SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

istorie

+9
(Still a)Live
baso
res
RocketQu33n
Anahoret
delta
Dracu' gol
ENKI
Armand
13 participanți

Pagina 6 din 17 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Urmatorul

In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  delta Lun Sept 20, 2010 3:23 pm

ENKI a scris:Pe mine o alta intrebare ma framanta: preotii dacilor - GETII - masurau timpul sau il... transformau? laugh
Geții erau preoții dacilor? Shocked
Credeam că geții sunt alt popor... scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Lun Sept 20, 2010 4:01 pm

delta a scris:
ENKI a scris:Pe mine o alta intrebare ma framanta: preotii dacilor - GETII - masurau timpul sau il... transformau? laugh
Geții erau preoții dacilor? Shocked
Credeam că geții sunt alt popor... scratch
Getii erau tot daci, doar ca apartineau castei sacerdotale - IO.
Pentru ca istoria au scris-o invingatorii, confuzia geti/daci a fost la inceput voita, iar in timp s-a propagat exponential, ajungand in zilele noastre la "firescul" termen geto-daci. Smile
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Mar Sept 21, 2010 6:44 am

ENKI a scris:
delta a scris:
ENKI a scris:Pe mine o alta intrebare ma framanta: preotii dacilor - GETII - masurau timpul sau il... transformau? laugh
Geții erau preoții dacilor? Shocked
Credeam că geții sunt alt popor... scratch
Getii erau tot daci, doar ca apartineau castei sacerdotale - IO.
Pentru ca istoria au scris-o invingatorii, confuzia geti/daci a fost la inceput voita, iar in timp s-a propagat exponential, ajungand in zilele noastre la "firescul" termen geto-daci. Smile

Cum adica "confuzia"??! Asa se invata si in scoli, ca getii sunt totuna cu dacii. S'a descoperit ceva nou intre timp? confused

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Mar Sept 21, 2010 6:53 am

ENKI a scris:
Delta, greu de indicat o bibliografie, pentru ca tot nu va ajuta la mare intelegere a ceea ce este inca p-ACOLO.
vesel

Si in lipsa de bibliografii, de unde stim sigur ca am inteles corect ce'i p'acolo? Sau cum altfel sa intelegem? confused


Acu', greu de presupus daca era vorba despre capitala sacerdotala (religioasa si stiintifica, deopotriva), politica sau ambele, pentru ca stalpii Templului, pe suprafatele carora era daltuita, cronologic, epopeea rasei umane, au fost taiati si "distrusi" (carati la Roma, alaturi de sute de tone de aur si argint).

Cum s'a intamplat si cu templele din Egipt si din alte teritorii cucerite de romani.


RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Mar Sept 21, 2010 7:43 am

RocketQu33n a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:
ENKI a scris:Pe mine o alta intrebare ma framanta: preotii dacilor - GETII - masurau timpul sau il... transformau? laugh
Geții erau preoții dacilor? Shocked
Credeam că geții sunt alt popor... scratch
Getii erau tot daci, doar ca apartineau castei sacerdotale - IO.
Pentru ca istoria au scris-o invingatorii, confuzia geti/daci a fost la inceput voita, iar in timp s-a propagat exponential, ajungand in zilele noastre la "firescul" termen geto-daci. Smile

Cum adica "confuzia"??! Asa se invata si in scoli, ca getii sunt totuna cu dacii. S'a descoperit ceva nou intre timp? confused

Eh, in scoala se "invata" multe, doar d-aia sta lumea sa crape. vesel
Daca prin ceva nou intelegi ceva oficial acceptat de "casta academica", atunci inca nu s-a descoperit nimic. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Mar Sept 21, 2010 7:53 am

RocketQu33n a scris:
ENKI a scris:
Delta, greu de indicat o bibliografie, pentru ca tot nu va ajuta la mare intelegere a ceea ce este inca p-ACOLO.
vesel

Si in lipsa de bibliografii, de unde stim sigur ca am inteles corect ce'i p'acolo? Sau cum altfel sa intelegem? confused


Acu', greu de presupus daca era vorba despre capitala sacerdotala (religioasa si stiintifica, deopotriva), politica sau ambele, pentru ca stalpii Templului, pe suprafatele carora era daltuita, cronologic, epopeea rasei umane, au fost taiati si "distrusi" (carati la Roma, alaturi de sute de tone de aur si argint).

Cum s'a intamplat si cu templele din Egipt si din alte teritorii cucerite de romani.

Cum sa-ti spun io ca se mai poate intelege, cand te vaz... atat de frageda?! E ca in dragoste, cand nu mai conteaza CV-ul iubitului, ci doar EL, IUBITUL, in SINEA LUI. Laughing
Da, s-au intamplat multe in teritoriile cucerite de romani. Scopul acelor distrugeri - aparent pagube colaterale ale razboaielor, il percem tot mai acut astazi, cand, in ciuda a tot felul de dovezi, suntem fortati sa suportam aberatia impusa de niste (c)academicieni, care au postulat ca istoria civilizatiei umane incepe in Sumer. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Mar Sept 21, 2010 11:52 am

Mai avem varianta conform căreia geţii reprezintă populaţia formată din triburile dacice aflate în zona Dobrogei (dacă memoria mea nu se joacă prea rău). Şi cică dacii locuiau în Transilvania, conform unuia dintre manualele de istorie pt. clasa a IV-a. Nu că ar mai conta, în condiţiile în care despre Sarmizegetusa Regia nu aflăm NIMIC, ci avem doar o poză făcută din avion, sub care scrie...Vestigiile cetăţii dace(?) de la Sarmizegetusa Regia (Grădiştea Muncelului)-vedere de ansamblu din avion". În textul lecţiei, nimic despre Sarmizegetusa. A, ba daaaa! vesel Zice că cică: "Eroicii apărători ai cetăţii dace (?) de la Sarmizegetusa sunt, alături de geţii pe care grecii îi găsiseră cu câteva secole în urmă în Dobrogea, cei mai îndepărtaţi strămoşi ai noştri cunoscuţi în istorie." I-auzi, dom'le! Extraordinar! Şi ce zici, domnu' autor a lu' manualu', că era cu cetatea aia de la Sarmizegetusa? De ce o apărau eroicii ăia? Ăăăă...păi...aşa, just because. bine Şi zici că ăia sunt cei mai îndepărtaţi...neşte treburi? Ăăăă...păi...da! A, aha! bine

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Mar Sept 21, 2010 1:05 pm

ENKI a scris:
Cum sa-ti spun io ca se mai poate intelege, cand te vaz... atat de frageda?! E ca in dragoste, cand nu mai conteaza CV-ul iubitului, ci doar EL, IUBITUL, in SINEA LUI. Laughing

Da, dar parca adevarul subiectiv (mai bine zis, afectiv) da mai adesea gres decat cel acceptat de academicieni...

Da, s-au intamplat multe in teritoriile cucerite de romani. Scopul acelor distrugeri - aparent pagube colaterale ale razboaielor, il percem tot mai acut astazi, cand, in ciuda a tot felul de dovezi, suntem fortati sa suportam aberatia impusa de niste (c)academicieni, care au postulat ca istoria civilizatiei umane incepe in Sumer. vesel

Sa nu confundam pagubele de razboi colaterale cu "having fun around here". vesel
Scuze ca'mi dau si eu doar asa cu parerea Laughing, dar chiar conteaza pentru altceva decat, poate, pentru sentimentul de mandrie (nationala) unde a inceput civilizatia umana cand daca te plimbi in ziua de azi acolo vezi niste oameni care traiesc in corturi sau case de chirpici, in alte locuri existand zgarie-nori? Very Happy

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Mar Sept 21, 2010 1:48 pm

RocketQu33n a scris:
ENKI a scris:
Cum sa-ti spun io ca se mai poate intelege, cand te vaz... atat de frageda?! E ca in dragoste, cand nu mai conteaza CV-ul iubitului, ci doar EL, IUBITUL, in SINEA LUI. Laughing

Da, dar parca adevarul subiectiv (mai bine zis, afectiv) da mai adesea gres decat cel acceptat de academicieni...

Da, s-au intamplat multe in teritoriile cucerite de romani. Scopul acelor distrugeri - aparent pagube colaterale ale razboaielor, il percem tot mai acut astazi, cand, in ciuda a tot felul de dovezi, suntem fortati sa suportam aberatia impusa de niste (c)academicieni, care au postulat ca istoria civilizatiei umane incepe in Sumer. vesel

Sa nu confundam pagubele de razboi colaterale cu "having fun around here". vesel
Scuze ca'mi dau si eu doar asa cu parerea Laughing, dar chiar conteaza pentru altceva decat, poate, pentru sentimentul de mandrie (nationala) unde a inceput civilizatia umana cand daca te plimbi in ziua de azi acolo vezi niste oameni care traiesc in corturi sau case de chirpici, in alte locuri existand zgarie-nori? Very Happy

Pai... atunci, cum sa zic, Delta e doctor, aproape de comunitatea academica, asa ca daca zice despre iubitul tau ca e bondoc, chel si cracanat s-ar putea sa cam aiba dreptate. vesel laugh
Eh, nu e vorba numai de mandrie nationala, ci de ceea ce am mai scris p-aci: cine stapaneste prezentul, stapaneste trecutul, iar cine stapaneste trecutul, stapaneste viitorul. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Mar Sept 21, 2010 1:54 pm

Live a scris:Mai avem varianta conform căreia geţii reprezintă populaţia formată din triburile dacice aflate în zona Dobrogei (dacă memoria mea nu se joacă prea rău). Şi cică dacii locuiau în Transilvania, conform unuia dintre manualele de istorie pt. clasa a IV-a. Nu că ar mai conta, în condiţiile în care despre Sarmizegetusa Regia nu aflăm NIMIC, ci avem doar o poză făcută din avion, sub care scrie...Vestigiile cetăţii dace(?) de la Sarmizegetusa Regia (Grădiştea Muncelului)-vedere de ansamblu din avion". În textul lecţiei, nimic despre Sarmizegetusa. A, ba daaaa! vesel Zice că cică: "Eroicii apărători ai cetăţii dace (?) de la Sarmizegetusa sunt, alături de geţii pe care grecii îi găsiseră cu câteva secole în urmă în Dobrogea, cei mai îndepărtaţi strămoşi ai noştri cunoscuţi în istorie." I-auzi, dom'le! Extraordinar! Şi ce zici, domnu' autor a lu' manualu', că era cu cetatea aia de la Sarmizegetusa? De ce o apărau eroicii ăia? Ăăăă...păi...aşa, just because. bine Şi zici că ăia sunt cei mai îndepărtaţi...neşte treburi? Ăăăă...păi...da! A, aha! bine
Nu degeaba li se spune manuale cartilor de scoala: labe triste, deh. vesel
Si tot cu scopul indobitocirii, in detrimentul inaltarii spiritului, disciplinele parcurse de bietii elevi se mai numesc si materii, ca doar scoala e o fabrica de oameni-sistem. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Mar Sept 21, 2010 2:19 pm

RocketQu33n a scris:
Scuze ca'mi dau si eu doar asa cu parerea Laughing, dar chiar conteaza pentru altceva decat, poate, pentru sentimentul de mandrie (nationala) unde a inceput civilizatia umana cand daca te plimbi in ziua de azi acolo vezi niste oameni care traiesc in corturi sau case de chirpici, in alte locuri existand zgarie-nori? Very Happy
E, sigur că nu contează, Rocket! Contează, de exemplu, dacă Iisus a fost sau nu evreu? Just asking... Surprised

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Mar Sept 21, 2010 2:23 pm

ENKI a scris:
Nu degeaba li se spune manuale cartilor de scoala: labe triste, deh. vesel
Si tot cu scopul indobitocirii, in detrimentul inaltarii spiritului, disciplinele parcurse de bietii elevi se mai numesc si materii, ca doar scoala e o fabrica de oameni-sistem. laugh
Manuela e un nume frumos.
Materie nu e numai ce se vede.
Fabrică de oameni? Hmmm...cam da. We don't need no education, we don't need no thought control!!! Don't need, but must have... Na, d-astea-n engleză, pe care n-o stăpânesc, dar nici ea pe mine!

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Dracu' gol Mar Sept 21, 2010 4:40 pm

Live a scris:Mai avem varianta conform căreia geţii reprezintă populaţia formată din triburile dacice aflate în zona Dobrogei (dacă memoria mea nu se joacă prea rău). Şi cică dacii locuiau în Transilvania, conform unuia dintre manualele de istorie pt. clasa a IV-a. Nu că ar mai conta, în condiţiile în care despre Sarmizegetusa Regia nu aflăm NIMIC, ci avem doar o poză făcută din avion, sub care scrie...Vestigiile cetăţii dace(?) de la Sarmizegetusa Regia (Grădiştea Muncelului)-vedere de ansamblu din avion". În textul lecţiei, nimic despre Sarmizegetusa. A, ba daaaa! vesel Zice că cică: "Eroicii apărători ai cetăţii dace (?) de la Sarmizegetusa sunt, alături de geţii pe care grecii îi găsiseră cu câteva secole în urmă în Dobrogea, cei mai îndepărtaţi strămoşi ai noştri cunoscuţi în istorie." I-auzi, dom'le! Extraordinar! Şi ce zici, domnu' autor a lu' manualu', că era cu cetatea aia de la Sarmizegetusa? De ce o apărau eroicii ăia? Ăăăă...păi...aşa, just because. bine Şi zici că ăia sunt cei mai îndepărtaţi...neşte treburi? Ăăăă...păi...da! A, aha! bine
Ce făcuşi, bre? O luaşi pă ulei? raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Mar Sept 21, 2010 5:21 pm

Dracu' gol a scris:
Ce făcuşi, bre? O luaşi pă ulei? raset
Di ci, bre, zici aşa? Dăcât ăia care-a luat-o pă ulei citează dân manuale dă istorie?!

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Dracu' gol Mar Sept 21, 2010 7:45 pm

Live a scris:
Dracu' gol a scris:
Ce făcuşi, bre? O luaşi pă ulei? raset
Di ci, bre, zici aşa? Dăcât ăia care-a luat-o pă ulei citează dân manuale dă istorie?!
Tonu', bre! Tonu' face muzichia... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Mar Sept 21, 2010 8:35 pm

ENKI a scris:

Pai... atunci, cum sa zic, Delta e doctor, aproape de comunitatea academica, asa ca daca zice despre iubitul tau ca e bondoc, chel si cracanat s-ar putea sa cam aiba dreptate. vesel laugh

Pai, atata timp cat ii spune si lui acele lucruri (folosind aceleasi expresii politically correct si cu aceeasi convingere Very Happy), ce probleme sa am cu el? Very Happy Laughing veselie

Eh, nu e vorba numai de mandrie nationala, ci de ceea ce am mai scris p-aci: cine stapaneste prezentul, stapaneste trecutul, iar cine stapaneste trecutul, stapaneste viitorul. vesel

Si ce interes ar avea sa'si aleaga tocmai Sumerul? confused

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Mar Sept 21, 2010 8:38 pm

Live a scris:
RocketQu33n a scris:
Scuze ca'mi dau si eu doar asa cu parerea Laughing, dar chiar conteaza pentru altceva decat, poate, pentru sentimentul de mandrie (nationala) unde a inceput civilizatia umana cand daca te plimbi in ziua de azi acolo vezi niste oameni care traiesc in corturi sau case de chirpici, in alte locuri existand zgarie-nori? Very Happy
E, sigur că nu contează, Rocket! Contează, de exemplu, dacă Iisus a fost sau nu evreu? Just asking... Surprised

Nu ca nu's nationalista, nici macar sionista. veselie
Pai uite ca n'a contat nici cand erau 100% convinsi (intre timp au aparut consumatorii de teorii conspirationiste Very Happy), ca doar tot i'au ars adeptii lui pe rug. Very Happy Acums serios: pentru un evreu religios (d'ala cu perciuni si imbracat in negru) chiar nu conteaza Iisus, nici macar pentru simplul fapt ca a fost evreu.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  delta Mar Sept 21, 2010 8:53 pm

ENKI a scris:Pai... atunci, cum sa zic, Delta e doctor, aproape de comunitatea academica, asa ca daca zice despre iubitul tau ca e bondoc, chel si cracanat s-ar putea sa cam aiba dreptate. vesel laugh
Păi, yo am constata doar că-i chel, în afară de faptul că-i tuciuriu și scund. Da' nu sunt sigur dacă e și crăcănat... cel puțin din respectivele poze nu reieșea acest detaliu. laugh
Bondoc nu părea la prima vedere, dar e în direcția corespunzătoare. Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Mar Sept 21, 2010 9:35 pm

Dracu' gol a scris:
Live a scris:
Dracu' gol a scris:
Ce făcuşi, bre? O luaşi pă ulei? raset
Di ci, bre, zici aşa? Dăcât ăia care-a luat-o pă ulei citează dân manuale dă istorie?!
Tonu', bre! Tonu' face muzichia... raset
Da' să vezi semiton(t)u' cât ie dă tare! bine

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Mar Sept 21, 2010 9:37 pm

RocketQu33n a scris:

Nu ca nu's nationalista, nici macar sionista. veselie
Pai uite ca n'a contat nici cand erau 100% convinsi (intre timp au aparut consumatorii de teorii conspirationiste Very Happy), ca doar tot i'au ars adeptii lui pe rug. Very Happy Acums serios: pentru un evreu religios (d'ala cu perciuni si imbracat in negru) chiar nu conteaza Iisus, nici macar pentru simplul fapt ca a fost evreu.
E, dacă nu eşti nici măcar sionistă, e bine! Laughing bine

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Mier Sept 22, 2010 10:51 am

Live a scris:
E, dacă nu eşti nici măcar sionistă, e bine! Laughing bine

Pai, sionistii au construit Israelul, de ce'ar fi cineva suparat pe ei - exceptand cazul in care acel cineva stie altceva "mai" adevarat. suspect Very Happy
Adica tu te'ai supara daca romanii din diaspora s'ar intoarce si ar face investitii, ar construi Romanica de la zero? Si, eventual, chiar ar arata celelalte parti ale tarii, care nu includ scandaluri cu tigani, boli venerice, proxenetism samd? Vezi, ce frumos arata realitatea, cand iti imaginezi aceleasi chestii, dar cu oameni "de'ai tai"? Very Happy

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Mier Sept 22, 2010 12:00 pm

RocketQu33n a scris:
Live a scris:
E, dacă nu eşti nici măcar sionistă, e bine! Laughing bine

Pai, sionistii au construit Israelul, de ce'ar fi cineva suparat pe ei - exceptand cazul in care acel cineva stie altceva "mai" adevarat. suspect Very Happy
Adica tu te'ai supara daca romanii din diaspora s'ar intoarce si ar face investitii, ar construi Romanica de la zero? Si, eventual, chiar ar arata celelalte parti ale tarii, care nu includ scandaluri cu tigani, boli venerice, proxenetism samd? Vezi, ce frumos arata realitatea, cand iti imaginezi aceleasi chestii, dar cu oameni "de'ai tai"? Very Happy
Da.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Mier Sept 22, 2010 1:30 pm

RocketQu33n a scris:
Live a scris:
E, dacă nu eşti nici măcar sionistă, e bine! Laughing bine

Pai, sionistii au construit Israelul, de ce'ar fi cineva suparat pe ei - exceptand cazul in care acel cineva stie altceva "mai" adevarat. suspect Very Happy
Adica tu te'ai supara daca romanii din diaspora s'ar intoarce si ar face investitii, ar construi Romanica de la zero? Si, eventual, chiar ar arata celelalte parti ale tarii, care nu includ scandaluri cu tigani, boli venerice, proxenetism samd? Vezi, ce frumos arata realitatea, cand iti imaginezi aceleasi chestii, dar cu oameni "de'ai tai"? Very Happy
Si daca as indrazni a presupune, pe baza a ceva mai mult sau mai putin adevarat - depinde de pe ce parte a baricadei privesti, ca sionistii l-au adus la putere pe Hitler si ca au epurat populatiile evreiesti, trecandu-le prin lagarele de concentrare, pentru ca mai apoi sa constriasca Statul Israel, cu cetateni detinatori ai unei "origini sanatoase", oare as fi catalogat drept antisemit?! scratch laugh laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Mier Sept 22, 2010 1:31 pm

delta a scris:
ENKI a scris:Pai... atunci, cum sa zic, Delta e doctor, aproape de comunitatea academica, asa ca daca zice despre iubitul tau ca e bondoc, chel si cracanat s-ar putea sa cam aiba dreptate. vesel laugh
Păi, yo am constata doar că-i chel, în afară de faptul că-i tuciuriu și scund. Da' nu sunt sigur dacă e și crăcănat... cel puțin din respectivele poze nu reieșea acest detaliu. laugh
Bondoc nu părea la prima vedere, dar e în direcția corespunzătoare. Laughing
Scuze, Delta, devine clar ca am inceput sa ma ramolesc, de vreme ce ma lasa memoria-mi de elefant. Embarassed laugh


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mier Sept 22, 2010 1:39 pm, editata de 1 ori
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Mier Sept 22, 2010 1:39 pm

RocketQu33n a scris:
ENKI a scris:

Pai... atunci, cum sa zic, Delta e doctor, aproape de comunitatea academica, asa ca daca zice despre iubitul tau ca e bondoc, chel si cracanat s-ar putea sa cam aiba dreptate. vesel laugh

Pai, atata timp cat ii spune si lui acele lucruri (folosind aceleasi expresii politically correct si cu aceeasi convingere Very Happy), ce probleme sa am cu el? Very Happy Laughing veselie

Eh, nu e vorba numai de mandrie nationala, ci de ceea ce am mai scris p-aci: cine stapaneste prezentul, stapaneste trecutul, iar cine stapaneste trecutul, stapaneste viitorul. vesel

Si ce interes ar avea sa'si aleaga tocmai Sumerul? confused
De ce Sumer?!
1. Pentru ca a fost o civilizatie infloritoare, chiar daca numai mimetica, o "clona" a unei alte civilizatii, mult anterioara, dezvoltata pe... Mures. (a se observa anagrama Mures = Sumer).
2. Pentru ca ofera genealogie "fireasca" si intaietate in toate cele cuiva, nu spui cui, sa nu ma cataloghezi drept antisemit. vesel laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Mier Sept 22, 2010 5:19 pm

ENKI a scris:
RocketQu33n a scris:
Live a scris:
E, dacă nu eşti nici măcar sionistă, e bine! Laughing bine

Pai, sionistii au construit Israelul, de ce'ar fi cineva suparat pe ei - exceptand cazul in care acel cineva stie altceva "mai" adevarat. suspect Very Happy
Adica tu te'ai supara daca romanii din diaspora s'ar intoarce si ar face investitii, ar construi Romanica de la zero? Si, eventual, chiar ar arata celelalte parti ale tarii, care nu includ scandaluri cu tigani, boli venerice, proxenetism samd? Vezi, ce frumos arata realitatea, cand iti imaginezi aceleasi chestii, dar cu oameni "de'ai tai"? Very Happy
Si daca as indrazni a presupune, pe baza a ceva mai mult sau mai putin adevarat - depinde de pe ce parte a baricadei privesti, ca sionistii l-au adus la putere pe Hitler si ca au epurat populatiile evreiesti, trecandu-le prin lagarele de concentrare, pentru ca mai apoi sa constriasca Statul Israel, cu cetateni detinatori ai unei "origini sanatoase", oare as fi catalogat drept antisemit?! scratch laugh laugh

Nu comentez decat ca Leonazi si mishelu' sunt antisionisti, dar in niciun caz antisemiti. vesel laugh

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  RocketQu33n Mier Sept 22, 2010 5:24 pm

ENKI a scris:

De ce Sumer?!
chiar daca numai mimetica, o "clona" a unei alte civilizatii, mult anterioara, dezvoltata pe... Mures.

Dovezi in acest sens fiind...?

(a se observa anagrama Mures = Sumer).

Ete fleosc! Si un englez a spus ca daca inmultesti raza unei cabine telefonice britanice cu nu-stiu-cat vei obtine exact distanta de la Pamant la Luna! Laughing

2. Pentru ca ofera genealogie "fireasca" si intaietate in toate cele cuiva, nu spui cui, sa nu ma cataloghezi drept antisemit. vesel laugh

Sa NU piara rasistii daca i'am auzit vreodata pe evrei laudandu'se cu asa ceva! Shocked Dar poate ca outsider'ii au mai multe informatii - si evident, "mai" adevarate. Very Happy

Uite, mai demult vazusem o emisiune pe National Geographic, parca, despre Moise si cum i'a scapat pe evrei de sclavie. Cum este si corect, au existat arheologi pro si contra dovezilor. Spre exemplu, una dintre dovezile conform careia evreii ar fi trecut Marea pe jos (nu cea Rosie, aceea e o traducere gresita din Biblie) o constituia o sabie/sulita gasita undeva pe fund. Pentru mine, chiar daca vreau sa cred ca e adevarat ce scrie in Vechiul Testament, nu este suficienta acea sabie/sulita, intelegi? Smile

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Anahoret Mier Sept 22, 2010 7:27 pm

RocketQu33n a scris:Pentru mine, chiar daca vreau sa cred ca e adevarat ce scrie in Vechiul Testament, nu este suficienta acea sabie/sulita, intelegi? Smile
Racheţică, dacă ceea ce ai spus este şi ceea ce crezi... începi să-mi placi din ce în ce mai mult! bine
Mă uit la tie, mă uit la fi-miu, mai am câteva cunoştinţe din generaţia voastră... se pare că specia umană nu va pieri odată cu generaţia mea!
lol!
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Mier Sept 22, 2010 7:39 pm

RocketQu33n a scris:
ENKI a scris:

De ce Sumer?!
chiar daca numai mimetica, o "clona" a unei alte civilizatii, mult anterioara, dezvoltata pe... Mures.

Dovezi in acest sens fiind...?

(a se observa anagrama Mures = Sumer).

Ete fleosc! Si un englez a spus ca daca inmultesti raza unei cabine telefonice britanice cu nu-stiu-cat vei obtine exact distanta de la Pamant la Luna! Laughing

2. Pentru ca ofera genealogie "fireasca" si intaietate in toate cele cuiva, nu spui cui, sa nu ma cataloghezi drept antisemit. vesel laugh

Sa NU piara rasistii daca i'am auzit vreodata pe evrei laudandu'se cu asa ceva! Shocked Dar poate ca outsider'ii au mai multe informatii - si evident, "mai" adevarate. Very Happy

Uite, mai demult vazusem o emisiune pe National Geographic, parca, despre Moise si cum i'a scapat pe evrei de sclavie. Cum este si corect, au existat arheologi pro si contra dovezilor. Spre exemplu, una dintre dovezile conform careia evreii ar fi trecut Marea pe jos (nu cea Rosie, aceea e o traducere gresita din Biblie) o constituia o sabie/sulita gasita undeva pe fund. Pentru mine, chiar daca vreau sa cred ca e adevarat ce scrie in Vechiul Testament, nu este suficienta acea sabie/sulita, intelegi? Smile

Dovezi sunt nenumarate, dar cea mai elocventa este legata de Tablitele de la Tartaria - cea mai veche scriere din lume, cu aproape 2000 de ani inainte de Sumer. Uite si o stire recenta, de numai 4 zile:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu subestima anagramele, pentru ca in trecut putini stiau Carte, iar anagramarea era un mod facil de a ascunde anumite taine, pentru numeroasa prostime muncitoare, ceea ce incepe sa devina valabil si astazi. vesel
Ce, anagrama Havila = Vlahia ti se pare intamplatoare? laugh

In ceea ce-l priveste pe Moise, zic numa' ca nu stiu cum se pronunta el in limba celor ce il revendica, dar banuiesc ca foarte aproape de Moş, ceea ce da un sens logic in limba... romana. vesel Poate ca al vostru a fost, de fapt, o clona, legat fiind de un Sinai simplu, in vreme ce Moşul Adevarat s-a intalnit cu Dumnezeu la SinaiA. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Anahoret Mier Sept 22, 2010 8:05 pm

Se înţelege că aş fi în extaz să aflu că Dacia a fost buricul lumii... însă mi-ar plăcea să pipăi nişte dovezi mai concrete.

Tăbliţele de la Tărtăria sunt cu dus şi întors. Spre exemplu nu pot fi datate cu carbon pentru că proful le-a ars ca să le citească mai bine.

Chestia cu anagramele nu ţine, oricât de mult mi-ar plăcea să le consider adevărate.
În primul rând o anagramă este valabilă în domeniul semantic în care a fost concepută. Nu sunt sigur că se poate pune un semn "=" semantic între Sumer şi Mureş de acum şi Sumer şi Mureş de acum câteva mii de ani în urmă (strict semantic şi semiotic). Spre exemplu luăm cuvântul prost care în vechime desemna omul de rând (omul de pe stradă cum zic acum prompteriştii) iar acum prost desemnează omul fără educaţie sau omul cu un intelect sub limita medie.

Este ca şi cum ai găsi nu ştiu ce dimensiune a piramidei lui Keops în inch care, înmulţită cu nu ştiu cât dă distanţa în kilometri de la Pâmânt la Soare. Deci avem două măsuri actuale diferite (inch şi km) care nu au nimic în comun cu sistemul de măsurare din vremea lui Keops. Însă noi găsim legături...
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

istorie - Pagina 6 Empty Re: istorie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 17 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum