SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

știri de importanță națională

+6
Dracu' gol
(Still a)Live
ENKI
baso
Vasile
delta
10 participanți

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Joi Mar 01, 2018 3:38 pm

Investitorii primaverii tocmai au anuntat ca ghioceii au rasarit si urmeaza sa se intoarca si randunelele. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Vin Mar 02, 2018 9:46 am

ENKI a scris:Investitorii primaverii tocmai au anuntat ca ghioceii au rasarit si urmeaza sa se intoarca si randunelele. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Dan Diaconu
6 ore ·

Cam toată lumea a amuţit în momentul în care Putin a anunţat că rachetele pe care le are Rusia sunt imposibil de interceptat. Ceea ce mai nimeni n-a înţeles este faptul că, vorbind despre rachetele sale, Putin n-a făcut altceva decât să-i facă pe ruşi cât şi pe „partenerii occidentali” conştienţi de tehnologia pe care o posedă Maica Rusie. Mai e însă un lucru pe care l-au înţeles foarte puţini: Putin n-a făcut, în mod real, nicio dezvăluire!

Prin 2015, un prieten ceva mai informat îmi povestea că toată povestea cu scutul american este o prostie fără margini, menită strict a păpa banii bugetului american. Ca şi contraargument aducea în discuţie o rachetă intercontinentală inteligentă pe care-o deţin ruşii şi care e practic de neoprit. Tehnologia care echipa racheta îi permitea descrierea unor traiectorii imposibile, inclusiv coborârea la altitudini de sub 200m şi evitarea obstacolelor. Personal mi s-a părut SF şi ţin minte că atunci l-am contactat pe Constantin Gheorghe - mult mai priceput în treburi de aeronautică - pentru a-l întreba dacă aşa ceva e posibil. Nu doar că mi-a confirmat posibilitatea existenţei unei asemenea tehnologii, dar mi-a dat ca exemplu racheta Brahmos(BRAHmaputra+MOSkva), dezvoltată de ruşi(NPO Mashinostroeyenia ) în cooperare cu forţele militare indiene, capabilă să facă manevre la viteze foarte mari. Racheta Brahmos este bazată pe tehnologia P-800 Oniks, de origine sovietică. E cât se poate de clar că ruşii, din momentul în care decid că o anumită tehnologie este exportabilă, au ceva superior.

Aşadar, ceea ce povesteşte Putin nu este absolut deloc ceva nou. E o tehnologie pe care o deţineau de mult timp şi căreia i-au adăugat componente inteligente, care-o fac practic invincibilă. Reţineţi că absolut toate elementele scutului antirachetă sunt proiectate pentru traiectorii normale. Adică ar putea, în cel mai bun caz, să intercepteze ceva rachete nord-coreene, dar şi în cazul acelora sunt mari dubii. În momentul în care însă introduci şi elemente „haotice” în traiectorie, tot scutul american antirachetă se transformă într-un munte inutil de fiare.

Vă reamintesc faptul că şi sistemul S 400, concurent direct şi mult superior sistemelor similare americane(cele care ne cam papă nouă inutil banii din Buget) reprezintă tot o tehnologie sovietică, dezvoltată încă din 1975. S 400 este, de asemenea, liber la export. Faptul că Putin îşi permite chiar să-l vândă unor aliaţi ai SUA(Arabia Saudită şi Turcia) spune foarte multe despre tehnologia respectivă.

Ceea ce trebuie să înţelegeţi, repet, este faptul că Putin n-a făcut, în realitate, nicio dezvăluire, ci doar le-a reamintit ruşilor şi „partenerilor americani” câteva elemente ale tehnologiei ... sovietice. Reţineţi, sovietice! Putin n-a spus absolut nimic despre tehnologia culoarului aerian invizibil(care-a permis deplasarea tehnicii militare în Siria) sau despre sistemele de ultimă generaţie de monitorizare aeriană a teritoriilor. Abia acelea sunt tehnologii actuale, dar despre ele doar se şopteşte. Astfel încât vă recomand să nu vă impacientaţi împreună cu presa la anunţurile privind tehnica învechită de luptă. Nu de-acolo vine pericolul pentru că acea tehnică e foarte aproape de a rugini. Tehnologiile de azi sunt mult mai departe decât ne putem imagina. Atât de departe încât, uneori, rămânem surprinşi să constatăm că ne e frig şi nu ştim de ce.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


+




Stan Constantin
cu 53 de minute în urmă

Adevărata veste din discursul lui Putin, de ieri, este aceea că Rusia a reușit să miniaturizeze atât de mult un reactor nuclear, încât îl poate folosi pentru propulsia armelor fără echipaj uman, conduse de Inteligență Artificială. Rază de acțiune nelimitată, durată de zbor/imersie nelimitată, sarcină utilă mare, viteză mare. Este un progres semnificativ, pentru că noua generație de reactoare nucleare miniaturale este perfectă pentru a face operaționale sisteme de arme laser. Un astfel de laser este deja în dotarea forțelor armate ruse. Bazat, cel mai probabil, pe un proiect din anii 1980. Care, chipurile, zăcea într-o remiză, undeva prin Siberia. Și e dosar începutul. Dacă se confirmă și operaționalizarea armelor hipersonice, rușii au făcut un salt uriaș și în propulsie, și în materiale speciale.

Numai proștii mai râd acum de ruși. Pentru că au făcut totul cu o zecime din bugetul militar al SUA. Ăsta da, șoc!




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Vin Mar 02, 2018 12:49 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Vin Mar 02, 2018 12:56 pm

ENKI a scris:
ENKI a scris:... Atât de departe încât, uneori, rămânem surprinşi să constatăm că ne e frig şi nu ştim de ce.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Desi as putea posta la threadul generatii, ultima fraza m-a inspirat sa scriu aici.
De cateva zile ninge in continuu in orasul meu, cum n-a nins in toata perioada de iarna traditionala care a fost mai mult ca o perioada de primavara timpurie. Pe vremuri, ninsoarea de la sfarsit de februarie ori din martie se numea zapada mieilor. In ultimii ani nici nu au mai fost pe timp de iarna zapezi ca alta data, cum eram obisnuita in copilarie. Aproape deloc nu a nins.
Ceea ce ma frapeaza, este absenta copiilor bucurosi de zapada, care sa se dea cu saniile pe derdelus. In urma cu vreo 10 ani, copiii inca faceau harmalaie pana dupa 12 noaptea in fata blocului in care locuiesc iar cu fii-mea eram nevoiti sa facem cu schimbul(eu si taica-sau) la supravegheat copila prea temperamentala la depasit recordul de distanta la dat cu sania pe derdelus.Ne mai puneam si noi, parintii, mintea cu ei, la depasit recordul de distanta parcursa cu saniuta. Laughing
Nu e deloc mai frig acum decat atunci, insa e o liniste de-mi tiuie urechile. Shocked  Chiar comentam azi la coafor ca nu pricep ce se intampla de nu mai exista ceata de copii din alte vremuri...care ne facea festival cu strigaturi pana la ore inaintate in noapte Laughing Se pare ca tot eu am gasit posibila explicatie: micutii sunt acum  mai fascinati de jocurile virtuale decat sa profite de zapada. Iar parintii mai fericiti ca nu trebuie sa-si supravegheze odraslele pe derdelus si sa se enerveze ca aia mici, desi imbujorati si aproape leoarca, protesteaza vehement la "gata cu derdelusul pe ziua de azi, hai acasa" Laughing Wow, de cate ori n-am cedat psihic la replica: " mami,te rog : ma mai dau o data , o singura data, ca sa dobor recordul mondial" raset

PS. Era haios ca, la vremea respectiva, fii-mea era deja obisnuita  sa negocieze picii cu mine, ca unitati de timp nedefinite, in care trebuia sa se conformeze dorintei mele. Adica, incepeam negocierea timpului de la doar un pic cum vrea ea si puteam ajunge chiar la 10 pici de rabdare din partea mea  raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Vin Mar 02, 2018 5:04 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
ENKI a scris:... Atât de departe încât, uneori, rămânem surprinşi să constatăm că ne e frig şi nu ştim de ce.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Desi as putea posta la threadul generatii, ultima fraza m-a inspirat sa scriu aici.
De cateva zile ninge in continuu in orasul meu, cum n-a nins in toata perioada de iarna traditionala care a fost mai mult ca o perioada de primavara timpurie. Pe vremuri, ninsoarea de la sfarsit de februarie ori din martie se numea zapada mieilor. In ultimii ani nici nu au mai fost pe timp de iarna zapezi ca alta data, cum eram obisnuita in copilarie. Aproape deloc nu a nins.
Ceea ce ma frapeaza, este absenta copiilor bucurosi de zapada, care sa se dea cu saniile pe derdelus. In urma cu vreo 10 ani, copiii inca faceau harmalaie pana dupa 12 noaptea in fata blocului in care locuiesc iar cu fii-mea eram nevoiti sa facem cu schimbul(eu si taica-sau) la supravegheat copila prea temperamentala la depasit recordul de distanta la dat cu sania pe derdelus.Ne mai puneam si noi, parintii, mintea cu ei, la depasit recordul de distanta parcursa cu saniuta. Laughing
Nu e deloc mai frig acum decat atunci, insa e o liniste de-mi tiuie urechile. Shocked  Chiar comentam azi la coafor ca nu pricep ce se intampla de nu mai exista ceata de copii din alte vremuri...care ne facea festival cu strigaturi pana la ore inaintate in noapte Laughing Se pare ca tot eu am gasit posibila explicatie: micutii sunt acum  mai fascinati de jocurile virtuale decat sa profite de zapada. Iar parintii mai fericiti ca nu trebuie sa-si supravegheze odraslele pe derdelus si sa se enerveze ca aia mici, desi imbujorati si aproape leoarca, protesteaza vehement la "gata cu derdelusul pe ziua de azi, hai acasa" Laughing Wow, de cate ori n-am cedat psihic la replica: " mami,te rog : ma mai dau o data , o singura data, ca sa dobor recordul mondial" raset

PS. Era haios ca, la vremea respectiva, fii-mea era deja obisnuita  sa negocieze picii cu mine, ca unitati de timp nedefinite, in care trebuia sa se conformeze dorintei mele. Adica, incepeam negocierea timpului de la doar un pic cum vrea ea si puteam ajunge chiar la 10 pici de rabdare din partea mea  raset

Cu locuinta amplasata in varful unui deal, ar trebui sa ma laud cu macar un derdelus fain pentru copiii din zona. N-o pot face, pentru ca pur si simplu nu mai exista. In 2001/2002, prima noastra iarna in noua locuinta, a trebuit sa facem fata izolarii de restul orasului atunci cand a nins. Si pe atunci ningea, nu gluma. Laughing  Asfaltul strazii principale era extrem de prost (plin de gropi si crapaturi), stradutele secundare nu erau asfaltate, ci betonate cu niste dale speciale, pentru trafic greu, asa ca extrem de rarele masini din zona urcau si coborau cu viteza redusa chiar si vara. Cand ningea mai mult de 10 cm, totul se bloca, strada principala transformandu-se in derdelusul perfect pentru cei 10-12 puradei ai "cartierului", printre care si al meu. Pe vremea aia era primar Ghise, care, faultat fiind de la centru de PSD (dar si de PNL), nu avea niciodata bani pentru asfaltari si deszapeziri. Topirea zapezii se facea deci natural, ajutata din cand in cand de cate un temerar cu masina mai de teren, care se incumeta sa urce in vizita la vreun vecin sau la directorul care eram. raset Desi era tare grea aprovizionarea cu cele curente (o faceam eu cu rucsacul), imi amintesc cu nostalgie cele cateva ierni (pana in 2004/2005) in care fiu-meu se juca in zapada, mai ales ca avea un vecin de apartament de o varsta cu el. In vara lui 2005, strada principala a fost asfaltata, dar nu carpita, ci refacuta cu tot cu terasament, astfel incat la finalizare era cea mai aratoasa strada din oras. E drept, mai ramasesera vreo 50 de metri neglijati, spre varf, respectiv chiar catre cele 4 blocuri, intre care si al meu. Abia in toamna aveam sa inteleg tarasenia, cand pe dealul meu a urcat insusi tov. Vasile Blaga, sa inaugureze un hotel pentru militieni.  laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La hotel se muncise destul de acoperit, in sensul ca pe afara l-au zugravit chiar inanite cu 2-3 zile de inaugurare, in vreme ce la interior tot vazusem lumini aprinse si auzisem utilaje, vreme de circa juma' de an. Desi initial am fost bucuros, sperand ca niste militieni aflati in zona abia mai alunga posibilii infractori (cete de tigani care umblau vara dupa melci, dar trageau cu ochii si pe la usi si ferestre), hotelul asta a distrus efectiv dealul. In primul rand a disparut terenul de handbal/fotbat/baschet ce tocmai fusese imprejmuit pe jumatate cu gard de plasa inalt de 3 metri, pentru a fi transformat urgent in parcare. Intr-o zi s-a produs miracolul, asta dupa ce militienii constatasera ca Blaga si suita nu prea avusesera unde sa-si parcheze limuzinele la inaugurare. Apoi s-a dus vestea hotelului printre tablagii din toata tara, la fiecare sfarsit de saptamana (cam de joi) fiind programata cate o sedinta prelungita, care sa le ofere apoi un weekend in Brasov doritorilor de aer curat, de munte. De vreo 5-6 ani, militienii au descoperit ca pot inchiria hotelul pentru nunti, astfel ca in fiecare sambata din afara postului au inceput muzicile cu lautari si manele, dar si focurile de artificii. Sunt unele sedinte la care intreg varful dealului devine o uriasa parcare, cu bolizi unul si unul, de prin toata tarisoara, de ar avea baschetoza de-o colectie de scalpuri de sub sepci daca si-ar da interesul. Laughing
Iaca o imagine mai veche, dintr-o zi fericita, cu parcarea goala (in fundal este fostul teren de fotbal).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Revenind la sanius, ca s-o duc pe fie-mea la un derdelus, e musai sa ajung in Livada Postei sau in Racadau, insa e necesar sa fie si... zapada. Iarna asta am ajuns o singura data la derdelus, iarna trecuta de 5 ori. As fi dus-o zilele astea, insa a fost ingrozitor de frig, iar zapada era foarte proasta pentru sanie sau faras, un fel de malai.
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Dum Mar 04, 2018 11:55 am

Baciul argesean n-a fost omorat la apus de soare, ci doar jefuit, dupa ce a fost satisfacut. Un film cu titlul Muiorita, ceva?! laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Dum Mar 04, 2018 12:57 pm

ENKI a scris:Baciul argesean n-a fost omorat la apus de soare, ci doar jefuit, dupa ce a fost satisfacut. Un film cu titlul Muiorita, ceva?! laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pt. satisfactia homofobilor, daca 2 gagici feisbuciliste si-ar fi gasit scop comun sa talhareasca fraieri agatati pe FB, l-ar fi convins ca-s all inclusive, adica si lezby la  partida de sex in 3. Se rezumau doar la scopul urmarit, fara sa-l si satisfaca pe fraier, acesta fiind in plus in relatia lor de lezbience raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Lun Mar 05, 2018 8:00 am

Un nou cutremur devastator s-a produs la aceeasi data fatidica, 4 martie, respectiv ieri. De data aceasta el a daramat soclul campioanei galactice la anticoruptie, epicentrul fiind acolo unde nimeni nu se astepta, fix intr-una dintre principalele oficine democrate amerloce. laugh
Aduc aci doar titlul, numele autorului si concluzia amplului articol, plin de trimiteri la multe alte articole.


Romania’s Anti-Corruption Mania

By PATRICK BASHAMMARCH 4, 2015

Romania’s anti-corruption campaign has rapidly metastasized into an illiberal crusade. The public’s insatiable appetite for justice only exacerbates the threat to the country’s democratic future.
American and European governments should congratulate Romanians on their newfound determination to eradicate graft, but now encourage a change in the government’s approach. Romania’s democratic development would be better served by a public process whereby past misdeeds were acknowledged, documented and then forgiven.
Only a comprehensive process that rewards disclosure with amnesty will allow Romanians to stop looking over their shoulders, figuratively and literally. With international media scrutiny, a truth commission would make a powerful statement that democratic Romania will vigorously punish future transgressions — but in a transparent, nonpartisan and judicious manner.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  delta Lun Mar 05, 2018 10:28 am

ENKI a scris:Un nou cutremur devastator s-a produs la aceeasi data fatidica, 4 martie, respectiv ieri. De data aceasta el a daramat soclul campioanei galactice la anticoruptie, epicentrul fiind acolo unde nimeni nu se astepta, fix intr-una dintre principalele oficine democrate amerloce. laugh
Aduc aci doar titlul, numele autorului si concluzia amplului articol, plin de trimiteri la multe alte articole.

[justify][i]
Romania’s Anti-Corruption Mania

By PATRICK BASHAMMARCH 4, 2015
în loc de "manie" putea lejer să scrie "isterie"

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Sam Mar 10, 2018 7:20 pm

Cica Dragnea, in calitate de om al momentului, si-ar fi afisat noua iubita la congres. O bombonica de fata. Laughing
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Acu', daca as vrea sa fiu conspirationist, as zice ca salutul evreului de la prima poza (captura de pe feisbuc) o plaseaza pe fatuca in rolul de pion Mossad. laugh
Desi intre timp acel Eliran Haviv si-a schimbat fotografia de profil, io tot l-am gasit. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Omu' are 303 urmaritori, dintre care foarte multi miori, cel putin in primii 20-30 pe care i-am derulat rapid.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Contul Irinei Alexandra Tanase pare sa nu mai existe, dar sunt convins ca detalii picante au fost salvate de unii si altii pentru a fi folosite la momente potrivite. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Dum Mar 11, 2018 9:57 am

Cand dai in Politico peste un titlul de genul The 28 people who are shaping, shaking and stirring Europe (2017), ultimul cretin pe care te-ai putea gandi sa-l gasesti printre cei 28, chiar si la pozitia 27, e... Marian Godina. laugh laugh laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Sam Mar 17, 2018 2:15 pm

Macacu' lucreaza din greu, primul oras care semneaza fiind cel al Nuticai. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Dum Mar 18, 2018 3:13 pm

Din PNL a rams doar sigla, pana si proaspat intaritul in mana baschetozei Organ a preluat, ca un ecou, discursul tatucului pedelist. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Dum Mar 18, 2018 5:15 pm

ENKI a scris:Din PNL a rams doar sigla, pana si proaspat intaritul in mana baschetozei Organ a preluat, ca un ecou, discursul tatucului pedelist. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pai, ce sa inventeze si PNL in anul centenarului, prin glasuirea lui Orban ?UNIREA ipotetica :" Noi suntem pregătiţi atunci când basarabenii vor fi pregătiţi pentru actul Marii Uniri" Probabil ca si el stie,la fel ca Basexu, ca basarabenii devin extrem de ciufuti cand vine vorba despre o unire efectiva cu romanii care-i discrimineaza ca-s amestecatura de romani  cu rusi, conceputi dupa o  betie crunta Laughing In plus, se si mandresc ca sunt Planeta/insula  Moldova  Laughing Apropo si de Ghita  laugh







...



baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Mier Mar 21, 2018 9:13 am

Un nou nume pentru baschetoza: Protocoala. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Sam Mar 24, 2018 3:26 pm

Se pare ca nu voi scapa de vararea pe gat a unei portii de Centenar, fie ea si sub forma Cerbului de Haur.  agitat

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sa speram ca-l pun mai pe la jumatatea lui septembrie, pentru ca in perioada iunie-august este oricum o adevarata provocare parcurgerea strazilor Republicii si Muresenilor, catre sau dinspre Piata Sfatului, mai ales cand se suprapun cateva grupuri organizate de turisti straini.  Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Sam Mar 24, 2018 7:20 pm

ENKI a scris:Se pare ca nu voi scapa de vararea pe gat a unei portii de Centenar, fie ea si sub forma Cerbului de Haur.  agitat


Eu zic sa fii fericit pt. ca vei avea in Brasov si oaresce statui in plus, pt. imbucureala porumbeilor Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Dum Mar 25, 2018 1:26 pm

baso a scris:
ENKI a scris:Se pare ca nu voi scapa de vararea pe gat a unei portii de Centenar, fie ea si sub forma Cerbului de Haur.  agitat


Eu zic sa fii fericit pt. ca vei avea in Brasov si oaresce statui in plus, pt. imbucureala porumbeilor Laughing
Acu' aflai ca viceprimarul pampit Costel avu o initiativa mareata, de-i convinse pe consilieri si pe primarele care repede se aseza in frunte, sa voteze pentru "reunire". Shocked


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Modul in care si-au insirat numele imbecilii, fiecare cu manuta/pixu' lui, arata adevarata dimensiune a dezastrului, din care tarisoara n-are cum sa-si mai revina vreodata. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Joi Mar 29, 2018 3:29 pm

Al dracului CSG, a invatat sa se joace cu telepatia. laugh bine

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Dum Apr 01, 2018 9:31 am

laugh

Ştirile de azi:

* Dacian Cioloş a anunţat că a reuşit recrutarea Contelui Incappuciato pentru noul său partid politic MRÎ. Contele va oferi consultanţă în ceea ce priveşte accesul la tunelurile secrete de sub Bucegi, se va ocupa de creşterea puterilor telechinetice ale membrilor de partid şi va oferi upgrade-uri telepatice comunicatorilor partidului.

* Cei care vor adera la partidul lui Cioloş, adică „românii +”, vor beneficia gratuit de băutura oficială a partidului denumită „Pi+” sau „2PI”, un cunoscut panaceu capabil să vindece orice boală şi să întărească organismul. Lichidul magic are garanţia fondatorului că va fi extras fix din zona vie, de la mijlocul jetului.

* Traian Băsescu şi Jean Claude Juncker au luat hotărârea fermă de a nu se mai atinge de alcool.

* Coldea şi Codruţa s-au sinucis împreună. Din biletul de adio reiese că gestul a fost determinat de mustrările de conştiinţă pe care le aveau în urma semnării protocoalelor şi a distrugerii intereselor României.

* Liviu Dragnea a anunţat oficial că, pentru a compensa vârsta fragedă a actualei sale logodnice, îşi va lua amantă de minim 75 de ani.

* Klaus Iohannis a câştigat concursul internaţional de agerime intelectuală. În finală, după nu mai puţin de zece runde desfăşurate pe parcursul a trei ani, Iohannis şi-a îngenuncheat oponentul recunoscund că e vorba de o poartă nouă. Oponentul său, Joian, ne-a declarat: Muuuuu.

* USR intenţionează să-l dea în judecată pe Soros deoarece nu a fost de acord să le mărească brutul pentru a încasa acelaşi salariu net.

* Monica Macovei a fost declarată Miss Univers. La acelaşi concurs, Cristina Guseth a fost declarată Miss IQ. Rectificăm, Missed IQ!

* Ministerul Agriculturii a anunţat că nu va mai organiza concursul naţional „Tractoristul Anului” decât după ieşirea la pensie a lui Augustin Lazăr.
„Mai bine-i dăm titlul pe viaţă şi economisim fondurile de organizare. E limpede ca oaia că n-are cine să-i să-i ia titlul cât timp trăieşte!” - ne-a declarat ministrul Daea.





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Vin Apr 06, 2018 5:19 pm

Tampeniile debitate de penticostalul instelat l-au enervat pe insusi Iuda. laugh

Replica lui Iuda Iscarioteanul pentru trădătorul Florian Coldea

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Măi, general de tinichea care răspunzi la numele Florian Coldea, zis cap sec, zis puță paranoică, pe cine faci tu trădător ? Din punctul cui de vedere sunt eu trădător ?

Eu te știu cine ești și câte parale faci, Coldeo ! Te-ai dus la Politehnica din Timișoara împreună cu acolitul tău Falcă, să te faci inginer… Ha ha ha ! Ca să fii inginer îți trebuie minte, căci niciun profesor politehnist nu te trece examenele pe pilele tale de la Securitate… Pe tine te-au lăsat repetent. Era firesc, erai prost ca noaptea ! Ai părăsit Politehnica, căci după ce ai rămas repetent aveai un sentiment de inferioritate față de acolitul tău, Falcă… Te-a luat sub aripa lui protectoare de bătrână cloșcă securistă un unchi de-al tău și, prin pile și relații, te-a făcut SRI-ist…

Funcția de director adjunct pe care ai avut-o la același SRI i-o datorezi tot lui Falcă, care te-a recomandat nașului său, Băsescu, care avea nevoie de un idiot ce să-i execute fără crâcnire ordinele demente și imbecile. Deci, patria pe care spui tu c-ai servit-o n-a fost România, ci curul cel beșinos și pestilențial, pe care l-ai lins cu sârg, al chelului bețiv ce si-a bătut timp de zece ani joc de România, și care acum s-a lepădat de tine ca de-o ceapă degerată….

Te-am văzut acum pe la Comisie… Ce securist jalnic și penibil ! Nu ești deloc capabil să te exprimi liber în fața jurnaliștilor la așa-zisa ta conferință de presă, ci citești stupid de pe-o fițuică amărâtă… așa cum citeai de pe aceleași fițuici infecte pe la examenele de la Academia SRI. Acum ne-ai citit ca un școlar de clasa a doua  compunerea ta idioată despre protocoalale cele mântuitoare a României de spioni și trădatori care mișună ca țânțarii în zi de vară prin biata țărișoară… Ți-ai încheiat capodopera prostiei cu o parabolă despre Iuda și sfârșitul tragic al trădătorilor…

Păi bine băi, avorton dement, să-ți spun eu cum sta treaba cu Iuda… Doar sunt chiar Iuda Iscarioteanul ! Afla băi, maimuțoi retardat și paranoic, ca eu chiar am fost un spion infiltrat între ucenicii lui Iisus de către MOSSAD-ul antic… Era firesc să se cunoască ce fel de sectă era aceea a lui Iisus și ce idei predica liderul ei. El reprezenta un pericol pentru statul teocratic al iudeilor, căci popovaduia schimbarea legii. Apoi, asa-zisele lui minuni nu erau decât niște jalnice scamatorii, puse în scenă de adepții săi fanatici ce urmareau să-l facă împăratul iudeilor…

Era deci firesc să-l dau pe mâna autoritaților. Reprezenta un pericol pentru stat. Asta era datoria mea de agent sub acoperire al MOSSAD-ului antic… Da, agent sub acoperire, ceea ce tu n-ai fi putut fi niciodată, cap sec, căci aceasta presupune multă inteligentă și nervi tari – ingrediente pe care tu nu le-ai avut niciodată !

Cât despre soarta mea tragica, la care faci referire în compunerea ta idioată, ea face parte din destinul posibil și asumat al oricarui agent secret… sau trădător, cum spui tu. Insă, în ceea ce mă privește, moartea mea a fost regizată, așa cum ai regizat și tu moartea patronului  de la Hexifarma – alt agent sub acoperire -, căci trebuia să scap de vântoarea fanaticilor lui Iisus.

In final, dacă tot ai sărit ca proasta-n târg cu citate din Biblie, am și eu pentru tine două citate din aceeași Biblie:

   „Cine se va teme pentru viața lui, și-o va pierde.”
   „Cine ridică sabia, de sabie va pieri .”  (Sau de ștreang, că văd că ești mare amator de funii…)



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Vin Apr 06, 2018 5:29 pm

Acu', decat sa-i faca alta rebranduire, pe alte milioane, mai bine sa-l desfiinteze dracului. Si sa-l reinfiinteze, peste trei zile. laugh

Incredibil: SRI a cheltuit milioane pentru o deviza tradusa gresit in latina

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
În noiembrie 2012, SRI a alocat sume uriașe – se vorbește de milioane de euro – unei ample operațiuni de rebranduire instituțională, în urma căreia s-a ales cu un site nou, o siglă nou și un motto nou, latinesc: ”Patria a priori”. În urma acestei schimbări, o mare parte dintre echipamentele serviciului au trebuit înlocuite cu altele inscripționate cu noua deviză. Din nefericire pentru distinșii specialiști ai serviciului, inclusiv în limbi străine, și doldora de doctorate de la Academia SRI, noul motto s-a dovedit o formulare inexistentă în limba latină, de rîsul curcilor.
În urma operațiuni de rebranding coordonată de Mihaela Nicola, Florian Coldea și George Maior, noul motto ar fi trebuit să fie ”Patria înainte de toate”, înlocuindu-l pe cel vechi, ”Patrie și onoare”.
Numai că nici cu google translate nu s-ar fi obținut varianta latină ”Patria a priori”, cînd corect ar fi fost ”Patria ante omnia”. O gafă mai mare decît cea de acum cîțiva ani, cînd tot specialiștii SRI au scris într-un raport despre pui de curcă ungurești infestați cu gripă aviară, în loc de pui de găină(csirke), dintr-o eroare de traducere.
Reputatul teolog, traducător și scriitor Cristian Bădiliță, doctor în istoria creștinismului antic al Universității Sorbona și specialist în literatura patristică greacă și latină, semnalează azi, într-o postare mușcătoare pe pagina de Facebook a realizatoarei Marilena Rotaru, gafa inimaginabilă a SRI:

”Aviz sefului SRI, Eduard Hellvig. Chelului tichie de margăritare îi lipsește. SRI-ului, deviza latinească.
Dar dacă tot ați dorit deviza latinească de ce nu ați apelat la un specialist, adică, la un latinist.
Deviza “Patria a priori” e un non sens penibil. Probabil inventatorul ei a vrut să spună “Patria înainte de toate”
(Cine-a fost inventatorul? Maior? O fi considerat că dacă poartă numele marelui prelat greco-catolic Petru Maior, i-a moștenit și cunoștințele de latină).
Domnule Hellvig, “Patria înainte de toate” se spune, în latină, ”Patria ante omnia”, în niciun caz ”Patria a priori”, formula de un tembelism hilar (și care nu exista decât în “latina” SRI).
”A priori” este o expresie din filozofia cunoașterii, inventată în epoca modernă și folosită de Kant, de pildă, pentru a denumi cunoașterea independentă de experiența sensibilă (e cunoașterea-presupunere).
Cunoașterea bazată pe experiență este ”a posteriori”.
Aceste doua expresii, strict filozofice, nu au nicio legatură cu deviza dorită de SRI.
”Patria a priori” înseamna exact “Patria înainte de a experimenta ceva”. Asta doriți să spuneți?
Dacă da, atunci e spus adânc, foarte adânc.
Cum se face că latiniștii români nu v-au atras atenția până acum asupra aberantei formule? Probabil unii v-au scris, dar cine să le citească mesajele (deh… patria a priori; cetățeanul a posteriori, adică, la posterior); ori n-au îndrăznit să vă scrie de teamă să nu-i trimiteți sfoara la DNA.
Ștergeți imediat aceasta deviza imbecilă, domnule Hellvig.
E o rușine nu pentru instituția pe care o conduceți și de care, personal, mi-e rușine, ci pentru noi, oamenii normali ai acestei țări, care mai știm ce înseamnă a priori”.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Vin Apr 13, 2018 9:59 am

Hopa, a imbracat SRS camasa mortii. Laughing

Crima de la Marea Neagră

Voi publica curând, în serial, o amplă dezvăluire. Ea se referă la un jaf de proporții colosale. Probabil cel mai mare jaf din istoria României. La care participă chiar Guvernul acestei țări. Și majoritatea parlamentară. „Operațiunea Marea Neagră” va fi pusă în operă în aceste zile. Printr-o lege care urmează să fie votată în Camera Deputaților. După care se va alege praful din toate bogățiile Mării Negre. Și din litoralul românesc.

Am început prin a semnala modul în care urmează să fie înstrăinat un perimetru din subsolul Mării Negre, estimat a avea 48 de miliarde de metri cubi de gaze, către trei multinaționale. Fără ca românii să se aleagă cu vreun metru cub de gaz din această afacere. Și în condițile în care nivelul redevențelor care urmeză să fie plătite este printre cele mai mici din lume. Mai mult, printr-un proiect de lege avansat de Guvern și votat în mod iresponsabil în Senat, este prevăzută o jonglerie juridică sub forma unui credit fiscal acordat cu generozitate de statul român acestor multinaționale. Cu alte cuvinte, până și redevențele vor fi reduse dramatic. Toate acestea se întâmplă în perimetrul numit Neptun Deep. Și care urmeză să fie explotatat de Exxon, de OMV și de LukOil. Dezastrul este însă, după cum am aflat, mult mai mare. Grozăvia abia începe.

Am strâns informații și am aflat că, în total, în aceeași situație se află șase perimetre. Iar cantitățile declarate și însumate de gaze naturale sunt colosale. Și când folosesc termenul „declarate”, știu ce spun. Firmele care au explorat zăcămintele, aceleași care vor face și exploararea, indiferent de ceea ce au descoperit în subsolul Mării Negre, sunt interesate să anunțe cantități mult mai mici decât cele reale. Și avem dovada că exact așa au procedat.

Din aceste bogății uriașe, care ar putea asigura realmente un semnificativ salt al economiei și societății românești, de care am putea beneficia noi și generațiile viitoare, nu ne vom alege cu niciun câștig. În schimb, prejudiciile vor fi uriașe.

Indiferent cât de avansată este tehnica de exploatare și de prelucrare a acestor zăcăminte, este o certitudine faptul că se va produce într-un grad mai mare sau mai mic o poluare a Mării Negre, în dreptul coastelor românești. Ceea ce urmează însă să se întâmple pe litoral este de-a dreptul apocaliptic. Comunitățile de români de pe litoralul Mării Negre vor fi profund afectate. Viața oamenior se va transforma radical în rău. Iar turismul la Marea Neagră, o altă importantă resursă a României, va fi grav compromis.

Totul se joacă chiar acum. Iar astăzi, o firmă de avocați face în Parlamentul României lobby pentru trecerea proiectului de lege și prin Camera Deputaților.

Voi reveni publicând în serial aceste dezvăluiri, însoțite și de hărți explicative.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Lun Mai 07, 2018 5:11 pm

N-as crede ca atingerea varstei de 70 de ani l-a facut sa afirme ca se retrage, ci mai degraba faptul ca din 2019 nu va mai avea al cui guvernator sa fie. laugh


Isărescu nu va mai fi guvernator BNR din 2019! Anunțul, de altfel, unul surprinzător, a fost făcut chiar de actualul șef al BNR!


Mugur Isărescu, guvernatorul BNR, a declarat luni, 7 mai, într-o conferinţă de presă, că de la anul nu va mai ocupa această funcţie. Acesta ar fi precizat, că, la 70 de ani, nu mai este cazul să rămână în funcție. Reamintim că, în mai, anul viitor va expira mandatul său.

Din 1990 şi până în prezent, Mugur Isărescu este de neclintit din funcţia de guvernator al Băncii Naţionale a României.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Lun Mai 07, 2018 8:16 pm

ENKI a scris:N-as crede ca atingerea varstei de 70 de ani l-a facut sa afirme ca se retrage, ci mai degraba faptul ca din 2019 nu va mai avea al cui guvernator sa fie. laugh


Isărescu nu va mai fi guvernator BNR din 2019! Anunțul, de altfel, unul surprinzător, a fost făcut chiar de actualul șef al BNR!


Mugur Isărescu, guvernatorul BNR, a declarat luni, 7 mai, într-o conferinţă de presă, că de la anul nu va mai ocupa această funcţie. Acesta ar fi precizat, că, la 70 de ani, nu mai este cazul să rămână în funcție. Reamintim că, în mai, anul viitor va expira mandatul său.

Din 1990 şi până în prezent, Mugur Isărescu este de neclintit din funcţia de guvernator al Băncii Naţionale a României.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mda. Omul s-a plictisit dupa ce a agonisit destul din functia detinuta atat timp. OK. I s-a parut firesc ca nimeni nu-i de neinlocuit intr-o astfel de functie, preferand sa nu-si mai bata capul cu chestii serioase, ci sa stea cu burta la soare in tot timpul anului pe unde are el chef. Ca orice pensionar de lux.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Vin Mai 11, 2018 8:26 am

De cum a ajuns pe plai, in gura de rai, roboata cu cetatenie saudita a si bifat cele doua actiuni definitorii pentru orice mior: creditul (amanetarea viitorului) si vacanta. laugh


Celebrul robot Sophia intră în rând cu lumea: După ce a fost primul robot care a primit cetăţenie, acum aceasta îşi achiziţionează un card de credit din România



Celebrul robot dotat cu inteligenţă artificială, Sophia, şi-a achiziţionat un card de credit în premieră mondială, în cadrul vizitei sale de la Bucureşti. Sophia şi-a primit cardul în cadrul unui eveniment organizat de UniCredit Bank.
Cardul de credit a fost eliberat de către UniCredit Bank şi Sophia s-a arătat încântată de cardul său de credit. Cardul este pe numele său, aceasta având carte de identitate şi paşaport după primirea cetăţeniei în Arabia Saudită.
„Poate îmi voi lua o vacanţă, după atâtea plimbări în toată lumea”, a spus Sophia în cadrul evenimentului.
Cardul este MasterCard şi este funcţional începând de astăzi, 10 mai 2018, şi a fost testat la un ATM din zona Piaţa Victoriei.
Sophia este cel mai recent şi cel mai avansat robot al companiei americane Hanson Robotics. De la crearea sa, în aprilie 2015, Sophia a devenit un fenomen mondial datorită expresivităţii şi abilităţii sale de a purta conversaţii naturale cu oamenii. În octombrie 2017, s-a anunţat public faptul că robotul a devenit cetăţean al Arabiei Saudite, fiind astfel primul robot care a primit cetăţenia unei ţări.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Propun sa-si petreaca o vacanta prelungita la Cotroceni, ca regina a tefelistilor, in locul robotizatului sibian care tanjeste s-o arda pa coolareala, prin toata lumea. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Vin Mai 11, 2018 1:45 pm

Ah, m-as cracana de ras sa-l vad pe "penalul" Dracnea (sau pe coana Pandele-Firea) la brat cu Klemm, in timp ce primesc vesti despre nemtalaii certati la ei acasa de noul ambasador amerloc in Germania. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Sam Mai 12, 2018 8:47 am

baso a scris:
ENKI a scris:N-as crede ca atingerea varstei de 70 de ani l-a facut sa afirme ca se retrage, ci mai degraba faptul ca din 2019 nu va mai avea al cui guvernator sa fie. laugh


Isărescu nu va mai fi guvernator BNR din 2019! Anunțul, de altfel, unul surprinzător, a fost făcut chiar de actualul șef al BNR!


Mugur Isărescu, guvernatorul BNR, a declarat luni, 7 mai, într-o conferinţă de presă, că de la anul nu va mai ocupa această funcţie. Acesta ar fi precizat, că, la 70 de ani, nu mai este cazul să rămână în funcție. Reamintim că, în mai, anul viitor va expira mandatul său.

Din 1990 şi până în prezent, Mugur Isărescu este de neclintit din funcţia de guvernator al Băncii Naţionale a României.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mda. Omul s-a plictisit dupa ce a agonisit destul din functia detinuta atat timp. OK. I s-a parut firesc ca nimeni nu-i de neinlocuit intr-o astfel de functie, preferand sa nu-si mai bata capul cu chestii serioase, ci sa stea cu burta la soare in tot timpul anului pe unde are el chef. Ca orice pensionar de lux.

Eh, inclin sa cred teoria lui Piperea, mai ales ca noul agent electoral - ROBORU' pare sa fie un stimul pavlovian perfect pentru gloatele de tefelisti. Cu 10-15% de la lobotomizati, cu inca vreo 10-15 de la satuii de partide politice si cu un mic ajutor al serviciilor secrete, Isarescu l-ar putea invinge pe Dragnea, in turul 2. Desi, cu Mossadul - care l-a facut deja presedinte pe Dragnea - va fi greu de luptat. Laughing


Circula tot mai insistent zvonul ca viitorul fost guvernator al BNR va candida la Presedintia Romaniei. Pentru a se asigura contra oblivientei (dar mai ales pentru a da viitoarei campanii electorale o baza financiara solida), domnul Isarescu intentioneaza sa duca la bun sfarsit mandatul actual, pana in octombrie 2019, adica pana in buza campaniei electorale.
Daca zvonul este o stire, atunci devine explicabil de ce BNR a fost transformata in singurul partid de opozitie la actuala guvernare. Pe aceasta platforma nici nu mai este nevoie de eforturile obisnuite ale politicienilor care isi doresc functii publice. Sunt asigurati banii, este asigurata deja publicitatea (gratuita) si, mai ales, este asigurata sustinerea mega-corporatiilor si a ambasadelor.

Inca am adanc intiparita in minte amintirea neplacuta a turului doi la prezidentialele din 2000, unde am fost nevoit (ca multi altii) sa il votez pe Iliescu pentru a nu exista riscul de a avea un presedinte de republica in persoana lui Vadim Tudor. Aceasta alegere aproape imposibila pentru raul cel mai mic a fost cauzata de dl Isarescu, cel care a candidat, din tripla postura de guvernator, premier si semnatar al bancnotelor romanesti, la functia de presedinte, divizand opozitia de atunci si distrugand blocul electoral al dreptei, care nu a mai putut sa duca in turul doi un contra-candidat credibil la Iliescu.
Ce joc o fi facut atunci dl Isarescu si, mai ales, ce joc o fi facand acum este mai putin important.

Esential este ca dl Isarescu sa nu devina presedinte pe urmatorii 10 ani. Redundanta in privinta dlui Isarescu este, totusi, la cote maxime. In plus, proiectul sau, daca o fi existat vreunul, este blocat in anul 1990. Romania de acum este alta. Romania profunda, cea ultra-indatorata la banci si vulnerabilizata de abuzurile de putere economica si de practicile incorecte ale marilor comercianti (cautionate dintotdeauna de dl Isarescu) are nevoie de emancipare.
Cineva trebuie sa ii explice asta si dlui Isarescu.
Este nevoie de un contra-candidat la dl Isarescu, unul care sa stie sa il contrazica si sa ii arate unde greseste si unde a facut rau Romaniei.





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  PPG Sam Mai 12, 2018 12:42 pm

Vai de capu' lui! Asta numai pe zvonuri isi construieste elucubratiile. Ca si restul propagandailor schizofrenici, de altfel. Zvonuri plasate tot de ei.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Sam Mai 12, 2018 2:06 pm

Daca "penalul" H2O a prins tupeu sa slobozeasca astfel de discursuri nu pe blog, ci chiar pe platforma NSA-CIA-FBI, insemna ca vom asista la ceva spectaculos in vara asta. vesel

Adrian Severin
6 ore ·

Peste asta nu se poate trece!

1. Punerea sub urmărire penală de către DNA a Primului Minstru Ponta a dus la căderea guvernului său, rezultat din alegeri, și înlocuirea acestuia cu un guvern nelegitimat electoral. (Aviz tefeliștilor care susțin că nu merg la vot în semn de protest față de faptul că ei una votează și alta iese.)

2. Punerea sub urmărire penală de către DNA a judecătorului Toni Greblă, a dus la schimbarea compoziției Curții Constituționale a României, cea care arbitrează conflictele dintre instituțiile statului și autorizează / validează (așa cum am văzut în 2012) suspendarea / demiterea Președintelui Republicii. (Solicitarea ca Tony Greblă, victima DNA, să revină la CCR, iar Livia Stanciu, “partenerul de nădejde” al DNA și complicele josnic al abuzurilor acesteia, să plece de acolo, este corectă în ordinea morală și chiar în cea politică, dar nu are nici o bază legală; deci este inoperantă. “Laptele vărsat nu mai poate fi adunat.”; sau, în cuvintele judecătorului “asasinat civic”, “luminile s-au stins.”)

3. Punerea sub urmărire penală de către DNA a Procurorului General Tiberiu Nițu a dus la înlocuirea conducerii Parchetului cu o alta impusă, prin blocarea mecanismului constituțional de control interinstituțional prin contraponderi, din chiar interiorul cercului de putere care l-a înlăturat acuzându-l de fapte penale.

4. Punerea sub urmărire penală a judecătoarei Gabriela Bârsan, președinta secției de contencios administrativ a ÎCCJ, de către DNA, a dus la schimbarea conducerii la nivelul instanței judecătorești supreme a României, și totodată, prin contagiune, la blocarea reprezentării românești în Curtea Europeană a Drepturilor Omului, soțul celei acuzate, distinsul profesor Corneliu Bârsan, judecător român la această curte, fiind constrâns să se abțină de la a mai judeca dosarele de interes pentru țara în care familia sa era cercetată penal, România, înainte de a fi pensionat.

5. Punerea sub urmărire penală a liderului liberal Ludovic Orban de către DNA a dus la modificarea listei de candidați pentru alegerile la primăria Capitalei, limitând libertatea de alegere a cetățenilor, dar, încă mai grav, tulburarea politică astfel creată a condus la subordonarea PNL față de agenda politică secretă a trinomului SRI-DNA-ÎCCJ.

Toate aceste cazuri (a căror descriere nu poate fi negată) și multe altele similare, s-au terminat prin achitări sau clasări pe motiv că fapta nu a existat sau nu era prevăzută de legea penală. Un asemenea deznodământ nu a schimbat cu nimic, însă, efectele punerii sub urmărire asupra interesului public și nu a reparat decât marginal prejudiciul uman suferit de cei în cauză.

Cu numai doi ani în urmă, toate cazurile menționate anterior s-ar fi terminat cu condamnări la închisoare. A se vedea cazurile Remeș, Năstase, Voiculescu, Dragnea, Severin etc. (Oricât de antipatice vor fi fiind aceste persoane, și oricât de vinovate pentru fapte bănuite dar nesupuse judecății, condamnarea lor pe criterii politice, cu încălcarea principiului aflării adevărului, este inadmisibilă, ea fiind de natură să submineze ordinea democratică și de drept a României.)

Clasările, achitările și liberărările condiționate de azi nu sunt rezultatul creșterii numărului judecătorilor corecți, ci al creșterii numărului judecătorilor care, în condițiile demascării complotului anticonstituțional al grupului conspirativ din fruntea autorității judecătorești și a serviciilor secrete, se tem că vor fi chemați să dea socoteală pentru complicitate cu șefii lor la tentativa de răsturnare a regimului de stat în România. De aceea, “tragerile la sorți” controlate mai lasă să apară și magistrați “liberi de contractul cu diavolul”.

În cazurile Ponta și Orban, dintre motivele ascunse ale achitării nu pot fi excluse fracturarea PSD de către cel dintâi (cu mare potențial de amplificare în urma fericitului deznodământ judiciar) și subordonarea politică a PNL de către cel din urmă. (Distrugerea marilor partide românești și înlocuirea lor cu pseudopartide create în laboratoarele neoimperialismului global este parte firească a oricărei conspirații îndreptate împotriva națiunii și democrației noastre.)

Putem oare trece peste aceste fapte încredințând destinul nostru personal și național “tragerii la sorți” organizate de grupuri criminale și antinaționale?! Eu unul cred că nu.

În acest context revocarea procurorului șef al DNA devine o glumă sinistră. Se impune imediat tragerea sa și a complicilor săi la răspundere penală. Guvernul este îndreptățit să ia toate măsurile necesare în acest sens.

Dacă nodul gordian nu a putut fi desfăcut, este timpul să fie tăiat. Cum? Așa cum se taie: cu sabia.






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Sam Mai 12, 2018 6:50 pm

Hai cu Visegradu'! laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 10 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum