SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Astrogalerie-Tavi

+5
IbbyIbby
Dracu' gol
baso
PPG
Tavi
9 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Astrogalerie-Tavi

Mesaj  Tavi Dum Mai 01, 2016 9:53 pm

Coming soon

Tavi
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 280
Data de inscriere : 25/11/2014

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Joi Mai 12, 2016 11:36 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pentru cine nu stie, user "Tavi" de pe acest forum era un maimutoi papagal de pe acasatv, o imitatie penibila de manipulator care avusese o "profesoara" versata, o capacitoare a specimenelor, o individa care stia "sa se faca frate cu dracu pentru a trece podul"... caci cine se aseamana, se aduna:

O captura tare din galeria mea... partula spitaliceasca nocturna:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Specimenele, intre 3 si 6 la numar, obisnuiau sa se flocaiasca in galeria mea, pina mi-au distrus-o si am renuntat la ea dupa citeva luni. Maimutoiul care a semnat episodul final fiind chiar asta cu nume "Tavi" aici.

Partea interesanta sociologic este ca nimeni, bai, NIMENI dintre admini n-a binevoit sa-i blocheze pe schiloditii mintal atit de poluanti! Iar userii erau total nepasatori, ba chiar ii intretineau senini pe cretinii aia, dindu-le "putere". Asta e tara in care traim!

IbyIby, din cite imi dau seama = A_A; nobody_loves_me etc (de pe acasa)

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  baso Joi Mai 12, 2016 12:13 pm

Presupun ca te-ai bagat la agatamente si tu, ca  toti bajetii, pe forumula acasatv, sperand ca printre telenovelistele pasionate de Alfonso sau Armando, vei gasi pe vreuna capabila sa aprecieze  si sa-ti impartaseasca pasiunea ta pt. astronomie laugh Cum ar spune prezidentul tarii, fost prof de fizica propritar de 6 case, obtinute din meditatii: GHINION raset


Ultima editare efectuata de catre baso in Joi Mai 12, 2016 12:28 pm, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  Dracu' gol Joi Mai 12, 2016 12:22 pm

Ghinionu' şi-l mai face şi omu' cu tastatura lui... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Joi Mai 12, 2016 1:33 pm

baso a scris:Presupun ca te-ai bagat la agatamente si tu, ca  toti bajetii, pe forumula acasatv, sperand ca printre telenovelistele pasionate de Alfonso sau Armando, vei gasi pe vreuna capabila sa aprecieze  si sa-ti impartaseasca pasiunea ta pt. astronomie laugh Cum ar spune prezidentul tarii, fost prof de fizica propritar de 6 case, obtinute din meditatii: GHINION raset

Ceea ce nu stii (sau nu iei in calcul din prea multa comoditate si preconceptii), e faptul ca forumul ala avea o sectiune numita "Pentru Utilizatori", cu diverse subiecte, galerii de imagini si pasiuni de-ale userilor. Fapta in sine, sa impartasesti ceea ce doreai, tinea de tine, ca user... daca aveai ce si deschiderea necesara. Restul raminea de vazut. Plarforma respectiva mai avea si regulamente oficiale, explicit afisate. Eh, in subforumul acela imi deschisesem galeria... unde, pentru informarea ta, activau si persoane neconsumatoare de telenovele.

Insusi sub-forumul telenovelelor avea un topic lipicios de off-topic, deschis de admin, cu precizarea "aici se discuta teme care n-au legatura cu telenovelele", si care se incadrau in regulamentul general, se subintelege.

Dar sigur ca romanul cum e superficial, rigiitor si bascalitor, trage concluzii pripite si aiurite.

LE: "ghinionul" e cea mai accesibila si, uneori, tupeista explicatie... de nivel prezidential-capitalist.

LE2: Laturile dementilor (fosti-bannati) n-aveau justificare de nici o culoare. Si nici atitudinea ADMINILOR sau a restului de useri. Asta era ESENTA. Dar inteleg ca e mai greu sa desprindeti esentialul, divagatiile fiind mai facile. In plus, forumul evocat apartinea unui post tv din cadrul unui mare trust media, nu era al vreunui individ dubios si necunoscut de pe net.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  IbbyIbby Joi Mai 12, 2016 3:56 pm

Vrei capturi? Na capturi!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IbbyIbby
fix pe acest forum vrea să-și lărgească orizontul
fix pe acest forum vrea să-și lărgească orizontul

Mesaje : 349
Data de inscriere : 27/10/2015

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  baso Joi Mai 12, 2016 5:37 pm

PPG a scris:
baso a scris:Presupun ca te-ai bagat la agatamente si tu, ca  toti bajetii, pe forumula acasatv, sperand ca printre telenovelistele pasionate de Alfonso sau Armando, vei gasi pe vreuna capabila sa aprecieze  si sa-ti impartaseasca pasiunea ta pt. astronomie laugh Cum ar spune prezidentul tarii, fost prof de fizica propritar de 6 case, obtinute din meditatii: GHINION raset

....
LE2: Laturile dementilor (fosti-bannati) n-aveau justificare de nici o culoare. Si nici atitudinea ADMINILOR sau a restului de useri. Asta era ESENTA. Dar inteleg ca e mai greu sa desprindeti esentialul, divagatiile fiind mai facile. In plus, forumul evocat apartinea unui post tv din cadrul unui mare trust media, nu era al vreunui individ dubios si necunoscut de pe net.
Ok. Daca forumul ala apartinea unui post tv din cadrul unui mare trust media, nefiind  al vreunui individ dubios si necunoscut de pe net, ar fi trebuit sa fii apreciat pt pasiunea ta legata de astronomie, indeosebi de telenovelistele care ovulau instant cand ii vedeau pe Alfonso sau pe Armando cu declaratii iubarete si lacrimogene  la respectivul post TV.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  ENKI Joi Mai 12, 2016 5:49 pm

Parca desprins din ciclul de emisiuni fabuloase "Ploaia de stele" (on-topic, da?), un tanar sperantz, exponent fericit al generatiei degeaba, culegand, de-a dreptul din astral, sclipitoare perle de intelepciune. Laughing

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Joi Mai 12, 2016 6:39 pm

@baso:
Inca o data: eu nu-mi permit sa zic ce ar fi trebuit sau nu sa se intimpe din partea celorlalti (ca feedback pentru subsemnatul, pista pe care insisti). Doar ceea ce tinea de mine puteam face, pe niste premise clare si principiale (incadrindu-ma in regulament). Desfasurarile ulterioare au fost inadmisibile, cele punctate sumar la LE-urile mesajului anterior (incepind cu lipsa masurilor administrative).

Iar activarea o incepusem pe sectiunile serialelor ce casa (atunci era Aniela, din toamna lui 2009), adica nu intrasem acolo sa ma exprim tocmai pe tema astrofoto. Apoi si pe celelalte sectiuni, cumva natural si on-forum, mi-as permite sa apreciez (nu doar eu, ci si un user* cu adevarat avizat de pe acolo). Oricum, raportarea la regulament conteaza, nu optiunile personale de a activa sau nu (irelevante).
* user care a zis-o foarte pertinent argumentat la un moment dat, in contextul obsesiilor distructive ale schizofrenicei "nobody_loves_me". Au fost si altii, dar care se retrageau, preferind sa evite cocinile formate mai recent (tot din optiune personala, nu fiindca asa ar fi trebuit in fata potailor spitalicesti).

LE: @ENKI: daca vrei sa-i transmiti ceva tinarului pe care-l prezinti, iti sugerez sa-l contactezi intr-o maniera mai "indrazneaza" si concreta! De pe un forum invizibil nu vei reusi mare lucru, doar sa fii un penibil fara indentitate, dar cu un nick-name scris cu majuscule! Succes!

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  baso Joi Mai 12, 2016 6:57 pm

PPG a scris:@baso:
Inca o data: eu nu-mi permit sa zic ce ar fi trebuit sau nu sa se intimpe din partea celorlalti (ca feedback pentru subsemnatul, pista pe care insisti). Doar ceea ce tinea de mine puteam face, pe niste premise clare si principiale (incadrindu-ma in regulament). Desfasurarile ulterioare au fost inadmisibile, cele punctate sumar la LE-urile mesajului anterior (incepind cu lipsa masurilor administrative).

Iar activarea o incepusem pe sectiunile serialelor ce casa (atunci era Aniela, din toamna lui 2009), adica nu intrasem acolo sa ma exprim tocmai pe tema astrofoto. Apoi si pe celelalte sectiuni, cumva natural si on-forum, mi-as permite sa apreciez (nu doar eu, ci si un user* cu adevarat avizat de pe acolo). Oricum, raportarea la regulament conteaza, nu optiunile personale de a activa sau nu (irelevante).
* user care a zis-o foarte pertinent argumentat la un moment dat, in contextul obsesiilor distructive ale schizofrenicei "nobody_loves_me". Au fost si altii, dar care se retrageau, preferind sa evite cocinile formate mai recent (tot din optiune personala, nu fiindca asa ar fi trebuit in fata potailor spitalicesti).

LE: @ENKI: daca vrei sa-i transmiti ceva tinarului pe care-l prezinti, iti sugerez sa-l contactezi intr-o maniera mai "indrazneaza" si concreta! De pe un forum invizibil nu vei reusi mare lucru, doar sa fii un penibil fara indentitate, dar cu un nick-name scris cu majuscule! Succes!

Eu sunt mai acra si te inteleg ca te enervez. Insa Enki e un dulce. Laughing El e Patronu'...


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Joi Mai 12, 2016 8:17 pm

Mostre din specimenele "astro", mai intii spicuiri prin imaginile pe care le incarcasem mai demult:

Pe astea prefer sa nu le afisez direct. daca intereseaza pe cineva, da clik pe link-uri:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Invazii pe FB:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

doar pe ultima o pun ca imagine:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Joi Mai 12, 2016 8:21 pm

Mai concludente:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

(sigur ca schizofrenica spammase galeria mea si cu poze de pe FB, de-ale fostilor mei colegi de liceu)


Ultima editare efectuata de catre PPG in Joi Mai 12, 2016 8:56 pm, editata de 1 ori

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Joi Mai 12, 2016 8:28 pm

Sau in compania altora, doua pancarte pe care le aveam facute:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (prima-i ceva mai lunga, o las doar ca link)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Calumea specimena!

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Joi Mai 12, 2016 8:45 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Multe fecale erau in galeria mea, dintre care mai am captate, dar neexpuse. Insa imi par de o anume relevanta comportamentele ei in preajma altora care n-o pupau in cur, apoi dementa facea spume (neavind sustinerea numerica pe care si-ar fi dorit-o).

LE: Inca una:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  baso Vin Mai 13, 2016 2:18 am

PPG a scris: daca intereseaza pe cineva, da clik pe link-uri:

Era mai misto sa scrii: daca nu intereseaza pe nimeni, sa nu dea clik pe link-uri raset
Observ ca esti si colectionar de conversatii vulgare, nu doar astronom amator. Cand nu privesti la stele, recitesti chestiile alea. Si te-ai gandit ca ar fi pacat sa nu admire si altii colectia ta.
Ceea ce i-am recomandat userului Tavi, este valabil si pt. tine. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Vin Mai 13, 2016 8:57 am

"colectiile" alea erau probe in alt context. Dar asimilarea lor depinde de receptor, normal. Am vazut cum interpretezi si ce recomanzi... conditii in care recomandarile tale reductioniste si preconcepute ma intereseaza putin spre deloc.


PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  baso Vin Mai 13, 2016 10:13 am


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Lun Mai 16, 2016 11:30 pm

Eclipsa de anul trecut, aveam o animatie incarcata pe tinypic... rascoleam un pic prin ele...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

PS: in coltul dreapta jos, e trecuta ora pe fiecare cadru, dar nu mai tin minte precis data. Gata acum... sa cinez si apoi sa ies la Marte, in speranta ca nu s-o fi innorat.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Mier Mai 18, 2016 9:28 pm

(Eclipsa partiala de Soare a fost pe 20-03-2015)

Extrase ale unor imagini selenare. Le-am scos pentru un alt forum dedicat, si am zis sa le postez si aici. Sint obtinute in ultimul an si citeva luni, decind mi-am luat DSLR-ul (senzorul aparatului foto fiind plasat direct in planul focal al obiectivului lunetei).

- Prin luneta principala (D78mm, F1200mm):

1. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

2. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

3. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

4. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

5. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Totodata, acestea reprezinta si cele mai bune fotografii de ansamblu cu Luna, facute de mine. Pe cele prin simplet nu le mai includ aici.
Conditiile atmosferice conteaza la rindul lor destul de mult, in special turbulenta atmosferica, dar si calitatea componentelor optice, alinieri mecanice, focalizare si tolerante la focalizare... atentie la detalii, in general. Apoi post-procesarea... operatiune al careia nu sint un mare fan.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Joi Mai 19, 2016 8:44 pm

Tranzitul lu' Mercur de zilele trecute, 9.05, observat si captat fotografic la observatorul uzinelor Tavi's Optical:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Live report-ul e doar pe fesbuc.  

Tranzitul lui Venus e si mai rar. Cel din 2012 s-a nimerit dimineata la noi, cu conditii nasoale. Pe precedentul, din 2004, nu l-am prins... deci tre' ca ma fortez un pic sa-l mai prind pe urmatorul! (vine in perechi... "decit" in 2117 o sa mai fie)

LE: Tranzitul lu' Venus, din 2012:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

O comparatie intre tranzitele lui Venus, respectiv Mercur (aprecierea raportului dintre diametrele unghiulare subintinse de Soare si planeta in cauza):
- Venus (fotografie obtinuta prin luneta simplet mica):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
- Mercur, de acum, prin luneta mijlocie:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Sam Mai 21, 2016 11:56 am

O plansa solara de zilele trecute:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din pacate, atmosfera e mereu impaienjenita pe timpul noptii, n-am apucat sa mai fac capturi la Marte.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Dum Mai 22, 2016 5:09 pm

Am postat aici citeva imagini si comentarii on-topic, din simplul motiv ca subiectul a fost mutat (facind abstractie ulterioara de autorul topicului), dar si pentru ca o alta persoana (acum para-se inactiva) solicitase imagini astro maimutei uzurpatoare.
Ceea ce nu mai e cazul de aici incolo, din partea "astronomului" de mine. Daca cineva e interesat, isi cauta pe net, normal. Eficienta sau calibrarea rezultatelor in raport cu echipamentele uzitate iese din discutie.

Uite, draga anonima, eu, strict personal, ma mindresc cu faptul ca prin luneta D78mm (de constructie proprie) ii fac de rusine pe unii astronomi mai banosi si cica dotati cu scule "profi" (avind apertura de 3..4 ori mai mare).

LE: Cind cineva de pe o platforma "interactiva" intre 3 oameni (practic), vine si-ti spune ce vrei, ce cauti si ce simti, atunci atitudinea cu pricina denota o mare nesimtire din partea respectivei persoane. Iar cind isi mai si repeta concluziile pe sistemul sau de gindire reductionista, experienta personala si ignoranta, ocolind relatarile tale si argumentele exprimate (multe dintre ele principiale), atunci e... un pic mai nasol.

Pe o platforma prezumtiv civilizata, tip forum, pur si simplu nu se permitea poluarea maimutelor aciuate de pe acasa, in acelasi stil al lor. In viziunea mea, s-ar fi cuvenit o interventie timpurie si ferma a adminului, de genu: "Incetati cu poluarea. Ori aveti ceva de scris on-topic, pe subiecte relevante, ori va bannez pe toti din scurt!". Cred ca la o investigatie minimala (de ordinul a 10..15 minute cumulate) din postura de proprietar de forum, ar fi reiesit faptul ca trepanatul ala cu nume "Tavi" nu era Tavi de pe acasa (adica subsemnatul). Ci un maimutoi care voia sa le dea pretexte celorlalti. Se vede rapid ca pune "i-uri" in plus la "fi" etc.
Specimenele astea, la cum s-au manifestat, sint niste reziduuri ale societatii, apte de plasat la ospiciu. Au la rindul lor conturi FB, sa se fi manifestat pe acolo cu cacaturile lor obsesive. Imi rezerv dreptul de a apreceia ca un vizitator, mai ales neinteresat, nu-si poate forma o impresie completa despre mizeriile consumate pe acasa. Deci forumul acasatv reprezenta superlativul abjectiei, in ultimii aproape 2 ani ai sai de viata, "multumita" citorva dementi impotriva carora - INCREDIBIL - adminii nu binevoiau sa intre sa ia masuri! Capturile colectate de mine reprezinta doar o mica parte din acea realitate, dar existau alte instigari mai grave si incercari de tocare psihica de la care mi se facuse lehamite, apoi nu le-am mai captat. Va sa zica, contrar vorbei lui baso, eu chiar nu erau un pasionat "colectionar de discutii vulgare". Am ales sa nu ma retrag de acolo, din cauza unor scursuri bolnave mintal. Nu repet alte particularitati sau inceputul activarii mele pe acel forum. Toate astea m-au afectat un pic, m-au sensibilizat in anumite privinte.
Mai cade o "teorie sigura" a lu' baso, scrisa (sau repetata) azi, si anume ca eu, prin sosirea la neimportanti, eram in cautarea pirtzurilor virtuale. Scrisesem, deci nu repet cum am ajuns. Argumentul care doboara teoria este ca eu m-am inscris aici la peste un an decind incepusera cretinii sa se manifeste si se chinuiau sa ma instiinteze (sa ma atraga inspre neimportanti); sau 9 luni de la deconectarea forumului acasatv. Daca as fi fost un amator de pirtzuri, as fi aparut mult mai repede aici! (si le-as fi replicat considerabil mai mult, sa fiu la paritate cu ei, fiindca imi dadusera suficiente ocazii... ceea ce nu s-a intimplat... cine are ochi sa vada, vede)
Am nominalizat-o pe baso, fiindca era singura a carei opinare ma interesa oarecum. In rest, nu ma gudur deloc precum jenibilii aia, cu scopul de a-mi cauta sustinatori. Mai departe, e evident ca avem cu totii propria libertate de judecata.

Asadar, trecind de la acel superlativ al abjectiei (acasatv), pe platforma curenta, si apoi deslusindu-se in fata ochilor mei adevarata dimensiune a besinii, de acelasi tip... m-am mirat! Si din moment ce specimenelor li s-a permis, mi-am permis si eu citeva interventii argumentate prin capturi relevante. Inteleg ca nimeni nu-ti face dreptate, cel mult te descurci singur, cum poti, desi aici miza mea e mult mai mica, nu-si au rostul altfel de gestionari indirecte. Si, dupa toate intimplarile (nu doar virtuale), m-a mai deranjat, intr-o anumita masura, incadrarea mea intre acele maimute, tot din partea lui baso... dar nu mai conteaza. M-am lamurit asupra posibilitatii de dialogare.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  baso Mar Mai 24, 2016 10:57 pm

Fraiere(BOULE Embarassed ) , afara ploua  raset



Boule :  hotnews raset


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  delta Mar Iun 07, 2016 9:40 am

PPG a scris:O plansa solara de zilele trecute:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din pacate, atmosfera e mereu impaienjenita pe timpul noptii, n-am apucat sa mai fac capturi la Marte.
ce este pata aceea neagra  din fata Soarelui? Asa se vede Marte cand se interpune intre Soare si Pamant... sau e altceva?

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Sam Iul 09, 2016 9:23 pm

Petele solare sint fenomene temporare si dinamice in atmosfera solara. Ele se datoreaza unor variatii de cimp magnetic si rotatiei diferentiale a Soarelui. Au temperatura mai scazuta decit restul atmosferei solare, din cauza asta apar mai intunecate spre negre, nuanta relativa, desigur, aparuta prin filtrare si-n raport restul suprafetei.

..........

Iata acum o imagine cu care pot propune luneta simplet pentru "Hall of Fame", cit si pentru topicul "The best telescope and eyepiece":

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Dum Iul 10, 2016 9:11 pm

Mai postez aici si animatia martiana de anul asta, intre 29.05 si 14.06:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

- Si plansa aferenta, din care am scos vreo doua imagini, pastrindu-le doar pe cele mai bune:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In urmatorul sezon (peste 2 ani) va fi marea opozitie, care se produce o data la 15..17 ani, fiind in luna paminteana august.
Vai, cum au trecut anii din 2003 incoace... ca tot vorbeam despre Marte.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  Adi_bad_boy Dum Iul 10, 2016 9:13 pm

Bine ca ai venit Tavi, ca ma plictisesc, nu vrei sa imi tii companie?

Adi_bad_boy
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 256
Data de inscriere : 21/04/2015

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  delta Lun Iul 11, 2016 2:45 pm

In muzeul de istorie naturala din Madrid era o mare varietate de carti de astronomie. Doar ca erau toate in spaniola. Bine ca macar vindeau si jucarii de tipul unor telescoape asamblabile. Pacat ca erau din carton. Ma rog, la pret de 40 euro nu putea fi din platina... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Lun Iul 11, 2016 9:17 pm

Da, presupun ca or fi tare interesante muzeele de pe acolo. La fel si observatoarele vechi, spre exemplu Brera din Italia... devenit un muzeu in sinea lui, avind multa incarcatura istorica vizavi de planeta Marte.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Lunetutele explicit comercializate ca jucarii nu prea isi au rostul, fiind de slaba calitate. Mai vedeam asemenea jucarii si prin supermarketuri la noi. Primul semn distinctiv e diametrul mic al obiectivului, sub 60mm, de regula 40 sau 50mm. Si pretul, normal.
Incepind de la diametrul de 60mm merita atentie. Cu unele exceptii de fabricatie veche, nu vreau sa stabilesc reguli empirice deplasate.
In privinta cartilor vechi... noroc ca se mai gasesc scanate pe net, in general in engleza... mi-am strins ceva colectie.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  PPG Mier Iul 13, 2016 8:43 pm

Iar imaginea urmatoare e cea mai buna captura la Saturn facuta de mine...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

... si pare ca va mai ramine asa ceva timp. Chiar acum procesam un alt filmulet saturnian de zilele trecute, dar e o mizerie (din cauza turbulentei)... nu cred ca o sa ramina nici 1000 de cadre pentru stacuire. Rezultatul preliminar pe automat era inferior fotografiei din 9.06 (care ramasese in versiunea finala tot cu selectie automata a cadrelor). Si inca rezultatul afisat mai sus contine multa umplutura, deci s-ar putea mai bine... totul e ca atmosfera s-o permita.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Astrogalerie-Tavi Empty Re: Astrogalerie-Tavi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum