SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

+5
ENKI
Dracu' gol
Anahoret
(Still a)Live
delta
9 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Dum Dec 12, 2010 6:33 am

Krokodilul Chichiricios a scris:Luminiţa, dl.Funeriu este unul din puţinii PD-Lişti pe care-i respect.Domnia sa de fapt e PD-List din necesitate, nu din vocaţie- dar asta e alt lucru.Acuma sunt curios cum rămâne cu promisiunile către UE că din 2011 bagă 1% în cercetare.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

Mda, cei de la Consiliul Național pentru Cercetare Științifică ne-au asigurat în urmă cu vreo trei luni că în 2011 va crește cu 50% bugetul alocat cercetării (în comparație cu 2010), doar că între timp au fost niscaiva schimbări și demiteri pe acolo Laughing ... așa că naiba mai știe dacă este valabil ceea ce afirmau cei dinaintea celor de acum? suspect

P.S. Deontologul vânzătorul de diplome pe sub tejghea, după ce l-a susținut doar indirect pe Boc (dedicându-i zilnic minimum un thread), încet dar sigur începe să-i susțină direct pe diverși din grupul de interese a matolului... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Dum Ian 09, 2011 6:28 am

Krokodilul Chichiricios a scris:Lucrez pe contracte internaţionale- de prin 2003. În timpul dlui. ministru Anton- s-a lansat ideea că un cercetător ar putea câştiga- nu mai ţin minte cât- când l-am întrebat pe fostul nostru director a făcut semnul cel internaţional cu degetul şi mi-a spus că bugetul institutului e aprobat de către Ministerul de Finanţe (chiar dacă statul nu ne dă nimic) -şi ministerul nu e de acord decât dacă creşte global productivitatea în institut. Deci asta era prin 2004- suntem în 2011 şi uite că nu s-a schimbat nimic. Ce concluzie tragem noi din asta ? Că putem vorbi încă 100 de ani....
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

Păi, KroChi, yo habar nu am ce debandadă este pe la institutul la care spui că ai fi angajat, dar te pot asigura că dacă ai proiecte finanțate din fonduri independente de bugetul de stat, atunci te poți plăti lunar cu valoarea prevăzută în contract.
În cazul cercetătorilor, suma poate varia între 2500 și 4500 euro (depinde dacă e CP I, II sau III, respectiv depinde și de țara din care este - că grila nu este aceeași pentru vestici și pentru estici).

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Sam Apr 02, 2011 7:18 am

Funerariul invățământului a spus că un profesor debutant are salariu de 1200 lei...
Păi, dacă nu minte vitezometrul mâinii matolului atunci nu pricep de ce urlă ăia din învățământ? scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  (Still a)Live Sam Apr 02, 2011 10:52 am

delta a scris:Funerariul invățământului a spus că un profesor debutant are salariu de 1200 lei...
Păi, dacă nu minte vitezometrul mâinii matolului atunci nu pricep de ce urlă ăia din învățământ? scratch
1200 de lei am avut io-n vară, după micşorarea cu 25%. Profesor pt învăţământul primar, Gradul I, 17 ani vechime
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Sam Apr 02, 2011 11:15 am

(Still a)Live a scris:
delta a scris:Funerariul invățământului a spus că un profesor debutant are salariu de 1200 lei...
Păi, dacă nu minte vitezometrul mâinii matolului atunci nu pricep de ce urlă ăia din învățământ? scratch
1200 de lei am avut io-n vară, după micşorarea cu 25%. Profesor pt învăţământul primar, Gradul I, 17 ani vechime
Din asta tot n-am aflat: ce salariu are un profesor la debut? suspect

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  (Still a)Live Sam Apr 02, 2011 12:12 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:
delta a scris:Funerariul invățământului a spus că un profesor debutant are salariu de 1200 lei...
Păi, dacă nu minte vitezometrul mâinii matolului atunci nu pricep de ce urlă ăia din învățământ? scratch
1200 de lei am avut io-n vară, după micşorarea cu 25%. Profesor pt învăţământul primar, Gradul I, 17 ani vechime
Din asta tot n-am aflat: ce salariu are un profesor la debut? suspect
Ai aflat, în schimb, ce salariu nu prea poate să aibă un profesor debutant.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  (Still a)Live Sam Apr 02, 2011 12:15 pm

Fă un efort şi citeşte măcar primul paragraf al articolului, ca să-ţi dai seama că, de fapt, Funeriu habar nu are cât este salariul unui profesor debutant, precum şi că el zicea că acel salariu de 1200 de lei este cel brut.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Sam Apr 02, 2011 12:20 pm

(Still a)Live a scris:Fă un efort şi citeşte măcar primul paragraf al articolului, ca să-ţi dai seama că, de fapt, Funeriu habar nu are cât este salariul unui profesor debutant, precum şi că el zicea că acel salariu de 1200 de lei este cel brut.
Care articol?
Yo am văzut declarația în ceva știre la TV... scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  (Still a)Live Sam Apr 02, 2011 12:33 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Fă un efort şi citeşte măcar primul paragraf al articolului, ca să-ţi dai seama că, de fapt, Funeriu habar nu are cât este salariul unui profesor debutant, precum şi că el zicea că acel salariu de 1200 de lei este cel brut.
Care articol?
Yo am văzut declarația în ceva știre la TV... scratch
laugh Da, bănuiesc că nu ar fi stricat să-ţi fi pus şi link! veselie Scuze!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Între timp, mai am datele următoare: profesor pt. înv. primar, Grad II, 10 ani vechime-salariu net de 1058 lei; profesor matematică, Grad II, 17 ani vechime-salariu net de 1360 lei
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Sam Apr 02, 2011 1:05 pm

(Still a)Live a scris:Între timp, mai am datele următoare: profesor pt. înv. primar, Grad II, 10 ani vechime-salariu net de 1058 lei; profesor matematică, Grad II, 17 ani vechime-salariu net de 1360 lei
Net? Adică la asta se mai adaugă încă vreo 25% (CAS, CASS, impozit și ce naiba o mai fi...). Deci de la bugetul de stat un profesor cu 10 ani vechime ar lua grosso-modo vreo 1300 RON, iar unul cu 17 ani vechime vreo 1700 RON.
Păi, cam atât este și în cercetare, dacă te bazezi doar pe banii alocați din fonduri de la bugetul de stat.
Oricum, și în învățământ există posibilitatea de a derula proiecte, de a avea activități gen parteneriat cu organizații, firme, autorități etc.
De eemplu iubita ta d_d pomenea pe acest forum la un moment dat de faptul că școala unde a pus-o PDL a început după acea decizie brusc să sugă fonduri de la bugetul local, județean și central (la un moment dat scria că ceva secretar sau subsecretar de stat i-a ajutat să palmeze cât mai multe fonduri).
Mă rog, ideea era că la bugetari sunt puține cazuri în care salariul net = venit. Poate eventual la armată, că parcă ăia nu au voie să aibă SRL-uri... scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  (Still a)Live Sam Apr 02, 2011 2:01 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Între timp, mai am datele următoare: profesor pt. înv. primar, Grad II, 10 ani vechime-salariu net de 1058 lei; profesor matematică, Grad II, 17 ani vechime-salariu net de 1360 lei
Net? Adică la asta se mai adaugă încă vreo 25% (CAS, CASS, impozit și ce naiba o mai fi...). Deci de la bugetul de stat un profesor cu 10 ani vechime ar lua grosso-modo vreo 1300 RON, iar unul cu 17 ani vechime vreo 1700 RON.
Păi, cam atât este și în cercetare, dacă te bazezi doar pe banii alocați din fonduri de la bugetul de stat.
Oricum, și în învățământ există posibilitatea de a derula proiecte, de a avea activități gen parteneriat cu organizații, firme, autorități etc.
De eemplu iubita ta d_d pomenea pe acest forum la un moment dat de faptul că școala unde a pus-o PDL a început după acea decizie brusc să sugă fonduri de la bugetul local, județean și central (la un moment dat scria că ceva secretar sau subsecretar de stat i-a ajutat să palmeze cât mai multe fonduri).
Mă rog, ideea era că la bugetari sunt puține cazuri în care salariul net = venit. Poate eventual la armată, că parcă ăia nu au voie să aibă SRL-uri... scratch
Nu înţeleg ce calcule ai făcut. Ceea ce ţi-am pus eu acolo reprezintă sumele pe care le iau în mână oamenii ăia. În fine...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Sam Apr 02, 2011 2:15 pm

(Still a)Live a scris:Ceea ce ţi-am pus eu acolo reprezintă sumele pe care le iau în mână oamenii ăia.
Păi, salariu net = "sumele pe care le iau în mână oamenii ăia" vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  Anahoret Sam Apr 02, 2011 3:36 pm

delta a scris:Mă rog, ideea era că la bugetari sunt puține cazuri în care salariul net = venit. Poate eventual la armată, că parcă ăia nu au voie să aibă SRL-uri... scratch
Teoretic, în tot Sistemul Naţional de Apărare. Practic... innocent
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Sam Mai 28, 2011 8:15 am

Oare măcar KroChi se alege cu niște fonduri dacă tot pupă niște funduri?
Că draq știe în ce domeniu o fi activat funerariul învățământului, de este așa de leșinat KroChi de ăla cum făcea d_d când pișcotea cu portocăcănarul pe la ședințe de partid organizate pe litoral (păi, unde altundeva)? laugh
Krokodilul Chichiricios a scris:E unul din puţinii oameni care au fost ceva şi fără PD-L.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  Dracu' gol Sam Mai 28, 2011 9:01 am

delta a scris: pișcotea
Asta ie ceva legat de pipi? raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Sam Mai 28, 2011 9:12 am

Dracu' gol a scris:
delta a scris: pișcotea
Asta ie ceva legat de pipi? raset
Nope.
Se referă la persoană care participă la ceva (orice) eveniment doar ca să ciupească din ceva servit pe acolo (grisine, cafea, pișcoturi etc.).
Clasice sunt pensionarele care apar ca ciupercile la deschideri festive ale unor expoziții de tablouri/picturi care nu interesează nici pe draq, dar după discursuri se dă un pahar de șampanie... și poate chiar un senvici! laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  ENKI Sam Mai 28, 2011 1:43 pm

delta a scris:
Dracu' gol a scris:
delta a scris: pișcotea
Asta ie ceva legat de pipi? raset
Nope.
Se referă la persoană care participă la ceva (orice) eveniment doar ca să ciupească din ceva servit pe acolo (grisine, cafea, pișcoturi etc.).
Clasice sunt pensionarele care apar ca ciupercile la deschideri festive ale unor expoziții de tablouri/picturi care nu interesează nici pe draq, dar după discursuri se dă un pahar de șampanie... și poate chiar un senvici! laugh
La sustinerile publice alte tezelor de doctorat, aparea pana mai acum un an un batranel sobru, bine imbracat, cu privire inteleapta si zambet pe buze. De fapt, il remarcam intotdeauna la partea a doua, cea mai importanta a sustinerii, respectiv la masa festiva, cand, cu un aer regal, infuleca metodic, din toate farfuriile si se delecta cu toate bauturile. In urma cu 10 ani credeam ca e vreun profesor iesit la pensie, dar aveam sa aflu ca era doar un oarecare, insa cu un dezvoltat simt al piscoturilor posibil de servit gratis. laugh
Probabil ca o fi murit, de nu l-am mai zarit. end
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Sam Mai 28, 2011 5:14 pm

ENKI a scris:
delta a scris:
Dracu' gol a scris:
delta a scris: pișcotea
Asta ie ceva legat de pipi? raset
Nope.
Se referă la persoană care participă la ceva (orice) eveniment doar ca să ciupească din ceva servit pe acolo (grisine, cafea, pișcoturi etc.).
Clasice sunt pensionarele care apar ca ciupercile la deschideri festive ale unor expoziții de tablouri/picturi care nu interesează nici pe draq, dar după discursuri se dă un pahar de șampanie... și poate chiar un senvici! laugh
La sustinerile publice alte tezelor de doctorat, aparea pana mai acum un an un batranel sobru, bine imbracat, cu privire inteleapta si zambet pe buze. De fapt, il remarcam intotdeauna la partea a doua, cea mai importanta a sustinerii, respectiv la masa festiva, cand, cu un aer regal, infuleca metodic, din toate farfuriile si se delecta cu toate bauturile. In urma cu 10 ani credeam ca e vreun profesor iesit la pensie, dar aveam sa aflu ca era doar un oarecare, insa cu un dezvoltat simt al piscoturilor posibil de servit gratis. laugh
Probabil ca o fi murit, de nu l-am mai zarit. end
O fi crăpat din cauza unui cârnat mai botulinic oferit la una dintre susțineri. Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Sam Iun 04, 2011 12:36 pm

idiotul ăsta are impresia că nimeni nu o fi observat că prin învățământ erau modificări peste modificări, de nu mai știe elevul cât face 2 + 2, iar acum portocăcănarul ăsta vrea să sugereze că e nevoie de noi schimbări din cauză că de când e matolul la conducerea țării n-a avut loc vreo schimbare? laugh

belphecală a scris:---Ascute'ti draga delta "creioanele" (citeste buricele destelor) cu care consemnezi pe hartie (tastatura) ce gandesti! Vin alegerile si daca opozitia asta de cacat merge tot asa, vom asista la cea mai facila victorie a aliantei de la puterea actuala!
Cretinel Antonescu. de partea sa de usl'ism isi manifesta vocatia de demolator al liberalismului intrecandu'se in a'si ostiliza intelectualitatea si oamenii de afaceri. Mai mult ii da dreptate presediontelui care spunea ca invatamantul actual scoate monstri pt cultura Romaneasca! Pai absolventii de azi ies tampiti dupa legea veche..., cea alui Marga si Andronescu..., cea noua inca e pe teava aplicarii si nu a produs efecte decat printre privilegiatii breslei! Cu astia vor ei sa castige...?!!!
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Dum Iun 05, 2011 7:22 am

Krokodilul Chichiricios a scris:De mâine de la ora 15.20- când avionul luat de pe Băneasa- zbor pentru prima dată de pe Băneasa în străinătate- şi care va ateriza la Stuttgart- şi până pe 11.06- KroChi este în Stuttgart- pentru a 3-a oară. În acest an voi prezida o şedinţă a Conferinţei principale- unde, spre bucuria mea mai participă şi alţi Români decât KroChi- cum ar fi respectatul prof.univ.dr.Ozunu- de la Oradea- şi voi face în general cam tot ce se face la o conferinţă- sper în afară de dormitul în sală. Datorită faptului că hotelul neprietenos Unger(n) e ocupat, KroChi stă la Le Meridien- undeva lângă parcul princiar.
Pa şi la bună vedere....
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

În aproape 100% din cazuri este doar risipă de fonduri participarea la conferințe, congrese, seminarii, simpozioane, work-shop-uri și alte și alte tipuri de evenimente gregare...
Dar chestia cu plimbărerile nu sunt găselnițe ale geniilor carpatine, ci sunt impuse de ăia din Vest. Practic fiecare program de finanțare din fondurile comunitare (că e cercetare, că e educare, că e de investiții, că e de... indiferent ce) are în formularul pe propunere tehnică o secțiune separată dedicată plimbărilor...
Culmea ironiei este că s-a inventat inclusiv un termen ce decurge din asemenea practici: turism științific laugh
Probabil ăia care au acceptat și preluat expresia nu și-au dat seama că ăla de l-a inventat și bătea joc de ei. vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  RocketQu33n Dum Iun 05, 2011 12:08 pm

delta a scris:
Krokodilul Chichiricios a scris:De mâine de la ora 15.20- când avionul luat de pe Băneasa- zbor pentru prima dată de pe Băneasa în străinătate- şi care va ateriza la Stuttgart- şi până pe 11.06- KroChi este în Stuttgart- pentru a 3-a oară. În acest an voi prezida o şedinţă a Conferinţei principale- unde, spre bucuria mea mai participă şi alţi Români decât KroChi- cum ar fi respectatul prof.univ.dr.Ozunu- de la Oradea- şi voi face în general cam tot ce se face la o conferinţă- sper în afară de dormitul în sală. Datorită faptului că hotelul neprietenos Unger(n) e ocupat, KroChi stă la Le Meridien- undeva lângă parcul princiar.
Pa şi la bună vedere....
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

În aproape 100% din cazuri este doar risipă de fonduri participarea la conferințe, congrese, seminarii, simpozioane, work-shop-uri și alte și alte tipuri de evenimente gregare...
Dar chestia cu plimbărerile nu sunt găselnițe ale geniilor carpatine, ci sunt impuse de ăia din Vest. Practic fiecare program de finanțare din fondurile comunitare (că e cercetare, că e educare, că e de investiții, că e de... indiferent ce) are în formularul pe propunere tehnică o secțiune separată dedicată plimbărilor...
Culmea ironiei este că s-a inventat inclusiv un termen ce decurge din asemenea practici: turism științific [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Probabil ăia care au acceptat și preluat expresia nu și-au dat seama că ăla de l-a inventat și bătea joc de ei. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Tu gasesti pentru oricine are mai mult succes decat tine un raspuns amar. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Dum Iun 05, 2011 12:15 pm

RocketQu33n a scris:Tu gasesti pentru oricine are mai mult succes decat tine un raspuns amar. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Fie iar n-ai citit ce scrie-n postare, fie poate chiar asta ai priceput din ceea ce era acolo.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  RocketQu33n Dum Iun 05, 2011 12:23 pm

delta a scris:
RocketQu33n a scris:Tu gasesti pentru oricine are mai mult succes decat tine un raspuns amar. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Fie iar n-ai citit ce scrie-n postare, fie poate chiar asta ai priceput din ceea ce era acolo.

Le-am facut pe amandoua si am tras concluzia si dupa celelalte reactii ale tale la succesul sau insuccesul altora. Very Happy

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Dum Iun 05, 2011 12:39 pm

RocketQu33n a scris:Le-am facut pe amandoua si am tras concluzia si dupa celelalte reactii ale tale la succesul sau insuccesul altora. Very Happy
Deci atât și cam asta ai înțeles din mesajul referitor la risipa de fonduri... Laughing
Păi, pentru o bucată de vreme această postare va fi cea mai recentă pe care ți-am adresat-o direct. bine

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  RocketQu33n Dum Iun 05, 2011 12:45 pm

delta a scris:
Păi, pentru o bucată de vreme această postare va fi cea mai recentă pe care ți-am adresat-o direct. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Direct? Tu chiar crezi ca-i vreo diferenta daca raspunzi cu persoana a III-a sau a II-a? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pacat. Speram sa ma poti ignora total, definitiv. Crying or Very sad

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Dum Iul 10, 2011 3:25 pm

nah, sosita de pe softpedia a început să-l înțeleagă pe mânometrul matolului... singura sa surpriză fiind că și în anii '80 existau curse de avion între Finlanda și Franța Laughing
Megara a scris:Te înşeli. Ieri la emisiunea lui Tănase a fost invitat Funeriu şi a explicat pe larg falsul care a fost făcut. După explicaţiile lui, eu nu am mai auzit la realitatea să se fi vorbit de faptul că nu şi-a luat BAC-ul din prima.

Şi că tot ai amintit de Funeriu, poate îmi elucidezi şi mie nelămurirea:

Nu mai găsesc mesajul (se pare că a fost şters) aşa că îl rescriu.

La emisiunea lui Tănase de ieri, a fost întrebat cum a ajuns în Franţa în 1988, pe vremea lui Ceauşescu. Funeriu a dat-o din colţ în colţ scuzându-se că i-ar lua 2 ore să explice. La insistenţele moderatorului şi a celuilalt invitat, a reuşit în final să scoată un "am fost la olimpiadă şi am rămas".

Verificând pe net locaţiile unde a avut loc olimpiada internaţională de chimie, constat că în 1988 aceasta s-a ţinut in Finlanda şi nu în Franţa.
The 20th IChO was held in Espoo, Finland, July 2-9 1988.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Fiind minor la acea dată, e greu de crezut că ar fi reuşit să ajungă în Franţa pe cont propriu. Mai mult, de regulă minorii erau trimişi inapoi (cunosc caz de pe vremea lui nea Nicu). Ca să nu mai punem în calcul că pe vremea aceea comuniştii luau măsuri drastice împotriva familiei, de la scoaterea din câmpul muncii până la închisoare.

Eu chiar sunt curioasă cum a reuşit să ajungă în Franţa pe vremea lui Ceuşescu şi dacă au fost repercusiuni asupra familiei.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Lun Aug 08, 2011 4:52 pm

Krokodilul veritabil a scris:Hai să discutăm despre activiști și nu despre politicieni. Adică despre babele isterice care vor să-i pupe mâna știm noi cui că le-a salvat de comunism- de parcă veneau comuniștii la noapte să le violeze. Și aș mai vrea să discut, dacă nu s-o supăra cineva- cel mai important lucru- respectiv cu ce te-a ajutat pe tine politicianul X sau Y ? Eu recunosc deschis că cât timp au fost secretari de stat liberali (și PSD-iști) la cercetare, cercetarea a avut bani. Și dacă a avut bani (atenție, UE obligă ca până în 2014 să fie 1% din PIB)- a fost și cercetare. Acuma din 2009 nu s-au mai alocat bani...poate că cei cărora dl.Boc le construiește piscine și săli de sport să-l iubească pentru asta- dar tu, dl.Gorro, personal, ce consideri că ți-a adus bun guvernarea PD-Listă ?
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

yo nu prea-mi dau seama dacă KroChi chiar nu o fi aflat că și în prezent este în derulare Programul Nucleu sau că pe site-ul CNCS există o grămadă de domenii la care se poate aplica practic oricând?
nu mai spun de programele comunitare sau de posibilitățile de a avea obiective de cercetare și în cadrul diferitelor proiecte structurale...

P.S. cre' că din cauză că Șpăgaru' pedelimbric sub acoperire îl tot belește cu banări pe forumortăciunea tapalabistă, KroChi a uitat să fie atent la ceea ce scrie... fiind concentrat doar să scrie mai nimic, dar și aia să o formuleze atât de anost încât să nu-l abuzeze iar tractoristul... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Dum Oct 09, 2011 11:34 am

transmit ăștia de la posturile comerciale în draci știrea că s-a căsătorit Sorina Plăcintă... de parcă ar fi eveniment de interes național scratch
pe moment nu am realizat ce funcție o mai fi având respectiva prin aparatul guvernamental, dar parcă asta era cea pusă în locul ridzi-pidzei după ce aia a fost prinsă cu finanțarea din fondurile ministerului tineretului a campaniei electorale a lu' EBA și ceva cheltuieli enorme pentru niște scânduri montate pe litoral
oricum, nu am prea priceput ce importanță are evenimentul (la care se referea știrea) pentru cei din afara familiei celor căsătoriți? confused

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  delta Lun Oct 17, 2011 12:45 pm

'ga-mi-aș picioru' în mufa mânometrului matolului, cu procedura și criteriile lui cu tot! Cool

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  lolo Lun Oct 17, 2011 7:48 pm

delta a scris:'ga-mi-aș picioru' în mufa mânometrului matolului, cu procedura și criteriile lui cu tot! Cool

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pai, s-a vrut U.E. iar acum nepregatitii primesc M.U.E. veselie
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi... Empty Re: cercetare... educație... sport... tineret... și ce-o mai fi...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum