SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

știri de importanță națională

+6
Dracu' gol
(Still a)Live
ENKI
baso
Vasile
delta
10 participanți

Pagina 3 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  RocketQueen Dum Noi 25, 2012 8:24 pm

Dracu' gol a scris:
RocketQueen a scris:Cu sau fara preput, is chiar tari. raset
Din cîte am observat yo, pînă şi prepuţu-i futil... raset

Pai, pe unele (si unii - nu-mi place discriminarea de niciun fel raset ) le (si ii) incurca in comunicarea orala... veselie

Dracu' gol a scris:
RocketQueen a scris:Pai, am observat ca la unii moderatori chiar ca e... raset
Yo cre' că deţinătorii forumurilor publice îşi selectează tembelii puşi să le hăcuiască proprietăţile virtuale după futilitatea penisurilor... raset

S-ar putea ca insusi Pacuraru sa fie pe post de selectioner... raset
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Lun Noi 26, 2012 2:26 pm

RocketQueen a scris:
(Still a)Live a scris:Nu s-a aruncat, mămică, nimeni cu capul înainte! Am pus nește linkuri cu nește informații și cu nește păreri de oameni mult mai învățați decât mine, decât tine, decât...doamna aia care, de la o vreme încoace, nu mai știe să vorbească decât ca la ușa cortului, drept pt care nu cred că pot înseila vreo conversație cu ea.

PS (inclusiv pentru ”doamna” mai sus-amintită): În completare avem un link. El ne duce către o diiitamai informarea despre nește chestii care se află prin Serbia, pe undeva. Colț cu România, dar...în Serbia. N-are rost, desigur, să vorbim despre niște oameni de demult de tot care locuiau printr-o mare bucată de Europă și pe care nu-i chema daci. Avea să-i cheme așa pe doar unii dintre ei, oleacă mai târziu. Oricum, e clar că, după părerea unora, foarte obiectivi, firește, nu ne îndoim de asta, nimic bun nu se poate să se fi petrecut pe aceste pământuri vreodată! Să fie de capu' lor! salutare

O.K. Cateva "completari" si intrebari:

1. Domnii aia, muuuuult mai invatati decat intreg mapamondu', de unde si-au luat invatatura si cine/ce institutie poate garanta pentru ei? Au si doftorat?
2. Nu-s o doamna (nici cu ghilimele, nici fara), ca tine. Nu-s decat o p!zda semimedicula.
3. P!zda asta are niste amici, arheologi de meserie - unu'i prin Rromanika, manelica, altu'i in Israel. A avut si un prof de istorie (semievreu, deci banuiesc ca din start nu-i "invatat", adica credibil, pentru tine, invidios fiind pe buricu' asta) care povestea ca, in facultate, a sapat cu niste americani dupa ceva bolovani si ceramica. Americanii astia s-au excitat cand au descoperit niste obiecte de bronz - asta, in timp ce, in restu' Europei, in perioada respectiva, radea el, civilizatiile aveau obiecte mai "avansate".
4. P!zda asta a intalnit odata - nu demult - o tipa din Serbia care povestea ca s-a saturat de nationalismu' serbilor, care se cred cei mai tari din parcare, superiori tuturor natiilor. Ce povestea ea semana al naibii de mult cu anumite aspecte din viata romaneasca. Intrebarea mea fireasca e: Atunci care au fost (si sunt, evident) primii: Serbii sau romanii? Bulgarii sau albanezii? Eu zic ca rusii! raset
5. Mi-e greus sa fiu foarte obiectiva, de moment ce locuiesc in buricul pamantului...
6. N-am zis niciodata ca totu' e rau in Romania.
7. Iti sugerez o calatorie cu autocaru' (macar odata in viata) catre vest. Sa vezi ce oameni fac reclama Romaniei. Majoritatea nu sunt tigani.
8. Poate, cand ai sa te decizi sa mai scoti picioru' din buricu' pamantului, ai sa te cam saturi sa fii suspectata ca fiind prostituata, pentru ca esti romanca. Nu in mediul (c)academic, desigur, ca aia-s mai prefacuti de felu' lor. Da' in afara lui, dupa ce reusesti sa afli ce gandesc aia cu adevarat si nu se mai ascund sub ipocrizia diplomatiei (sau politetii, dupa cum iti place sa-i spui).
9. P!zda sau p?la te-a deranjat? confused

P.S: Observ ca cu Leonazi si TB mai porti conversatii pe irealitatea, desi ambii injura ca la poarta cortului iar TB (zis si circotas) posteaza melodii cu Gizas aratandu-ti m.U.E. Eu zic ca adevaratu' motiv pentru care refuzi sa-mi raspunzi direct e faptu' ca, spre deosebire de cei 2, eu n-am penis. raset

Yo nu stiu de ce, aveam impresia ca live se referea la duamna hologramizda amintita in context raset Drept e ca live nu exprima prea des, clar si raspicat, ceea ce gandeste sau la cine/ce se refera.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  delta Lun Dec 03, 2012 7:11 pm

procurorii au adus tocul de la pistolul lui Ciocă năclăit cu sângele Elodiei... și judecătorii au zis că s-ar putea totuși ca Elodia să fie vie pe undeva... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Mier Dec 12, 2012 10:26 am

Cica teroristul- butelie("teroristul în şlapi") si-a schimbat numele din "leş" (cadavru) in "croitor" suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

banuiesc ca informatia asta a fost doar un pretext pt. a cita spusele "prevestitorului" psihopat Suspect

cadavrul croitor a scris:"America pică. În doi ani, economical, das ist kaput. După aia, noi, fraţii, ne vom pune pe scaune şi ne vom uita la televizor, cum ei singuri se distrug. Ce rămâne din ei, distrugem noi. Eu sunt hotărât să lupt până la capăt. Dacă îmi pică o mână, îmi mai rămâne una. Dacă îmi pică ambele mâini, merg în dinţi. Contează ce faci când eşi în faţa morţii. Eu am făcut un test cu un pittbul. Câinele a venit la mine şi in 5 secunde i-am băgat cuţitul în el până în inimă. A început să plângă. Un musulman când moare, moare cu bucurie, pentru că viaţa asta este nimic. Viaţa este o clipa"

Oare jurnalistii astia sunt chiar atat de dereglati la cap incat nu mai stiu ce stiri horror, despre bonavi psihici, sa furnizeze publicului
din Romania ? suspect

Mai bine le-ar fi povestit oamenilor cum puteau fi falsificate biletele de tren si pacalizti nashii pe ruta Cluj-Arad, cumparand un bilet pana la Aleşd si stergand "cadavrul" dintre A si D , ca-n Abeced(e)ar raset Nici Dumnezeu, nici Dracu' nu ar fi pedepsit magaria Laughing


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  RocketQueen Mier Dec 12, 2012 6:26 pm

baso a scris:
Oare jurnalistii astia sunt chiar atat de dereglati la cap incat nu mai stiu ce stiri horror, despre bonavi psihici, sa furnizeze publicului
din Romania ? suspect



Orice face rating, vinde... raset
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  delta Joi Ian 03, 2013 12:08 pm

un medic (nu i-am reținut numele) a declarat, în legătură cu proaspăt decedatul Nicolaescu, că starea acestuia "a avut o evoluție slab favorabilă" laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 05, 2013 11:01 am

Astăzi şi numa' astăzi, va rula pe marile ecrane filmu' "BBQ", cu Sergiu Nicolaescu în rolu' principal... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  delta Sam Ian 05, 2013 11:05 am

Dracu' gol a scris:Astăzi şi numa' astăzi, va rula pe marile ecrane filmu' "BBQ", cu Sergiu Nicolaescu în rolu' principal... raset
în timp ce se perpelește pe la crematoriu? vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 05, 2013 11:13 am

delta a scris:
Dracu' gol a scris:Astăzi şi numa' astăzi, va rula pe marile ecrane filmu' "BBQ", cu Sergiu Nicolaescu în rolu' principal... raset
în timp ce se perpelește pe la crematoriu? vesel
Păi, yo cre' că se poate spune că-i chiar documentar... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  delta Sam Ian 05, 2013 11:37 am

Dracu' gol a scris:
delta a scris:
Dracu' gol a scris:Astăzi şi numa' astăzi, va rula pe marile ecrane filmu' "BBQ", cu Sergiu Nicolaescu în rolu' principal... raset
în timp ce se perpelește pe la crematoriu? vesel
Păi, yo cre' că se poate spune că-i chiar documentar... raset
mda, la câte idioate se tăvălesc în chinuri prin fața microfoanelor din apropierea ușii crematoriului... vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Sam Ian 05, 2013 11:50 am

Dracu' gol a scris:
delta a scris:
Dracu' gol a scris:Astăzi şi numa' astăzi, va rula pe marile ecrane filmu' "BBQ", cu Sergiu Nicolaescu în rolu' principal... raset
în timp ce se perpelește pe la crematoriu? vesel
Păi, yo cre' că se poate spune că-i chiar documentar... raset
Ca bine-i zisesi, documentar. bine
Personajul principal al zilei de astazi pare sa fi fost insusi crematoriul, piata pentru viitoarea afacere de succes fiind testata temeinic in urma unui astfel de eveniment. vesel
Mai ramane doar ca Daniel Ciobotea sa modernizeze putin, prin partile esentiale, dogmele BOR. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 05, 2013 12:08 pm

ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
delta a scris:
Dracu' gol a scris:Astăzi şi numa' astăzi, va rula pe marile ecrane filmu' "BBQ", cu Sergiu Nicolaescu în rolu' principal... raset
în timp ce se perpelește pe la crematoriu? vesel
Păi, yo cre' că se poate spune că-i chiar documentar... raset
Ca bine-i zisesi, documentar. bine
Personajul principal al zilei de astazi pare sa fi fost insusi crematoriul, piata pentru viitoarea afacere de succes fiind testata temeinic in urma unui astfel de eveniment. vesel
Mai ramane doar ca Daniel Ciobotea sa modernizeze putin, prin partile esentiale, dogmele BOR. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Chiar mă gîndeam că MultPreaMafiotu' Afacerist ar cam trebui să vină cu o nouă tactică de marketing întru mîntuirea sufletelor dreptcredincioşilor plătitori de şpăgi ecumenice... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Sam Ian 05, 2013 5:42 pm

Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
delta a scris:
Dracu' gol a scris:Astăzi şi numa' astăzi, va rula pe marile ecrane filmu' "BBQ", cu Sergiu Nicolaescu în rolu' principal... raset
în timp ce se perpelește pe la crematoriu? vesel
Păi, yo cre' că se poate spune că-i chiar documentar... raset
Ca bine-i zisesi, documentar. bine
Personajul principal al zilei de astazi pare sa fi fost insusi crematoriul, piata pentru viitoarea afacere de succes fiind testata temeinic in urma unui astfel de eveniment. vesel
Mai ramane doar ca Daniel Ciobotea sa modernizeze putin, prin partile esentiale, dogmele BOR. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Chiar mă gîndeam că MultPreaMafiotu' Afacerist ar cam trebui să vină cu o nouă tactică de marketing întru mîntuirea sufletelor dreptcredincioşilor plătitori de şpăgi ecumenice... raset
He, he, se iegzista deja Asociatia Cremationista din Romania "Amurg" ( laugh ), care sustine ideea Pulver et Umbra sumus!, cu puteri de cadavru universitar. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 06, 2013 3:30 pm

ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:
Dracu' gol a scris:
delta a scris:
Dracu' gol a scris:Astăzi şi numa' astăzi, va rula pe marile ecrane filmu' "BBQ", cu Sergiu Nicolaescu în rolu' principal... raset
în timp ce se perpelește pe la crematoriu? vesel
Păi, yo cre' că se poate spune că-i chiar documentar... raset
Ca bine-i zisesi, documentar. bine
Personajul principal al zilei de astazi pare sa fi fost insusi crematoriul, piata pentru viitoarea afacere de succes fiind testata temeinic in urma unui astfel de eveniment. vesel
Mai ramane doar ca Daniel Ciobotea sa modernizeze putin, prin partile esentiale, dogmele BOR. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Chiar mă gîndeam că MultPreaMafiotu' Afacerist ar cam trebui să vină cu o nouă tactică de marketing întru mîntuirea sufletelor dreptcredincioşilor plătitori de şpăgi ecumenice... raset
He, he, se iegzista deja Asociatia Cremationista din Romania "Amurg" ( laugh ), care sustine ideea Pulver et Umbra sumus!, cu puteri de cadavru universitar. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Yo cre' c-ar fi mulţi care ar merita să fie arşi de vii, începînd chiar cu Bărbosu' Suprem şi continuînd cu Cheliosu' Suprem... veselie
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  ENKI Dum Ian 06, 2013 5:02 pm

Dracu' gol a scris:Yo cre' c-ar fi mulţi care ar merita să fie arşi de vii, începînd chiar cu Bărbosu' Suprem şi continuînd cu Cheliosu' Suprem... veselie
Astia doi ar trebui sa arda impreuna, pentru ca impreuna au hotarat un malpraxis pentru Teoctist. devil
Pana atunci, vad ca Google returneaza rezultate proaspete despre incinerare, legand ritualul de... daci. vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 06, 2013 6:30 pm

ENKI a scris:Astia doi ar trebui sa arda impreuna, pentru ca impreuna au hotarat un malpraxis pentru Teoctist. devil
Yo cre' că fiecăruia dintre ei o să-i vină rîndu' la malpraxis... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Joi Ian 17, 2013 7:33 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] raset

"Buna ziua, în drum spre lacul Sf. Ana am oprit sa admiram peisajul, cand a aparut o vulpe, mascul, cu comportament de catel. Asa cum veti observa din fimulet, dupa ce i-am dat de mancare, vine sa ia din palma si mai mult.... vrea sa fure din rucsac :-). Pentru ca sunt vanator si stiu cat este de neobisnuit ca o vulpe sa se comporte asa, va trimit filmuletul poate o sa-i amuze si pe altii. Numai bine"

Filmuletzul este tare raset Iar jurnalistii de la irealitatea se urca pe peretzi de plictiseala Laughing

Si-o fi batut joc de ei vreun londonez plictisit , amendat prin Bucuresti pt. ca circula pe stanga raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  RocketQueen Mar Ian 29, 2013 10:06 am

Se mai intampla in Romania secolului XXI...
Ca infirmierele/asistentele sunt cretine, era de asteptat, da' ca managerul spitalului sa fie imbecil in ipocrizia sa, nu-i chiar ceva obisnuit... Partidu' care l-a pus in acea functie ar fi trebuit sa-i dea si un purtator de cuvant in ajutor, care sa-l apere de propria sa imbecilitate... raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Mar Ian 29, 2013 3:57 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cand nu exista personal educat care sa comunice firesc cu micii pacientzi,nu exista alta cale decat contentiunea , bizar cuvant.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Adica de a face binele cu fortza unui bolnavi psihic sau unui animal domestic.Eu stiu cat de aiurea mi-a fost sa-mi tzin copilul in brate atunci cand a trebuit sa ia injectii, ea fiind constienta de cei din jurul ei . Nimeni altcineva n-a vrut sa o tzina iar fata m-a urit atunci . Chiar m-a durut cu acea ocazie pt. ca m-a asociat cu o fiintza rea si insensibila.
Insa a uitat destul de repede dupa ce i-am explicat ca un luptator adevarat nu se teme de un ac. Chiar si ea ar rade de un Superman ce ar plange la o banala injectie Laughing
Conteaza extraordinar de mult de a gasi o cale de comunicare cu cel aflat in suferintza pt. ca el sa accepte , cu incredere, ceea ce pe moment il doare insa ii face bine in timp. La fel se intampla si cu un animal; daca il mangai si ii vorbesti pe un ton linistit, care sa-i inspire incredere , va avea certitudinea ca daca esti langa el, nimic rau nu i se va intampla, chiar daca nu are o simpatie deosebita fatza de veterinarul pe care l-ar mushca de mana daca n-ai fi fost tu, care sa-i inspiri incredere in mana veterinarului Very Happy

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  delta Mar Ian 29, 2013 4:19 pm

RocketQueen a scris:Se mai intampla in Romania secolului XXI...
Ca infirmierele/asistentele sunt cretine, era de asteptat, da' ca managerul spitalului sa fie imbecil in ipocrizia sa, nu-i chiar ceva obisnuit... Partidu' care l-a pus in acea functie ar fi trebuit sa-i dea si un purtator de cuvant in ajutor, care sa-l apere de propria sa imbecilitate... raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
oare o să fie concediat vreun medic?
că mare lucru nu va fi să dea vina pe asistente, portar și femeia de serviciu... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Mar Ian 29, 2013 4:40 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Chiar m-au distrat comentariile Laughing

Eu n-am avut chef sa-i gauresc urechile la a mea pana cand n-a crescut putzin si mi-a cerut ea, plictisita ca au sictirit-o totzi ca nu e fetitza daca n-are cercei in urechi Laughing Cel mai insistent a fost un prieten, bijutier, care i-a promis o pereche de cercei din aur, alesi de ea, daca il lasa sa-i faca tzaca-paca cu aparatul la urechi, fara sa o doara Laughing Yo cre ca treaba cu alegerea cerceilor a fost cea mai motivanta pt. ea ca sa accepte gaurile in urechi. raset Si nici nu s-a smiorcait deloc cand i le-a facut. Ea a fost cea care a insistat ca-i trebuie cercei in urechi laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  RocketQueen Mar Ian 29, 2013 4:54 pm

delta a scris:oare o să fie concediat vreun medic?
că mare lucru nu va fi să dea vina pe asistente, portar și femeia de serviciu... Laughing

Pai, de ce sa dea vina pe medici, daca asistentele si infirmierele i-au legat - fapt recunoscut de una dintre ele chiar in interviu? confused
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  delta Mar Ian 29, 2013 5:33 pm

RocketQueen a scris:
delta a scris:oare o să fie concediat vreun medic?
că mare lucru nu va fi să dea vina pe asistente, portar și femeia de serviciu... Laughing
Pai, de ce sa dea vina pe medici, daca asistentele si infirmierele i-au legat - fapt recunoscut de una dintre ele chiar in interviu? confused
medicii de acolo sunt orbi?

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Mar Ian 29, 2013 5:59 pm

delta a scris:
RocketQueen a scris:
delta a scris:oare o să fie concediat vreun medic?
că mare lucru nu va fi să dea vina pe asistente, portar și femeia de serviciu... Laughing
Pai, de ce sa dea vina pe medici, daca asistentele si infirmierele i-au legat - fapt recunoscut de una dintre ele chiar in interviu? confused
medicii de acolo sunt orbi?

Nu cred ca sunt orbi.
Daca acei copii ar fi fost vegheatzi, zi si noapte, de mamele lor, nu s-ar fi pus in discutie sa fie legati de paturi. Insa cum sa pretinzi aceeasi atentie din parte unor infirmiere, fata de niste copii abandonatzi, in conditiile in care ele au si alte treburi decat sa stea cu ochii pe fiecare copil din salon ? Este mai convenabil sa folosesti termenul de "contentziune " pt. o astfel de situatie decat sa recunosti ca infirimierele nu pot avea calitatea de mame surogat pt. copiii respectivi.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  RocketQueen Mar Ian 29, 2013 10:39 pm

delta a scris:
RocketQueen a scris:
delta a scris:oare o să fie concediat vreun medic?
că mare lucru nu va fi să dea vina pe asistente, portar și femeia de serviciu... Laughing
Pai, de ce sa dea vina pe medici, daca asistentele si infirmierele i-au legat - fapt recunoscut de una dintre ele chiar in interviu? confused
medicii de acolo sunt orbi?

Chiar daca nu sunt orbi, nu prea cred ca-i motiv sa-i concedieze pe ei, avand in vedere ca, de multe ori, o asistenta are mai multa autoritate intr-un spital decat un medic specialist - de medicii rezidenti n-are rost sa pomenesc, ca in capu' alora se rahatesc toti... raset Da' am citit ulterior ca si medicii stiau, deci ar trebui sa fie luati toti la socoteala, cu managerul spitalului in frunte.
Oricum, asta-i un mizilic, fata de ce se mai intampla prin unele spitale...
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  RocketQueen Mar Ian 29, 2013 10:46 pm

baso a scris:

Nu cred ca sunt orbi.
Daca acei copii ar fi fost vegheatzi, zi si noapte, de mamele lor, nu s-ar fi pus in discutie sa fie legati de paturi.


Prin alte tari, copiii sunt internati impreuna cu parintii. Faptu' ca sunt abandonati nu-i o scuza - exceptand cazul in care au o problema psihiatrica, dar si atunci, numai daca exista pericolul sa-si faca singuri rau... Ar trebui sa existe personal special pentru asemenea situatii, da' la noi oricum e lipsa de medici si asistente - de aceea isi permit cei care au ramas sa faca ce vor.

baso a scris:Insa cum sa pretinzi aceeasi atentie din parte unor infirmiere, fata de niste copii abandonatzi, in conditiile in care ele au si alte treburi decat sa stea cu ochii pe fiecare copil din salon ?

Au multe alte treburi, care le impiedica sa munceasca - de pilda, lipsa chefului de munca. Nu degeaba le bagau sedativ pe vena, ca sa nu le deranjeze pe doamne...



RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Mier Ian 30, 2013 6:45 am

RocketQueen a scris:
baso a scris:

Nu cred ca sunt orbi.
Daca acei copii ar fi fost vegheatzi, zi si noapte, de mamele lor, nu s-ar fi pus in discutie sa fie legati de paturi.


Prin alte tari, copiii sunt internati impreuna cu parintii. Faptu' ca sunt abandonati nu-i o scuza - exceptand cazul in care au o problema psihiatrica, dar si atunci, numai daca exista pericolul sa-si faca singuri rau... Ar trebui sa existe personal special pentru asemenea situatii, da' la noi oricum e lipsa de medici si asistente - de aceea isi permit cei care au ramas sa faca ce vor.


Sau ca Biserica sa faca ceva concret . Sunt suficiente maicutze care ar putea face niste cursuri de infirmiere , cat sa nu incurce cadrele medicale prin spitale, pt. a sta alaturi de acei copii, in astfel de cazuri, cand nu exista parintzi care sa-i vegheze. Ca n-or fi totzi copiii institutionalizatzi cu probleme psihiatrice grave. Chiar daca lipsa de afectiune si de atentie ii poate abrutiza.


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Mier Ian 30, 2013 7:10 am

RocketQueen a scris:
baso a scris:Insa cum sa pretinzi aceeasi atentie din parte unor infirmiere, fata de niste copii abandonatzi, in conditiile in care ele au si alte treburi decat sa stea cu ochii pe fiecare copil din salon ?

Au multe alte treburi, care le impiedica sa munceasca - de pilda, lipsa chefului de munca. Nu degeaba le bagau sedativ pe vena, ca sa nu le deranjeze pe doamne...


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pai este evident ca niste copii atat de mici sa incerce a-si scoate perfuziile . Decat sa stai langa ei si sa le explici frumos de ce nu trebuie sa faca asta, este mult mai usor sa-i imobilizezi ca sa rezolvi problema. Pun pariu ca nu le citeste nimeni povesti p'acolo si nici nu incearca sa-i amuze cu jocuri sau desene animate. In afara de un balon roz, n-am vazut nicio jucarie de plush langa acei copii.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In tot cazul, micutul in albastru (probabil cel de 5 ani), care vorbeste in filmulet, nu prea parea a fi retardat mintal, ci un copil cu care se poate sta de vorba.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Mier Ian 30, 2013 8:36 am

RocketQueen a scris: Da' am citit ulterior ca si medicii stiau, deci ar trebui sa fie luati toti la socoteala, cu managerul spitalului in frunte.
Oricum, asta-i un mizilic, fata de ce se mai intampla prin unele spitale...

Din punct de vedere legal, conditiile in care se recurge la contentionare sunt foarte clare. Din cate am sesizat, medicii erau convinsi ca totzi acei copii contentionati ar suferi de tulburari psihice . Pt. ca, in cazul unor copii normali,insa lipsiti de atentie si afectiune, le-ar fi mai dificil sa dea explicatii. Laughing
Cand fii-mea era mica si se intampla sa dorm cu ea, in pat, ma trezeam cu fata in cele mai ciudate locuri, de vreo cateva ori am gasit-o dormind si pe jos, destul de departe de pat. Chiar ii spuneam, in gluma, ca o leg de pat daca mai face excursii din astea, in timpul somnului. Si ma prefaceam c-o fac pachet si ca o leg cu sfori invizibile iar ea imi explica ca le taie cu foarfeci invizibile ori isi scotea mainile si picioarele din pachet, ca sa ma provoace...povesti din astea . Uneori chiar ma miram cum reusea sa treaca peste mine fara sa o simt. Laughing Niciun moment nu m-am gandit ca ar avea tulburari psihice, desi povestea asta ma cam tzinea in priza pt. ca trebuia sa ma trezesc noaptea de mai multe ori ca sa vad pe unde este fata si cum doarme Laughing Pur si simplu nu avea notziunea patului si a dimensiunii culcusului, insa, in timp, le-a dobandit. Nu prea i-a placut in patutzul cu gratii si doar asa am reusit sa negociez cu ea dormitul linistit intr-un pat mai mare si fara gratii. Laughing

Norme de aplicare a Legii Sanatatii Mintale si a Protectiei Persoanelor cu Tulburari Psihice nr. 487 din 11 iulie 2002

CAPITOLUL IV
DREPTURILE PERSOANELOR CU TULBURARI PSIHICE

Art. 23
In aplicarea art. 26 din lege, in cazul necesitatii restrangerii libertatii de miscare a pacientului
cu scopul de a impiedica producerea unei vatamari pentru sine sau pentru o alta persoana trebuie respectate urmatoarele proceduri:
(a) Contentionarea pacientului
(b) Izolarea pacientului

Art. 24
(1) Prin contentionare, in sensul prezentelor norme, se intelege restrictionarea libertatii de miscare a unei persoane prin folosirea unui aparat pentru a preveni miscarea libera a unuia dintre brate, a ambelor brate, a unei gambe sau a ambelor gambe sau pentru a-l imobiliza total pe pacient, aparat care nu poate fi indepartat de catre pacient.
(2) Contentionarea poate fi utilizata doar atunci cand este necesara apararea pacientului de propriile actiuni care l-ar putea rani pe el sau pe ceilalti. Poate fi aplicata doar daca aplicarea celor mai putin restrictive tehnici au fost neadecvate sau insuficiente pentru a preveni orice lovire sau vatamare.
(3) Contentionarea nu poate fi folosita ca si pedeapsa sau ca si mijloc de a suplini lipsa de personal sau de tratament neputand fi justificata din punct de vedere terapeutic.
(4)Contentionarea persoanei trebuie sa survina doar in momentul in care celelalte modalitati, de o alta natura decat fizica, ce au ca scop stapanirea pacientilor agitati sau necontrolabili au esuat.
(5) Contentionarea chimica se refera la medicatia administrata pacientului in scopul reducerii agitatiei pacientului
(6) Alegerea modalitatii de limitare a libertatii de miscare a pacientului trebuie sa fie adecvata si proportionala riscului pe care neluarea unei asemenea masuri o ridica.
(7) Forta fizica utilizata in aplicarea unei masuri de restrictionare a libertatii de miscare a rezidentului trebuie sa fie justificata, adecvata si proportionala fiecarei situatii.

(8 ) In aplicarea masurii de restrictionare a libertatii de miscare a pacientului trebuie depuse toate eforturile pentru evitarea durerii.
(9) Reprezentantul legal sau personal al pacientului trebuie informat cu privire la dispunerea unei masuri de restrictionare a libertatii de miscare a rezidentului.
(10) Personalul trebuie sa fie instruit cu privire la modalitatea /tehnicile de control atat cele nefizice cat si cele privind imobilizarea manuala a pacientilor.
(11) Contentionarea trebuie efectuata numai in baza dispozitiei scrise a medicului dupa o examinare personala a pacientului si doar in situatii de urgenta . Recomandarea medicului trebuie sa detalieze factorii care au condus spre contentionare si sa specifice natura contentionarii si conditiile pentru mentinerea contentionarii. In ordin trebuie stipulata clar ora la care masura de contentionare a fost luata si timpul la care contentionarea va expira. Contentionarea nu poate dura mai mult de 4 ore.
(12) Masura contentionarii va fi mentionata in dosarul pacientului.

(13) Un registru complet al masurilor de contentionare aplicate pacientilor, incluzand toate dispozitiile semnate de medici, trebuie pastrat de catre institutie
(14) Registrul prevazut la alin (13) trebuie sa fie tinut de catre directorul institutiei si poate fi subiectul inspectiilor din partea persoanelor autorizate.

(15) Daca intr-o situatie de urgenta pacientul se angajeaza intr-o activitate care reprezinta pericol imediat pentru el sau pentru ceilalti si medicul nu este disponibil imediat, contentionarea poate fi efectuata doar pe perioada necesara prevenirii ranirii pacientului sau a celorlalti. Medicul trebuie anuntat de urgenta si trebuie sa inregistreze ora la care a fost anuntat medicul precum si ora dispunerii masurii contentionarii. Pe toata durata de asteptare a medicului pacientul trebuie supravegheat in mod constant. Daca medicul nu soseste in 30 de minute de la contentionare, superiorul personalului trebuie sa inregistreze intarzierea in dosarul pacientului si in registrul de contentionare a pacientilor si sa faca o descriere in scris a faptelor care au justificat contentionarea de urgenta, sa specifice natura contentionarii si alte conditii pentru mentinerea acesteia pana la sosirea unui medic. In aceeasi descriere trebuie sa detalieze motivele pentru care alte forme de contentionare mai putin restrictive nu au fost utilizate si o descriere a masurilor luate pentru asigurarea nevoilor pacientului.
(16) Pe tot timpul contentionarii, pacientul trebuie sa fie monitorizat pentru a observa daca nevoile sale fizice, de confort si siguranta sunt indeplinite. O evaluare a conditiilor pacientului trebuie realizata la cel putin fiecare 30 de minute sau la intervale de timp mai scurte daca medicul o cere. Evaluarea trebuie inregistrata in dosarul pacientului.
(17) Niciunul din paragrafele de mai sus nu face referire la instrumentele medicale necesare pentru a mentine o persoana infirma sau un pacient cu dizabilitati intr-o pozitie sigura si confortabila sau pentru a-i asigura stabilitatea necesara pentru masuri terapeutice cum ar fi imobilizarea fracturilor, administrarea medicamentelor intravenous sau al altor proceduri medicale.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  baso Vin Feb 15, 2013 1:36 pm

EUROVISION 2013: TURCESCU , câştigătorii X Factor şi Ianău de la Românii au talent - în SEMIFINALE

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Titlul mi se pare superfragiilistic Laughing Si poza raset

Imi vine sa-i transmit: Stanga, maaarsh! 1,2,3 , 1,2,3. Vaaals raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

știri de importanță națională - Pagina 3 Empty Re: știri de importanță națională

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum