SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vipera ursinii (vipera de stepă)

2 participanți

In jos

Vipera ursinii (vipera de stepă) Empty Vipera ursinii (vipera de stepă)

Mesaj  delta Dum Apr 24, 2011 1:07 pm

După ce a văzut o fotografie făcută în 1982 în munții Tzoumerka și o altă fotografie făcută în 1984 în munții Lakmos (Peristeri) despre niște exemplare de Vipera ursinii, muzeograful Dimitropoulos a descoperit și un colecția muzeului său un exemplar colectat în 1982 prin munții Koziakas.
(sursă: Dimitropoulos – First records of Orsini’s Viper, Vipera ursinii (Viperidae), in Greece. Articol publicat în 1985)

P.S. Bine că nu a văzut poze despre OZN-uri fotografiate prin munții din Grecia, că poate găsea și vreun Alien prin colecția muzeală... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vipera ursinii (vipera de stepă) Empty Re: Vipera ursinii (vipera de stepă)

Mesaj  delta Dum Apr 24, 2011 1:31 pm

Populațiile de Vipera ursinii din Ungaria au cam scăzut până pe la mijlocul anilor ’80 din cauza agriculturii, practicării pășunatului, urbanizării și recoltării pentru colecții muzeale sau de către amatori.

(sursa: Takács, Korsós și Janisch – Conservation status of the endangered Vipera ursinii rakosiensis in Hungary. articol publicat în 1987).

P.S. Probabil de aia herpetologii profesioniști din Ungaria s-au înghesuit să captureze exemplarele din mica populație de la Fânațele Clujului... până a dispărut și de acolo. vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vipera ursinii (vipera de stepă) Empty Re: Vipera ursinii (vipera de stepă)

Mesaj  Pessles Dum Apr 24, 2011 1:37 pm

Are venin vipera asta?
Nu-i mai bine sa prinzi pesti, n-ai treaba ca te musca sau ti se pisa in fata.
Scarbos, f scarboase animale.
Pessles
Pessles
încă mai mișcă...
încă mai mișcă...

Mesaje : 152
Data de inscriere : 26/03/2011

Sus In jos

Vipera ursinii (vipera de stepă) Empty Re: Vipera ursinii (vipera de stepă)

Mesaj  delta Dum Apr 24, 2011 1:49 pm

Pessles a scris:Are venin vipera asta?
Are.

Pessles a scris:Nu-i mai bine sa prinzi pesti, n-ai treaba ca te musca sau ti se pisa in fata.
Scarbos, f scarboase animale.
Le voi spune să-și facă niște operații estetice...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vipera ursinii (vipera de stepă) Empty Re: Vipera ursinii (vipera de stepă)

Mesaj  Pessles Dum Apr 24, 2011 3:02 pm

delta a scris:
Pessles a scris:Are venin vipera asta?
Are.

Pessles a scris:Nu-i mai bine sa prinzi pesti, n-ai treaba ca te musca sau ti se pisa in fata.
Scarbos, f scarboase animale.
Le voi spune să-și facă niște operații estetice...

Eu cred ca tu ai dat in boala lui Calache de zici ca vorbesti cu viperele. Esti diliu, tata.

Cu veninu' ti-am pus-o. Ai raspuns mecanic, normal, daca-i vipera sa aiba venin.
Te pricepi ca vitelu la poarta noua. Esti de toata coma.

Tu citesti si te ghidezi dupa ce se scria in 1985?
Pai, atunci nici floci pe sula nu aveam.
Pessles
Pessles
încă mai mișcă...
încă mai mișcă...

Mesaje : 152
Data de inscriere : 26/03/2011

Sus In jos

Vipera ursinii (vipera de stepă) Empty Re: Vipera ursinii (vipera de stepă)

Mesaj  delta Dum Apr 24, 2011 5:20 pm

Pessles a scris:Cu veninu' ti-am pus-o. Ai raspuns mecanic, normal, daca-i vipera sa aiba venin.
Te pricepi ca vitelu la poarta noua. Esti de toata coma.
Probabil ai crezut că dacă veninul acelei specii nu are efect letal asupra omului, atunci acea specie nu are venin... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vipera ursinii (vipera de stepă) Empty Re: Vipera ursinii (vipera de stepă)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum