SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

în desfășurare

+12
Bad Girl
Dr.Ernesto Rafael Guevara
RocketQueen
(Still a)Live
Vasile
baso
ENKI
Dracu' gol
RocketQu33n
Anahoret
Armand
delta
16 participanți

Pagina 27 din 33 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 33  Urmatorul

In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Vin Noi 10, 2017 7:37 pm

ENKI a scris:
ENKI a scris:Pare greu de crezut, dar unii miori considera ca PSD a ramas singurul partid "de dreapta", in sensul ca e doar moderat internationalist globalist, parand ancorat in ceea ce a mai ramas din realitatile mioritice profunde. In acelasi timp, exista destui miori care vad in PSD un posibil continuator al bolsevismului, dorindu-si ca partidul fondat de Ilici Iliescu sa vireze pe fata catre Rusia lui Putin.

Eh, iata ca un spirit cu adevarat analitic pune in lumina secretul lui Polichinelle, ancorandu-l in sinergia faptelor si neeludand meandrele concretului. Laughing




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Culmea sincronicitatii Very Happy Tocmai intentionam sa scriu ca blogul contelui a devenit brusc de proasta reputatie. I s-a pus bulina rosie cu  X alb  in ea  This  link is dangerous Cel putin asa sunt eu avertizata; ca n-ar fi indicat sa-l accesez  laugh

Are you sure you want to go there?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] may be risky to visit.


Parca nu ma asteptam sa mi se confirme atat de rapid ce scriam ieri despre cenzura perversa practicata pe internet de ceva timp incoace. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Noi 12, 2017 8:08 am

baso a scris:
ENKI a scris:
ENKI a scris:Pare greu de crezut, dar unii miori considera ca PSD a ramas singurul partid "de dreapta", in sensul ca e doar moderat internationalist globalist, parand ancorat in ceea ce a mai ramas din realitatile mioritice profunde. In acelasi timp, exista destui miori care vad in PSD un posibil continuator al bolsevismului, dorindu-si ca partidul fondat de Ilici Iliescu sa vireze pe fata catre Rusia lui Putin.

Eh, iata ca un spirit cu adevarat analitic pune in lumina secretul lui Polichinelle, ancorandu-l in sinergia faptelor si neeludand meandrele concretului. Laughing




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Culmea sincronicitatii Very Happy Tocmai intentionam sa scriu ca blogul contelui a devenit brusc de proasta reputatie. I s-a pus bulina rosie cu  X alb  in ea  This  link is dangerous Cel putin asa sunt eu avertizata; ca n-ar fi indicat sa-l accesez  laugh

Are you sure you want to go there?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] may be risky to visit.


Parca nu ma asteptam sa mi se confirme atat de rapid ce scriam ieri despre cenzura perversa practicata pe internet de ceva timp incoace. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sincronicitate si cu ambasadorul Rusiei, care mizeaza pe procentele uriase ale PSD pentru a face o propunere soc. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Noi 12, 2017 10:13 am

Magdalena Valentina Feru
15 ore ·

Precum oile la taiere- pe 13 noiembrie Presedintele semneaza infiintarea PESCO

Ce e PESCO,asa-i? Armata UE (Cooperarea Structurata Permanenta Europeana), a carei infiintare va fi semnata luni,13 Noiembrie.
Participarea e voluntara si Romania va participa voluntar.Atata voluntarism pe capul nostru ,mai rar....
Dar singurul lucru voluntar e semnatura din 13 Noiembrie, apoi toate angajamentele sunt OBLIGATORII si cu penalizari, PESCO avand un Consiliu special infiintat ca sa verifice daca ne indeplinim angajamentele.
Cum va functiona PESCO? Statele vor contribui cu bani in special, iar noua armata va fi la dispozitia Consiliului PESCO, ale carui decizii se iau cu unanimitate de voturi , cu exceptia suspendarii unor membri si acceptarii de noi membri, unde deciziile se iau cu o majoritate absoluta de voturi.
PESCO are aceeasi structura precum Liga Deliana din antichitate , cea care a transformat Atena din polis in imperiu.
Ca o gluma buna , una din componentele PESCO se numeste “Mecanismul atenian”.
De 1 an de zile , de cand acest proiect a fost avansat oficial , nu am reusit sa aflu raspunsul la 5 intrebari:
1.Cand am aderat la UE -era o organizatie economica promovand miscarea libera de bunuri, servicii si forta de munca.
Cand a fost poporul roman de acord sa aderam la o alianta militara?!
2.PESCO pretinde ca vrea sa devina “un furnizor de securitate globala”si sa intervina in crize externe teritoriilor statelor UE.
Cand a fost poporul roman de acord sa finantam si sa participam la interventii externe nu numai teritoriului national , dar si externe teritoriului statelor membre UE?!
3.PESCO pretinde ca va fi un factor decisiv pentru “siguranta Europei”.
-Ce interese comune de securitate teritoriala au tarile din sudul, nordul , vestul ,estul si centrul Europei?
Daca deciziile se iau in unanimitate , cand vor vota vreodata toate tarile Europei sa apere Romania , astfel incat sa merite investitia poporului roman in PESCO?!
4.Ce masuri am luat ca PESCO sa nu urmeze exact soarta Ligii Deliene din Grecia antica , unde Atena a devenit din membru cu drepturi egale , imperiu?
Cum este evident pentru oricine , Germania conduce UE si in consecinta va conduce si PESCO.
Macar Atena castigase o mare batalie impotriva Persiei si era victorioasa in razboi , ce razboi a castigat Germania de merita sa conduca o alianta militara?
De ce participam voluntar la o posibila armata imperiala a Germaniei?
5. Competitia intre Liga Peloponesiana (Sparta) si Liga Deliana (Atena)a dus la Razboiul Peloponesiac.
SUA nu are niciun interes teritorial asupra Romaniei ,dar Germania a garantat dictatul de la Viena.
Ce interes geo-strategic are Romania , nu Germania,sa slabeasca NATO prin aparitia unei aliante militare concurente ?!

Poveste cu Sparta si Atena, NATO si PESCO

-Se spune ca Sparta si-a antrenat proprii inamici , pe cand Atena si-a dezarmat proprii aliati.-
A.Sparta a condus in calitate de hegemon alianta militara numita Liga Peloponesiana. Liga avea un Consiliu in care deciziile se luau impreuna cu toti aliatii, dar Sparta avea un rol predominant si ca forta militara , si ca putere de decizie.
Liga Peloponesiana actiona numai in caz de necesitate si fiecare aliat participa cu propria infanterie grea.
Cum in timp , din cauza Constitutiei rigide si a conservatorismului , Sparta a ajuns de la 30000 de cetateni (nu locuitori), la doar 1000 de cetateni, Theba si alti fosti aliati au invins Sparta in batalia de la Leuctra, dupa care Sparta nu isi va mai reveni niciodata.
B.Dupa victoriile de la Salamina si Plateea impotriva Imperiului Persan , in jurul Atenei se constitutie o noua alianta militara – Liga Deliana.
Liga urma sa fie formata din aliati egali ca influenta, Atena avand doar un singur vot .
Aliatii s-au adunat pe insula Delos ,mitologicul loc de nastere a lui Apollo, au facut juraminte solemne privitor la unitatea lor si au aruncat ritualic bucati de fier in mare, semnificand permanenta juramintelor...
Liga Deliana avea sa functioneze permanent si fiecare polis avea sa participe , dupa posibilitati , cu oameni , nave sau bani.
Doar ca ideile care suna frumos in teorie , e bine sa te asiguri ca vor fi la fel de frumos aplicate si in practica.
Atena, desi in teorie avea doar 1 vot , in practica a preluat controlul trezoreriei Ligii, pe care a mutat-o la Atena “ca sa fie in siguranta”, a obligat aliatii sa foloseasca moneda ateniana “pentru usurinta comertului”, a instituit colonii numite Eclesia, care functionau mai mult pe post de garnizoane in interesul Atenei , desi fusesera instituite “pentru o mai buna cooperare”.
Dar cel mai important, Atena a solicitat aliatilor sa contribuie pentru intretinerea flotei cu bani , nu cu oameni sau vase.
In scurt timp , forta militara comuna a intrat sub controlul Atenei , iar aliatii s-au vazut incapabili sa se apere de o armata la care contribuisera ei insisi!
Primul polis care a incercat sa isi exercite dreptul la autonomie si sa paraseasca Liga a fost Naxos , care a fost atacat de Atena cu flota Ligii , zidurile i-au fost daramate si a fost obligat sa isi plateasca tributul numit “contributie “ , desi i s-a anulat dreptul la vot.
Daca actiunile impotriva polis-urilor care doreau sa paraseasca Liga , mai aveau spoiala de actiuni in numele “sigurantei comune”, aceasta scuza dispare dupa atacarea Thasos-ului.
Thasos avea mine de aur , iar Atena a folosit armata comuna pentru a ataca Thasos si a prelua minele.
Dupa aceasta , Liga Deliana devine oficial Imperiul Atenian , unde nu se mai putea vorbi despre o alianta de state egale si autonome , ci de state supuse platitoare de tribut.
Rivalitatea fireasca intre Sparta (cu Liga Peloponesiana) si Atena (cu Liga Deliana) a dus la Razboiul Peloponesiac , care a slabit Grecia Antica si a permis cucerirea acesteia de catre Filip al II-lea al Macedoniei si mai apoi de Imperiul Roman.
Concluzii:
1. NATO,ca si Liga Peloponesiana, permite existenta si perfectionarea armatelor statelor suverane.
2. SUA,ca si Sparta, isi asuma participarea majoritara la eforturile aliantei.
3.NATO, ca si Liga Peloponesiana , nu actioneaza decat in caz de necesitate.
-
4.. PESCO, la fel ca Liga Deliana, nu se bazeaza pe participarea armatelor statelor suverane , ci isi institutie o armata proprie , la care “aliatii” contribuie predominant financiar.
5. Germania , ca si Atena , nu isi recunoaste rolul de hegemon , ci doreste sa participe cat mai putin si sa beneficieze cat mai mult, sub aura egalitatii...
6. PESCO, la fel ca Liga Deliana , nu are niciun fel de tinte precise , putand actiona oricand impotriva oricarui stat si chiar a statelor participante , in numele “securitatii comune”.
-
7. Rivalitatea intre NATO si PESCO poate ca nu va conduce la un razboi de tipul Razboiului Peloponesiac, dar cu certitudine slabeste ambele aliante militare spre profitul dusmanilor comuni.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Noi 12, 2017 2:05 pm

Wow! laugh


Dumitru Iliescu
2 ore ·

MI-A VENIT GREU SA CRED CA AU TRADAT ROMANIA...!!!

Cand cineva mi-a spus ca liderii Statului paralel au tradat Romania, mi-a venit greu sa cred! Nu puteam concepe ca, George Maior, Florian Coldea si echipa lor, s-au pus in slujba unei puteri straine, ca au promovat si protejat interesele acesteia impotriva intereselor noastre nationale. Nici acum nu imi vine sa cred, dar persoana care mi-a dat informatia a fost foarte insistenta. A inceput sa-mi explice in detaliu si sa imi dea argumente solide. Nu stiti ce s-a intamplat in Mexic, dupa ce guvernul nationalist a nationalizat extractia de titei?
Intrebati-l pe domnul Harnagea, fostul director al SIE, ca stie foarte bine ce a urmat. Americanii le-au blocat toate sursele de finantare a deficitului suveran al statului si au declansat o criza care a spulberat regimul nationalist. A fost ales un guvern neoliberal, pe care CIA a reusit sa-l convinga sa adopte un protocol de colaborare intre serviciile secrete si parchetele din Mexic. In acest mod s-a asigurat ca persoanele politice, cu inclinatii nationaliste, sunt scoase din zona deciziei politice, sau stopate sa mai ajunga in aceasta zona. Nu vi se pare cunoscut? Nu se intampla acelasi lucru si la noi? Nu se aplica romanilor acelasi plan ca in Mexic? Imposibl spun eu! Nu cred asa ceva! El continua. La noi nu sunt vizate numai persoanele nationaliste ci si toti cei care se opun intereselor lor in aceasta tara. SUA si-a extins interesele din zona Europei de Vest in cea de Est si pentru realizarea si protejarea acestora a luat mai multe masuri. In primul rand structurile de intelligence si-au extins actiunile in aceasta zona. Cand conditiile au fost favorabile, au venit cu trupe si armament. Apoi au venit cu scutul de la Deveselu ( de notat ca Cehia si Ungaria au refuzat instalarea lui pe teritoriul lor..., de ce... este lesne de inteles, numai la noi nu pricep cei care au decizia politica...). Dar americanii nu vin oricum intr-o zona de interes multiplu. Ei vor sa aiba controlul total, de la cel politc, la cel economic, social, juridic, militar, informational. Vor sa contoleze si sa domine totul. Doar asa au siguranta ca obiectivele lor vor fi realizate. Nu se poate ii spun eu. Nu cred ca se intampla asemenea lucruri. Se intampla imi spune el, dar nu vreti sa vedeti, asa cum fac de fapt si cei care ne conduc. Daca au vazut ca intampina rezistenta din partea unor factori de decizie autohtoni, au luat masura translatarii modelului mexican in Romania. Au determinat elaborarea si semnarea protocoalului intre structurile de forta, protocol care se constituie in documentul de infiintare a Statului paralel. Prin intermediul informatiilor si catuselor pot aduce la ascultare orice persoana, sau autoritate publica. Incerc sa-l contrazic, dar ma copleseste din nou cu argumente. Nu vedeti cum companiile lor se intind ca pecinginea pe piata romaneasca, cum ne devalizeaza bugetul de stat cu miliarde de dolari, de multe ori fara sa ofere serviciile si bunurile contractate. Daca tot ne-au potcovit cu scutul de la Deveselu, de ce sa nu dam si 3, 3 miliarde de dolari sa cumparam de la ei sistemul de rachete Patriot, care sa le apere scutul. Dar sistemul de rachete este insuficient. Trebuie sa cumparam de la ei inca 36 de avioane de epoca F-16 si nu F-35 asa cum se negociase initial. Ce mai conteaza. Scutul si trupele lor sa fie aparate. Stati linistit imi spune el. Mai sunt necesare cateva miliarde de dolari pentru dotarea cu tehnica de lupta a celorlalte categorii de forte, bineinteles livrata tot de partenerul nostru strategic. Cine este in avantaj? Poporul roman. Toti romanii trebuie sa fie fericiti ca americanii ne creaza aceste facilitati si sa nu mai insiste cu alte solicitari. Terebuie sa aiba bun simt si o limita. N-am vrut sa le dam sistemul energetic, gazele de sist si avem pretentii. Dupa ce fac atatea pentru noi prietenii nostri de peste ocean, mai avem tupeul sa solicitam si ridicarea vizelor. Totala nesimtire. Norocul nostru ca mai avem printre noi si oameni lucizi cum sunt George Maior, Florian Coldea si echipa lor, adica Statul paralel, care au inteles ce vor americanii si s-au pus in slujba lor. Ei au fost ascultatori. Au actionat de fiecare data cand reprezentantii partenerului strategic, le-au cerut sa faca dosare penale liderilor politici, oamenilor de afaceri, politistilor, militarilor si magistratilor care-i incomodau. Le-au inregistrat convorbirile, le-au masluit transcripturile, le-au construit dosarele si i-au arestat. Asa le trebuie daca nu au vrut sa stea drepti in fata reprezentantilor partenerului strategic, asa cum faceau ei de fiecare data cand se intalneau cu acestia in sediille de la K2, K4 si T14, la munte, la mare, sau in Delta Dunarii, cand primeau ordinele necesare. Ei au pus institutiile pe care le conduceau in slujba acestora, ajutandu-i sa-si realizeze obiectivele in toate domeniile. Era firesc sa-i sprijine in demersul lor de a acapara piata romaneasca, prin scoaterea firmelor romanesti de pe piata, prin aranjarea licitatiilor si prin arestara celor care nu intelegeau aceasta necesitate. Va intrebati de ce Germania, Franta, Cehia, Ungaria, Austria si alte state au relatii bune cu Federatia Rusa, pe care incearca permanent sa le multiplice, sa le dezvolte. Aceste tari nu au inteles nimic. Noi am promovat o politica ostila acesteia. Doar asa prietenii nostri americanii sunt siguri ca nu avem alta posibilitate decat sa suportam jugul lor. Acum intelegeti , imi spune persoana, de ce este asa de ingrijorat Guvernul SUA de legile justitiei, cum ne prezenta intr-o declaratie recenta ambasadorul Klemm. Cum sa nu fie foarte ingrijorat cand exista posibilitatea sa piarda cel mai important mijloc prin care isi protejaza interesele. Credeti ca Statul paralel s-a destructurat prin plecarea lui Maior si Coldea? Va inselati! El functioneaza in continuare. A fost preluat si este condus de alta persoana, care il apara, il protejaza. De fapt se apara si se protejaza reciproc. Nu stiu ce sa raspund. Tot greu imi vine sa cred!!! Ce ziceti domnilor Maior si Coldea??? Este adevarat??? Va rog sa-mi spuneti voi daca aceste acuzatii sunt adevarate sau nu, mai ales ca aveti atata credibilitate... Doar pentru asta ati fost decorati cu totii de prietenii nostri externi...



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  PPG Mier Noi 15, 2017 5:35 pm

Se mai vorbea pe aici despre "Pulica Finaru". Eh, acest "Pulica Finaru" tocmai si-a desfasurat un turneu mondial de vreo doua saptamini, in mare parte prin patria capitalismului si a democratiei - America! Din cite am inteles, turneul era pe tema recentei sale lansari de carte, primul roman scrisoare. Deci realizarea tre' sa fi avut un anume succes in bransa respectiva. E mai bine asa decit vreun "Puloi Politruc" versat sau varsat pe net.
As fi postat o captura macar, exemplificativa, dar n-o fac pentru ca cele de pe FB nu-s publice.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Adi_bad_boy Mier Noi 15, 2017 9:10 pm

PPG a scris:Se mai vorbea pe aici despre "Pulica Finaru". Eh, acest "Pulica Finaru" tocmai si-a desfasurat un turneu mondial de vreo doua saptamini, in mare parte prin patria capitalismului si a democratiei - America! Din cite am inteles, turneul era pe tema recentei sale lansari de carte, primul roman scrisoare. Deci realizarea tre' sa fi avut un anume succes in bransa respectiva. E mai bine asa decit vreun "Puloi Politruc" versat sau varsat pe net.
As fi postat o captura macar, exemplificativa, dar n-o fac pentru ca cele de pe FB nu-s publice.


Tu si PulicaFinaru, ati aranjat banarea mea pe primul meu cont pe Acasa.Nu am uitat sa stii bine
Nu te mai suport, intelege lol!

Adi_bad_boy
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 256
Data de inscriere : 21/04/2015

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Sylver Cheetah 53 Sam Noi 18, 2017 9:20 pm

Adi_bad_boy a scris:
PPG a scris:Se mai vorbea pe aici despre "Pulica Finaru". Eh, acest "Pulica Finaru" tocmai si-a desfasurat un turneu mondial de vreo doua saptamini, in mare parte prin patria capitalismului si a democratiei - America! Din cite am inteles, turneul era pe tema recentei sale lansari de carte, primul roman scrisoare. Deci realizarea tre' sa fi avut un anume succes in bransa respectiva. E mai bine asa decit vreun "Puloi Politruc" versat sau varsat pe net.
As fi postat o captura macar, exemplificativa, dar n-o fac pentru ca cele de pe FB nu-s publice.
Tu si PulicaFinaru, ati aranjat banarea mea pe primul meu cont pe Acasa.Nu am uitat sa stii bine
Nu te mai suport, intelege lol!
Pulică... Auzi. Laughing
Acest Tavi Florian, obsedat sexual şi bolnav psihic, nu ştiu cum mai are curaju' să scoată capu' în lume.
Sylver Cheetah 53
Sylver Cheetah 53
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1018
Data de inscriere : 20/10/2014
Localizare : Milky Way

http://youplay.ro

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Adi_bad_boy Sam Noi 18, 2017 9:35 pm

Daniel tu l-ai prins pe Star Celestial(Pulica Finaru). Pe Forumul de pe Acasa? Era singul sustinator a clapaugului, zici ca ii era avocat Very Happy

Adi_bad_boy
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 256
Data de inscriere : 21/04/2015

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Sylver Cheetah 53 Dum Noi 19, 2017 7:15 pm

Salut, Adi!
Nu prea l-am citit. Parcă a fost şi moderator, nu?
Sylver Cheetah 53
Sylver Cheetah 53
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1018
Data de inscriere : 20/10/2014
Localizare : Milky Way

http://youplay.ro

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Noi 21, 2017 8:45 am

Pare ca, tot alergand sa-i cucereasca pe rusoi, amerlocii au alunecat pe propriul rahat. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Noi 26, 2017 1:06 pm

Articolul din Luju nu e destinat cretinilor #rezist, ei necitind site-ul etichetat ca fake news, ci e conceput special pentru securistii care inca mai spera sa-i icoloneze pe retardati ceva mai pe seara, la proteste. laugh laugh laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Lun Noi 27, 2017 3:59 pm

Dupa esecul de aseara al cretiniadei cu sindicalisti, Dragnea pare in sfarsit pregatit sa i-o traga baschetozei. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Noi 28, 2017 7:52 am

Ca si in 2012, cand au crezut ca pot scapa de dracu' cu un referendum, miorii si-au pus sperantele in eroul de obicei molcom, dar subit invartosat Tudorel, sperand ca va schimba, cu ajutorul parlamentului, Legile Macovei (supranumite si ale Justitiei). Iata insa ca Departamentul de Stat amerloc se arata ingrijorat, imediat dupa ce Sasalaul a semnat, in numele boborului care l-a ales, decretul prin care miorii platesc birul de 5 miliarde de coconeti, iar stapanii lor depoziteaza niste fier vechi cu eticheta Patriot p-aci, prin batatura.  laugh



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


In aceasta situatie teribila, de tip si cu banii luati, si fututi in kur, miorii vor strange din dinti si vor cauta salvarea mai la est, la tatucul Putin, in speranta ca rusoii sunt inca adeptii sexului normal, cel mult cu niscai perversiuni orale. laugh

Dan Diaconu
3 ore ·

M-am săturat de SUA!

M-am săturat de sfaturile lor, de susţinea lor pentru dictaturile deviante din ţara mea, de amestecul grosolan în treburile noastre interne. SUA e mai toxică decât Uniunea Sovietică de pe vremuri, mai rudimentară decât soldaţii ruşi care violau femei şi umblau cu ceasurile de masă legate de gât, mai hrăpăreaţă decât SOVROM-urile, întreprinderile care jefuiau economia românească.

Agenţii paraşutaţi sau pregătiţi azi de SUA sunt mai violenţi şi mai imbecili decât veneticii veniţi în anii 50 pe tancuri pentru a instaura prin teroare „democraţia popoarelor”. De altfel, ceea ce se întâmplă acum e o reinstaurare a acelei terori, utilizând tehnicile moderne de propagandă şi control. De-aceea nu e de mirare că agenţii folosiţi acum sunt, de cele mai multe ori, odraslele celor veniţi pe tancuri. Fie că vorbim de unul care se dă istoric american, dar a copilărit în Primăverii, de altul care chipurile apără o etnie de „violenţa” românilor, asta după ce tac-su a stat o istorie călare pe „izvorul” de marxism-leninism, fie că sunt atâţia alţi tiriplici mâncând rahat de la diverse niveluri ale statului-paralel-terorist instaurat absolut ilegitim.

Stalinismul se reinventează prin figuri sinistre precum cea a neotătucului băsescu jucând rolul lui Gheorghiu Dej şi ţinut la putere prin teroare sau a stalinistei Koveşi, reîntruparea naturală a Anei Pauker. Securitatea de azi e la fel de violentă precum cea din trecut, iar Justiţia a ajuns o jucărie telecomandată prin interpuşi de-ai Washington-ului, o formă fără fond, similară „Tribunalelor Poporului”, acele instituţii care executau fără milă orice individ bănuit a aduce atingere „măreţei idei a comunismului”. Pe vremea aceea tancurile erau cele care asigurau „adeziunea” faţă de ideile comunismului revoluţionar. Acum nu mai e nevoie decât de-un ambasador prost şi ticălos care poate face orice-l taie capul. Asta pentru că va găsi de fiecare dată ecouri pozitive în presa subvenţionată prin agenturi, instituţii de presiune lucrând acum la lumină ca onorabile ONG-uri. Ruşii au instaurat Scânteia ca organ suprem al presei de partid şi de stat. Dacă te cânta cineva la Scânteia erai distrus. Acum scânteia propagandei de atunci s-a multiplicat. Avem televiziuni care înfierează de mii de ori mai revoluţionar decât „Scânteia”, site-uri care au reintrodus teroarea înfierării proletare şi logica buruienoasă a anilor 50. Şi-avem, desigur, sute şi mii de „voci ale poporului” care repetă sincronizat pe facebook, pe bloguri şi în tot mediul electronic sloganurile şoptite cu binecuvântarea „luminii” de la Ambasada SUA.

Sunt disperat să constat că biata mea ţară trebuie să treacă din nou printr-o etapă nefastă a istoriei. A fugit de teroarea rusească atunci când mai slăbise laţul pentru a se înhăma benevol la un laţ mult mai pervers şi mai strâns. Am fugit de falsitatea „unanimităţii” pentru a intra în coşmarul lipsei de valoare a votului corect. Am căutat să păşim pe un alt drum scârbiţi de lipsa libertăţii cuvântului pentru a trezi înhămaţi în jugul corectitudinii politice, a nou-limbii „democratice”. Înainte erai înfieerat cu mânie proletară pentru opiniile care nu se potriveau ideologiei, azi eşti automat exclus pentru că nu repeţi în credinţă şabloanele lingvistice şi de gândire ale neo-ideologiei. Am fugit ca de dracu de comunism pentru a nimeri în comunismul de piaţă, în care statul a fost înlocuit cu corporaţia, propagandistul de partid cu „băiatul de la marketing”, iar şeful de cadre cu „stăpânul stupid” de la HR. Comunismul a murit pentru că nu era suficient de radical. Am fugit de el pentru a ne trezi în plin neoliberalism, versiunea mai tânără, mai vivace şi mai setoasă a comunismului.

Am trăit în vremea cealaltă lucrurile care acum vin impuse cu aceeaşi esenţă. Am suportat imbecilitatea, incultura şi primitivismul comuniştilor astfel încât reluarea de la zero a aceloraşi metehne stupide sub tragicomica butaforie a democraţiei „de sorginte” americană mi se pare cea mai proastă glumă a istoriei. M-am săturat de SUA pentru că eram sătul până peste cap de Uniunea Sovietică. M-am săturat de propaganda americană pentru că cea comunistă îmi provoca greaţă. M-am săturat de business-urile lor, de eticheta şi de „value proposition-urile” lor pentru că eram deja scârbit de modul în care eram jefuiţi de ruşi. A sări de la unii care te furau la alţii care iau fulgii de pe tine, dar mai cu ştaif, e o altă faţă a neputinţei, a ironiei nefaste a istoriei.

M-am săturat de SUA ca de mere acre! Nu-mi plac filmele lor de căcat în care eroul „cel mai pozitiv” babardeşte eroul „cel mai negativ”, nu-mi place cultura superficialităţii pe care-o impun lumii, nu-mi place prosperitatea lor tradusă în obezitate, nu-mi plac excesele lor ridicate la rang de bunăstare, nu-mi place nimic din ce e-al lor! M-am săturat de butaforia ieftină vândută pe post de marfă de lux, de zâmbetul fals care ascunde în spatele său adevărate tragedii, de lumea poleită la suprafaţă pentru a arăta bine, în timp ce-n subsoluri sau în spatele „frumuseţii” tronează mizeria cea mai cruntă.

M-am săturat de voi, imbecililor! Nu vreau să fiu „om carcasă”, nu vreau să fiu superficial ca voi! Ştiu că am o viaţă - scurtă ce-i drept - dar, cu atât mai mult, ştiu că sunt obligat să trăiesc tot ce poate fi mai bun, nu doar să mă prefac, să-mi impun şi să cred că surogatele pe care le livraţi voi ţin loc de fericire şi împlinire.

M-am săturat de SUA! Plecaţi la dracu' cu ea, acolo unde-i e de fapt locul!






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  PPG Mar Noi 28, 2017 12:41 pm

Sloganul de incepere si incheiere e foarte previzibil acelei tabere de politruci. Cirnatul dintre terminatii e de umplutura. Cred ca numai la oligofreni prinde. Iar comparatia intre SUA si Rusia - scoasa a fi favorabila celei din urma - depaseste nesimtirea, ci tine de domeniul clinicului. Faptele vorbesc de la sine; istoricul, promovarile, ierarhizarile valorice si rezultatele in definitiv ale celor doua mari puteri avind relevanta, nu flatulatiile vreunui specimen obscur si abject.

PS: Asocierile fortate cu un nume, conectabil la rindul sau cu epoca ceausista, reprezinta elemente tipice de manipulare. Dar de ce n-or spune toti rahatii astia, cuprinsi de diareii penibile, amendamentele controversate din asa-zisa reformare a legilor justitiei din vremea actuala a PSD-ului?! De exemplu, dosarul unui procuror de caz va putea fi inchis la discretie de catre seful sau ierarhic sau de catre ministrul justitiei (care-i om politic, deservind interesele majoritatii parlamentare)!! Deci porcii cercetati penal, dar "votati de popor" si trimisi in parlament, vor avea putere de decizie daca sa fie ei insisi anchetati sau nu! CUM SUNA TREABA ASTA, MAI JIGODIILOR BELITE, CUPRINSE BRUSC DE UN MARE PATRIOTISM SI SPIRIT CIVIC?!

PS2: Ceea ce nu discern cretinii (usor manipulabili) e ca nimeni nu ne cotropeste sau ne mulge cu forta, ci lucrurile astea se intimpla din neputinta, ticalosia si aportul clasei politice corupte care ne-a condus dupa '89. Dejectiile umanoide care si-au avut in vedere interesul personal, nu national; imbecili incapabili sa legifereze si sa negocieze mai dur cu strainii. Ei doar se lamenteaza in presa locala (de casa), prostindu-i pe prosti. Si eu sint satul de infectia corporatiilor, prin metodele lor discretionare de selectie mai ales in zonele astea, metode care in orice caz nu-s in corelatie cu ramasitele noastre din sistemul comunist ramas nereformat (uzat moral). Dar nu intind discutia in zona personala. Asa e economia de piata si competitia capitalista - cu unii romanasi care isi accepta rolul de "carcase" pentru cistiguri banesti frumusele. Deci la ei si la noi toti sa ne uitam mai intii, inainte de a vitupera aiurea, si sa ne hotarim ce orinduire vrem.


Ultima editare efectuata de catre PPG in Mar Noi 28, 2017 1:19 pm, editata de 2 ori

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mar Noi 28, 2017 1:04 pm

ENKI a scris: Iata insa ca Departamentul de Stat amerloc se arata ingrijorat, imediat dupa ce Sasalaul a semnat, in numele boborului care l-a ales, decretul prin care miorii platesc birul de 5 miliarde de coconeti, iar stapanii lor depoziteaza niste fier vechi cu eticheta Patriot p-aci, prin batatura.  laugh


La cat este de eliptic comunicatul ala, l-o fi compus careva sorosist din gasca lui Iohannis. Nu-i doare nici in 3 litere pe americani sa bage soparle de genul asta la pachet cu rachete Patriot. Probabil ii amuza sa ne agite, Romania fiind in coasta Rusiei. Cu cat e lumea mai agitata in regiune, cu atat mai mult se bucura armatorii. Oricum, comunicatul ala este o obraznicie, fara nicio legatura cu diplomatia.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Noi 28, 2017 2:56 pm

baso a scris:
ENKI a scris: Iata insa ca Departamentul de Stat amerloc se arata ingrijorat, imediat dupa ce Sasalaul a semnat, in numele boborului care l-a ales, decretul prin care miorii platesc birul de 5 miliarde de coconeti, iar stapanii lor depoziteaza niste fier vechi cu eticheta Patriot p-aci, prin batatura.  laugh


La cat este de eliptic comunicatul ala, l-o fi compus careva sorosist din gasca lui Iohannis.   Nu-i doare nici in 3 litere pe americani sa bage soparle de genul asta la pachet cu rachete Patriot. Probabil ii amuza sa ne agite, Romania fiind in coasta Rusiei. Cu cat e lumea mai agitata in regiune, cu atat mai mult se bucura armatorii. Oricum, comunicatul ala este o obraznicie, fara nicio legatura cu diplomatia.
Azi am fost pe graba inca de dimineata, asa ca n-am cautat comunicatul amerlocilor in original. Poate mai pe seara. Pana atunci, inclin sa cred ca ai dreptate, se pare ca a varat yankeul purtator de vorbe un cuvant cu multe intelesuri p-acolo, ca sa-l foloseasca Klemm cum vrea muschii lui. veselie bine

Bogdan Tiberiu Iacob
4 ore ·

Mă distrez urmărind ditamai scandalul provocat de comunicatul departamentului de stat, unde mărul discordiei e verbul ”to urge”.
Care verb, al naibii, are tupeul să însemne, în egală măsură, a îndemna, a încuraja, a cere, a forţa, a grăbi, a instiga, a constrânge, a zori, a sili, a presa, a porni, a pistona, a mâna, a invita, a incita, a îmbia.
Deci, ce ne fac americanii? Ne îndeamnă, ne forțează, ne instigă, ori ne îmbie? Ca să știm dacă ieșim cu furci și topoare ori, dimpotrivă, mai comandăm un hamburger cu de toate?...





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Noi 28, 2017 4:34 pm

In urma cu 15 minute a aparut si un editorial al lui BTI, lamuritor, mai ales ca e facut ca o concluzie a unei zile cel mai probabil nebunesti pentru cine a urmarit mass-media. Norocul meu ca n-am avut timp. laugh


Mesajul de la Washington: isterie nationala pentru o furtuna intr-un pahar cu apa


Mesaj vehement, chiar foarte dur, transmis de la vîrful administrației americane în legătură cu situația îngrijorătoare din justiție: este o problemă care nu mai poate fi tolerată și trebuie luate măsuri neîntîrziat. Pentru că ceea ce avem noi nu se mai cheamă justiție, ci o glumă. Avem o justiție de rîsul curcilor, incapabilă să găsească ac de cojocul celor care aduc mari prejudicii țării.
Nu, nu e vorba de decriptarea comunicatului de ieri al Departamentului de stat american privind justiția din România, ci de recentele declarații directe ale președintelui Donald Trump la adresa justiției americane, pe care o acuză că e neputincioasă în fața fenomenului terorist.

   “We need quick justice and we need strong justice — much quicker and much stronger than we have right now. Because what we have right now is a joke and it’s a laughingstock. And no wonder so much of this stuff takes place.”

”Avem nevoie de o justiție promptă și avem nevoie de o justiție puternică – mult mai rapidă și mai puternică decît cea pe care o avem acum. Pentru că ceea ce avem acum e o glumă și e de rîsul curcilor. Nici nu e de mirare că se întîmplă ceea ce se întîmplă ” a spus Trump, cu referire la tragedia de la începutul lunii, cînd un șofer cu dubă a ucis mai mulți oameni la New York. Mă rog, rîsul curcilor ar fi traducerea noastră liberă a formulei ”laughingstock” folosită de Trump, dar e destul de aproape.
Raportat la upercutul expediat de Trump în bărbia justiției americane, noi avem parte, mai degrabă, de un bobîrnac amical.
Și totuși.
Un comunicat de șapte rînduri al biroului de presă al D.S. a torpilat, ieri și azi, efectiv, presa, o parte a societății și clasa politică.

   ”Statele Unite constată cu îngrijorare că Parlamentul României are în vedere o legislație care ar putea submina lupta împotriva corupției și ar putea slăbi independența judiciară în România. Această legislație, propusă inițial de Ministerul Justiției, amenință progresul pe care România l-a făcut în ultimii ani în construirea unor instituții judiciare puternice, protejate de intervenția politică. Solicităm Parlamentului României să respingă propunerile care slăbesc statul de drept și pun în pericol lupta împotriva corupției.”

Un comunicat care merita tratat cu calm și atenție, dar nu mai mult de atît.
De ce?
Pentru că e vorba de ceea ce am numi un mesaj ”ușurel”.
Un fel de tragere discretă de mînecă.
Un mesaj în care se atrage atenția să nu se ajungă, la un moment dat, la o situație neplăcută pentru justiție, după dezbaterea din parlament, fără a se înfiera, punctual, vreo inițiativă anume. Se vorbește doar ipotetic: ”ar putea”.
Că e vorba de un mesaj mai degrabă banal, de lucru, să-i spunem, o relevă și locul unde a fost plasat: pe siteul D.S., în secțiunea rezervată comunicatelor de presă.
O secțiune unde se postează în fiecare zi o droaie de mesaje, și toate de calibru mărunt.
Analizîndu-le atent, observăm că e vorba, în general, de mesaje de felicitare cu ocazia unor zile naționale, îngrijorare după atacuri teroriste în varii colțuri ale planetei ori după cutremure, marcarea Zilei Transexualilor ori a Zilei Prințesei de Monaco, felicitări la alegerea unor șefi de stat, apeluri pentru o apă mai curată, felicitări Argentinei pentru adjudecarea organizării unei expoziții ori satisfacție pentru capturarea lui Mustafa al-Imam. Mesajul privind România, bunăoară, e plasat lîngă felicitările de ziua Albaniei și cea a Mauritaniei.
Biroul de presă al D.S. nu face ordine pe planetă, nu dă de pămînt cu lideri politici, nu rupe relații cu parteneri strategici, ci, prin definiție, doar explică mai clar presei americane și celei străine anumite poziții și viziuni ale administrației americane. (”The Office of Press Relations supports the President and Secretary of State by explaining the foreign policy of the United States and the positions of the Department of State to domestic and foreign journalists”.)
Mai mult de atît, chiar și comunicatele sus pomenite – deși ”ușurele”, cum spuneam – au o anume ierarhie a importanței, pentru că unele dintre ele sunt asumate de însuși secretarul de stat Rex Tillerson.
Cele mai mărunte, sunt opera doar a purtătoarei de cuvînt Heather Nauert, această Mădălina Dobrovolschi de peste ocean, responsabilă pentru comunicatul de aseară.
A-ți imagina că SUA dă mesaje de forță, mesaje cu adevărat importante, prin biroul de presă înseamnă naivitate în stare pură.
Una peste alta, un comunicat care nu trebuie neglijat, exprimînd interesul real american pentru legile justiției de la noi, dar în niciun caz nu trebuie transformat în motiv de scandal național.
Nici nu are rost să mai amintim circul stîrnit de verbul ”urge” din comunicat, care are multiple înțelesuri precum a îndemna, a încuraja, a cere, a forţa, a grăbi, a instiga, a constrânge, a zori, a sili, a presa, a porni, a pistona, a mâna, a invita, a incita, a îmbia.
Partizanii noilor legi au luat sensul cel mai aspru, vorbind despre un veritabil ordin dat de SUA țării noastre: ”Cerem imperios să respingă propunerile”.
Adversarii lor au mers pe varianta soft: ”Îndemnăm Parlamentul să…”.
Mai grav a fost cu politicienii și ale lor reacții furibunde.
Dragnea și Tăriceanu au replicat nervos, într-un comunicat în numele legislativului, PNL și PMP s-au cocoșit că e groasă, USR a cerut – record de slugărnicie – încetarea imediată a dezbaterilor pe marginea noile prevederi, în comisia specială, PSD a băgat placa cu suveranitatea, ministrul Justiției s-a îmbățoșat și el, Ponta și-a amintit de meciul cu Dragnea, Florin Iordache a încercat justificări, politicieni precum Șerban Nicolae, Liviu Pleșoianu, Renate Weber, Norica Nicolai, Cătălin Predoiu, Codrin Ștefănescu ori Daniel Gheorghe s-au declarat jigniți pînă în măduva ființei de român, la fel și unii magistrați ori legendarul CTP. S-au vehiculat formule grave precum ”atac devastator”, ”lovitură de grație”, ”alertă”, ”parteneriat în pericol” șamd.
Totul din cauza unui comunicat de rutină al fătucii de la biroul de presă, a cărui unică menire a fost să transmită public mesajul că SUA nu doarme în post și nu vrea surprize neplăcute. Cam atît.
Greu să nu-ți zboare mintea la satisfacția lui Salieri, în filmul ”Amadeus”, că la repetiția unei opere a lui Mozart, împăratul, aflat în sală, a căscat de două ori și creația a fost scoasă de pe afișe după cîteva reprezentații. Dacă ar fi căscat de trei ori, o scoteau pe loc, mai puncta, cu năduf, invidiosul.
Chiar așa: dacă biroul de presă al D.S. ”căsca” mai mult de șapte rînduri, ce se întîmpla cu România? Se răsturnau, probabil, Carpații și insula Belina devenea deșert saharian.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Totusi, nu pot sa nu ma intreb daca amerlocii n-or fi intentionat, de fapt, sa scoata de prin ascunzisuri antiamericanii mioritici, unul dintre ei fiind balalaul de Pledoiu. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mar Noi 28, 2017 5:27 pm

Bine, sunt situatii in care fasuri din astea,americane, pot da nastere la reactii de adversitate destul de dure, generand tensiune. Din acest motiv spun ca respectivul comunicat nu e diplomatic. In plus, vine si dupa un sir de iesiri ale lui Klemm in decor, de dragul lui Kovesi. Mai bine se abtineau. Eu cred ca au bazait cei din camarila lui Iohannis pt. comunicatul asta, ca sa dea o legitimate in plus protestatarilor la legile justitiei.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Noi 29, 2017 7:41 am

baso a scris:Bine, sunt situatii in care fasuri din astea,americane, pot da nastere la reactii de adversitate destul de dure, generand tensiune. Din acest motiv spun ca respectivul comunicat nu e diplomatic. In plus, vine si dupa un sir de iesiri ale lui Klemm in decor, de dragul lui Kovesi. Mai bine se abtineau. Eu cred ca au bazait cei din camarila lui Iohannis pt. comunicatul asta, ca sa dea o legitimate in plus protestatarilor la legile justitiei.
Nu stiu de ce, am impresia ca iezuitul Maior e implicat in poveste, ajungand cumva sa-i plaseze purtatoarei de cuvant a Departamentului de Stat textuletul care sa fie postat p-acolo, pentru a agita apele p-aci. suspect

Chris Terhes
10 ore ·

Am vorbit cu mai multi oficiali de la Departamentul de Stat al SUA si nimeni nu poate preciza, punctual, care ar fi acele "propuneri" din proiectele de modificare a legilor justitiei care ar afecta independenta justitiei ori pune in pericol lupta anticoruptie.

Un oficial de rang inalt pe care l-am intrebat pe ce isi fundamenteaza cererea ca legile sa fie retrase din Parlament, mi-a spus ca ei nu au cerut asa ceva si nici "si-ar permite sa o faca". I-am spus ca presa din Romania asa a prezentat pozitia lor, ca si cum Departamentul de Stat ar fi cerut ca legile sa fie retrase din Parlament.

Mi-a spus ca ei nu au cerut sa fie retrase proiectele de lege privind modificarile la legile justitiei, ci doar au exprimat ingrijorari privind proiectul initial facut de Ministerul Justitiei si au indemnat ca propunerile "care slăbesc statul de drept și pun în pericol lupta împotriva corupție" sa fie respinse de Parlament.

I-am spus ca proiectul de lege propus de Ministerul Justitiei nu a fost asumat de Guvern, deci nu a intrat in Parlament, ce se discuta acum fiind alte proiecte de lege. Persoanei nu-i era clara distinctia.

Tuturor celor cu care am vorbit le-am cerut sa spuna concret care "propuneri" din actualele proiecte aduc atingere independentei justitei ori luptei anticoruptie si nimeni nu mi-a putut oferi un raspuns. Unii mi-au spus ca vorbesc "in principiu".

Le-am replicat ca aici vorbim despre afirmatii fara echivoc facute cu privire la proiecte de legi concrete, nu abstracte.

Nici un oficial al Departamentului de Stat nu mi-a putut preciza la ce "propuneri" concrete s-au referit in comunicatul lor, propuneri care - dupa spusele lor - ar afecta statul de drept, independenta justitiei ori lupta anticoruptie din Romania.

Vom eleva acest subiect pe scara ierarhica in Washington pana cand problema va fi clarificata.

In toata aceasta dezbatere ar fi binevenita o reactie urgenta a ambasadei SUA la Bucuresti care sa prezinte public acele propuneri adoptate de Comisie care, sustin ei, ar aduce atingere statului de stapt si luptei anticoruptie.

Chris Terhes
Romanian Community Coalition





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mier Noi 29, 2017 8:22 am

Demersul Sorinei Matei precum si vizita recenta facuta de Ludovic Orban in USA ori comentariile lui Klemm de dinaintea comunicatului aparut pe pagina DS al USA, confirma faptul ca am intuit bine dedesubturile cu circuit inchis ale aparitiei acelui comunicat. Oricum, au fost mai multi care au intuit corect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cred ca ambasadorul Klemm reprezinta in primul rand  interesele in Romania ale unora din vechea administratie. Tinand cont ca frecvent si-a exprimat  ingrijorarile sau sprijinul pt. baschetoza, ca si cum SUA vorbea prin gura lui in momentele dificile pt. protejata , nu e de mirare ca stilul comunicatului DS e foarte asemanator cu comentariile publice ale lui Klemm anterioare . Ceea ce insa nu l-a impiedicat , cu tupeul lui specific, sa ne atraga atentia ca nu cumva sa ne gandim ca el ar fi artizanul publicarii respectivului comunicat pe site-ul DS al USA. Nu ca i-ar fi fost dificil sa traga lejer de niste sfori ca sa apara partul ala, stiind cat de sensibili sunt romanii la parfumuri americane laugh

În document nu scria «ambasadorul Klemm sau Ambasada SUA», scria că Statele Unite ale Americii sunt preocupate de statul de drept”
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mier Noi 29, 2017 8:47 am

ENKI a scris:
Nu stiu de ce, am impresia ca iezuitul Maior e implicat in poveste, ajungand cumva sa-i plaseze purtatoarei de cuvant a Departamentului de Stat textuletul care sa fie postat p-acolo, pentru a agita apele p-aci. suspect

N-as crede ca doar la fluieratul sorositilor de la noi, Maior a reusit sa ajunga la aia si s-o cucereasca cu o ciucalata si un buchet de flori pt. a posta pe site textuletul respectiv ca sa agite apele p-aici raset Tipa n-a postat comunicatul ala ca asa i-a venit dupa ce a halit ciucalata. Careva grangure american, pe aceeasi filiera cu Klemm, i-a dat textul ca sa-l posteze. Cred ca ar fi o mare problema pt. DS al USA ca o purtatoare de cuvant sa cedeze ispitei si sa execute ordine primite de la ambasadorul unei tari, oricarei tari, in USA. vesel Una din asta ar putea declansa chiar al 3-lea razboi mondial , fara sa aiba habar Trump sau Congresul American ca de la o ciucalata, urmata de un part, se poate declansa ditamai razboiul. Laughing

Nu ma astept ca DS al USA sa recunoasca faptul ca au gafat diplomatic si sa-si ceara scuze pt. agitatia generata de un part. Insa ar fi de datoria lor sa aduca lamuriri suplimentare. Cum s-ar zice, sa-si nuanteze pozitia , in sensul ca respecta suveranitatea poporului roman si ca nu se amesteca in treburile noastre interne . Urmata imediat de inlocuirea lui Klemm. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mier Noi 29, 2017 12:36 pm

Am aruncat un ochi la postarea buclucasa de pe FB-ul DS al USA. Multi romani le ureaza de bine. Laughing

O astfel de gafa, absolut prosteasca, face parte din categoria celor care ar putea provoca iesirea unor oameni  suparati in strada. Laughing Aproape ca-i simt si pe rusi dupa colt, extaziati la gandul ca romanii sa iasa in strada, strigand sloganuri antiamericane de genul :Klemm, marsh acasa-n USA ta ! si SUA, nu uita; Romania nu-i colonia ta ! etc laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Noi 29, 2017 12:49 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
Nu stiu de ce, am impresia ca iezuitul Maior e implicat in poveste, ajungand cumva sa-i plaseze purtatoarei de cuvant a Departamentului de Stat textuletul care sa fie postat p-acolo, pentru a agita apele p-aci. suspect

N-as crede ca doar la fluieratul sorositilor de la noi, Maior a reusit sa ajunga la aia si s-o cucereasca cu o ciucalata si un buchet de flori pt. a posta pe site textuletul respectiv ca sa agite apele p-aici raset Tipa n-a postat comunicatul ala ca asa i-a venit dupa ce a halit ciucalata. Careva grangure american, pe aceeasi filiera cu Klemm, i-a dat textul ca sa-l posteze. Cred ca ar fi o mare problema pt. DS al USA ca o purtatoare de cuvant sa cedeze ispitei si sa execute ordine primite de la ambasadorul unei tari, oricarei tari, in USA. vesel Una din asta ar putea declansa chiar al 3-lea razboi mondial , fara sa aiba habar Trump sau Congresul American ca de la o ciucalata, urmata de un part, se poate declansa ditamai razboiul. Laughing

Nu ma astept ca DS al USA sa recunoasca faptul ca au gafat diplomatic si sa-si ceara scuze pt. agitatia generata de un part. Insa ar fi de datoria lor sa aduca lamuriri suplimentare. Cum s-ar zice, sa-si nuanteze pozitia , in sensul ca respecta suveranitatea poporului roman si ca nu se amesteca in treburile noastre interne . Urmata imediat de inlocuirea lui Klemm. laugh
Io-s destul de convins ca Maior, Coldea si baschetoza au si cetatenie americana, Maior putand fi chiar agent CIA.   vesel
In aceasta ultima calitate il banuiesc drept posibil influencer al postatoarei de mesaj pe site. Daca nu direct, atunci printr-un intermediar credibil, poate chiar prin... Klemm. laugh
Mai banuiesc si ca tov. Klemm este un pion in reteaua lui Soros - directia trafic de arme. Laughing
Cat despre lamuriri si nuantari, cica ar fi cuvantat Rex, ala aterizat zilele trecute la Bucuresti pentru a-i baga in priza pe parlamentari sa voteze achizitionarea de Patrioate.

Rex Tillerson a scris:
- vrem ca partenerii noștri să fie puternici, suverani, prosperi și dedicați idealurilor occidentale
- Albania, Croația, România au alocat 2% pentru apărare. Aceste națiuni știu că trebuie să investească în securitate și libertate. Natiuni care au trăit sub dictatura comunistă înțeleg libertatea. Dacă nu avem suveranitate nu avem libertate.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Noi 29, 2017 12:53 pm

baso a scris:Am aruncat un ochi la postarea buclucasa de pe FB-ul DS al USA. Multi romani le ureaza de bine. Laughing

O astfel de gafa, absolut prosteasca, face parte din categoria celor care ar putea provoca iesirea unor oameni  suparati in strada. Laughing Aproape ca-i simt si pe rusi dupa colt, extaziati la gandul ca romanii sa iasa in strada, strigand sloganuri antiamericane de genul :Klemm, marsh acasa-n USA ta ! si SUA, nu uita; Romania nu-i colonia ta ! etc laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Citisem cu putin timp in urma postarea pesedistului pletos si chiar ma intrebam cum va arata mitigul organizat de clanul oltenilor. laugh bine
Io ma astept la un miting de sustinere organizat de PSD si in ziua in care se vor vota noile "legi ale justitiei". Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mier Noi 29, 2017 2:22 pm

ENKI a scris:
baso a scris:Am aruncat un ochi la postarea buclucasa de pe FB-ul DS al USA. Multi romani le ureaza de bine. Laughing

O astfel de gafa, absolut prosteasca, face parte din categoria celor care ar putea provoca iesirea unor oameni  suparati in strada. Laughing Aproape ca-i simt si pe rusi dupa colt, extaziati la gandul ca romanii sa iasa in strada, strigand sloganuri antiamericane de genul :Klemm, marsh acasa-n USA ta ! si SUA, nu uita; Romania nu-i colonia ta ! etc laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Citisem cu putin timp in urma postarea pesedistului pletos si chiar ma intrebam cum va arata mitigul organizat de clanul oltenilor. laugh bine
Io ma astept la un miting de sustinere organizat de PSD si in ziua in care se vor vota noile "legi ale justitiei". Laughing

Ramane de vazut daca va fi miting si cum va arata el. Yo doar am precizat ca partul american e de natura sa scoata oameni suparati in strada. Depinde cum e gestionata obraznicia asta. Prea putin conteaza ce a vrut sa comunice poetul si pe cine a vrut sa ajute; partul scos nu mai poate fi bagat inapoi iar cei oripilati de miros s-ar putea sa fie multi si iritati de gafa americaneasca. Ia sa fi fost Klemm ambasador in Franta in conditii similare iar DS al USA sa publice un comunicat cu miros de part klemmian cu to urge si to reject in el, porunca data parlamentarilor francezi...Cam cate zile crezi ca mai putea rezista Klemm in Ambasada SUA din Paris ? Laughing Franjuri, troaca de porci l-ar fi facut francezii si la TV, si pe interent, si pe strada.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Noi 29, 2017 3:41 pm

BTI a cautat si se pare ca a si gasit femeia responsabila de comunicat. De la ea la Maior, trecand prin dublul doctor Ben Oni, ar mai fi doar un pas de facut. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



EDIT. Tovarasa Corina a si tradus in neolimba #rezist, pe pagina ei de feisbuc, Komunicatul. Laughing


Corina RebegeA a distribuit postarea publicată de Platforma România 100.
16 ore ·

It’s now or never - vorba cântecului.
Și ce se poate face via Raluca Alexandra Prună:

DESPRE UN COMUNICAT AL PARTENERULUI STRATEGIC AL ROMÂNIEI

Departamentul de Stat al Statelor Unite, in comunicatul de ieri, e scurt, sec și extrem de dur. 5 rânduri care spun ca atacul PSD/ALDE la justitie a trecut linia roșie. Cheia de bolta, e in ultima fraza: urge, rule of law, fight against corruption.

We urge the Parliament of Romania to reject proposals that weaken the rule of law and endanger the fight againt corruption.

DESPRE REACTIA PROVINCIALA DE LA BUCURESTI
Un comunicat lung, semnat de șefii camerelor, unul condamnat definitiv și urmărit penal in alt dosar, altul trimis in judecata pentru mărturie mincinoasa.

Cuvinte cheie: suveranitatea poporului, presiune, încălcări frecvente ale drepturilor cetățenești in România, interceptări măsluite, șantajarea judecătorului, încălcare flagranta a drepturilor fundamentale ale omului de către magistrati, abuzuri.

Așa e prezentată țara noastră de către cei care vorbesc in numele nostru. Dacă as veni de pe Marte, m-as întreba cum de o asemenea țara e in NATO și UE?!

Și in final, după ce mesteca suveranitatea poporului exercitata prin parlament, o punere la dispoziție, cu bucurie, a Parlamentului poporului către americanii ăștia care se amesteca in treburile noastre interne, prin documentele referitoare la principiile (?!) procesului de reforma a sistemului judiciar.

DESPRE CE CONCLUZII PUTEM TRAGE

1. O veste buna. E identificat statul paralel împotriva căruia PSD/ALDE a declarat război. E însuși statul de drept (așa ne deslușește ultima fraza din comunicatul Departamentului de Stat).

2. Nimeni nu e păcălit de situatia din România unde un grup de persoane cu probleme penale a decis sa nu se apere in instanța, ci sa dea foc instituțiilor, poate, poate ard probele și chiar instanța. Justiția din România e supusa celui mai îngrozitor atac din istoria noastră recenta. Și vocea societatii civile, a 4000 de magistrati din 6500, CSM și instituțiilor judiciare este ignorata vinovat.

3. Președinții PSD/ALDE nu au limita și nu se vor opri singuri. Ma întreb ce gândesc membrii PSD de aceasta preluare fără precedent a partidului in interes personal.

4. Costurile aventurii in care târăsc România un condamnat definitiv și un trimis in judecata trebuie cuantificate. Trebuie sa ne uitam întâi la numărul celor care părăsesc România scârbiți, in căutarea unei alte șanse - suntem țara cu cea mai mare creștere anuală a procentului din populație care emigrează, după Siria care e in război convențional. Scade forța de munca și creste pe măsura șansa ca in câțiva ani sistemul de pensii sa fie nesustenabil. Investitorii vor ocoli România - de ce ar veni cineva sa investească intr-o țara in care justiția va fi captivă?

5. Ministrul justitiei, Tudorel Toader, a mai ratat o ocazie in care dacă tăcea era perfect. Luatul de guler cu departamentul de stat e penibil.

6. In sfârșit, ambasadorului american la Bucuresti i se datorează scuze. Pentru ca a încasat toate mitocăniile politice locale după comunicatul din August 2017, deși limbajul era clar de atunci: Statele Unite erau îngrijorate.

CE E TOTUȘI DE FĂCUT?
Sa rezistam, sa insistam. Sa nu ne lasam intimidați de atacuri, amenințări și mașina de tocat știri false. Sa nu tăcem! Sa nu devenim scârbiți, sa nu întoarcem spatele cetății. Sa le arătam ca sunt un accident rușinos in istoria recenta a României, ca majoritatea nu poate fi tiranică numai pentru ca e majoritate. Și ca dreptul nostru de a vorbi și de a ne opune nu e tranzacționabil. E constituțional, tot așa ca și dreptul de a te apăra in instanța nu prin siluirea legilor și instituțiilor in Parlament.

Am și o sugestie concretă pentru opoziție. Ar putea prelua proiectele de legi ale justitiei de anul trecut pe care sa și le asume. Nu sunt proiectele mele, cum nici pachetul din 2004 la care am contribuit in mod direct și in chestiuni esențiale nu era pachetul meu și nu îmi poarta numele.

Proiectele din 2016 sunt rezultatul a 6 ani de dezbateri conduse de CSM, votate in Instanțe și parchete, rediscutate formal in 2016 cu toate asociațiile de magistrati (inclusiv cu UNJR prin dna Jud Girbovan, AMR prin dnele Jud Baltag și Ciucă sau APR prin procurorul Sima - adică exact persoanele in spatele cărora se ascund curajos Dragnea și Tariceanu in comunicatul de azi).
Sunt proiecte agreate cu Înalta Curte și Ministerul Public, sunt dezbătute public in centre mari universitare și cu respectarea legii 52/2003. Nu sunt perfecte. Dar sunt un start perfect pentru o resetare a jocului. Poate măcar 1 deputat sau senator al opoziției sa preia aceste proiecte ca inițiativa parlamentara. Totul e făcut și este public pe pagina ministerului justitiei: proiecte, aviz CSM, dezbaterile și corespondenta cu asociațiile de magistrati și toate instituțiile judiciare.
Platforma România 100
Ieri la 00:26 ·

Mișcările civice Corupția Ucide, Evoluție în Instituție, Geeks for Democracy, Inițiativa România, #Insist, Institutul pentru Politici Publice, Platforma România 100 și #Rezistența cer demisia imediată a Președintelui Camerei Deputaților Liviu Dragnea și a Președintelui Senatului Călin Popescu Tăriceanu.

Comunicatul Departamentului de Stat al SUA, principalul partener extern al României, este fără precedent și tranșant, și arată că tentativele PSD-ALDE de subordonare politică a justiției au devenit o problemă geopolitică, cu implicații privind securitatea militară a NATO și a României.

Interesele penale ale domnilor Dragnea și Tăriceanu pun nemijlocit în pericol viitorul democratic al României, domnia legii și drepturile fundamentale, securitatea țării și bunăstarea fiecăruia dintre noi.

Cerem, de asemenea, Partidului Social Democrat și ALDE să scape de liderii care ne îndepărtează de țările democratice și să retragă legile justiției din Parlament mâine, la prima oră.





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mier Noi 29, 2017 3:48 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare cu EDIT)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mier Noi 29, 2017 4:51 pm

Imi place ce de interpreti la ce a vrut sa spuna poetul laugh Numitorul comun ar fi acela ca aproape toti l-au inteles ca fiind fara precedent. In rest, fiecare cu varianta lui despre emanatia respectiva. Adeptilor Bisericii DNA li se pare normal si laudabil ca americanii sa ne dea porunci pt. a le canta rezistentilor in struna. Eu o consider gafa impardonabila pt. diplomatia americana, indeosebi in contextul dat, cu un Klemm devenit deja foarte antipatic pt. multi romani.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Noi 29, 2017 5:25 pm

baso a scris:Eu o consider gafa impardonabila pt. diplomatia americana, indeosebi in contextul dat, cu un Klemm devenit deja foarte antipatic pt. multi romani.

Pana la urma, poate chiar asta o fi fost misiunea antipaticului: sa-i ajute pe miori sa se reorienteze catre marele pretin de la rasarit. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mier Noi 29, 2017 6:17 pm

ENKI a scris:
baso a scris:Eu o consider gafa impardonabila pt. diplomatia americana, indeosebi in contextul dat, cu un Klemm devenit deja foarte antipatic pt. multi romani.

Pana la urma, poate chiar asta o fi fost misiunea antipaticului: sa-i ajute pe miori sa se reorienteze catre marele pretin de la rasarit. laugh

Oficioasele DNA, Hotnews si Revista 22, deja au si semnalat articolul laudativ facut de Sputnik la adresa celor 2 presedinti ai camerelor Parlamentului pt. replica data la Komunicatul DS al USA Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

E nashpa rau in ce tara traim Laughing Sa avem parte de un ambasador american idiot si de incantarea rusilor ca  a ajuns sa ne agaseze amerlocul tupeist Laughing Bine, nici nu ma asteptam ca rusii sa nu se bucure pt.gafa americaneasca. Aproape as zice ca ei au aranjat-o, pt. divertisment cu strigaturi in regiune...de dragul Patrioatelor cu care se va imbogati Deveselu laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Noi 30, 2017 6:57 pm

baso a scris:E nashpa rau in ce tara traim Laughing Sa avem parte de un ambasador american idiot ...

Cica imbecil ar fi un termen mai corect politic. laugh

Dumitru Iliescu
3 ore ·

SUNTETI IMBECIL, DOMNULE AMBASADOR HANS KLEMM???

Am luat la cunostinta, cu consternare, despre mesajul Departamentului de Stat, vis-a-vis de adoptarea legilor justitiei, de catre Parlamentul Romaniei. Am analizat cu atentie raspunsul primit, de doamna Sorina Matei, de la reprezentantul acestuia si am inteles ca mesajul a fost transmis la propunera dumneavoastra. Modul in care va adresati organului reprezentativ suprem al poporului, unica autoritate legiuitoare a tarii, autoritatea publica cea mai importanta a statului nostru, stat independent si suveran, este incalificabil si poate avea doar doua explicatii pertinente: sau santeti imbecil, domnule ambasador; ori interesele personale pot fi atat de afectate, de noile prevederi legislative, incat ati calcat in picioare toate uzantele diplomatice, jignind intr-un mod greu de calificat, poporul roman, care v-a primit cu bratele deschise. Si intr-un caz si in celalalt, nu gasesc nicio scuza a faptului ca va amestecati, in mod grosolan, in treburile interne ale Romaniei, despre care declarati, cu surle si trambite, ca va este partener. Asa se comporta cineva fata de un partener, care si-a dovedit din plin loialitatea fata de SUA, pana in acest moment?Daca la domnia voastra ma asteptam, la un asemenea comportament, cunoscandu-va antecedentele, nu ma asteptam, la atata imbecilitate, din partea celor de la Departamentul de Stat , care au transmis mesajul. Atitudinea voastra este aceea a unei mari puteri fata de o colonie, fata de un stat si un popor vasale. Daca, considerati ca vom admite acest tratament va inselati. Voi ne vorbiti noua despre coruptie, cand la voi coruptia este mai mare si mai profunda decat in oricare alta tara de pe planeta. N-ati fost in stare sa diminuati traficul de influienta si atunci l-ati legalizat, numindu-l lobby. Ati exportat coruptia, peste tot unde aveti relatii economice, oferind in mod constant mita, pentru a castiga cele mai importante licitatii, la preturi subevaluate. Ati declansat o criza mondiala prin coruptia existenta in sistemul financiar-bancar si in domeniul imobiliar. Putem sa va dam de zeci si sute de exemple de coruptie in SUA, cu mult mai multe decat in Romania, dar nicio autoritate romana nu s-a adresat voua, intr-o asemenea maniera. V-ar conveni ca Guvernul Romaniei sa se adreseze, pe acelasi ton, Congresului SUA, sa adopte, sau nu, o anumita lege? Cu siguranta, nu v-ar conveni. Atunci, voi de ce o faceti cu noi? Acum apare, mai clar ca oricand, ca modelulul pe care l-ati aplicat in Mexic, l-ati translatat si in Romania. Noi v-am primit in tara noastra ca prieteni, iar voi ati inceput sa ne cotropiti. Ne impuneti ordinea interna favorabila voua, nu prin mijloacele clasice, cu trupe de ocupatie, desi exista si aici un inceput, ci prin mijloace mult mai perfide, folosindu-va de structurile noastre de forta, pentru a va promova interesele, zanganind catusele oricui vi se opune. Va asiguram insa ca nu vom ceda asa usor! Sunt una dintre persoanele care au militat cu toata forta pentru integrarea Romaniei in NATO, pentru realizarea parteneriatului strategic cu voi. Am speranta ca nu voi fi nevoit sa regret acest lucru! In acest mod nu gandesc numai eu, ci milooane de romani, care cu totii se simt prfound jigniti si astapta sa va cereti scuze, in mod public, daca mai aveti o umbra de demnitate, de onoare...





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 27 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 27 din 33 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 33  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum