Antisemitism

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Antisemitism

Mesaj  baso la data de Joi Dec 12, 2013 5:21 pm

Am aflat cu supriza despre  colindul antisemit, din IGP-ul lui Badea.  Si am cercetat pe internet ca sa vad despre ce nasoale naziste se canta in colindul respectiv , pt. prima oara din '89 incoace, pt. a-l umili pe Hrusca   scratch 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Presupun ca , dupa nume, domnul Adrian Rozenberg, directorul Stiri - Programe Cluj, este mai mult evreu decat nazist. vesel 

Din cele de mai jos, cred ca se deduce clar ca transmiterea colindului, in direct, nu a fost ceva spontan si necontrolat, ci absolut intentionat si cautat special. vesel 

Societatea Română de Televiziune (SRTv) spune că alegerea colindelor interpretate de Ansamblul "Dor transilvan" în timpul emisiunii în direct "Alege verde" de la TVR 3 a aparţinut Centrului de Conservare şi Promovare a Culturii Tradiţionale Cluj, fapt pentru care a sesizat Consiliul Judeţean Cluj.

"Alegerea colindelor interpretate de Ansamblul «Dor transilvan» a aparţinut Centrului Judeţean de Conservare şi Promovare a Culturii Tradiţionale Cluj. Emisiunea «Alege verde» a fost transmisă în direct pe TVR 3, iar Studioul TVR Cluj nu avea cum să facă o selecţie a repertoriului. Colinda face parte din folclorul arhaic tradiţional şi este inclusă pe un CD care se comercializează în magazinele de specialitate", a precizat, miercuri, SRTv, într-un comunicat remis MEDIAFAX.

Tiberiu Groza a declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX că s-a dorit pentru emisiunea de la TVR 3 un colind scurt şi care să nu mai fi fost prezentat la televiziune.

"Nu există colinde antisemite, în colindul prezentat la TVR 3 se vorbeşte de evrei, dar nu este vorba de a discredita pe cineva. Colindul are rolul de a răspândi vestea Naşterii Domnului, iar cel prezentat are o vechime de circa 100 de ani, a fost cules în urmă cu 50 de ani din satul Bârlea, judeţul Cluj, şi nu au fost sesizări până acum referitoare la el. Noi am ales acest colind urmărind să fie unul scurt şi care să nu fi fost prezentat până acum la televiziune, să nu fie aceleaşi colinde care se cântă în fiecare an", a spus Groza.

Si sa nu uit de Roncea  raset 

Ultima editare efectuata de catre baso in Joi Dec 12, 2013 5:40 pm, editata de 2 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Re: Antisemitism

Mesaj  delta la data de Joi Dec 12, 2013 5:37 pm

s-a dorit pentru emisiunea de la TVR 3 un colind scurt şi care să nu mai fi fost prezentat la televiziune
păi, pe principiul ăsta o să pună pe TVR și colindul ăsta...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Data de inscriere : 03/02/2010

http://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Joi Dec 12, 2013 6:02 pm

bine laugh laugh laugh 

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Vin Dec 13, 2013 8:06 am

Oare este doar impresia mea ?  Shocked  raset Baiatul din ansamblul "Dor Transilvan" ,pe care insista camera in timp ce canta cu corul, colindul nazist, seamana cu Ponta  laugh 

Mult bizara este si faza cu Pufulica/Pufulita  scratch Tot Badea, in emisiune, m-a nedumerit cu ursul de plus cel imens . La un moment dat a avut chiar 2 si m-am gandit ca s-a tacanit rau, fara sa pricep de unde i se trage  raset 
Zau daca stiam ca exista si canalul TVR3  raset Si mi s-a parut HALUCINANT sa aflu in felul asta, ca DA, exista si asa ceva , ca de banc nou cu nebunii din ospiciu.  raset

baso

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Vin Dec 13, 2013 11:12 pm

Englezii au un motiv in plus de bucurie ca romanilor li se deschide poarta de la 1 ianuarie.  raset 

Interesante-s si comentariile - englezilor, ca ale romanilor sunt foarte previzibile si redundante.  raset 

Dupa cum era de asteptat, cei mai vocali dintre romanii care si-au dat cu parerea pe acest subiect n-au nici cea mai mica idee ca nu le va fi mai bine daca, pe langa etichetele de hoti, spagari si curve, li se mai lipeste si eticheta de antisemiti si, in loc sa fie revoltati ca un post public, cu salariati platiti din banii lor, contribuie la conturarea unei imagini cat mai "exotice" a romanilor, ii injura tot pe evrei, englezi, americani - adica pe cei care le cam blocheaza accesul prin lume.

Cel mai bine a punctat cineva pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  laugh 

common sense a scris:After reading the various attempts at translation of this carol, can anyone - anyone please explain to me... what does the merriment, celebration and adulation of christmas and the christmas season have to do with "bakestones, furnaces, industrialists and 'Jews are good at working in a furnace'?" I'm perplexed and can't seem to figure it out...

Ultima editare efectuata de catre RocketQueen in Vin Dec 13, 2013 11:47 pm, editata de 3 ori
RocketQueen
crede că are ceva de spus

Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Vin Dec 13, 2013 11:18 pm

Programul postului TVR 3

După scandalul colindului antisemit, postul TVR 3 a prezentat grila de emisiuni pentru a se asigura că nu va mai deranja pe nimeni.

- 08:00 – 10:50 – Neața cu Adolf și Goebbels. Emisiune matinală prin care cei doi prezentatori aduc buna dispoziție în buncărul tău, împreună cu asistenta Eva și bucătarul Mengele.

- 10:50 – 11:00 – Parte de carte. Mein Kampf.

- 11:00 – 12:00 – Tânăr și neo-nazist. (serial, episodul 1945)

- 12:00 – 13:00 – Teleshopping. Tigaia Dry Panzer. Gătești blitzkrieg!

- 13:00 – 14:00 –  Mireasă pentru hitler young-ul meu. (emisiune concurs)

- 14:00 – 15:00 – Himmler Magnificul. (serial Turcia)

- 15:00 – 16:00 – Arian Show. (emisiune medicală)

- 16:00 – 17:00 – Trăzniți în WW2. (serial România)

- 17:00 – 19:00 – Holocaust Hour. Emisiune de divertisment cu gaz(d)a dumneavoastră von Măruțărich.

- 19:00 – 20:00 – Știri. Prezentate de Andreea Escasser.

- 20:00 – 22:00 – Doi scheleți se trag de piele. (film Germania)

- 22:00 – 23:00 – Sinteza SS. Este Băsescu de vină pentru tot? Îi ajută Băsescu pe evrei? A pierdut Germania războiul din cauza lui Băsescu?

- 23:00 – 24:00 – În gura NSDAP. (emisiune pamflet)

RocketQueen

Sus In jos

Mesaj  Dracu' gol la data de Sam Dec 14, 2013 2:25 am

RocketQueen a scris:- 23:00 – 24:00 – În gura NSDAP. (emisiune pamflet)
Ăsta a început să semene din ce în ce mai mult cu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]...  raset
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Dec 14, 2013 6:31 am

RocketQueen a scris:Programul postului TVR 3

După scandalul colindului antisemit, postul TVR 3 a prezentat grila de emisiuni pentru a se asigura că nu va mai deranja pe nimeni.

- 08:00 – 10:50 – Neața cu Adolf și Goebbels. Emisiune matinală prin care cei doi prezentatori aduc buna dispoziție în buncărul tău, împreună cu asistenta Eva și bucătarul Mengele.

- 10:50 – 11:00 – Parte de carte. Mein Kampf.

- 11:00 – 12:00 – Tânăr și neo-nazist. (serial, episodul 1945)

- 12:00 – 13:00 – Teleshopping. Tigaia Dry Panzer. Gătești blitzkrieg!

- 13:00 – 14:00 –  Mireasă pentru hitler young-ul meu. (emisiune concurs)

- 14:00 – 15:00 – Himmler Magnificul. (serial Turcia)

- 15:00 – 16:00 – Arian Show. (emisiune medicală)

- 16:00 – 17:00 – Trăzniți în WW2. (serial România)

- 17:00 – 19:00 – Holocaust Hour. Emisiune de divertisment cu gaz(d)a dumneavoastră von Măruțărich.

- 19:00 – 20:00 – Știri. Prezentate de Andreea Escasser.

- 20:00 – 22:00 – Doi scheleți se trag de piele. (film Germania)

- 22:00 – 23:00 – Sinteza SS. Este Băsescu de vină pentru tot? Îi ajută Băsescu pe evrei? A pierdut Germania războiul din cauza lui Băsescu?

- 23:00 – 24:00 – În gura NSDAP. (emisiune pamflet)

laugh laugh laugh 

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Dec 14, 2013 6:52 am

Ar fi cam atipic sa-l acuze cineva si pe nenea Rozenberg de antisemitism  Laughing 

In alta ordine de idei, habar n-am cata audienta o fi facut TVR 3 (despre care nici nu stiam ca exista) cu emisiunea respectiva, asa de verde, legionar. Si cati din cei ce au urmarit-o or fi ascultat, cu urechile ciulite, ce lalaie aia. Linia melodica este prea banala ca sa provoace pe cineva sa fie atent la text. Mai mult ca sigur, si daca ar fi fost cineva atent la versuri(probabil 0,1% dintre telespectatori), n-ar fi sesizat ca regionalismele/arhaismele respective , prin modul lor de interpretare, sunt atat de naziste. Daca n-ar fi existat binevoitori vigilenti, cu textul colindei sub ochi, nici dracu n-ar fi sesizat ca este o colinda antisemita iar incidentul trecea neobservat. Din moment ce acel colind difuzat in direct nu era cu subtitrare si traducerea termenilor folositi, as fi curioasa cine au fost vigilentii aia, foarte atenti la versuri, care au sarit in sus, oripilati, punand pe jar ambasadele Israelului si SUA ? raset Ca sa-i felicit pt. traducerea cu amplificare  laugh

PS.presupun ca si expresia "a pune pe jar" este antisemita, in opinia unora  raset 

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Sam Dec 14, 2013 7:26 am

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ar fi cam atipic sa-l acuze cineva si pe nenea Rozenberg de antisemitism  Laughing 

In alta ordine de idei, habar n-am cata audienta o fi facut TVR 3 (despre care nici nu stiam ca exista) cu emisiunea respectiva, asa de verde, legionar. Si cati din cei ce au urmarit-o or fi ascultat, cu urechile ciulite, ce lalaie aia. Linia melodica este prea banala ca sa provoace pe cineva sa fie atent la text. Mai mult ca sigur, si daca ar fi fost cineva atent la versuri(probabil 0,1% dintre telespectatori), n-ar fi sesizat ca regionalismele/arhaismele respective , prin modul lor de interpretare, sunt atat de naziste. Daca n-ar fi existat binevoitori vigilenti, cu textul colindei sub ochi, nici dracu n-ar fi sesizat ca este o colinda antisemita iar incidentul trecea neobservat. Din moment ce acel colind difuzat in direct nu era cu subtitrare si traducerea termenilor folositi, as fi curioasa cine au fost vigilentii aia, foarte atenti la versuri, care au sarit in sus, oripilati, punand pe jar ambasadele Israelului si SUA ? raset Ca sa-i felicit pt. traducerea cu amplificare  laugh

PS.presupun ca si expresia "a pune pe jar" este antisemita, in opinia unora  raset 
Nu-i exclus sa fi fost doar o situatie clasica de tip win-win, prin care Rozenberg a realizat pe termen foarte scurt urmatoarele: i-a mangaiat pe cap pe exaltatii care chiar au niscai sentimente antisemite, facandu-i sa umple net-ul cu reactii (pentru identificare) si a dovedit la nivel internaional ca in Romanica mai exista urme de antisemitism, incuibate pana si in televiziunea publica, fapt ce va aduce niste venituri (din amenzi, altele decat mizilicul asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), in prag de An Nou, organizatiilor evreiesti permanent vigilente. laugh
ENKI

Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Dec 14, 2013 7:35 am

RocketQueen a scris:Englezii au un motiv in plus de bucurie ca romanilor li se deschide poarta de la 1 ianuarie.  raset 

Interesante-s si comentariile - englezilor, ca ale romanilor sunt foarte previzibile si redundante.  raset 

Da, mai. Englejoii se distreaza  raset Au si vazut rapid in tot scandalul ca acel colind a fost ca si cum l-ar fi cantat Coorul lui Borat in fata ambasadei Israelului  veselie 

Dupa ce englejii au fost oripilati, pana la revolta, de lasgna cu carne de cal romanesc, acu' se distreaza ca la o comedie. Laughing

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Dec 14, 2013 8:37 am

Apropo de cal. raset 
Pentru ca m-a intersat intr-o problema legata de fondul cinegetic, am cititi hotararile de guvern referitoare la Ministerul mediului si schimbarilor climatice si Departamentul ape, paduri si piscicultura ca sa vad unde scrie, negru pe alb, care dintre cele doua autoritati centrale, cu personalitate juridica, au atributii legate de fondul cinegetic . Orice om normal la cap s-ar fi gandit la Ministerul mediului(prin deductie logica) insa nu e asa de simplu pt. ca departamentul in discutie i-a preluat o parte din atributii si fiecare cu aia ma-sii cand e vorba despre raspundere. Am avut nervi si rabdare sa le citesc atributiile, pe puncte si subpuncte, de se scorojeau peretii in jurul meu. raset Despre animale salbatice n-am gasit nimic. In schimb, scrie negru pe alb, dintre toate animalele pamantului,  ca Departamentul are atributii legate de cabaline. In rest, plin de fraze pompoase si sforaitoare legate de UE, programe, bla-bla -bla in ambele hasgeuri  raset Este chiar bine sa ai simtul umorului cand iti faci curaj sa citesti ceva atat de plictisitor . M-am si gandit ca aia care au compus hasgeurile au fost foarte atenti la sensibilitatile UE, grija pentru cabalinele fiind precizata expres , sa sara-n ochi . raset Dara daca imi intra ursul, in gradina, sa-mi manance salata ori prind drag rasii de gainile mele, yo cu cine ma judec pt. despagubiri ?  raset Ca sa nu fie ca la alba/neagra, presupun ca trebuie cu amandoua  autoritatile centrale  si am rezolvat rapid dilema sexistentiala laugh

baso

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Dec 14, 2013 12:17 pm

ENKI a scris:
Nu-i exclus sa fi fost doar o situatie clasica de tip win-win, prin care Rozenberg a realizat pe termen foarte scurt urmatoarele: i-a mangaiat pe cap pe exaltatii care chiar au niscai sentimente antisemite, facandu-i sa umple net-ul cu reactii (pentru identificare) si a dovedit la nivel internaional ca in Romanica mai exista urme de antisemitism, incuibate pana si in televiziunea publica, fapt ce va aduce niste venituri (din amenzi, altele decat mizilicul asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), in prag de An Nou, organizatiilor evreiesti permanent vigilente. laugh

Asa cum vad eu, treaba a fost o lucratura incat sa para spontana. Dintre cei 500 de telespectatori obisnuiti cati o fi avut emisiunea aia, imposibil sa fi fost macar unul atent , cu precizie, la versurile din colind. Mai ales ca niciun om normal nu s-ar fi asteptat ca un colind sa fie nazist.  Laughing Am mai auzit si eu prostii spuse la TV, tare ciudate si spontane, insa pt. ca n-am putut da in reluare , nici n-am putut sa fiu convinsa ca fix asa s-a zis si ca am priceput bine ca s-a spus o mare prostie. Laughing Se pare ca niste oameni de bine au avut tot interesul ca incidentul petrecut in direct sa nu ramana neobservat iar daca au facut taraboi, oripilati, l-au facut pe baza unui text pe care l-au citit si "digerat" cum trebuie, fara sa se bazeze pe o simpla  auzenie.  Laughing  Dupa cum am scris mai sus, avand ocazia sa urmaresc relaxata inregistrarea pt. a-mi da seama de gravitatea faptei, m-a mirat inclusiv asemanarea baiatului din ansamblu cu Ponta si pe care cameramanul a insistat . Este o mare ticalosie sa te folosesti de un copil nevinovat in scopuri oculte. Observ ca si presa din strainatate insista pe figura lui.
Pe de alta parte, nici nu tra sa se implice agenturili straine sa ne discrediteze. Avem chiar noi "patriotii" nostri care practica astfel de jocuri murdare, fara niciun fel de scrupule. Este chiar posibil ca Rozenberg nici sa nu fi stiut ce se pregateste chiar sub nasul lui, pentru ca lucratura sa fie si mai fun  laugh  Ca o fi tare greu pt. niste securei infiltrati in toata media romaneasca, inclusiv in TVR, sa poata pregati o placinta cu kkt care sa explodeze de unde nici nu te astepti.

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Sam Dec 14, 2013 1:22 pm

baso a scris:
ENKI a scris:

Asa cum vad eu, treaba a fost o lucratura incat sa para spontana. Dintre cei 500 de telespectatori obisnuiti cati o fi avut emisiunea aia, imposibil sa fi fost macar unul atent , cu precizie, la versurile din colind. Mai ales ca niciun om normal nu s-ar fi asteptat ca un colind sa fie nazist.  Laughing Am mai auzit si eu prostii spuse la TV, tare ciudate si spontane, insa pt. ca n-am putut da in reluare , nici n-am putut sa fiu convinsa ca fix asa s-a zis si ca am priceput bine ca s-a spus o mare prostie. Laughing Se pare ca niste oameni de bine au avut tot interesul ca incidentul petrecut in direct sa nu ramana neobservat iar daca au facut taraboi, oripilati, l-au facut pe baza unui text pe care l-au citit si "digerat" cum trebuie, fara sa se bazeze pe o simpla  auzenie.  Laughing  Dupa cum am scris mai sus, avand ocazia sa urmaresc relaxata inregistrarea pt. a-mi da seama de gravitatea faptei, m-a mirat inclusiv asemanarea baiatului din ansamblu cu Ponta si pe care cameramanul a insistat . Este o mare ticalosie sa te folosesti de un copil nevinovat in scopuri oculte. Observ ca si presa din strainatate insista pe figura lui.
Pe de alta parte, nici nu tra sa se implice agenturili straine sa ne discrediteze. Avem chiar noi "patriotii" nostri care practica astfel de jocuri murdare, fara niciun fel de scrupule. Este chiar posibil ca Rozenberg nici sa nu fi stiut ce se pregateste chiar sub nasul lui, pentru ca lucratura sa fie si mai fun  laugh  Ca o fi tare greu pt. niste securei infiltrati in toata media romaneasca, inclusiv in TVR, sa poata pregati o placinta cu kkt care sa explodeze de unde nici nu te astepti.
Si asta este foarte posibil, avand in vedere ca Pufulica nici macar n-a lucrat sub acoperire, ci in uniforma, cu o mandra diagonala legionaroida pe piept.  laugh laugh 
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

EDIT: Mai, nici eu n-am avut habar ca a existat si ca s-a mai si relansat un post numit TVR 3, numai ca vaz ca transmite si online, chiar acum desfasurandu-se emisiunea "Vine Cluju' pe la noi", cu un prezentator absolut imbecil.  agitat 

Ultima editare efectuata de catre ENKI in Sam Dec 14, 2013 1:29 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Dec 14, 2013 1:41 pm

Se pare ca se confirma banuielile mele ca, in timpul emisiunii, la nimeni nu i-a tiuit in urechi colindul ala ...Laughing 

La emisiunea de lansare a TVR 3 ca televiziune dedicata mediului rural , deci taranilor, intelectualii n-au avut rabdare sa o urmareasca....cap coada Laughing Am cam exagerat cu cei 500 de telespectatori care i-au facut rating.  raset 
Intelectualii oripilatii au inceput sa faca valuri despre gafa abia dupa ce a aparut pe site-ul TVR-ului inregistrarea respectivei emisiuni , la cateva zile dupa "eveniment". vesel 

baso

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Sam Dec 14, 2013 1:49 pm

Ciudat acest om Groza, care marturiseste in comunicat ca a ascultat de mai multe ori colindele si n-a observat ceva care ar putea inflama comunitatea evreiasca.

Iubitorul de industrialisti evrei a scris:Colindele au fost alese dintre cele 26 de colinde existente pe CD, pe criteriul de a nu fi prea lungi si nici prea cunoscute, pentru ca ansamblul sa nu apara pe posturile de televiziune cu aceleasi colinde, an de an.
Desi le-am ascultat de multe ori, nu am realizat ca ele pot sa ofenseze o comunitate pentru care am tot respectul.

Ca apoi sa se contrazica:

Sigur, poporul evreu – care a suferit cumplitele atrocitati pe care nici astazi nu-mi pot explica cum au fost posibile – are o mare atentie si sensibilitate pentru orice lucru care poate constitui o primejdie. Durerea si spaima s-au intiparit adinc in constiinta oamenilor si este absolut de inteles. Tocmai de aceea inteleg reactia comunitatii si regret nespus ca s-a intimplat aceasta gafa.

Dar aceasta nu e tot. Domnul cu pricina revine cu un comunicat, in care afirma:

Imi sustin in continuare punctul de vedere privitor la faptul ca nu exista colinde antisemite. Colindatorii cind colinda nu instiga la discriminarea etniei evreiesti. Nici colindatorii si nici cei colindati nu isi asuma o atitudine ostila fata de evrei. Din acest motiv nu pot considera colindele ca fiind antisemite. Las specialistilor etnologi ultimul cuvint in a interpreta corect daca exista colinde antisemite sau nu.

Intr-un fel, idiotul are dreptate: Nu exista colinde antisemite. Ar fi impotriva logicii ca un colind crestin sa iubeasca un tamplar evreu (care a fost un practicant al religiei iudaice pana la rastignirea sa), nu mai zic de intemeierea unei religii pe baza invataturilor lui, si sa afuriseasca alti jidovani in acelasi timp.  laugh 

Sursa este un articol de pe NapocaNews, al carui titlu suna in felul urmator: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Conform titlului, Adrian Rozenberg stia despre colind. Din primul aliniat afli, insa, ca acel comunicat in care este dezvaluit ca Adrian a ascultat si aprobat acel colind a disparut in mod misterios de pe fata pamantului, precum Sfantul Graal sau Chivotul.  raset 

Necunoscut, probabil din cauza de lipsa de coaie a scris:Asa cum prevedem in articolele precedente pe acest subiect, Directorul reputatului Ansamblu “Dor Transilvan” a devenit tap ispasitor in scandalul colindului “antisemit” si drept urmare si-a dat demisia, cu o demnitate impresionanta, pentru a nu afecta imaginea ansamblului folcloric pentru care si-a dedicat o buna parte din viata. “Imi sustin in continuare punctul de vedere privitor la faptul ca nu exista colinde antisemite”, afirma intemeiat artistul clujean. Felicitandu-l pentru atitudinea sa demna si crestineasca, redau aici Comunicatele sale in integralitatea lor, pentru ca, din pacate, nu au fost prezentate decat prin extrase in presa si astfel s-au pierdut multe detalii interesante, cum ar fi cel evidentiat in titlu, si anume ca producatorul TVR Cluj, Adrian Rozenberg, a avut si a ascultat colindele cu patru ore inainte de transmisie, aprobandu-le intrarea pe post. Ia sa vedem, acum ca romanul si-a dat demisia, va fi sanctionat si mozaicul nostru de catre CNCD, TVR si toate vocalele ambasade sarite cu bocancii pe colindele romanesti? Intreb si eu, nu dau cu parul!

Din punctul meu de vedere, atitudinea folcloristului a fost la fel de crestineasca precum colindul acela despre industrialistii evrei.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mare respect li s-ar cuveni si celor care spun ca nu exista icoane antisemite, picturi crestine antisemite, atitudini antisemite ale Bisericii Catolice in Evului Mediu, ca nu exista nici Holocaust antisemit, ce mai, ca nu exista antisemitism...
RocketQueen

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Sam Dec 14, 2013 2:20 pm

Despre Adi am aflat ca nu stia despre colind decat titlul, care nu i-a dat nimic de banuit, si ca nu-i datoria unui director de emisie sa verifice fiecare detaliu. Probabil ca o fi avand dreptate, dar mi se pare ciudat ca n-a venit cu niciun comunicat de presa, avand in vedere ca s-a vehiculat de atatea ori numele lui. Sau poate l-o fi sfatuit sotia lui, Renate Roca (chiar ma intrebam de si-a inclus acel "Roca" in numele de facebook), una din primele PR-iste din Cluj, cum sa procedeze in astfel de situatii - adica sa nu ia niciun fel de atitudine.  raset 

Nu cred ca Adi sa fi fost complice la vreo inscenare, mai degraba as crede ca i s-a inscenat ceva pentru a-i facilita demisia si a-i face loc altuia de coloratura usl'ista, dupa deviza: La timpuri noi, oameni noi.  raset 
Adrian Rozenberg a mai avut un scandal prin 2011, cand niste ONG-isti au semnalat ca reportajul sau prea ii favoriza pe cei de la RMGC, companie care se afla in portofoliul de PR al sotiei sale.

In fine, cand am aflat ca Adi a ajuns director pe la TVR mi-am zis ca trebuie sa aiba un PR tare in spatele sau.  laugh Diferenta intre el si alti "jurnalisti" e ca omul lucreaza cu pasiune, face reportaje inteligente si abordeaza subiecte importante, netinand neaparat cont de rating-ul pe care acestea il aduc.

P.S: Observ ca a realizat si o reclama pentru un concurs de publicitate prin 2010, deci cu vreo 3 ani inainte de reclama Vodafone de mare succes cu Ghita, ciobanul.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] from [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] on [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].

RocketQueen

Sus In jos

Mesaj  (Still a)Live la data de Sam Dec 14, 2013 3:09 pm

Adevărul e că vouă nu vă rămâne niciodată moara fără apă, așa că nu știu de ce o fi fost nevoie și de un colind care să vă stârnească melițatul... scratch 
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 44
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Dec 14, 2013 3:20 pm

Ideea este ca rahatul a "explodat" pe internet abia in 10 decembrie, fiind preluat si amplificat de toata presa.

Se pare, nu sunt chiar sigura, primul care ar fi sunat din goarna a fost blogerul Cetin Ametcea(Arhi), pretenar cu alt vestit bolger, Zoso (despre asta din urma parca povestea Badea cum l-a reclamat la Consiliul national pt. combaterea discriminarii  Laughing )

OK. Se pare ca unul dintre cei doi telespectatori care au urmarit cu sufletul la gura si urechile ciulite emisiunea TVR3 dedicata taranilor, a fost blogerul Arhi.  raset 

baso

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Sam Dec 14, 2013 4:14 pm

(Still a)Live a scris:nu știu de ce o fi fost nevoie și de un colind care să vă stârnească melițatul... scratch 

Ca sa se mire pupatoarele de moaste.  bine 
RocketQueen

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Sam Dec 14, 2013 4:35 pm

delta a scris:s-a dorit pentru emisiunea de la TVR 3 un colind scurt şi care să nu mai fi fost prezentat la televiziune
păi, pe principiul ăsta o să pună pe TVR și colindul ăsta...

Exista si autohtone...  raset 

RocketQueen

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Dec 14, 2013 4:44 pm

(Still a)Live a scris:Adevărul e că vouă nu vă rămâne niciodată moara fără apă, așa că nu știu de ce o fi fost nevoie și de un colind care să vă stârnească melițatul... scratch 

Sa fim obiective : colindul respectiv, cica vechi de 100 de ani, are niste versuri dubioase rau  raset Vorba unui comentator de pe net : probabil, taranii din satul Bârlea au anticipat holocaustul. Totodata, este posibil ca autorul anonim al colindului sa se fi gandit atunci la cu totul si cu totul altceva cand a compus cantarea . Or fi avut vreun evreu in sat care se ocupa cu afumarea carnurilor.  Laughing  Insa, in prezent, a vorbi despre cos si fum, facand referire la neamul evreiesc, este tare aiurea , mai ales intr-o colinda.

Unii chiar emit ipoteza ca este un colind contrafacut. In tot cazul, articolele din linkul de mai jos sunt interesante.

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Sam Dec 14, 2013 5:27 pm

baso a scris:
(Still a)Live a scris:Adevărul e că vouă nu vă rămâne niciodată moara fără apă, așa că nu știu de ce o fi fost nevoie și de un colind care să vă stârnească melițatul... scratch 

Sa fim obiective : colindul respectiv, cica vechi de 100 de ani, are niste versuri dubioase rau  raset Vorba unui comentator de pe net : probabil, taranii din satul Bârlea au anticipat holocaustul. Totodata, este posibil ca autorul anonim al colindului sa se fi gandit atunci la cu totul si cu totul altceva cand a compus cantarea . Or fi avut vreun evreu in sat care se ocupa cu afumarea carnurilor.  Laughing  Insa, in prezent, a vorbi despre cos si fum, facand referire la neamul evreiesc, este tare aiurea , mai ales intr-o colinda.

Unii chiar emit ipoteza ca este un colind contrafacut. In tot cazul, articolele din linkul de mai jos sunt interesante.

Io am zis de la bun inceput ca astept ancheta care sa-l gaseasca pe autorul basist iezuit al versurilor.  bine 

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Dec 14, 2013 5:52 pm

ENKI a scris:
Io am zis de la bun inceput ca astept ancheta care sa-l gaseasca pe autorul basist iezuit al versurilor.  bine 

Abia acu' am aflat despre postarea ta.
Pt. ca nea' Forum nu mi-a semnalizat-o ca fiind noua la vremea respectiva.  Laughing 

baso

Sus In jos

Mesaj  (Still a)Live la data de Sam Dec 14, 2013 10:09 pm

RocketQueen a scris:
(Still a)Live a scris:nu știu de ce o fi fost nevoie și de un colind care să vă stârnească melițatul... scratch 

I-auzi! Când le voi întâlni pe respectivele persoane, le voi aduce la cunoștință.
(Still a)Live

Sus In jos

Mesaj  (Still a)Live la data de Sam Dec 14, 2013 10:11 pm

baso a scris:

N-am contestat dreptul de a taxa drept total nepotrivite versurile cu pricina. Mi se pare, da, o porcărie să faci referire în acest mod la suferințele teribile ale unor oameni. Ceea ce am făcut, prin comentariul meu, a fost să observ cum a înflorit brusc racheta, odată cu problema cu pricina.
(Still a)Live

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Sam Dec 14, 2013 10:14 pm

(Still a)Live a scris:
RocketQueen a scris:

I-auzi! Când le voi întâlni pe respectivele persoane, le voi aduce la cunoștință.

Mai, ce chestie  affraid Postarea la care ai raspuns, abia acu' mi-a aratat-o si nea' Forum  suspect Si am urmarit threadul ...

baso

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Sam Dec 14, 2013 10:37 pm

(Still a)Live a scris:

Pupatorii de moaste nu proceseaza alte cunostinte.
RocketQueen

Sus In jos

Mesaj  RocketQueen la data de Sam Dec 14, 2013 10:40 pm

(Still a)Live a scris:Ceea ce am făcut, prin comentariul meu, a fost să observ cum a înflorit brusc racheta, odată cu problema cu pricina.

sad Racheta?  confused Parca mai devreme aveai nedumeriri cu privire la mai multe rachete...

(Still a)Live a scris:Adevărul e că vouă nu vă rămâne niciodată moara fără apă, așa că nu știu de ce o fi fost nevoie și de un colind care să vă stârnească melițatul...  scratch 
RocketQueen

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Dum Dec 15, 2013 8:14 am

(Still a)Live a scris:
N-am contestat dreptul de a taxa drept total nepotrivite versurile cu pricina. Mi se pare, da, o porcărie să faci referire în acest mod la suferințele teribile ale unor oameni. Ceea ce am făcut, prin comentariul meu, a fost să observ cum a înflorit brusc racheta, odată cu problema cu pricina.
Daca ai fi evreica, probabil ca si pe tine te-ar provoca un astfel de subiect sensibil  Laughing Spre deosebire de unguri si tigani, care nu beneficiaza, politic,la un asa nivel, de protectia unor state la niste faze extremiste prezentate pe un post public de televiziune, ambasadele Israelului si SUA au reactionat cu promptitudine.
Incontestabil, si din punctul meu de vedere acele versuri sunt naziste. Doar ca mi s-a parut halucinant (ca sa folosesc un cuvant iubit de jurnalisti) modul in care s-a creat tzunami: un colind lalait cu zambetul pe buze intr-o emisiune teve pe care nimeni n-a urmarit-o , nici macar evreul -director la acea statie de emisie  raset Iar peste cateva zile, ca la un semn, in toata media romaneasca a explodat
pocinogul.Laughing Exista si o parte comica in toata povestea asta, din categoria "viata bate filmul". Nu degeaba englezii au facut analogia cu Borat, ca fiind o sursa de inspiratie pt. un nou film despre aventurile lui raset 

baso

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus