelancer

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Sam Aug 13, 2016 2:56 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Joi Aug 18, 2016 3:31 pm

România și decuplarea de geopolitică


În România, geopolitica a fost (sperăm să nu mai fie pe viitor) o îndeletnicire stranie, curioasă: însușită, atâta câtă a fost, din punct de vedere intelectual, lecția-cheie a geopoliticii dintotdeauna a fost la noi întoarsă invers.

Despre ce este vorba? Orice student care termină un curs de geopolitică știe că cea mai importantă dispută în plan geopolitic este aceea dintre puterile maritime și puterile continentale. De la clasicii americani (A. Mahan) sau englezi (H. Mackinder) până la actualul geopolitician rus Alexandr Dughin, această paradigmă traversează ca un fir roșu disciplina de care vorbim. În ultima vreme, autorul rus invocat a avut chiar curajul să elaboreze o sofisticată (unii o pot considera prea sofisticată!) teorie conspiratologică a geopoliticii, în care lupta dintre puterile maritime și cele continentale capătă valențe aproape mitologice, în măsura în care pare a fi congeneră speciei umane în devenirea ei istorică . Interesant este că aceste idei sunt, se pare, datorate și geopoliticianului de origine română Jean Parvulesco, pe care Alexander Dughin l-a cunoscut bine, dar care în România este un cvasi-necunoscut! Aceeași lecție majoră se regăsește în filigran în teoriile marelui jurist german Carl Schmitt sau ale geopoliticianului austriac Jordis von Lohausen. Cum a fost însușită în România această lecție? Evenimentele cele mai recente sunt grăitoare: România, deși parte a Marelui Continent Eurasia, cum îl denumesc unii geopoliticieni, a dorit pare-se să facă parte din tabăra puterilor maritime (adică Anglia și SUA). Astfel, România a dorit să se doteze cu o flotă a Mării Negre pentru a combate flota (mult mai importantă, dar nu acest aspect contează acum) Rusiei, o țară continentală, ca și România, deși, după toate canoanele geopolitice, ea ar fi trebuit, dimpotrivă, să se alieze cu Rusia și să combată flota puterilor maritime! Nu e simptomatic faptul că, în 1965, Rusia (URSS-ul de atunci) a dorit să aibă o flotă comună cu a țărilor riverane la Marea Neagră, iar România s-a opus ?

Geopoliticienii români par a nu fi conștienți că interesele puterilor maritime sunt de a îndigui forța continentală și de a o sufoca, conform celebrei strategii Anaconda . Nu contează dacă această forță continentală se numește Germania (primul război mondial a lovit în Germania și indirect a dus la pierderea poziției de întâietate geopolitică a Europei în lume), Rusia (URSS) sau China aliată cu Rusia. Importantă este cucerirea unor capete de pod în Marele Continent Eurasia și controlul marilor rute energetice ale acestuia, incusiv din zona Orientului Mijlociu. În aceste condiții, România a jucat cartea geopolitică răsturnată față de situația sa geografică. În loc să profite de ridicarea relativă a puterii Rusiei după 2000 și de creșterea uriașă a potențialului Chinei în aproximativ aceeași perioadă (elemente-școală ale renașterii unei puteri continentale eurasiatice), România a jucat o întârziată scenetă geopolitică, care o transformă acum, când Turcia, cel mai important pivot al NATO în Eurasia, s-a prăbușit, într-o țară complet izolată din punct de vedere geopolitic. Să ne amintim osanalele pe care le-am auzit recent cu ocazia dării în folosință a instalației de la Deveselu, pentru care SUA, cum se spunea, au cheltuit 400.000.000 de dolari (aproape de 8 ori cât salariul anual al unui pilot de formula unu de talia lui M. Schumacher!). Ce a rămas din acestea? Nimic.

”Tăcerea geopolitică” și surpriza buimacă pe care o simțim în clasa noastră politică, după episodul flotei Mării Negre eșuate înainte de a fi pusă pe tapet și mai ales după reorientarea geopolitică (firească!) a Turciei spre aliniamentele eurasianiste, arată că România este un stat care-și falsifică cu bună știință identitatea geopolitică și caută să pară ceea ce nu este.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Sam Aug 27, 2016 10:51 am

N-am reusit sa inteleg de unde a aparut obsesia oparitului francez Julien pentru Cumintenia pamantului, care deodata e musai sa fie a intregului popor, dar era firesc ca cersitul mediatizat excesiv sa conduca la astfel de umor. Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Dum Aug 28, 2016 10:59 am

Cred ca elitistii sorbitori de scrieri plesiene deja descarca serialul - pentru oligofreni, zic gurile rele - "da pa torenti". laugh

Da! Mă uit la Las Fierbinţi!


De cîte ori pot, mă uit la Las Fierbinți și regret cînd agenda cîte unei seri mă împiedică s-o fac. Dezamăgit n-am fost niciodată, deși, inevitabil, nu toate episoadele sînt la aceeași înălțime. „Cum?“ – sare cîte un snob, care mă socotește „om serios“, abonat pe viață numai la Noica sau Kant. „Te uiți la așa ceva?!“ Am văzut, de alt­fel, și forumiști „dezgustați“ de brutalitatea neaoșă a replicilor, de peisajul sordid al ruralității autohtone: oameni ­„fini“, cu gusturi estetice greu de satisfăcut, născuți doar pentru Sofocle și Shake­speare (deși le mai scapă și cîte o telenovelă…). Îmi pare rău să-i dezamăgesc. Sînt de părere că Las Fierbinți bate majoritatea serialelor – mai mult sau mai puțin „haioase“ – ale unor producători români sau străini „pretențioși“. (Sînt gata să fac amendă onorabilă doar în favoarea cîtorva puține reușite din aceeași categorie, care m-au distrat copios: Seinfeld și Friends). Așa că, da, mă uit la Las Fierbinți! Rîd sănătos, mă înduioșez de candorile și mizeria satului contemporan, contaminat vag și de confuze zvonuri „capitaliste“, dar și de „moșteniri“ seculare. Totul e amuzant și trist, vital și deșucheat, șarmant și bezmetic. O excelentă reflecție despre cum arată „modernitatea“, transplantată în pămîntul reavăn al provinciei regățene. Cred că și Caragiale s-ar fi distrat. Spectacolul e, în același timp, aerisit și înecăcios, vesel și deprimant. Personajele au un profil acut, fără caricaturizare, fără clovnerie, fără „subtilități“ la modă.
Esențial este aportul de admirabilă profesionalitate al întregii echipe. O profesionalitate fără „fițe“, fără obsesia de a se pune în valoare. Toți actorii mi se par desăvîrșiți și simt nevoia să-i omagiez pe fiecare în parte: ebrietatea metafizică a lui Celentano (Adrian Văncică), șmecheria țanțoșă a primarului Vasile (Gheorghe Ifrim), bonomia suspicioasă a lui Bobiță (Mihai Bobonete), aplombul tont al lui Dorel (Mihai Rait Dragomir), inocența stupidă a lui Robi (Leonid Doni), pitorescul de gang al lui Giani (Constantin Diță), bădărănia bon enfant a lui Firicel (Cuzin Toma), grandilocvența lui Rață (Marius Chivu, parodiind cu mare talent recitările cu fasoane actoricești ale unor colegi de breaslă), simplitatea perplexă a lui Brânzoi (Ion Ionuț Ciocia) și, last but not least, naturalețea, tembelismul și performanța muzicală ale lui Ardiles (Mihai Mărgineanu). Las special la urmă, emoționat, fetele. Ce farmec, ce adecvare, ce simț al firescului! Nonșalanța provocatoare a Aspirinei (Mirela Oprișor), echivocurile cochete ale Dalidei (Ecaterina Țugulea), perplexitățile nubile ale Gianinei (Anca Dumitra). Nu mai vorbesc de episoadele în care percepem călcătura grea a unor meseriași prestigioși, ca Maia Morgenstern sau Horațiu Mălăele, intrînd în joc, fără vedetisme, mereu „în personaj“, inegalabili. Nici aparițiile pasagere, secundare, ale altor „eroi“ și „eroine“ (nu le știu numele decît întîmplător, pe acela al Mariei Junghietu, de pildă) nu coboară ștacheta. Pe scurt, o perfectă îmbinare de înzestrare nativă și creativitate, pentru care toți protagoniștii merită aplauze.
Scenariul este, mai întotdeauna, bine scris și ingenios (Mimi Brănescu, Bogdan Mirică), regia – ireproșabilă (pentru că e de o abilă discreție): Dragoș Buliga, Constantin Popescu. Aferim! Mă simt bine să știu că avem o asemenea „rezervă de cadre“, pe lîngă ceea ce strălucește, în chip legitim, desigur, pe podiumul marilor premii și distincții naționale și internaționale.
Am picat, din întîmplare, pe un interviu televizat cu dl Mimi Brănescu și am înțeles mai bine una dintre „sursele“ care pot explica reușita serialului. Rareori am văzut un artist mai decent ca exprimare și atitudine, mai puțin egolatru, mai „normal“, mai inteligent situat față de vocația sa. Prezența lui iradia modestie și umor, bună așezare în propriul talent și în propriile limite, o exemplară concentrare pe lucrul bine făcut și o rară lipsă de ostentație genialoidă. Am mari așteptări cu privire la evoluția sa.
Încă o dată: mă uit la Las Fierbinți! Fiindcă îmi place să contemplu cu o furie duioasă firea și isprăvile conaționalilor mei, să fac haz de necaz, să pariez pe inocență acolo unde evidența vorbește mai degrabă despre sminteală. Îmi place să contemplu „nebunia lumii“ și charisma ei indescifrabilă. Îmi place să mă bucur de talentul, autenticitatea și munca asiduă a unor admirabili profesioniști.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In mod absolut firesc, va urma lustruirea neuronilor manelistilor in sisifice incercari de a patrunde cele mai recente 838 de pagini scrise de Cartarescu, vesnicul ratangiu de Nobel. veselie

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


UPDATE.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Comunitatea intelectualilor internauți de pe Facebook e socată de declarația fără echivoc a filozofului si eseistului Andrei Pleșu: "Da! Ma uit la Las Fierbinți!"
Adevăratul cutremur insa abia acum urmează pentru că domnul filozof, eseist si editor, Gabriel Liiceanu, a declarat pentru "Vocea Americii Latine" că: "Da! Ma uit la Mireasă pentru fiul meu! Si am de gând sa si public la Humanitas o carte de eseuri pe tema asta!"Smile)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Dum Aug 28, 2016 12:07 pm

ENKI a scris:Cred ca elitistii sorbitori de scrieri plesiene deja descarca serialul - pentru oligofreni, zic gurile rele - "da pa torenti". laugh

[justify]Da! Mă uit la Las Fierbinţi!



Spre rusinea mea de intelectuala, n-am urmarit niciun episod cap coada din serialul respectiv. Mai nimeream din cand in cand prin el, butonand telecomanda, urmarind cateva minute din nebunia aia tipic romaneasca, fara sa ma prinda, cum s-ar zice, microbul nebunesc al divertismentului. La fel cum n-am devenit nici fana emisiunii de divertisment In puii mei in care actorasul de prestigiu, bendeac, castiga bani din contractul cu TV pt. ca imita cu talent  handicapati mintal facuti vedete pe internet de catre niste imbecili. Nu ma pasioneaza absolut deloc sportul asta artistic, in oglinda.
Bewitched, MASH, Married with Children  , The Simpsons ,Seinfeld & Friends au fost serialele de comedie pe care l-am apreciat cel mai mult pt. umorul lor inteligent. In opina mea, MASH a fost cel mai complex dintre ele, fiind o tragi-comedie in conditii de razboi sangeros si agresiv care distruge vieti. Iar fara simtul umorului, n-ai cum sa-ti pastrezi moralul ridicat pt. a face fata unei situatii dramatice care te agreseaza psihic la cel mai inalt nivel . Poate din acest motiv unii veterani de razboi, care au scapat cu viata din conditii absolut dramatice, au placerea de a povesti  si a imparatsi lumii,cu umor, acele episoade cumplite prin care au trecut.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Dum Aug 28, 2016 1:45 pm

Nu ma afecteaza cu nimic in fibra patriotica satisfactia filozofului Plesu de a urmari o telenovela romaneasca despre imbecilitatea romaneasca Din moment ce apreciaza actorii pt modul in care empatizeza cu personajele imbecile pe care le interpreteaza intr-un serial cu succes la public, inseamna ca si filozoful neamului este in trend cu moda , fara snobisme laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 16 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 25 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 20 ... 25  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum