SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ne asculta SRI

+2
baso
aurora
6 participanți

In jos

Ne asculta SRI Empty Ne asculta SRI

Mesaj  aurora Mar Apr 19, 2011 4:45 pm

în ce scop ne sunt ascultate telefoanele? :-\


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Că unora dintre semenii noştrii le sunt ascultate convorbirile, este un fapt de notorietate.
Când se întâmplă ca acest lucru să fie mult prea evident,
este firesc să ne punem întrebarea dacă viaţa noastră care nu este publică,
poate fi manipulată prin deţinerea unor informaţii strict personale.
O întâmplare banală naşte un semn de întrebare asupra activităţii unei companii telefonice de prestigiu.


Pe data de 18 aprilie 2011, la orele dimineţii am achiziţionat de la un shop Vodafone
o cartelă telefonică cu numărul de utilizare 0737-062630.
Pe parcursul zilei am efectuat mai multe convorbiri telefonice,
intrând în legătură cu persoane din mai multe domenii.
Toate aceste convorbiri au fost efectuate sub efectul puternicei impresii
că firma de telefonie mobilă Vodafone îmi asigură confidenţialitatea acestora.

În jurul orelor 19.00 am primit însă un mesaj din partea acestei firme,
prin care eram anunţat că accesul la reţeaua Vodafone a fost blocat,
din cauza faptului că serviciile firmei sunt destinate exclusiv pentru nevoi proprii
şi nu cu scopul de a obţine profit. Iată conţinutul integral al acestui mesaj halucinant :
„Accesul la reţeaua Vodafone a fost blocat.
Serviciile Vodafone sunt destinate utilizării exclusiv pentru nevoi proprii şi nu cu scopul de a obţine profit.”
?!?
Cu alte cuvinte, firma Vodafone a constatat că utilizez serviciile sale în scopul de a obţine profit
şi nu pentru nevoi proprii, în consecinţă blocând accesul la acestea!
Rezultă de aici, faptul că CINEVA de la Vodafone mi-a ascultat convorbirile
şi a constatat că eu utilizam serviciile furnizate pentru a obţine profit!
Altfel de unde ar fi ştiut că le utilizez pentru obţinerea unui profit dacă nu ar fi ascultat aceste convorbiri?

În realitate, nu m-am preocupat să obţin niciun profit din convorbirile mele,
ci pur şi simplu am comunicat cu diverse persoane publice sau particulare.
Ceea ce este însă halucinant, este faptul că s-au ascultat aceste convorbiri,
încălcându-se prevederile constituţionale şi păşindu-se automat pe tărâm penal.

Pentru a debloca telefonul m-am adresat operatorului de serviciu de la Vodafone,
domnul Bogdan Drăgan, care mi-a explicat că de fapt ar fi de vină un anumit calculator,
care aşa ar fi interpretat el că eu mă ocup de obţinerea unui profit şi nu de nevoile proprii.
Deoarece această situaţie este fără precedent şi în esenţa ei extrem de periculoasă
pentru libertatea de exprimare a cetăţeanului,
solicit companiei Vodafone să emită un comunicat de presă în care să explice
cu argumente pertinente apariţia acestui mesaj,
care dovedeşte că toate convorbirile mele din data de 18 aprilie 2011, au fost ascultate.

Solicit companiei să precizeze dacă există un protocol de colaborare cu Serviciul Român de Informaţii,
pentru ascultarea telefoanelor unor jurnalişti.
Menţionez că în convorbirile purtate pe data de 18 aprilie 2011 cu anumite persoane
mi-am declinat identitatea şi profesiunea.
De asemenea solicit companiei Vodafone,
adresarea unor scuze publice pentru intervalul de timp - circa o oră! – în care accesul meu
ca utilizator la reţea a fost blocat.
Păstrez pe telefon ca probă mesajul primit.
Întâmplarea lasă în urmă o întrebare: în ce scop ne sunt ascultate telefoanele?
aurora
aurora
a învățat principalele servicii de pe net
a învățat principalele servicii de pe net

Mesaje : 1228
Data de inscriere : 06/07/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  baso Mar Apr 19, 2011 5:16 pm

aurora a scris:în ce scop ne sunt ascultate telefoanele? :-\


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


„Accesul la reţeaua Vodafone a fost blocat.
Serviciile Vodafone sunt destinate utilizării exclusiv pentru nevoi proprii şi nu cu scopul de a obţine profit.”
?!?

Initzial, am crezut ca ti s-a intamplat tie. Nu mi-am dat seama ca era un link funny [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si n-ai pus quote sau ghilimele funny

Evident ca explicatia aia este o cretinatate . Am primit zeci de telefoane de la banci, firme de asigurari, etc. care m-au sunat in scop de racolare clienti laugh In plus, un telefon de serviciu sau personal poate fi folosit inclusiv in scop de afaceri, fiind aberant ca o companie de telefonie sa interzica asa ceva . Probabil ca jurnalistul Teodor Seran, autorul articolului, o fi fluierat ceva in biserica de i-au bagat , ca atentionare, mesajul respectiv laugh
Faptul ca se asculta telefoanele , pot sa-l confirm si eu. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty hahah

Mesaj  Vasile Mar Apr 19, 2011 5:22 pm

baso a scris:
aurora a scris:în ce scop ne sunt ascultate telefoanele? :-\


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


„Accesul la reţeaua Vodafone a fost blocat.
Serviciile Vodafone sunt destinate utilizării exclusiv pentru nevoi proprii şi nu cu scopul de a obţine profit.”
?!?

Initzial, am crezut ca ti s-a intamplat tie. Nu mi-am dat seama ca era un link funny [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si n-ai pus quote sau ghilimele funny

Evident ca explicatia aia este o cretinatate . Am primit zeci de telefoane de la banci, firme de asigurari, etc. care m-au sunat in scop de racolare clienti laugh In plus, un telefon de serviciu sau personal poate fi folosit inclusiv in scop de afaceri, fiind aberant ca o companie de telefonie sa interzica asa ceva . Probabil ca jurnalistul Teodor Seran, autorul articolului, o fi fluierat ceva in biserica de i-au bagat , ca atentionare, mesajul respectiv laugh
Faptul ca se asculta telefoanele , pot sa-l confirm si eu. laugh
de data asta sunt de acord cu matale . Acum cativa ( multi ) ani , aveam un amic ( sau amica ) la departamentul juridic al unei firme de telefonie mobila ( nu spui care ) . Eh , mi-a spus ca politistul care aducea mandatele de ascultare , venea cu ele "in alb" si le completa la fata locului .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  baso Mar Apr 19, 2011 5:31 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Problema este ca legea respectiva nu autorizeaza (sau cel putin nu am priceput eu asta) si inregistrarea contzinutului convorbirilor telefonice. Pe de alta parte, la ce mama ma-sii ar putea ajuta "să stocheze timp de şase luni numărul de telefon al apelantului şi al celui care a fost apelat, adresa abonatului, locaţia celui care este apelat, când a fost făcut apelul şi cât durează convorbirea telefonică" daca nu cunosti si continutul convorbirii ? funny

''Noi am ales perioada minimă de şase luni. Alte ţări europene au extins perioada de stocare a datelor la 12 sau 16 luni. (...) Nu e vorba de interceptare, ci de reţinerea informaţiilor de trafic'', a declarat Zsolt Nagy, fost ministru al Comunicaţiilor şi Tehnologiei Informaţiilor.
laugh laugh laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  Anahoret Mar Apr 19, 2011 7:04 pm

baso a scris: Pe de alta parte, la ce mama ma-sii ar putea ajuta "să stocheze timp de şase luni numărul de telefon al apelantului şi al celui care a fost apelat, adresa abonatului, locaţia celui care este apelat, când a fost făcut apelul şi cât durează convorbirea telefonică" daca nu cunosti si continutul convorbirii ? funny
Din câte am înţeles, se stochează totul, la grămadă, iar la o adică te "saltă" după cuvinte-cheie. Dacă, într-o anumită perioadă, ai vorbit cu cineva, de mai multe ori, fiindcă voiai să cumperi nişte brânză, iar în acelaşi timp nişte tipi traficau oareşce căriuia îi spuneau tot "brânză" ai destule şanse să te vadă rudele la televizor, în primetime. laugh
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty nu ne asculta decat cu mandat

Mesaj  Vasile Mar Apr 19, 2011 7:10 pm

Anahoret a scris:
baso a scris: Pe de alta parte, la ce mama ma-sii ar putea ajuta "să stocheze timp de şase luni numărul de telefon al apelantului şi al celui care a fost apelat, adresa abonatului, locaţia celui care este apelat, când a fost făcut apelul şi cât durează convorbirea telefonică" daca nu cunosti si continutul convorbirii ? funny
Din câte am înţeles, se stochează totul, la grămadă, iar la o adică te "saltă" după cuvinte-cheie. Dacă, într-o anumită perioadă, ai vorbit cu cineva, de mai multe ori, fiindcă voiai să cumperi nişte brânză, iar în acelaşi timp nişte tipi traficau oareşce căriuia îi spuneau tot "brânză" ai destule şanse să te vadă rudele la televizor, în primetime. laugh

cel putin teoretic . Mai mult , procurorul nu are dreptul sa ceara inregistrari retroactiv , adica poti fi ascultat doar dupa momentul in care un judecator aproba un mandat de ascultare .Posibil sa nu se respecte legea , dar legea romaneasca spune bine .


Ultima editare efectuata de catre Vasile in Mar Apr 19, 2011 7:21 pm, editata de 1 ori

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  Anahoret Mar Apr 19, 2011 7:15 pm

Vasile a scris:cel putin teoretic.
bine
Nicăieri în lume ascultările nu se fac în totalitate în deplina respectare a legii (a se vedea ultracunoscutul scandal Watergate). Evident, în ţările unde justiţia mai are oarece aparenţă de normalitate, ceea ce s-a ascultat înainte, nu poate fi folosit ca porbă în instanţă.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  delta Mar Apr 19, 2011 7:26 pm

Vasile a scris:... procurorul nu are dreptul sa ceara inregistrari retroactiv...
Cum draq să-ți mai înregistreze convorbirile care au avut loc în trecut? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty rauvoitorule

Mesaj  Vasile Mar Apr 19, 2011 7:33 pm

delta a scris:
Vasile a scris:... procurorul nu are dreptul sa ceara inregistrari retroactiv...
Cum draq să-ți mai înregistreze convorbirile care au avut loc în trecut? Laughing
in alte tari inregistrarile exista si pot fi cerute inregistrari vechi .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  delta Mar Apr 19, 2011 7:53 pm

Vasile a scris:
delta a scris:
Vasile a scris:... procurorul nu are dreptul sa ceara inregistrari retroactiv...
Cum draq să-ți mai înregistreze convorbirile care au avut loc în trecut? Laughing
in alte tari inregistrarile exista si pot fi cerute inregistrari vechi .
Păi, asta poate însemna și faptul că totul este înregistrat continuu... ceea ce totuși pare puțin cam exagerat.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  Anahoret Mar Apr 19, 2011 7:57 pm

delta a scris:Cum draq să-ți mai înregistreze convorbirile care au avut loc în trecut? Laughing
Prin antedatarea mandatului. Şi ceea ce s-a ascultat fără mandat (ilegal), devine, [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] pufff!, legal!
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  baso Mier Apr 20, 2011 6:31 am

Anahoret a scris:
baso a scris: Pe de alta parte, la ce mama ma-sii ar putea ajuta "să stocheze timp de şase luni numărul de telefon al apelantului şi al celui care a fost apelat, adresa abonatului, locaţia celui care este apelat, când a fost făcut apelul şi cât durează convorbirea telefonică" daca nu cunosti si continutul convorbirii ? funny
Din câte am înţeles, se stochează totul, la grămadă, iar la o adică te "saltă" după cuvinte-cheie. Dacă, într-o anumită perioadă, ai vorbit cu cineva, de mai multe ori, fiindcă voiai să cumperi nişte brânză, iar în acelaşi timp nişte tipi traficau oareşce căriuia îi spuneau tot "brânză" ai destule şanse să te vadă rudele la televizor, în primetime. laugh

Cred c-am povestit p'aici ca intr-o perioada am fost 100% convinsa ca ma ascultau (stiam si motivul Laughing ) Si, de-al dracului, vorbeam numai prostii cu cine-mi permiteam , despre ce fel de tanga port si cum imi intra atza-n fund si din alea . Cei cu care faceam treaba asta, mureau de ras sa ma auda ce debitam (bine, cand o dadeam in balarii, era semnalul ca am auzit pacanituri suspecte pe fir Laughing) discutam si despre Roger cel mut ca cam ce ar trebui el sa faca in timp ce ne asculta Laughing Odata, am si pus telefonul deasupra veceului in timp ce am tras apa Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  baso Mier Apr 20, 2011 2:00 pm

In fine, este extrem de suparator si-o potzi da lejer in paranoia atunci cand simtzi ca cineva te asculta si te urmareste . Sunt convinsa ca tehnologia actuala permite treaba asta, de la presedinte la ultimul pulete cu celular sau/si internet + asculatul ambiental. Insa, ca cetatzean normal, neimportant si onest, care nici prin creanga mintzii nu esti implicat in acte de terorism sau alte infractiuni, devine cel putin ciudat sa simtzi cainii cu ochi albastri si urechile ciulite la tot ce debitezi Laughing Adicatalea, li se scoala brusc cum ca ai fi un "pericol public" care tra monotorizat pt. simplul motiv ca au ei diferite tipuri de suspiciuni . Pai, sa nu fii grobian cand ai simtzaminte din astea si convingerea ca monitorizarea este absolut ilegala ? laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  Anahoret Mier Apr 20, 2011 5:52 pm

baso a scris:...si convingerea ca monitorizarea este absolut ilegala ? laugh
Spune câte se fac legal în ţara asta?! În alte părţi măcar se chinuiesc să dea o aparenţă de legalitate. La noi, a "rezolvat-o" Băse definitiv. Laughing
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  baso Joi Apr 21, 2011 7:06 am

Anahoret a scris:
baso a scris:...si convingerea ca monitorizarea este absolut ilegala ? laugh
Spune câte se fac legal în ţara asta?! În alte părţi măcar se chinuiesc să dea o aparenţă de legalitate. La noi, a "rezolvat-o" Băse definitiv. Laughing

In ultima vreme, cam multe arestari pe baza de stenograme ale convorbirilor telefonice laugh Ca sa nu mai spunem cate din astea ajung prin presa laugh Cel putin in cazul acestora din urma, sunt aproape siderata ca opinia publica accepta, ca ceva firesc, sa fie ascultate convorbirile particulare iar contzinutul lor sa apara in presa . Este un spectacol grotesc si ieftin sa pui la zid si sa-i infierezi pe fostii colaboratori ai securitatii si, in acelasi timp, sa te bucuri de stenogramele pe care le citesti prin ziare...Nu stiu, poate ca eu sunt defecta si pricep gresit ca astia din prezent sunt la fel sau poate mai rau decat securistii lui Ceasca. Atata doar ca s-au adaptat la democratie si libertatea de exprimare ...vezi doamne, sub pretextul dreptului la informare , pot intra cu bocancii in intimitatea, viata privata a oricui.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  Ani Joi Apr 21, 2011 7:20 am

baso a scris:...vezi doamne, sub pretextul dreptului la informare , pot intra in intimitatea, viata privata a oricui.

Tot iti place sa-ti pui in valoare talentul de exorcist. Asta este una din provocarile alea majore. N-o lasa sa-ti scape Smile
Ani
Ani
IN MEMORIAM Ani
IN MEMORIAM Ani

Mesaje : 326
Data de inscriere : 02/04/2011

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  Anahoret Joi Apr 21, 2011 6:24 pm

baso a scris:Este un spectacol grotesc si ieftin sa pui la zid si sa-i infierezi pe fostii colaboratori ai securitatii si, in acelasi timp, sa te bucuri de stenogramele pe care le citesti prin ziare...
Încă din Antichitate execuţiile publice adunau mai mulţi spectatori decât piesele de teatru. vesel
Iar securiştii de astăzi nu-s mai răi decât cei de ieri; pur şi simplu sunt aceiaşi, doar tehnica a evoluat. Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum