Antena 3 - Sinteza zilei

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Antena 3 - Sinteza zilei

Mesaj  Dracu' gol la data de Sam Feb 20, 2016 1:24 am

Cică: Protestul Antenei 3 intră în Cartea Recodurilor cu 38 de dinți la 100 de protestatari... raset
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Mesaj  Dracu' gol la data de Sam Feb 20, 2016 1:49 am

Numa' pentru cunoscători... raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Sam Feb 20, 2016 8:07 am

Dracu' gol a scris:Numa' pentru cunoscători...  raset

laugh bine

ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Sam Feb 20, 2016 8:41 am

baso a scris:
ENKI a scris:
Nu cred ca se suceste Luluta, doar e agenta FBI, iar Antena 3 e afiliata CNN. laugh
Cel mult, de ciuda ca trebuie sa ramana consecventa cu propriile-i declaratii din 2014, ar putea face niste razii de amploare, atat la ANAF, cat si la toate televiziunile insolvente sau evazioniste. Apoi, validata si de multimea facuta scut in jurul ei, Antena 3 ar urma sa devina noua goarna a corectitudinii politice, iar celelalte televiziuni ale trustului Intact ar asigura cat mai mult circ, ca sa compenseze tot mai putina paine. laugh
De multe ori am si eu senzatia la cate o inscenare/episod din asta ca totul este fake. Adica sunt asa de tembele situatiile si cu atata scandal,in contradictie totala cu logica, incat am senzatia ca victimele si agresorii sunt in complicitate ca sa ne tina in priza cu spectacolul de circ. Uneori ar fi de ras, daca n-ar fi de plans. Treaba e ca, in cazul de fata, este foarte multa incrancenare si ura din partea propagandei basist-securiste, astfel incat am convingerea ca situatia este serioasa si grava ; si-au pus in cap sa termine antenele cu orice pret. Sunt absolut refractari la orice argumente logice, legale si de bun simt, vor exercita presiuni asupra judecatorilor din procesul de evacuare si vor intoxica din nou, ca la referendumul de demitere,cu minciuni,  ambasadele,strainatatea...N-au niciun Dumnezeu. Si extrem de turbati pt. ca Iohannis si-a permis sa faca un pas alaturi de randuiala lor. Daca pe mine m-a surprins in mod placut comentariul lui scurt si de bun simt , pe secu-basisti i-a adus la dementa.
Intre timp, sasalul s-a sucit. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mie nu mi se par mai incrancenati sau mai lipsiti de creier decat de obicei, poate doar neasteptat de "multi" (cei virtuali, clonati), dupa o perioada destul de lunga de acalmie. Sigur ca totul este fake, dar participantii la conflictele inventate nu-si pot da seama de asta, ei consumand energii reale, implicandu-se total in batalia organizata iarasi si iarasi de aceiasi regizori. Se aplica cu succes reteta controlului centralizat al "tezei" si "antitezei", din lupta lor fiind asteptata "sinteza".
Cred ca am mai discutat despre crearea B1 in oglinda cu Antena 3, organizarea si contentul fiind stabilite de acelasi personaj obscur - Sorin Oancea. Cam toate emisiunile celor doua posturi erau la un moment similare dar de sens contrar, respectand inclusiv intervalele orare, astfel incat miorii sa fie divizati in doua tabere adverse, insa indentice, doar ca in oglinda.  vesel
Privind lucrurile asa, dementa oranjgutanilor mi se pare comparabila cu stupiditatea celor care au iesit in strada sa sprijine un trust de presa din care fac parte Capatos, Gherghe, Morar si Buzdugan, pastorul Gadea si nefericitul Mircea Badea, singurul pe care il apreciez si il consider 100% sincer in tot ce face.
Presimt ca vom asista la o schimbare a polilor: oricine va "salva" trustul Intact de la evacuare (in principiu acelasi care a provocat scandalul  laugh ) se va bucura de sprijinul cel putin tacit al salvatilor, in timp ce criticile la adresa puterii vor fi facute dinspre celalalt pol, construit din ce va mai ramane din tembeliziunile insolvente. As miza pe coagularea lui in jurul lui Digi TV, post al serviciilor, pentru ca reforma presei trebuie facuta bine si pas cu pas.   Laughing  

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Feb 20, 2016 8:58 am

ENKI a scris:
Intre timp, sasalul s-a sucit. Laughing

Nu mi se pare deloc ca s-a sucit; doar si-a nuantat cu cuvinte mai multe comentariul sec de atunci, de dragul  feisbucistilor frumosi, liberi si destepti.   Nu vrea sa-i dispara toate like-urile. raset Un presedinte fara like-uri pe feisbuca este ca boul fara chiloti, adica bullshit.

baso

Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Sam Feb 20, 2016 9:24 am

baso a scris:
ENKI a scris:Intre timp, sasalul s-a sucit. Laughing
Nu mi se pare deloc ca s-a sucit; doar si-a nuantat cu cuvinte mai multe comentariul sec de atunci, de dragul  feisbucistilor frumosi, liberi si destepti.
deci a formulat suficient de general ca (ulterior) să o poată nuanţa
adică, mai pe scurt: s-a sucit laugh

p.s. ca în bancul cu rabinul: amândoi aveţi dreptate... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

http://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Feb 20, 2016 9:32 am

De pilda, la o prima citire, ar parea ca si Kovesi s-ar fi sucit fata de ce a spus in 2014. In realitate, a infuriat-o Gadea pt. ca a facut mishto de ea si de toata gasca basista, spunand ca antenelor li se da dreptate de unde s-ar fi asteptat cel mai putin, adica fix de catre sefa DNA.  Laughing Stie si Kovesi ca nu toti telespectatorii sunt atenti la detalii, putandu-se creea confuzii cum ca ea ar fi judecatoarea judecatorilor si ca si-ar fi exprimat in prezent parerea cu privire la situatia concreta(in 2014 a vorbit la MODUL GENERAL, de principiu), contrazicandu-l ca o magarita pe seful CSM in ordinul subtil transmis judeului care va judeca evacuarea  raset

Cu referire la această împrejurare, procurorul șef al DNA nu a exprimat nici un punct de vedere privind modalitatea în care organele fiscale pun în executare o decizie judecătorească definitivă.

Dimpotrivă, procurorul șef Laura Codruța Kovesi reafirmă cu fermitate principiul potrivit căruia orice hotărâre judecătorească definitivă trebuie executată fără discuții și subliniază că acesta este un principiu de bază al statului de drept, care consacră separația și echilibrul puterilor în stat, fiind clar stipulat în Constituția României.

Cu referire la afirmațiile anterior menționate, doamna Laura Codruța Kovesi aduce la cunoștința opiniei publice că postul de televiziune Antena 3 nu i-a cerut nici un punct de vedere pe acest subiect.Concluziile vehiculate in emisiunea Sinteza zilei din data de 18 februarie 2016 sunt neadevarate si se bazeaza pe o serie de afirmatii facute in anul 2014, scoase din context si rastalmacite cu scopul vadit de a induce in eroare opinia publica".

"Avand in vedere ca in emisiunea mentionata, realizatorul/moderatorul a acreditat ideea ca procurorul sef al DNA, ca reprezentant al sistemului judiciar, este partinitor in raport cu punerea in executare, de catre organele fiscale, a respectivei hotarari judecatoresti definitive, doamna Laura Codruta Kovesi a sesizat Consiliul Superior al Magistraturii sa constate daca neadevarurile difuzate sunt de natura sa afecteze negativ si nejustificat opinia publica, in sensul de pune la indoiala autoritatea si impartialitatea autoritatii judiciare

Ultima editare efectuata de catre baso in Sam Feb 20, 2016 9:38 am, editata de 1 ori

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Feb 20, 2016 9:38 am

delta a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:Intre timp, sasalul s-a sucit. Laughing
Nu mi se pare deloc ca s-a sucit; doar si-a nuantat cu cuvinte mai multe comentariul sec de atunci, de dragul  feisbucistilor frumosi, liberi si destepti.
deci a formulat suficient de general ca (ulterior) să o poată nuanţa
adică, mai pe scurt: s-a sucit laugh

p.s. ca în bancul cu rabinul: amândoi aveţi dreptate... laugh

In chestiuni delicate, in diplomatie, tra' sa spui lucruri in asa fel incat fiecare sa priceapa ce-i place. Ca sa traduca ANAListii taberelor adversare ce si cum sa priceapa. raset

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Feb 20, 2016 10:32 am

ENKI a scris:
Presimt ca vom asista la o schimbare a polilor: oricine va "salva" trustul Intact de la evacuare (in principiu acelasi care a provocat scandalul  laugh ) se va bucura de sprijinul cel putin tacit al salvatilor...

Tinand cont de lipsa totala de logica in repetarea acelorasi clisee si de cei mai isterici comentatori, basistii securisti au declansat scandalul. E imposibil ca securimea lui basexu sa-i saveze pe antenisti de la evacuare raset Astia urla in disperare despre executarea deciziei penale pt. recuperarea prejudiciului si de Statul de Drept(i).
Aplicarea corecta a legii poate salva trustul Intact, adica amaratii de judecatori(1+2) pe care cade pleasca sa judece . Laughing

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Feb 20, 2016 12:49 pm

ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:Nu pot parcurge cele 14 pagini de justificari ale Camelutei, dar, din ceea ce scrie la inceput, inteleg ca ar fi primit bani nu de la Ministerul Agriculturii (parte in procesul pe care il judeca), ci de la o firma oarecare, ce castigase licitatia pentru instruirea unor subordonati ai acelui minister.
Adica n-a primit banii direct de la partea din proces, ci printr-un intermediar?! scratch

Nu a fost platita de Ministerul Agriculturii, ci de un SRL care a castigat o licitatie in scopul de a organiza cursuri pt. functionari din institutii aflate in subordinea ministerului agriculturii. Ea sustine ca, la vremea respectiva, ANI i-ar fi comunicat ca respectiva participare  „nu  este  de  natură  să  genereze  situație  de incompatibilitate”
Atata doar ca ANI, din 2014 pana in 2015, s-a sucit  raset
Aha, ANI s-o fi sucit brusc dupa intrarea lui Giumbix la puscarie. vesel bine
raset
Încercările judecătoarei Camelia Bogdan de a-și ascunde ilegalitățile ar fi putut avea succes într-un stat stalinist fără internet și presă liberă. Acum însă, îți ia literalmente un minut pentru a descoperi că judecătoarea Camelia Bogdan minte. Ajunge să intri pe google și să cauți, de exemplu, proiect UMP agricultura CESAR.

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Sam Feb 20, 2016 3:54 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
Presimt ca vom asista la o schimbare a polilor: oricine va "salva" trustul Intact de la evacuare (in principiu acelasi care a provocat scandalul  laugh ) se va bucura de sprijinul cel putin tacit al salvatilor...

Tinand cont de lipsa totala de logica in repetarea acelorasi clisee si de cei mai isterici comentatori, basistii securisti au declansat scandalul. E imposibil ca securimea lui basexu sa-i saveze pe antenisti de la evacuare raset Astia urla in disperare despre executarea deciziei penale pt. recuperarea prejudiciului si de Statul de Drept(i).
Aplicarea corecta a legii poate salva trustul Intact, adica amaratii de judecatori(1+2) pe care cade pleasca sa judece . Laughing

Sa presupunem urmatoarea situatie, atunci: securistii basisti au in spate binomul Co-Ko, care poate salva Intact cu mainile oricui (ale judecatorilor sunt perfecte dar prea... impersonale), mai putin ale Macacului si gastii lui. Ca urmare, Antena 3 si anexele de divertisment vor supravietui, lingusindu-si salvatorul (PSD sau PNL sau Sasalau), "ajutandu-l" totodata pe Macac sa faca opozitie la baioneta si sa-si mentina trupele de oranjgutani in stare de excitatie maxima, pentru cele doua randuri de alegeri. laugh

UPDATE. Pare sa scoata capul la lumina un salvator surpriza. vesel

Victor Ponta
9 hrs ·

O întrebare simplă - Dvs. ce credeți, la cine va merge luni dimineață la prima oră ANAF - la Antena 3 sau la Dl. Klaus Iohannis?

"Este evident - şi am spus acest lucru de nenumărate ori - că o decizie judecătorească trebuie aplicată." - declarația lui Klaus Iohannis, 19.02.2016, Bruxelles.

Dl. Iohannis se referă (ca de obicei) doar la noi, la iobagi, sau se aplică și la Domnia Sa - Moșierul?

Păi e simplu de aflat - luni, 22.02.2016, ora 9.00 AM, Dl. Iohannis să permită ANAF executarea deciziei definitive și executorie a Curții de Apel Brașov (dată încă din luna Noiembrie 2015), să evacueze în maxim 5 zile casa obținută prin fraudă și fals, și să restituie suma de 640.000 EURO încasată ilegal (inclusiv chiria pe 2016)!

(Și să spună "Danke" că justiția nu s-a sesizat încă să îi ia și casa din Miami sau pe aceea din Wurtzburg. Ce blestem pe țara asta ca după Băsescu, care încă ține casa obținută ilegal în Mihăileanu, să vina Iohannis care își ține casa obținută la fel de ilegal în Sibiu)!

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Feb 20, 2016 9:16 pm

Desigur ca se poate rezolva problema si amiabil, insa tiganeala damboviteana face audienta. laugh Aproape toti politicienii si jurnalistii care dezbat problema, bat campii cu gratie Laughing Baga la greu piste false, intoxicari, exagerari. Ca la razboi. Laughing  Printre toate astea, se strecoara si chestii realiste, functie de cate au habar din speta concreta. Ma cam indoiesc sa apara vreun "salvator" in an electoral Laughing
Ponta scoate capul aiurea, sa se bage in zeama.  vesel ANAF-ul n-are nicio treaba cu casa lui Iohannis. Primarul din Sibiu trebuie sa faca demersuri pt. ca Municipiul Sibiu sa redevina proprietar tabular al imobilului respectiv

Intamplator, l-am vazut si auzit pe Iohannis cand isi nuanta comentariul ce i-a isterizat pe feisbucisti. Dupa felul in care a accentuat unele cuvinte, mi-am data seama ca le sugereaza la toti rezolvarea pe calea instantei de judecata.
"Nu există niciun fel de intenţie din partea mea să apăr pe cineva în faţa legii, eu vreau să se impună legea"

Daca antenele au avocati abili si cu imaginatie bogata, pot sa-i chinuie pe adversari multa vreme de acum incolo... Laughing
Iohannis stie asta...laugh

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Feb 21, 2016 10:48 am

laugh

Vania Usca
February 16 at 10:49am ·

Aggiornamento

Evacuată din vechiul sediu, Antena 3 emitea dintr-un apartament.
- Bine-aţi venit la „Punctul de întâlnire”, în noul format! – începu domnul Radu Tudor. După ce, vreme de vreo zece ani, am văzut că la Licurici stai capra de plăcere, fără să te alegi cu vreun folos, începem acest interviu istoric cu maiorul Kuzneţov, noul ideolog al postului nostru. Diseară, nu uitaţi! În direct de la sfânta mănăstire Cernica, vom transmite botezul lui Mihai Gâdea, cu care schimbăm acum câteva cuvinte. Mihai, ne auzi?
- Doamne-ajută, vă aud! Să nu uităm să amintim telespectatorilor că Antena 3 este singurul post românesc afiliat la Russia Today!...

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Feb 21, 2016 11:53 am

Eh, tov. H2O asterne un cearsaf de vorbe pentru a atinge tangential esenta, aceea ca la originea conflictului ANAF - Intact sunt "tocmai cei împotriva cărora strigă cel mai tare promotorii confruntării, fie ei adepți ai libertății absolute fie fani ai legalității integrale".  Laughing

Un conflict fals și păgubitor: cei „pro lege” contra celor „pro libertate”

February 20, 2016

Pe când la Bruxelles un compromis politicianist, din care toată lumea pierde dar cei mici pierd mai mult decât cei mari, a fost înghițit în genunchi de România, la București scandalul „Antena 3 – ANAF” a acutizat în mod artificial fractura unei societăți și așa divizate. În loc să stea cu ochii pe ceea ce se întâmplă la Consiliul European, încurajându-și Președintele să lupte pentru o UE „tot mai integrată” în care, rămânând liberi, să putem fi egali cu ceilalți, și care, prin solidaritate paneuropeană, să ne ofere securitatea personală, socială, națională și internațională pe care singuri nu ne-o putem asigura, românii, împărțiți în două tabere au lucrat în schimburi ca să îl acopere cu sudălmi pe șeful statului după cum acesta părea a fi alternativ când de partea Antenei 3 – deci a „libertății” (de expresie) – când de partea ANAF – deci de partea „legii”.
O țară în care libertatea și legea se află în conflict este pierdută. La ce bun este legea dacă ea ucide libertatea?! Ce mai înseamnă libertatea într-o lume a fărădelegii în care dreptul forței ia locul forței dreptului?! Cele două sunt ori împreună ori nu sunt deloc!
Acest conflict este artificial. Antena 3 nu înseamnă „libertatea”. ANAF nu înseamnă „legea”. Lumea românească are alte probleme cu mult mai grave decât conflictul dintre acestea.
Avem o mare problemă internă (desigur alături de multe altele): derapajul accelerat către „terorismul de stat”. Fermitatea în aplicarea legii nu înseamnă brutalitate. Intransigența în lupta cu fărădelegea nu înseamnă cruzime. Legalitatea nu este același lucru cu legalismul absurd. Justiția nu este egală cu justițiarismul revanșard. Legea poate fi și trebuie apărată cu politețe, cu calm, cu omenie, cu suplețe, cu respect pentru celălalt (chiar dacă este rătăcit sau căzut). Apărarea ei nu cere mitocănie, isterie, ură, abuz de putere, umilirea semenilor (inclusiv umilirea celor greșiți).
România de azi celebrează ceas de ceas, zi de zi și în proporție de masă ritualul urii în liturghii ale grobianismului irațional și agresiv. Am ajuns o țară orwelliană – așa cum îmi atrăgea atenția un prieten de pe FB, care observa cu pertinență apropierea între ceea ce se întâmplă la noi și cele „două minute de ură” colectivă descrise în romanul „1984”. Ca și în faimosul roman, ceremonialul urii este organizat de stat și perpetuat în viața societății de către așa-zisa „societate civilă”, inclusiv cu contribuția celor care se proclamă „pro libertate” – libertatea de a urâ, de a denigra, de a înjura. Nici Antena 3 nu este străin de el.
”Heirupismul” ANAF nu a fost decât o manifestare mimetică reflexă, în spiritul barbar care caracterizează terorismul de stat, ca ultimă expresie a unei democrații eșuate. În rest, acțiunea ANAF a fost legală.
Această acțiune a primit sprijinul celor care, clamând supremația legii, susțin de fapt dictatura. Este o realitate de neignorat, o dată în plus pusă în lumină crudă: mulți români sunt favorabili dictaturii. De ce? Pentru că în percepția lor – greu de contrazis în lumina faptelor, deși legăturile de cauzalitate pe care le acuză nu sunt reale – democrația le-a adus exclusiv nedreptatea. Confundând justiția cu dreptatea, aceștia văd în dictatură remediul împotriva tuturor nedreptăților. În consecință ei glorifică o justiție controlată politic de „lideri drepți”, investiți cu autoritatea absolută spre a face dreptate.
Nici măcar dezvăluirile aproape zilnice dovedind că „arhanghelii anticorupției” au ajuns a fi, sub efectul corupător al puterii absolute, mai corupți decât cei pe care se presupunea că îi combat, nu a schimbat încrederea în capacitatea salvatoare a dictaturii. Un alt prieten de pe FB îmi explica plin de patos că mafia care a capturat țara nu cunoaște decât limbajul forței și că pentru pedepsirea ei orice mijloace sunt permise. (Permise cui? – aș fi vrut să întreb dar m-am abținut.)
Partizanii terapiei prin dictatură descriu corect simptomele dar stabilesc greșit tratamentul. Ei nu trebuie ignorați. Cu atât mai mult cu cât pot fi – și sunt – manipulați.
Prin urmare, dacă există vreun conflict el este între dictatură și democrație, între statul de drept și statul polițienesc, între dreptul la libertate și libertatea de a oprima, între terorismul de stat și drepturile civile, între realitatea urii și a dezbinării (la care întreaga presă, inclusiv Antena 3, își aduce „neprețuita” contribuție) și nevoia de reconciliere și unitate națională. Aceasta este problema internă. Ei i se asociază o problemă externă.
Dacă problema internă, asemena Clubului Colectiv, a oferit cadrul crizei reprezentate de cazul „Antena 3 – ANAF”, sursa focului care a declanșat criza, profitând de materialul (uman) inflamabil aflat la dispoziție, este reprezentată de problema externă: pe teritoriul României se confruntă forțe străine interesate să mențină aici o stare de permanentă dezordine, până când una dintre ele va fi în măsură să își asigure controlul deplin asupra statului, prin intermediul unor „guvernatori” locali pe cât de autoritari înăuntru pe atât de supuși în afară.
Scandalul „Antena 3 – ANAF” a fost amorsat printr-o provocare care a pus în operă un scenariu aplicat de cel puțin două ori până acum în România. Este vorba despre scenariul evacuării inoportune a pastorului Tokes, în decembrie 1989, și de cel al intervenției disproporționate a poliției în Piața Universității, pe 13 iunie 1990. Nu sunt singurul care a observat această asemănare. Cel mai probabil cei care au manevrat atunci în spatele scenei, sunt aceiași cu cei care au acționat și acum.
Ideea că în cinci zile cinci posturi de televiziune populare urmau să dispară – ceea ce era, în realitate, în afară de discuție – trebuia să scoată lumea pe stradă. Protestatarii ar fi fost cei „pro libertate”; ca și în 1989 și 1990. Ideea că mafia unui magnat impopular, asociat în conștiința colectivă cu structurile represive ale regimului comunist, ar fi putut scăpa de pedeapsa cuvenită, urma să îi scoată pe stradă pe cei „pro lege”.
O asemenea confruntare, în varianta minimală, ar fi permis învârtirea „sacului cu șoareci” românesc, mărind confuzia și reducând capacitatea de rezistență națională a românilor. În varianta maximală, ar fi dus la înlocuirea „guvernului meu” cu un „guvern și mai al meu”, pe drumul către „un guvern foarte ale meu” având ca destinație finală „un guvern cu totul al meu” sau, mai bine zis, „statul meu”. Aceste ținte nu sunt însă cele ale Președintelui Johannis ci ale unor forțe cu mult mai mari și cu totul străine de interesul național românesc, care încearcă să îl folosească. (Cel puțin unele dintre ele sunt acum dezamăgite sau contrariate de atitudinea „pro libertate” a dlui Johannis; ori se prefac a fi.)
Toate acestea s-au produs – de loc întâmplător – pe fondul crizei UE (Brexit, imigrația musulmană, neo-otomanismul turc) aflată pe agenda Consiliului European de la Bruxelles. Luați prin surprindere și numai de o criză constituțională românească neavând chef, unii dintre patronii externi ai României le-au cerut prepușilor lor de la București să calmeze lucrurile. Așa se explică declarațiile contradictorii ale multora dintre liderii români: când susținând ANAF când condamnându-l, când cerând aplicarea legii, aparent împotriva Antenei 3, când vorbind în apărarea libertății de expresie, aparent în apărarea Antenei 3. În cazul din urmă, la unii dintre ei opțiunea „pro libertate” poate fi, de fapt, opțiunea pentru propria eliberare din prizonieratul nebunilor, fundamentaliștilor sau trădătorilor care cred că i-au adus la putere.
Astfel, intervențiile Președintelui, Premierului și a Președintelui Senatului (care cu abilitate a adus dezbaterea din stradă în Parlament) au avut cu toate meritul de a dejuca planul unei noi „revolte populare spontane” (sic!). Cei care continuă să alimenteze agitațiile de stradă și să inflameze falsul și păgubosul conflict între grupurile „pro libertate” și cele „pro lege” – începând cu fostul Președinte Băsescu care vituperează împotriva „formulei imorale” aduse chiar de el în prim-planul politicii dâmbovițene, continuând cu Monica Macovei, care îi cere Premierului „să nu se mai consulte cu Parlamentul ci să guverneze cu strada” (!!!), și terminând cu Președintele CSM, domnul Mircea Aron, pentru care ANAF trebuie scutită de critica legislativului și executivului întrucât ar fi parte a puterii judecătorești care, iată, rămâne în „câmpul tactic” și după pronunțarea sentințelor, până la executarea lor – sunt dimpotrivă (deopotriva) oamenii celor aflați la originea provocării. Cine sunt aceștia? Simplu! Sunt tocmai cei împotriva cărora strigă cel mai tare promotorii confruntării, fie ei adepți ai libertății absolute fie fani ai legalității integrale.
Avem acum ocazia să aflăm adevărata identitate a fiecăruia. Nu știu dacă pe termen scurt asta ne va servi la ceva dar cel puțin așa vom scăpa de unele prejudecăți și ne vom apropia de adevăr; iar prin el vom fi mai liberi.

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Dum Feb 21, 2016 12:37 pm

Sunt multi dintre cei care au facut sau inca fac parte din Sistem care-si scot capul acum, cu un ceraceaf de vorbe...

In principiu as fi de acord cu ideile tovarasului, insa inca mi-e neclar enuntul :În rest, acțiunea ANAF a fost legală. Laughing

E drept ca A3 nu a prezentat imagini doveditoare ale descinderii in forta a functionarilor ANAF. Doar au povestit cum s-au comportat acestia. Daca relatarile lor sunt reale si pot fi dovedite cu imagini si martori, este clar ca descinderea a fost abuziva, cu scop de intimidare. Pentru a transmite o banala notificare, ca procedura prealabila unui demers in instanta de judecata, nu era deloc nevoie de o astfel de desfasurare de forte demonstrativa. Puteau trimite notificarea si cu posta, cu nota de inventar si confirmare de primire sau sa trimita un singur functionar politicos care sa o inregistreze la registratura, primind numar de inregistrare pe exemplarul lui (asa cum procedeaza si civilii cand inregistreaza adrese la ANAF) fara sa legitimeze primitorul , ca sa-i scrie datele de identificare pe exemplarul ANAF, ca dovada de comunicare. Un astfel de comportament este in mod evident revoltator, tradand o atitudine de superioritate ostentativa a functionarilor statului de drepti prin raportare la cetatenii civili.

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Feb 21, 2016 4:21 pm

baso a scris:Sunt multi dintre cei care au facut sau inca fac parte din Sistem care-si scot capul acum, cu un ceraceaf de vorbe...

In principiu as fi de acord cu ideile tovarasului, insa inca mi-e neclar enuntul :În rest, acțiunea ANAF a fost legală. Laughing

E drept ca A3 nu a prezentat imagini doveditoare ale descinderii in forta a functionarilor ANAF. Doar au povestit cum s-au comportat acestia. Daca relatarile lor sunt reale si pot fi dovedite cu imagini si martori, este clar ca descinderea a fost abuziva, cu scop de intimidare. Pentru a transmite o banala notificare, ca procedura prealabila unui demers in instanta de judecata, nu era deloc nevoie de o astfel de desfasurare de forte demonstrativa. Puteau trimite notificarea si cu posta, cu nota de inventar si confirmare de primire sau sa trimita un singur functionar politicos care sa o inregistreze la registratura, primind numar de inregistrare pe exemplarul lui (asa cum procedeaza si civilii cand inregistreaza adrese la ANAF) fara sa legitimeze primitorul , ca sa-i scrie datele de identificare pe exemplarul ANAF, ca dovada de comunicare. Un astfel de comportament este in mod evident revoltator, tradand o atitudine de superioritate ostentativa a functionarilor statului de drepti prin raportare la cetatenii civili.

Este neverosimil faptul ca o televiziune care se pretinde cea mai buna in nisa ei de stiri, cu cea mai mare audienta, sa nu poata filma tocmai momentul in care ar fi fost agresata de plutonul de functionari ANAF. Shocked
De parca un manipulator abil ar fi vrut sa faca apel la "amintirile" din vara lui 2012, cand, tot fara imagini doveditoare, procurorii umblau prin sate cu bibliile la ei, punand satenii speriati sa jure pe capotele masinilor. suspect
Nu ca n-as crede in stare institutiile statului de drepti de astfel de actiuni, insa imaginatia unor cetateni bombardati mediatic o poate lua razna la un moment dat, in lipsa unor imagini ajutatoare, putand crea fantasme usor de speculat si greu de controlat, in cazul unei revolte spontane.  

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Dum Feb 21, 2016 5:02 pm

ENKI a scris:

Este neverosimil faptul ca o televiziune care se pretinde cea mai buna in nisa ei de stiri, cu cea mai mare audienta, sa nu poata filma tocmai momentul in care ar fi fost agresata de plutonul de functionari ANAF. Shocked

Au spus ca au inregistrari filmate cu camerele de luat vederi din interior(evident ca filmarile sunt fara sonor) si multi martori. Ar fi dovezi pe care le pastreaza pt. o posibila ancheta privind modul in care aia s-au manifestat doar pt. a le lasa o notificare.
Ceea ce am remarcat eu, a fost modul in care s-a jucat primul episod al telenovelei : descinderea executorilor ANAF si somatia de evacuare in 5 zile.

Tinand cont ca somatia respectiva este prevazute de lege([Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]) ca o conditie prealabila introducerii cererii de evacuare in instanta, toata basimea urla ca executorii ANAF au procedat legal.
A3 zice pe invers si "hai sictir": executorii ANAF au abuzat pt. ca n-au sentinta de evacuare. raset
Pentru necunoscatorii in probleme juridice, e foarte greu sa priceapa joaca si sa se distreze raset In mod legal n-au cum sa-i evacuze din imobil prea repede . Cireasa de pe tort este si art.666 din C.pr.civ pe care CCR l-a declarat neconstitutional cu putin timp in urma.  devil laugh

E o minciuna si o mare diversiune  povestea cu punerea in executare a deciziei penale definitive de catre ANAF pt. evacuarea antenelor. M-a mirat mult comentariul sefului CSM in sustinerea acestei diversiuni. E greu de conceput ca un magistrat, ajuns sef al CSM, sa fie chiar asa de prost in procedura civila. Mai mult ca sigur ca a executat un ordin pt. a alimenta cu munitie propaganda, cum ca Iohannis ar fi incalcat grav Constitutia, motiv pt. demitere.
Mircea Badea a explicat in cateva randuri, pe intelesul tuturor, demontand diversiunea. Si pot confirma ca are dreptate 100%. Pana si Kovesi i-a dat dreptate,anticipat. Laughing Antenele n-au fost deloc pomenite in decizia aia, n-au fost parti in proces iar decizia nu le este opozabila in calitatea lor de chiriasi ai imobilelor trecute in proprietatea statului, prin confiscare. Asa cum au tot repetat, au dorit sa plateasca chirie statului, insa statul n-a vrut sa incaseze chirie de la ei. Laughing Din moment ce contractele respective n-au expirat, eu cred ca reprezentantii statului au o mare problema... Twisted Evil end

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Dum Feb 21, 2016 8:04 pm

Initial nu am inteles care era situatia cu contractele lor de inchiriere, nefiind niciodata spus clar daca si cand au expirat. Victor Alistar a spus azi ca termenul locatiunii, negociat cu fostul proprietar, expira abia in septembrie Laughing Eu credeam ca ANAFul a asteptat un an jumate doar ca sa le expire antenelor termenul locatiunii si sa-i evacueze rapid. raset

baso

Sus In jos

Mesaj  Dracu' gol la data de Dum Feb 21, 2016 11:27 pm

raset

Dracu' gol

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Lun Feb 22, 2016 1:56 pm

Trepanetii tot nu vor pricepe situatia. Poate doar daca insusi macacul le va repeta, rar, ideile. Laughing

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Lun Feb 22, 2016 3:25 pm

ENKI a scris:Trepanetii tot nu vor pricepe situatia. Poate doar daca insusi macacul le va repeta, rar, ideile. Laughing

Ideea e ca macacul Traian nu mai are cale de intoarcere, nici de-ar fi sa le spuna rar, pe silabe, trepanetilor- urmasi de Traian : acva(aqua) potabile, branza, (C)oaie, varza , manz laugh

baso

Sus In jos

Mesaj  Dracu' gol la data de Mar Feb 23, 2016 6:08 pm

Antena 3, frate cu Codruța

Antena 3 nu produce doar audiență. Ea produce și arestări. Puține televiziuni de pe planetă au reușit, de exemplu, să bage la arest un frate de președinte sau să bage la pușcărie o familie de romi. Fără să se fi expus pe postul din Băneasa, clanul Bercea zburda și azi liber prin subteranele comerțului cu șine de tren, smulse chiar de sub locomotivă.

Dar Antena 3 a dus opera judiciară și mai departe. În urmă cu un an, a aranjat să fie condamnat Dan Voiculescu, făptuitorul care o deține. Dan Voiculescu are de ispășit zece ani la Rahova cu sprijinul decisiv al emisiunilor dezlănțuite de Antena 3 asupra unor oameni și instituții. În mod normal, Voiculescu ar fi putut cădea la pace ușor cu dușmanii săi, fiindcă esența neînțelegerii era prada. Dar deontologia din programele de seară l-a băgat la zdup. Cum ar veni, libertatea de exprimare a lui Gâdea i-a luat lui Voiculescu libertatea în ansamblu.

Și Antena 3 nu s-a oprit aici. Stația a potrivit astfel lucrurile încît managerul grupului, fata lui Voiculescu și compania în ansamblul ei sînt anchetați de procurori. E de așteptat ca procesul să avanseze în funcție de adevărul și dreptatea care se rostesc pe ecran la adresa instituțiilor și a mamelor lor, dar finalul e previzibil. Antena 3 nu-și va lăsa victimele să scape, după cum nu-i va lăsa să scape nepuși sub anchetă pe acei politicieni care s-au solidarizat cu libertatea de exprimare la Sinteza zilei, de Zilele Evacuării din Sediu.

Cu timpul, urlîndu-și valorile seară de seară, e de așteptat ca Antena 3 să producă arestări printre invitați și poate chiar printre clienții de publicitate. O întrebare stăruie pe buzele psihiatrilor: oare Antena 3 va duce libertatea de exprimare pînă la arestarea telespectatorilor?

P.S. Pă iei, pă mamele(le) lor! raset
Dracu' gol

Sus In jos

Mesaj  Dracu' gol la data de Mar Feb 23, 2016 9:21 pm

Apropo de lingăozarii oranjgutani, serviciurile securicioase şi licuricii justiţiari... raset

Cetateanul de mai jos, cica Cezar Matei, intreaba pe pagina de fb a ambadadei usa ce parere are dansa despre antene, anaf etc. Ambasada raspunde public ca anaf are dreptate si bunurile antenelor sunt furate de la statul roman (!) Sa depasim, baletand, atributiile unei ambasade...
smile emoticon
Presa de dreapta preia instant "stirea". Am o mica precizare: poza de profil fb a domnului cezar matei (asa cum o prezinta stiripesurse.ro la ora asta), ong-ist conform profilului (ong inexistent cu cateva likes de pe conturi asemanatoare) este a lui Giulio Regeni, student italian la Cambridge, gasit mort in Cairo. D-nul cezar care activeaza pe grupuri antiantene si pro-base nu exista. Ca sa parafrazez un om de media, mai rasfirati, baieti, mai rasfirati...

Dracu' gol

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mar Feb 23, 2016 11:03 pm

Probabil ca unii se uita la ambasadorul SUA ca la Iisus. Iar ambasadorul se uita-n legislatia romaneasca ca curca-n lemne. Catena slabiciunilor raset

baso

Sus In jos

Mesaj  Dracu' gol la data de Mier Feb 24, 2016 12:30 am

baso a scris:Probabil ca unii se uita la ambasadorul SUA ca la Iisus. Iar ambasadorul se uita-n legislatia romaneasca ca curca-n lemne. Catena slabiciunilor raset
Ceea ce se întîmplă nu are nicio legătură cu legea din România, Licuriciul nefiind interesat de aceasta decît în măsura-n care-l avantajează. Ăştia de la Haznaua3 par a fi nu numa' pupicurişti, ci şi proşti de behăie. Să te duci cu jalba-n proţap la Licurici, cu privire la Macac şi gaşca lui de abuzatori oranjgutani, este ca şi cum te-ai fi dus cu reclamaţii despre Ana Pauker şi gaşca ei de aparatciki în perioada lor de glorie, la Moscova... raset

P.S. Yo nu crez că latrinoşii sunt chiar atît de proşti. Mai degrabă este un circ - Haznaua3 versus Macac+HoitNews+Labe1TV - regizat de însuşi Licurici, pentru a întinde pe bigudiuri creierele spălate şi plăcut-uscate ale pitecantropilor mioritici, care stau cu ochii beliţi în tembelizoare şi pe Feisbuci. Pîinea s-a furat demult, deci circu' tre' să fie total şi, totodată, magistral realizat... raset
Dracu' gol

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mier Feb 24, 2016 7:42 am

Eu ma gandeam ca, dupa ce i s-a reprosat lui Iohannis comentariul decent facut( eu cred ca a fost bine informat cu privire la aspectele legale) oranjgutanii au reusit cumva sa ajunga la ambasadorul american si sa-l abrambureasca pt. a cuvanta in sensul dorit de ei. Totusi, se poate observa ca ambasadorul n-a raspuns punctual la intrebare, ci a dat-o cotita, curveste, referindu-se la subiectul ANAF si folosind verbe la timpul trecut (nu a influentat, a actionat) In esenta, tipul doar a confirmat ce nu a facut/a facut ANAF din perspectiva a ceea ce au enuntat public cei din ANAF ca au in cap si situatia din prezent. A3 emite, nefiind inca ilegal evacuta(deci, actiunea ANAF nu a influentat dreptul Antenei de a emite. Laughing ) Ambasadorul nu a oferit nicio solutie pt. viitor. Laughing
Interpretand comentariul ambasadorului intr-o alta cheie, mai poznasa, nu a gresit prea mult punandu-se in pilelea "personajului" ANAF. Partea din final are chiar o incarcatura comunista, exagerata in mod intentionat, pt. divertisment. Laughing
Foarte probabil ca pe Licurici sa-l amuze spectacolul.

Personajul Cezar Matei este ciudat si nu cred ca a fost bagat la intamplare, ca intarziat. M-a amuzat remarca acestuia "Deja ANAF a demontat cu documente toate manipularile A3" Ambasadorul i-a confirmat remarca prin hotarare judecatoreasca definitiva emisa de mult timp, aceasta hot. fiind practic singurul document cu care se poate lauda ANAF raset

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mier Feb 24, 2016 8:27 am

Dracu' gol a scris:
baso a scris:Probabil ca unii se uita la ambasadorul SUA ca la Iisus. Iar ambasadorul se uita-n legislatia romaneasca ca curca-n lemne. Catena slabiciunilor raset
Ceea ce se întîmplă nu are nicio legătură cu legea din România, Licuriciul nefiind interesat de aceasta decît în măsura-n care-l avantajează. Ăştia de la Haznaua3 par a fi nu numa' pupicurişti, ci şi proşti de behăie. Să te duci cu jalba-n proţap la Licurici, cu privire la Macac şi gaşca lui de abuzatori oranjgutani, este ca şi cum te-ai fi dus cu reclamaţii despre Ana Pauker şi gaşca ei de aparatciki în perioada lor de glorie, la Moscova... raset

P.S. Yo nu crez că latrinoşii sunt chiar atît de proşti. Mai degrabă este un circ - Haznaua3 versus Macac+HoitNews+Labe1TV - regizat de însuşi Licurici, pentru a întinde pe bigudiuri creierele spălate şi plăcut-uscate ale pitecantropilor mioritici, care stau cu ochii beliţi în tembelizoare şi pe Feisbuci. Pîinea s-a furat demult, deci circu' tre' să fie total şi, totodată, magistral realizat... raset
Corect! bine
Antena 3 a fost cel mai bun instrument al propagandei, tinand in priza & uniti oranjgutanii si dand iluzia celeilate tabere ca ar reprezenta-o, tinand-o in case, cu ochii beliti in tembelizoare. laugh

Eh, in urma cu 6 ore, speriat de bombe, Cezar MAtei si-a schimbat poza de profil. veselie

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mier Feb 24, 2016 9:47 am

N-am reusit sa gasesc pagina de fb unde raspundea ambasadorul pozei unui decedat Laughing Din cate stiam, spiritele celor morti sunt cele care dau raspunsuri(cand au chef)celor vii raset
Ca s-a ajuns acu' si la isteriada pe tema pozei de profil a instigatorului, nu prea ma mira.  raset Oare daca Cezar Matei ar fi avut o poza cu Donald Duck, la fel ar fi raspuns ambasadorul SUA  sau cine stie ce scrib a scris  acolo ?

Inteleg ca a disparut raspunsul USA la provocare ? Shocked laugh

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mier Feb 24, 2016 10:02 am

PS. Nu a disparut

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mier Feb 24, 2016 10:41 am

Incet-incet, propaganda incepe sa explice poporului ce se intelege prin "imobil liber de sarcini"
In mintea liceenilor,tineri frumosi si liberi, este usor de facut asocierea cu un imobil gravid. Adica liber de sarcini = chiriasi avortati Laughing

Lucian Petrica de la Liceul Nr.4 a scris:eu din cate am inteles in decizia judecatoreasca s-a ordonat confiscarea sau recuperarea (daca vreti) a bunurilor fara niciun fel de sarcini. Deci aceea decizie din 2014 spune tot. FARA SARCINI, inseamna ca 'chiriasii nu sunt insarcina statului si trebuie sa elibereze localurile

baso

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus