SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

istorie

+9
(Still a)Live
baso
res
RocketQu33n
Anahoret
delta
Dracu' gol
ENKI
Armand
13 participanți

Pagina 1 din 17 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul

In jos

istorie Empty istorie

Mesaj  Armand Mier Apr 07, 2010 11:40 pm

Am primit pe mail acest text... Pare interesant ceea ce se spune acolo...
Nu am intervenit deloc in ceea ce priveste redactarea, cu toate ca banuiesc unele erori in scrierea numelor maghiare...
De asemenea, mesajul final, oarecum subiectiv, l-am pastrat...

O carte veche de 1.000 de ani, păstrată la Budapesta, răstoarnă toate teoriile istorice despre cultura strămoşilor noştri. Dacii scriau de la dreapta la stânga, iar citirea se făcea de jos în sus.
De la daci nu au rămas izvoare scrise. Prea puţine se ştiau despre locuitorii zonei carpato-dunărene, după retragerea romanilor. O carte veche de aproape 1.000 de ani, păstrată la Budapesta, răstoarnă teoriile istoricilor. Manuscrisul cuprinde primele documente scrise în această perioadă istorică. A fost scrisă cu caractere dacice, de la dreapta la stânga, şi se citeşte de jos în sus. Vorbeşte despre despre vlahi şi regatul lor. Mulţi au încercat să descifreze Codexul Rohonczi, dar n-au putut. Arheologul Viorica Enachiuc a tradus, în premieră, filele misteriosului manuscris. Dăruită de un grof În 1982, Viorica Enachiuc a aflat dintr-o revistă publicată în Ungaria de existenţa în arhivele Academiei Ungare a Codexului Rohonczi. Se spunea că e redactat într-o limbă necunoscută. A facut rost de o copie. Timp de 20 de ani, a muncit ca să-i descifreze tainele. Manuscrisul se afla în Arhivele Academiei de Ştiinţe a Republicii Ungaria. E o carte legată în piele. A fost păstrată în localitatea Rohonczi până în anul 1907. Groful Batthyany Gusytav a dăruit-o Academiei de Ştiinţe a Ungariei, în 1838. Nu se ştie prin câte mâini a trecut de-a lungul secolelor. "Scriere secretă" După Al Doilea Razboi Mondial, doctorul Vajda Joysef, preot misionar, îi scria cercetătorului Otto Gyurk, în legatura cu Codexul: "Se găseşte în Arhivele Academiei de Ştiinţe a Ungariei o carte rară, Codexul Rohonczi. Acest Codex este scris cu o scriere secretă, pe care nimeni n-a reusit s-o descifreze până acum. Şi eu am Încercat”. Literele sunt asemănătoare scrierii greceşti. M-am gândit că seamănă şi cu literele feniciene, apoi am încercat pe baza vechii scrieri ungureşti, dar n-a mers. Toate încercările le-am aruncat în foc". După ce a studiat Codexul, cercetătorul Otto Gyurk a publicat, în 1970, o parte din observaţiile sale într-un articol, în care a încercat să identifice acele semne din manuscris care ar putea semnifica cifre. Alfabet dacic cu 150 de caractere Viorica Enachiuc a descoperit că textele Codexului au fost redactate în secolele XI si XII, într-o limbă latină vulgară (daco-romana), cu caractere moştenite de la daci. "Sunt semne care au aparţinut alfabetului dacic, ce cuprindea aproximativ 150 de caractere, cu legăturile respective. Textele din Rohonczi au fost redactate în latina vulgară, dar într-un alfabet dacic, în care dominante sunt străvechile semne utilizate de indo-europeni în epoca bronzului", spune aceasta. Solii şi cântece ale vlahilor Codexul are 448 de pagini, fiecare cu circa 9-14 şiruri. În text sunt intercalate miniaturi cu scene laice şi religioase. E scris cu cerneală violet. Cuprinde o culegere de discursuri, solii, cântece şi rugăciuni, care include 86 de miniaturi. Consemnează înfiinţarea statului centralizat blak (vlah), sub conducerea domnitorului Vlad, între anii 1064 si 1101. "Sunt informaţii despre organizarea administrativă şi militară a ţării ce se numea Dacia. Avea hotarele de la Tisa la Nistru şi mare, de la Dunăre spre nord până la izvoarele Nistrului. Mitropolia blakilor avea sediul la Ticina - cetatea din insula Pacuiul lui Soare", a descoperit Viorica Enachiuc. "Jurământul tinerilor blaki" Codexul conţine şi versurile unui cântec de luptă, numit "Jurământul tinerilor blaki", care a fost tradus în felul următor:
"O viaţă, tăciunele Şarpelui, puternic veghetor,/
Înşelator, să nu
primeşti a te uni/
Cu prorocirile Şarpelui, anuale, pentru că lovit/
Vei fi/ Cântecul cetăţii aud îndelung/
Mergeţi vioi, juraţi pe
caciulă, pe puternica caciulă!/
Să juri cu maturitate şi cu convingere!/
Să fiu ţie putere vie,
trăiesc, în luptă să fiu!/
Alesul jurământ preţuieşte şoimul tău,
mergi cu jurământ puternic!"

Notă:

Codexul Rohonczi (grafii alternative: Codicele şi Rohonczy sau Rohonc, în toate combinaţiile) este un document controversat al cărui sistem de scriere este inedit şi încă nedescifrat în mod convingător. Este numit după orăşelul Rohonc (Rohoncz e grafia maghiară veche; pe germană Rechnitz, pe croată Rohunac), aflat astăzi în provincia Burgenland din estul Austriei.

Membra UNESCO Viorica Enachiuc e absolventă a Facultăţii de Filologie, secţia Română-Istorie, din cadrul Universităţii "Alexandru Ioan Cuza"
din Iaşi, promoţia 1963. Lucrarea de licenţă şi-a luat-o în arheologie. E membră UNESCO din 1983. Mulţi ani a condus şantiere arheologice în Oltenia, Muntenia şi Moldova. A cercetat scrierile vechi din neoliticul mijlociu şi epoca dacică. Şi-a prezentat lucrările la conferinţe în ţară şi în
străinătate: Austria, Franţa, Germania, Italia, Israel. Burse de studiu a primit în Italia, pe probleme de arheologie, şi ăn Danemarca, unde a studiat scrierea runică. Aceste fapte nu sunt secrete.

Dar mă întreb şi vă întreb: de ce tac autorităţile politice şi ştiinţifice de la noi? Sau mass media. Pentru că sunt mai importante furturile, violurile sau accidentele auto sau se ”vând” mai bine? Incompetenţi nu sunt. Sau au primit ordin să tacă?

PS. trimiteţi acest material tuturor prietenilor voştri pentru că au dreptul să ştie adevăruri deocamdată ascunse.
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 6:18 am

Se poate să fie aşa. Uite, eu, deşi sunt dreptace, frec nessul invers decât cică ar trebui(merg în sens trigonometric), deci ceva, ceva trebuie să fie.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Armand Joi Apr 08, 2010 6:35 am

Live a scris:Se poate să fie aşa. Uite, eu, deşi sunt dreptace, frec nessul invers decât cică ar trebui(merg în sens trigonometric), deci ceva, ceva trebuie să fie.

Ai si tu dreptate! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 7:59 am

Armand a scris:
Ai si tu dreptate! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Maxim am zis! laugh
Cine naiba poate vorbi serios, coerent, clar...la ore din zorii zilei? laugh

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 8:01 am

Armand a scris:
O carte veche de 1.000
de ani, păstrată la Budapesta, răstoarnă toate teoriile istorice despre
cultura strămoşilor noştri. Dacii scriau de la dreapta la stânga, iar
citirea se făcea de jos în sus.
De la daci nu au rămas izvoare scrise. ..... A fost scrisă cu caractere dacice, de la dreapta la
stânga, şi se citeşte de jos în sus. "Sunt semne care au aparţinut alfabetului dacic,
ce cuprindea aproximativ 150 de caractere, cu legăturile respective.
Textele din Rohonczi au fost redactate în latina vulgară, dar într-un
alfabet dacic, în care dominante sunt străvechile semne utilizate de
indo-europeni în epoca bronzului".... E scris cu
cerneală violet
.

Mitropolia blakilor avea sediul la
Ticina - cetatea din insula Pacuiul lui Soare", a descoperit Viorica
Enachiuc. "Jurământul tinerilor blaki" Codexul conţine şi versurile unui
cântec de luptă, numit "Jurământul tinerilor blaki",



Laughing Laughing Laughing Eu stiu ca le placea litera Z in cuvinte (barza, branza,manz, varza, vaza, manz...probabil si p..z..a) Este posibil ca dacii nu prea au avut ce izvoare scrise sa lase pentru ca vocabularul dacic era plin de injuraturi Laughing Mare noroc au avut cu romanii care i-au civilizat Laughing

Urmeaza o perioada in care dacii si romanii traiesc in armonie si in Dacia e o perioada de prosperitate. Romanii construiesc drumuri, cetati si dacii stau toata ziua prin carciumi. In aceasta perioada se formeaza o noua limba, limba romana compusa 90% din cuvinte romane si 10% din cuvinte dacice. Cuvintele dacice sunt: “branza”,”manz”, “viezure” si restul pana la 10% sunt injuraturi pe care nu le pot reproduce aici.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


si cateva comentarii pe marginea codexului scris cu cerneala violet pe hârtie veneţiană , cu caractere dacice Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Armand Joi Apr 08, 2010 8:05 am

Parerea mea e ca o mare parte a istoriei e incropita din imaginatie... Informatia oferita de izvoare trebuie legata intr-un fel si iata ca ramane un pas foarte mic pana la fictiune! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 8:09 am

laugh "Adesea uzii merg şi năruie. Loveşte furia unitar! Dacă ne unim ai rade. Mergi mai ales folositor, ai văzut pe aceia lovind. Secarea împărţirii. Fără stăpânire, goţii să vină!". Hai, mă, că dacii aveau sigur mai multă coerenţă şi claritate în exprimare!!!! laugh

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 9:23 am

Identi uzia iu eta ereuai. Ik ira as. Si anecti iradires. Iuniki usus visti imikn. Ercisca siccin. Imudir goti venot" Laughing




"Istoria culturala a prostiei omenesti" a fost scrisa de un hungur , Rath-Vegh István. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 11:27 am

baso a scris:Identi uzia iu eta ereuai. Ik ira as. Si anecti iradires. Iuniki usus visti imikn. Ercisca siccin. Imudir goti venot" Laughing


"Istoria culturala a prostiei omenesti" a fost scrisa de un hungur , Rath-Vegh István. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
P-aia ţărănească a scris-o Creangă. Very Happy
Ia să-ncerc şi eu o traducere! So... Identitatea udă a Etei are ere cu tine(iu-you). Aşa icneşte şi Ira. Să iradiem acneea! Folosim visteria uni care i mică. Exerciţiile...sictir! Imu zice că goţii vin cu enotul.
PS: Ne-o bate ENKI? scratch

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 11:34 am

Live a scris:
baso a scris:Identi uzia iu eta ereuai. Ik ira as. Si anecti iradires. Iuniki usus visti imikn. Ercisca siccin. Imudir goti venot" Laughing


"Istoria culturala a prostiei omenesti" a fost scrisa de un hungur , Rath-Vegh István. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
P-aia ţărănească a scris-o Creangă. Very Happy
Ia să-ncerc şi eu o traducere! So... Identitatea udă a Etei are ere cu tine(iu-you). Aşa icneşte şi Ira. Să iradiem acneea! Folosim visteria uni care i mică. Exerciţiile...sictir! Imu zice că goţii vin cu enotul.
PS: Ne-o bate ENKI? scratch

te pricepi bine la traduceri laugh

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 11:50 am

Am citit la intamplare cateva pasaje din Istoria culturala a prostiei omenesti si m-au amuzat dezvaluirile referitoare la eticheta spaniola Laughing
Cica regii si reginele Spaniei nu aveau voie sa rada iar adoratorii oficiali ai doamnelor de la curte aveau voie sa stea cu palaria pe cap in prezenta regelui, pentru ca emotzia de a fi in preajma adoratei ... i-ar fi facut sa scape palaria din mana laugh Si singura lor placere fizica permisa era aceea de a avea o batista imbibata cu sangele adoratei , obtzinut prin mituirea chirurgului de la palat laugh



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Joi Apr 08, 2010 12:26 pm

baso a scris:

Laughing Laughing Laughing Eu stiu ca le placea litera Z in cuvinte (barza, branza,manz, varza, vaza, manz...probabil si p..z..a) Este posibil ca dacii nu prea au avut ce izvoare scrise sa lase pentru ca vocabularul dacic era plin de injuraturi Laughing Mare noroc au avut cu romanii care i-au civilizat Laughing

Nu voi comenta nimic despre cartea Vioricai (am cartea, caseta audio si chiar Codexul - in format electornic), nu voi comenta nimic nici despre gruparea "dacologilor" din jurul ofiterului SIE Napoleon Savescu, dar nu pot trece cu vederea un aspect ce a ajuns "banalitate", ba chiar pare sa ne fi intrat in codul genetic: adorarea romanilor civilizatori.

Reflectati putin la asta: poate ca intreaga istorie din ultimii 300 de ani ne este influentata de un sindrom Stockholm, indus via Scoala Ardeleana, care a fortat o altfel de romanizare, catolicizanta. Mai ganditi-va ca romanii au ocupat numai 17% din Dacia (capitala spirituala si imprejurimile), ca au sarbatorit vreo 6 luni cu fast, la Roma, victoria asupra "barbarilor", ca au scutit de impozite un an intreg pe locuitorii Romei! Victoria asupra dacilor trebuie sa fi avut si o insemnatate care ne scapa, mai ales ca este singura victorie careia i s-a inchinat un monument colosal - Columna. Dar nici macar pe Columna nu e reprezentata caderea Daciei, decat pentru profani...

Referitor la litera Z, ea este oglinda lui A, una incheind ce a inceput cealalta, formand astfel o ZA, un ochi de lant (fie chiar si de ADN metaistoric), in fapt o bucla spatio-temporala ce reprezinta un ciclu. O astfel de ZA avea la Daci 19 ani, astfel ca, un lant de AUR - al Renasterii Spirituale, de 100 de cicluri, se traduce (termen drag doamnelor jucause de pe acest topic salutare ) in 1900 de ani. Daca adunam 1900 la 106 - anul caderii Daciei, obtinem anul 2006 si, poate, intrevedem de ce a fost pus Traian Basescu presedinte si de ce sindromul Stockholm functioneaza atat de dramatic in cazul adoratorilor lui.
P.S. Cine se incumeta sa traduca asta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 12:31 pm

Alta istorioara amuzanta Laughing Laughing Aurul si furnicile
In ciuda traducerii cam aiurea, autorul este haios Laughing Pare sa se fi documentat ca lumea in prostioare din astea , istorice Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 12:50 pm

ENKI a scris:

Reflectati putin la asta: poate ca intreaga istorie din ultimii 300 de ani ne este influentata de un sindrom Stockholm,....un lant de AUR - al Renasterii Spirituale, de 100 de cicluri, se traduce (termen drag doamnelor jucause de pe acest topic salutare ) in 1900 de ani. Daca adunam 1900 la 106 - anul caderii Daciei, obtinem anul 2006 si, poate, intrevedem de ce a fost pus Traian Basescu presedinte si de ce sindromul Stockholm functioneaza atat de dramatic in cazul adoratorilor lui.
[/justify]
Laughing Laughing Niciodata n-am suferit de sindromul Stockholm . Cu alte cuvinte, intotdeauna am constientizat prezentza agresorilor si nu am simtzit nevoia de a ma identifica cu ei sau de a ma amoreza de vreunul Laughing
Nu prea am gena de victima; mai degraba de abuzator provocat...cand m-apuca pofta de razboi laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 3:20 pm

ENKI a scris:
Referitor la litera Z, ea este oglinda lui A, una incheind ce a inceput cealalta, formand astfel o ZA, un ochi de lant (fie chiar si de ADN metaistoric), in fapt o bucla spatio-temporala ce reprezinta un ciclu. O astfel de ZA avea la Daci 19 ani, astfel ca, un lant de AUR - al Renasterii Spirituale, de 100 de cicluri, se traduce (termen drag doamnelor jucause de pe acest topic salutare ) in 1900 de ani. Daca adunam 1900 la 106 - anul caderii Daciei, obtinem anul 2006 si, poate, intrevedem de ce a fost pus Traian Basescu presedinte si de ce sindromul Stockholm functioneaza atat de dramatic in cazul adoratorilor lui.
[/justify]

Enchi, draghe, tu unde ai gasit explicatiza referitoare la Za-ua dacica de 19 ani ? Laughing Sa nu-mi spui ca asa ti-a iesit din traducerea pe care ai facut-o paginii din fotografie ! Laughing
Inainte sa-ti dezvalui un mare secret, aseaza-te bine pe scaun...sa nu cazi ! Laughing

In vechiul Sanctuar al lui Delta mi-am ales, fara sa caut semnificatzii, nick-ul dacic de ZumA Laughing Ceea ce, intr-o traducere fonetica aproximativa , ar insemna ca de la Z la A exista un "um" adica om Laughing Nickul citit invers, este AmuZ si are un "mu" ...cum face vaca/boul Laughing Daca vaca este sfanta la indieni, la noi, boul ocupa un loc de cinste Laughing
Daca ne-am detasa putzin de limba pe care o vorbim, ar trebui sa recunoastem faptul ca litera Z (mai ales felul cum suna) da o anumita vioiciune amuzanta in cuvintele in care apare Laughing La fel ca ţ-ul asociat cu ş-ul Laughing De pilda, pe fii-mea, cand era bebelusha, o amuza la culme cuvantul "coropişniţă". Habar n-avea ce inseamna (deci nu facea asocierea cu goanga) insa ii placea cum suna. laugh Cand aveam chef s-o vad cum rade , repetam "coropişniţă" de cateva ori, pe diverse tonalitatzi. Efectul era garantat laugh

Dupa cum observi, as putea traduce textul ala cum vreau eu laugh

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 4:05 pm

Apropo de sunete. Cam catzi straini, nevorbitori de limba romana, ar face distinctie intre sunete si ar pricepe/percepe diferentzele din urmatoarea asociere ? laugh
Deci : "Daci dragi draci" laugh

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Joi Apr 08, 2010 4:19 pm

baso a scris:Enchi, draghe, tu unde ai gasit explicatiza referitoare la Za-ua dacica de 19 ani ? Laughing Sa nu-mi spui ca asa ti-a iesit din traducerea pe care ai facut-o paginii din fotografie ! Laughing
Inainte sa-ti dezvalui un mare secret, aseaza-te bine pe scaun...sa nu cazi ! Laughing

In vechiul Sanctuar al lui Delta mi-am ales, fara sa caut semnificatzii, nick-ul dacic de ZumA Laughing Ceea ce, intr-o traducere fonetica aproximativa , ar insemna ca de la Z la A exista un "um" adica om Laughing Nickul citit invers, este AmuZ si are un "mu" ...cum face vaca/boul Laughing Daca vaca este sfanta la indieni, la noi, boul ocupa un loc de cinste Laughing
Daca ne-am detasa putzin de limba pe care o vorbim, ar trebui sa recunoastem faptul ca litera Z (mai ales felul cum suna) da o anumita vioiciune amuzanta in cuvintele in care apare Laughing La fel ca ţ-ul asociat cu ş-ul Laughing De pilda, pe fii-mea, cand era bebelusha, o amuza la culme cuvantul "coropişniţă". Habar n-avea ce inseamna (deci nu facea asocierea cu goanga) insa ii placea cum suna. laugh Cand aveam chef s-o vad cum rade , repetam "coropişniţă" de cateva ori, pe diverse tonalitatzi. Efectul era garantat laugh

Dupa cum observi, as putea traduce textul ala cum vreau eu laugh

Explicatia aceea am gasit-o in mine, pe cand eram copil si poet (1985, 1986), sezand io la umbra unui mare ganditor anonim. Acum se gaseste si pe net, mai ales sub forma denaturata de ciclul lui Meton, dar gasesti si studii hermeneutice, interesante:
Adrian Botez a scris:M-aş opri, în acest sens, la raportul astronomic între anul solar şi lunile sinodice, pe care l-a stabilit astronomul grec Meton, în jurul anului 432 î.e.n. (este, dacă observăm bine, permutaţia cifrei 243, din Nouăsprezece trandafiri). Meton e faimos pentru faptul de a fi calculat – sau de a fi preluat de la asiro-babilonieni, nu se ştie sigur… – că din 19 în 19 ani, fazele lunii se repetă la aceleaşi date din anul solar, ceea ce înseamnă că, la fiecare 19 ani, lumea sublunară parcurge un ciclu complet de la moarte la renaştere. 19 ani solari – a remarcat Meton – găzduiesc 235 de cicluri selenare complete; la sfârşitul fiecărui asemenea interval, universul sublunar îşi aduce aminte de ce i s-a întâmplat cu 19 ani mai devreme, intrând pe orbita unei poveşti pe care a mai trăit-o…”

Am remarca noi că, la sfârşitul fiecăruia din cele 235 de cicluri, se săvârşeşte Nunta Mistică a Soarelui cu Luna, spre RE-ANDROGINIZAREA PARADISIACĂ… – întru reunirea treimică (Numărul Unu-Numărul Doi-Numărul Trei, cu/prin MÂNA DREAPTĂ/RE-CREATOARE!!!), cea sub comanda căreia se armonizează, orfico-eurydic, cosmosul…

Iar 243, la fel ca şi 432, dau suma constantă de 9…Lipseşte, din Faţă, cifra Unului/Dumnezeu/Împlinirea Cosmică a Învierii/Renaşterii/Re-Creaţiei…Abia 235 dă suma de 10…Numărul Creaţiei şi al Regatului lui Dumnezeu, în care se reunesc cele vizibile cu cele invizibile, în Principiul Natural al Lucrurilor Supranaturale…
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Referitor la ZumA/AmuZ, Sanctuar (de la Regia, nu de la... Delta), voi spune ca... nimic nu este intamplator! laugh Asa-i, Live? laugh

P.S. Uite, si eu ma amuz uneori pe seama limbii. Poate ca taranul dac, vazand gaurile facute de dusmanul radacinoaselor lui (coropişniţa), va fi gasit un remediu naprasnic si la foarte la indemana, pe care apoi l-a transmis oral, indicand cu degetul vecinilor sai: "Colo piş niţel!" laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Joi Apr 08, 2010 4:28 pm

baso a scris:Apropo de sunete. Cam catzi straini, nevorbitori de limba romana, ar face distinctie intre sunete si ar pricepe/percepe diferentzele din urmatoarea asociere ? laugh
Deci : "Daci dragi draci" laugh

Strainii (indepartatii) de natura nu pot face diferente intre trilurile pasarilor cantatoare.
Româna (daca, mai exact) este limba onomatopeica, naturala. Very Happy
E greu pentru un nevorbitor sa ii priceapa inflexiunile si nenumaratele sensuri ale cuvintelor. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 5:57 pm

Coropişniţa găureşte pământul. E aproape COROzivă. Zi-vă el vouă aceste lucruri! laugh
Da, mă pricep la traduceri, deşi nu mi-am tradus soţul şi nici nu am de gând. Mai ales că nu ştiu câţi s-ar uita la o femeie cu plămânul spart. Poate că s-ar uita cu invidie la soţul unei astfel de femei, gândindu-se că tare dotat tre' să fie, dacă a reuşit să-i spargă...plămânul. laugh
Nu, nu prea-s multe întâmplări întâmplătoare pe lumea asta, bro! Iar asta mă cam sperie, uneori.
Oare omida mânca oameni, cândva? Om i(îi) da.
Da, mare noroc am avut noi cu romanii! Noi...adică familia mea "iniţială" căci, dacă nu erau romanii, nu am fi avut nume de familie. laugh Da, Roman! Apoi...Sadoveanu nu ar fi ştiut ce e "Baltagul" pe care l-a scris. laugh Mare baftă am avut cu...oamenii ăştia ai Soarelui, nu!? Nişte scumpi, nişte civilizaţi! Sunt sigură că orgiile lor erau pline de învăţături! Nu filosofice, că p-alea le aveau grecii. Care greci, înainte de a exista, au venit pe teritoriul actualei Românii şi au lăsat nişte semne. Băştinaşii le-au folosit. Apoi le-au uitat. Între timp, grecii au inventat alfabet şi l-au dat şi dacilor. Din mila Măriilor lor. Ioni poate că nu aveau, dar au luat de la Iisus unul. Pozitiv.
PS: Da, da, am febră! laugh

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 6:54 pm

ENKI a scris:
Explicatia aceea am gasit-o in mine, pe cand eram copil si poet (1985, 1986), sezand io la umbra unui mare ganditor anonim.
N-am studiat astrononomia ca sa verific de-i chiar asa Laughing
Cam toti copiii au darul de a pune intrebari incuietoare, adeseori, sau sa ofere explicatzii cu un tupeu halucinanat ...spre amuzamentul familiei Laughing Se intampla , uneori, ca in ratzionamentul copilaresc sa existe un ceva ce-l nedumereste pe adultul care n-ar fi gandit niciodata o astfel de intrebare sau explicatzie.
Referitor la chestii serioase, imi aduc aminte de doua mari nedumeriri ale mele din vremea copilariei:

1.N-am priceput de ce moneda natzionala este LEUL, numele acesta, asociat animalului african , nefiind reprezentativ pentru Romania. Din punctul meu de vedere, daca s-au gandit la felina, mai bine ar fi ales RASUL. Cu atat mai mult cu cat are si o figura simpatica, ciuf la urechi si favoiriti. Laughing
Cu mintea de acum, as putea adauga ca mi-ar fi placut ca in Constutzia tzarii sa scrie ca moneda natzionala este RASUL iar subdiviziunea acestuia , matzul (in loc de ban) Laughing

2.Pentru ca la scoala mi-au bagat in cap ideea ca tricolorul reprezinta curcubeul stilizat, il desenam pe tricolor gresit ,adica rosu galben albastru in loc de albastru galben rosu. In acest fel am descoperit ca in tricolor este inversata ordinea fireasca a culorilor fata de cele reale, din curcubeu ...doar galbenul fiind la locul lui . Laughing Desigur, nu-i mare tragedie cu invartita asta dar ,pentru un simbol natzional despre care se continua , cu incapatzanare,sa-l asocieze cu curcucubeul...suprapunerea nu se pasareste decat la galben Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 7:43 pm

hihihi...aliodorul lui Basescu a stiut de treaba asta cand a invocat flacara violet laugh tricolorul nostru ,suprapus pe curcubeul stilizat, duce la combinatia albastrului cu rosu laugh Cu alte cuvinte, ramanem cu insoritul galben pe fond violet Laughing

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Joi Apr 08, 2010 7:58 pm

baso a scris:N-am studiat astrononomia ca sa verific de-i chiar asa Laughing
Cam toti copiii au darul de a pune intrebari incuietoare, adeseori, sau sa ofere explicatzii cu un tupeu halucinanat ...spre amuzamentul familiei Laughing Se intampla , uneori, ca in ratzionamentul copilaresc sa existe un ceva ce-l nedumereste pe adultul care n-ar fi gandit niciodata o astfel de intrebare sau explicatzie.
Referitor la chestii serioase, imi aduc aminte de doua mari nedumeriri ale mele din vremea copilariei:

1.N-am priceput de ce moneda natzionala este LEUL, numele acesta, asociat animalului african , nefiind reprezentativ pentru Romania. Din punctul meu de vedere, daca s-au gandit la felina, mai bine ar fi ales RASUL. Cu atat mai mult cu cat are si o figura simpatica, ciuf la urechi si favoiriti. Laughing
Cu mintea de acum, as putea adauga ca mi-ar fi placut ca in Constutzia tzarii sa scrie ca moneda natzionala este RASUL iar subdiviziunea acestuia , matzul (in loc de ban) Laughing

2.Pentru ca la scoala mi-au bagat in cap ideea ca tricolorul reprezinta curcubeul stilizat, il desenam pe tricolor gresit ,adica rosu galben albastru in loc de albastru galben rosu. In acest fel am descoperit ca in tricolor este inversata ordinea fireasca a culorilor fata de cele reale, din curcubeu ...doar galbenul fiind la locul lui . Laughing Desigur, nu-i mare tragedie cu invartita asta dar ,pentru un simbol natzional despre care se continua , cu incapatzanare,sa-l asocieze cu curcucubeul...suprapunerea nu se pasareste decat la galben Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Leul este un vechi simbol solar (cap rotund inconjurat de coama-raze), intalnit la noi cu mult inainte de lup, inca din vremea Gemenilor Divini - Apollo si Artemis. Apollo are inchinata chiar si o manastire cu 9 altare, in Insula Leuke (Alba sau a Serpilor), care nu e altceva decat... varful Olimpului. Al adevaratului Olimp, nu cel fabricat, mult mai tarziu, de greci.
Leul reprezinta, deci, aceste locuri si pe români, mai exact pe RO MÂNI, adica Oameni ai Soarelui, acoperiti cu caciuli. Cei ce au asociat moneda cu denumirea de leu au fost initiati (masoni sau nu, dracu' gol poate stie). De altfel, stema Daciei (o poti vedea in avatarurile lui ENKI si a clonelor sale, pe foruml RTV) reprezinta Muntele Sacru, incoronat (coroana - simbolul Soarelui) marginit de doi lei, de unde si aparent bizara expresie folosite de Geoana la Dabuleni (tara de doi lei), dar si celebrele versuri „In veci s-or naste pui de lei” (unde cratima din s-or poate lipsi, daca punem un S mare - Sor!).

Cu tricolorul, povestea este asemanatoare, pornind tot de la soare, a carui RA ZA ALBA este refractata prin prisma (trup uman spiritualizat) in cele trei culori principale, din care se pot forma toate celelalte. Initial, el a fost reprezentat in succesiune orizontala, cu rosul jos.
Din pacate, astazi reprezinta doar cele trei culori ale lojilor masonice, pe care le vedem si in parlament, conclucrand „certandu-se”. (PSD are rosu, PNL are galben si albastru, PDL are rosu si galben, amestecate in satanicul portocaliu, fiind o facatura marca Soros, prin filiera Olandeza).

P.S. Era sa uit sa pun si un emoticon: laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 9:23 pm

Greu cu simbolurile astea Laughing De parca prin codrii nostri ar bantui leii Laughing
Daca falusul era la loc de cinste, am fi avut si noi moneda ca in Botswana laugh
De pilda, croatzii au ca moneda Kuna = jder/nevastuica cu reprezentarea grafica de rigoare. Subdiviziunea Kunei este lipa (tei)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Joi Apr 08, 2010 9:38 pm

baso a scris:Greu cu simbolurile astea Laughing De parca prin codrii nostri ar bantui leii Laughing
Daca falusul era la loc de cinste, am fi avut si noi moneda ca in Botswana laugh
De pilda, croatzii au ca moneda Kuna = jder/nevastuica cu reprezentarea grafica de rigoare. Subdiviziunea Kunei este lipa (tei)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Acu' nu mai bantuie, ei leii, nici macar prin buzunarele noastre. Dar prin codrii salasluiau, candva, pe vremea lui "a fost odata":

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


farao
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Joi Apr 08, 2010 10:39 pm

Live a scris:Coropişniţa găureşte pământul. E aproape COROzivă. Zi-vă el vouă aceste lucruri! laugh
Da, mă pricep la traduceri, deşi nu mi-am tradus soţul şi nici nu am de gând. Mai ales că nu ştiu câţi s-ar uita la o femeie cu plămânul spart. Poate că s-ar uita cu invidie la soţul unei astfel de femei, gândindu-se că tare dotat tre' să fie, dacă a reuşit să-i spargă...plămânul. laugh
Nu, nu prea-s multe întâmplări întâmplătoare pe lumea asta, bro! Iar asta mă cam sperie, uneori.
Oare omida mânca oameni, cândva? Om i(îi) da.
Da, mare noroc am avut noi cu romanii! Noi...adică familia mea "iniţială" căci, dacă nu erau romanii, nu am fi avut nume de familie. laugh Da, Roman! Apoi...Sadoveanu nu ar fi ştiut ce e "Baltagul" pe care l-a scris. laugh Mare baftă am avut cu...oamenii ăştia ai Soarelui, nu!? Nişte scumpi, nişte civilizaţi! Sunt sigură că orgiile lor erau pline de învăţături! Nu filosofice, că p-alea le aveau grecii. Care greci, înainte de a exista, au venit pe teritoriul actualei Românii şi au lăsat nişte semne. Băştinaşii le-au folosit. Apoi le-au uitat. Între timp, grecii au inventat alfabet şi l-au dat şi dacilor. Din mila Măriilor lor. Ioni poate că nu aveau, dar au luat de la Iisus unul. Pozitiv.
PS: Da, da, am febră! laugh

Noua ne-a dat cale'n dar Dumnezeu, nu-i asa?
Sanatate, mai! flori

P.S. Si io avusei febra, da' ieri.
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 10:44 pm

ENKI a scris:

Noua ne-a dat cale'n dar Dumnezeu, nu-i asa?
Sanatate, mai! flori

P.S. Si io avusei febra, da' ieri.
Mersic frumuşic! Nu mai am febră, între timp. Şi p-asta mi-a luat-o guvernul, fie-i numele...într-un fel!
Nu ne-a dat numai nouă. Sau de la noi au luat şi alţii? Diverse, diverse, nu numai calele din drum.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Joi Apr 08, 2010 11:02 pm

ENKI a scris:

Acu' nu mai bantuie, ei leii, nici macar prin buzunarele noastre. Dar prin codrii salasluiau, candva, pe vremea lui "a fost odata":

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


farao

Laughing
Cercetătorii amintiţi mai sus au susţinut că leul n-a trăit în fauna carpatică: Adrian Fochi a scris că "poporul nostru nu a cunoscut niciodată, în mod nemijlocit, animalul", "în regiunile noastre nu au trăit niciodată lei"; Mihai Pop a fost de părere că leul n-a făcut parte din sistemul nostru ecologic; Octavian Buhociu a opinat că "prezenţa leului ca animal nu e deloc atestată şi pune prin asta o problemă greu de soluţionat; în fine, Monica Brătulescu a crezut că leul este "un animal necunoscut pe teritoriul ţării noastre ca specie concretă", că în colind el "s-a suprapus zmeului, cerbului sau chiar ursului". Şi totuşi, atrage atenţia Taloş, chestiunea fusese pusă cu totul altfel, încă din 1926, de poetul bucovinean Gavril Rotică, în articolul Mit şi preistorie, din revista blăjeană "Comoara satelor", unde, citându-l pe Herodot, scrie că atunci când Xerses, regele perşilor, "trecea cu oştirea sa prin Tracia şi Macedonia, ca să supună Grecia, mai multe cârduri de lei, coborându-se din munţi, se aruncară noaptea asupra cămilelor ce transportau bagajele trupelor, lăsând însă neatinşi pe oameni şi pe celelalte animale de transport". în sprijinul acestei atestări, Taloş citează studii de paleontologie şi zoologie, semnate de străini: C. A. W. Guggisberg, A. Eliez şi români, între alţii Neculai Macarovici, cu Geologia cuaternarului (1968), pe baza cărora conchide că leul a dispărut din sud-estul Europei "în jurul anului 100 după Christos", dar a rămas în memoria populară, pentru că "tradiţia se dovedeşte a fi mai puternică decât ne imaginăm".

Daca ar fi descoperit ai nostri schelete de lei pe teritoriul patriei (nu din aia mortzi la Zoo sau la Circ ori adusi p'aici de catre romani,pentru divertisment ) nu crezi ca ar fi fost firesc sa se stie ca pe vremea dacilor umblau leii prin paduri, ca lupii ? Laughing Candva , se plimbau dinozaurii pitici prin Tzara Hatzegului Laughing La fel de bine puteau stabili ca moneda natzionala si dinozaurul Basketball

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  ENKI Joi Apr 08, 2010 11:24 pm

baso a scris:
ENKI a scris:

Acu' nu mai bantuie, ei leii, nici macar prin buzunarele noastre. Dar prin codrii salasluiau, candva, pe vremea lui "a fost odata":

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


farao

Laughing
Cercetătorii amintiţi mai sus au susţinut că leul n-a trăit în fauna carpatică: Adrian Fochi a scris că "poporul nostru nu a cunoscut niciodată, în mod nemijlocit, animalul", "în regiunile noastre nu au trăit niciodată lei"; Mihai Pop a fost de părere că leul n-a făcut parte din sistemul nostru ecologic; Octavian Buhociu a opinat că "prezenţa leului ca animal nu e deloc atestată şi pune prin asta o problemă greu de soluţionat; în fine, Monica Brătulescu a crezut că leul este "un animal necunoscut pe teritoriul ţării noastre ca specie concretă", că în colind el "s-a suprapus zmeului, cerbului sau chiar ursului". Şi totuşi, atrage atenţia Taloş, chestiunea fusese pusă cu totul altfel, încă din 1926, de poetul bucovinean Gavril Rotică, în articolul Mit şi preistorie, din revista blăjeană "Comoara satelor", unde, citându-l pe Herodot, scrie că atunci când Xerses, regele perşilor, "trecea cu oştirea sa prin Tracia şi Macedonia, ca să supună Grecia, mai multe cârduri de lei, coborându-se din munţi, se aruncară noaptea asupra cămilelor ce transportau bagajele trupelor, lăsând însă neatinşi pe oameni şi pe celelalte animale de transport". în sprijinul acestei atestări, Taloş citează studii de paleontologie şi zoologie, semnate de străini: C. A. W. Guggisberg, A. Eliez şi români, între alţii Neculai Macarovici, cu Geologia cuaternarului (1968), pe baza cărora conchide că leul a dispărut din sud-estul Europei "în jurul anului 100 după Christos", dar a rămas în memoria populară, pentru că "tradiţia se dovedeşte a fi mai puternică decât ne imaginăm".

Daca ar fi descoperit ai nostri schelete de lei pe teritoriul patriei (nu din aia mortzi la Zoo sau la Circ ori adusi p'aici de catre romani,pentru divertisment ) nu crezi ca ar fi fost firesc sa se stie ca pe vremea dacilor umblau leii prin paduri, ca lupii ? Laughing Candva , se plimbau dinozaurii pitici prin Tzara Hatzegului Laughing La fel de bine puteau stabili ca moneda natzionala si dinozaurul Basketball

Ai nostri nu prea au cautat, din motive pe care nu le voi enumera, iar cand, totusi, a mai rasarit cate un Parvan (care gasise schelete de uriasi la marginea Bucurestiului), ai lor au avut grija sa faca o "apendicita" mortala. end

Mda, uite si un blog interesant, zic io:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

P.S. Despre schelete de lei pe teritoriul mioritic sa ne zica Delta cate ceva, ca e zoolog. laugh
Io am vazut niste oase de elefant (mamut?), descoperite in raul Arges.
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Dracu' gol Vin Apr 09, 2010 3:27 am

'Ai bre, nu zău, umblau leii cu covrigi in coada prin Rromanica lu' Burebista? confused
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Vizitato Vin Apr 09, 2010 7:43 am

Eu m-am tot întrebat de ce moneda naţională a noastră se numeşte leu, de ce românii sunt numiţi "pui de lei"
(Au fost eroi, şi-or să mai fie,
Ce-or frânge duşmanii cei răi,
Din coasta Daciei şi-a Romei
În veci s-or naşte pui de lei.)
Ar mai fi şi biserica din Densuş. În fine...poate că, totuşi, erau tigri.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

istorie Empty Re: istorie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 17 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum