SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Feisb(ulb)uci...

+4
baso
delta
RocketQueen
Dracu' gol
8 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  ENKI Joi Noi 10, 2016 12:10 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  ENKI Vin Feb 03, 2017 1:49 pm

Malaimare cedeaza nervos si iese din scena feisbuc, in like-urile prietenilor virtuali pe care aproape ca-i injura. laugh

Ma uit cu tristete la pagina mea de facebook si o dau dracului, o inchid pentru ca nu este normal ca atunci cand scrii despre un LICEU important din Tara sa nu intre NIMENI, sa nu comenteze NIMENI, sa nu puna acolo o floricica NIMENI! Nu sunteti normali la cap, oameni buni, nu sunteti normali! Daca injuram vreun partid, vreun politician eram in paginile ziarelor, eram la televiziune, dar eu LAUD, oameni amarati ce sunteti, eu LAUD un LICEU de faima din Tara si pe voi va doare-n cur! Ramaneti cu bine, sa fiti sanatosi, si sa faceti voi tara asta cum vreti. Eu am crescut si am invatat carte pentru altceva! Ramaneti cu bine!




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  ENKI Dum Feb 19, 2017 7:49 am

Turcanenberg se cam plictisise de distractia oferita de reeducatii Pitestiului virtual, asa ca s-a gandit sa le creasca nivelul de adrenalina. Nu stiu cum va fi in USA, da' pe feisbicu' mioritic va fi razboi total. laugh


Opțiunea ”fake news” este un fel de ”ba pe-a mă-tii!” și toată lumea are de pierdut

Vă anunțam, miercuri, că Facebook a dat drumul la opțiunea de raportare a știrilor false, ”fake news”, și pentru români. În momentul în care am dat această informație și pe pagina noastră, știți ce s-a întâmplat? Am primit mai multe mesaje de la diverși care au considerat să raporteze respectiva știre ca fiind falsă. De ce? Pentru că internetul e plin de troli și, din acest motiv, nu putem avea lucruri frumoase.
Pentru cei care încă nu știu (sincer, nu explic cu tragere de inimă, din teama de a nu ”crea niște monștri”), Facebook a introdus o opțiune care le permite utilizatorilor să marcheze orice știre care nu le convine ca fiind falsă. Că Zuckerberg a anunțat că e o încercare de a combate fenomenul știrilor false – atât de dezbătut în ultima perioadă, după alegerile din SUA, înainte de alegerile din Franța, în timpul protestelor din România – asta e cu totul altceva.
Ce a făcut Facebook a fost să pună soarta unor publicații direct în mâinile unor troli de pe internet. Mai țineți minte ce s-a întâmplat când Microsoft și-a pus o inteligență artificială pentru a fi dresată? Mai știți cum se termină toate poveștile cu părinți care lasă persoanele de pe internet să aleagă numele pentru copiii lor? Sigur, am râs, ne-am distrat, am trolat, dar nu prea mai e de glumă în această situație.
Înainte de a trece în revistă câteva consecințe, merită explicat impactul pe care l-ar putea avea această funcție. Nu e o surpriză pentru nimeni că site-urile se hrănesc din trafic, trafic adunat din diverse surse, una dintre ele fiind Facebook. Volumul de vizitatori veniți de pe rețelele sociale variază enorm de la un site la altul, dar nu (vreau să) cred că mai există publicații care nu au și o pagină de Facebook. Dacă știrile unui site vor fi marcate de mai multe persoane drept fiind false, Facebook va afișa un steguleț în dreptul lor, pentru a-i avertiza pe ceilalți utilizatori de acest lucru, și va ascunde postările din feedurile oamenilor, practic oprind răspândirea știrilor false. Toate bune și frumoase până când realizezi că ”cea mai mare democrație” (mă refer la internet) e formată, în principal, de extremiști online (persoane temperate în viața reală, dar cu ”momițe” enorme în viața digitală), situați de ambele capete ale baricadei.
Ce înseamnă asta în contextul funcției de ”fake news”? Că un război rece, care până acum s-a purtat cu comentarii acide și unlike-uri, se transformă în unul nuclear. Să luăm, de exemplu, extrema din care fac și eu parte – cea care refuză să acceseze site-uri precum RTV, Comisarul.ro, Fluierul.ro, Aktual24.ro etc. Dacă, până acum, oamenii din extrema mea se rezumau la a posta furibund despre manipularea din extrema cealaltă, acum se va organiza pentru a doborî paginile de Facebook ale respectivelor publicații. Și eu vreau să dispară.
Dar ce se întâmplă când cititorii site-urilor enumerate mai sus încep să raporteze publicații serioase, precum Digi24.ro, Hotnews.ro, Adevarul.ro, ca ar propaga știrile false? Ce se întâmplă dacă doamna Gabi Firea le sugerează susținătorilor ei că o știre care nu îi convine este falsă? Ce se întâmplă dacă Mircea Badea chiar el își pune toată armata de fani să închidă pagina unuia dintre site-urile de mai sus? Aha.
Introducând această opțiune, Facebook ne lasă pe toți să zicem ”ba pe a mă-tii!” și nu are nimeni de câștigat din asta. Sigur, pe termen scurt, utilizatorii se vor bucura, se vor bate singuri pe umăr și se vor simți speciali, ca niște membri productivi și responsabili ai societății. Pe termen lung, însă, există două opțiuni: fie toate publicațiile vor deveni atât de ”politically correct”, de precise, de curate și virgine încât nu va mai avea nimeni de ce să raporteze știri false și ne vom trăi cu toții viețile digitale în liniște, pace și armonie, fie vom asista la cenzuri puse în practică chiar de cititori. Care vă pare mai plauzibilă?
Sigur, Facebook zice că vor exista unele publicații care vor fi responsabile cu ”fact checking-ul”, dar în România nu a primit nimeni această ”onoare” și, oricum, șansele ca acest mecanism să funcționeze corect sunt minime. Cel mai corect ar fi să fie înființat un fel de CNA al online-ului, dar asta nu se va întâmpla prea curând. La urma urmei, Facebook a început tot acest scandal cu știrile false, atunci când a implementat funcția de ”trending” și a promovat în ea zeci de articole care nu aveau nicio treabă cu realitatea. Zuckerberg și-a pus cenușă în cap și a zis că o drege, dar el a ieșit ”pe plus” și din acea situație și va ieși ”pe plus” și din aceasta.
Paginile se vor vedea nevoite să investească sume din ce în ce mai mari în promovarea articolelor, pentru a reveni la cifrele inițiale, încasările Facebook vor crește și fiecare va fi și mai confortabil în bula lui.
Înainte de a încheia, vă mai las cu un gând și cu o rugăminte: sper ca cititorii Playtech nu vor începe să raporteze unele știri drept false doar pentru că subiectul nu coincide cu gusturile lor (cum ar fi ca fanii Apple să raporteze orice știre despre anumite probleme ale iPhone-urilor, de exemplu), sper ca utilizatorii de Facebook vor citi conținutul unui articol și nu vor presupune că e fals doar pentru că e implauzibilă informația (să caute sursa originală, eventual), sper ca online-ul să nu devină ”wasteland” populat doar cu clipuri cu pisici și că adevărurile incomode vor putea circula liber.
P.S. – Cei care nu cred că cele relatate mai sus sunt o posibilitate, să se uite la ce s-a întâmplat cu ratingurile de pe Facebook și de pe Trip Advisor ale unor localuri care au oferit ceaiuri gratuite celor care au participat la proteste, să se uite la ce s-a întâmplat cu pagina de Facebook a Gabrielei Firea, să se uite la cum a fost influențată nota de pe IMDB a filmului ”Două lozuri”.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  baso Dum Feb 19, 2017 8:29 am

ENKI a scris:Turcanenberg se cam plictisise de distractia oferita de reeducatii Pitestiului virtual, asa ca s-a gandit sa le creasca nivelul de adrenalina. Nu stiu cum va fi in USA, da' pe feisbicu' mioritic va fi razboi total. laugh


Ce bine ca n-am cont pe facebook veselie veselie

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  ENKI Dum Feb 19, 2017 8:48 am

baso a scris:
ENKI a scris:Turcanenberg se cam plictisise de distractia oferita de reeducatii Pitestiului virtual, asa ca s-a gandit sa le creasca nivelul de adrenalina. Nu stiu cum va fi in USA, da' pe feisbicu' mioritic va fi razboi total. laugh


Ce bine ca n-am cont pe facebook  veselie veselie
Aloc circa 20-30 de minute zilnic feisbucului, impartite in doze mici, in principal dimineata si seara. Pe langa distractia asigurata la cote maxime, am ocazia sa vad laturi invizibile in real ale unor prieteni, cunostinte, rude. De exemplu, in curand vizitam familia verisoarei nevestei, cea cu nepoata recent rebela, asa ca mi-a fost util sa aflu ca tipa si sotul ei #rezista si sa nu fac vreo gafa prin luarea la misto a fenomenului. Sper sa pot fi atat de abil incat sa-i aduc sa se intrebe cum au ajuns sa reziste, chiar daca n-am reusit pana acum sa-i determin macar sa nu mai voteze. laugh
Cred ca am mai spus, am un cont "orb": fara prieteni, nu dau like-uri, nu fac share-uri, nu interactionez cu nimeni, doar privesc. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  ENKI Dum Feb 19, 2017 9:57 am

Distractia deja a inceput, oamenii cat de cat normali la cap intelegand cam cu ce au de-a face: radem, glumim, ne injuram, da' nu parasim incinta fara stirea paznicilor. laugh

Va vom goli de continut si va vom umple cu noi insine

(acesta este motto-ul cartii jurnalistei Naomi Klein, "Doctrina socului. Nasterea capitalismului dezastrelor", fiind un citat din cartea 1984, de George Orwell)

In urma cu 2 saptamani am vrut sa promovez o actiune de notificare pentru re-echilibrarea contractelor de credit, inclusiv prin intermediul optiunii "boost", care presupune o plata catre entitatea care gestioneaza acest mediu de socializare on line. Tipii care monitorizeaza piata celor 9,5 milioane de "consumatori" ai acestui asa-zis serviciu mi-au blocat optiunea, limitand extensia mesajului meu de promovare a acestei actiuni la fix 875 de share-uri.

N-as fi scris despre asta daca nu as fi citit niste "stiri" multiplicate "natural" prin cateva zeci de mii de share-uri din care rezulta ca o echipa de IT-isti sibieni lucreaza la o aplicatie de detectare a stirilor false, inclusiv cele vehiculate pe paginile de socializare. Se pare ca va fi un filtru instalat (voluntar sau nu, inca nu am inteles cum se va face asta) ca o extensie a motoarelor de cautare sau a asa-numitului "news-feed" (fluxul de stiri cu si despre "prietenii" din reteaua de socializare). Nu e clar cind va elabora filtrul sau lista de publicatii, suporti media si utilizatori ai retelor de socializare care vor fi bannati si pusi pe liste negre si nici criteriile acestor filtre si liste. Dar mesajul e destul de straveziu, de vreme ce bine-intentionatii IT-isti au banderole cu hash-tag-ul rezist.
Nu stiu daca sa ne amuzam (in definitiv, daca cineva vrea sa se introduca intr-un bunker informational pentru a se feri de stirile care nu ii convin, consumand doar stiri "adevarate" care sa nu le contrazica certitudinile si sa ii mentina in disonanta cognitiva, nu au decat) sau sa ne inspaimantam. Caci pare ca aceste filtre si liste negre nu doar ca sunt implementate deja de cei care gestioneaza cautarile pe net si paginile de socializare (o dovada fiind print-scren-ul alaturat), ci si ca institutiile de forta ale statului sustin si alimenteaza aceste demersuri. In curand, vom avea un minunat minister al adevarului, sub talpa caruia vom fi nevoiti sa ne desfasuram, tineri si frumosi, libertatea. Iar daca vom reusi cumva sa iesim de acolo, va fi imediat instituit un minister al digresiunilor, care sa construiasca necesarele si utilele fente catre care sa ne ducem, in timp ce drepturile si libertatile cetatenesti vor fi temeinic inghesuite pe lista luxurilor teoretice. A, si in plus, se va construi rapid o armata a soldatilor adevarului care vor reclama imediat tot ce li se pare lor stire falsa, pentru ca motoarele de cautare si gestionarii paginilor de socializare sa puna necesara stampila si, deci, vinovatul sa fie izgonit din minunata si libera lume virtuala.
Acesta, stimati (inca) frenzi ai acestei pagini, este cosmarul nostru si visul de aur al securitatii : sa fim de acord noi insine cu cenzurarea, filtrarea, selectarea informatiilor si sa ne dam in gat de buna voie semenii.
E in curs de formare o armata de soldati ai adevarului cu banderole pe care scrie #rezist. Iar noi vom purta banderole pe care va scrie fake news carrier.
Poate ca, vorba romanului, tot raul spre bine : cum aceasta pagina imi ocupa mult prea mult timp si ma umple de toate emotiile negative din lune, e timpul inchiderii ei. Oricum, curand o sa o inchida gestionarii acesteia.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  baso Dum Feb 19, 2017 10:24 am

ENKI a scris:Distractia deja a inceput, oamenii cat de cat normali la cap intelegand cam cu ce au de-a face: radem, glumim, ne injuram, da' nu parasim incinta fara stirea paznicilor. laugh

laugh Deduc bine ca ar fi vorba despre o politie sau polutie anonima (sau un complet adhoc de judecata)care, prin vointa minoritarilor votaci necunoscuti, stabileste care-i stirea falsa si care nu ? Nici nu ma mir ca rezistentii vor sa controleze turma de feisbucilisti pana in cel mai mic detaliu Laughing N-ar fi exclus sa auzim peste ceva timp ca si feisbucilistii se intalnesc in Piata Victoriei, ca la Herculane, pentru a face spirale umane (ca forma de protest pasnic, desigur)veselie

N-as avea nimic impotriva la spirale din astea, insa sa se spiraleze pe dansul pinguinului raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  ENKI Mier Feb 22, 2017 9:44 am

Piperea pare hoatarat sa lupte pana la capat cu noua inchizitie. Laughing


Treaba cu ministerul adevarului devine serioasa si grava. Soldatii disciplinati aliniati in spatele purtatorilor de banderole cu hashtag copiat de la neo-marxistii si anarhistii americani, denumiti, in deradere, chiar de capitanii lor, crowdsourcing, isi fac treaba, raportand la greu la feisbuc tot ce li se pare lor ca le contrazice convingerile si certitudinile. Astazi o sa cer corporatiei care detine acest sistem de socializare on-line daca este legal ca "paginile" (sau "peretii") pe care le detin persoanele care au aderat voluntar la sistem sa fie impartite in eretice si canonice, in "cu noi" sau "impotriva noastra", in cetateni ai Lebensraum-ului si auslanderi. In caz de raspuns afirmativ sau de lipsa a raspunsului, o sa parasesc acest sistem si o sa le indic si altora sa faca la fel. Nu de alta, dar suntem in 2017, si nu in vremea inchizitiei si nici in vremea gestapo-ului si nici in vremea leninismului. Inca mai sunt mijloace de comunicare - ne vom putea face auziti si altfel decat prin feisbuc.
Tot azi voi formula actiuni in concurenta neloiala si reclamatii la Consiliul concurentei pentru practici anticoncurentiale contra suportilor media care sustin masiv initiativa impartirii presei si a internetului in fake news si non-fake news prin intermediul unei masini si al unui soft care a fost menit sa "gandeasca" in locul omului. Daca cei care obisnuiesc sa gandeasca prescurtat prefera sa mearga pana la capat si sa lase o masina si un soft sa o faca in locul lor, nu au decat, dar sa nu sanctioneze pe toata lumea care prefera sa isi utilizeze propria minte pentru a gandi si propriile resurse biologice emotionale pentru a simti.
Tot astazi voi pune la punct si un sistem de actiuni menite a sanctiona practicile anti-concurentiale ale unor corporatii de a refuza expunerea reclamelor proprii pe suportii media bannati de soldatii adevarului si stampilati cu "atributul" fake news.

Ca sa nu riscati sa fiti raportati la Fratele cel mare, nu dati share. Pana una-alta, poate va procurati cartea 1984 sau cartea Minunata lume noua. Cititi-le. S-ar putea ca, in curand, sa fie arse.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  baso Mier Feb 22, 2017 11:02 am

ENKI a scris:Piperea pare hoatarat sa lupte pana la capat cu noua inchizitie. Laughing


Treaba cu ministerul adevarului devine serioasa si grava. Soldatii disciplinati aliniati in spatele purtatorilor de banderole cu hashtag copiat de la neo-marxistii si anarhistii americani, denumiti, in deradere, chiar de capitanii lor, crowdsourcing, isi fac treaba, raportand la greu la feisbuc tot ce li se pare lor ca le contrazice convingerile si certitudinile. Astazi o sa cer corporatiei care detine acest sistem de socializare on-line daca este legal ca "paginile" (sau "peretii") pe care le detin persoanele care au aderat voluntar la sistem sa fie impartite in eretice si canonice, in "cu noi" sau "impotriva noastra", in cetateni ai Lebensraum-ului si auslanderi. In caz de raspuns afirmativ sau de lipsa a raspunsului, o sa parasesc acest sistem si o sa le indic si altora sa faca la fel. Nu de alta, dar suntem in 2017, si nu in vremea inchizitiei si nici in vremea gestapo-ului si nici in vremea leninismului. Inca mai sunt mijloace de comunicare - ne vom putea face auziti si altfel decat prin feisbuc.
Tot azi voi formula actiuni in concurenta neloiala si reclamatii la Consiliul concurentei pentru practici anticoncurentiale contra suportilor media care sustin masiv initiativa impartirii presei si a internetului in fake news si non-fake news prin intermediul unei masini si al unui soft care a fost menit sa "gandeasca" in locul omului. Daca cei care obisnuiesc sa gandeasca prescurtat prefera sa mearga pana la capat si sa lase o masina si un soft sa o faca in locul lor, nu au decat, dar sa nu sanctioneze pe toata lumea care prefera sa isi utilizeze propria minte pentru a gandi si propriile resurse biologice emotionale pentru a simti.
Tot astazi voi pune la punct si un sistem de actiuni menite a sanctiona practicile anti-concurentiale ale unor corporatii de a refuza expunerea reclamelor proprii pe suportii media bannati de soldatii adevarului si stampilati cu "atributul" fake news.

Ca sa nu riscati sa fiti raportati la Fratele cel mare, nu dati share. Pana una-alta, poate va procurati cartea 1984 sau cartea Minunata lume noua. Cititi-le. S-ar putea ca, in curand, sa fie arse.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

E de apreciat ca are si o initiativa concreta. Ma gandesc ca, la un moment dat, Facebook-ul va iesi din moda pe masura ce tot mai multi oamenii vor realiza ca s-a tranformat intr-un instrument de control si manipulare. In urma cu cativa ani m-a distrat ceva studiu al unor reputati psihologi/ cercetatori (nici nu cred ca li s-au dat numele ) cu care se incerca implementarea ideii ca aia care n-au cont pe FB sunt niste psihopati, persoane ascunse, antisociale, etc... raset Evident ca in studiul respectiv au omis sa se pronunte asupra cantitatii industriale de psihopati cu enshpe mii de conturi fake pe FB, pedofili, injuraci, libidinosi etc dornici de hartuieli on line ca sa-si exprime liber cretinismele si ura.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  baso Lun Dec 18, 2017 8:29 am

Nu stiu daca este o eroare in functionarea platformei Facebook sau pur si simplu au declansat o campanie agresiva de a obliga internautii sa-si faca conturi pe FB pt. a putea vizualiza inclusiv paginile accesibile pana ieri si celor neinregimentati in reteaua de socializare. scratch

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  ENKI Lun Dec 18, 2017 12:35 pm

baso a scris:Nu stiu daca este o eroare in functionarea platformei Facebook sau pur si simplu au declansat o campanie agresiva de a obliga internautii sa-si faca conturi pe FB pt. a putea vizualiza inclusiv paginile accesibile pana ieri si celor neinregimentati in reteaua de socializare. scratch
Ceva se intampla, pentru ca zilele trecute se plangeau unii detinuti din puscaria lui Turcanuberg ca a inceput un nou val de blockari, mult mai mare si mai dur decat primul. suspect
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  baso Lun Dec 18, 2017 1:15 pm

Poate o fi avand legatura cu asta.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Astăzi pe site-ul oficial, Facebook a argumentat că reţelele de socializare pot fi benefice pentru bună-starea oamenilor dacă aceştia folosesc tehnologia într-o manieră activă, cum ar fi să trimită mesaje prietenilor, nu într-o manieră pasivă, cum ar fi derularea fluxului de postări al altor oameni.

Nefiind curioasa de prieteni imaginari care sa-mi trimita tot felul de mesaje si sa fiu bombardata cu tampenii, m-am limitat sa citesc ceea ce era accesibil celor neinregimentati in retea. Treaba pe care am constatat-o azi pare mai degraba o ipocrizie de-a lui Tucanburger &Co, sa oblige subliminal internautii neinregimentati sa-si faca conturi in reteaua lui, ca altfel nici nu stiu ce pierd. Daca as fi dorit sa-mi fac cont, nu era nevoie sa ma oblige subliminal cineva. Cu atat mai putin tentata sunt acum, stiind cata manipulare se face pe FB.
Iar conturile de FB pe care le accesam erau ale celor care au folosit facilitatea oferita de FB de a se adresa tuturor internautilor, inclusiv celor tacuti, fara a avea vreodata impulsul de a comenta ceva pe paginile lor.

Totusi, putin straniu este faptul ca din toate homepaginile de FB pe care am incercat sa le accesez, la una singura nu ma plictiseste Tucanburger cu obsesia lui sa-mi fac cont pe FB scratch Eu si triburile salbatice vom ramane ultimii pamanteni fara conturi pe FB raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  ENKI Lun Dec 18, 2017 2:54 pm

baso a scris:Poate o fi avand legatura cu asta.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Astăzi pe site-ul oficial, Facebook a argumentat că reţelele de socializare pot fi benefice pentru bună-starea oamenilor dacă aceştia folosesc tehnologia într-o manieră activă, cum ar fi să trimită mesaje prietenilor, nu într-o manieră pasivă, cum ar fi derularea fluxului de postări al altor oameni.

Nefiind curioasa de prieteni imaginari care sa-mi trimita tot felul de mesaje si sa fiu bombardata cu tampenii, m-am limitat sa citesc ceea ce era accesibil celor neinregimentati in retea. Treaba pe care am constatat-o azi pare mai degraba o ipocrizie de-a lui Tucanburger &Co, sa oblige subliminal internautii neinregimentati sa-si faca conturi in reteaua lui, ca altfel nici nu stiu ce pierd. Daca as fi dorit sa-mi fac cont, nu era nevoie sa ma oblige subliminal cineva. Cu atat mai putin tentata sunt acum, stiind cata manipulare se face pe FB.
Iar conturile de FB pe care le accesam erau ale celor care au folosit facilitatea oferita de FB de a se adresa tuturor internautilor, inclusiv celor tacuti, fara a avea vreodata impulsul de a comenta ceva pe paginile lor.

Totusi, putin straniu este faptul ca din toate homepaginile de FB pe care am incercat sa le accesez, la una singura nu ma plictiseste Tucanburger cu obsesia lui sa-mi fac cont pe FB scratch Eu si triburile salbatice vom ramane ultimii pamanteni fara conturi pe FB raset

Daca ma obliga sa-mi fac prieteni (deocamdata n-am), imi adaug nevasta (si ea tot cont fake, fara prieteni) si baiatul, asta din urma putand garanta pentru mine cu contul lui real, cu peste 150 de prieteni, 99,99% dintre ei din lumea snookerlului. laugh *
Oricum, cei pe care ii urmream pe feisbuc au fost blocati si au trecut pe VK, unde atmosfera este extrem de calma, p-acolo nefiind nici macar un sandilau, de samanta. laugh
Asa ca feisbucu' il mai accesez doar pentru Mircea Badea, GIP (Ciuvica), Mirel Palada, Dan Diaconu, dar si pentru neimportantii Delta si Dracu' Gol. Uneori, rar de tot, cand mi se nazare, vizitez si paginile oranjgutanilor de care m-am lovit vremea Macacului prin virtual. Laughing



*Contactat de fosti sau actuali colegi pentru a se imprieteni virtual, fiu-meu le-a dat ignore, nedorind sa-si strice lista snookeristica. A acceptat doar cateva rude apropiate, fiindu-i rusine sa le zica pas. laugh
Interesant, cei din generatia lui nu folosesc decat extrem de rar feisbucul, insa foarte mult WhatsApp.
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  baso Lun Dec 18, 2017 5:46 pm

Yo nici macar cont fake nu mi-am facut, in scop de spionat cum si cu cine se distreaza fii-mea pe FB. Laughing Oricum, s-a simtit spionata suficient de bunicile ei, in special de soacra-mea , care i-a facut si bucuria sa-i descarce pe acolo poze distractive cu ea de cand era mica Laughing Nu stiu daca intentionat si-a lasat activat contul de FB de vreo 2 ori pe computadorul de acasa, insa nefiind deloc stresata cand a sesizat cu voce tare ca mi-a dat acces fara sa vrea la contul ei, m-a intrebat  ingenua daca am profitat ca sa o spionez raset Nici n-am vazut nimic, curioasa fiind, care sa ma inspaimante , astfel incat sa comentez cu apropouri subliminale, dandu-i de inteles ca o vad, fiind cu ochii pe ea. raset A fost putin surprinsa ca am recunoscut cu onestitate  faptul ca am urmarit cu viu  interes ce chatuia ea cu prietena ei cea mai buna , intr-un episod de cearta intre mine si fii-mea, cand prietena o sfatuia sa plece de acasa, ca sa ma pedepseasca. Episodul respectiv fiind trecut cu bine, fara cea mai mica aluzie din partea mea la instigarea prietenei sale, i-am spus fetei ca am apreciat-o mult atunci pt. ca nu a cedat ispitei de a se lasa manipulata de o prietena care doar prin astfel de forme de protest, ostentative si radicale, s-a obisnuit sa-si impuna vointa fata de parinti. Eu nefiind deloc o mama autoritara , castratoare de personalitate, ci foarte toleranta...pana la un punct. Laughing

Imi vine sa rad acum ca, mai demult, fiind candva plecati in concediu Austria  , s-a intamplat sa fime 3 cupluri de parinti cu 3 Raluci in dotare. laugh  
A fost distractiv pt. ca la apelul vreunui parinte,  fie  raspundeau toate 3 , contrariate, fie niciuna(dupa ce au facut gasca sa nu mai raspunda niciuna la numele Raluca strigat de oricare dintre parinti)  raset Cand am sesizat ca fetele nu mai perecepeau, niciuna, vocile parintilor chematoare la apel, le-am dat tema de casa sa-si stabileasca singure diferntele dintre cele 3 Raluci, ca sa nu mai avem discutii la apelul nebagat in seama de toate cele 3. In scara magareasca au decis , ele  intre ele, ca aia mai mare ramane Raluca, mijlocia (a mea) fiind Cuca(cum se prezenta la toti imediat cum a inceput sa vorbeasca) iar cea mai mica si mai afurisita dintre Raluci.... Racula .  Cele doua mai mari Raluci asa au decis...ca raluca mica este cea mai mare  Racula dintre ele veselie Si pe bune ca Racula cea mica era cea mai rea si rasfatata dintre cele 3 Raluci.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  ENKI Mar Dec 19, 2017 9:55 am

No, ca scrise bloggerul Bogdan Stoica tocmai despre conturi fake de feisbuc. Io nu ma incadrez in categoriile descrise de el. raset


misterul profitabil din spatele conturilor false de facebook

La mine pe blog nu se comenteaza. Nu vad de ce. E spatiul meu, in care scriu ce ma taie capul, fara sa cer bani cititorilor. Nu e un produs care ar trebui sa se supuna regulilor comerciale. Si daca am un text "expirat", si daca ce scriu eu este "gresit" din perspectiva cuiva, nimeni nu are dreptul sa ma certe, pentru ca nu impun textele mele nimanui. Ai libertatea sa nu citesti nimic.

Am ajuns aici nu neaparat din cauza ca primeam feedback negativ, ci pentru ca primeam feedback fals, de la persoane care nu exista. Adica erau fie oameni care mi se dadeau drept prieteni in offline, injurandu-ma pe net din spatele altei identitati, fie zeci, sute de conturi false, la dispozitia unor echipe de oameni care aveau ca misiune nu neaparat combaterea mea, cat diseminarea unor mesaje. Foarte putine dintre aceste mesaje erau ok. Pot sa inteleg ca vrei sa contribui la imbogatirea unui articol, cu amanunte, informatii nestiute etc, fara sa te expui. Dar cand te apuci sa promovezi mesaje cretine, inclusiv cu linkuri, lasandu-le drept comentarii la texte cu audienta mare, lasa-ma sa cred ca nu ai intentii bune. Asa ca la mine pe blog va ramane interzis la comentarii pana cand o sa stiu cu cine am am de-a face. Nu vad de ce sa incurajez manifestarile unor anonimi, ale caror motive nu le stiu, si nu vad de ce mi-as incarca serverul acestui site, platit din banii mei, ca sa ajut vreun politician oligofren sa ia niste voturi.

Iar lucrurile s-au inrautatit an de an. si In opinia mea, in acest moment, Romania are mai multe conturi facebook false decat reale. Apartin, de obicei, unor tipi si tipe care nu au incredere in partenerii lor, sau care au o viata mai ciudata, din punct de vedere sexual. mai sunt si conturile celor ale caror profesii sau joburi impun un anumit comportament in online, iar contul fals e o supapa. Din pacate, insa, 90% dintre conturile false apartin unor entitati cu interese in zona de big business si politica. Si am putea scapa rapid de ele, prin asumarea identitatii. Avem deja semnatura electronica. Posibilitatea de a te loga pe un site, la vedere, cu date reale, este si ea, deja prezenta, in magazinele online. E usor al naibii, nu vreo piatra filozofala a tehnologiei informatiei. Dar nu se vrea. Actuala stare de fapt e utila celor implicati.

De ce ar vrea falsii influenceri asa ceva? Pai cand scrii ca o cizma, cele 10 conturi false pot crea, dand share, un reach pe care altfel nu l-ai atinge niciodata.
De ce ar vrea presa online asa ceva? Sunt site-uri de stiri care au doar traficul postacilor, nimic in plus. 500 de afisari, 500 de comentarii. N-a citit nimeni din lumea reala stirile, dar site-ul de stiri pare ca are o audienta consistenta si constanta.

De ce ar vrea politicienii asa ceva? Pai ce, sunt prosti? Fara postaci, anchetele jurnalistice despre ei n-ar mai putea fi aruncate in derizoriu, iar autorii lor intimidati.

De ce ar vrea chiar Facebook asa ceva? Pai daca s-ar stii ca in loc de 1,5 miliarde de conturi sunt doar 800 de milioane, restul fiind conturi false, actiunile retelei de socializare n-ar scadea la bursa, ar cadea.

Nimeni nu vrea disparitia postacilor si conturilor false, de fapt. Aceasta uriasa minciuna colectiva este la fel de folositoare ca evaziunea fiscala din produse petroliere, cereale si flori: sunt o mana de oameni care o fac, afacerile lor se vad din avion, dar nimeni nu-i opreste pe baietii astia pentru ca finanteaza oameni din cercurile inalte ale puterii.
"Luam 4.000 de cartele si, cu ele, facem 4.000 de conturi de Facebook. Net avem, laptopuri si tablete avem. Unui postac bun ii ia doua minute sa dea un like, sa lase un comentariu si sa se delogheze. Cu munca in trei schimburi, cu pauza cu tot, in echipe de 12 oameni, putem lasa 25.000 de urme vizibile pe net, cu ce ne intereseaza, la fiecare 24 de ore. Si totul ne costa 6.000 de euro lunar. Am 20.000 de euro buget pe trei luni, iti opresti cat poti fara sa periclitezi operatiunea. Easy money, ca esti baiat destept. Te bagi?"

Din 2012. N-o sa spun ca mie mi s-a facut propunerea, ci ca am auzit povestea intr-o cafenea. Si chiar daca operatiunea a fost un esec, pentru ca (asa zicea omul ala in cafeneaua aia) s-au obtinut doar vreo 40.000 de voturi, nu 65.000, cat ar fi fost nevoie pentru (inca) un mandat de deputat, randamentul operatiunii a fost insa fabulos: vreo cincizeci de eurocenti votul, adica vreo doi lei.
Doi lei votul.
Intelegeti despre ce vorbim?




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  baso Mar Dec 19, 2017 9:58 am

baso a scris:
Totusi, putin straniu este faptul ca din toate homepaginile de FB pe care am incercat sa le accesez, la una singura nu ma plictiseste Tucanburger cu obsesia lui sa-mi fac cont pe FB scratch Eu si triburile salbatice vom ramane ultimii pamanteni fara conturi pe FB raset

Se pare ca a fost doar efectul razelor de luna asupra feisbucului de g(l)uma . Azi nu mai e defect Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  baso Mar Dec 19, 2017 10:21 am

ENKI a scris:No, ca scrise bloggerul Bogdan Stoica tocmai despre conturi fake de feisbuc. Io nu ma incadrez in categoriile descrise de el. raset



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pai, or fi mai multi care n-au chef sa-si expuna datele personale si nici sa furnizeze informatii despre ei unor necunoscuti din lumea intreaga. Daca insa sunt curiosi de fenomenul FB fara sa se implice in comentarii, manipulari, agatamente, etc, nu vad de ce ar fi vreo problema sa-si pastreze anonimatul cu un cont fake. Iar pt treaba asta, un om normal la cap nu si-ar face sute sau mii de conturi fake. Unul singur este suficient ca sa navigheze tacut.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  baso Mar Dec 19, 2017 11:12 am

In rest, consider corecta decizia bloggerului de a bloca comentariile de pe blogul lui. Multi romani sunt dusi cu capul iar daca citesc ceva ce le inflameaza neuronul, fie injura, fie trolleaza blogul cu aberatii. La fel ca scriitorii clasici, si bloggerul de succes poate avea parte de cititori fideli si tacuti. De multe ori, indiferent de calitatea articolului, comentariile pot sa fie atat de imbecile, incat indeparteaza cititorul aparut de aiurea pe un blog. Si degeaba se mandreste proprietarul blogului cu respectarea libertatii de exprimare acordata cititorilor fidelizati. Un anumit procent de cretini va fi mereu prezent pe acolo, profitand de libertatea de exprimare acordata ca sa-i manipuleze pe alti cititori,la fel de cretini sau mai rau cretini, denaturand intelegerea textului publicat de blogger. In plus, facilitatea cu like si dislike, acordata votacilor cititori tacuti pt. comentarii, poate fi  de natura a induce efectul psihologic  subliminal de turma beata, inclusiv pt. blogger.

Una este sa scrii ca asa iti vine si cu totul altceva este atunci cand scrii pt. un feedback rapid care sa-ti intareasca ori sa-ti saboteze orgoliul.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Feisb(ulb)uci... - Pagina 3 Empty Re: Feisb(ulb)uci...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum