SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Una... Alta... de Romania

+3
delta
baso
aurora
7 participanți

Pagina 13 din 18 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18  Urmatorul

In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Iun 15, 2017 7:30 am

Din categoria Romania comica si pitoreasca sau a innebunit lupul raset

Aproximativ 50 de oameni manifesteaza, miercuri seara, in Piata Victoriei, in sprijinul premierului Sorin Grindeanu, acestia strigand "Sorine, fii barbat" si "Tudorel, n-ai tupeu, pune pragul de un leu".

Oamenii s-au strans in fata Guvernului, incepand cu ora 19.00, in acest moment fiind aproximativ 50 de protestatari. Ei au afisat pancarte cu "#rezist #insist", "PSD, ciuma rosie" si au papusi imbracate in zeghe cu fetele lui Ion Iliescu, Calin Popescu Tariceanu, Traian Basescu si Liviu Dragnea.

Un protest similar a avut loc si la Palatul Parlamentului unde mai multe pancarte cu mesaje impotriva presedintelui PSD Liviu Dragnea alaturi de o alta mai mare pe care scrie "Sorinele - Rezista", au fost puse, miercuri, pe gardul Palatului Parlamentului, in timp ce in cladire se desfasura sedinta Comitetului Executiv al PSD in care se decidea soarta Cabinetului Grindeanu. Parlamentarul USR Cosette Chichirau posteaza o fotografie de la protest si cheama oamenii sa vina la Palatul Parlamentului.

Pe pancartele improvizate scrie "Dagnea, nu uita, tre' sa pleci doar dumneata!", "Dragnea, fii barbat, da-ti demisia imediat! Ca esti iarasi inclulpat!" si "Dragnea, nu fi trist, Grindi e acum #Rezist", aluzie la mesajul protestarilor din Piata Victoriei.

De asemenea, sprijinite de gard erau marionete imbacate in zeghe cu chipurile lui Ion Iliescu, Traian Basescu, Calin Popescu Tariceanu si Liviu Dragnea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ar fi ceva de speriat daca n-ar fi comic. Aproape ca-mi venea sa ma frec la ochi. # rezistentii & alte panarame care pana nu demult criticau guv. Grindeanu, il sustin acum pe premier. La fel cum s-au sucit peste noapte,ca hotii, si in privinta lui Trump.laugh O fi ordin pe unitate sa se rupa pesedeaua? suspect
Si eu presupun ca motivele reale pt. debarcarea lui Grindeanu sunt altele decat cele oficiale. M-a cam mirat cum l-a scos Dragnea pe Grindeanu din buzunar astfel incat Iohannis sa fie multumit si sa-l numeasca premier, fara comentarii. Se pare ca Dragnea a muscat momeala cu Grindeanu iar divortul de acum nu poate fi decat cu balamuc laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Iun 15, 2017 1:27 pm

Fiind acomodata psihic cu pescarii, provocarile si glumele lor, inclusiv cu  limbajul lor licentios cand nu musca niciun peste momeala, stiu ca stiucile sunt foarte greu de prins Laughing Sunt rapitoare rele care fac lumanarea ca sa se desprinda din carligul pescarului.In nici un caz nu au atitudinea somnului maricel si dement care s-a oferit din proprie initiatiava in undita sotului meu, dupa o noapte  de de betie si de ditsractie la focul de tabara. Clopotelul de la undita a sunat doar dimineata, al meu sot fiind total debusolat, proaspat trezit din somn, ca cum mama dracului sa procedeze ca pescar proaspat prinzator de somn masiv  in undita. Very Happy Noroc cu ceilalti pescari din gasca. La capitolul stiuci, prinderea sau rateul se rezolva mult mai rapid, gratie stiucilor luptatoare Very Happy

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Iun 15, 2017 1:44 pm

baso a scris:O fi ordin pe unitate sa se rupa pesedeaua? suspect

O fi ordin, eu insa nu mai am nervi sa urmaresc si acest balamuc, inimaginabil pentru oameni cat de cat normali la cap. agitat
De altfel, nici nu cred ca e ceva de urmarit, ci doar de asteptat, pesedeu' putandu-se afla la final intr-o postura inedita. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Iun 15, 2017 1:55 pm

Mda, pare ca tot taraboiul s-a iscat pentru a se trece rapid peste aceasta stire: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Razboiul Dragnea – Grindeanu o diversiune pentru salvarea lui Kovesi


O întrebare domină în ultimele zile toate studiourile TV de analiză: ce l-a apucat pe Liviu Dragnea să-și dinamiteze propriul guvern? Comentatori dintre cei mai titrați recunosc că nu înțeleg ce se întâmplă. Totul pare atât de lipsit de logică, de ieșit din tipare, de contraproducțiv încât se recurge la tot felul de explicații improvizate pentru a potoli curiozitatea celor ce așteaptă, mură-n gură, de la alte creiere decât ale lor, elucidarea misterului.

În astfel de situații se poate recurge la o metodă clasică, ce s-a dovedit utilă de atâtea ori în istorie în cazul decriptării unor mari enigme. Căutarea, peste toate contradicțiile, a unui beneficiar cert de pe urma faptelor de neînțeles. Altfel spus, căutarea răspunsului la antica întrebare Cui prodest?

De ceva timp, șefa DNA Laura Kovesi se află sub un asalt pe mai multe fronturi, ce crește permanent în intensitate. Rezistența ei, în fața unor acuze ce pe alți demnitari i-ar fi doborât demult, demonstrează că beneficiază de un statut special, cu elemente de protecție ce depășesc substanțial pe cele destinate în mod normal unui șef de cameră parlamentară, ministru ori chiar prim – ministru. Modul în care o întreagă comisie de experți a fost presată să se prostitueze moral pentru a o salva de evidenta culpă a plagiatului, ignorarea de către instituțiile juridice ale statului a tuturor dezvăluirilor (Băsescu, Ghiță, Andronic) de o gravitate excepțională, ce sugerează infracțiuni de la poliție politică până la trădare națională, încercările disperate ale unor interpuși (așa zis ziariști) de a-l manipula chiar și pe președintele Trump în scopul obținerii unei declarații de susținere, din partea acestuia, a LCK sau, măcar, a DNA, sunt doar câteva dintre dovezile evidente că doamna Kovesi a depășit statutul de lider proeminent al „sistemului”, al puterii paralele oculte din România, domnia sa devenind elementul fundamental de rezistență al acestei construcții. Probabil unicul rămas, pentru o perioadă, după trecerea în umbră a lui Florian Coldea.

Multă vreme s-a crezut (și în mare măsură chiar așa a și fost) că spatele, atât de puternic, al LCK este asigurat de americani. Că americanii au principalul interes în susținerea acesteia la nivelul de forță și influență fără precedent la care șefa DNA ajunsese. După alegerea la Casa Albă a lui Donald Trump, mișcările de derută din arealul doamnei Kovesi au demonstrat însă că lucrurile stăteau puțin altfel. Că americanii, da, au susținut-o, dar nu neapărat în urma unor ordine strategice imperative primite de la Washington ci manipulați profesionist de „sistemul” de la București, care era principalul interesat de a-și menține puterea și influența prin intermediul acestei persoane. Altfel spus, oculții noștri dragi, cu năravurile lor moștenite de la vechea securitate, s-au folosit în toată perioada regimului Băsescu de americani, ca instrument de presiune și ca paravan, împingându-i pe aceștia în prima linie a edificării cultului personalității doamnei Laura Kovesi de pe urma căruia să profite ei, oculții, în primul rând.

Acum, după flitul lui Trump (în sensul neintrării în jocul propus de alde Pantazi), se vede bine această tactică; această preocupare disperată a sistemului (securistic și românesc 100%) de a încerca să o mențină pe Laura Kovesi pe post cu orice preț, prin orice mijloace. Ea este garantul puterii sale și trebuie să o apere chiar la vedere, demascându-se, dacă americanii nu mai sunt dispuși să le facă treaba și jocul ca până acum.

Doar că acest deziderat, de a o apăra, devine din ce în ce mai greu de atins în condițiile în care scandalul SIPA se rostogolește cu mari amenințări pentru oculții din justiție, Dan Andronic nu se potolește cu dezvăluirile sale, Ghiță se pregătește de un nou asalt și, colac peste pupăză, ancheta comisiei parlamentare pentru „sufrageria lui Oprea” primește muniție neașteptată de la generalul Iliescu și, în mod excepțional, de la CCR.

Eu cred că războiul Dragnea-Grindeanu, atât de irațional gândit in termenii logicii imediate, poate fi foarte bine explicat dacă îl privim ca pe o diversiune pusă la cale de sistem pentru a acoperi, pe cât posibil, scandalurile din jurul LCK.

A mai vorbit cineva, ieri, despre dezvăluirile gravissime ale generalului Iliescu făcute în fața comisiei parlamentare? Nu!

A mai comentat cineva, ieri, decizia cu consecințe spectaculoase a CCR de a nu considera neconstituțională audierea unui magistrat de către o comisie parlamentară? Nu!

Cui folosește această deturnare a atenției publice de la două subiecte fierbinți, ambele cu ricoșeuri contondente în direcția LCK, spre războiul Dragnea – Grindeanu?

Este evident cui folosește: doamnei Kovesi și oculților care o susțin.

Sigur, retragerea sprijinului politic acordat de o coaliție unui premier, este un eveniment important. Doar că el vine și se așează într-o schemă clasică a diversionilor profesioniste: un scandal mare nu poate fi acoperit decât printr-un scandal și mai mare.

Întrebarea pe care mi-am pus-o, imediat ce am ajuns la această explicație a diversiunii, a fost: cum l-au determinat oculții pe Dragnea să le facă jocul? L-au șantajat cu dosarele lui de la DNA sau l-au manipulat, făcându-l să creadă ceva inacceptabil de grav despre Grindeanu?

Faptul că, în favoarea deciziei de ieri, s-a pronunțat și Călin Popescu Tăriceanu, mă face să dau credit celei de-a doua variante.

Cred că schema diversiunii s-a pregătit astfel:

s-a plecat de la un adevăr, și anume că Sorin Grindeanu are oarece legături cu serviciile secrete românești (există cel puțin două dovezi, aceea a absolvirii de către Grindeanu unui curs la Academia Naţională de Informaţii, și aceea că a fost membru în Comisia de control a SRI);
s-au speculat niște decizii al premierului Grindeanu de a numi în cabinetul său anumite persoane apropiate serviciilor (Oana Schmidt Hăineală, generalul (r) SRI Stătescu);
prin infiltrații din anturajul lui Dragnea și Tăriceanu aceștia doi au fost intoxicații cu informații (chipurile sigure) despre lucruri grave (și probabil ireale) pe care Grindeanu le-ar fi făcut pe ascuns, în defavoarea PSD, trădându-și astfel partidul;
i s-a cerut lui Grindeanu să alimenteze, prin mici gesturi și poziționări rebele (declarații ambigue, postări pe Facebook ironice/critice la adresa unor membrii ai PSD și chiar a lui Liviu Dragnea, contrări cu Gabriela Firea și Olguța Vasilescu, afișarea unei apropieri evidente față de Victor Ponta etc.), o anume distanțare de PSD și de președintele acestuia;
s-a creat, prin intermediul unor membrii CEX controlați de sistem, o stare de intoleranță și radicalism anti Grindeanu, care să conducă inevitabil la deznodământul rupturii.

Dovada cea mai puternică a diversiunii vine însă din atitudinea războinică a premierului Grindeanu. Faptul că a refuzat să-și dea demisia, un gest absolut stupid și sinucigaș după retragerea sprijinului politic, denotă executarea unui ordin, din cadrul umei misiuni de inflamare a societății. Pentru ca diversiunea să-și atingă cât de cât scopul, ea trebuia să și dureze. O demisie a lui Grindeanu imediat după terminarea ședinței CEX ar fi scurtat considerabil timpul de revenire la normal. Așa, bruierea scandalurilor legate de Kovesi, va dura ceva mai mult.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Iun 15, 2017 3:52 pm

Cica asta ar fi noul guvern - Grindeanu 2, rezultat in urma loviturii de stat iezuito-securistica. laugh



Victor Ponta – Secretar General al Guvernului sau Ministrul Justiției
Mircea Geoana – Ministru de Externe
Ioan Rus – Ministrul Afacerilor Interne și Vicepremier
Ministrul Apararii – Valeriu Zgonea/Giorgian Pop
Sorin Moisa – Ministrul Fondurilor Europene
Daniel Constantin – Ministrul Agriculturii
Sorin Campeanu – Ministrul Educației
Vasile Dancu/Marius Nica- Ministrul Dezvoltării Regionale
Nicolae Banicioiu – Ministrul Sănătății
Orlando Teodorovici – Ministrul Economiei și Energiei
Transporturi – UDMR
Cultura – UDMR
Mediu – Rovana Plumb (rămâne!)
Finante – Viorel Stefan (rămâne)

UpDate: Valeriu Steriu care are la rândul sau 7 parlamentari va intra in Guvernul Grindeanu 2






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Iun 15, 2017 7:38 pm

ENKI a scris:Cica asta ar fi noul guvern - Grindeanu 2, rezultat in urma loviturii de stat iezuito-securistica. laugh



Victor Ponta – Secretar General al Guvernului sau Ministrul Justiției
Mircea Geoana – Ministru de Externe
Ioan Rus – Ministrul Afacerilor Interne și Vicepremier
Ministrul Apararii – Valeriu Zgonea/Giorgian Pop
Sorin Moisa – Ministrul Fondurilor Europene
Daniel Constantin – Ministrul Agriculturii
Sorin Campeanu – Ministrul Educației
Vasile Dancu/Marius Nica- Ministrul Dezvoltării Regionale
Nicolae Banicioiu – Ministrul Sănătății
Orlando Teodorovici – Ministrul Economiei și Energiei
Transporturi – UDMR
Cultura – UDMR
Mediu – Rovana Plumb (rămâne!)
Finante – Viorel Stefan (rămâne)

UpDate: Valeriu Steriu care are la rândul sau 7 parlamentari va intra in Guvernul Grindeanu 2






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cei de la RTV nu au aflat ca ministrul comunicatiilor,Jianu,este singurul dintre ministri care nu si-a depus demisia. Conform celor mentionate aseara, si-ar fi trimis-o pe email. Ca era plecat din tara. Intre timp s-a razgandit si n-a mai depus-o semnata in original. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Iun 15, 2017 10:24 pm

ENKI a scris:Mda, pare ca tot taraboiul s-a iscat pentru a se trece rapid peste aceasta stire: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Razboiul Dragnea – Grindeanu o diversiune pentru salvarea lui Kovesi


......
Dovada cea mai puternică a diversiunii vine însă din atitudinea războinică a premierului Grindeanu. Faptul că a refuzat să-și dea demisia, un gest absolut stupid și sinucigaș după retragerea sprijinului politic, denotă executarea unui ordin, din cadrul umei misiuni de inflamare a societății. Pentru ca diversiunea să-și atingă cât de cât scopul, ea trebuia să și dureze. O demisie a lui Grindeanu imediat după terminarea ședinței CEX ar fi scurtat considerabil timpul de revenire la normal. Așa, bruierea scandalurilor legate de Kovesi, va dura ceva mai mult.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu cred ca este vorba doar despre acoperirea taraboiului cu Kovesi. Oricum, Grindeanu mi se pare un personaj dintr-o piesa de teatru; teroristului ce se detoneaza cu demnitate. Cica demisioneaza doar daca demisioneaza Dragnea. Laughing Nu imi este simpatic nici Dragnea, insa as fi curioasa cum naiba i-a venit ideea sa-l propuna pe Grindeanu premier Laughing In logica bunului simt, dupa retragerea sprijinului politic, era normal ca Grindeanu sa demisioneze. E interesant faptul ca si-a justificat # rezistenta la conducerea guvernului, amenintand voalat ca Iohannis ar putea sa nu mai vrea vreun premier de la PSD, ceea ce ar insemna alegeri anticipate. Ramane de vazut daca are talent de prevestitor . Ca sa priceapa lumea cam de unde-i vine avantul revolutionar. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Iun 16, 2017 8:36 am

Noroc ca balamucul mai are si accente comice, chiar daca unele invecinate cu dileala Laughing

Dupa ce securila Rares Bogdan l-a aplaudat pe Grindeanu, s-a dezlegat si misterul PCF-ului  despre care unii jurnalisti au crezut ca ar fi un nou partid(Partidul comediilor fabricate)raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Intre timp, un articol din adevarul, de anul trecut, mi-a reimprospatat memoria, fara insa a ma dumiri cum i-a venit lui Dragnea ideea sa-l propuna pe Grindeanu care, cica, habar n-avea ca va fi propus. Este straniu de a propune pe cineva(civil) pt. o functie asa de importanta in stat fara ca, in prealabil, sa-l intrebi daca accepta sau nu. Pe undeva, povestea asta seamana cu aducerea la repezeala a lui Pruna la Justitie in locul lui Guseth. Au sculat-o din pat si nici n-a apucat sa se piaptane. Ordinul se executa, nu se discuta. Prin urmare, Dragnea l-a ales in mare secret si l-a impus PSD-ului, avand o desebita incredere in personaj, chiar garantand pt. el. E cam justificata deci solicitarea lui Grindeanu ca Dragnea sa demisioneze inaintea lui. Laughing

Am vrut un om în care să am încredere, să am garanţia că nu îşi construieşte un pol de putere laugh
(s)Pionul si-a facut datoria iar acu' balamucul e cat Casa Poporului vesel


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Iun 16, 2017 8:48 am

Apropo de trecut Laughing [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aproape ca uitasem de episodul cu SMS-ul trimis de Iohannis lui Grindeanu. Prespun ca pe adresa catre administratia prezidentiala privind propunerea de premier era precizat si numarul lui de telefon. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Iun 16, 2017 5:28 pm

baso a scris:Apropo de trecut Laughing [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cine dracu' sa-l observe pe dement, daca l-or fi evaluat niste psihopati ca si el. laugh

Ion Coja a scris:Nu mi-a plăcut din prima clipă individul când l-am văzut cât se strâmbă până apucă să spună un cuvînt! Rictusul său facial trădează instabilitate psihică și complexare. Cum de nu l-a citit nimeni din PSD că nu are față de om normal?!



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Iun 17, 2017 6:57 am

Intre timp, a devenit cert si unul dintre creierele operatiunii :Ponta. Situatia este cu atat mai ciudata cu cat Ponta a demisionat candva din functiile de premier si presedinte PSD iar ulterior s-a rafuit verbal cu Dragnea. Deduc ca evenimentele de acum reprezinta pt. Ponta dulcele gust al razbunarii chiar daca n-au fost dezvaluite public motivele relatiei lui tensionate cu Dragnea.
Lovitura de stat, de palat sau cum s-o numi bizareria asta, in conditiile in care motiunea pica, ar face ca PSD sa fie concomitent la guvernare si in opozitie chiar daca pesedeaua ii va exclude din partid pe cei ce vor accepta functii de ministri. Ar fi o bazaconie in premiera mondiala, ceea ce ar demonstra lumii ca Romania este tara tuturor posibilitatilor.
Din razboiala interna a PSD, cu miza guvernarea Romaniei, daca se prelungeste criza, va iesi castigator al treilea, care-i lasa acum sa se muste intre ei, asistand pasiv si parsiv la razboiala. Tactica divide et impera.  laugh Este cert ca electoratul PSD nu pricepe mare lucru din razboiala Ponta&Grindeanu vs Dragnea, impartindu-se dupa preferinte, ca la luptele romane cu gladiatori. Context in care, in ipoteza unor anticipate, mamutul PSD va avea mult de pierdut.
N-as crede ca Grindeanu sa se bazeze doar pe sfetnicul Ponta in circul declansat. Regia din spatele lor poate  fi mult mai ampla, existand mai multi papusari nevazuti. Psihologic, nu este dificil a anima niste personaje foarte orgolioase astfel incat sa se incaiere intre ele. Posibil ca, in curand, demisia lui Dragnea sa devina o necesitate pt. PSD. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Iun 17, 2017 10:10 am

O fi Ciutacu un fel de urmas al lui DD in direct, insa cu ochelari si mult mai coleric(ca sa nu zic isteric cand il apuca) Laughing Trebuie sa recunosc insa ca sunt perfect logice cele 10 observatii, inclusiv Update-ul   vesel  Laughing

[quote]Tablou de front pesedist: cum se poziționează combatanții măcelului

În dileala asta generalizată și pe fondul isteric al luptei pentru adevărata putere, pun și eu zece observații despre meciul etapei.


  1 Grindeanu se revoltă, pe bună dreptate, că îl evaluează Vâlcov; penalul, pedelistul, mă rog, tot tacâmul. Dar nu l-am auzit să fie revoltat, la fel de legitim, că a fost (pro)pus și votat premier ca să pună în aplicare programul de guvernare redactat de Vâlcov.
   2 Grindeanu se legitimează ca mare patriot făcându-și un titlu de mândrie că n-a impulsionat relațiile economice cu Rusia. Deci recunoaște că n-a aplicat programul de guvernare pe baza căruia a fost învestit, redactat de Vâlcov, asumat de Dragnea și acceptat de el.
   3 Grindeanu are o revelație că, spre deosebire de Dragnea, el n-a rămas repetent în facultate. Dacă-mi amintesc bine, Dragnea nu a repetat vreun an de facultate în ultimele șase luni, de când a ajuns Grindeanu la oraș.
   4 Grindeanu sare de cur în sus că el e de 21 de ani în PSD, iar Dragnea a venit de la PD. Situația era aceeași, minus vreo șase luni, și când fostul pedelist Dragnea l-a inventat premier pe veșnicul pesedist Grindeanu.
  5  Grindeanu o arde vituos că, spre deosebire de Dragnea, el nu o ardea la șpriț/tenis cu Maior & Coldea. Perfect adevărat, dar o ardea în egală măsură marele său susținător Ponta. Iar Grindeanu nu se califica să fie invitat acolo, nu că nu-și dorea.
   6 Grindeanu cere demisia lui Dragnea de la șefia PSD pe motiv că toți miniștrii cabinetului său, care (conform evaluării) nu și-au îndeplinit obiectivele obligatorii din programul de guvernare, au fost puși de acesta și acceptați de el. Acum jumătate de an, cu Dragnea lângă el, ne povestea cum s-au consultat și au decis împreună componența Executivului.
   7 Grindeanu pare, în toate aparițiile publice din ultima perioadă, fumat/băut/dus cu capul. Are o agitație, o mimică și o gestică de om plimbat cu cercul. Dragnea arată, în aparițiile cvasiparalele sale din același interval recent de timp, neguros, nesigur pe el, neconvingător. Grindeanu e, indiscutabil, consiliat, antrenat, energizat; pentru cunoscători, “pe program”. Dragnea arată și se comportă de parcă i-ar fi murit toți sfătuitorii; sau, după caz, de parcă i-ar fi plecat ăia deștepți
  8 Grindeanu începe să fie cauționat de propagandiștii care-l urcau pe garduri când cu Ordonanța 13. Dragnea continuă să fie înjurat de aceiași.
  9 Grindeanu cultivă interesat reporterii care, prin natura slujbelor, stau în jurul lui. Dragnea continuă să-i privească de sus pe cei care, tot ca sarcină de serviciu, îl urmează pas cu pas.
   10 Grindeanu se bazează, ca sferă de influență, pe trădătorii și blatiștii consacrați, dar (de regulă) neperformanți electoral, din PSD. Dragnea mizează pe nucleul dur, aducător de voturi și producător (nu cheltuitor) de bani.

UPDATE: În sfârșit, după numirea acestuia secretar general al Guvernului, tefeleii vor avea posibilitatea să strige legitim #rezist în favoarea lui Ponta și să-l găsească pe Dragnea vinovat și pentru #colectiv. Oprea și Piedone când intră în echipa guvernamentală? Sper că Iohannis e mulțumit acum


Ultima editare efectuata de catre baso in Sam Iun 17, 2017 11:48 am, editata de 3 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Iun 17, 2017 10:20 am

Andronic agita si el apele, din partea Macacului. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Chiar asa, Macacu' pare cel mai linistit in perioada asta, desi ar trebui sa iasa in fata, ca doar el e cea mai buna varianta de prim-ministru. suspect laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Iun 17, 2017 10:38 am

baso a scris:Intre timp, a devenit cert si unul dintre creierele operatiunii :Ponta.

In spatele lui Ponta a stat, la vremea lui, tata socru - Ilie Sarbu. De data asta mi se pare ca-i zaresc stelele nasului Maior, recent audiat in parlament cu privire la sufrageria lui Oprea. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Iun 17, 2017 10:43 am

O alta portavoce a Macacului tulbura la randu-i apele, semn ca stapanul sau sta la panda, incordat. Laughing

Gelu Visan
2 ore ·

Victor Ponta dă o lovitură de Stat.
Victor Ponta știa că nu are nici o șansă să preia conducerea PSD candidând în interiorul partidului; cu mult timp în urmă, Victor Ponta a imaginat acest plan de preluare a instituțiilor Statului pentru a ataca conducerea PSD-ul, dar și pe ceilalți dușmani ai săi. In ecuația aceasta, Grindeanu nu există, e atât de prost încât nu ar găsi singur nici ușa de la baie, nu am nici o îndoială că a fost o marionetă a lui Ponta și a unora din servicii (în mod special a lui Coldea), adânc implicat în această Lovitură de Stat, din momentul în care a fost numit PM. De ieri, acest guvern se numește Guvernul Ponta. Cum a ocupat guvernul, Victor Ponta a schimbat ministrul de interne, preluând direct, prin marioneta Grindeanu, poliția, Jandarmeria, serviciile secrete ale MI, administrația și infrastructura militarizată a MAI. Cu toată această infrastructură, Ponta are acces la toate datele și dosarele secrete ale adversarilor, dar și la ceea ce o parte din ceea ce înseamnă exprimatea caracterului coercitiv al Statului. Sunt convins că va urma Ministerul Apărării, a doua țintă a oricăror schimbări prin forță de regimuri. In discursul de aseară Ponta a făcut câteva greșeli: 1" a spus că oricum stă la Guvern timp de câteva săptămâni, o aiureală, timp în care el va fi adevăratul șef al statului ,2" : a ieșit la lumină, ca păduchele, arătând că el este autorul Loviturii de Stat și 3" : a spus că alaltăieri era plecat în afara țării. In plin scandal legat de căderea sau nu a guvernului pe care-l consilia, Ponta plecase din țară; De ce?
Atunci când se organizează o lovitură de Stat, sunt implicate și forțe externe, interesate în destabilizarea sau preluarea unei țări. Cine ar putea fi acestea? M-am tot întrebat ce a căutat povestea cu Rusia în discursul lui Ponta, citit de Grindeanu? Istoria loviturilor de stat m-a învățat două lucruri: te uiți cu atenție cui folosesc și acuzi adversarul de ceea ce faci de fapt tu, pentru a lansa o "perdea de fum". Este clar ca lumina zilei că, după vizita lui Iohannis din SUA, țările din regiune care au cel mai mult de pierdut sunt Rusia și Turcia, dar și principalele beneficiare ale unei instabilități în România: Turcia vrea să arate SUA că România este o țară instabilă și nedemnă de încrederea NATO, baza de rachete trebuind să rămână pe teritoriul statului turc, iar Federația Rusă dorindu-și cu disperare o Românie instabilă, pentru a repeta, pe cât posibil scenariul Ucrainei de după Maidan, dar în același timp nedorind-și un membru NATO puternic la granița sa.
V-am spus în postarea trecută că Victor
Ponta este o jivină în stare să-l omoare și pe taică-său, doar pentru a-și atinge scopul: Asta și face:
A dat o Lovitură de Stat care este în plină desfășurare, iar pentru aceasta va trebui judecat cât de curând, pentru că eu sunt convins că Lovitura de Stat poate eșua, într-un fel sau altul, iar aici rolul președintelui Iohannis, care aproape că s-a trezit cu Ponta în CSAT, este determinant. Nu trebuie să le permită acestor golani aventurieri să pună mâna pe România și s-o vândă unor interese străine, Constituția îi permite să nu semneze decretele noii puteri reprezentate de Victor Ponta.





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Sam Iun 17, 2017 11:12 am

Cu orice risc?!?! Shocked

Sarbu Jeny Nu va supărați.. .eu sunt un susținător al dvs. , dar modul cum procedati nu este in regula ...orice nemultumire se discuta in partid si minoritatea se supune majorității. Ori acum doriti sa platiti niste polițe???? dar faceti rau partidului si se va ajunge la o situatie dezastruoasa. Păcat ca aveti f. multi susținători care acum sunt dezamăgiți...poate va mai gandiți...
Îmi place
· Răspunde ·
93
· Ieri la 10:06
Vezi răspunsurile anterioare

Victor Ponta Nu ma supar ! Dar sunt momente in viata cand trebuie sa faci doar ceea ce simti ca este corect si drept ( fara sa mai conteze daca esti exclus din Partid, daca te linseaza o televiziune sau daca pierzi sau castigi suporteri)! Eu acum sunt convins ca Dragnea face rau si Romaniei, si PSD si lui Grindeanu! Deci - il sprijin cu orice risc.
Îmi place
· Răspunde ·
171
· 23 ore




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Iun 17, 2017 11:40 am

ENKI a scris:Cu orice risc?!?! Shocked

Sarbu Jeny Nu va supărați.. .eu sunt un susținător al dvs. , dar modul cum procedati nu este in regula ...orice nemultumire se discuta in partid si minoritatea se supune majorității. Ori acum doriti sa platiti niste polițe???? dar faceti rau partidului si se va ajunge la o situatie dezastruoasa. Păcat ca aveti f. multi susținători care acum sunt dezamăgiți...poate va mai gandiți...
Îmi place
· Răspunde ·
93
· Ieri la 10:06
Vezi răspunsurile anterioare

Victor Ponta Nu ma supar ! Dar sunt momente in viata cand trebuie sa faci doar ceea ce simti ca este corect si drept ( fara sa mai conteze daca esti exclus din Partid, daca te linseaza o televiziune sau daca pierzi sau castigi suporteri)! Eu acum sunt convins ca Dragnea face rau si Romaniei, si PSD si lui Grindeanu! Deci - il sprijin cu orice risc.
Îmi place
· Răspunde ·
171
· 23 ore




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am studiat si eu comentariile de pe feisbuca lui Ponta. Pesedistii postaci sunt foarte divizati intre Ponta & Grindenau si Dragnea. Besexu poate castiga cel mult o victorie morala din toata incordarea. Adevaratii castigatori sunt cei ce-l papusaresc pe Iohannis, obligandu-l sa ramana constitutional pasiv la toata mascarada, pana cand i se ofera unda verde sa faca si el pe nebunul vizavi de balciul din interiorul PSD referitor la cine merita guvernarea Romaniei laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Sam Iun 17, 2017 11:42 am

PS. Nu prea pricep  de ce imaginea din rang mi-a aparut in semnatura, anterior postarii de mai sus Suspect
Ok. Un i omis se pare ca mi-a defectat rangul raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Iun 23, 2017 4:32 pm

Uitati de incalzirea globala. Nu va mai panicati ca se imputineaza rezervele de petrol si gaze.
Roma nu mai are unde sa isi depoziteze gunoaiele.
In doi ani, Bucurestiul va fi in aceeasi situatie. Ba chiar mai rea, caci, daca in Roma taxa de depozitare a gunoiului este de 150 de euro pe tona, in Bucuresti este 15 euro pe tona. E atat de penibil de mica aceasta taxa incat de cativa ani se practica un fel de turism gunoier. Rm Valcea, Buzaul si Giurgiu isi "exporta" gunoaiele la Glina si la Iridex. Gropi de gunoi care nu mai au licenta, intrucat s-a depasit capacitatea de depozitare.
In fiecare an, in Bucuresti se aduna un milion de tone de gunoi. Asta oficial, ca Dumnezeu stie cat e cantitatea reala. Probabil, de 2-3 mai mare.
Exact ca in Wall-e, acest dezastru in desfasurare are si o mica frunza verde.
Peste 50% din gunoiul de Bucuresti este biologic, organic. Adica, potential transformabil in biogaz. E atat de mult gunoi in Bucuresti si in tara, incat intr-un an s-ar putea fabrica in centrale pe biogaz 1,3 mld mc de gaz. Cam cat consuma Elcen intr-un an. Doar ca trebuie ca autoritatile sa declare acest gunoi resursa, materie prima. Se aude? Ar trebui ca treaba de colectare si reutilizare a acestui gunoi biologic sa fie obiectiv de siguranta nationala. Nimic nu e eficient in acest domeniu, cu exceptia facilitatilor financiare. 300 de centrale de biogaz in toata tara ar putea fi alimentate de industrie, supermarketuri, hoteluri, restaurante si populatie, in baza unor puncte bonus sau a unor facilitati fiscale. Ar iesi sute de mii de locuri de munca de aici.
Ca sa nu mai vorbim de pet-urile si pungile de plastic care ne sufoca si ne uratesc orasele, ogoarele, raurile si padurile. Acestea sunt petrol in stare solida. Nu am mai avea nevoie de costisitorul si razboinicul petrol lichid.
Inca odata : se aude?




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mier Iul 12, 2017 7:54 am

Am mai zis, cred ca suntem programati sa le platim vreo 40 de miliarde amerlocilor, de-a lungul si de-a latul celor doua mandate trumpiene. raset

Păi, ce faci, Lulutză? L-ai belit pe Ponta pentru o poză cu Blair, care ar fi costat 250.000 de euro, și nu-l întrebi de sănătate pe Iohannis, care a plătit pentru o conferință de presă cu Trump 3,9 miliarde de dolari? N-au obținut și unul, și celălalt, foloase necuvenite, sub formă de intenție de vot? Nu crescu Marele Ficus în sondaje ca Făt Frumos? Sau nu crezi nici tu în prostiile lui Pieleanu?

O țară de căcat, cu moluște pe post de ”cetățeni”. Suma uriașă cheltuită aiurea(sistemele alea au să apere doar Deveselu și baza aia aeriană de la Kogălniceanu, practic singurele care-i interesează pe ruși în România) nu deranjează. Polonezii negociază și acum, după cinci ani, la noi decizia se ia într-o secundă, fără nicio dezbatere publică. Fără aprobarea Parlamentului. Și se iese în stradă doar pentru a sprijini un personaj sinistru, care încalcă legi și Constituție, pentru că, nu-i așa, corupția ucide! De ucis ucide și lipsa de civism. Mai ales ea ucide. Să spânzuri dintr-un foc 4 miliarde de dolari, și să te deranjeze cei o sută de lei pe lună, ajutor social dat unor nenorociți, asta înseamnă fascismul civic. Dar noi suntem români, ce pizda mă-sii! Nu ne împiedicăm noi de astfel de amănunte!





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Stirea: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Mier Iul 19, 2017 8:10 am

Poate si  din cauza faptului ca am si sange sarbesc in instalatie, mi-e simpatic Eugen (Orlando) Teodorovici raset M-a amuzat copios cand a povestit ca i s-a pus microfon si in chiloti  raset Pe langa faptul ca e un barbat bine (in ciuda ochilor albastri de la natura laugh ) e si istet. Daca ar fi dupa mine, l-as inlocui pe Dragnea cu Orlando la sefia PSD. raset Are infinit mai multa carisma decat sasalaul (intrat deja in campanie electorala)sau Dragnea si il vad ales in functia de Presedinte al Ro  Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mier Iul 19, 2017 8:55 am

baso a scris:Poate si  din cauza faptului ca am si sange sarbesc in instalatie, mi-e simpatic Eugen (Orlando) Teodorovici raset M-a amuzat copios cand a povestit ca i s-a pus microfon si in chiloti  raset Pe langa faptul ca e un barbat bine (in ciuda ochilor albastri de la natura laugh ) e si istet. Daca ar fi dupa mine, l-as inlocui pe Dragnea cu Orlando la sefia PSD. raset Are infinit mai multa carisma decat sasalaul (intrat deja in campanie electorala)sau Dragnea si il vad ales in functia de Presedinte al Ro  Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mi-a rasunat cunoscut numele Orlando, asa ca am cautat printre amintiri, singurul lucru care mi-a venit imediat in cap despre el fiind un clip in care omul dansa intr-un club, ceva. Am rascolit goagalu' si am vazut ca a fost vedeta in urma cu doi ani, cand cineva probabil incerca sa-i faca imagine. Pare ok tipul, desi cam oscilant intre fetele prea tinere si fostele prea experimentate cu care a ales sa treaca prin criza barbatului de 40 de ani. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Mier Iul 19, 2017 10:30 am

Orlando... Fernando, Alehandro... raset Si din perspectiva masculina o fi OK din moment ce nu e pe invers, amator de baieti Laughing La mishto i-o fi pus careva microfonul in chiloti, ca sa-l avertizeze subtil vizavi de moldovencele de peste Prut laugh
La dictie i-as baga putin de vina. Vorbeste repede , insa cu incalecari de cuvinte. Ar putea Dana Grecu sa-i dea lectii la capitolul asta.Pana termina sasalaul o propozitie de spus, Orlando ar putea recita atat Luceafarul cat si Desteapta-te romane raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Iul 23, 2017 7:10 am

Se pare ca Plesoianu e mult mai decis decat Orlando sa devina Presedintele Romaniei.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In timpul asta, cand era razboiul mai in toi, pe razboinicul gargarist de serviciu al PSD( mai rau ca o tzatza) l-a parasit concubina din motive de gelozie (fireste) pt. ca acesta si-ar fi facut de cap cu 2 secretare de partid intre 2 batalii televizate. Nu m-as fi asteptat ca pana si nebunaticul Codrin, care se piaptana cu prosopul, sa-i dea clasa sarbului Orlando  Laughing Probabil ca Dacul Codrin are energie obtinuta in emisiunile in care-l invita Oreste ca sa fabuleze. Chiar ca e de domeniul paranormalului talentul lui la aburit gagici.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Veselie mare in PSD  Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Iul 23, 2017 4:04 pm

baso a scris:Se pare ca Plesoianu e mult mai decis decat Orlando sa devina Presedintele Romaniei.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In timpul asta, cand era razboiul mai in toi, pe razboinicul gargarist de serviciu al PSD( mai rau ca o tzatza) l-a parasit concubina din motive de gelozie (fireste) pt. ca acesta si-ar fi facut de cap cu 2 secretare de partid intre 2 batalii televizate. Nu m-as fi asteptat ca pana si nebunaticul Codrin, care se piaptana cu prosopul, sa-i dea clasa sarbului Orlando  Laughing Probabil ca Dacul Codrin are energie obtinuta in emisiunile in care-l invita Oreste ca sa fabuleze. Chiar ca e de domeniul paranormalului talentul lui la aburit gagici.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Veselie mare in PSD  Laughing

Pare ca PSD-ul se va rupe, iar aripile sale vor lansa candidati falsi pentru alegerile din 2019 (ar fi fost ele nitel anticipate, da' pe papusari ii cam incurca centenarul de la anu'). Jocurile se fac, in liniste, pentru deocamdata anonimul Macron de Securistan, care arata asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Il cheama Sebastian Burduja, e absolvent de Stanford si Harvard, #rezistent, are si girul recent elberatului varan, e agreat de toate mediile iezuito-securistice si, mai ales, va concura pe modelul brevetat drept castigator in Franta. Macronu' mioritic e totusi mai normal, adica e casatorit regulamentar, nu cu diriga, si are un copchil. Deci, daca recapitulam, vom avea in 2019 un presedinte #rezist, urmand ca imediat dupa aceea sa se prezinte la guvern si oparitul Julien. laugh


EDIT. Macroul mirotic isi mai zice si Tianu (o fi unitatea de masura a prostiei, ca in celebrul banc?! scratch ), iar consoarta isi zice Holly, in poza asta chiar semanand cu nevasta adevaratului Macron, doar ca mai tanara cu vreo 30 de ani. Shocked

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Dum Iul 23, 2017 4:14 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Iul 23, 2017 5:11 pm

Habar n-aveam despre existenta lui. suspect Se pare ca e un anonim celebru din moment ce Wikipedia l-a fisat la cateva luni dupa ce si-a infiintat partidul.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Iul 23, 2017 7:04 pm

baso a scris:Habar n-aveam despre existenta lui. suspect  Se pare ca e un anonim celebru din moment ce Wikipedia l-a fisat la cateva luni  dupa ce si-a infiintat partidul.
Nici io nu auzisem de el pana la cretiniadele #rezist. Nici atunci n-a fost bagat prea in fata, ci doar plimbat printe tefelei pentru a-si confectiona un CV corespunzator. Ochiul meu ager l-a zarit totusi printre miile de trepanati rezistenti de pe feisbuc. laugh
Pana in 2019, multi miori vor fi si uitat despre ce au fost exact cretiniadele si OUG 13, dar cateva poze, bine asortate in campania electorala, vor putea actiona pavlovian asupra categoriei dedicate de minoritari galagiosi, care vor lasa impresia, ca de obicei, ca ar fi facut in mod eroic diferenta, in ultimele momente. vesel
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Lun Iul 24, 2017 10:05 am

Uite ca tocmai a scris nenea asta, pe lung, ceea ce si io doar am sesizat, pe foarte scurt, rasfoind amuzat feisbucu'. laugh

Dan Diaconu
3 ore ·

Într-o singură lună, Macron a pierdut 10 procente în ceea ce priveşte adeziunea francezilor pentru poplitica pe care-o duce. În istoria Franţei, aşa ceva nu s-a mai văzut decât la Chirac. Situaţia însă nu e singulară. După alegerile în care partidul său venit de nicăieri a obţinut victoria absolută, sondajele ne dezvăluie un comportament similar: scăderi masive de popularitate.

Aici este ceva ciudat: de fiecare dată când un partid sau o personalitate câştigă o sesiune de alegeri, popularitatea creşte mult peste rezultatul electoral. Este un comportament normal, care dezvăluie un element al naturii umane: cam toţi cei care înainte de alegeri pendulau sau înclinau minimal spre partea adversă vor să treacă în barca învingătorului. De-aici rezultă un bazin solid pe care şi-l adjudecă învingătorul. În privinţa lui Macron şi a partidului său lucrurile stau invers.

În urmă cu vreo câteva săptămâni, Mirel Palada dezvăluia că USR-ul a ajuns la 2%. Avem din nou un fenomen ciudat: după ce PSD-ul a fost atacat masiv începând cu nici o lună de la câştigarea alegerilor, după ce şi-a cam dat cu stângu-n dreptul votând împotriva propriului guvern, te-ai fi aşteptat ca partidele de opoziţie să zburde în sondaje. Lucrurile stau fix invers. Mai mult celor de la USR, speranţa tefeliştilor, le-a mai rămas doar lupta cu marja de eroare! Cum e posibil totuşi ca la opt luni de la alegeri, în opoziţie fiind şi beneficiind de o presă cvasi-favorabilă, care mitraliază non stop puterea, cum e posibil aşadar să scazi practic la zero?

Realitatea e că atât în cazul lui Macron şi a partidului său cât şi în cazul USR-ului autohton avem de-a face cu un fenomen similar. Nu vă lăsaţi păcăliţi de diferenţa dată de faptul că unii sunt la putere(Republique en Marche), iar ceilalţi în opoziţie(USR). După alegerile din decembrie, USR poate fi asimilat învingătorilor deoarece a fost un partid apărut de niciunde care a reuşit să ia un procent impresionant, muşcând din votanţii partidelor istorice(în principal PNL). Teoretic, având în vedere contextul mai mult decât favorabil, USR ar fi trebuit să-şi dubleze cota de încredere. Nu s-a întâmplat aşa. De ce oare?

Răspunsul poate părea surprinzător: e o nouă politică, un nou mod de a manipula masele de manevră. Până acum politica se făcea prin partide stabile care asigurau o alternanţă la guvernare. Alternanţa mima lupta dintre bine şi rău, cu „binele” câştigând întotdeauna alegerile. A fost modelul care-a funcţionat în vremurile în care comunicarea nu era atât de eficientă şi fiabilă precum în prezent. Existenţa unor partide stabile inducea şi riscul ridicării „de la firul ierbii” a unor politicieni imprevizibili care puteau conduce destinele partidelor respective în sens contrar dorinţelor sforarilor din spatele scenei. Desigur, „extravaganţele” de acest tip erau corectate prin măsuri care duceau, în final, la eliminarea ruşinoasă a „ereticului”. Cu toate acestea, menţinerea unor asemenea construcţii este greoaie. În fantomatica şi super optimizata lume de azi, menţinerea partidelor tradiţionale echivalează cu construcţia unor piramide.

Cine-şi mai permite să mai construiască piramide în ziua de azi? Nimeni. Într-adevăr, o piramidă - după cum s-a demonstrat - îţi asigură o oarecare imortalitate. Dar cine mai poate fi interesat de aşa ceva? În ziua de azi construieşti un monstru de oţel şi sticlă care arată impresionant şi cucereşte instantaneu privirile. Cine credeţi că ar câştiga - prin prisma superficialilor de azi - lupta dintre piramide şi Dubai? Dubaiul, desigur! Ce mai contează că pe lângă piramide Dubaiul e o tragicomică butaforie? El e cel care atrage ochii fraierilor.

Similar stau lucrurile şi-n nou-politica din ce în ce mai impusă la nivel mondial. Ce sens are să menţii nişte construcţii energofage precum partidele tradiţionale? În lumea de azi acest lucru nu mai are „justificare economică”. E mult mai simplu să construieşti „peste noapte” un partid, să-l conectezi brutal la mediile de comunicare(reţele sociale, televiziuni, internet) şi să-i pui pe nătărăii teleghidaţi să-l voteze. „Fericiţii” membri ai oastei de strânsură îşi văd visul cu ochii, fiind transformaţi din „nimeni de pe stradă” în parlamentari sau preşedinţi şi execută cu stricteţe ordinele primite. E singura cale prin care-şi pot conserva statutul.

După ce „bomba electorală” a fost trasă, pe cine mai interesează ce se întâmplă? În timpul mandatului nu se mai poate schimba nimic „pe cale democratică”, astfel încât nu mai are sens să întreţii o greoaie structură de partid. E mult mai justificat în termeni economici. Chiar dacă te costă mai mult impunerea „partidei teleghidate”, per total costurile sunt infinit mai mici.

Aşadar, ceea ce vedem acum nu este decât începutul unei nou-politici, în care partidele apar peste noapte, fac promisiuni care depăşesc orice limită a imaginaţiei,iar odată cocoţate la putere execută programatic „ceea ce trebuie”. Bun venit în noua lume. Politica 2.0 vă scoate la vot!



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mier Iul 26, 2017 8:15 am

N-a apucat bine Plesoianu sa-si anunte candidatura la prezidentiale cu proiectul Romania - Tara unui VIS posibil, ca infrantul de serviciu si servicii- Milu a dat un interviu cu titlul „Avem nevoie de un vis românesc în care să ne regăsim, demni, identitatea!”. Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Inca n-am citit interviul, ci l-am parcurs pe cea mai scurta diagonala posibila, insa ochii mi s-au oprit pe locul in care se presupune ca ni s-ar afla identitatea pierduta: Levantul. Asa am aflat ca Milu e ceva sefulet pe la Institutul Levantului, infiintat cu sprijinul lui Tariceanu si avand ambitii... mondiale, ca si PACT-ul tefelistului din tabara opusa, Tianu Burduja.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Daca il mai socotim si pe Ponta, cu Black Sea Regional Project (via Turcia), dar si pe Malita (Clubul de la Roma) cu FUMN-ul lui ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ) devine tot mai clar ca, in spatele mascaradei politice cotidiene, regizorii mondiali pregatesc o noua piesa. Cool

Astept cu interes aparitia pe scena a lui Gelu Voican Voiculescu, cel mai inalt in grad arabist de pe plaiurile mioritice. vesel



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Lun Iul 31, 2017 8:09 am

Probabil ca vor afisa la un moment dat ceva reduceri, eventual niste lichidari de stocuri. laugh

Judecata de la mall

Dacă în 2015 mersul la mall pentru obţinerea paşaportului, a buletinului sau a permisului auto devenise o practică deja cunoscută, vestea mutării Judecătoriei Buzău în centrul comercial Galleria a fost o adevărată surpriză.

La scurt timp după achiziţia mallului cu probleme Galleria Buzău, omul de afaceri Liviu Avram anunţa că a închiriat pe o perioadă de cinci ani Judecătoriei din oraş un spaţiu de 2.150 mp la un preţ de 7,48 euro/mp. Cheltuielile cu realizarea mobilierului, dar şi cu curăţenia grupurilor sanitare ale instituţiei sunt asigurate de proprietar. Instanţa a devenit unul dintre principalii chiriaşi, ocupând 10% din mall, şi beneficiază de patru săli de judecată şi peste 50 de birouri. Anterior, Judecătoria funcţiona în aceeaşi clădire cu Tribunalul Buzău.


Tendinţa a continuat cu mutarea Secţiei Civile de Contencios Administrativ şi Fiscal a Tribunalului Prahova dintr-o clădire cu bulină în mallul Winmarkt din centrul Ploieştiului. Din noiembrie anul trecut, instituţia plăteşte o chirie de 5,8 euro pentru spaţiul în care au fost amenajate două săli de judecată, 11 birouri şi trei arhive. Conducerea Tribunalului Prahova spune că sediul va fi provizoriu până la mutarea în noul Palat al Justiţiei, aflat în construcţie de peste 20 de ani.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Articolul e mult mai amplu si merita citit, fiind inca o dovada ca nu mai exista un stat numit Romania. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 13 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 18 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum