SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

biserici

+10
baso
(Still a)Live
ENKI
Vasile
RocketQu33n
Anahoret
Armand
Dracu' gol
lolo
delta
14 participanți

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Dum Iul 10, 2011 3:56 pm

Anahoret a scris:
ENKI a scris:Miorul a ramas un rugator cu ganduri alese pentru conducatori, cel putin asa reiese din caietul de impresii al Manastirii Cozia. vesel
Dacă mergi pân' la Cozia şi primul gând care-ţi vine este să blestemi un politician (oricare ar fi el) trebuie să fii lovit în scufinel. vesel
Şi oricum, a-i blestema pe politicieni este o pierdere de timp, pentru că oricum îi are Dracul pe lista de efective... Laughing
Poate ca omul s-a aflat sub influetele fantanii de la intrare: se zice ca pe data de 4/5 mai, anul 44 i.Hr., la Cozia, chiar in acel loc, ar fi fost asasinat Burebista, rege si mare preot, in urma unei conspiratii a cinului preotesc. Laughing


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Dum Iul 10, 2011 3:58 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  delta Dum Iul 10, 2011 4:09 pm

ENKI a scris:Poate ca omul s-a aflat sub influetele fantanii de la intrare: se zice ca pe data de 4/5 mai, anul 44 i.Hr., la Cozia, chiar in acel loc, ar fi fost asasinat Burebista, rege si mare preot, in urma unei conspiratii a cinului preotesc. Laughing
nu știam că mănăstirea ortodoxă e acolo încă de pe vremea lui Burebista... oaie
și în Dobrogea sunt câteva cetăți antice de pe vremea turcilor... suspicios

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  Anahoret Dum Iul 10, 2011 4:31 pm

ENKI a scris:Poate ca omul s-a aflat sub influetele fantanii de la intrare: se zice ca pe data de 4/5 mai, anul 44 i.Hr., la Cozia, chiar in acel loc, ar fi fost asasinat Burebista, rege si mare preot, in urma unei conspiratii a cinului preotesc. Laughing
Iar la Roma, Brutus & Co îl jugănea pe Cezar. laugh

Nu prea cred în chestii d-astea. Ţinând seama că la vremea respectivă ăia-şi luau gâtul unul altuia cu frenezie, nu cred c-ai mai găsi în ţară un "loc curat, de arat şi semănat" nici pentru o troiţă, d-apăi pentru mănăstire.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Dum Iul 10, 2011 5:02 pm

delta a scris:
ENKI a scris:Poate ca omul s-a aflat sub influetele fantanii de la intrare: se zice ca pe data de 4/5 mai, anul 44 i.Hr., la Cozia, chiar in acel loc, ar fi fost asasinat Burebista, rege si mare preot, in urma unei conspiratii a cinului preotesc. Laughing
nu știam că mănăstirea ortodoxă e acolo încă de pe vremea lui Burebista... oaie
și în Dobrogea sunt câteva cetăți antice de pe vremea turcilor... suspicios
Ei, nu era chiar manastirea ortodoxa de astazi, ci un milenar lacas de cult, care avea sa contribuie, din umbra, la consolidarea triunghiului de baza al ortodoxiei: Athos, Istanbul (Bisantul, anagramat vesel ), Curtea de Arges.
A, pai si in Transilvania cetatile din varfurile dealurilor mai rasarite sunt atribuite teutonilor, care si-au infipt p-acolo drapelul, dupa ce au devastat vechile lacasuri de cult. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  delta Dum Iul 10, 2011 5:08 pm

ENKI a scris:Ei, nu era chiar manastirea ortodoxa de astazi, ci un milenar lacas de cult, care avea sa contribuie, din umbra, la consolidarea triunghiului de baza al ortodoxiei: Athos, Istanbul (Bisantul, anagramat vesel ), Curtea de Arges.
habar nu aveam că a ajuns buricul pământului și Curtea de Argeș...
adică, mă rog, poate o fi având o semnificație aparte din punct de vedere al ortodoxiei (deși nu prea sunt convins de asta)

ENKI a scris:A, pai si in Transilvania cetatile din varfurile dealurilor mai rasarite sunt atribuite teutonilor, care si-au infipt p-acolo drapelul, dupa ce au devastat vechile lacasuri de cult. laugh
asta ne mai lipsește să apară pe aici unii de pe malurile Mării Baltice revendicând grămezile de pietre din vârful unor movile... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Joi Oct 06, 2011 5:44 pm

Ce mai fura romanul? Filmuletul de prezentare a Catedralei Mantuirii Neamului, de exemplu. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Lun Oct 31, 2011 7:21 pm

Masonul Ciobotea a depasit orice limita: a acceptat, daca nu chiar a dispus, pictarea unei icoane portocalii, pentru canonizarea lui Andrei Saguna. agitat

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  delta Lun Oct 31, 2011 7:24 pm

ENKI a scris:Masonul Ciobotea a depasit orice limita: a acceptat, daca nu chiar a dispus, pictarea unei icoane portocalii, pentru canonizarea lui Andrei Saguna. agitat

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dacă nu i-au alocat de la centru toner cyan și magenta... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  baso Mar Noi 01, 2011 6:32 am

ENKI a scris:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cica poza aia, in care Base hahaie ca un drac printre fetzele bisericesti, a fost declarata imaginea anului Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Mar Noi 01, 2011 5:13 pm

baso a scris:Cica poza aia, in care Base hahaie ca un drac printre fetzele bisericesti, a fost declarata imaginea anului Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta doar pana apare vreun Funeriu care sa demonstreze pe la OTV ca e vorba de un trucaj ordinar. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  baso Mar Noi 01, 2011 5:37 pm

Hahaiala astuia numa' bine se potriveste cu poza Elenei din Tabu vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  Sasha Mar Noi 01, 2011 8:52 pm

Nici bisericile nu mai sunt ce-au fost candva si cum istoria se repeta,daca Hristos s-ar afla printre noi ar
repeta: " Casa Mea se va numi o casa de rugaciune...voi ati facut din ea o pestera de talhari."


Sasha
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 247
Data de inscriere : 31/10/2011

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  delta Mar Noi 01, 2011 8:54 pm

ENKI a scris:
baso a scris:Cica poza aia, in care Base hahaie ca un drac printre fetzele bisericesti, a fost declarata imaginea anului Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta doar pana apare vreun Funeriu care sa demonstreze pe la OTV ca e vorba de un trucaj ordinar. laugh
yo deja (deci preventiv) am început să văd pixeli albaștri pe cel puțin o cravată albastră din poză... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  baso Mier Noi 02, 2011 7:14 am

delta a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:Cica poza aia, in care Base hahaie ca un drac printre fetzele bisericesti, a fost declarata imaginea anului Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta doar pana apare vreun Funeriu care sa demonstreze pe la OTV ca e vorba de un trucaj ordinar. laugh
yo deja (deci preventiv) am început să văd pixeli albaștri pe cel puțin o cravată albastră din poză... laugh

Yo zic ca aparitiile astea au reprezentat surpriza-stuPis(D)eLor ...de Halloween Laughing


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pana si mascatzii au renuntzat la cagula . Zici ca-s ninja din Bost(w)an(a) Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Mar Ian 10, 2012 3:44 pm

Cica hotararea numarul 630/2011 a Sfantului Sinod a fost transmisa prin sms catre sute de preoti, ea interzicand citirea moliftelor Sfantului Vasile ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), in prima zi a anului. Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  Megan Mar Ian 10, 2012 7:21 pm

ENKI a scris:Cica hotararea numarul 630/2011 a Sfantului Sinod a fost transmisa prin sms catre sute de preoti, ea interzicand citirea moliftelor Sfantului Vasile ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ), in prima zi a anului. Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Prin 2005-2006, timp in care mergeam regulat la biserica, preotii bisericii respective au anuntat, de la ei putere, ca nu citesc aceste molifte decat in postul pastelui, perioada in care, ziceau ei, sunt suficient de curati, deci puternici pentru a putea face asta. Ii mai sfatuiau ei atunci pe enoriasi sa nu se mai joace cu focul si sa nu mai cheme preoti acasa la ei pentru a le citi aceste molifte, fiindca risca sa starneasca si sa atraga raul asupra lor.
Habar nu aveam despre ce vorbesc. Asta pana intr-o zi de vineri seara, in postul mare, cand efectiv am fost revoltata de grotescul acelui spectacol. Mi se facuse parul maciuca. Sa vezi tu barbati in toata firea, preotii, cum il blestemau pe drac, stand cu fata catre altar si trantindu-se la podea.

Anul acesta, pe 01. ianuarie, sora-mea a fost la (o alta) biserica cu scopul de a participa la citirea moliftelor. Abia dupa slujba i-a anuntat preotul ca nu se mai citesc, invocand exact aceleasi motive anuntate de frati inca de acum aproape 7 ani.
Probabil ca "sf. sinod" a fost avertizat de Drac, ca, la cat sunt de "curati" se caca pe ei pe toti daca il mai gadila in talpi cu blestemele lor Smile
Megan
Megan
încă mai mișcă...
încă mai mișcă...

Mesaje : 143
Data de inscriere : 12/10/2011

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  baso Mier Ian 11, 2012 10:51 am

Nici nu stiam ce sunt alea... molifte. Intzeleg ca sunt un fel de blesteme prin care il trimiti pe Dracul (draci)la Dracul Laughing Adicatalea, cand trimiti pe cineva la Dracu, il invoci pe Dracu' ca sa-l ia, insa la molifte, este invocat Dracu ca sa-si bage toti dracii in el Laughing In opinia mea, ceva nu este OK si logic in ritualul asta. raset Adicatalea, Dracu' este interesat sa-si bage dracii(adica tot pe el) in cat mai multzi pacatosi. Normal ca este aiurea sa-l invoci pe Drac ca sa trimiti dracii tot in el . Cum arata un Drac cu draci in el, care te asculta ? Ca dracu' de furios. Laughing Mai logic ar fi sa-l invoci pe Dumnezeu ca sa-l ia pe Dracu , fiind vorba despre doua entitati care, d.p.v religios, se opun una alteia. Cum ar arata Dracu' cu Dumnezeu in el ? Cu siguranta mult mai calm , de-a dreptul amical Laughing Nici alb, nici negru . Un fel de multaru ...de la alb negricios spre negru alburiu ori ca o zebra : alba cu dungi negre sau neagra cu dungi albe raset


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  Dracu' gol Mier Ian 11, 2012 3:06 pm

Ar fi fost bine să aibă şi 'mnealor un forumache pe care să mă înscriu ca să poci să comentez şi yo... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  baso Joi Ian 12, 2012 5:40 pm

Ideea este ca, la cat de rai, de mizerabili si de batutzi in cap au ajuns romanii, nu doar ca-si doresc un Dracula la conducerea tzarii ci si daca ar apare Iisus printre ei, l-ar rastigni a doua oara, ca sa le dea m ue la evrei...ca romanii sunt mai cu al treilea corn in frunte... in loc de steaua lui Da vid.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Mier Ian 23, 2013 5:37 pm

Asta da biserica decorata in spirit iezuit. agitat

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] from [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  baso Vin Ian 25, 2013 12:29 pm

Dupa ce ca nu sunt de acord cu incinerarea, acu' le-a inviat ca nici inhumarile in cimitire private , la concurentza, nu este OK Laughing
Sufletele lor n-au liniste. Vorba lu' Dabija : de ce-i obliga grija sa se irite cum oamenii isi aleg propriile funeralii sau in proprietatea cui sa fie inhumtazi sau incineratzi ca sa li se raspandeasca cenusa ? Laughing N-ar fi mai bine sa ramana preocupati de linistirea sufletelor care vin pe pamant ca sa ajunga apoi in vesnicie ?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cimitirele private sunt înfiinţate ilegal, reafirmă însă părintele Stoica. "În România numai autoritatea publică locală are dreptul să înfiinţeze cimitire. Ce se întâmplă cu cei care dau faliment? Ce se întâmplă cu morţii ăia? Ce se întâmplă dacă patronii nu respectă o legislaţie şi nu vor să înmormânteze decât pe unii de o anumită confesiune, nu şi pe alţii de o altă confesiune, cum prevede legea cultelor? Toate acestea trebuie reglementate printr-o lege care din păcate nu există în acest moment", explică reprezentantul Patriarhiei.

"Noi nu ne luptăm cu niciun patron. Domnule, el să facă, să investească, dar nu îi pot obliga pe preoţi să săvârşească înmormântări şi slujbe într-un loc pe care noi nu-l recunoaştem. Îşi asumă un risc ca în oricare altă afacere. Să iasă sau să nu iasă. Ce se întâmplă dacă un cimitir privat are un preot caterisit să facă slujbe sub preţul pieţei? Sperăm ca preoţii să aducă la cunoştinţa credincioşilor să evite cimitirele private. Nu avem nicio luptă cu nimeni. Respectăm Hotărârea din iulie 2012 a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române care a adus la cunoştinţă tuturor eparhiilor aceste aspecte", a declarat pentru gândul Marian Timofte, părintele consilier al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei.

În legătură cu atitudinea faţă de cimitirele private, "Mitropolia Moldovei şi Bucovinei respectă hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române şi îndeamnă preoţii de la protopopiate şi de la parohii să fie cu multă băgare de seamă la această nouă problemă care apare în societatea noastră: cimitirul privat".

Un loc de veci în cimitirele de stat din Capitală, potrivit insituţiei care le administrează, începe de la 20 de lei pentru concesionarea pe o perioadă de şapte ani şi ajunge până la 280 de lei pe "termen neliminat, în funcţie de categoria cimitirului. La acestea se mai adaugă o serie de taxe şi servicii, cum ar fi săparea gropii de înhumare costă între 230 şi 286 de lei, iar taxa de întreţinere anuală este între 8 şi 44 de lei. Cum în Bucureşti este o lipsă mare de locuri de veci în sistemul de stat, cele disponibile se vând pe piaţa neagră chiar şi cu zeci de mii de euro.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  baso Vin Ian 25, 2013 12:30 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mi se pare CORECT , ce mai bine laugh "Malpraxis bisericesc" pt. ca preotzii n-au reusit sa-i scoata avocatului dracii . Inclusiv din televizor, frigider si feon raset
Yo am avut o vecina tare nebuna, inginer chimist. In afara de faptul ca ar fi putut sa arunce in aer tot blocul, lasand intentionat gazul deschis, probleme majora n-am avut cu ea decat atunci cand a adoptat un maidanez care latra si urla noaptea, dincolo de peretele din camera mea. Chiar il auzeam cu zgrabalea cu labele in perete, incercand sa evadeze de la nebuna, in camera mea. Laughing A fost cumplit sa-l aud, noptzi in sir, cum facea asta. Nu m-as fi implicat in problema de nerezolvat pt. totzi inteligentzii blocului, daca nu mi-ar fi fost efectiv mila de animalul ala , simtzindu-l cat era de disperat sa scape de acolo. Pentru ca stiam ca nebuna se credea iradiata prin orice: apa, mancare, obiecte, etc, cand am ajuns sa nu mai suport urletele disperate , a moarte, ale maidanezului, am compus o scrisorica anonima, din partea unui binevoitor, in care ii explicam nebunei ca am vazut oameni in negru cum i-au intrat in casa si i-au bagat cainelui un CIP radioactiv sub piele si ca, din cauza asta, animalul este atat de agitat. I-am bagat scrisoarea pe sub usa (era spatiu suficient cat sa intre plicul iar cainele se agita de nebun,dincolo de usa, cand m-a simtzit. A si latrat, saracul, parca fericit ca vede, in sfarsit, un semn de intzelegere Laughing ) Dupa foarte putin timp, maidanezul a fost eliberat benevol de nebuna. bine Laughing Cand i-am povestit tatalui meu ce am facut ca sa scapam blocul de urletele nocturne, nu i-a venit sa creada . Mi-a spus ca el niciodata nu si-ar fi imaginat modul asta de rezolvare a problemei, oricat de inteligent si de corect ar fi dorit , in calitatea lui de administrator de bloc pe care o avea atunci raset I-am spus ca, atunci cand vrei cu adevarat ceva, ca sa fie bine pt. toata lumea, este ca o joaca de copii sa gasesti metoda de comunicare, chiar si aparent iratzionala Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  baso Lun Ian 28, 2013 10:28 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Astfel de cazuri ar reprezenta singurele exemple cu care BOR-ul ar putea argumenta intredictia de inciniare . Insa nu ar rezolva absolut deloc problema celor care ar invia in mormant, cu metri cubi de pamant deasupra . Cica au fost si cazuri din astea, cand, conform unui anumit ritual ortodox, dupa 7 ani de la inmormantare, ar trebui spalate si sfintzite oasele, au avut surpriza sa descopere scheletele in pozitii nefiresti . Cum Dumnezeu explica preotzii , familiei, sau celor care l-au iubit pe ingropat, o astfel de inviere chinuitoare, fara nicio sansa de supravietzuire? Ca omul ala a fost vampir, posedat de necuratul ?
N-au decat totzi specialistii de pe Pamant sa experimenteze si sa calculeze in ce conditii un om obisnuit, inviat din mortzi, ar putea sa iasa la suprafatza dintr-un sicriu batut in cuie si cu multa tzarana deasupra. Fara ca acel om inviat din moarte sa fie magicianul Houdini . Eu sunt convinsa ca ar fi cel mai groaznic si mai negru cosmar pt. oricine s-ar trezi intr-o astfel de situatie . Pai, nu mai bine sa te arda cand s-a decis ca ai murit definitiv si pt. totdeauna decat sa trezesti ca esti inca viu , ingropat defintiv si pt. totdeauna ? Expresia "manca-l-ar viermii" sau" manca-te-ar viermii" mi s-a parut intodeauna cel mai urat si mai crunt blestem . Unii o spun fara sa-i constientizeze puterea. Eu am auzit-o, repetata frecvent, din partea cuiva la care nu m-as fi asteptat sa faca asta , nu la adresa mea , insa m-a shocat , de fiecare data cand am auzit-o . A fost ceva cu care nu m-am obisnuit si nici n-am vrut sa ma obisnuiesc vreodata. M-a durut la fel cum mi-ar fi spus-o mie.

Grija fata de ramasitele pamantesti nu inceteaza o data cu punerea lor in groapa. in tarile ortodoxe, la soroacele randuite pentru pomenire se face slujba si la cimitir, iar dupa sapte ani oasele celui raposat sunt dezgropate cu multa evlavie, spalate cu vin si duse la biserica intr-o mi­ca lacra, ca sa li se faca slujba de pomenire. Apoi sunt asezate fie intr-un osuar, fie sunt din nou puse in mor­mant (de obicei la picioarele unei rude care tocmai a tre­cut la Domnul), in asteptarea invierii (vezi Iez. 37, 1-14).
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Joi Feb 28, 2013 7:05 pm

Cica pana la sfarsitul lui martie va fi ales noul papa, sanse la titlu avand, printre altii, cardinalul Peter Erdo, care are deja in blazon drapelul secuiesc, destul de bine camuflat in rosu, galben si albastru. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  delta Joi Feb 28, 2013 7:09 pm

ENKI a scris:va fi ales noul papa, sanse la titlu avand, printre altii, cardinalul Peter Erdo, care are deja in blazon drapelul secuiesc
o să facă infarct ăia de la Antena 3... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Mier Mar 13, 2013 11:34 pm

delta a scris:
ENKI a scris:va fi ales noul papa, sanse la titlu avand, printre altii, cardinalul Peter Erdo, care are deja in blazon drapelul secuiesc
o să facă infarct ăia de la Antena 3... Laughing
No, ca au ales un iezuit, gasit tocmai la sfarsitul Lumii. raset

"Cardinalii au venit să mă caute la capătul lumii", a declarat noul Suveran Pontif, după care a rostit rugăciunea "Tatăl nostru" şi a binecuvântat mulţimea adunată în Piaţa San Pietro.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  baso Joi Mar 14, 2013 6:46 am

N-am urmarit evenimentul, insa m-a amuzat treaba cu fumul . Tra sa fie tare palpitant sa stai de curios p'acolo si sa belesti ochii la horn in asteptarea fumului negru sau alb.
Cand am citit ca a aparut fum roz deasupra Vaticanului, mi s-a parut tare kinky-pinky ideea . raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Joi Mar 14, 2013 9:19 am

baso a scris:N-am urmarit evenimentul, insa m-a amuzat treaba cu fumul . Tra sa fie tare palpitant sa stai de curios p'acolo si sa belesti ochii la horn in asteptarea fumului negru sau alb.
Cand am citit ca a aparut fum roz deasupra Vaticanului, mi s-a parut tare kinky-pinky ideea . raset

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nici io n-am urmarit, dar mi-a sarit in ochi stirea, inainte de culcare. Laughing
Recunosc, am adormit destul de greu apoi, pentru ca, poate ai observat, am mai adus uneori vorba despre "iezuitii ortodocsi de Moscova"...
Asa ca am intrat inca de dimineata pe site-ul Vocea Rusiei, unde asteptam sa gasesc un articol de fond al acelui Mandrasescu, acoperitul care stie tot ce misca pe la noi. vesel
N-am gasit nimic acolo, insa mi-am amintit ca a deschis un cont de FB, pentru comunicari informale. Nu prea ma incanta bucuria nedisimulata a rusoiului. suspect

Valentin Mandrasescu a scris:Azi, după sute de ani, discipolii lui Loyola, "câinii de pază ai bunului Dumnezeu" jubilează. Prietenii mei de la Praga plâng de bucurie. Francisc I este primul papa iezuit. De ce este important? Până acum, exista o regulă nescrisă - un iezuit nu poape fi ales pentru funcţia de suveran pontif. Priviţi cu reticenţă şi neîncredere de către restul bisericii, consideraţi prea radicali (mai ales pentru epoca post Vatican-II) iezuiţii se ocupau de sarcinile cele mai dificile: ideologia, lucrul cu informaţia, interacţiunea cu politicienii şi societatea.
Dacă un iezuit a fost ales să conducă Biserica Catolică, atunci (dacă nu s-au precopsit cu un trădător) avem un semn clar că aripa radicală a catolicilor va da o ultimă şi decisivă bătălie pentru păstratea principiilor şi idealurilor catolice. Vor avea de înfruntat o presiune uriaşă. Un papa care spune un NU hotărât sodomiţilor şi "modernizatorilor", un papa care este preocupat de echitatea socială va avea o viaţă dificilă, dar anii petrecuţi în interiorul celui mai conservativ ordin al catolicismului ar fi trebuit să-l pregătească pentru aceste dificultăţi. Îi urez succes!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Interesanta si discutia avuta, tot acolo, cu V. Roncea, la care acesta din urma a adaugat si o imagine compusa, deosebita, pe blogul lui. Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  baso Joi Mar 14, 2013 11:26 am

ENKI a scris:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Interesanta si discutia avuta, tot acolo, cu V. Roncea, la care acesta din urma a adaugat si o imagine compusa, deosebita, pe blogul lui. Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Yo nu pot vedea ce comenteaza Mandrescu cu Roncea pe FB, doar ca, din pagina de FB, rezulta ca Mandrescu are ca interese : Putin Laughing Atat si nimic mai mult Laughing

In ce priveste imaginea de pe blogul lui Roncea,postata de tine, nu-mi dau seama daca se completeaza sau este in antiteza cu imaginea semnata Cristina Nichitus Roncea Laughing


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

M-a amuzat ceea ce a emis Mandrescu Laughing :
Ortodoxia moscovită (unica biserică ortodoxă dotată cu rachete nucleare, după cum “se glumeşte” la Moscova) este unicul aliat al Catolicismului adevărat

Daca pe preotii ortodoxiei romanesti i-a apucat pofta atomica sa protesteze impotriva gazelor de sist, asa o fi Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  ENKI Joi Mar 14, 2013 12:34 pm

baso a scris:
Yo nu pot vedea ce comenteaza Mandrescu cu Roncea pe FB, doar ca, din pagina de FB, rezulta ca Mandrescu are ca interese : Putin Laughing Atat si nimic mai mult Laughing

In ce priveste imaginea de pe blogul lui Roncea,postata de tine, nu-mi dau seama daca se completeaza sau este in antiteza cu imaginea semnata Cristina Nichitus Roncea Laughing


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

M-a amuzat ceea ce a emis Mandrescu Laughing :
Ortodoxia moscovită (unica biserică ortodoxă dotată cu rachete nucleare, după cum “se glumeşte” la Moscova) este unicul aliat al Catolicismului adevărat

Daca pe preotii ortodoxiei romanesti i-a apucat pofta atomica sa protesteze impotriva gazelor de sist, asa o fi Laughing

A, pai Roncea a copy/paste-uit discutia pe blogul lui, deci poate fi citita acolo. Am uitat ca n-ai cont de FB. Embarassed
Cu siguranta Roncea a mesterit acea poza (ruso-iezuita imperiala IHS) in antiteza cu cea considerata ortodoxa, marcata IC XC NI KA.
Pe mine ma amuza si amaraciunea masonilor, care au tinut sa sublinieze ca pe 13 martie, in aceeasi zi cu alegerea lui Francisc I s-au implinit si 187 de ani de cand impotriva lor a fost emisa o bula. laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daca eram la sectiunea masonerie, as fi zis ca I-ul lui Francisc a fost mentinut de agentia masonica de presa special pentru a trimite cu gandul la Papa Ioan Paul I, asasinat dupa numai 33 de zile de pontificat, aducand drept argument numarul 187, cod pentru crima, cel putin pentru politistii din California. laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

biserici - Pagina 5 Empty Re: biserici

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum