SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

sexuală

+4
Dracu' gol
Anahoret
Armand
delta
8 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  delta Mar Mar 16, 2010 8:22 pm

Armand a scris:frumos! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] din replica asta se poate deduce relatia faina pe care o poate stabili cu elevii... deci partea asta a profilului e promitatoare, daca zici ca e atat de tanar...
ramane partea cealalta: profunzimea mesajelor unui dascal... care, din pacate, se regaseste din ce in ce mai rar la dascalii tineri!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
În locul lui yo nu m-aş trage de şireturi cu elevii/studenţii...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Armand Mar Mar 16, 2010 8:25 pm

RocketQu33n a scris:De asemenea, n'o vad nici pe mama mea explicandu'le elevilor cum e cu sexul.

aaaa... nici eu n-o vedeam pe mama in postura asta... pana si mie, unica fiica, singura "lectie" de genul asta pe care mi-a dat-o a sunat cam asa:

Dolcsi, de putza trebuie sa ai grija ca de ochii din cap!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Vizitato Mar Mar 16, 2010 8:30 pm

delta a scris:Păi, dacă respectiva era nehotărâtă, mama ta ar fi vrut detalii legate de ora, locul şi poziţia? Laughing

Mama i'a amenintat ca o arata directorului. Laughing Iti dai seama ca n'avea cum sa faca asa ceva, dar facea pe dura.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  delta Mar Mar 16, 2010 8:31 pm

Armand a scris:
delta a scris:Fiind vorba de plaiurile mioritice, am destul de bine conturata convingere că diriginţii/dirigintele nu predau nimic legat de sex/sexualitate dacă depinde de "individualitatea lor profesională".
Expresia asta din urmă sună extrem de select/sofisticat... doar că ştiu cât de slab pregătite sunt cadrele didactice începând de la cele care predau la clasele primare până la ăia de la universităţi. Wink

stii pa dreaqu'!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Păi, cam colaborăm (în sensul de: constant) cu universităţile din Bucureşti, Iaşi, Cluj, Galaţi etc. şi cunoaştem destul de bine situaţia de la cele din Constanţa, Sibiu, Timişoara, Oradea, Satu Mare, Miercurea Ciuc etc., iar din cauza unor activităţi de educaţie ecologică avem relaţii cu un număr mare de cadre didactice de la licee din mai multe judeţe. Pe lângă asta, avem colaborări cu cei de la muzee cu ocazia diferitelor acţiuni pe care le au ei cu elevii.
Aşa că... ceva habar am în legătură cu debandada din sistemul de învăţământ.
Bine, mă refer la situaţia din domeniul ştiinţelor naturale (biologie, geografie).
Însă n-am dubii legate de faptul că astea nu reprezintă excepţia şi de fapt în realitate în toate celelalte domeniile e totul OK... Wink

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Vizitato Mar Mar 16, 2010 8:32 pm

delta a scris:
Armand a scris:frumos! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] din replica asta se poate deduce relatia faina pe care o poate stabili cu elevii... deci partea asta a profilului e promitatoare, daca zici ca e atat de tanar...
ramane partea cealalta: profunzimea mesajelor unui dascal... care, din pacate, se regaseste din ce in ce mai rar la dascalii tineri!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
În locul lui yo nu m-aş trage de şireturi cu elevii/studenţii...

Pai nici nu se tragea cu noi de sireturi. Nici noi nu ii faceam probleme, profesorii ne laudau pana in clasa a 12'a cand au inceput absentele indelungate datorita meditatiilor. Laughing

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Vizitato Mar Mar 16, 2010 8:33 pm

delta a scris:
Armand a scris:
delta a scris:Fiind vorba de plaiurile mioritice, am destul de bine conturata convingere că diriginţii/dirigintele nu predau nimic legat de sex/sexualitate dacă depinde de "individualitatea lor profesională".
Expresia asta din urmă sună extrem de select/sofisticat... doar că ştiu cât de slab pregătite sunt cadrele didactice începând de la cele care predau la clasele primare până la ăia de la universităţi. Wink

stii pa dreaqu'!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Păi, cam colaborăm (în sensul de: constant) cu universităţile din Bucureşti, Iaşi, Cluj, Galaţi etc. şi cunoaştem destul de bine situaţia de la cele din Constanţa, Sibiu, Timişoara, Oradea, Satu Mare, Miercurea Ciuc etc., iar din cauza unor activităţi de educaţie ecologică avem relaţii cu un număr mare de cadre didactice de la licee din mai multe judeţe. Pe lângă asta, avem colaborări cu cei de la muzee cu ocazia diferitelor acţiuni pe care le au ei cu elevii.
Aşa că... ceva habar am în legătură cu debandada din sistemul de învăţământ.
Bine, mă refer la situaţia din domeniul ştiinţelor naturale (biologie, geografie).
Însă n-am dubii legate de faptul că astea nu reprezintă excepţia şi de fapt în realitate în toate celelalte domeniile e totul OK... Wink

De cea din Sibiu ce parere ai?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Armand Mar Mar 16, 2010 8:37 pm

despre invatamantul universitar... nu vreau sa incep o discutie, fiindca e naspa ceea ce as avea de spus, din experienta proprie!
in preuniversitar, insa, INCA se lucreaza bine! ma rog, in masura in care lehamitea n-a depasit pasiunea!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Vizitato Mar Mar 16, 2010 8:38 pm

Armand a scris:
RocketQu33n a scris:
Armand a scris:
RocketQu33n a scris:

Noi n'am avut asa ceva si am terminat acum 2 ani si jumatate.

n-am spus ca aceste ore sunt cuprinse in programa obligatorie.
ele pot fi parte a unor discipline optionale ca educatia pentru sanatate, dar stiu sigur ca in cadrul orelor de dirigentie ar trebui sa se discute asemenea probleme inca din gimnaziu... MANIERA in care ele se desfasoara depinde deja de individualitatea profesionala a fiecarui diriginte.

Dirigu' nostru era profesor de sport si n'avea inca 30 de ani impliniti... Cu toate acestea, nu'l vedeam sa ne explice asa ceva. Stiu ca odata venisem cu niste reviste tip tabloid din Anglia unde dadeau note la funduri, sani, celulite si nimerisem pe o pagina unde paparazzi l'au surprins pe un actor sarind intr'un lac gol-pusca (imagine necenzurata). Eu stateam in prima banca la vremea respectiva si nu mai tin minte cum se nimerise ca tocmai atunci sa treaca dirigintele pe langa mine si sa vada la ce ma uitam eu. Mi'a luat revista, schitand putina furie, dupa care l'a bufnit rasul. Oricum, noua ne era drag, chiar daca il vedeam mai rar (mai ales fetele, care nu faceam sport cu el). Odata am intrat in clasa dupa ce fusesem afara la o tigara si m'a izbit un miros de aer statut amestecat cu ceva putoare, asa ca am intrebat cu voce ceva mai ridicata: "Cine pute aici?" Laughing In acea secunda deschise dirigu' usa si a zis razand "Eu!" Laughing Laughing

frumos! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] din replica asta se poate deduce relatia faina pe care o poate stabili cu elevii... deci partea asta a profilului e promitatoare, daca zici ca e atat de tanar...
ramane partea cealalta: profunzimea mesajelor unui dascal... care, din pacate, se regaseste din ce in ce mai rar la dascalii tineri!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cata profunzime sa'i ceri unui profesor de sport? Laughing

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Armand Mar Mar 16, 2010 8:42 pm

RocketQu33n a scris:

Cata profunzime sa'i ceri unui profesor de sport? Laughing

tu chiar vrei sa-ti raspund? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Vizitato Mar Mar 16, 2010 8:45 pm

Armand a scris:
RocketQu33n a scris:

Cata profunzime sa'i ceri unui profesor de sport? Laughing

tu chiar vrei sa-ti raspund? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aici nu te opreste nimeni. Very Happy

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Armand Mar Mar 16, 2010 8:47 pm

RocketQu33n a scris:
Armand a scris:
RocketQu33n a scris:

Cata profunzime sa'i ceri unui profesor de sport? Laughing

tu chiar vrei sa-ti raspund? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aici nu te opreste nimeni. Very Happy

da' unde ma opreste? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  delta Mar Mar 16, 2010 8:57 pm

RocketQu33n a scris:De cea din Sibiu ce parere ai?
Nejustificat de încrezuţi (ideea fiind că dacă e vorba de Sibiu, atunci toţi au neapărat o "rigoare/precizie" nemţească) şi mai puţin cooperanţi decât cei de la alte centre universitare.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  delta Mar Mar 16, 2010 9:05 pm

Armand a scris:despre invatamantul universitar... nu vreau sa incep o discutie, fiindca e naspa ceea ce as avea de spus, din experienta proprie!
Şi yo fac oarece eforturi să nu formulez prea direct în legătură cu situaţia curentă... Laughing

Armand a scris:in preuniversitar, insa, INCA se lucreaza bine! ma rog, in masura in care lehamitea n-a depasit pasiunea! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Scuze, dar lehamitea nu are ce să caute printre sentimentele celor care au ALES o meserie.
Dacă nu le convine, să demisioneze.
În schimb, dacă e meseria pe care au dorit să o practice, atunci o vor face indiferent de condiţii.
Şi, scuze dar nu-i nici război, nici pandemie globală, nici cataclism, aşa că ăia care fac din pasiune meseria lor nu se plâng de situaţia curentă. Cool
Tot restul... da: se tăvăleşte-n chinuri pentru sporuri, tichete de masă şi alte rahaturi! Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Armand Mar Mar 16, 2010 9:08 pm

delta a scris:Scuze, dar lehamitea nu are ce să caute printre sentimentele celor care au ALES o meserie.
Dacă nu le convine, să demisioneze.
În schimb, dacă e meseria pe care au dorit să o practice, atunci o vor face indiferent de condiţii.
Şi, scuze dar nu-i nici război, nici pandemie globală, nici cataclism, aşa că ăia care fac din pasiune meseria lor nu se plâng de situaţia curentă. Cool
Tot restul... da: se tăvăleşte-n chinuri pentru sporuri, tichete de masă şi alte rahaturi! Very Happy

KOREKT! (n-as fi crezut ca voi ajunge vreodata sa-ti scriu asta! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] )
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  delta Mar Mar 16, 2010 9:12 pm

RocketQu33n a scris:Cata profunzime sa'i ceri unui profesor de sport? Laughing
În ce sens... profunzime? Laughing

P.S. Apropo de precizarea: în locul lui nu m-aş trage de şireturi cu elevii... Very Happy
Într-un fel este ca şi pe forumuri: e bine ca omu' să păstreze "distanţa regulamentară". Wink
Altfel are şanse reale de a constata că manifestă simptomele "sindromului Ani Stoica". Cool

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Vizitato Mar Mar 16, 2010 9:18 pm

delta a scris:
RocketQu33n a scris:De cea din Sibiu ce parere ai?
Nejustificat de încrezuţi (ideea fiind că dacă e vorba de Sibiu, atunci toţi au neapărat o "rigoare/precizie" nemţească) şi mai puţin cooperanţi decât cei de la alte centre universitare.

De ce nu cooperezi cu cea de medicina din Sibiu? Chiar daca nu'mi dau seama cate conexiuni poti face intre cele doua specialitati... scratch Dar cel putin SSMH'ul (Societatea Studentilor Medicinisti Hipocrates) a avut multe proiecte, chiar si nemedicale. Eu nu prea trec pe la ei ca ma enerveaza diverse persoane de acolo. Laughing

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  delta Mar Mar 16, 2010 9:35 pm

RocketQu33n a scris:De ce nu cooperezi cu cea de medicina din Sibiu? Chiar daca nu'mi dau seama cate conexiuni poti face intre cele doua specialitati... scratch
Deoarece avem chiar prea multe proiecte pe domeniul protecţiei naturii/mediului, cu sau fără colaborarea unora sau altora care au tangenţe cu aceste domenii.

RocketQu33n a scris:Dar cel putin SSMH'ul (Societatea Studentilor Medicinisti Hipocrates) a avut multe proiecte, chiar si nemedicale. Eu nu prea trec pe la ei ca ma enerveaza diverse persoane de acolo. Laughing
Dacă au habar să carteze de exemplu pajiştile cu Nardus din zona montană... probabil că pe loc am fi interesaţi de colaborare cu ONG-ul respectiv! Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  delta Vin Mar 19, 2010 3:31 pm

Bine că se bagă şi biserică... măcar în seamă, dacă nu altfel...

Pasajul de mai jos l-am găsit [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]:
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Pentru lumea modernă secularizată interesată de sexualitate ca obiect de consum, fără risc şi fără scrupule, disciplina Bisericii nu mai constituie o problemă. Şi este aşa pentru că societatea modernă şi postmodernă nu-şi mai pune foarte serios problema unor raporturi normale cu Dumnezeu, nici problema împărăţiei lui Dumnezeu şi, cu atât mai puţin, problema finalităţii vieţii afective. Articolul nostru se adresează tuturor acelora care, deşi trăiesc în această lume în care valorile moralei creştine sunt ignorate, mai cred în Împărăţia Cerurilor şi mai sunt fideli învăţăturii Sfinţilor Părinţi.
Doamne fereşte de mai rău! Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Pe baza bibliografiei de specialitate, am considerat că este de datoria noastră să facem cunoscută poziţia Bisericii Ortodoxe faţă de consecinţele folosirii mijloacelor contraceptive şi de gravitatea acestor păcate. Dacă în numărul trecut am vorbit despre consecinţele folosirii mijloacelor contraceptive artificiale asupra sănătăţii femeii, în numărul acesta vom aduce noi precizări în lumina moralei creştine şi a datelor tehnice oferite de medicina modernă cu privire la planningul tehnic (mecanic) dar şi asupra planningului „natural”.
Na, lasă că preotu' ne dă imediat date tehnice din puţul său de gândire bazat pe "bibliografia de specialitate"... :mrgreen:
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Contraceptivele – mijloace abortive

Utilizarea mijloacelor contraceptive moderne, a căror dezvoltare şi eficacitate se datorează evoluţiei tehnice medicale şi ştiinţei, facilitează nu atât prevenirea formării vieţii în pântecele matern, cât suprimarea ei, lucru mai puţin cunoscut de către utilizatorii unor astfel de mijloace, acest lucru datorându-se mai ales lipsei de informare corecte atât din partea medicilor, cât şi a celor care cunosc această realitate.
Eu doar îmi pun întrebarea ca persoanele care nu-şi doresc exact atunci un copil când rămân gravide... oare la ce se gândesc când solicită vreo metodă de întrerupere a sarcinii?
Probabil ele se gândesc la faptul că medicul se apucă să roage embrionul să nu se mai dezvolte. FIe deloc, fie să mai amâne puţin dezvoltarea Laughing până la o dată care convine femeii sau cuplului... :mrgreen:
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Ne referim strict la mijloacele „abortive” (de preferat termenul „abortiv”, mult mai realist decât „contraceptiv”, deoarece aceste mijloace sunt concepute a avea randament maxim prin determinarea expulzării embrionului din mediul intrauterin, aşadar prin avortare), precum: steriletul (firul, spirală sau DIU) şi pilulele contraceptive orale de orice categorie (pilule hormonale).
Păi, steriletul nu provoacă neapărat avort, ci mai degrabă împiedică fertilizarea ovulului.
Mă rog, ăstai detaliu tehnic, pe care habotnicii oricum nu-l vor sesiza. Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Pilula contraceptivă adoarme conştiinţa

Pilula nu previne doar conceperea, ci şi implantarea embrionului după ce a avut loc conceperea. Ea este mult mai subtilă şi de fapt mult mai periculoasă decât celelalte mijloace contraceptive, tocmai datorită aparenţei ei de totală inofensivitate. Întrucât are aspectul unui medicament şi se ia ca orice medicament, fiind „ceva care se ia şi apoi nu te mai gândeşti” ea este cel mai uşor manevrant al conştiinţelor. Ea adoarme conştiinţa prin faptul că femeia respectivă nu va şti niciodată dacă a fost sau nu însărcinată.
Păi, nu ştii, nu te doare capul!
Asta ar mai lipsi: să ne tăiem venele din cauza unor probleme inexistente... Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Este de observat însă că sensul pilulei constă tocmai în această iresponsabilizare. Or, însăşi acceptarea adormirii conştiinţei, renunţarea la responsabilitate înseamnă o imensă vină de care se va răspunde.
Hai să ne spânzurăm în grup din cauză că am luat măsuri să nu rămânem gravide! Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Pilula a ajuns astăzi arma contraceptivă principală, cea mai subtilă şi mai perfidă, pentru că în cazul tuturor celorlalte mijloace contraceptive persoana respectivă conştientizează, într-o măsură mai mare sau mai mică, gravitatea şi responsabilitatea greşelii. În cazul pilulei, omul este asigurat de totala iresponsabilitate prin ignoranţă, chiar dacă adepţii înşişi recunosc că natura ei medicamentoasa nu o face total nedăunătoare.

Dacă o persoană care nu recurge neapărat la o intervenţie chirurgicală pentru expulzarea fetusului din pântecele matern, nu înseamnă că nu săvârşeşte avort. Acelaşi lucru se întâmplă, dar sub altă formă, folosindu-se tehnicile abortive sus menţionate. E vorba doar de utilizarea unor procedee subtile conştiinţei iresponsabile. Suprimarea vieţii e un act criminal în orice situaţie, indiferent de procedeul utilizat.
Hihihi,
Da' ce le place preoţilor să tot şantajeze emoţional pe cât mai mulţi posibil! Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Prezervativul – act onanist pedepsit de Dumnezeu

Morala creştină atrage atenţia că „relaţiile” care se cultivă prin unele din practicile contraceptive (utilizarea prezervativului) nu urmăresc împlinirea iubitoare a soţului şi a soţiei în raporturile conjugale, ci juisarea erotică egoistă a unuia prin intermediul celuilalt. Practicile contraceptive prin utilizarea condomului (prezervativului) sunt de tip onanist, femeia fiind privată de ceea ce Dumnezeu a rânduit să primească în relaţia cu bărbatul.
Asta cu "prezervativ = act onanist" este chiar haios! Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Or, după cum am mai spus, această practică constituie un păcat grav, pedepsit cu moartea de Dumnezeu (Gen. 10) şi cu excluderea din împărăţia lui Dumnezeu (I Cor. 6,9-10; Gal. 5,20; Efes. 5,3).
I-auzi! Are şi literatură de specialitate în cazul pedepsei pentru onanie prin tragerea prezervativului pe penis! Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Planningul „natural” sau metoda calendarului

Constă în evitarea concepţiei prin efectuarea actului conjugal în perioada lunară nefertilă a femeii şi evitarea lui în perioada fertilă, adică în zilele când femeia poate rămâne gravidă.
De parcă omu' nu ar avea suficiente pe cap! Să mai urmărească şi calendarul ca să decidă dacă de Sfântu Ion poate să i-o pună nevestei liniştit sau mai bine aşteaptă până îi sar în ajutor cei 40 de mucenici... Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Această metodă, numită şi „metoda calendarului”, se bazează pe experienţa faptului că doar cu un timp (circa 12-16 zile) înaintea menstruaţiei femeia este fertilă. Ea se mai numeşte „metoda Ogino – Knaus”, după numele celor doi savanţi care au descoperit-o.
Bine că n-a descoperit-o Dumnezeu... că draq ne lua dacă aflam de metodă fără voia lui... Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Despre această metodă se afirmă că reprezintă „o etapă importantă în cadrul reglării naturale a naşterilor”, totuşi se recunoaşte că „este imprecisă, mai ales când menstruaţia nu este regulată, pentru că se bazează pe data presupusă a următoarelor menstruaţii", calcul al probabilităţilor nu întru totul previzibil. Oricum, întrucât se exercită strict „natural”, această metodă, spun susţinătorii ei, este considerată nu numai cea mai inofensivă, ci şi cea mai argumentată moral.
Adică, ăştia din biserică ar prefera şi o metodă mai hazardantă (cum este cea "a calendarului"), decât una sigură, deoarece aşa sunt totuşi şanse ca femeia să rămână gravidă, chiar dacă nu vrea - şi atunci creşte turma Domnului, nu? Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Trebuie reliefat însă că de fapt esenţa acestei metode este aceeaşi cu a planningului tehnic, adică refuzul procreării şi combaterea ei. Ideea, intenţia, scopul şi sensul celor două feluri de planning sunt aceleaşi. Or, această este esenţa problemei.

Păcatele planingului
Planningul este o inconsecvenţă, o dedublare şi o autoînşelare a conştiinţei, pentru că programează ceea ce este neprogramabil, iubirea, act prin excelenţă spontan şi unic.
Aha... deci planificarea familiară nu este bună...
Totl trebuie să fie hazardant, să ne surprindă, să intrăm în datorii, să fim la cheremul "sorţii". 8-)
Asta în ideea că: Lasă că bunul Dumnezeu ne va ajuta! 8-)
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Prin această programare se schimbă, se degradează preţuirea absolută a partenerului, care devine de fapt un obiect de plăcere, acesta fiind scopul şi sensul esenţial al planningului, mărturisit sau nu.
Deci ăştia din biserică ar vrea ca partenerul să fie un obiect de neplăcere... Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Esenţa iubirii este dăruirea totală şi deschiderea până la împlinirea deplină a finalităţii, care este procrearea. Se poate înţelege că, în măsura în care se exclude elementul şi sensul ei esenţial, iubirea nu numai că nu se finalizează, ci chiar se denaturează şi se perverteşte.

Esenţa planningului se dovedeşte a fi calculul egoist, în care copilul „devine un produs, nu mai este un dar, nu mai este rodul iubirii, nu mai este expresia gratuităţii dăruirii”. Acest lucru e dovedit de faptul că aproape în majoritatea familiilor numărul copiilor este numărul care a fost consimţit. Aşa cum spunea cineva: „dacă un cuplu nu are mai mult de trei copii, aceasta este pentru că nu a voit să aibă patru”.
Săracul nene de la biserică este cam bătut în cap... dar ce mai contează, că doar este preot, nu? Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Deosebiri inter-creştine privind planningul

Biserica Ortodoxă cât şi cea Catolică resping şi condamnă atât contracepţia cât şi principiul planningului în general. Există însă teologi, curente teologice şi chiar poziţii oficiale ale Bisericii Catolice sau Protestante care iau atitudini pro-planning derutând pe cei neinformaţi, care ar putea crede că aceste afirmaţii pro-planning aparţin întregii Biserici creştine.
Astfel, unii teologi catolici afirmă nu numai că „soţii au dreptul inalienabil de a decide intervalul între naşteri şi numărul copiilor” ci şi că noi, creştinii, „trebuie să primim cu curaj restricţiile de fecunditate pe care ni le impune viaţa socială”. În acest sens, chiar enciclicele Humanae Vitae a papei Paul VI şi Casti Connubii a papei Pius XI, deşi se opun mijloacelor anticoncepţionale de natură artificială, acceptă ideea de planificare naturală a familiei şi formula de „planificare responsabilă”.
Teologii catolici acceptă planningul prin metodele naturale, afirmând chiar că „ar fi bine ca fetele să înveţe aceste metode din momentul pubertăţii. Cunoscându-şi mai bine trupul lor, ele vor putea folosi mai bine metodele naturale după căsătorie”.
Ăsta da text! Rolling Eyes
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Teologia protestantă acceptă atât metoda Ogino-Knaus cât şi folosirea prezervativelor. Prin prevenirea fecundării ea înţelege mai mult un control al naşterilor decât o limitare a lor. Protestanţii consideră permisă prevenirea fecundării şi planningul întrucât copilul trebuie să fie dorit: „Noi trebuie să facem tot ce depinde de noi pentru a-l primi într-o manieră favorabilă... pentru a-i pregăti un cadru social în care să aibă şansele lui...”.
Faţă de aceasta, concepţia ortodoxă observă, aşa cum am arătat şi mai sus, că de fapt cadrul pe care trebuie să-l asigure părinţii copilului este numai acela de a se putea împlini ca persoană morală; celelalte „cadre ale şanselor” se schimbă oricum permanent şi oricând apare un cadru mai atrăgător, care le face pe cele anterioare depăşite; or, aceasta ar justifica la nesfârşit controlul naşterilor.

Dreptul de a controla naşterile apare comparabil cu justificarea eutanasiei. Dacă controlul naşterilor ar exprima libertatea ca „act uman, deliberat şi precugetat” atunci desigur că şi eutanasia şi sinuciderea ar exprima pozitiv libertatea persoanei, ceea ce probabil că nici protestanţii nu agreează.
Nah, de la contracepţie a ajuns la eutanasie... Eu zic să facă referire practic la tot ce este pe Terra... ca să nu pierdem practic nimic... Laughing
nenea Alexandru Stanciu preot in parohia Ucea de Sus, jud. Brasov,căsătorit, are 3 copii a scris:Concepţia ortodoxă refuză să facă distincţie netă între „ferirea de copii” şi mijloacele contraceptive de orice fel. Ea pledează pentru maturitatea şi autocontrolul spiritual.
Teologii catolici şi protestanţi fac deosebire între fecundare (unirea celor două celule germinale) şi nidaţie (fixarea embrionului în peretele uterului ce are loc între 7-10 zile de la fecundare), pe baza acesteia socotind că în acest interval nu există persoana umană în înţelesul deplin al cuvântului şi autorizând astfel avortul. Ortodocşii observă însă că această deosebire este „cu totul artificială şi constituie nu numai o denaturare a antropologiei creştine ci în egală măsură şi a datelor medicinii. Fecundarea este începutul vieţii personale a fiinţei... fiinţa umană este o persoană umană...”.
Atât în planningul artificial, cât şi în cel „natural” intenţia este aceeaşi: împiedicarea procreării. Or, tocmai asta este: problema nu este a mijloacelor, ci a scopului, a sensului. Practic, prin acceptarea planningului natural, teologii catolici şi cei protestanţi „evită fraudele contra naturii, dar comit fraudă împotriva dreptei conştiinţe”.

Planningul - denaturare şi distrugere a familiei
Esenţa planningului constă în ideea că omul are dreptul să separe între actul iubirii şi consecinţele lui sau, mai precis, să caute şi să obţină plăcerea ca scop în sine. Planningul este o eroare, o falsificare şi o crimă, el bazându-se pentru că se bazează pe acest fals. Pentru că toate domeniile de cunoaştere şi cercetare umană pot să dovedească adevărul fundamental că în ordinea dreaptă a naturii plăcerea nu este niciodată scop, ci totdeauna mijloc; dacă se întâmplă altfel, atunci e vorba de o denaturare şi pervertire.
În mentalitatea şi în societatea planningului, care sunt categoric utilitariste şi consumiste, persoana umană nu mai este o realitate specifică unică şi identică, ci un flux, un ghem de senzaţii şi conjuncturi, un obiect de exploatat plăcere. Or, în situaţia în care omul nu mai caută în partener omul, ci obiectul plăcut, atunci şi relaţiile celor doi şi toate relaţiile sociale vor fi grevate de această depersonalizare, obiectualizare a sentimentelor şi a omului în general. Familia decade într-un simplu contract social reciproc, o societate de întrajutorare în care valorile spirituale, esenţele adevăratei personalităţi, precum iubirea, castitatea, fidelitatea şi sacrificiul nu-şi mai au locul.
Dacă este îndreptăţită preţuirea partenerului pentru plăcerea pe care mi-o oferă, atunci infidelitatea, adulterul, avortul şi divorţul sunt justificate, iar idei precum castitatea şi fidelitatea apar desuete şi ridicole. Însă oricât s-ar strădui cineva să schimbe ideea şi sensul familiei, oricât ar vrea să o modernizeze, nu va putea nega că forţele, temeliile care pot asigura o familie sunt tocmai auto-controlul, fidelitatea şi sacrificiul, iar fără ele nu mai poate fi vorba de familie. Îndreptăţirea plăcerii în sine, utilitarismul şi planningul, departe de a servi cu ceva familiei, provoacă şi fac inevitabile pericolele care ameninţă familia.

Planificarea prin disciplinarea minţii şi a trupului
Dacă planificarea familială practicată din perspectiva liberalizării sexuale va fi o formă de cultivare a pruncuciderii (în cazul avortului) şi a omuciderii (în cazul contractării diverselor maladii de către femeia care utilizează diversele practici contraceptive), planificarea prin disciplinarea minţii şi a trupului în lumina Revelaţiei este singură acceptată de Biserică.
În acest sens, Biserica a rânduit perioade de post, care nu înseamnă doar post din punct de vedere alimentar ci şi post trupesc (abţinerea de la relaţiile intime), asumat în mod liber de fiecare persoană, în cadrul familiei, unde respectul şi preţuirea mutuală a soţilor sunt reale.
Disciplinarea trupului şi a sufletului prin asceză (totală şi parţială) este posibilă, ştiut fiind că tandreţea familială are nenumărate forme de a se manifesta, nu numai pe cea erotică.
Înfrânarea prin disciplinarea minţii şi a trupului cum este cea din timpul posturilor, sau chiar în afara lui, pentru un scop mai înalt, se face cu învoiala ambilor soţi şi aceasta doar pentru un timp limitat. Sfântul Ioan Gură de Aur nu încurajează abstinenţa prelungită a soţilor sau, cu atât mai puţin, a unuia dintre ei. Aceasta va crea tensiuni în interiorul cuplului care pot duce soţii spre adulter şi desfrâu. Cel care se înfrânează fără o reflectare serioasă şi fără o evaluare corectă a înfrânării poate fi susceptibil de dispreţuirea relaţiei conjugale, cum făceau unii eretici. „Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea şi femeia să-şi aibă bărbatul său. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul, asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia. Să nu va lipsiţi un pe altul decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre " (I Cor. 7, 3-5).

Concluzii
Consecinţele nefericite ale formelor moderne de control al naşterilor sunt dovada liberalizării sexualităţii umane. Aceasta nu mai este înţeleasă ca o mare taină în Hristos şi în Biserică (Efes. 5, 32), ci ca un mijloc de plăcere care exclude perspectiva. Departe de a fi împotriva sexualităţii umane, Biserica este împotriva liberalizării acesteia.
Această parte Rolling Eyes , de la precedentul meu comentariu încoace, nici nu am mai putut să o ciresc.
Oricum, este clar că bat preoţii apa-n piuă pe cei vrei şi pe ce nu vrei... Laughing
Bine că nu este obligatoriu să asculţi ce îndrug hăbăucii ăştia! 8-)

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  delta Vin Iun 25, 2010 11:48 am

Se pare că și americanii duc lipsă de educație sexuală, dacă au dat-o afară pe asta din armată din cauză că a apărut goală-pușcă în Playboy... laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cică era sergent pe la U.S. Air Force...
În haine civile nici n-ai fi zis că-i una pusă pe eviscerat arabi... laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Da', între noi fie vorba, într-o parte dintre imagini chiar nu se poate vedea mare lucru... vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  delta Sam Iun 26, 2010 5:04 pm

Dacă la americani sunt cazuri de lipsă cronică de educație sexuală, după cum dovedește și exemplul de mai sus, păi ce să ne mirăm de cetățenii mioriticelor plaiuri care par să n-aibă habar despre faptul că e vreme ploioasă și friguroasă se poate face și altceva decât număratul banilor... veselie

yzzy a scris:Hello!
Nu vreau să sune a spam, dar iar plouă. Şi e frig. Îţi piere cheful de orice.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Anahoret Dum Iun 27, 2010 8:39 pm

O ştire apărută pe Yahoo!

Une enfant de 9 ans aurait accouché d'un petit garçon

La Malaisie est en émoi après une brève parue dans un journal local. Une fillette de 9 ans aurait donné naissance à un petit garçon. Le gouvernement et les départements de la Santé et de l'Éducation ont demandé une enquête.

Depuis le 24 juin, les autorités malaisiennes ont lancé une enquête après l'annonce dans un journal local affirmant qu'une enfant âgée de 9 ans aurait donné naissance à un petit garçon après avoir eu une relation pendant plus d'un an avec un de ses voisins, un jeune garçon de 14 ans. Selon le journal Star, cet accouchement serait survenu le mois dernier dans une clinique privée. Le médecin ayant procédé à l'accouchement ne se serait pas manifesté auprès des autorités pour déclarer la naissance. L'arrière-grand-mère de la fillette aurait contacté une ONG pour demander de l'aide et ce serait elle qui aurait parlé de l'accouchement à la presse locale.

L'Asian News International a interrogé le directeur du Département d'Etat chargé de l'éducation, Ibrahim Mohamad, et celui-ci a déclaré avoir demandé à tous les directeurs d'écoles si des cas de grossesses avaient été rapportés.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
He, he, he, he! Ăştia n-au aflat ce fac ţiganii noştri! veselie
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Anahoret Dum Iun 27, 2010 8:49 pm

Se pare că o copilă de 9 ani a născut un băieţel

Malaezia este tulburată după o ştire apărută într-un ziar local. O fetiţă de 9 ani ar fi dat naştere unui băieţel. Guvernul şi departamentul Sănătăţii şi Educaţiei au cerut o anchetă [ca la noi].

Începând cu 24 iunie, autorităţile malaeziene au demarat o anchetă după anunţul apărut într-un ziar local în care se afirma că o copilă de 9 ani ar fi dat naştere unui băieţel după a avut o relaţie timp de un an cu unul dintre vecinii săi, un băiat în vârstă de 14 ani. Potrivit ziarului "Star", această naştere s-ar fi produs luna trecută într-o clinică privată. Doctorul care ar fi asistat naşterea nu ar fi declarat-o autorităţilor. Bunica fetiţei ar fi contactat un ONG pentru a cere ajutorul şi acesta [ONG-ul] ar fi relatat în presa locală despre naştere.

Asian News International l-a întrebat pe directorul Departamentului de Stat însărcinat cu educaţia, Ibrahim Mohamad, iar aceasta a declarat că i-a întrebat pe toţi directorii de şcoli dacă această graviditate fusese raportată.[ca la noi!]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  delta Dum Iun 27, 2010 9:01 pm

Anahoret a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
He, he, he, he! Ăştia n-au aflat ce fac ţiganii noştri! veselie
Chiar imposibil nu este... dar totuși nu prea ar trebui să devină o practică prea curentă, dași dacă e iei după expertele pedelimbiste din învățământ vom ajunge să ne dividem asexuat... vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Anahoret Dum Iun 27, 2010 10:15 pm

... şi iepuraşul o atinse cu nuieluşa şi fata rămase grea...
lol!
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Armand Dum Iun 27, 2010 10:56 pm

As traduce, nu de alta, da' merita sa iasa in evidenta gogomania din capu' lu' (ca sa nu scriu alta prepozitie!) Delta, cam asa:
Profesoarele pedeliste - stire pe surse - vor fi obligate la abstinenta, dar sa faca si copii cu iepurasu' si sa-i invete si pe copilasi cum se fac copiii cu betisoru' (asta fiind bonus de la Anahoret, pentru armonie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] )!
Puahhhhh!!!!!!!!!!!!!!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Dracu' gol Dum Iun 27, 2010 11:12 pm

Deoarece n-ai mai mentionat-o, inseamna ca nici macar puradeii nu mai inghit povestea aia cu barza... veselie
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Armand Dum Iun 27, 2010 11:15 pm

Dracu' gol a scris:Deoarece n-ai mai mentionat-o, inseamna ca nici macar puradeii nu mai inghit povestea aia cu barza... veselie

Stai, bre, că la vârsta alor mei abia-i învăț cum să-și spele dodoașca... doar nu crezi că sunt prevăzute aplicațiile în programă!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Dracu' gol Lun Iun 28, 2010 12:05 pm

Armand a scris:
Dracu' gol a scris:Deoarece n-ai mai mentionat-o, inseamna ca nici macar puradeii nu mai inghit povestea aia cu barza... veselie

Stai, bre, că la vârsta alor mei abia-i învăț cum să-și spele dodoașca... doar nu crezi că sunt prevăzute aplicațiile în programă!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pai, daca au invatat deja unde-i bijboaca, atunci n-o sa te mai crează niciunu' cand o sa le povestesti matale de barza... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Armand Lun Iun 28, 2010 12:21 pm

Dracu' gol a scris:
Pai, daca au invatat deja unde-i bijboaca, atunci n-o sa te mai crează niciunu' cand o sa le povestesti matale de barza... raset

Pai tu de ce crezi ca am preluat yo ideea lui Anahoret cu iepurasu'? Ca despre barza deja se stie ca n-are stremeleag! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

sexuală - Pagina 2 Empty Re: sexuală

Mesaj  Anahoret Lun Iun 28, 2010 8:17 pm

Da, dar barza are ciocul roşu... Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum