Feisb(ulb)uci...

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  ENKI la data de Joi Noi 10, 2016 12:10 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Vin Feb 03, 2017 1:49 pm

Malaimare cedeaza nervos si iese din scena feisbuc, in like-urile prietenilor virtuali pe care aproape ca-i injura. laugh

Ma uit cu tristete la pagina mea de facebook si o dau dracului, o inchid pentru ca nu este normal ca atunci cand scrii despre un LICEU important din Tara sa nu intre NIMENI, sa nu comenteze NIMENI, sa nu puna acolo o floricica NIMENI! Nu sunteti normali la cap, oameni buni, nu sunteti normali! Daca injuram vreun partid, vreun politician eram in paginile ziarelor, eram la televiziune, dar eu LAUD, oameni amarati ce sunteti, eu LAUD un LICEU de faima din Tara si pe voi va doare-n cur! Ramaneti cu bine, sa fiti sanatosi, si sa faceti voi tara asta cum vreti. Eu am crescut si am invatat carte pentru altceva! Ramaneti cu bine!

ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Feb 19, 2017 7:49 am

Turcanenberg se cam plictisise de distractia oferita de reeducatii Pitestiului virtual, asa ca s-a gandit sa le creasca nivelul de adrenalina. Nu stiu cum va fi in USA, da' pe feisbicu' mioritic va fi razboi total. laugh

Opțiunea ”fake news” este un fel de ”ba pe-a mă-tii!” și toată lumea are de pierdut

Vă anunțam, miercuri, că Facebook a dat drumul la opțiunea de raportare a știrilor false, ”fake news”, și pentru români. În momentul în care am dat această informație și pe pagina noastră, știți ce s-a întâmplat? Am primit mai multe mesaje de la diverși care au considerat să raporteze respectiva știre ca fiind falsă. De ce? Pentru că internetul e plin de troli și, din acest motiv, nu putem avea lucruri frumoase.
Pentru cei care încă nu știu (sincer, nu explic cu tragere de inimă, din teama de a nu ”crea niște monștri”), Facebook a introdus o opțiune care le permite utilizatorilor să marcheze orice știre care nu le convine ca fiind falsă. Că Zuckerberg a anunțat că e o încercare de a combate fenomenul știrilor false – atât de dezbătut în ultima perioadă, după alegerile din SUA, înainte de alegerile din Franța, în timpul protestelor din România – asta e cu totul altceva.
Ce a făcut Facebook a fost să pună soarta unor publicații direct în mâinile unor troli de pe internet. Mai țineți minte ce s-a întâmplat când Microsoft și-a pus o inteligență artificială pentru a fi dresată? Mai știți cum se termină toate poveștile cu părinți care lasă persoanele de pe internet să aleagă numele pentru copiii lor? Sigur, am râs, ne-am distrat, am trolat, dar nu prea mai e de glumă în această situație.
Înainte de a trece în revistă câteva consecințe, merită explicat impactul pe care l-ar putea avea această funcție. Nu e o surpriză pentru nimeni că site-urile se hrănesc din trafic, trafic adunat din diverse surse, una dintre ele fiind Facebook. Volumul de vizitatori veniți de pe rețelele sociale variază enorm de la un site la altul, dar nu (vreau să) cred că mai există publicații care nu au și o pagină de Facebook. Dacă știrile unui site vor fi marcate de mai multe persoane drept fiind false, Facebook va afișa un steguleț în dreptul lor, pentru a-i avertiza pe ceilalți utilizatori de acest lucru, și va ascunde postările din feedurile oamenilor, practic oprind răspândirea știrilor false. Toate bune și frumoase până când realizezi că ”cea mai mare democrație” (mă refer la internet) e formată, în principal, de extremiști online (persoane temperate în viața reală, dar cu ”momițe” enorme în viața digitală), situați de ambele capete ale baricadei.
Ce înseamnă asta în contextul funcției de ”fake news”? Că un război rece, care până acum s-a purtat cu comentarii acide și unlike-uri, se transformă în unul nuclear. Să luăm, de exemplu, extrema din care fac și eu parte – cea care refuză să acceseze site-uri precum RTV, Comisarul.ro, Fluierul.ro, Aktual24.ro etc. Dacă, până acum, oamenii din extrema mea se rezumau la a posta furibund despre manipularea din extrema cealaltă, acum se va organiza pentru a doborî paginile de Facebook ale respectivelor publicații. Și eu vreau să dispară.
Dar ce se întâmplă când cititorii site-urilor enumerate mai sus încep să raporteze publicații serioase, precum Digi24.ro, Hotnews.ro, Adevarul.ro, ca ar propaga știrile false? Ce se întâmplă dacă doamna Gabi Firea le sugerează susținătorilor ei că o știre care nu îi convine este falsă? Ce se întâmplă dacă Mircea Badea chiar el își pune toată armata de fani să închidă pagina unuia dintre site-urile de mai sus? Aha.
Introducând această opțiune, Facebook ne lasă pe toți să zicem ”ba pe a mă-tii!” și nu are nimeni de câștigat din asta. Sigur, pe termen scurt, utilizatorii se vor bucura, se vor bate singuri pe umăr și se vor simți speciali, ca niște membri productivi și responsabili ai societății. Pe termen lung, însă, există două opțiuni: fie toate publicațiile vor deveni atât de ”politically correct”, de precise, de curate și virgine încât nu va mai avea nimeni de ce să raporteze știri false și ne vom trăi cu toții viețile digitale în liniște, pace și armonie, fie vom asista la cenzuri puse în practică chiar de cititori. Care vă pare mai plauzibilă?
Sigur, Facebook zice că vor exista unele publicații care vor fi responsabile cu ”fact checking-ul”, dar în România nu a primit nimeni această ”onoare” și, oricum, șansele ca acest mecanism să funcționeze corect sunt minime. Cel mai corect ar fi să fie înființat un fel de CNA al online-ului, dar asta nu se va întâmpla prea curând. La urma urmei, Facebook a început tot acest scandal cu știrile false, atunci când a implementat funcția de ”trending” și a promovat în ea zeci de articole care nu aveau nicio treabă cu realitatea. Zuckerberg și-a pus cenușă în cap și a zis că o drege, dar el a ieșit ”pe plus” și din acea situație și va ieși ”pe plus” și din aceasta.
Paginile se vor vedea nevoite să investească sume din ce în ce mai mari în promovarea articolelor, pentru a reveni la cifrele inițiale, încasările Facebook vor crește și fiecare va fi și mai confortabil în bula lui.
Înainte de a încheia, vă mai las cu un gând și cu o rugăminte: sper ca cititorii Playtech nu vor începe să raporteze unele știri drept false doar pentru că subiectul nu coincide cu gusturile lor (cum ar fi ca fanii Apple să raporteze orice știre despre anumite probleme ale iPhone-urilor, de exemplu), sper ca utilizatorii de Facebook vor citi conținutul unui articol și nu vor presupune că e fals doar pentru că e implauzibilă informația (să caute sursa originală, eventual), sper ca online-ul să nu devină ”wasteland” populat doar cu clipuri cu pisici și că adevărurile incomode vor putea circula liber.
P.S. – Cei care nu cred că cele relatate mai sus sunt o posibilitate, să se uite la ce s-a întâmplat cu ratingurile de pe Facebook și de pe Trip Advisor ale unor localuri care au oferit ceaiuri gratuite celor care au participat la proteste, să se uite la ce s-a întâmplat cu pagina de Facebook a Gabrielei Firea, să se uite la cum a fost influențată nota de pe IMDB a filmului ”Două lozuri”.

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Dum Feb 19, 2017 8:29 am

ENKI a scris:Turcanenberg se cam plictisise de distractia oferita de reeducatii Pitestiului virtual, asa ca s-a gandit sa le creasca nivelul de adrenalina. Nu stiu cum va fi in USA, da' pe feisbicu' mioritic va fi razboi total. laugh

Ce bine ca n-am cont pe facebook veselie veselie

baso

Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Feb 19, 2017 8:48 am

baso a scris:
ENKI a scris:Turcanenberg se cam plictisise de distractia oferita de reeducatii Pitestiului virtual, asa ca s-a gandit sa le creasca nivelul de adrenalina. Nu stiu cum va fi in USA, da' pe feisbicu' mioritic va fi razboi total. laugh

Ce bine ca n-am cont pe facebook  veselie veselie
Aloc circa 20-30 de minute zilnic feisbucului, impartite in doze mici, in principal dimineata si seara. Pe langa distractia asigurata la cote maxime, am ocazia sa vad laturi invizibile in real ale unor prieteni, cunostinte, rude. De exemplu, in curand vizitam familia verisoarei nevestei, cea cu nepoata recent rebela, asa ca mi-a fost util sa aflu ca tipa si sotul ei #rezista si sa nu fac vreo gafa prin luarea la misto a fenomenului. Sper sa pot fi atat de abil incat sa-i aduc sa se intrebe cum au ajuns sa reziste, chiar daca n-am reusit pana acum sa-i determin macar sa nu mai voteze. laugh
Cred ca am mai spus, am un cont "orb": fara prieteni, nu dau like-uri, nu fac share-uri, nu interactionez cu nimeni, doar privesc. Laughing
ENKI

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Dum Feb 19, 2017 9:57 am

Distractia deja a inceput, oamenii cat de cat normali la cap intelegand cam cu ce au de-a face: radem, glumim, ne injuram, da' nu parasim incinta fara stirea paznicilor. laugh

Va vom goli de continut si va vom umple cu noi insine

(acesta este motto-ul cartii jurnalistei Naomi Klein, "Doctrina socului. Nasterea capitalismului dezastrelor", fiind un citat din cartea 1984, de George Orwell)

In urma cu 2 saptamani am vrut sa promovez o actiune de notificare pentru re-echilibrarea contractelor de credit, inclusiv prin intermediul optiunii "boost", care presupune o plata catre entitatea care gestioneaza acest mediu de socializare on line. Tipii care monitorizeaza piata celor 9,5 milioane de "consumatori" ai acestui asa-zis serviciu mi-au blocat optiunea, limitand extensia mesajului meu de promovare a acestei actiuni la fix 875 de share-uri.

N-as fi scris despre asta daca nu as fi citit niste "stiri" multiplicate "natural" prin cateva zeci de mii de share-uri din care rezulta ca o echipa de IT-isti sibieni lucreaza la o aplicatie de detectare a stirilor false, inclusiv cele vehiculate pe paginile de socializare. Se pare ca va fi un filtru instalat (voluntar sau nu, inca nu am inteles cum se va face asta) ca o extensie a motoarelor de cautare sau a asa-numitului "news-feed" (fluxul de stiri cu si despre "prietenii" din reteaua de socializare). Nu e clar cind va elabora filtrul sau lista de publicatii, suporti media si utilizatori ai retelor de socializare care vor fi bannati si pusi pe liste negre si nici criteriile acestor filtre si liste. Dar mesajul e destul de straveziu, de vreme ce bine-intentionatii IT-isti au banderole cu hash-tag-ul rezist.
Nu stiu daca sa ne amuzam (in definitiv, daca cineva vrea sa se introduca intr-un bunker informational pentru a se feri de stirile care nu ii convin, consumand doar stiri "adevarate" care sa nu le contrazica certitudinile si sa ii mentina in disonanta cognitiva, nu au decat) sau sa ne inspaimantam. Caci pare ca aceste filtre si liste negre nu doar ca sunt implementate deja de cei care gestioneaza cautarile pe net si paginile de socializare (o dovada fiind print-scren-ul alaturat), ci si ca institutiile de forta ale statului sustin si alimenteaza aceste demersuri. In curand, vom avea un minunat minister al adevarului, sub talpa caruia vom fi nevoiti sa ne desfasuram, tineri si frumosi, libertatea. Iar daca vom reusi cumva sa iesim de acolo, va fi imediat instituit un minister al digresiunilor, care sa construiasca necesarele si utilele fente catre care sa ne ducem, in timp ce drepturile si libertatile cetatenesti vor fi temeinic inghesuite pe lista luxurilor teoretice. A, si in plus, se va construi rapid o armata a soldatilor adevarului care vor reclama imediat tot ce li se pare lor stire falsa, pentru ca motoarele de cautare si gestionarii paginilor de socializare sa puna necesara stampila si, deci, vinovatul sa fie izgonit din minunata si libera lume virtuala.
Acesta, stimati (inca) frenzi ai acestei pagini, este cosmarul nostru si visul de aur al securitatii : sa fim de acord noi insine cu cenzurarea, filtrarea, selectarea informatiilor si sa ne dam in gat de buna voie semenii.
E in curs de formare o armata de soldati ai adevarului cu banderole pe care scrie #rezist. Iar noi vom purta banderole pe care va scrie fake news carrier.
Poate ca, vorba romanului, tot raul spre bine : cum aceasta pagina imi ocupa mult prea mult timp si ma umple de toate emotiile negative din lune, e timpul inchiderii ei. Oricum, curand o sa o inchida gestionarii acesteia.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Dum Feb 19, 2017 10:24 am

ENKI a scris:Distractia deja a inceput, oamenii cat de cat normali la cap intelegand cam cu ce au de-a face: radem, glumim, ne injuram, da' nu parasim incinta fara stirea paznicilor. laugh

laugh Deduc bine ca ar fi vorba despre o politie sau polutie anonima (sau un complet adhoc de judecata)care, prin vointa minoritarilor votaci necunoscuti, stabileste care-i stirea falsa si care nu ? Nici nu ma mir ca rezistentii vor sa controleze turma de feisbucilisti pana in cel mai mic detaliu Laughing N-ar fi exclus sa auzim peste ceva timp ca si feisbucilistii se intalnesc in Piata Victoriei, ca la Herculane, pentru a face spirale umane (ca forma de protest pasnic, desigur)veselie

N-as avea nimic impotriva la spirale din astea, insa sa se spiraleze pe dansul pinguinului raset

baso

Sus In jos

Mesaj  ENKI la data de Mier Feb 22, 2017 9:44 am

Piperea pare hoatarat sa lupte pana la capat cu noua inchizitie. Laughing

Treaba cu ministerul adevarului devine serioasa si grava. Soldatii disciplinati aliniati in spatele purtatorilor de banderole cu hashtag copiat de la neo-marxistii si anarhistii americani, denumiti, in deradere, chiar de capitanii lor, crowdsourcing, isi fac treaba, raportand la greu la feisbuc tot ce li se pare lor ca le contrazice convingerile si certitudinile. Astazi o sa cer corporatiei care detine acest sistem de socializare on-line daca este legal ca "paginile" (sau "peretii") pe care le detin persoanele care au aderat voluntar la sistem sa fie impartite in eretice si canonice, in "cu noi" sau "impotriva noastra", in cetateni ai Lebensraum-ului si auslanderi. In caz de raspuns afirmativ sau de lipsa a raspunsului, o sa parasesc acest sistem si o sa le indic si altora sa faca la fel. Nu de alta, dar suntem in 2017, si nu in vremea inchizitiei si nici in vremea gestapo-ului si nici in vremea leninismului. Inca mai sunt mijloace de comunicare - ne vom putea face auziti si altfel decat prin feisbuc.
Tot azi voi formula actiuni in concurenta neloiala si reclamatii la Consiliul concurentei pentru practici anticoncurentiale contra suportilor media care sustin masiv initiativa impartirii presei si a internetului in fake news si non-fake news prin intermediul unei masini si al unui soft care a fost menit sa "gandeasca" in locul omului. Daca cei care obisnuiesc sa gandeasca prescurtat prefera sa mearga pana la capat si sa lase o masina si un soft sa o faca in locul lor, nu au decat, dar sa nu sanctioneze pe toata lumea care prefera sa isi utilizeze propria minte pentru a gandi si propriile resurse biologice emotionale pentru a simti.
Tot astazi voi pune la punct si un sistem de actiuni menite a sanctiona practicile anti-concurentiale ale unor corporatii de a refuza expunerea reclamelor proprii pe suportii media bannati de soldatii adevarului si stampilati cu "atributul" fake news.

Ca sa nu riscati sa fiti raportati la Fratele cel mare, nu dati share. Pana una-alta, poate va procurati cartea 1984 sau cartea Minunata lume noua. Cititi-le. S-ar putea ca, in curand, sa fie arse.

ENKI

Sus In jos

Mesaj  baso la data de Mier Feb 22, 2017 11:02 am

ENKI a scris:Piperea pare hoatarat sa lupte pana la capat cu noua inchizitie. Laughing

Treaba cu ministerul adevarului devine serioasa si grava. Soldatii disciplinati aliniati in spatele purtatorilor de banderole cu hashtag copiat de la neo-marxistii si anarhistii americani, denumiti, in deradere, chiar de capitanii lor, crowdsourcing, isi fac treaba, raportand la greu la feisbuc tot ce li se pare lor ca le contrazice convingerile si certitudinile. Astazi o sa cer corporatiei care detine acest sistem de socializare on-line daca este legal ca "paginile" (sau "peretii") pe care le detin persoanele care au aderat voluntar la sistem sa fie impartite in eretice si canonice, in "cu noi" sau "impotriva noastra", in cetateni ai Lebensraum-ului si auslanderi. In caz de raspuns afirmativ sau de lipsa a raspunsului, o sa parasesc acest sistem si o sa le indic si altora sa faca la fel. Nu de alta, dar suntem in 2017, si nu in vremea inchizitiei si nici in vremea gestapo-ului si nici in vremea leninismului. Inca mai sunt mijloace de comunicare - ne vom putea face auziti si altfel decat prin feisbuc.
Tot azi voi formula actiuni in concurenta neloiala si reclamatii la Consiliul concurentei pentru practici anticoncurentiale contra suportilor media care sustin masiv initiativa impartirii presei si a internetului in fake news si non-fake news prin intermediul unei masini si al unui soft care a fost menit sa "gandeasca" in locul omului. Daca cei care obisnuiesc sa gandeasca prescurtat prefera sa mearga pana la capat si sa lase o masina si un soft sa o faca in locul lor, nu au decat, dar sa nu sanctioneze pe toata lumea care prefera sa isi utilizeze propria minte pentru a gandi si propriile resurse biologice emotionale pentru a simti.
Tot astazi voi pune la punct si un sistem de actiuni menite a sanctiona practicile anti-concurentiale ale unor corporatii de a refuza expunerea reclamelor proprii pe suportii media bannati de soldatii adevarului si stampilati cu "atributul" fake news.

Ca sa nu riscati sa fiti raportati la Fratele cel mare, nu dati share. Pana una-alta, poate va procurati cartea 1984 sau cartea Minunata lume noua. Cititi-le. S-ar putea ca, in curand, sa fie arse.

E de apreciat ca are si o initiativa concreta. Ma gandesc ca, la un moment dat, Facebook-ul va iesi din moda pe masura ce tot mai multi oamenii vor realiza ca s-a tranformat intr-un instrument de control si manipulare. In urma cu cativa ani m-a distrat ceva studiu al unor reputati psihologi/ cercetatori (nici nu cred ca li s-au dat numele ) cu care se incerca implementarea ideii ca aia care n-au cont pe FB sunt niste psihopati, persoane ascunse, antisociale, etc... raset Evident ca in studiul respectiv au omis sa se pronunte asupra cantitatii industriale de psihopati cu enshpe mii de conturi fake pe FB, pedofili, injuraci, libidinosi etc dornici de hartuieli on line ca sa-si exprime liber cretinismele si ura.

baso

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: