SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Triunghiul dramatic

3 participanți

In jos

Triunghiul dramatic Empty Triunghiul dramatic

Mesaj  Vizitato Lun Apr 12, 2010 9:12 am

Pentru ca am pomenit de el pe thread-ul dedicat forumului irealitatea, trebuie mentzionat faptul ca triunghiul dramatic al lui Stephen Karpman (Persecutorul, Salvatorul si Victima) reprezinta un joc inconstient si manipulativ . Este foarte posibil ca unii sa speculeze , in mod cat se poate de constient, efectele acestui joc in mediul virtual Laughing Am sesizat in timp aceeasi schema comportamentala atat in forumul A1 cat si in forumul irealitatea.

Un articol interesant insa cam lung este aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mi-am permis sa extrag cateva idei din context ,referitoare la psihologia "Salvatorului necerut" Laughing Nu cred ca cineva d'aici sa nu fi intalnit prin virtual, macar o data, vreun salvator din asta, agasant Laughing


Poziţia de salvator necinstit este una de superioritate in triunghiul dramei al lui Karpman, şi de fapt reprezintă un rol de agresor mascat. Dacă refuzi ajutorul necerut, de cele mai multe ori rişti să vezi agresorul real (cade masca). Prin jucarea rolului de Salvator Necerut ori necinstit (vezi, te-am salvat, acum e timpul sa ma rasplatesti), un individ caută să câştige în mod forţat recunoaşterea celor din jur (şi chiar afecţiune, dragoste). Rolul de salvator necerut este un joc patologic în infinite forme. In capcana salvatorilor necinstiti intră oamenii naivi şi goi afectiv, care au nevoie de dragoste. După ce Salvatorul necerut si-a convins victima de loialitatea sa, este creat terenul propice pentru agresiune (Salvatorul devine Agresor, şi poate agresa cu lovituri sub centură, greu de parat, pentru că victima naivă, deja îşi iubeşte agresorul, crezând ca jocurile sale manipulative sunt expresia dragostei autentice).

Compulsia de a juca Salvatorul Necerut, vine parte din copilarie (copilul ignorat sau care nu a primit recunoastere si apreciere decide "ma vedeţi, exist, sunt şi eu bun la ceva si daca nu vreti sa ma vedeti, va oblig, oferindu-va ajutor necerut"), si parte prin invatare, model parental, program, "iata cum se obtine atentie si recunoastere daca vrei neaparat". De aceea consider ca acesti "copii bătrâni" nu trebuie văzuţi ca adulti, pentru că vârsta lor emoţională posibil sa fie undeva între 3-5 ani. A-i vedea ca şi când ar fi adulţi, nu produce decât frustrare. Unii sunt atât de goi afectiv, încât nu mai pot fi mulţumiţi ori consolaţi (mai ales cei dependenţi de jocuri, care comută în "ha, ha, te-am păcălit să mă iubeşti" ori agreseaza in diverse forme dupa ce le e satisfacuta nevoia de atentie).

Daca sunteti victima parazitarii, incercati sa constientizati ce vi se face si sa va construiti un scut (nu rezonati emotional cu ceea ce spune cel care paraziteaza), reduceti dialogul la minimum necesar si parasiti camera ori de cate ori puteti. Uneori, in situatia cand vampirul emoţional mai are o urma de onestitate in el, un mesaj de speranta, de incurajare, o mangaiere, e bine venit (in orice caz, nu incercati sa provocati, atitudinea neutra este de preferat). Insa aveti grija pentru ca e un joc (nevoile emotionale pot fi sincere, insa modalitatea de a le satisface plus "bonusurile" oferite sunt necinstite), care include o pacaleala, dupa ce vampirul a obtinut simpatia si compasiunea voastra, va dori mai mult, de exemplu sa deveniti clona sa (transfer de personalitate). Aici trebuie sa va opriti. Jocul poate fi reluat la nesfarsit, pentru ca acesti oameni nu sunt constienti de traumele lor. Asa ca ramane la alegerea fiecaruia ce decide sa faca functie de cat de toxic e jucatorul (ce mesaj incearca sa transmita de fapt).
A intra in jocurile care fac parte din fenomenul parazitarii, inseamna pe termen lung contaminare, intoxicare si preluarea intregii sau a unei parti din patologia vampirului emotional.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Pentagonu' astmatic...

Mesaj  Dracu' gol Lun Noi 18, 2013 1:41 pm

...al celor mai întîlnite regrete ale celor aflaţi pe patul de moarte... raset 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Re: Triunghiul dramatic

Mesaj  ENKI Sam Mar 04, 2017 2:02 pm

Nu prea inteleg, masculul asta feroce si-a linistit definitiv nevoia de cautare a opusului intr-o femeie?!  oaie

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

+

Vasile Paun
2 Martie ·


Te invit să contempli planșa atașată și această nouă distincție:
a. Într-o relație romantică te identifici cu sexul tău si, mai ales, cu rolurile dezvoltate de personalitatea sexului tău ...
La acest nivel de frecvență, te miști în triunghiul victimă – agresor – salvator și consideri că sexul opus este în exteriorul tău ...
Nevoia ta de unificare interioară se manifestă doar ca atracție față de sexul opus ...

b. Într-o relație conștientă identitatea trece de la corpul exterior la armonia interioară ...
La acest nivel conștientizezi că Spiritul este neutru (lipsit de sex), că Sufletul este androgin (deopotrivă masculin și feminin) și Corpul este sexuat și polarizat (masculin sau feminin) ...
Acum înțelegi că sexul opus este, de fapt, esența ta interioară (ca bărbat, am înțeles că esența mea este feminină) ...
Nevoia ta de unificare interioară (androgină) are ca prim pas descoperirea și integrarea propriei esențe ... asta conduce la o interiorizare a relației ...
Când ai vibrația stării de libertate nevoia de căutare a opusului în exterior începe să se liniștească ...

Călătoria ... Continuă!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Re: Triunghiul dramatic

Mesaj  baso Sam Mar 04, 2017 3:31 pm

Pe gurul asta, fost ofiter SRI, cum l-ai gasit ? suspect

Am integrat pana acum experiente de: tanchist > inginer> analist(de stat major)> ofiter de informatii> profesor> consultant> coach> mentor> orator>
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Inteleg ca exista si un Institut de Hermetica si Ezoterism  scratch
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Re: Triunghiul dramatic

Mesaj  ENKI Sam Mar 04, 2017 4:11 pm

baso a scris:Pe gurul asta, fost ofiter SRI, cum l-ai gasit ? suspect

Am integrat pana acum experiente de: tanchist > inginer> analist(de stat major)> ofiter de informatii> profesor> consultant> coach> mentor> orator>
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Inteleg ca exista si un Institut de Hermetica si Ezoterism  scratch
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cred ca pe Youtube, recomandat de site. N-am urmarit emisiunea recomadata, dar i-am cautat feisbucu' si asa am dat de el. Are o multime de prieteni virtuali, printre care multe, foarte multe celebritati. Laughing
Parca am mai postat ceva de pe pagina lui, pe undeva pe la Craciun sau 1 decembrie. scratch

UPDATE. La 1 Decembrie, am postat pe 29 noiembrie, data in care am si dat peste el. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Sam Mar 04, 2017 4:14 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare cu update)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Re: Triunghiul dramatic

Mesaj  baso Sam Mar 04, 2017 6:14 pm

Probabil ca ofiterasul de informatii s-a initiat in ezoterisme si zamolxisme inca de cand era cadru activ al SRI. Nici n-as crede ca a taiat orice legatura cu serviciul secret care i-a fost muma si tatuca laugh Adica e imposibil de crezut ca propaganada securist-basista nu s-a inspirat mult si de la secta lui Bivolaru, urinoterapia fiind la loc de cinste, printre altele laugh Ceea ce ar explica si atmosfera de ospiciu creata in Romania.


Ultima editare efectuata de catre baso in Sam Mar 04, 2017 6:53 pm, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Re: Triunghiul dramatic

Mesaj  baso Sam Mar 04, 2017 6:52 pm

Inteleg ca in triunghiul dramatic (al lui Karpman), acest ofiteras SRI, ajuns la un inalt nivel de spiritualitate, a fost antrenat (poate inclusiv pe la rusi)sa devina inlocuitor de Guru Bivolaru, un fel de Osho pt. tefelisti si o gramada de celebritati. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Re: Triunghiul dramatic

Mesaj  ENKI Sam Mar 04, 2017 7:29 pm

baso a scris:Probabil ca ofiterasul de informatii s-a initiat in ezoterisme si zamolxisme inca de cand era cadru activ al SRI. Nici n-as crede ca a taiat orice legatura cu serviciul secret care i-a fost muma si tatuca laugh Adica e imposibil de crezut ca propaganada securist-basista nu s-a inspirat mult si de la secta lui Bivolaru, urinoterapia fiind la loc de cinste, printre altele laugh Ceea ce ar explica si atmosfera de ospiciu creata in Romania.
Ieri am dat cu totul intamplator peste un alt securist metamorfozat in dac. Pe tip il cunosc de prin 94, fiind coleg de facultate cu verisoara sotiei, cea de care am mai povestit, in plus fiind casatorit cu o colega de camera de camin, tot a nevestei. Imediat dupa terminarea facultatii s-a angajat la SRI, iar din 97 sau 98 a fost transferat la Dialog, devenit catre zilelele noastre Orange. Ne-am intalnit sporadic, pe la chefuri, pana prin 2005-2006, dupa care rar am mai auzit cate ceva despre el, mutandu-se intr-o comuna din apropierea Brasovului, unde si-ar fi construit o casa taraneasca, fara cuie, vegani* devenind ei intre timp. In fine, cum spuneam, ieri am dat fara sa vreau peste pagina lui de feisbuc, constatand ca a devenit dac, asa ca n-ar fi exclus sa existe vreo divizie a securistilor daci. veselie

Fotografia de profil din 15 ianuarie 2017:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Metamorfoza omului s-a produs rapid, parca la ordin, intrucat in august 2016 avea o alta poza de profil, in care arata asa cum il stiam de cand l-am cunoscut. vesel

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


*Tot ieri am citit pe feisbuc ca, in limba daca, vegan ar insemna vanator prost. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Re: Triunghiul dramatic

Mesaj  baso Sam Mar 04, 2017 9:24 pm

ENKI a scris: Ne-am intalnit sporadic, pe la chefuri, pana prin 2005-2006, dupa care rar am mai auzit cate ceva despre el, mutandu-se intr-o comuna din apropierea Brasovului, unde si-ar fi construit o casa taraneasca, fara cuie, vegani* devenind ei intre timp.

Care e explicatia cu interzisul cuielor in casele veganilor ? scratch

ENKI a scris: In fine, cum spuneam, ieri am dat fara sa vreau peste pagina lui de feisbuc, constatand ca a devenit dac, asa ca n-ar fi exclus sa existe vreo divizie a securistilor daci. veselie


Si Yo cred ca au specializari pe domenii de dileala, fiind apoi infiltrati in comunitatile de sandilai raset


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Re: Triunghiul dramatic

Mesaj  ENKI Dum Mar 05, 2017 8:14 am

baso a scris:
ENKI a scris: Ne-am intalnit sporadic, pe la chefuri, pana prin 2005-2006, dupa care rar am mai auzit cate ceva despre el, mutandu-se intr-o comuna din apropierea Brasovului, unde si-ar fi construit o casa taraneasca, fara cuie, vegani* devenind ei intre timp.

Care e explicatia cu interzisul cuielor in casele veganilor ? scratch

ENKI a scris:  In fine, cum spuneam, ieri am dat fara sa vreau peste pagina lui de feisbuc, constatand ca a devenit dac, asa ca n-ar fi exclus sa existe vreo divizie a securistilor daci. veselie


Si Yo cred ca au specializari pe domenii de dileala, fiind apoi infiltrati in comunitatile de sandilai  raset

Nu stiu daca exista o legatura directa intre veganism si absenta cuielor, dar oamenii, din cate am auzit, au inceput mai intai cu radiestezie si vegetarianism (cei care mi-au povestit nu stiau nici ei exact), dupa care au trecut la proiectul "casa fara cuie" si abia apoi la veganism. In plus, ceva ce n-am mai auzit, toate plantele din gradina si curte, inclusiv iarba folosita pe post de gazon, trebuiau sa fie nu numai de provenienta romaneasca, ci chiar din Tara Barsei. Shocked
Pare destul de verosimil ca reusita infiltrarii printre nebuni sa depinda in mod direct de gradul de nebunie atins de cel aflat in misiune. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Re: Triunghiul dramatic

Mesaj  baso Dum Mar 05, 2017 11:10 am

ENKI a scris:
Pare destul de verosimil ca reusita infiltrarii printre nebuni sa depinda in mod direct de gradul de nebunie atins de cel aflat in misiune. Laughing

Probabil ca, in epoca Basescu, seful Coldea a stimulat implementarea si dezvoltarea acestor operatiuni speciale de infiltrare, in scop de imbecilizare, manipulare, propaganda, dominare. Evident, nu le-o fi fost greu sa racoleze tot felul psihopati si sociopati. Intr-un haos informational, oamenii sunt mult mai usor de indobitocit, astfel incat securistii, care se sfarteca acum  intre ei, sa-si conserve privilegiile dupa ce echipa castigatoare ajunge la butoane.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Desi n-am citit intreaga scrisoare a lui Bogdan Temesan,invocata de Cristoiu, finalul ei aduce o oda gretoasa unei judecatoare cu probleme psihice evidente.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Triunghiul dramatic Empty Re: Triunghiul dramatic

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum