știri de importanță națională

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI la data de Lun Ian 11, 2016 10:15 am

No, devine tot mai limpede ca barurile, cafenelele, cluburile, discotecile si alte locuri publice de distractie, relaxare si consum de orice, mai mult sau mai putin legal, vor trece cat de curand sub protectia cuiva foarte interesat. Interesat si de o unire intre miori si moldavani, macar din punct de vedere al lantului de bombe in care socializeaza tinerii nostri frumosi si liberi, viitorul luminos al patrei reintregite.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din unirea oranjgutanilor din Bucuresti cu cei din Chisinau va rezulta si numele cel mai probabil al clubului pentru intalniri subversive: La mama soacra. laugh

Ultima editare efectuata de catre ENKI in Lun Ian 11, 2016 10:21 am, editata de 1 ori (Motiv : adaugare melodie)
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Ian 21, 2016 8:20 am

Iaca ca moldovanii frumosi, liberi si musai din Actiunea 2012 (fata cu bentita tricolora pe afis, marsul Chisinau-Bucuresti etc.) cer numaidecat UNIREA. laugh

Mircea Badea chiar s-a aratat agasat de melodia secesionistului Andrei Ionita (Cusma, X Factor), care ar fi fost difuzata ieri excesiv, pe la mai toate tembeliziunile de stiri. Laughing

Preconizez ca urmeaza cel putin 3 zile interesante, caci, n-asa, 24 ianuarie e zi de sarbatoare, un fel de a doua zi nationala. vesel
ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Joi Ian 21, 2016 9:27 am

N-am urmarit. Am vazut pe site ca au trimis echipa in Norvegia ca sa-i ia interviu Bodnarului.

Ideea e ca aceleasi chestii le-a declarat anterior altei publicatii .

Bine, probabil ca le trebuia si o filmare emo, cu muzica de pisat ochii. Ma asteptam ca omul sa prezinte niste documente, ceva, din dosar, pe care le-a primit. Cica are voie , fara sa-l aresteze cineva. Doar functionarii Balivernet n-au voie sa divulge informatii. La cate gogosi a spus Bodnarul sau a fost sfatuit sa spuna pana in prezent, plus toata isteriada fratilor penticostali, tare ma tem ca-si ingreuneaza situatia.Nu m-ar mira ca si povestea asta, cu fata firava in comentarii dar care i-a spus ca se va enerva si va hotari potrivit Legii Eliana...sa fie tot o inventie de-a lui, nutret pt. prosti. Or fi ei disperati,insa daca Eliana i-a dat in gat, o fi avut avut fata niscaiva frustrari. Ma gandesc ce-ar spune romanul neaos, la o faza din asta :Numa sa ajunga pruncii acasa, c-asa o bat, sa-i sune apa-n cap pt. beleaua in care m-a bagat Laughing

baso

Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Ian 21, 2016 12:34 pm

baso a scris:N-am urmarit. Am vazut pe site ca au trimis echipa in Norvegia ca sa-i ia interviu Bodnarului.

Ideea e ca aceleasi chestii le-a declarat anterior altei publicatii .

Bine, probabil ca le trebuia si o filmare emo, cu muzica de pisat ochii. Ma asteptam ca omul sa prezinte niste documente, ceva, din dosar, pe care le-a primit. Cica are voie , fara sa-l aresteze cineva. Doar functionarii Balivernet n-au voie sa divulge informatii. La cate gogosi a spus Bodnarul sau a fost sfatuit sa spuna pana in prezent, plus toata isteriada fratilor penticostali, tare ma tem ca-si ingreuneaza situatia.Nu m-ar mira ca si povestea asta, cu fata firava in comentarii dar care i-a spus ca se va enerva si va hotari potrivit Legii Eliana...sa fie tot o inventie de-a lui, nutret pt. prosti. Or fi ei disperati,insa daca Eliana i-a dat in gat, o fi avut avut fata niscaiva frustrari. Ma gandesc ce-ar spune romanul neaos, la o faza din asta :Numa sa ajunga pruncii acasa, c-asa o bat, sa-i sune apa-n cap pt. beleaua in care m-a bagat Laughing
Mda, careva a trimis o echipa si p-aci, fiind a doua oara in ultimele doua luni cand trebuie sa ma fac "olandez" (cu AnonimuX) ca sa ma conving ca neimportantul mai exista, adica n-a fost sters. Laughing
ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Ian 21, 2016 12:43 pm

Io incercam sa intru ca dac liber si sa postez ceva despre Dughin, caruia ii place mult limba romana, cel putin in ultimul timp. Daca nu pot ca dac, atunci poate reusesc ca dutch.  laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

EDIT. Sa pun si amintirea de la Amsterdam. laugh

UPDATE. Vad ca ma pot conecta normal daca folosesc alt browser (Comodo Dragon, acum). Deci am ceva pus in Firefox. suspect

Ultima editare efectuata de catre ENKI in Joi Ian 21, 2016 1:10 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare, update)
ENKI

Sus In jos

Mesaj  Dracu' gol la data de Joi Ian 21, 2016 2:19 pm

ENKI a scris: Vad ca ma pot conecta normal daca folosesc alt browser (Comodo Dragon, acum). Deci am ceva pus in Firefox. suspect
Pe unele siteuri îmi apare un mesaj clar, cum că ar cam trebui să folosesc Chrome sau IE, pentru că Mozilla ar avea nişte probleme grave de compatibilitate şi viteză... raset
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Ian 21, 2016 3:41 pm

Dracu' gol a scris:
ENKI a scris: Vad ca ma pot conecta normal daca folosesc alt browser (Comodo Dragon, acum). Deci am ceva pus in Firefox. suspect
Pe unele siteuri îmi apare un mesaj clar, cum că ar cam trebui să folosesc Chrome sau IE, pentru că Mozilla ar avea nişte probleme grave de compatibilitate şi viteză... raset
Da, imi apar si mie de ceva vreme astfel de indemnuri, dar am niste addon-uri indispensabile in Mozzila. vesel
IE nu l-am folosit niciodata (poate doar la inceput, prin '98 scratch ), iar cu Chrome am avut doua exeperiente neplacute, pe doua laptopuri. Laughing
ENKI

Sus In jos

Mesaj  Dracu' gol la data de Joi Ian 21, 2016 4:53 pm

ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
Da, imi apar si mie de ceva vreme astfel de indemnuri, dar am niste addon-uri indispensabile in Mozzila.  vesel
IE nu l-am folosit niciodata (poate doar la inceput, prin '98  scratch ), iar cu Chrome am avut doua exeperiente neplacute, pe doua laptopuri.  Laughing
De obicei, saitu' reacţionează violent atunci cînd nu îi accept cookie-urile... raset
Dracu' gol

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Vin Ian 22, 2016 8:31 am

Chiar asa. laugh

Mirel Curea
12 hrs ·

Frate, ce vor moldovenii astia, zisi si fratii-nostri, devine tot mai greu de inteles si decat ce vor aia, prin tarile arabe, siiti, sunitii, plm, pentru mine tot aia. Or fi diferente intre ei, care-i fac sa-si ia glanda, dar pentru mine tot aia sunt. Diferentele astea eu le percep cu aceeasi acuitate cu care percep si diferentele dintre negrii din Bronx si negrii din Harlem, ca dintre Cip si Dale. Vad ca tot scrie lumea prin ziare, pe bloguri, pe peste tot, texte care mai de care mai pretentioase in a explica "Totul despre situatia din Republica Modova". Cateva zile am citit sarguincios, cazut in capacana promisiunii ademenitoare potrivit careia urmeaza sa inteleg tot. Ioc! Canci! N-am inteles nimic! Ultima chestie pe care am citit-o spune ca toata caterinca tinerilor-frumosi de la Chisinau, ca au si aia asa ceva, nu suntem noi singura tara cu popor avansat din zona, ar vrea unirea cu Romania si ca lucrurile catre acolo ar fi impinse. Nu stiu daca asa este, dar daca Doamne fereste asta vor, nu s-ar putea sa vrea altceva? Nu stiu ce. De exemplu, sa vrea bicicleta, sau un caine de companie, o garsoniera, o masina, o amanta, ceva ce vrea omul normal?

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Vin Ian 22, 2016 11:13 am

ENKI a scris:Chiar asa. laugh

Mirel Curea
12 hrs ·

Frate, ce vor moldovenii astia, zisi si fratii-nostri, devine tot mai greu de inteles si decat ce vor aia, prin tarile arabe, siiti, sunitii, plm, pentru mine tot aia. Or fi diferente intre ei, care-i fac sa-si ia glanda, dar pentru mine tot aia sunt. Diferentele astea eu le percep cu aceeasi acuitate cu care percep si diferentele dintre negrii din Bronx si negrii din Harlem, ca dintre Cip si Dale. Vad ca tot scrie lumea prin ziare, pe bloguri, pe peste tot, texte care mai de care mai pretentioase in a explica "Totul despre situatia din Republica Modova". Cateva zile am citit sarguincios, cazut in capacana promisiunii ademenitoare potrivit careia urmeaza sa inteleg tot. Ioc! Canci! N-am inteles nimic! Ultima chestie pe care am citit-o spune ca toata caterinca tinerilor-frumosi de la Chisinau, ca au si aia asa ceva, nu suntem noi singura tara cu popor avansat din zona, ar vrea unirea cu Romania si ca lucrurile catre acolo ar fi impinse. Nu stiu daca asa este, dar daca Doamne fereste asta vor, nu s-ar putea sa vrea altceva? Nu stiu ce. De exemplu, sa vrea bicicleta, sau un caine de companie, o garsoniera, o masina, o amanta, ceva ce vrea omul normal?

Nici eu nu prea pricep argumentele tinerilor moldoveni si frumosi de genul noi vrem unire ca asa ar fi cel mai bine in timp ce alti tineri, la fel de frumosi, din Romania, vor autonomie, adica un fel de divort. Am inteles doar ca unora dintre tinerii moldoveni le este asa de greata de politicienii lor, incat  ii considera pe politicienii romani chiar puri comparativ cu ai lor iar din momentul in care se infaptuieste unirea, in mod magic, le dipar toate nemultumirile si frustrarile. Adica, de la o tara manipulata preponderent de serviciile rusesti, vor una mai mare ,in care sa se calce reciproc pe bataturi, si cu mai mai multa agresivitate manipulatorie, toate serviciile interesate in zona.

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Feb 04, 2016 5:51 pm

Inteleg ca Tarile Baltice sunt ca si pierdute in fata lui Putin, da' noi stam fara griji, ca avem scut la Deveselu. laugh

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Feb 14, 2016 12:18 pm

Nu stiu ce i s-a parut atat de SOCANT lui Ion Spanu, doar cetatenii cat de cat informati stiau de cel putin 20 de ani ca Plesu este agent KGB. suspect
Din punctul meu de vedere, toata povestea poate fi rezumata altfel:
agentul KGB Mircea Malita este invitat sa participe la conferita de bla-bla-uri, dar, pentru ca securistii miori anti-KGB il monitorizau atent, alege sa-l trimita in locul lui pe proaspatul recrut Plesu; securistii miros fenta si il deturneaza pe recrut, incercand sa-l faca agent dublu, ceea ce le-a si reusit. vesel
As fi mult mai interesat sa aflu de ce a ales Malita sa-l dea in gat pe meditativul si dilematicul bondoc masliniu tocmai acum. Poate pentru ca Plesu a devenit intre timp agent triplu si, drept urmare,  pilonul KGB din Romania urmeaza sa fie inlocuit?! scratch

UPGRADE.

Ultima editare efectuata de catre ENKI in Dum Feb 14, 2016 3:35 pm, editata de 1 ori (Motiv : upgrade cu clip despre marxismul cultural specific lui Plesu)
ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Lun Feb 15, 2016 3:49 pm

Operatiunea de inlaturare a agentului Plesu continua. vesel

Operaţiunea Păltiniş

A fost montată de Securitate. De o minte strălucită a securităţii lui Ceauşescu. În anii în care acesta vroia să intre în rândul lumii occidentale. Şi a şi reuşit parţial. Iar întâmplarea a făcut ca în această intersecţie a istoriei, Andrei Pleşu să se afle în epicentrul acestui montaj. Şi, astfel, el a devenit securist. Un lucru pe care nu l-a recunoscut niciodată.
A apărut un document cel puţin scandalos în ceea ce-l priveşte pe Andrei Pleşu. Aşa-zisul intelectual care a jucat, constant, în ultimii 40 de ani, rolul unui dizident. Sau, mă rog, a unui semi-dizident. O scrisoare rătăcită. O scrisoare pe care tânărul Andrei Pleşu i-a adresat-o lui Nicolae Ceauşescu. Ca de la om la om. Ca de la adulator la adulat. O biată scrisoare prin care primul îl asigura pe cel de-al doilea de fidelitatea sa. Iar pentru ca asigurarea să fie cât mai solidă, el invocă şi organele. Organele securităţii statului. Care puteau garanta pentru el. Şi care, de altfel, au şi garantat.
Un alt document a văzut lumina tiparului relativ recent. O carte semnată de Mircea Maliţa. Fostul demnitar comunist relatează, printre altele, modul în care Andrei Pleşu a fost trimis peste hotare, pe cealaltă parte a planetei, într-o misiune sensibilă a Securităţii. Este şi aceasta o piesă la dosar.
O a treia piesă la dosar este legată chiar de soţia sa. Care şi dânsa, conform informaţiilor scrise negru pe alb de către reprezentanţii Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii a fost tot un cadru de nădejde. Colegă şi nu numai tovarăşă de viaţă cu Andrei Pleşu.
Cunoscutul dizident, Gabriel Andreescu este printre primii care şi-au pus întrebări şi au oferit răspunsuri legate de apartenenţa lui Pleşu la Securitate. Pleşu l-a dat în judecată şi a câştigat un proces în ţară. Acest proces a fost dat peste cap de către Curtea Europeană a Drepturilor Omului, care a constat că el nu s-a desfăşurat conform legii. Iar statul român a fost amendat cu 10 mii de euro.
Un general de securitate, generalul Aurel I. Rogojan, care a ocupat funcţii extrem de importante în ierarhia instituţiei, a scris şi el o carte în care, din nou, apărare numele lui Andrei Pleşu. Alăturat altor nume de intelectuali care au ştiut să se învârtă şi atunci ca şi acum. Iar această învârteală este legată, în relatările generalului Aurel I Rogojan, de un loc uluitor. Şi de împrejurări la fel de uluitoare. Şi de un mare cărturar al neamului.
Este o altă istorie de la Păltiniş. Care îl vizează pe un altfel de Noica. Un Constantin Noica mai puţin cunoscut. Şi în jurul căruia roiau tinere speranţe ale intelectualităţii române. Între care Andrei Pleşu.
Ei bine, în acei ani în care Nicolae Ceauşescu încerca să-şi proiecteze o altă imagine a sa şi a sistemului în fruntea căruia se afla, a fost concepută “operaţiunea Păltiniş”. În prealabil, a fost format un grup de tineri care puteau face, prin calităţile lor, o bună impresie afară. Şi care trebuiau cumva să fie plasaţi, pe rând, pe orbite occidentale. Cu misiunea de a deveni avocaţi ai unui Ceauşescu cu faţa umană. Şi ai unei Românii independente, scăpată din orbită sovietică, gata să coopereze oricând cu statele democrate pentru apărare democraţiei şi drepturilor omului. O diversiune, la vremea aceea, extrem de sofisticată. Şi care nu a mai putut fi dusă până la capăt. Pentru că, între timp, Ceauşescu s-a devoalat.
Dar primii paşi au fost făcuţi. Se pare, cu acceptul lui Noica. Acolo, la Păltiniş, a fost creată, cu sprijinul Securităţii, un fel de şcoală informală. Semi-legală. Vezi Doamne, tolerată de sistem. O şcoală de filosofie. În care unii ucenici ai lui Noica erau agenţi ai Securităţii. Iar alţii erau victime şi cădeau ca muştele, confesându-se în faţa marelui filosof, dar şi a învăţăceilor săi, agenţi ai Securităţii. O spune generalul Aurel I. Rogojan, nu o spun eu, că şi faimosul jurnal de la Păltiniş nu ar fi altceva decât o colecţie de note informative, prin care Securitatea îşi verifică tinerii intelectuali deveniţi agenţi.
Şi care, pe rând, urmau, aşa cum am arătat mai sus, să fie implantaţi în vest, ca agenţi de influenţă. Andrei Pleşu este unul dintre ei. Misiunea în care a fost trimis de către Maliţa a fost doar una dintre operaţiunile în care Securitatea a încercat verificarea şi utilizarea tânărului recrut.
Marea problema legată de Andrei Pleşu nu este aceea că, iată, se dovedeşte, încă o dată, că această caracatiţa a Securităţii s-a întins în cele mai neaşteptate direcţii, şi nici măcar că un personaj care, de multe ori, în ultimii 25 de ani, s-a aşezat pe un soclu din care a dat verdicte împotriva altora, acuzându-i pentru păcate mult mai puţin semnificative. Marea problema este alta, iar Andrei Pleşu trebuie să şi-o asume. Şi anume că el s-a căţărat de câteva ori în funcţii şi demnităţi importante ale statului român, invocând tocmai un statut pe are nu l-a avut niciodată. Cel de dizident. Când el, de fapt, a fost un securist. Şi ca securist nu putea fi dizident. Dar, de fiecare dată, Pleşu a trebuit să semneze un document. Din care reieşea că el nu a colaborat niciodată şi în niciun fel cu Securitatea. Aceste documente pe care le-a semnat, şi în ocaziile în care a devenit ministru, şi atunci când a ajuns, tot cu rang de ministru, membru al Consiliului Naţional pentru Cercetarea Arhivelor Securităţii, deci paznic la oi, reprezintă falsuri. Falsuri de care Andrei Pleşu a uzat. Iar infracţiunea de fals şi de uz de fals, din câte ştiu eu, este aspru pedepsită, atât de Codul Penal ceauşist, cât şi de Codul Penal, parţial revizuit, după 1989. Ca să nu mai vorbim de Noul Cod Penal.
Dacă nu pluteşte în aer o autosesizare a procurorilor, cu certitudine, pluteşte în aer o plângere penală împotriva lui Andrei Pleşu, pentru care acesta, este drept, tardiv, va fi pus în situaţia să dea explicaţii. (Sorin Roșca Stănescu)

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Lun Feb 22, 2016 3:16 pm

Obscurul site oranjgutan "Revista Blogurilor" arunca o neasteptata bomba. Shocked

BOMBA anului în România: Soțul șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, agent secret

Surse din cadrul Serviciului de Informatii Externe sustin ca sotul procurorului sef al DNA, Edouard Kovesi, ar fi fost deconspirat in 2009 ca agent al serviciilor secrete maghiare, AVO. Acesta, un foarte bun prieten cu Zoltan Teszari, patronul de la RDS&RCS, un alt agent sub acoperire al serviciilor maghiare.
De altfel, Edouard Kovesi a fost angajat ca director de dezvoltare la compania de televiziune prin cablu, internet si telefonie fixa cu un salariu de 7000 de euro lunar. Este foarte interesant de precizat faptul ca sotul Laurei Codruța Kovesi a “aterizat” in acest post cu atributii tehnice desi meseria lui este de instructor de parasutism, informeaza ancheteonline.ro.
Acest fapt denota ca Edourd Kovesi a primit pozitia din cadrul RDS&RCS probabil pentru a-si acoperi activitatile de spionaj din cadrul serviciilor secrete maghiare.
Ne putem pune, firesc intrebarea, oare presedintele Traian Băsescu nu a fost informat de situatia in care se afla sotul Laurei Kovesi, in conditiile in care aceasta a indeplinit atatia ani functii atat de importante ( procuror general si apoi procuror sef al DNA) in institutiile statului? Nu este insa un secret faptul ca Basescu este un apropiat al lui Zoltan Teszari, cei doi fiind vazuti in diferite medii, scrie onlinereport.ro

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Vin Feb 26, 2016 5:51 pm

Cred ca spiralatul Bivolaru va ateriza in tarisoara nu atat pentru executarea pedepsei, cat pentru sprijinirea din apropiere a Macacului la primaria generala a capitalistilor. laugh

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Sam Feb 27, 2016 8:14 am

Ca tot am vorbit de sprijin ocult acordat Macacului via MISA: iata ca intrebatorul de profesie din 2004, cel care, citand din Romania Mare, inducea in direct ideea ca Bombonel e poponar, fusese si el scolit de Guru. Acelasi Guru, ajutat de SRI si SIE, avea sa coordoneze imbulzelile tineresti de la sectiile de votare, pentru a justifica acel imposibil 50-50% de la finalul zilei, in sondaje. vesel

ENKI

Sus In jos

Mesaj  Dracu' gol la data de Lun Feb 29, 2016 11:33 pm

Dacă ar fi la o adică, găina născătoare de pui vii nu s-ar da îndărăt nici de la o halbă cu pişat bivolar... raset

Ion Cristoiu îi ia apărarea lui Gregorian Bivolaru. Mi se pare și normal: cel mai cunoscut băutor de pișat al țării merita o mână de ajutor de la unul dintre cei mai mari mâncători de căcat.

Dracu' gol

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mier Mar 23, 2016 5:14 pm

Se pare ca sefu' lu' ISIS ar fi anuntat deja: "Urmeaza capitala Romaniei, Budapesta!". laugh

Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mier Mar 23, 2016 7:08 pm, editata de 1 ori
ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mier Mar 23, 2016 6:20 pm

N-au avut cum sa puna lumini negre pe cladire si s-au gandit ca lumina albastra ar fi p'aproape Laughing

Potrivit altor interpeti, luminile respective ar fi pentru Colectiv, americanii avand informatii ca si la noi a fost un act terorist, insa deghizat in accident. laugh

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mier Mar 23, 2016 7:15 pm

Am fost curioasa cum s-au descurcat altii cu negrul din drapelul Belgiei. Nu intamplator, frantzujii de la BFM TV i-au sarit pe americani laugh

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mier Mar 23, 2016 7:18 pm

baso a scris:N-au avut cum sa puna lumini negre pe cladire si s-au gandit ca lumina albastra ar fi p'aproape Laughing

Potrivit altor interpeti, luminile respective ar fi pentru Colectiv, americanii avand informatii ca si la noi a fost un act terorist, insa deghizat in accident. laugh

Orice s-ar spune, pare ca suntem varati cu forta in evenimente, sasalaul fiind pe post de decor la intalnirea cu Erdogan. vesel

As presupune chiar ca operatul la picior in Turcia se va intoarce cat de curand la butoane, chiar si din umila postura de sef de fundatie a Pontului Euxin.  laugh  

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Joi Mar 24, 2016 2:23 pm

Citisem ieri editorialul lui SRS si chiar eram curios daca apare vreo reactie. vesel
Editorialul este asta:

Iohannis stie? Da sau nu? Dar SUA? Stie?  

srs_edit2-90x90Fac o dezvaluire in premiera. Exista un protocol incheiat intre Administratiile Prezidentiale ale Romaniei si Federatiei Ruse. Sub presedintia lui Traian Basescu. Clasificat la strict secret. Un fel de „fir rosu”, editie noua. Stie Klaus Iohannis, care a preluat mandatul, despre acest document? Ii cunoaste continutul? Stie ce drepturi si ce obligatii are? Dar americanii stiu? In definitiv, ei sunt partenerii nostri strategici.

A transpirat extrem de mult domnul Iulian Fota facand naveta intre Bucuresti si Moscova. In timp ce, aparent, presedintele Traian Basescu, al carui consilier pentru securitate era Fota, il lua la injuraturi pe Vladimir Putin, presedintele Federatiei Ruse, cei doi lideri se cazneau sa incheie o intelegere. Si au reusit. Acordul intre cele doua presedintii a fost perfectat.

Pentru a nu fi prea rau cu hiena politica care este Traian Basescu, imi permit sa formulez,, aici si acum, o suspiciune. La scurt timp dupa ce Administratiile Prezidentiale au semnat si parafat documentul, Iulian Fota a fost trimis la plimbare. Adica indepartat din importanta functie pe care o detinea la Palatul Cotroceni. Totusi, fapt semnificativ, el i-a ramas fidel stapanului. Adica lui Traian Basescu. Nu stiu in ce masura acest comportament nu s-a extins si in ceea ce il priveste pe Vladimir Putin.

Dar, “pacta sunt servant est”. Daca ai semnat ceva, esti responsabil pentru ceea ce ai semnat si trebuie sa respecti. Ce or fi semnat, cu acordul sefilor de stat, cele doua administratii prezidentiale? Care este continutul exact al intelegerii parafate?

Pentru a descifra cat se poate acest mister trebuie, in primul si in primul rand, sa facem rebus la “firul rosu”. “Firul rosu” este un urias scandal politic pe care eu insumi l-am declansat atunci cand presedintele Romaniei era domnul Emil Constantinescu. Si se nascuse un partid condus de domnul Teodor Melescanu, care se dusese aproape 20% din electoratul Romaniei. Si scanand presa din Rusia am dat, initial, peste o banala stire. O stire despre un „fir rosu”. Adica o linie telefonica care a functionat non-stop si sub Gheorghe Gheorghiu Dej si sub al doilea lider comunist, Nicolae Ceausescu, dar si ani buni sub Ion Iliescu. “Firul rosu” ducea in doua directii. La Ministerul de Externe si la Presedintia Romaniei. Care va sa zica ministrul de Externe care fusese Teodor Melescanu putea gavari cu omologul sau din Federatia Rusa, ziua si noaptea, de cate ori vroiau. Pe un fir scurt. Iar Ion Iliescu putea proceda la fel cu omologul lui, la inceput sovietic, si, apoi, rus. Cat de mult au incins cei doi politicieni romani aceste „fire rosii”, nu stiu. Dar la data la care am scris aceste lucruri in ziarul „Ziua” ele erau in stare de functionare, iar dezvaluirea a generat un urias scandal politic. Ion Iliescu a recunoscut existenta „firului rosu”, din capul locului, in timp ce Teodor Melescanu a dat in balbaiala. Ion Iliescu a castigat alegerile prezidentiale, urmandu-l dupa ce la precedat pe Emil Constantinescu. In timp ce Teodor Melescanu s-a dus cu partidul sau la vale.

Istoria de atunci nu se repeta. Dar este asemanatoare. Intr-un mod izbitor. Si, desigur, genereaza cateva provocari.

De ce a fost incheiat acest protocol de colaborare intre cele doua Administratii Prezidentiale, cea de la Moscova si cea de la Bucuresti, si in ce scop? Administratia Basescu nu conducea un stat UE si NATO? Pentru ce a simtit Administratia Basescu nevoia de a incheia un protocol cu Administratia Putin? Cate asemenea protocoale a mai incheiat Administratia Prezidentiala de la Bucuresti cu alte state? Cate asemenea protocoale exista, daca ele exista cumva, intre state ale Uniunii Europene sau NATO cu Administratia de la Moscova? De ce acest protocol este clasificat la strict secret? Si, in fine, de ce, la scurt timp de la semnare, Traian Basescu i-a facut vant consilierului sau, Iulian Fota, dupa ce acesta se mai si sacrificase incercand sa promoveze presa in rolul de pericol major pentru siguranta nationala?

Dar doua intrebari sunt si mai terifiante.

1. De un an si ceva de cand conduce Administratia Prezidentiala, domnul Klaus Iohannis a aflat sau nu ca are o intelegere cu Vladimir Putin? Una strict secreta.

2. Este informat si “Marele Licurici”, asa cum, mai bine sau mai rau inspirat, a botezat Traian Basescu parteneriatul nostru cu Statele Unite.

Reactia Macacului este asta:

Savah Andrei Dl Presedinte T.Basescu, ce parere (personala) aveti despre afirmatia recenta a lui Lavrov : "Europa sa termine cu jocurile geopolitice si sa se alieze cu Rusia impotriva terorismului!" - Considerati afirmatia ca fiind o invitatie sau o lectie pentru noi? Cu stima! (un votant pro).

Apropos, nu am uitat de intreview ul dvoastra "istoric" din 2012 cu Vocea Rusiei , pentru mine e aproape ca un film de actiune Smile)
60 · 15 hrs · Edited
View previous replies
Traian Băsescu
Traian Băsescu Categoric da, Federatia Rusa ne poate fi un partener in lupta antiterorista, cu conditia sa inteleaga ca ei trebuie sa se alature Europei si nu Europa Federatiei Ruse . De altfel in acest sens CSAT din Romania si CSN al FR au semnat un acord de cooperare antiterorista in timpul mandatului meu .

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mar Iun 14, 2016 2:25 pm

Cica noua securitate a depasit-o cu mult pe cea odioasa, a lui Ceasca, in prezent existand 1 securist la 666 de cetateni.  Shocked
Acu' devine mai clar de ce ne-a luat dracu', de nici nu mai existam ca tara si popor. vesel

ENKI

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Mar Iun 21, 2016 7:44 pm

azi a fost sarbatorita si in romania ziua internationala de yoga
bivolaru se tavaleste in chinuri vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

http://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mier Iun 22, 2016 9:51 am

delta a scris:azi a fost sarbatorita si in romania ziua internationala de yoga
bivolaru se tavaleste in chinuri vesel

Probabil ca dintre yoghinii relaxati, spiralati si bivolarizati va recruta guvernul viitorii consilieri de etica (?!?! Shocked ), indispensabili in fiecare institutie a statului, pentru a semnala si avertiza din timp orice tentativa de corupaciune. suspect

ENKI

Sus In jos

Mesaj  delta la data de Mier Iun 22, 2016 5:23 pm

Prima TV, la stirile de la ora 18 a prezentat un reportaj despre trei tziganci care facea ceva descantece pe malul marii
Oare cat au platit postului ca sa difuzeze o asemenea cretinatate?

delta

http://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mier Iun 29, 2016 1:23 pm

Dupa ce s-au cacait ani de zile sa-si faca scut antiracheta in celebra localitate Deveselu, americanii s-au apucat brusc sa care tacuri prin Suceava, cu trenurile?! Shocked

ENKI

Sus In jos

Mesaj  Adi_bad_boy la data de Joi Iun 30, 2016 7:01 pm

Poliția doljeană a demarat o anchetă după ce redacția Lupa a sesizat faptul că un craiovean fotografiază femei la volanul unor autoturisme de lux, imaginile le postează pe Facebook, însoțite de comentarii degradante la adresa “personajelor” din postările sale. La câteva ore după apariția articolului pe site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Tavi Florian, autorul postărilor a precizat că “sigur n-am avut nimic cu nimeni”.

Conducerea Inspectoratului de Poliție Dolj a dispus începerea cercetărilor în cazul craioveanului Tavi Florian, la sesizarea redacției Lupa. “Apreciem implicarea redactorilor Lupa și faptul că au fost sesizați colegii noștri. Urmează ca persoana în cauză să fie audiată și i se va pune în vedere să respecte normele de conduită socială. De asemenea, toate persoanele care au fost afectate de acțiunile acestuia se pot adresa polițiștilor craioveni pentru depunerea unei plângeri”, a declarat agent șef adjunct Amelia Căprărin, din cadrul biroului de presă al IPJ Dolj. Sursele Lupa susțin că polițiștii doljeni deja i-au făcut o primă vizită la domiciliu însă nu a fost găsit la locuința sa.

La câteva ore după realizarea articolului, Tavi Florian a postat pe Facebook o altă opinie, de data aceasta la adresa redactorilor Lupa. “Îi înțeleg într-un fel... tre' să-și câștige pita. Mai era o versiune amatorească cu mahalagiul de pe astronomy, aciuat pe forumul ăla obscur. Revenind la "profesioniști", bineînțeles că pe simulacrele de jurnaliști nu le interesează încălcarea dreptului de autor, ceea ce e nimic la contextul dat. Însă mă întreb dacă pe respectivii ciumpalaci media i-or interesa INVAZII ale unor specimene pe PROPRIETATEA PRIVATĂ, cu porniri spre AGRESIUNI fizice... deci fapte cât se poate de reale și PENALE! Să-i suspectez că or prelua informatia în virtutea DEONTOLOGIEI profesionale? Nu. Or discerne ei între derularile VIRTUALE (efervescente), respectiv REALITATEA înconjurătoare, de ordin faptic? Adică între două tipuri de întâmplări care nu-s deloc opozabile? Mă îndoiesc. Mai degrabă stârnesc și ei incitări. Cronologia și motivațiile sunt aici. Nu cred că trebuie portavoci interpuse și, foarte probabil, selective, care să vicieze conținutul. Dar jos pălăria în fața INSTITUTIEI numita "PRESA". Mi-am permis să evoc doar cele câteva aspecte principiale. Și înainte de toate astea, mai avusesem experiențe halucinante și îndelungate tocmai pe platforma de net a unui mare trust media. Nu mă mir. În fine... chiar atât de deranjante pot fi pentru unii niște imagini, gânduri și deducții? Acestea nefiind măcar materiale palpabile? Se pare că da! Atunci, îmi cer scuze. Personal, sigur n-am avut nimic cu nimeni, doar mostrele contau și n-am ajuns să le colectez de plăcere. Puzzle-ul societății e amplu și există interdependența între elemente. Încă am eu o urmă de speranță și umanitate în mine, nu mă caracterizează altfel de dispute sau acțiuni. Dar dacă alții vor continua să depășească granița net-ului, o să mă adaptez și eu. Fără îndoială, ne întoarcem la epoca securistă dinainte de '89... dacă om fi părăsit-o vreodată în substrat!”, a postat Tavi Florian pe contul său de Facebook.

Adi_bad_boy
îi place să discute
îi place să discute

Data de inscriere : 21/04/2015
Varsta : 28

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mar Iul 05, 2016 1:33 pm

Luluta o fi bortoasa?! Shocked

Zic sa pun aci si o piesa muzicala deosebita, inspirata parca de mutra baschetbalistei. laugh

Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mar Iul 05, 2016 1:39 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare cu melodie)
ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Lun Iul 11, 2016 9:06 am

Dupa ce sasalaul s-a plimbat putin pe la Varsovia si s-a intors convins ca Mioristanul a devenit buricu' lu' NATO ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), iata ca nesimtitul, coruptul si puscariasul SRS are tupeul sa-i arunce un pahar cu apa rece in fata solemna. laugh

NATO a transformat România în carne de tun

Summitul de la Varșovia care tocmai s-a încheiat are un rezultat contrar celui așteptat. Atât de români, cât și de înșiși inițiatorii săi. Politica maritimă a fost, pur și simplu, amânată. Pentru un alt summit. Din octombrie. La care, însă, nu vor mai participa șefii de stat. Speranțele la Marea Negară sunt minime. Cât privește apărarea terestră pe flancul estic, sudul, din care face parte România, este, în mod vizibil, defavorizat în raport cu nordul. Mai mult chiar, decizia luată, dacă o dezbrăcăm de termenii diplomatici, reprezintă, în esență, o transformare oficială a României în carne de tun NATO.
Așa cum se poate observa cu ochiul liber de către orice analist și așa cum, de altfel, ar trebui să remarce analiștii, în măsura în care sunt liberi, cei din presă și cei din afara presei, niciuna dintre așteptările României, astfel cum erau ele formulate chiar de către președintele Klaus Iohannis, nu au fost onorate la summitul NATO de la Varșovia. Chestiunea apărării la Marea Neagră, vitală pentru NATO, dar și pentru supraviețuirea, în viitor, a României, mai ales în condițiile în care, după anexarea Crimeei, Federația Rusă își dezvoltă exponențial flota militară, a fost pur și simplu expediată către un alt summit. Până atunci, practic, nu există nicio decizie politică sau militară, la nivelul Alianței, de natură să schimbe lucrurile. Uniunea Europeană, zguduită după Brexit, cu o Mare Britanie curtată, cu care toți umblă cu mănuși pentru ca nu care cumva să se îndepărteze și de NATO, este, pentru moment, incapabilă să se opună Federației Ruse. Din ce în ce mai prezentă și din ce în ce mai agresivă la Marea Neagră. Până și Turcia a făcut un joc atât de duplicitar și atât de ciudat în raport cu Moscova, încât baletul ei diplomatic pare mai degrabă otoman. Una peste alta, coastele României rămân, pentru o perioadă nedeterminată, lipsite de apărare.
Cât privește situația terestră, speranțele diplomației de la București, dacă se poate vorbi despre diplomație, erau cele exprimate, în termeni destul de aproximativi, de către președintele Klaus Iohannis. Și anume crearea unei forțe militare NATO, alcătuită, inițial, din câteva mii de persoane, care ar urma, într-un termen rezonabil, să fie, substanțial, întărită. Va fie creată o modestă brigadă multinațională alcătuită, până una-altă, din români, bulgari și polonezi. După cum se poate observa cu ochiul liber, statele vechii Uniuni Europene, precum și Statele Unite rămân neangajate, în nume propriu, în acest proiect. De ce se întâmplă acest lucru?
Cum se explică faptul că marile puteri europene și Statele Unite evită, cu dibăcie, să își trimită militarii, pentru a face parte din brigda multinațională destinată să apere sudul flancului estic? Explicațiile sunt două. Și le voi spune pe șleau. Faptul că nici Statele Unite, nici puterile vechii Europe nu participă cu militari la apărarea României și a flancului sudic deconspiră intenția, la o adică, a unei operațiuni de tip retractil. Cu alte cuvinte, admițând că forțele Federației Ruse vor desfășura, într-o bună zi, o ofensivă în această parte a Europei, NATO își creează libertatea fie de a se angaja, activând tratatul și intrând în război împotriva Federației Ruse, fie de a se dezangaja, sub motiv ca totuși forțele lor militare nu au fost atacte, iar contingentul alcătuit din militari români, bulgari și polonezi ar fi desfășurat vreo acțiune de provocare, căreia armata rusă nu a făcut altceva decât să îi răspundă. S-au mai văzut, în istorie, cacealmale de acest fel. Și încă chiar recent.
O a doua semnificație a neparticipării principalilor aliați în acesta brigadă multinațională, dar participarea lor, în schimb, în nordul flancului sudic, constituie un semnal pentru Federația Rusă. Un semnal cât se poate de explicit. În nord, NATO se va apăra cu toate forțele, în timp ce sudul este, în mod deliberat, lăsat vulnerabil. Nici mai mult, nici mai puțin, ca într-o veritabilă partidă de șah, asistăm la o mutare de sacrificiu. Cel puțin sub aspect pozițional. Această concluzia este întărită prin amânarea, sine die, a soluționării strategiei de apărare pe Marea Neagră.  Conform Tratatului de la Montreux, statele riverane, din care fac parte, ca membre NATO, Turcia România și Bulgaria, au dreptul să se înarmeze până în dinți pe Marea Neagră, creând astfel o contrapondere de temut flotei rusești, aflată în plină expansiune. Dar iată ca România și Bulgaria nu sunt încurajate în acest sens. Și nu primesc susținerea necesară atât în plan financiar, cât și în planul tehnicii de luptă. Și asta, în timp ce Ankara are o retorică dublă atât în raport cu NATO, cât și în raport cu Federația Rusă. Semn că visul otoman este departe de a fi dispărut. La fel cum nu a dispărut nici vulnerabilitatea otomană.
Și iată cum, din nou, și sub acest aspect, flancul sudic pare a fi, în mod deliberat, vulnerabilizat. Poate chiar acesta este planul. De a-i atrage pe ruși într-un atac exercitat în sudul flancului estic, pentru ca, apoi, ei să atace prin nord. O bună mutare pe tabla de șah geostrategică. Dar fatală pentru România. Care, astfel, poate fi transformată în carne de tun. Până una-altă, arhitecții diplomației de la București au eșuat.

Despre un esec romanesc mai pomenisera doar presa virtuala de orientare rusofila si Macacu'. vesel

ENKI

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos