SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

masoneria

+7
ENKI
(Still a)Live
Dracu' gol
baso
Anahoret
Vasile
delta
11 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Ipocritule , unde am zis ca-s prieten la catarama cu Roncea ?

Mesaj  Vasile Sam Noi 06, 2010 9:44 pm

delta a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:Adică masoneria are doar vreo 100 membri în România? scratch
Yo credeam că-s sute de mii... la cât de speriați sunt de masonerie ăia care cred în cel puțin un (deci una bucată) dumnezeu... confused
Nu, Delta, asta e o lista incompleta, ce contine doar venerabilii din Bucuresti. laugh
Aha...
Între timp am accesat link-ul și am văzut că de fapt este ceva listă întocmită de unu'... Roncea... cică prieten la cataramă cu securistu' de pe hoț nou... cel puțin după declarațiile securistului de pe hoț nou... laugh

am zis ca suntem amici . Am auzit ca tu esti prieten la catarama cu Udrea si aprobi tot soiu' de drumuri prin rezervatii . Asa ai zis , nu ?

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty da' cate plua de loji din astea sunt ?

Mesaj  Vasile Sam Noi 06, 2010 9:45 pm

ENKI a scris:
delta a scris:Adică masoneria are doar vreo 100 membri în România? scratch
Yo credeam că-s sute de mii... la cât de speriați sunt de masonerie ăia care cred în cel puțin un (deci una bucată) dumnezeu... confused
Nu, Delta, asta e o lista incompleta, ce contine doar venerabilii din Bucuresti. laugh


nu-s cam multe ? Si astia-s tot pe gasti ?

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Sam Noi 06, 2010 10:08 pm

Vasile a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:Adică masoneria are doar vreo 100 membri în România? scratch
Yo credeam că-s sute de mii... la cât de speriați sunt de masonerie ăia care cred în cel puțin un (deci una bucată) dumnezeu... confused
Nu, Delta, asta e o lista incompleta, ce contine doar venerabilii din Bucuresti. laugh


nu-s cam multe ? Si astia-s tot pe gasti ?
Sunt putine, inca. vesel
Da, pe gasti colorate. Mai bine zis, ei cred cu tarie ca sunt pe gasti. laugh
Acu' pe bune, nu se vede ca la noi e la putere gasca de culoare portocalie?! scratch
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  delta Dum Noi 07, 2010 11:45 am

Vasile a scris:am zis ca suntem amici . Am auzit ca tu esti prieten la catarama cu Udrea si aprobi tot soiu' de drumuri prin rezervatii . Asa ai zis , nu ?
Yo nu aprob nimic prin rezervații. Very Happy
Aia-i treaba celor de la administrațiile respectivelor rezervații sau a celor de la agențiile de mediu pe raza cărora se află respectivele rezervații (asta în caz că alea nu au administrație).

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  delta Dum Noi 07, 2010 11:47 am

ENKI a scris:
Vasile a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:Adică masoneria are doar vreo 100 membri în România? scratch
Yo credeam că-s sute de mii... la cât de speriați sunt de masonerie ăia care cred în cel puțin un (deci una bucată) dumnezeu... confused
Nu, Delta, asta e o lista incompleta, ce contine doar venerabilii din Bucuresti. laugh
nu-s cam multe ? Si astia-s tot pe gasti ?
Sunt putine, inca. vesel
Da, pe gasti colorate. Mai bine zis, ei cred cu tarie ca sunt pe gasti. laugh
Acu' pe bune, nu se vede ca la noi e la putere gasca de culoare portocalie?! scratch
Recunosc faptul că nu am citit prea atent lista aia, dar senzația mea e că fiecare lojă avea altă denumire... deci doar presupun că persoana nominalizată în dreptul lojei fie este șeful acelei loje, fie e ceva nou-acceptat de a face parte din acea lojă...
Sau e vorba de altceva? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty cum nu , mai ? Ca doar asa mi-am imaginat eu

Mesaj  Vasile Dum Noi 07, 2010 11:50 am

delta a scris:
Vasile a scris:am zis ca suntem amici . Am auzit ca tu esti prieten la catarama cu Udrea si aprobi tot soiu' de drumuri prin rezervatii . Asa ai zis , nu ?
Yo nu aprob nimic prin rezervații. Very Happy
Aia-i treaba celor de la administrațiile respectivelor rezervații sau a celor de la agențiile de mediu pe raza cărora se află respectivele rezervații (asta în caz că alea nu au administrație).

ca atare poate sa devina adevarat prin repetitie . Cum dreak nu-ti place sa-ti aplic medicamentul tau ? Nu fac decat ce faci tu : iti pun in spinare o presupunere . Ti-am mai zis : cand tu presupui ceva despre mine , eu stiind ca minti porceste , presupun la rindul meu ceva despre tine . In fond , chiar ar putea fi adevarat , nu ?

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  delta Dum Noi 07, 2010 11:53 am

Vasile a scris:
delta a scris:
Vasile a scris:am zis ca suntem amici . Am auzit ca tu esti prieten la catarama cu Udrea si aprobi tot soiu' de drumuri prin rezervatii . Asa ai zis , nu ?
Yo nu aprob nimic prin rezervații. Very Happy
Aia-i treaba celor de la administrațiile respectivelor rezervații sau a celor de la agențiile de mediu pe raza cărora se află respectivele rezervații (asta în caz că alea nu au administrație).
cum nu , mai ? Ca doar asa mi-am imaginat eu
Aia-i exclusiv problema ta! laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty pai ma gamdeam sa impart cu tine

Mesaj  Vasile Dum Noi 07, 2010 12:02 pm

delta a scris:
Vasile a scris:
delta a scris:
Vasile a scris:am zis ca suntem amici . Am auzit ca tu esti prieten la catarama cu Udrea si aprobi tot soiu' de drumuri prin rezervatii . Asa ai zis , nu ?
Yo nu aprob nimic prin rezervații. Very Happy
Aia-i treaba celor de la administrațiile respectivelor rezervații sau a celor de la agențiile de mediu pe raza cărora se află respectivele rezervații (asta în caz că alea nu au administrație).
cum nu , mai ? Ca doar asa mi-am imaginat eu
Aia-i exclusiv problema ta! laugh

sa nu par egoist . Eticheta ma obliga , laugh

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Dum Noi 07, 2010 12:08 pm

delta a scris:
ENKI a scris:
Vasile a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:Adică masoneria are doar vreo 100 membri în România? scratch
Yo credeam că-s sute de mii... la cât de speriați sunt de masonerie ăia care cred în cel puțin un (deci una bucată) dumnezeu... confused
Nu, Delta, asta e o lista incompleta, ce contine doar venerabilii din Bucuresti. laugh
nu-s cam multe ? Si astia-s tot pe gasti ?
Sunt putine, inca. vesel
Da, pe gasti colorate. Mai bine zis, ei cred cu tarie ca sunt pe gasti. laugh
Acu' pe bune, nu se vede ca la noi e la putere gasca de culoare portocalie?! scratch
Recunosc faptul că nu am citit prea atent lista aia, dar senzația mea e că fiecare lojă avea altă denumire... deci doar presupun că persoana nominalizată în dreptul lojei fie este șeful acelei loje, fie e ceva nou-acceptat de a face parte din acea lojă...
Sau e vorba de altceva? laugh
Nu e vorba de altceva. laugh
Daca tot am raspuns aci, tu iti mai aduci aminte de userul capra vecinului, pe celalat neimportant? vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  delta Dum Noi 07, 2010 1:08 pm

Vasile a scris:pai ma gamdeam sa impart cu tine
sa nu par egoist . Eticheta ma obliga , laugh
Păi, dacă urmezi politically correctness-ul, te mai miri că pari cel puțin constipat ? scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Dum Noi 07, 2010 8:25 pm

In eventualitatea ca vrea careva sa vada ce se mai petrece prin partea vizibila a masoneriei din Romania, postez aci acest link. Stirea zilei este ca a fost ales noul Mare Maestru al MLNR, respectiv Radu Balanescu.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  (Still a)Live Lun Noi 08, 2010 12:38 am

ENKI a scris:In eventualitatea ca vrea careva sa vada ce se mai petrece prin partea vizibila a masoneriei din Romania, postez aci acest link. Stirea zilei este ca a fost ales noul Mare Maestru al MLNR, respectiv Radu Balanescu.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ştirea zilei de ieri(sâmbătă, 6 noiembrie). Ştire la...ştiri.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Lun Noi 15, 2010 7:46 am

(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:In eventualitatea ca vrea careva sa vada ce se mai petrece prin partea vizibila a masoneriei din Romania, postez aci acest link. Stirea zilei este ca a fost ales noul Mare Maestru al MLNR, respectiv Radu Balanescu.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ştirea zilei de ieri(sâmbătă, 6 noiembrie). Ştire la...ştiri.
Eh, la scurta vreme dupa discursul de multumire al castigatorului, axat pe conceptul "revolutionar" MASONERIA ROMANA PENTRU ROMANIA,


Iubiti si Respectabili Frati,

In primul rand doresc sa va multumesc pentru increderea acordata.
Sunt ferm convins ca fara sustinerea voastra si fara verticalitatea vostra, proiectul MASONERIA ROMANA PENTRU ROMANIA nu ar fi existat.
De fapt acest proiect exista atata timp cat voi credeti in el. Pentru ca acest proiect reprezinta o rezultanta a muncii in echipa, iar membrii echipei care pun in opera acest proiect sunteti voi TOTI cei care ati participat la acest Convent si bineinteles Fratii care v-au delegat la acest Convent.
Apreciez pe cei care au alta opinie si consider ca si cei care nu m-au votat sunt parte a aceleiasi echipe cu care in pace si armonie vom construi MASONERIA ROAMANA PENTRU ROMANIA.
Marele Maestru REPREZINTA in exterior Asociatia Marea Loja iar cei care CONDUCETI sunteti voi !
Pentru ca voi, sunteti forul conducator al Marii Loji si doar delegati reprezentarea catre cei pe care ii alegeti.
Putem spune ca azi 6 noiembrie este ziua in care Masoneria Romana a castigat si nu o echipa sau un candidat.
Sunt convins ca Lumina va straluci asupra tuturor celor care vor pleca in miez de noapte acasa, cu constiinta ca au decis soarta MASONERIEI ROMANE PENTRU ROMANIA.
Va multumesc si pentru voi raman Fratele Radu Balanescu
, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],


se trezeste si presedintele lu' UE sa declare ca: The age of the nation state is over and the idea that countries can stand alone is an ‘illusion’ and a ‘lie’. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].scratch

Adevarata ordine prin haos. Suspect
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  (Still a)Live Lun Noi 15, 2010 9:59 am

ENKI a scris:
Eh, la scurta vreme dupa discursul de multumire al castigatorului, axat pe conceptul "revolutionar" MASONERIA ROMANA PENTRU ROMANIA,


Iubiti si Respectabili Frati,

In primul rand doresc sa va multumesc pentru increderea acordata.
Sunt ferm convins ca fara sustinerea voastra si fara verticalitatea vostra, proiectul MASONERIA ROMANA PENTRU ROMANIA nu ar fi existat.
De fapt acest proiect exista atata timp cat voi credeti in el. Pentru ca acest proiect reprezinta o rezultanta a muncii in echipa, iar membrii echipei care pun in opera acest proiect sunteti voi TOTI cei care ati participat la acest Convent si bineinteles Fratii care v-au delegat la acest Convent.
Apreciez pe cei care au alta opinie si consider ca si cei care nu m-au votat sunt parte a aceleiasi echipe cu care in pace si armonie vom construi MASONERIA ROAMANA PENTRU ROMANIA.
Marele Maestru REPREZINTA in exterior Asociatia Marea Loja iar cei care CONDUCETI sunteti voi !
Pentru ca voi, sunteti forul conducator al Marii Loji si doar delegati reprezentarea catre cei pe care ii alegeti.
Putem spune ca azi 6 noiembrie este ziua in care Masoneria Romana a castigat si nu o echipa sau un candidat.
Sunt convins ca Lumina va straluci asupra tuturor celor care vor pleca in miez de noapte acasa, cu constiinta ca au decis soarta MASONERIEI ROMANE PENTRU ROMANIA.
Va multumesc si pentru voi raman Fratele Radu Balanescu
, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],


se trezeste si presedintele lu' UE sa declare ca: The age of the nation state is over and the idea that countries can stand alone is an ‘illusion’ and a ‘lie’. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].scratch

Adevarata ordine prin haos. Suspect
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nişte scumpi...javrele astea! Să vedem cum o să convingă ei nişte Români adevăraţi că Romania sucks, EU rullz!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Joi Noi 25, 2010 8:50 am

In sfarsit, un mason d-ala mai mare vorbeste cate ceva:


Mircea Maliţa – Un român la nivel înalt

La 16 ani iubea matematica. La 36, diplomaţia, iar la 66, independenţa. Acum, la 83 de ani, Mircea Maliţa dă pe faţă cărţile diplomaţiei, acceptând să vorbească, în exclusivitate pentru Q Magazine, despre tumultul unei vieţi trăite în febra politicii externe, în zodia negocierilor.

Copilăria i s-a sfârşit într-o noapte îngrozitoare, când s-a refugiat din Oradea ascuns într-un camion. Lăsa familia în urmă. Nu împlinise 14 ani şi, ascuns sub prelata camionului, a văzut cum se refugia armata română. Era în perioada celui de-al Doilea Război Mondial. A urmat cursul a patru licee, până a ajuns student în Bucureşti, la Facultatea de Matematică şi Filosofie. Aici, spiritul iscoditor al tânărului Maliţa avea să întâlnească primele noţiuni despre politică - „mi se deschideau alte orizonturi. Din dictatura aia antonesciană vedeam o frământare politică precum cea din '45. Mă duceam să-l aud pe Gala Galaction vrând să facă un partid democrat-creştin. Am fost la socialişti, la comunişti, la liberali, la toată lumea. Şi culmea, m-am decis spre stânga". În timpul facultăţii a fost ales preşedintele studenţilor pe ţară, în 1948. Avea să fie prima funcţie sonoră din cele pe care destinul i le pregătea. Apoi, până să ajungă profesor universitar, a fost preparator, asistent şi lector. Ultima problemă dificilă de matematică a rezolvat-o demult, în perioada anilor 60-70. Rostite de el însuşi, amintirile temporale capătă o altă valenţă. I se pare că le-a trăit recent, deşi s-au întâmplat cu mult timp înainte ca mulţi dintre cei care citesc acum aceste rânduri să se fi... născut. La Mircea Maliţa, deceniile se comprimă şi, stoarse de amintiri, lasă mărturisiri care ar face obiectul nu al unui volum, ci al unei biblioteci întregi. „În 60-70 m-am apucat de modele matematice... Deja făcusem diplomaţie şi căutam acum ceva care să lege diplomaţia de matematică. Aşa am făcut modele matematice pentru relaţiile internaţionale, mai mult obligat de Grigore Moisil. Avea un congres internaţional şi m-a obligat să fac o comunicare. Atunci am făcut un model care se numea «decizia lui Mihai Viteazul de a-i ataca pe turci la 1595»". Teoria sa a fost repede îmbrăţişată la nivel internaţional şi astfel modelele matematice în diplomaţie au început să apară, din ce în ce mai complicate, în scriitura lui Mircea Maliţa.


„ONU a fost marea academie de diplomaţie!"

Q Magazine: În perioada 1956-1960 aţi fost consilier al primei misiuni a României la ONU. Ce a însemnat acea perioadă pentru dvs. şi ce a însemnat pentru România?

Mircea Maliţa: Pentru România era o noutate mult aşteptată. Fusese un loc refuzat României, căreia nu i se recunoscuse statutul de beligerant în cel de-al Doilea Război Mondial. Şi nu a fost primită printre primii la ONU. În '56 totul a fost o mare întâmplare. Eu l-am cunoscut pe Sadoveanu în '49, la Paris, când eram student. Sadoveanu era şeful delegaţiei române. Avea nevoie de cineva care să-l ajute. Un tânăr... Şi eu am fost acel tânăr. Am început fiind trimis să îi cumpăr medicamente, apoi îi aranjam întâlniri. Pentru mine era o şansă. Să mă duc la Picasso să spun că Sadoveanu vrea o întâlnire... Să fiu eu cel care mijlocea un asemenea eveniment... Astfel am ajuns să îl cunosc pe Picasso. Sau pe Tristan Tzara. Am şi asistat la conversaţia lui Sadoveanu cu Tzara. Când m-am întors în ţară am fost propus directorul Bibliotecii Academiei. Niciodată Sadoveanu nu intervenea pentru mine. Nu spunea niciun cuvânt. Dar atunci am simțit că cineva acolo i-a amintit de mine. Apoi am fost dat afară de la bibliotecă în urma unui control de dosare, verificări... M-am supărat foarte tare. Dar am rămas la matematică şi am intrat şi la Institut, că nu îmi făceam traiul cu un singur salariu. Şi la un moment dat, vine chemarea de la Sadoveanu: „Nu vrei să lucrezi cu mine la Consiliul Păcii?". Păi era mai mult decât puteam spera. Am acceptat, deci. După ce a murit Stalin şi s-a schimbat atmosfera aveam să fiu rechemat la Academie, cu scuze. Atunci am primit prima misiune diplomatică: să merg la Montevideo, la Conferinţa UNESCO. Asta era deja diplomaţie curată! Mi-am făcut bine misiunea, iar cei de la Externe au băgat de seamă. Şi, în 1956, când s-a făcut prima delegaţie la ONU, delegaţie care era condusă de Athanase Joja, un academician care ştia ce făcusem pe plan profesional, am fost luat consilier. Aveam 29 de ani. Pentru mine, ONU a fost marea academie de diplomaţie! Nu am urmat niciodată vreo şcoală diplomatică sau de relaţii internaţionale. În schimb, 5 ani de zile am absorbit prin toți porii experienţa Naţiunilor Unite. Cât despre țara noastră, din 1956 până în 1960 pentru România era valabil principiul „consultaţi prietenii"... adică să-i consultăm pe ruşi. Ce făceau ei, făceam şi noi.

Q: Care a fost momentul care a rupt ritmul în relaţiile internaţionale, momentul care v-a impus drept un negociator versat şi abil?

M.M.: Totul s-a schimbat în '62. N-am mai făcut ce zicea rusul. A fost primul act de nesupunere. La un moment dat Dej a fost cu Maurer la Moscova. Când au venit era un moment în care Hruşciov spumega împotriva americanilor. Şi atunci Maurer i-a spus lui Dej cuvintele astea: „Ghiţă, tu ai să citeşti mâine în ziare că eşti în război cu America". L-a îngheţat pe Dej. Atunci au început distanţările. Cum să facem noi să nu fim angrenaţi automat, din cauza Alianţei, într-un război pe care nu-l voiam!? Asta a fost politica de independenţă a României. Independenţă e mult spus. Totul era cu limite. Mari limite. Că eram vegheaţi. La ONU eu eram ministru adjunct pentru ONU şi relaţii multilaterale - diplomaţia conferinţelor. Şi atunci pentru prima dată am votat altfel într-o chestiune politică. Am explicat de ce ne facem de râs că facem ca ruşii. Noi suntem redute denuclearizate şi vrem una şi când o fac latino-americanii noi ne abţinem... Păi nu se poate! Dej era în tren, s-a oprit undeva pe drum ca să aibă şedinţă şi să îmi spună mie să votez „pentru". Toată lumea socialistă, la rezoluţia americană - „abstain". Şi eu zic „yes". Şi preşedintele zice „sorry, Romania, please repeat!". „Yeees". A fost de senzație... o ţară din lagăr vota altfel... Şi acesta a fost precedentul.


„N-am putut să depolitizez învăţământul!"

Q: Ministru al învăţământului în perioada februarie 1970 - octombrie 1972... Despre acest episod din cariera dvs. spuneaţi că, în primul moment când aţi devenit ministru aţi răspuns, în gând, la trei întrebări: „Ce probleme au? Cine lucrează la soluţii? Care sunt punctele de decizie în sistem?". A fost eficient să vă puneţi aceste întrebări?

M.M.: Anii mei, trei ani cât am stat la învăţământ, au fost aşa: un an jumătate am fost destul de liber şi de capul meu. Eram obişnuit cu atmosfera de la Externe unde nu se amesteca multă lume în ceea ce făceam noi. Vreau să spun... alte instituții. Când am ajuns la învăţământ, şi când am văzut câtă lume se ocupă de secţii de la partid, ideologie... M-am speriat. Dar tot ce am putut să fac bun în sensul de modernizare, am făcut atunci. Limbi străine, informatică, management modern, recalificare. Eu cred în autonomia puterilor, o autonomie precum cea de care m-am bucurat eu un an şi jumătate. După această perioadă am intrat ca vinovat pentru vătămarea ideologiei. Am intrat în zona de tir şi am ştiut că nu stau mult. Eu am încercat să depolitizez învăţământul. Poate e mult spus...că nu puteai să îi dai afară. Erau peste tot, dar am încercat să pun accentul pe profesionalism.

Q: Apoi aţi ajuns la Consiliul de Stat. Aţi avut, la un moment dat, eticheta de „consilier al lui Ceauşescu". V-o asumaţi?

M.M.: Am devenit consilier, nu al lui Ceauşescu, că aşa s-a spus... că am fost consilierul lui Ceauşescu...nu... El, normal, era preşedintele Consiliului de Stat, dar eu nu aveam biroul la partid, ci la Consiliul de Stat. Acolo, după o reuşită mare, mi s-a dat misiunea în ţările arabe... a fost un turneu formidabil. Atunci Ceauşescu a avut marele merit că mi-a spus „nu îţi dau nicio indicaţie. Te descurci. Faci ce vrei, le spui ce vrei. Mie să-mi aduci vestea să nu fie rezoluţie de boicot a islamiştilor la conferinţă". Că era pe ordinea de zi. Am reuşit şi în plus am venit cu relaţii noi, stabilite cu nişte ţări importante. Când am venit m-a făcut ministru la Consiliul de Stat. Doamna (n.r. - Elena Ceauşescu) s-a supărat pe mine şi atunci eu am ştiut că am zilele numărate. Ea era o primejdie socială! Avea totuşi un instinct de orientare foarte primitiv, îndrăzneală câtă vrei, obrăznicie peste limită... Era foarte rea. Şi când vedea că cineva nu-i poate sluji ei...

Q: Să revenim la învăţământ şi să aducem discuţia în prezent.

M.M.: Toată lumea spune că învăţământul este în criză. Criza asta cu învăţământul aproape niciodată nu a încetat. Nu neg, e foarte greu de rezolvat din cauză că lumea îşi propune să facă reforme. Nu există o anumită reformă a învăţământului. Există o reformă continuă. Toată lumea vrea să o bată în cuie, în legi, în socoteli. Au nenorocit învăţământul! Nu îi dau putere de mişcare, nu îi lasă putere de adaptare, nu îi dau permisiunea să facă experimente, nu-l lasă să gândească, să decidă! Strâng reforma într-o lege şi după aceea se minunează că e paralitică. Noi l-am avut pe Spiru Haret. Puţine ţări au avut un Haret. A făcut o minune, o bijuterie de învăţământ! Reforma era riguros făcută. Semna regele diploma de profesor în România! Era ordine! Şi autoritate! Nici nu pot să vorbesc de aşa ceva acum! Eu nu pot să vorbesc de un minister care e flancat de vreo cinci sau şase agenţii cu titluri nepronunţabile, misterioase, care sunt căpuşele ministerului. Ministerul e minister şi astea fac treaba pe chestiunea calităţii... Toate au fost furate de la minister. Toate le făcea ministerul înainte. Ce este risipa asta? Idioţenia asta? Generaţia asta de „inovatori" de acum spune toate prostiile culese din Occident. Toate sunt acolo! Acum este un învăţământ de imagine, fără substanţă, se înghite această gogoriţă a Uniunii Europene care are câteva fixuri: control, îndrumare, apreciere, valorificare... au terminologii extraordinare. Numai ce nu au?! Substanţă! O grămadă de cursuri se ţin şi le intră tinerilor pe o ureche şi ies pe cealaltă. Nu există laboratoare, nu există experimente, nu există îndrumare profesională. Pentru că nu se regăsesc în vocabularul la modă din nu ştiu care ţară pe care o maimuţărim. Doamne fereşte! Ar trebui să vină un om capabil, un om care să-i spună unui neavenit „du-te, plimbă-te!". Sunt revoltat de toată această deteriorare intervenită din corupţie. Ăştia au salarii crase. Şi cum să le aibă dacă nu se inventează roluri?!... Nu au nicio legătură cu învăţământul. Sunt nişte personaje puse acolo să se joace de-a educaţia. Să mimeze educaţia. Mă înţelegeţi că nu există educaţie?!


„În Elveţia am trăit în high-society-ul vremii"

Q: Lăsăm portofoliul de ministru şi alunecăm spre cariera de diplomat. Ajungem în anul 1980, la Berna. Aveaţi un post râvnit, mai ales în perioada aceea. Ce semnale aveaţi atunci de la cei care vizau acelaşi fotoliu? Plecaţi, totuşi, dintr-o Românie gri, spre o Elveție proverbială pentru corectitudine, dezvoltare... V-aţi gândit vreun moment să rămâneţi acolo definitiv?

M.M.: Nu ştiu dacă era de invidiat. Nu cred. Berna era capitala unei ţări mici. După ce am fost ministru, funcţia asta nu mă mai încânta grozav. Dar mi-am făcut-o foarte onorabil. În scurt timp aveam să fiu numit ambasador şi la Geneva. Şi la Dezarmare. Nu am vrut nicio clipă să rămân în Elveţia. Aşa am fost bănuit de o mie de ori şi că vreau să rămân în America... Pentru o carieră acolo. Nici prin cap nu mi-a trecut vreodată să plec de acasă. N-am putut... Iar în Elveţia am trăit în high-society-ul vremii. La Zürich, de pildă, mă conducea fiica lui Thomas Mann la casa nr. 10 în care a copilărit!... Eram în societatea lor!

Q: Şi un eşec la Berna?

M.M.: Am aranjat cu Nestlé să facă o fabrică de lapte praf în România. Au venit la Bucureşti şi erau gata să bată palma. În timp, fabrica s-ar fi lărgit şi pentru supe. Până la urmă au luat-o ungurii. Au câştigat câteva generaţii de pe urma ei. De ce credeţi că nu s-a făcut la noi?! Statul român nu putea să spună numărul vacilor din regiune prinse în acest program, fiind secret de stat. Iar „doamna" (n.r. - Elena Ceauşescu) a spus: „noi, care suntem maeştri în chimie, să învăţăm cum se fac supele de la elveţieni... n-avem nevoie de ei". Şi au mai existat propuneri din acestea, pe care le înghiţeam pe toate cu amărăciune. Începuse căderea liberă pentru România.

Q: Apoi ajungem... pe un alt continent! Deveneaţi ambasador în SUA. Care dintre concluziile la care ați ajuns la finalul mandatului de la Berna au fost valabile şi peste Ocean?

M.M.: Elveţia şi America. Sunt două ţări dezvoltate! Amândouă sunt vârfuri. Amândouă sunt finanţe. Amândouă se gândesc la bani şi la câştig. Nimic mai diferit totuşi într-o negociere decât cele ale acestor ţări! America - câştig imediat şi risc mare. Elveţia - câştig de durată şi prudenţă. Nu puteam să spun că o mentalitate anume se potrivea şi dincolo. Ca român, venind dintr-o ţară mică, mai degrabă iubeam prudenţa elveţiană.

Q: V-aţi temut vreodată pentru siguranţa dvs. şi a familiei dvs.?

M.M.: Cineva din familie m-a sfătuit. Mi-a spus: ia-ți cu tine un om şi măsoară radioactivitatea. Îţi pun chestii radioactive să te omoare. Asta mi-a spus cineva din familie când am plecat prima dată ca ambasador.

Q: În 1984 aţi fost rechemat în ţară şi îndepărtat din toate funcţiile publice. Ce s-a întâmplat exact?

M.M.: Era un moment de vârf în relaţiile cu Reagan. Mai bine nu se putea. Aveam cea mai mare cifră de comerţ din istorie pe America, un miliard de dolari. Din care 75 % era exportul nostru şi un sfert era importul nostru. Am muncit enorm în sfera economică. Câştigasem în sfârşit şi al treilea vot pentru Clauza naţiunii celei mai favorizate. „Doamna" Ceauşescu s-a mâniat pe mine fără replică din pricina contextului politic. Eu arătam şi calculam cât pierdeam din cauza greşelilor politice însă ea a zis... „nu vezi că face jocul americanilor, nu vezi că este omul lor!?". A mobilizat toate forurile care scriau acasă şi dădeau rapoarte despre mine. Am venit brusc acasă. Nu mai aveam dreptul să intru în Casa Titulescu pe care eu am înfiinţat-o. Nici tu paşaport, interdicţie cu străinii, fetele făcute zob... a anulat doctoratul uneia...groaznic a fost! Ea făcea totul. Nu puteai nici ajunge la Ceauşescu. Era perioada în care ea nu dădea voie să i se dea telegramele care veneau pentru el. Degradarea era în culme.

Q: Sunteţi membru al Clubului de la Roma, despre care se spune că stă în spatele Noii Ordini Mondiale. Cât de puternic sunteţi încă, în plan politic, domnule Maliţa?

M.M.: Eu?! Unde?! Nicăieri! Nimic. Absolut nimic. Nu aparţin niciunui partid. După '89 am refuzat să mai spun cuvântul „partid". Mă săturasem. Eram fericit că s-a terminat. Pentru mine partidul era un concept îngrozitor, asupritor.

Q: Ce ar fi de spus despre preşedintele Băsescu?

M.M.: Nimic. Nicio vorbă.

Q: Să înţeleg că nu îmi spuneţi nimic nici despre cineva din actualul Executiv?

M.M.: Nu. Nu-i înţeleg prea bine...

Q: Dacă ar fi ca oamenii cu putere de decizie în această ţară să va ceară ajutorul în planul politic, l-aţi acorda?

M.M.: Nu ştiu! Întâi că nu cred că ar veni şi că vor veni. Nu cred! Pentru că au avut atâta timp să o facă şi nimeni nu mi-a cerut nimic. Nimeni din ultima perioadă nu mi-a cerut, în politica externă a României, o părere în materie de politică. Nimeni nu mi-a cerut o părere în materie de educaţie. Mi-au cerut, în schimb, cei de la Clubul de la Roma, unde am şi dat două rapoarte.

Q: Empatizaţi cu Călin Georgescu. Sunteți co-autorul volumului „România după criză - reprofesionalizarea". Se spune, prin culisele politicii, că ar fi următorul prim-ministru al României. Aşa să fie?

M.M.: Nu ştiu... Cu Călin Georgescu am putut colabora într-un moment greu pentru Fundaţie... în rest... nu mă pronunţ.

Q: Previziunile dvs. pentru următorii 20 de ani ar fi...

M.M.: ... o nouă generaţie, măturarea agoniei ăsteia căreia i se spune tranziţie, sleirea şi dispariţia incompetenţei politice. Începuturi! Seriozitate, răspundere...

Q: Lăsăm diplomatul, omul politic şi vă invit să-mi povestiţi despre familie!...

M.M.: Am avut trei fete care au fost cu mine tot timpul. Personalităţi destul de independente. Două dintre ele matematiciene. Cea mijlocie era artistă. Tragedia vieţii mele a fost că ea a murit. A murit la New York, de cancer, acum doi ani. Cartea pe care am scris-o acum am dedicat-o memoriei ei. Cea mare şi cea mică vin deseori în ţară. Am trei nepoţi. Două fete şi un băiat. Fata mijlocie nu a avut copii. Ah, a fost teribil!

Q: Şi doamna care vă stă alături?

M.M.: Soţia mea s-a ocupat de fete. Ea a fost profesoară de limbi străine, are doctorat în filologie... Vai, nu am crezut că o să trecem peste tragedia de acum doi ani... Casa mea... e o casă... cu doi bătrâni. Eu spun mereu că suntem antebelici. Şi soţia îmi spune „cum dragă?! Postbelici!". Nu... antebelici. Adică „Ante Bellu". Păi la 83 de ani...

Q: Mulţi înainte!

M.M.: Ei, ar fi bine să fie mai mulţi înainte, fie numai şi ca să-mi pot lichida din restanţe. Că mai am! Acum abia am terminat o carte, mai scriu una...


Mircea Maliţa, despre decorul politicii externe

Am mare încredere în adaptarea formidabilă a românilor. E teribilă! E foarte mare! Ce ne trece pe sub geam...trece un tanc şi scrie NATO pe el. Hai şi noi! Trece o căruţă frumoasă pe care scrie UE. Ia-ne şi pe noi! Un autobuz. E America. Şi noi! Când o să înceapă să treacă nişte monştri noi ai situaţiei internaţionale şi când o să se vadă că o să treacă şi prejudecăţile cu ruşii şi cu chinezii... Se schimbă accentele şi se schimbă de la elegant, case de modă şi high-society... se schimbă la ăştia mai lower society... adică middle society. Uppermiddle class. Au mânecile încă suflecate şi au trudit ca să ajungă acolo în societăţile emergente. Ăştia săracii sunt îmbătrâniţi rău de tot - uite francezii, bătrânicioşi! Ineficienţi! Palavragii! Mitologici! Viguroşi sunt nemţii, că au suferit mai mult şi merg mai bine, englezii sunt destul de roşi, americanii sunt în cumpănă mare... Dar Obama e bun. Foarte bun! Dacă îl distrug, atunci intrăm iarăşi în fază proastă pe plan mondial. Dacă îl lăsăm să facă ce a vrut să facă în cei patru ani şi nu a putut fiind boicotat... Că el aşteaptă... Aşteaptă al doilea mandat, când nu îi va mai păsa de nimeni. Atunci va face el ce trebuie. Acum a amânat tot. Până atunci face numai concesii, râde, face, drege şi nu-l interesează decât să câştige în 2012. Noi numai după 2012 vom şti care e tonusul vieţii internaţionale. Până atunci nu ştim nimic. Până la alegerile din SUA. Până atunci o scăldăm. Şi o scăldăm că aşteptăm americanii. Nu ştiu de unde dracu' l-au găsit, ce mixtură e Obama, că n-am văzut politician asemănător. E un strateg nemaipomenit! Consilierul i-a zis: „Domnule preşedinte... vreţi să fiţi un senator bun sau vreţi să ajungeţi mai departe?!". Obama a vrut mai mult. „Atunci să fiţi un senator prost. Mediocru, şters, nu vă faceţi prieteni dar nici duşmani, mergeţi aşa printre ei, de acord cu toată lumea. Nu aveţi multe iniţiative, nu vă legaţi numele de diferite chestiuni discutabile". Acum i-a zis iar „Vreţi şi al doilea mandat?".Obama vrea mai mult. „Atunci nu aveţi de făcut decât compromisuri mari. Întârzieri, ezitări, bâlbâieli. Numai asta faceţi până la alegeri. Dacă luaţi al doilea mandat... aţi realizat scopul. Dacă îl pierdeţi... aţi pierdut totul!".

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Vin Dec 03, 2010 9:32 am

Mda, metoda de a obstructiona aparitia unei carti este, de obicei, cea care face din acea carte un bestseller, adaugandu-i o mare credibilitate, pentru naivi.
Chiar daca ma indoiesc de exactitatea organigramei de mai jos, cred ca poate fi considerata macar parte a unuia dintre valurile ce acopera fata Hidrei.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  (Still a)Live Vin Dec 03, 2010 10:42 am

ENKI a scris:Mda, metoda de a obstructiona aparitia unei carti este, de obicei, cea care face din acea carte un bestseller, adaugandu-i o mare credibilitate, pentru naivi.
Chiar daca ma indoiesc de exactitatea organigramei de mai jos, cred ca poate fi considerata macar parte a unuia dintre valurile ce acopera fata Hidrei.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mă doare capul! Vii şi cu "traducerea"?
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Vin Dec 03, 2010 11:00 am

(Still a)Live a scris:Mă doare capul! Vii şi cu "traducerea"?
Pai, cartea a fost tradusa deja in romana, ba, mai mult, tocmai s-a tiparit o a doua editie, in 2010. oaie
Vad ca nu exista in format PDF, decat versiunea originala, in engleza.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Organigrama arata asa, acolo:
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [/img]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  (Still a)Live Vin Dec 03, 2010 11:05 am

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Mă doare capul! Vii şi cu "traducerea"?
Pai, cartea a fost tradusa deja in romana, ba, mai mult, tocmai s-a tiparit o a doua editie, in 2010. oaie
Vad ca nu exista in format PDF, decat versiunea originala, in engleza.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Organigrama arata asa, acolo:
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [/img]
Traducerea pentru ce naiba voiai TU să transmiţi!!!!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Vin Dec 03, 2010 11:20 am

(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Mă doare capul! Vii şi cu "traducerea"?
Pai, cartea a fost tradusa deja in romana, ba, mai mult, tocmai s-a tiparit o a doua editie, in 2010. oaie
Vad ca nu exista in format PDF, decat versiunea originala, in engleza.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Organigrama arata asa, acolo:
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [/img]
Traducerea pentru ce naiba voiai TU să transmiţi!!!!
Aaaaaaaaaa! Pai io am transmis deja, in prima postare: Hidra ne ademeneste/ameteste, nearatandu-ne chipu-i hidos, ci doar masti de carnaval, Halloween, party etc. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  (Still a)Live Vin Dec 03, 2010 11:23 am

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Mă doare capul! Vii şi cu "traducerea"?
Pai, cartea a fost tradusa deja in romana, ba, mai mult, tocmai s-a tiparit o a doua editie, in 2010. oaie
Vad ca nu exista in format PDF, decat versiunea originala, in engleza.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Organigrama arata asa, acolo:
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [/img]
Traducerea pentru ce naiba voiai TU să transmiţi!!!!
Aaaaaaaaaa! Pai io am transmis deja, in prima postare: Hidra ne ademeneste/ameteste, nearatandu-ne chipu-i hidos, ci doar masti de carnaval, Halloween, party etc. vesel
Crezi că poţi găsi prin casa aia a ta un pic de bun-simţ care să te facă să intri un pic pe mess? suspicios
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Vin Dec 03, 2010 4:19 pm

(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Mă doare capul! Vii şi cu "traducerea"?
Pai, cartea a fost tradusa deja in romana, ba, mai mult, tocmai s-a tiparit o a doua editie, in 2010. oaie
Vad ca nu exista in format PDF, decat versiunea originala, in engleza.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Organigrama arata asa, acolo:
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [/img]
Traducerea pentru ce naiba voiai TU să transmiţi!!!!
Aaaaaaaaaa! Pai io am transmis deja, in prima postare: Hidra ne ademeneste/ameteste, nearatandu-ne chipu-i hidos, ci doar masti de carnaval, Halloween, party etc. vesel
Crezi că poţi găsi prin casa aia a ta un pic de bun-simţ care să te facă să intri un pic pe mess? suspicios
Deci: probabil ca tocmai atunci cand tu m-ai intrebat despre eventualele rezerve de bun-simt (eu eram online aici), laptopul meu s-a ars, asa ca trebuit sa intru pe mess, ca sa cer ajutor unui prieten. laugh


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Vin Dec 03, 2010 4:37 pm, editata de 1 ori
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Vin Dec 03, 2010 4:22 pm

Din ciclul "sa-i prostim pe prosti", aflam, cu sufletul la gura, ca maretul site WikiLeaks a fost sters de...CIA. laugh
Moama, ce de mai credibilitate pe stirile fierbinti publicate de nenea ala cu doi "s" in nume. laugh
Mie imi place ce avocat si-a tras tov. Assange: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  delta Vin Dec 03, 2010 5:59 pm

ENKI a scris:Din ciclul "sa-i prostim pe prosti", aflam, cu sufletul la gura, ca maretul site WikiLeaks a fost sters de...CIA. laugh
Moama, ce de mai credibilitate pe stirile fierbinti publicate de nenea ala cu doi "s" in nume. laugh
Mie imi place ce avocat si-a tras tov. Assange: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] laugh
CIA șterge site-uri, SRI-ul ascultă telefoanele maneliștilor.
E clar că se cheltuiesc extrem de eficient banii publici... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  RocketQu33n Vin Dec 03, 2010 6:04 pm

delta a scris:CIA șterge site-uri, SRI-ul ascultă telefoanele maneliștilor.
E clar că se cheltuiesc extrem de eficient banii publici... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Oare Soros mai are timp de dormit, la cate proiecte are? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Comentatorul american Glenn Beck, un duşman declarat al speculantului maghiaro-evreu Soroş, a declarat că, cel mai probabil, Wikileaks nu este un proiect străin de George Soroş, însă nu crede că acesta este autorul marii desconspirării puse la cale de Julien Assange. “Nu cred că a avut de-a face cu Wikileaks, însă cred că ştie cu siguranţă care este sensul acestei operaţiuni”, a declarat Glenn Beck.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]Mon - Thurs 11p / 10c
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Daily Show on Facebook

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  ENKI Sam Dec 04, 2010 10:46 pm

delta a scris:
ENKI a scris:Din ciclul "sa-i prostim pe prosti", aflam, cu sufletul la gura, ca maretul site WikiLeaks a fost sters de...CIA. laugh
Moama, ce de mai credibilitate pe stirile fierbinti publicate de nenea ala cu doi "s" in nume. laugh
Mie imi place ce avocat si-a tras tov. Assange: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] laugh
CIA șterge site-uri, SRI-ul ascultă telefoanele maneliștilor.
E clar că se cheltuiesc extrem de eficient banii publici... laugh
Uite, mai, ca un moldovean pare mai bogat la minte decat toata liota de jurnalisti la kilogram, ambalati in staniol deontologic, rupt din poalele acoperitoare ale Ardeiului Umplut - Cristoiu. laugh

Petru Bogatu a scris:
Pentru cine explodează bomba WikiLeaks? Julian Assange, “idiotul util”

WikiLeaks este prima bombă informaţională universală detonată în toată lumea. E o lovitură de proporţii planetare, desigur. Dar una care era de aşteptat. E o surpriză previzibilă, dacă vreţi.

Se schimbă cursul istoriei?
Cum-necum, suntem în plin proces de globalizare. Noile tehnologii digitale urmau să producă nu numai comunicare mondială, ci şi o armă pe măsură. În satul electronic. odată şi odată, trebuia să explodeze şi un proiectil electronic cu o încărcătură informaţională globală.

Telegramele confidenţiale sau strict secrete apărute pe site-ul WikiLeaks, care în mod normal nu ar fi fost niciodată divulgate în următorii 50 sau chiar 100 de ani, fac deliciul presei şi tulbură somnul stăpânilor clipei. Puternicilor lumii li s-a aplicat un şut năprasnic fără precedent.

E o acţiune mediatică nemaipomenită care, neîndoios, va schimba faţa presei. În special, a jurnalismului de investigaţie. În mass-media bat la uşă prefaceri istorice. Dar şi asta nu-i tot. Se anunţă o altă răsturnare uriaşă. După cum scria deunăzi prestigioasa publicaţie Time, ”revelaţiile WikiLeaks ar putea schimba istoria”. Nici mai mult, nici mai puţin.

Cine stă în spatele WikiLeaks?
Cine stă în spatele acestei operaţiuni de o anvergură tehnologică incredibilă? Un australian ciudat de 39 de ani, fără locuinţă stabilă, aşa cum scrie presa? Haideţi să fim serioşi!

Julian Assange, patronul WikiLeaks care, potrivit mass-media, seamănă cu un android imperfect, e un geniu, bineînţeles, de ale cărui talente profită cei care îi livrează acum tone de informaţie ultrasecretă. Totuşi, chiar şi în cel mai bun caz, el nu-i decât un ”idiot util”, pus în mişcare printr-o subtilă manevră de intoxicare. E la mintea oricui că la mijloc e o imensă şi deliberată scurgere de informaţii.

Indiferent ce şi-a fi propus Julian Assange, el pare să fie doar o unealtă sofisticată de internet pe care caută s-o folosească alţii. La început mass-media presupunea că de pe urmă dezvăluirilor WikiLeaks ar avea de pierdut diplomaţia şi politica americană. Că va fi şifonata imaginea departamentului de Stat. Pe dracu! SUA nu sunt afectate deloc. Dimpotrivă. Au de câştigat şi sub aspect politic, şi sub cel moral.

Documentele difuzate atestă fără putinţă de tăgadă că poziţia dominantă a Washingtonului pe glob este benefică şi singura capabilă să se opună răului mondial nu atât prin intervenţii militare, cât prin mutări diplomatice inteligente. Că, până la urmă, conceptul neoconservator al dreptei americane despre lume este just, iar cel al stângii de oriunde ar fi ea, din contra, este utopic, eronat şi, în ultimă instanţă, compromis. De la Adam încoace, în ciuda progresului tehnologic, omul în esenţa sa nu s-a schimbat. Trăieşte mai mult, mânâncă mai bine, şi-a construit un spaţiu vital mai confortabil, a învăţat coduri ale bunelor maniere, dar în ciuda acestui fapt, nu este astăzi nici mai fericit, nici mai moral ca altădată. De aceea, politicile de putere în relaţiile internaţionale rămân valabile.

Cine să se teamă de dezvăluiri?
Pe de altă parte, documentele WikiLeaks probează că lumea e plină de tirani, impostori sau profituri oploşiţi în fruntea bucatelor. Că în Rusia lui Putin există un regim mafiot. Că China comunistă este dispusă să trădeze Coreea comunistă. Dictatorul Kim Jong Il a aflat din telegrame, bunăoară, că aliatul său, Hu Jintao ar fi de acord cu lichidarea comunismului în nordul peninsulei. Altfel spus, că n-ar spune ”nu” unirii dintre celor două Corei sub un guvern capitalist sud-coreean. Iar liderul de la Teheran, Mahmoud Ahmadinejad, are acum şi el dovezi că regii şi preşedinţii din ţările arabe, deşi îl complimentau în faţă, vorbindu-i despre solidaritatea musulmană, în realitate îl lucrau pe la spate şi îi îndemnau insistent pe americani să atace Iranul.

Nu a fost trecută cu vederea nici Republica Moldova. Dintr-o depeşă de la Chişinău, publicată miercuri de “Le Monde”, aflăm despre o întâlnire de taină dintre Marian Lupu, şi doi bărbaţi care l-au supus, timp de două ore, într-o cameră de hotel din Moscova, unei complete “evaluări psihologice şi politice”. Dar şi despre liderul comunist Vladimir Voronin care ar fi vrut să-l mituiască pe liderul PD cu 10 milioane de dolari.

Oricum au întoarce-o, avem de a face cu cea mai spectaculoasă demonstraţie de forţă informaţională din istoria civilizaţiei care, vrând-nevrând, scoate în evidenţă puterea politică, militară, logistică şi tehnologică a SUA. De unde şi concluzia că de WikiLeaks trebuie să le fie frică nu Statelor Unite, ci inamicilor lor declaraţi sau deghizaţi.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  Anahoret Dum Dec 05, 2010 8:26 am

Da, dacă tragi linie şi aduni, cam asta iese. Metoda nu este nouă, a fost patentată demult: mă atac singur ca, după aia, să am motiv să intervin unde-mi convine.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  delta Dum Dec 05, 2010 8:36 am

Anahoret a scris:Da, dacă tragi linie şi aduni, cam asta iese. Metoda nu este nouă, a fost patentată demult: mă atac singur ca, după aia, să am motiv să intervin unde-mi convine.
Adică pe site-ul australianului poate să apară practic orice text despre care să spună că e de fapt o scrisoare a lui X trimisă lui Y și toată lumea îl crede pur și simplu pe cuvânt? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  Anahoret Dum Dec 05, 2010 10:09 am

delta a scris:
Anahoret a scris:Da, dacă tragi linie şi aduni, cam asta iese. Metoda nu este nouă, a fost patentată demult: mă atac singur ca, după aia, să am motiv să intervin unde-mi convine.
Adică pe site-ul australianului poate să apară practic orice text despre care să spună că e de fapt o scrisoare a lui X trimisă lui Y și toată lumea îl crede pur și simplu pe cuvânt? laugh
Depinde şi cum este pusă în scenă. Nu uita că prin anii '30, când s-a difuzat la radio "Războiul lumilor" după H.G. Wells, americanii credeau că sunt atacaţi de marţieni! raset

Scriam mai sus că modelul a fost patentat demult. Uite aici o mostră de acum aproape 200 de ani (aria calomniei din Bărbierul din Sevilia de Gioachino Rossini). Sistemul este acelaşi! vesel



Textul pe link-ul de mai jos. Nu l-am găsit şi în engleză.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  (Still a)Live Dum Dec 05, 2010 11:21 am

Călugărule, aş fi departe de adevăr, dacă aş spune că se caută pretexte pentru...ceva?
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

masoneria - Pagina 2 Empty Re: masoneria

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum