SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Una... Alta... de Romania

+3
delta
baso
aurora
7 participanți

Pagina 9 din 18 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Urmatorul

In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Oct 06, 2016 11:41 am

ENKI a scris:
In urma cu vreo doua zile am deschis intamplator tembelizorul si am dat fix peste Ben Oni Ardelean care zicea ca are... doua doctorate. agitat
N-am putut suporta "dezvaluirea", apasand instantaneu pe Power.  Laughing

Iti dai seama cum asteptam, cu sufletul la gura, sa explice ca din cauza celor 2 doctorate pe care le are stie el cel mai bine procedura de verificare a plagiatelor, fiind in tema laugh Adica nici dupa ce alalalt a precizat ca legislatia s-a modificat anul acesta, Ben nu s-a lasat, ranjind cu superioritate ca pesedistul n-are habar, insistand ca doar Comisia de etica din cadrul UVT este competenta sa analizeze daca s-a plagiat sau nu in teza lui Kovesi. Ca asta este procedura legala iar el stie cel mai bine, fiind in tema.In cele din urma, Liviu Pop a cedat pt. ca dublul doctor Ben Oni era cu chef maxim de scandal. I se putea flutura baptistului si un tramvai prin fata ochilor; o tinea langa balanga cu varianta lui Laughing Tare ma irita cand vad manipulatori din astia, tampitei cu gura mare, la tembelizor... Twisted Evil Si au un tupeu gretos sa dezinformeze, atacand  verbal pe oricine ar fi chiar in tema si documentat pe subiectul dezbatut.
Pai na, ca hobby , daca as avea si eu un soft antiplagiat performant, zau ca l-as verifica pe dublul doctor cel baptist Twisted Evil

Presupun ca razboiala viitorului va fi pe treaba cu plagiatele in tezele de doctorat si sunt multi care au deja emotii ca pot oricand intra in colimator laugh Nu face DNA atata curatenie cat poate face un soft antiplagiat performant si cativa cercetatori prin biblioteci ca sa fotografieze lucrarile din care s-a furat Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Oct 06, 2016 12:17 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
In urma cu vreo doua zile am deschis intamplator tembelizorul si am dat fix peste Ben Oni Ardelean care zicea ca are... doua doctorate. agitat
N-am putut suporta "dezvaluirea", apasand instantaneu pe Power.  Laughing

Iti dai seama cum asteptam, cu sufletul la gura, sa explice ca din cauza celor 2 doctorate pe care le are stie el cel mai bine procedura de verificare a plagiatelor, fiind in tema laugh Adica nici dupa ce alalalt a precizat ca legislatia s-a modificat anul acesta, Ben nu s-a lasat, ranjind cu superioritate ca pesedistul n-are habar, insistand ca doar Comisia de etica din cadrul UVT este competenta sa analizeze daca s-a plagiat sau nu in teza lui Kovesi. Ca asta este procedura legala iar el stie cel mai bine, fiind in tema.In cele din urma, Liviu Pop a cedat pt. ca dublul doctor Ben Oni era cu chef maxim de scandal. I se putea flutura baptistului si un tramvai prin fata ochilor; o tinea langa balanga cu varianta lui Laughing Tare ma irita cand vad manipulatori din astia, tampitei cu gura mare, la tembelizor... Twisted Evil Si au un tupeu gretos sa dezinformeze, atacand  verbal pe oricine ar fi chiar in tema si documentat pe subiectul dezbatut.
Pai na, ca hobby , daca as avea si eu un soft antiplagiat performant, zau ca l-as verifica pe dublul doctor cel baptist Twisted Evil

Presupun ca paruiala viitorului va fi treaba cu plagiatele in tezele de doctorat si sunt multi care au deja emotii laugh
Intre timp s-a cam lamurit ce si de unde a plagiat Luluta. laugh

Grupul de Investigatii Politice added 42 new photos.
1 hr ·

Pentru a-și ascunde plagiatul, Kovesi a procedat hoțește: a schimbat unele cuvinte din textul original.
iThenticate a identificat un procent de 34% plagiat în capitolele 2, 3 și 4 ale tezei de doctorat a lui Kovesi.

În capitolele 2, 3 și 4 ale tezei sale de doctorat, Laura Codruța Kovesi a plagiat masiv cartea „Traficul de ființe umane. Infractor. Victima. Infracțiune” scrisă de o echipă condusă de profesorul Gheorghiță Mateuț și publicată în anul 2005 (cu 6 ani înaintea tezei lui Kovesi) la Editura Alternative Sociale din Iaşi.

De exemplu, subcapitolul II.3.2.1 al tezei lui Kovesi plagiază în întregime subcapitolul 4 al Capitolului 1 al lucrării lui Mateuț. Kovesi nu a pus ghilimele, nu a citat, nu a pus vreo notă de subsol. A încercat însă să-și ascundă furtul prin mici modificări aduse textului original.

În loc de „noua dimensiune a Europei” cum apare în textul original, Kovesi a scris „noua configurație a Europei”; în loc de „scoate în evidență pericolul” cum apare în textul original, Kovesi a scris „evidențiază pericolul”; în loc de „se impune astfel” cum apare în textul original, Kovesi a scris „s-a impus astfel”; în loc de „prin ratificare” cum apare în textul original, Kovesi a scris „ratificând”; în loc de liniuțele care apar în textul original, Kovesi a pus săgeți. (foto 1)

O altă modalitate prin care Kovesi a încercat să-și ascundă plagiatul a fost următoarea: Fără a folosi vreodată ghilimelele și pentru a crea impresia că s-a inspirat doar în câteva pasaje din lucrarea lui Mateuț, Kovesi a introdus câteva note de subsol cu trimiteri la această lucrare. De exemplu, paginile 259 și 260 din lucrarea lui Kovesi sunt copiate în întregime din Mateuț. Pentru a disimula faptul că au fost preluate bucăți masive de text, la pagina 260 apare o notă la sfârșitul unui scurt paragraf care trimite la lucrarea Traficul de ființe umane. Infractor. Victima. Infracțiune. Paginile următoare din teza lui Kovesi preiau din nou, fără să citeze și fără vreo notă de subsol, pasaje întregi din lucrarea lui Mateuț.

Săptămâna viitoare, după ce GIP va publica toate rapoartele iThenticate care demonstrează plagiatul lui Kovesi, vom sesiza, din nou, Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU).

Publicăm fragmente identificate de iThenticate drept plagiat împreună cu sursele plagiatului. De asemenea, pe site-ul kovesiplagiat.wordpress.com:

1. Raportul complet generat de iThenticate în format text only

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

2. Capitolele 2,3 și 4 din lucrarea lui Kovesi în format .pdf

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Despre Mateut, Mirel Curea a sintetizat inca de dimineata.  laugh

Mirel Curea
4 hrs ·

Cum sa fii in halul asta? Cum?

Prof. univ. dr.,avocat, Gheorghiţă Mateuţ, 2012:
«Constatarea noastră este că nu a plagiat. Noi însă am exprimat doar o opinie în final Consiliul Naţional de Etică al Ministerului Educaţiei vor decide. Lucrările acuzate de plagiat sînt de fapt lucrări publicate anterior de către procurorul general(n.m. L.C.Kovesi)»

Prof. univ. dr.,avocat, Gheorghiţă Mateuţ, 2016:
«Părerea mea este că lucrările de drept nu pot fi originale sută la sută. Important este să se facă trimitere. Dacă sînt opinii, ele trebuie să fie argumentate. Nu am de unde să ştiu, nu mai ştiu. Eu nu am făcut parte din comisie. Nu îmi amintesc, nu ştiu despre ce este vorba, dacă era, îmi aminteam»,
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sa fie insusi Mateut autorul real al tezei Lulutei?!  laugh
Pe modelul lui Usca, adica?!  laugh

SMS

Trimit azi sms, ca să nu ne-asculte ăştia:

"Tu ai plagiat? Ca să-ţi caut un avocat bun..."
"Nu cred c-am plagiat, poate din neatenţie!"
"Ăla care ţi-a scris lucrarea ce zice?"
"Zice că n-am plagiat, poate el..."


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Io as cerceta cu softu' tezele tuturor celor aflati acum in functii de conducere, dupa care pe ale tuturor celor ce ar dori sa acceada in vreo functie de conducere. Apoi i-as cauta pe toti doctorii din ultimii 25 de ani. vesel
Cica in prezent tezele n-ar mai putea fi sustinute inainte ca un soft antiplagiat sa dea verdictul. suspect
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Oct 06, 2016 12:46 pm

ENKI a scris:

Io as cerceta cu softu' tezele tuturor celor aflati acum in functii de conducere, dupa care pe ale tuturor celor ce ar dori sa acceada in vreo functie de conducere. Apoi i-as cauta pe toti doctorii din ultimii 25 de ani. vesel
Cica in prezent tezele n-ar mai putea fi sustinute inainte ca un soft antiplagiat sa dea verdictul. suspect  

Conform aceluiasi ordin 3482/2016, CNATDCU valideaza tezele de doctorat(procedura este in anexa 1)
Treaba cu softul este inca relativa Laughing La art.18 alin.1 din anexa 1 scrie ca "MENCS poate analiza teza de doctorat cu programe specializate in verificarea originalitatii . Rezultatul acestei analize este inclus in dosar"  Iar unde scrie "poate", inseamna ca nu este obligatoriu raset

Mi-a placut comentariul unui de pe un site: doctoratele sunt pentru politicieni ca si silicoanele pentru fufe raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Oct 06, 2016 1:12 pm

In tot cazul, Ministrul Educatiei a anuntat ca urmeaza o evaluare a scolilor doctorale laugh Nu stiu daca asta inseamna si verificarea tezelor de doctorat Laughing Cert este ca s-au si grabit unii sa-l acuze ca a fost colaborator al securitatii laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Oct 06, 2016 2:18 pm

Ca tot am ramas cu pata pusa pe Ben Oni laugh Un motiv pt. care regret ca n-am cont pe FB, este acela ca nu pot sa-i scriu lui Ciuvica. Badea si-a taiat comentariile de pe blog si n-am cum sa-i scriu ce sa-i transmita lui Ciuvica...
Incerc telepatic...poate functioneaza  Laughing : as fi in culmea extazului si l-as ierta pe Ciuvica de toate arogantele daca atunci cand il mai prinde pe Ben Oni in emisiune lui Gadea , sa mature putin cu el si sa-l tureze, cerandu-i sa-i dea de buna voie cele 2 teze de doctorat in scop de verificat cu softul ...in numele lui Iisus si al Domnului ceresc Laughing  Daca tot e Ben Oni asta atat de in tema si de grozav, cu 2 doctorate, incat nu mai lasa pe nimeni sa vorbeasca atunci cand cuvanta el,  cu certitudine ca n-a plagiat in tezele de doctorat  si n-ar avea de ce sa-i fie teama de un amarat de soft. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Oct 06, 2016 2:50 pm

baso a scris:Ca tot am ramas cu pata pusa pe Ben Oni laugh Un motiv pt. care regret ca n-am cont pe FB, este acela ca nu pot sa-i scriu lui Ciuvica. Badea si-a taiat comentariile de pe blog si n-am cum sa-i scriu ce sa-i transmita lui Ciuvica...
Incerc telepatic...poate functioneaza  Laughing : as fi in culmea extazului si l-as ierta pe Ciuvica de toate arogantele daca atunci cand il mai prinde pe Ben Oni in emisiune lui Gadea , sa mature putin cu el si sa-l tureze, cerandu-i sa-i dea de buna voie cele 2 teze de doctorat in scop de verificat cu softul ...in numele lui Iisus si al Domnului ceresc Laughing  Daca tot e Ben Oni asta atat de in tema si de grozav, cu 2 doctorate, incat nu mai lasa pe nimeni sa vorbeasca atunci cand cuvanta el,  cu certitudine ca n-a plagiat in tezele de doctorat  si n-ar avea de ce sa-i fie teama de un amarat de soft. laugh

Conform CV-lui, Ben Oni e dublu doctor la universitati romanesti, cu doua scurte stagii externe, in UK si USA:

2006 - 2009, Doctorand, SNSPA, Bucureşti
2007 - 2010, Doctorand în teologie, Universitatea Bucureşti
2008, Bursă cercetare doctorală la Regen's Park College, Oxford University, UK
2008, Bursă doctorală, Fuller Seminary, Pasadena, USA
2009, Doctor în ştiinţe politice, SNSPA, Bucureşti
2010, Doctor în teologie, Universitatea Bucureşti


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Gagiu' e atat de dastept, incat si-a facut doctoratele simultan.  Shocked
De remarcat si ca anul 2008 l-a patrecut pe Axa geostrategica.  Laughing
In mod normal, ar trebui sa-i gasesc rezumatele tezelor (obligatoriu sa fie incarcate pe site-urile universitatilor), iar apoi, avand in vedere ca rezumatele contin si bucati din teze luate cu copy/paste, as putea verifica macar acele rezumate, chiar si cu un soft gratuit.  vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

UPDATE. Interesant, nu gasesc nimic despre tezele lui Ben Oni. Shocked
Un singur link, invalid, care ar fi continut ceva detalii, conform cache-ului Google:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Doctorate în regim de urgenţă - Timpolis
timpolis.ro/arhiva/articol-doctorate-in-regim-de-urgenta-23596.html
Translate this page
Faptu l că Ben-Oni Ardelean a obţinut două titluri de doctor în decurs de un an de zile, primul în 2009, şi anume doctor în Ştiinţe Politice la Şcoala Naţională de ...




Ultima editare efectuata de catre ENKI in Joi Oct 06, 2016 3:44 pm, editata de 1 ori (Motiv : update)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Oct 06, 2016 4:09 pm

ENKI a scris:

Conform CV-lui, Ben Oni e dublu doctor la universitati romanesti, cu doua scurte stagii externe, in UK si USA:

2006 - 2009, Doctorand, SNSPA, Bucureşti
2007 - 2010, Doctorand în teologie, Universitatea Bucureşti
2008, Bursă cercetare doctorală la Regen's Park College, Oxford University, UK
2008, Bursă doctorală, Fuller Seminary, Pasadena, USA
2009, Doctor în ştiinţe politice, SNSPA, Bucureşti
2010, Doctor în teologie, Universitatea Bucureşti


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Gagiu' e atat de dastept, incat si-a facut doctoratele simultan.  Shocked
De remarcat si ca anul 2008 l-a patrecut pe Axa geostrategica.  Laughing
In mod normal, ar trebui sa-i gasesc rezumatele tezelor (obligatoriu sa fie incarcate pe site-urile universitatilor), iar apoi, avand in vedere ca rezumatele contin si bucati din teze luate cu copy/paste, as putea verifica macar acele rezumate, chiar si cu un soft gratuit.  vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

UPDATE. Interesant, nu gasesc nimic despre tezele lui Ben Oni. Shocked
Un singur link, invalid, care ar fi continut ceva detalii, conform cache-ului Google:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Doctorate în regim de urgenţă - Timpolis
timpolis.ro/arhiva/articol-doctorate-in-regim-de-urgenta-23596.html
Translate this page
Faptu l că Ben-Oni Ardelean a obţinut două titluri de doctor în decurs de un an de zile, primul în 2009, şi anume doctor în Ştiinţe Politice la Şcoala Naţională de ...



Cine vrea sa caute, gaseste  ceva (chiar daca nu integral) Laughing


Doctorate în regim de urgenţă
Publicat in Timpolis, joi 22 noiembrie 2012 · Roxana MUNTEAN

Faptul că Ben-Oni Ardelean a obţinut două titluri de doctor în decurs de un an de zile, primul în 2009, şi anume doctor în Ştiinţe Politice la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative Bucureşti, şi altul în 2010, când a devenit doctor în Teologie la Universitatea Bucureşti, a trezit suspiciuni în rândul celor care cunosc volumul de muncă pe care îl impune sau ar trebui să-l impună studiile doctorale. Mai ales că vorbim despre două domenii care nu au nicio tangenţă unul cu altul.

L-am întrebat cum a reuşit, totuşi, performanţa? Ben-Oni Ardelean susţine că în 1998 a terminat Facultatea de Teologie la Universitatea din Bucureşti şi că, imediat, a început un doc­torat în SUA, la Fuller Theolo­gi­cal Seminary, pe care nu l-a ter­minat, însă. Fuller Theolo­gi­cal Seminary include cuprinde Facultăţile de Teologie, de Psi­ho­logie şi Şcoala de Studii In­terculturale. De asemenea, această instituţie reprezintă o comunitate evanghelică al cărei seminar teologic organizează programe academice pentru studenţii străini.

Ben-Oni Ardelean declară că a reînceput doctoratul în România, în 2006, la S.N.S.P.A. Bucureşti, cu tema proiectului de cercetare „Liberatea reli­gioasă: o abordare normativă”, sub îndrumarea Mihaelei Mi­roiu.

În 2007, mai spune acesta, s-a înscris la un doctorat la Teologie, la Universitatea Bu­cureşti,„cea mai bună Univer­si­tate din România”. Aici, tema de doctorat i-a fost „Evaluarea spiritualităţii creştine europene în postmodernism”. „În 2007 - 2010 am terminat Teologia, la Universitatea Bucureşti. În 2007 - 2009, în timp record, am terminat Ştiinţele Politice la S.N.S.P.A. Am tipărit cărţile. Îi invit pe oricine, cei care circulă cu plagiatele, să se uite peste ele”.

Liberalul mai spune că în toată această perioadă de după terminarea studiilor, a fost implicat în multe proiecte de cercetare, şi că cele două spe­cia
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Chestia e ca orice soft antiplagiat poate compara ce a scris el prin teze doar cu documentele disponibile pe internet, nu si cu lucrari existente numai in forma tiparita. In plus, nu prea cred ca nici softurile performante sa poata descoperi plagiatul si din lucrari in limbi straine. Ca si ala e plagiat, cand traduci in romaneste fix ce a scris altul in alta limba.
In tot cazul, daca nu l-ar fi deranjat ceva pe DR DR Ben Oni Speedy Gonzales in articol, nu ar fi disparut articolul laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Oct 06, 2016 5:17 pm

baso a scris:Cine vrea sa caute, gaseste  ceva (chiar daca nu integral) Laughing
..............................................
Chestia e ca orice soft antiplagiat poate compara ce a scris el prin teze doar cu documentele disponibile pe internet, nu si cu lucrari existente numai in forma tiparita. In plus, nu  prea cred ca nici softurile performante sa poata descoperi plagiatul si din lucrari in limbi straine. Ca si ala e plagiat, cand traduci in romaneste fix ce a scris altul in alta limba.
In tot cazul, daca nu l-ar fi deranjat ceva pe DR DR Ben Oni Speedy Gonzales  in articol, nu ar fi disparut articolul laugh
Da' chiar ai pata pusa pe anonimu' asta. laugh bine
Data fiind plimbarea pe axa de putere din 2008, inclin sa cred ca fratele Ben Oni are doctoratele curate si originale, intocmite de baietii cu ochi atlantici. In plus, vazand si tembelismul cras afisat de toti reprezentatii PNL care se afiseaza in ultima vreme pe la tv-uri, probabil ca pastorul va avea o ascensiune rapida din 2017.  laugh



Vad ca si preda cate ceva, ca asociat, la fabrica de gazi, unde prenumele ii sunt scrise legat.  Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Oct 06, 2016 6:35 pm

ENKI a scris:
Data fiind plimbarea pe axa de putere din 2008, inclin sa cred ca fratele Ben Oni are doctoratele curate si originale, intocmite de baietii cu ochi atlantici.

Vad ca si preda cate ceva, ca asociat, la fabrica de gazi, unde prenumele ii sunt scrise legat.  Laughing

Fratele Benone Silicone a ajuns DR DR cu voia Domnului...fireste laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Oct 06, 2016 6:53 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
Data fiind plimbarea pe axa de putere din 2008, inclin sa cred ca fratele Ben Oni are doctoratele curate si originale, intocmite de baietii cu ochi atlantici.

Vad ca si preda cate ceva, ca asociat, la fabrica de gazi, unde prenumele ii sunt scrise legat.  Laughing

Fratele Benone Silicone a ajuns DR DR cu voia Domnului...fireste laugh
Eh, cine stie cat de incurcate vor fi caile Doamnei, de la anu'. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Oct 06, 2016 9:05 pm

Ce sa zic?



cam genial cover-ul laugh


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Oct 07, 2016 1:23 pm

laugh Doctorul asta, Lecter la Facultatea de Arte din Anglia, a tinut mortis sa rupa Tacerea mieilor  raset
Daca a facut pana acum 3 sesizari conforme de plagiat, n-avea nevoie de un doctorat pt. a sti ca sesizarea de neplagiat pe care a facut-o urmeaza sa fie clasata , fiind neconforma. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tinand cont de DR urmat de nume si de MD, Msc,PhD, presupun ca e un experiment al specialistilor/cercetatorilor englezi pt. a vedea ce efecte poate avea o sesizare la caterinca. Imi vine greu sa cred ca doctorul ala nu poate dormi in Anglia de grija dottoressei Kovesi.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Oct 08, 2016 3:34 pm

Uau! Am gasit una care il depaseste pe Bon Oni la diplome/unitatea de timp. Shocked

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Oct 08, 2016 9:15 pm

Frăţia PSD – PNL în apărarea doctorilor impostori sau România pare a nu avea nicio şansă!
O armată de impostori, politicieni şi generali şi-au pavoazat CV-ul cu titlul de DOCTOR, furând, pur şi simplu, munca intelectuală a altora, cu teze de doctorat copiate şi fără valoare.
Cei mai mulţi dintre doctorii impostori nici măcar nu ştiu conţinutul lucrărilor, pentru că de copierea textelor s-au ocupat tot soiul de secretare şi consilieri ai impostorilor.
Această armată de impostori a devenit, în mod nedrept pentru cei care şi-au făcut cinstit doctoratul în zile şi nopţi de studiu şi cercetare, oglinda titlului de doctor, imaginea hâdă a învăţământului superior românesc.
Cu toate acestea, Comisia de Învăţământ din Senat, condusă de Năpraznica Ecaterina Andronescu şi formată din frăţia PSD-PNL, a decis, în unanimitate, să protejeze furtul intelectual şi impostura politicienilor şi a generalilor, modificând procedura de evaluare a lucrărilor de doctorat.
Astfel, universităţile care au patronat furtul intelectual vor fi acelea care vor evalua lucrările de doctorat suspectate de plagiat.
Adică hoţul se va controla singur în buzunare.
Sunt convins că Laura Codruţa Koveşi va declanşa o anchetă să afle cine a făcut traficul de influenţă pentru modificarea legii.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Se pare ca CNATDCU a bagat spaima rau de tot in politicieni si generali cu teze de doctorat plagiate.
Mai jos forma trimisa la promulgare.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cica : Cercetarea si aplicarea sanctiunilor prevazute la alin.3 si 7 se pot realiza in baza legislatiei in vigoare la data acordarii titlului. Suspect
E de inteles acu'  toata babiloniada ca care este mai competent sa fie sesizat cu plagiatul din teza Kovesitei, asteptandu-se intrarea in vigoare a noii legi pt. ca isteria sa fie si mai mare.
Facand abstractie de cazul ei, chestiunea este in mod mizerabil transata pt. viitor.Universitatile ,in urma cercetarii prealabile, doar daca fac propunerea de retragere a titlului de doctor,  CNATDCU ar urma sa confirme/infirme propunerea comisiei de etica din universitati. Si doar in baza avizului conform al CNATDCU, Ministerul Educatiei ar retrage titlul prin ordin. Deci, daca universitatile vor stabili ca nu s-a plagiat , kkt-ul ramane la ele sub pres, fara sa se mai ajunga la CNATDCU cu verificarea. D' aia se cocosea Dr Dr, fiind convins ca universitatile de unde si-a obtinut titlurile nu vor avea tupeul sa faca vreodata propunerea de retragere a titlui doctor chiar daca s-ar dovedi ca a plagiat porceste de la vreun frate american. laugh
E clar ca toti plagiatorii s-au unit in marea lor disperare ca sa-si faca o lege care sa-i scoata din rahat. Twisted Evil Si de aia au tacut toti ca porcii in cucuruz vizavi de scandalul momentului, grabindu-se sa respinga pe furis cererea de reexaminare facuta de Iohannis, astfel incat legea sa intre in vigoare cat mai repede in forma dorita de ei. Ca vin alegerile si n-au chef sa-si vare softul coada prin tezele lor de doctorat in campania electorala  laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ro maneaua ar trebui sa se numeasca tara asta. Oricum, dupa povestea cu erata am jurat ca nu mai merg la vot. Sper insa ca manevra prin care vor sa-si protejeze doctoratele de carton  sa-i infurie pe multi. Twisted Evil



baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Oct 08, 2016 11:21 pm

Am asa o banuiala ca niste doctori interesati l-au bagat la inaintare pe Ghita ca sa reaprinda povestea cu plagiatul lui Kovesi. Iar Kovesita sa-l convinga laugh pe Iohannis ca dupa votul final din Senat sa n-o atace la CCR si s-o promulge repede-repede. D'aia am remarcat eu zilele trecute ca penelistii au primit ordin pe unitate sa sustina ca numai comisia de etica din UVT este competenta sa verifice teza lui Kovesi... ca si cum era deja in vigoare viitoarea lege . Shocked Ma gandesc ca in alte conditii, avand in vedere cererea de reexaminare inaintata Parlamentului(cu argumente fondate), Iohannis nu putea fi fortat sa renunte la o ataca la CCR. Si desigur ca noua lege ar ajuta-o pe Kovesi sa poata ingropa la UVT povestea cu plagiatul fara a mai ajunge in verificari la CNATDCU. In plus, mai castiga si Basexu ceva capital politic facandu-i troaca de porci pe toti doctorii plagiatori care si-au facut legea care sa-i salveze. laugh
Tinand cont ca in ambele partide exista doctori plagiatori direct interesati de intrarea in vigoare rapida a acestei legi, sunt chiar curioasa care va fi votul final din Senat si care va fi miscarea prezidentului Iohannis. suspect

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Oct 09, 2016 9:33 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La cati doctori generali sunt prin SRI, probabil ca inaugureaza acum mai multe puncte de lucru prin Timisoara ca sa fie de fata cand  UVT da verdict de neplagiat lui Alba ca zapada luptei anticoruptie Laughing  Daca generalul Coldea l-a avut coordonator al tezei de doctorat pe Dr.Oprea, plagiatorul, este de inteles interesul lui pt. solutionarea la nivel de universitate a  acuzatiilor de plagiat din teza de doctorat a Kovesitei raset Oricum, am inteles ca teza lui de doctorat ar avea un regim special( fiind secretizata) si doar ai lui prietenari, din SRI , ar putea oferi public,pe surse, fragmentele cele mai plagiate. raset

Nu ramane decat ca Alba ca zapada sa-l stranga de C oaie pe Iohannis ca sa promulge dracului legea aia cat mai repede si sa nu mai faca pe desteptul ca el n-are doctorat si i se falfaie de traumele lor doctorale, trimitand ostentativ legea la CCR ca sa le prelungeasca agonia  Laughing

Doctorii generali au priceput si decis ca verdictele de plagiat date de CNATDCU, pana acum, constituie o amenintare serioasa la adresa securitatii nationale Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Oct 09, 2016 10:34 am

Daca plagiatorii uniti in cuget si-n simtiri si-au tras lege care sa-i protejeze, oamenii de bine care stiu ce si cum pot oricand vorbi sau timite vreun e-mail, vreo poza etc. laugh



Buna ziua,

Va rog sa ma scuzati ca nu imi voi dezvalui adevarata identitate, din ratiuni de lesne de inteles dupa ce veti citi acest email. Sunt cadru didactic in cadrul Universitatii de Vest Timisoara, iar in anul 2012 am facut parte din Comisia de Etica a Universitatii mai sus mentionate.

La acel moment, in anul 2012 cand a fost analizat presupusul plagiat in cadrul tezei de doctorat a doamnei Laura Kodruta Kovesi, noi cei din Comisia de Etica am aprobat pur formal raportul Comisiei de Verificare numita la propunerea domnului rector Prof Dr. Marilen Pirtea de catre Senatul UVT prin Hotararea Senatului nr. 6 din 07.06.2012, punctul 17 pe ordinea de zi.

Alegerea membrilor acelei Comisiei nu a fost deloc una intamplatoare. Cei 3 membri ai Comisiei Technice au fost conf.Dr. Lucian Bercea, decanul facultatii de drept si membru al Catedrei de Drept Privat, Prof. Dr. Anton Trailescu si Prof Dr. Radu Bufan.

Aveti aici linkul catre site-ul UVT unde Se afla Hotararea mai sus mentionata. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Rolul central in aceasta comisie care a realizat partea tehnica a „albirii” doamnei Kovesi l-a avut Prof Dr. Radu Bufan, seful Catedrei de Drept Privat, avocat si lichidator. Domnia sa avea o relatie personala cu doamna Kovesi.

Dansul a comunicat colegilor mai apropiati din Facultate faptul ca doamna Kovesi l-a rugat sa se implice in problema plagiatului domniei sale iar el spera ca astfel sa primeasca sprijin din partea doamnei Kovesi pentru a-si solutiona favorabil in dosar penal pe care dansul il avea si il are in continuare la DNA structura centrala, dosar in care se incepuse urmarirea penala impotriva sa pentru privatizarea frauduloasa, retrocedari dubioase si subevaluarea activelor celui mai mare combinat de porci din Romania (Comtim). In acea privatizare domnul Bufan fusese lichidator.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In mod clar doamna Kovesi s-a tinut de promisiunea facuta domnului Bufan intru-cat dosarul domniei sale de la DNA a ramas ingropat in sertarele procurorilor desi alte dosare cu teme similare (cazul privatizarea ICA, retrocedari cu supra sau subevaluari s-au lasat cu arestari si condamnari).

Toate deciziile ulterioare, de neplagiat in cazul doamnei Kovesi au fost luate pe baza descrierilor din acel raport tehnic intocmit de catre comisia numita de catre Senatul UVT. ( Decizia Comisiei de Etica a UVT, etc)
Domnul proaspat promovat decan Lucian Bercea era membru al Catedrei profesorului Bufan si asculta de acesta din urma.

Trebuie spus ca va trasmit acest email deoarece acum se incearca a doua albire la universitate a plagiatului doamnei Kovesi deoarece cadrelor didactice din Facultatea de Drept nu le vine usor sa invalideze deciziile anterioare prin care s-a hotarat in anul 2012/ca doamna Kovesi nu a plagiat.

Mai mult, in mare personajele sunt aproximativ aceleasi. Domnul rector Pirtea care stie ce s-a intamplat in anul 2012 va face orice ca sa nu iasa adevarul la iveala, iar cel de al treilea membru al Comisiei Technice numite de Senatul UVT prin Hot. 6/07.06.2012, domnul Prof. Anton Trailescu actualmente face parte din actuala Comisie Juridica a CNATDCU (cea care va da verdictul final al plagierii/neplagierii de catre doamna Kovesi.

Cu alte cuvinte, domnul Prof. Trailescu se va verifica el pe el dar de data asta aflandu-se intr-un for superior. Desigur ca, daca va fi intrebat de procurori sau altcineva, domnul Bufan va nega aceste aspecte, dar ceea ce v-am redat in acest email este absolut sigur asa ca daca ar fi audiat chiar in calitate de martor, sub poligraf, adevarul ar iesi la iveala (inteleg ca domnul Tariceanu a putut fi audiat cu detectorul de minciuni ca martor de catre DNA).
Sper sa ajutati ca adevarul sa iasa la iveala incat sa nu ne mai fie frica in aceasta tara, sa fim nevoiti sa trimitem emailuri anonime.

Cu deosebita stima,
Un cadru didactic ce doreste ca minciuna si impostura sa nu se mai perpetueze.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Oct 09, 2016 12:28 pm

Habar n-am cat poate senatorul Daniel Savu, fost inginer la Intreprinderea de Construcții Aeronautice Brașov (1985-1991) și la Institutul de Cercetări Aerospațiale M.Ap.N., Crângu lui Bot (1991-1992) si fost ofiter al SRI in perioada 1992-1999 ca sa-si bage picioarele cu talent in mismasul de albire legislativa a tuturor doctorilor plagiatori, inclusiv a generalilor care au ajuns sa depaseasca numarul colon elilor in toate structurile de aparare ale patriei laugh Emigreaza masiv medicii peste hotare iar specialistii in securitatea nationala ii inlocuiesc cu generali asezonati cu titluri de doctori facuti pe banda rulanta laugh E de Ro manea chestiunea asta, de siguranta nationala ...

Nici nu ma mir ca m-am simtit ca intr-un lagar de exterminare la maternitatea statului de drepti ...cand am fost in travaliu laugh E tare nashpa, psihologic vorbind(si-mi fac mea culpa   tease  ) ca dupa o trauma psihica sa mai faci diferentierea rationala dintre medici si doctori de kkt raset I-am injurat atunci pe toti la gramada... si nu regret niciun cuvant strigat atunci la adresa lor. Am fost mai rea decat tiganicile in blesteme si injuraturi. funny Macar m-a ajutat psihic descarcarea de nervi justificata ca sa nu ajungem (eu si nenascuta) o poveste nashpa cu morti... buna de prezentat la stirile de la ora 5 laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Oct 09, 2016 2:47 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dupa ce UVT s-a repezit la verificare,  anuntand public ca s-a autozezizat pe baza informatiilor din presa, au coti-o pe dupa cires mai apoi, cum ca sesizarea Graur nu le-a fost transmisa procedural (adica, si-au adus aminte ca nu-i obliga nimeni sa faca verificari din oficiu decat daca primesc o sesizare conforma pe baza careia sa faca verificarea  raset  ) Intre timp, si-au dat seama cu stupoare ca au dat dovada de prea mult exces de zel si daca exista la parchet un autodenunt vizand falsificarea raportului de nepalagiat al expertilor , orice verificare noua a plagiatului (vizibil de pe Marte) este suspendata de drept laugh (Asta-i indicatie precisa de la sefa DNA care considera raportul ala ca fiind definitiv si batut in cuie...adica putin pe dos fata de  cazul lui Ponta  laugh )

In conditiile in care la CNATDCU nu s-a inregistrat nicio sesizare conforma pana in prezent,conform legislatiei actuale, pe bune ca manevrele disperate ale UVT de a iesi din ce s-a bagat din oficiu,in virtutea unei legi din viitor, depasesc granitele cascadorilor rasului din Romanea, fiind de dat ca exemplu de comedie la nivel planetar si chiar galactic raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Oct 09, 2016 7:17 pm

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dupa ce UVT s-a repezit la verificare,  anuntand public ca s-a autozezizat pe baza informatiilor din presa, au coti-o pe dupa cires mai apoi, cum ca sesizarea Graur nu le-a fost transmisa procedural (adica, si-au adus aminte ca nu-i obliga nimeni sa faca verificari din oficiu decat daca primesc o sesizare conforma pe baza careia sa faca verificarea  raset  ) Intre timp, si-au dat seama cu stupoare ca au dat dovada de prea mult exces de zel si daca exista la parchet un autodenunt vizand falsificarea raportului de nepalagiat al expertilor , orice verificare noua a plagiatului (vizibil de pe Marte) este suspendata de drept laugh (Asta-i indicatie precisa de la sefa DNA care considera raportul ala ca fiind definitiv si batut in cuie...adica putin pe dos fata de  cazul lui Ponta  laugh )

In conditiile in care la CNATDCU nu s-a inregistrat nicio sesizare conforma pana in prezent,conform legislatiei actuale, pe bune ca manevrele disperate ale UVT de a iesi din ce s-a bagat din oficiu,in virtutea unei legi din viitor, depasesc granitele cascadorilor rasului din Romanea, fiind de dat ca exemplu de comedie la nivel planetar si chiar galactic raset
Este un caz care depaseste cu mult celebrul pixel albastru, atingand nivelul MOV, asa ca nu-mi pun sperante decat in pozele facute la Ghita acasa, cu Luluta amorezata, asteptand murele catate prin tufari.  laugh
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Oct 09, 2016 8:10 pm

Colectionarea de bufnite este molipsitoare Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La RTV, Ghita tocmai a lansat ipoteza ca Black Cube vana cucuveauamov.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Oct 09, 2016 8:36 pm

Sabin Orcan de la B1 tocmai s-a laudat ca singura teza de doctorat pe care a citit-o, este a lui Coldea. Iar el garanteaza ca nu este plagiata raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Lun Oct 10, 2016 10:04 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Daca pana si Cristoiu a ajuns sa aiba confuzii temporale,  s-ar putea sa-l auda pe Antonie Iorgovan, la o sedinta de spiritism, ca Legea dispune numai pentru viitor, exceptiile fiind de stricta interpretare raset Si sa caute toata lumea dupa sedinta de spirtism a lui Cristoiu, in Constitutie, ca unde naiba scrie asta ?
Daca lui Iohannis nu i se activeaza linkul la Constitutie, poate reusesc cei de la ICCJ sau Avocatul Poporului sa afle, din surse de informare tiparite raset
Dr Dr Ben Oni ar face atac cerebral ca e un papagal dovedit ,caruia nu i-a trecut prin cap sa citeasca si sa recite din Constitutie laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Oct 13, 2016 8:05 am

Daca vanatorul de plagiatori Spanu ar sapa mai adanc, ar putea afla ca Tata Lascu a plagiat chiar si in cartea din 2002. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Oct 13, 2016 12:49 pm

Ia sa vedem, dupa investigatiile amanuntite ale GIP (cu ajutorul softului cumparat de Badea), sesizarea o fi conforma? Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Textul integral al sesizarii: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Joi Oct 13, 2016 1:46 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Oct 13, 2016 2:51 pm

Deduc ca nu s-au dus si la Biblioteca pt. a anexa copii xerox ale paginilor plagiate din lucrari publicate. Laughing CNATDCU ar putea sa-i trimita la plimbare, cum ca sursele inspirationale de pe internet indicate nu sunt 100% sigure si , deci, doveditoare. laugh Faptul ca au transmis prin posta si UVT sesizarea de plagiat, i-ar cam obliga pe cei de acolo sa intreprinda o munca de cercetare aprofundata, fiind evident ca niste jurnalisti, doar pe baza de rezultat al softului antiplagiat, n-au nici timp si nici chef sa -si dea doctoratul in materie de antiplagiat laugh
PS> Sunt profund indignata ca n-au pomenit deloc despre lucrarea dr .colonelului SRI, din care Luluta a plagiat porceste in teza ei de doctorat.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Oct 13, 2016 5:08 pm

Asa o poza?! agitat

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

O fi trucata? scratch
Nu pare sa fie pe pagina de feisbuc a individului (o fi doar imaginea generata automat de platforma in urma unei transmisii live), in schimb le-am gasit rapid p-astea. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Oct 23, 2016 11:30 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Presupun ca eseul despre continutul declaratiei spionului evreu este facut de Cristoiu. Pare stilul lui. Laughing
La b1 l-am auzit pe Cristoiu spunand despre Daniel Dragomir ca este de talia lui Coldea laugh Citind insa si eseul publicat de EVZ, ma intreb la modul serios daca Dragomir asta are toate tiglele pe casa scratch Adica, pe banii pe care nu i-a dat evreilor integral (cum a fost intelegerea), s-a dat scula pe bascula, punand fostii agenti ai Mossad-ului sa scrie si un articol elogios despre Codruta ? Shocked laugh Trebuie sa recunosc ca si evreii au imaginatie; fac orice pt. bani si nu se mira raset
Sunt fan Zorella . Continutul declaratiei lui, in varianta literara, m-a facut sa rad bine laugh Sper ca agentul Black Cube, cu talent literar, sa faca si un scenariu de comedie din povestea asta.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Mar Oct 25, 2016 8:31 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Citind declaratia simpaticului Zorella, m-am dumirit ca articolul elogios era al reporterului imaginar cu care trebuiau momite victimele ca sa le obtina adresele de email raset
Din cauza traducerii cam ciudate, nu mi-e clar daca Black Cube este in posesia materialului sau materialul a fost arestat in Romania impreuna cu cei 2 baieti pt. ca asa au fost instructiunile clientului Laughing


Este important de precizat că o activitate de acest gen se poate executa în orice loc din lume. Ceea ce doresc să subliniez prin aceasta este că eu am instruit şi am insistat să acţioneze din graniţele României din cauza instrucţiunilor pe care le-am primit de la client şi aprobării pe care am primit-o.

Este important să precizez că nu avem şi niciodată nu am avut echipamente care necesită apropiere fizică de persoane precum valize de un fel sau altul. Toată activitatea putea fi efectuată în orice loc de pe glob.

............
Vineri seara, cînd am înţeles că s-a întors material, adică Gal Farchi mi-a raportat că s-a primit parole, am înţeles că materialul trebuie analizat rapid, l-am instruit pe Yossi să meargă şi să ia materialele, de la Ron şi David, să le analizeze, să treacă peste ele pentru că el este vorbitor de română şi să-mi pregătească un raport pe care-l voi preda clientului şi prin aceasta s-a finalizat proiectul. Yossi Berkstein a aterizat sîmbătă dimineaţa 01.04.2016 în Bucureşti iar din acel moment Ron şi David nu au răspuns la telefon. După ce a înţeles că nu răspund i-a raportat lui Avi Yanus, iar Avi mi-a raportat mie. În primele ore am crezut că poate s-au îmbătat, au fost răpiţi, poate terorism, ceva împotriva israelienilor. Nu am înţeles ce s-a întîmplat. Nu ne-am imaginat că se poate întîmpla un astfel de lucru, iar datorită acestei panici că nu am înţeles ce s-a întîmplat, i-am cerut lui Yossi să călătorească la Sofia în Bulgaria iar de acolo să decoleze. Yossi într-adevăr a decolat spre Londra.

Specific că din momentul în care s-au primit parolele vineri trebuie să treacă un procedeu de noapte de coborîre a materialului, astfel că materialul s-a primit de fapt sîmbătă dimineaţa şi imediat cei doi Ron şi David au fost arestaţi împreună cu materialul, astfel că niciodată nu am văzut materialele”.
............
Atunci când am început să înțeleg că este aici o problemă, cîteva zile după arest, am inventat împreună cu Avi Yanus, asociatul meu, o poveste de acoperire, că am obținut materiale foarte bune și interesante despre șefa DNA-ului, pentru ca Daniel și clienții săi finali să se intereseze de noi și să nu ne arunce cîinilor și să ne ignore.


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mar Oct 25, 2016 4:08 pm

N-am avut timp zilele aste pentru navigat pe net (un nou mebru in familie - un motanel si soacra in vizita), dar acum am prims o fereastra de 20 minute si am citit si eu cate ceva. Cica am putea sa ne revendicam titlul de buricu' pamantului. laugh


Fara nicio exagerare: Black Cube – un scandal care ar putea zgudui Europa si SUA



Publicată azi în EVZ de jurnalistul Ion Cristoiu, depoziția bossului Black Cube, Dan Zorella, relevă lucruri care, dacă se vor dovedi reale, vor zgudui, cel puțin la un anumit nivel, Europa și SUA. Nu, nu este o exagerare cîtuși de puțin și vom dovedi acest lucru în rîndurile care urmează. Desigur, există și varianta ca faptele respective să nu fie adevărate întru-totul (multe dintre ele sunt deja confirmate, însă), dar, chiar și în acest caz, tot ne alegem cu un scenariu cel puțin exploziv. Pînă una alta, principala întrebare care se ridică, una crucială pentru România și chiar SUA este: scandalul Black Cube s-a oprit ori merge mai departe?
Care sunt cele mai grave dezvăluiri ale lui Zorella, omul angajat de forțe oculte nu să o spioneze, cum incorect s-a scris în presă, pe Laura Kovesi, ci să o ancheteze de la distanță?
După izbucnirea scandalului Black Cube (îl vom numi de aici BC), presa a speculat că israelienii vor să afle lucruri denigratoare la adresa Laurei Kovesi, menite a face dificilă renominalizarea ei la vîrful DNA.
S-a vorbit de relații neprincipiale cu Florian Coldea, de scurgeri de informații din dosare către presă, de indicații date procurorilor în anumite cazuri etc.
Mai apoi, s-a speculat că ar fi fost vorba de dovezi privind plagiatul său.
Pînă la acest nivel, scandalul s-ar fi menținut între granițele mioritice.
Însă nici cei mai înverșunați adversari ai lui Kovesi nu au visat, măcar, faptele pentru care ea a fost investigată de BC.
Nu fleacuri de imagine, ci grozăvii!
Și asta, atenție mare!, pe baza informațiilor furnizate de fostul colonel cu rang înalt Daniel Dragomir DIN INTERIORUL SRI. Nu mai puțin de 16 pagini cu informații privind fapte teribile ale Laurei Kovesi aflăm că au fost înmînate de acesta lui Zorella, spre a fi verificate și probate.
În esență, e vorba de bani murdari.
De corupție.
De declarații de avere nereale, de conturi secrete în Cipru, Elveția și Monaco.
De șpăgi care ar fi fost încasate de tatăl șefei DNA pentru ca aceasta să închidă anumite dosare.
Adică exact ce i s-a pus în cîrcă și infractorului Cătălin Voicu.
Despre asta a fost vorba în operațiunea BC.
Despre scoaterea la lumină a probelor – dacă ele există, desigur – că zeița anticorupției e, ea însăși, coruptă pînă în măduva oaselor.
Cît despre Coldea, aflăm că și acesta era corupt și deturnase o parte a răscumpărării plătite pentru eliberarea ziariștirlor răpiți în Irak. Dar, spune Dragomir, nu Coldea e problema, despre el există deja ”mult material”.
Problema e Kovesi și posibila sa corupție.
Dacă BC a obținut dovezi în acest sens, se anunță un cutremur geopolitic, la nivelul Europei și Americii, cel puțin.
Femeia puternic susținută de SUA, decorată, lăudată, recomandată drept model și altor state europene cu probleme, vehiculată la un moment dat pentru postul de șef al unui organism european anti-corupție, nu e altceva decît o coruptă din cel mai rău soi?
Una care a vîndut balanța lui Themis pe bani murdari?
Iar americanii sunt orbi și nu au văzut asta ani și ani de zile?
Asta e modelul de reformă moral-instituțională pe care îl oferă SUA?
Relația SUA-UE e, și așa, destul de încordată, scandalul Kovesi ar fi cireașa pe tort.
După eșecul cu Mani Pulite, în Italia anilor 90, SUA a sperat, poate, într-o recuperare printr-o curățenie operată în partenerul ei devotat, România.
Un bilanț bun după cîțiva ani de mandat Kovesi ar fi fost o victorie în primul rînd a Washingtonului, arătînd bătrînei Europe că se poate, dacă există voință. Și că exportul de democrație dinspre SUA spre alte state funcționează.
Dărîmarea șefei DNA pe bază de conturi murdare în străinătate ar fi devastatoare pentru Departamentul de stat.
Trump ar benchetui de fericire, arătînd cu degetul un nou motiv pentru care administrația democrată din ultimii 8 ani ar trebui să stea cu capul plecat: ”ați exportat corupția în colonii!”.
Ar fi, probabil, al doilea mare chix dat în România după cazul Harold James Nicholson, din anii 90, de care am mai scris. (Instalat imediat după revoluție ca șef al rezidenței CIA în România, cu misiunea de a forma noua generație de filo-americani de la noi, de a elimina agenții de influență ruși etc Nicholson a fost arestat șase ani mai tîrziu de FBI, dovedit ca agent al Moscovei și băgat pentru 23 de ani în pușcărie).
În primul rînd, satisfacția imensă ar fi la Kremlin.
Poate nu întîmplător, conform propriilor afirmații din interogatoriul lui Zorella, Daniel Dragomir are ușă deschisă la Putin. Tot Dragomir recunoscuse, în fața lui Zorella, că Kovesi & Coldea sunt extrem de apropiați de americani, pe mai departe. Și că i-au ajutat în repetate rînduri, în operațiuni precum cele contra al-Qaeda ori în cazul Dick Marty. Ori, acesta din urmă e raportorul european care a acuzat CIA că a deținut închisori secrete ilegale în România și Polonia, altă sincopă majoră în relația SUA-UE.
Nu e imposibil ca rușii să-și fi băgat coada în poveste, fiind, de acum limpede ce ar avea de cîștigat.
Dar nici americanii nu au stat cu mîna în sîn.
Povestește, astfel, Zorella, că gruparea anti-Kovesi din SRI a fost înștiințată la un moment de un serviciu secret ”văr”, de la noi, că despre activitatea ei se aflase în urma unor informații furnizate de FBI.
Iar serviciu ”văr” cu SRI nu poate fi decît SIE.
Revenind la cercetările privind-o pe Kovesi, e de remarcat, spre exemplu, întîlnirea oamenilor BC, la Londra, cu o anume Liliana Sabău, apropiată a lui Kovesi, de la care se spera obținerea de informații compromițătoare despre aceasta.
Lucru pe care femeia l-a refuzat.
Dar, cine e Sabău și ce ar fi putut livra ea despre Kovesi?
Fostă colaboratoare a DNA, Sabău este specialist de înaltă calificare în domeniul prevenirii și combaterii evaziunii fiscale, specialist în realizarea, analiza și interpretarea circuitelor de spălare a banilor.
Avea, oare, SRI informații că Sabău e femeia care o instruiește pe Kovesi cum se aranjează conturile în străinătate?
Putem doar specula, deocamdată.
Alte informații livrate de Dragomir lui Zorella reclamau investigarea tatălui lui Kovesi, Ioan Lascu, a fratelui acesteia, Sergiu Lascu, a Danei Tițian, colaboratoare apropiată la DNA a lui Kovesi, ori a lui Florin Muntean.
Acesta din urmă, fost director general al Transgaz și bun prieten cu Ioan Lascu și Vasile Blaga, a fost acuzat de senatorul Valer Marian, inclusiv într-o scrisoare trimisă lui Klaus Iohannis, că a fost implicat într-o operațiune prin care s-a plătit o mită uriașă pentru numirea lui Kovesi la șefia Parchetului General, în 2006. Tot Munteanu e cel care l-a angajat pe Sergiu Lascu la Transgaz, ca director adjunct, activitate de pe urma căreia fratele lui Kovesi s-a ales cu dosar penal la DIICOT.
E clar că BC avea sarcină să scotocească în zone ”grele”.
Mai grav, încă, Dragomir a afirmat că pe piață există în mai multe locuri anumite casete compromițătoare despre Kovesi, iar persoanele care le dețin beneficiază de protecție în fața acesteia. După episoadele cu podgoria lui Ghiță, devine și asta credibil.
Una peste alta, din interogatoriul lui Zorella, dar nu numai, se desprinde ideea unei operațiuni ”pozitive” a BC, dacă putem spune astfel. Una în slujba binelui, care ar trebui salutată chiar și de apologeții lui Kovesi.
BC nu a fost interesat nicio clipă de denigrarea lui Kovesi, ci de găsirea unor dovezi de corupție, în formă foarte gravă, a acesteia.
Încă din mandatul de arestare din 3 aprilie al celor doi ”spioni” evrei, se desprindea informația că operațiunea BC a avut un unic scop: ”de a găsi activități de corupție”.
Dacă Kovesi e curată ca lacrima, investigația israelienilor s-ar finaliza cu zero rezultate.
Dacă nu, e în interesul public să se afle adevărul, oricît de trist.
În plus, Daniel Dragomir a mai adus un argument extrem de important celor de la BC, menit să explice de ce tandemul Kovesi-Coldea a devenit periculos pentru democrație: de cînd este în această funcţie, ”ea, de fapt, a preluat comanda statului şi face cu statul ca şi cum ar fi statul ei personal”.
Ori, nu asta e misiunea unui procuror-șef.
După arestarea celor doi ”spioni” la București, în primele comunicate oficiale ale BC se vorbea explicit de dovezi deja obținute ale corupției la nivel înalt din România.
Și că veni vorba, de cei doi, e interesant de remarcat ce spune Zorella în interogatoriu, anume că prezența acestora la București nu fusese necesară pentru operațiune, dar că insistase ”clientul” pentru aducerea lor.
Acuzațiile la adresa lor, pe care le-au recunoscut suspect de rapid, imediat după arestare și pentru care au încheiat acord cu anchetatorii sunt destul de dubioase.
Constituire de grup infracțional organizat?
Exclus, ei erau angajați și executau sarcinile trasate de o firmă de investigații legale.
Hărțuire a lui Kovesi și a apropiaților săi?
Exclus, șefa DNA spune cu gura ei că au existat telefoane doar timp de o zi și jumătate date unor apropiați si săi, asta nu poate fi hărțuire.
Violarea corespondenței, transmiterea de informații astfel obținute etc?
Exclus, aceeași Kovesi spune, după audierea la DIICOT, că ”Nimeni din familia mea și din apropiații mei nu au avut conturile de e-mail sparte. A fost doar o zi și jumătate în care familia mea și prieteni au primit telefoane. S-a încercat aflarea unor date personale, dar nimeni nu a dat curs solicitărilor. Nu există nimic la dosar care să vizeze viața mea personală, mail-uri sparte. Căsuța mea de email nu a fost spartă, nici a tatălui meu, nici a fratelui, nici a unor prietene. Conturile sparte aparțin unor persoane cu care eu nu am avut niciun fel de contact în ultimii ani”.
Mai mult, Codul Penal prevede că, în cazul violării corespondenței, ancheta penală se pune în mișcare strict la plîngerea prealabilă a persoanei vătămate.
Cine o fi depus plîngere contra israelienilor înaintea arestării din 3 aprilie, dacă Laura Kovesi nu a avut probleme cu ei?
Multe, foarte multe semne de întrebare în această anchetă.
De departe cel mai mare e dacă scandalul continuă ori a început, deja, mușamalizarea lui?
Intervenția în scandal a americanilor, via FBI, ar putea avea, într-adevăr, drept consecință, punerea batistei pe țambal.
În acest caz se naște, însă, o mare problemă.
Apărută în 2011, cu doar 4-5 angajați, BC a avut un succes fulminant: în cîțiva ani a ajuns la peste 100 de angajați și la filiale în peste 50 de țări.
Ceea ce înseamnă că firma a executat comenzile primite impecabil, și s-a dus buhul în lume.
Succesul unei asemenea activități ține de două aspecte: rezolvarea comenzii primite și discreție.
De această dată, firma israeliană pare să fi dat chix rău de tot cu amîndouă. Nu doar că nu a obținut dovezile cerute anti-Kovesi, dar și-a mai dat și clienții în gît la parchet, ba a și recunoscut oficial că i-a înregistrat pe șest.
Cine ar mai avea încredere în serviciile BC după acest episod?
Să te împotmolești într-o țară ca România, iată umilința supremă pentru foștii/actualii grei ai Mossad.
Asta, desigur, dacă lucrurile îngheață în stadiul actual.
Dar dacă nu?
Dacă a existat din capul locului un anume desfășurător și el e respectat cu sfințenie, chiar dacă a inclus și arestarea a două momeli, deși aflăm că ancheta a continuat și după aceea?
Înseamnă că ultima etapă care a mai rămas e livrarea mărfii obținute și folosirea ei de către cei care au comandat-o. Și asta, nu foarte tîrziu, în opinia noastră. Deja, scurgerea misterioasă pe piață a interogatoriului lui Zorella denotă intenția de a menține scandalul în top. Se anunță zile extrem de fierbinți.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 9 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 18 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum