SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+9
Vasile
aurora
RocketQu33n
Dracu' gol
Armand
lolo
Anahoret
delta
ENKI
13 participanți

Pagina 3 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 18 ... 34  Urmatorul

In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Joi Iun 17, 2010 12:34 pm

RocketQu33n a scris:Probabil ca's singura careia i se pare macabru... Iar tanga la barbati sunt pur si simplu refuz
Macabru scratch ţi se pare din cauza diferenţei de vârstă dintre cei doi sau datorită faptului că în cazul ei ai senzaţia că trupul ar fi suferit un transplant de cap? Very Happy

Într-o altă ordine de idei nici nu am observat că el poartă tanga Laughing , stai că mai vizionez încă odată filmuleţul pentru a mă edifica... Laughing
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Joi Iun 17, 2010 1:33 pm

lolo a scris:
RocketQu33n a scris:Probabil ca's singura careia i se pare macabru... Iar tanga la barbati sunt pur si simplu refuz
Macabru scratch ţi se pare din cauza diferenţei de vârstă dintre cei doi sau datorită faptului că în cazul ei ai senzaţia că trupul ar fi suferit un transplant de cap? Very Happy

Probabil ca daca dansa cu un mosulica mi se parea mai ok. Nu stiu sa spun exact de ce, pur si simplu asa mi se pare.

Într-o altă ordine de idei nici nu am observat că el poartă tanga Laughing , stai că mai vizionez încă odată filmuleţul pentru a mă edifica... Laughing

Eu am ochiul format. laugh

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Joi Iun 17, 2010 2:18 pm

RocketQu33n a scris:Probabil ca daca dansa cu un mosulica mi se parea mai ok.
Mda...sunt de aceeaşi părere. Very Happy
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Joi Iun 17, 2010 8:19 pm

Macabru mi s-ar fi părut dacă s-ar fi sărutat sau ar fi început să facă sex! laugh

Aşa, nu a fost altceva decât un număr de gimnastică sau un număr de circ. În prim-plan este forma fizică a bătrânei, ceea ce este de aplaudat. Eşti medic în devenire şi cred că ai cunoştinţe (mult mai bogate decât le am eu) de gerontologie sau geriatrie (nu prea stăpânesc termenii, dar cred că-ţi dai seama la ce mă refer).
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Joi Iun 17, 2010 10:02 pm

Anahoret a scris:Macabru mi s-ar fi părut dacă s-ar fi sărutat sau ar fi început să facă sex! laugh

Hmm... Faptul c'o vara pe tanti cu capul intre picioarele sale si ii ajunge cu fata in dreptul unui loc mai privat tot un fel de sex e, varianta soft core.

Anahoret a scris:Aşa, nu a fost altceva decât un număr de gimnastică sau un număr de circ. În prim-plan este forma fizică a bătrânei, ceea ce este de aplaudat. Eşti medic în devenire şi cred că ai cunoştinţe (mult mai bogate decât le am eu) de gerontologie sau geriatrie (nu prea stăpânesc termenii, dar cred că-ţi dai seama la ce mă refer).

Eu n'am nimica cu forma ei, dimpotriva. Dar inainte sa vad gimnastica, parc'o vad pe bunica cu un tinerel care'o apuca si'o invarte si NU No

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Iun 18, 2010 5:09 am

RocketQu33n a scris:Eu n'am nimica cu forma ei, dimpotriva. Dar inainte sa vad gimnastica, parc'o vad pe bunica cu un tinerel care'o apuca si'o invarte si NU No
Înseamnă că n-a găsit pe niciunul de vârsta ei ca să ţină pasul! Dacă toţi or fi nişte hodorogi?! laugh laugh laugh
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Iun 18, 2010 6:37 am

Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Eu n'am nimica cu forma ei, dimpotriva. Dar inainte sa vad gimnastica, parc'o vad pe bunica cu un tinerel care'o apuca si'o invarte si NU No
Înseamnă că n-a găsit pe niciunul de vârsta ei ca să ţină pasul! Dacă toţi or fi nişte hodorogi?! laugh laugh laugh
Păi, nu vezi că în ultimii ani liceenii şi studenţii chelesc prin MacDonalds-uri? laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Vin Iun 18, 2010 8:14 am

delta a scris:
Anahoret a scris:
RocketQu33n a scris:Eu n'am nimica cu forma ei, dimpotriva. Dar inainte sa vad gimnastica, parc'o vad pe bunica cu un tinerel care'o apuca si'o invarte si NU No
Înseamnă că n-a găsit pe niciunul de vârsta ei ca să ţină pasul! Dacă toţi or fi nişte hodorogi?! laugh laugh laugh
Păi, nu vezi că în ultimii ani liceenii şi studenţii chelesc prin MacDonalds-uri? laugh
Asta asa-i !
Situatia asta poate fi descrisă ca fiind cu adevărat macabră. end
Macabru este să-i vezi pe tinerii de 20-25 de ani chei si cu burtă refuz ca să nu mai zic de tipe, care fie-s silfide din cauza foamei şi nu-şi pot mişca fundul plat 100 m pentru că fac ruptură de muşchi, fie sunt pufoase începând de pe la 10-11 ani.
Este o adevărată minunea faptul că tipul din clip putea ţine pasul cu bunica.
Ştiam că obezitatea la copii a devenit ceva comun si cu toate astea, când nu mai este o raritate să vezi fetiţe de 10-11 ani de 1,55 m şi 50 de kg , parcă nu ţi se mai pare macabru vizionarea unui filmuleţ cu o bunicuţă atletică, stând cu capul în jos... Laughing
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Vin Iun 18, 2010 8:17 am

RocketQu33n a scris: Eu n'am nimica cu forma ei, dimpotriva. Dar inainte sa vad gimnastica, parc'o vad pe bunica cu un tinerel care'o apuca si'o invarte si NU No
Chestie de percepţie... Very Happy tu l-ai văzut de fapt pe tip Very Happy noi pe bunică Very Happy. Tipul era o cantitate neglijabilă Laughing dacă nici măcar nu i-am observat slipul... veselie
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Vizitato Vin Iun 18, 2010 8:22 am

lolo a scris:
Ştiam că obezitatea la copii a devenit ceva comun si cu toate astea, când nu mai este o raritate să vezi fetiţe de 10-11 ani de 1,55 m şi 50 de kg , parcă nu ţi se mai pare macabru vizionarea unui filmuleţ cu o bunicuţă atletică, stând cu capul în jos... Laughing

Voi sigur vorbiti de Romania?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  lolo Vin Iun 18, 2010 8:30 am

RocketQu33n a scris:
lolo a scris:
Ştiam că obezitatea la copii a devenit ceva comun si cu toate astea, când nu mai este o raritate să vezi fetiţe de 10-11 ani de 1,55 m şi 50 de kg , parcă nu ţi se mai pare macabru vizionarea unui filmuleţ cu o bunicuţă atletică, stând cu capul în jos... Laughing

Voi sigur vorbiti de Romania?
Aproximativ 70 % din copii din clasa fiului meu au probleme cu greutatea deci, DA este vorba de România. cool Şi nu sunt ei excepţia care întăreşte regula. laugh
lolo
lolo
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1000
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Iun 18, 2010 8:36 am

Cam aşa e. Şi fi-miu este p-aproape: are 1,87 şi 95 kg.
Iar sport... ridică halterele cu mouse-ul! raset
Încet-încet încep să mă conving că asta-i generaţia. Iar mâncarea nesănătoasă şi relativ ieftină pe care o poţi găsi la orice colţ de stradă are un rol important în ecuaţie. Evil or Very Mad
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Iun 18, 2010 8:57 am

Anahoret a scris:Iar mâncarea nesănătoasă şi relativ ieftină pe care o poţi găsi la orice colţ de stradă are un rol important în ecuaţie. Evil or Very Mad
Răbdare, că se scumpește și mâncarea aia nesănătoasă... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Iun 18, 2010 12:31 pm

delta a scris:Răbdare, că se scumpește și mâncarea aia nesănătoasă... veselie
Nu cred că se va scumpi foarte mult pentru că ar scădea consumul; mai degrabă va deveni şi mai nesănătoasă. vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Vin Iun 18, 2010 12:44 pm

lolo a scris:
RocketQu33n a scris:
lolo a scris:
Ştiam că obezitatea la copii a devenit ceva comun si cu toate astea, când nu mai este o raritate să vezi fetiţe de 10-11 ani de 1,55 m şi 50 de kg , parcă nu ţi se mai pare macabru vizionarea unui filmuleţ cu o bunicuţă atletică, stând cu capul în jos... Laughing

Voi sigur vorbiti de Romania?
Aproximativ 70 % din copii din clasa fiului meu au probleme cu greutatea deci, DA este vorba de România. cool Şi nu sunt ei excepţia care întăreşte regula. laugh

Cred ca generatia asta de adolescenti si tineri sunt cei care trag ponoasele unei perioade idioate in care, inca din ciclul primar, se clasificau profii si scolile in functie de cantitatea de informatie de inmagazinat, in detrimentul activitatilor sportive. Adica... cu cat copilului i se dadeau mai multe teme, de pilda, cu atat proful/scoala era socotit/-a mai bun/-a.
Si iar ma intorc la parerea mea mai veche, aceea ca reforma ar trebui sa aiba ca prioritate absoluta sistemul de evaluare, evidentierea prin aceasta a capacitatii de operare cu informatia, si nu reproducerea ei!
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Iun 18, 2010 5:46 pm

Armand a scris:Si iar ma intorc la parerea mea mai veche, aceea ca reforma ar trebui sa aiba ca prioritate absoluta sistemul de evaluare, evidentierea prin aceasta a capacitatii de operare cu informatia [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine], si nu reproducerea ei!
Asta ar fi un aspect. Şi ar mai fi încă unul, pe care latinii l-au rezumat în cinci cuvinte: Mens sana in corpore sano.
I-am urât şi încă-i mai urăsc pe directorii care tolerează ca la dirigenţie şi la sport să se facă matematică sau alte materii "fără-de-care-nu"!

În plus Abramburica (aka ex-ministressa Andronescu) a scos orele de sport din Politehnică. Nu o spun din auzite, o spun din orarul lui fi-miu. În semestrul I din anul I avea, marţea şi joia, câte două ore de sport dimineaţa, de la 8 la 10. Doamna rector le-a scos.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aşa vom avea, peste vreo zece-douăzeci de ani, o populaţie McDonald's! Twisted Evil
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Iun 18, 2010 6:38 pm

Anahoret a scris:
Armand a scris:Si iar ma intorc la parerea mea mai veche, aceea ca reforma ar trebui sa aiba ca prioritate absoluta sistemul de evaluare, evidentierea prin aceasta a capacitatii de operare cu informatia [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine], si nu reproducerea ei!
Asta ar fi un aspect. Şi ar mai fi încă unul, pe care latinii l-au rezumat în cinci cuvinte: Mens sana in corpore sano.
I-am urât şi încă-i mai urăsc pe directorii care tolerează ca la dirigenţie şi la sport să se facă matematică sau alte materii "fără-de-care-nu"!
După părerea mea nu doar directorii sunt de vină, ci şi restul profesorilor din şcolile în care s-a procedat aşa.
Dobitoacele de cadre didactice au pus efectiv pe butuci sistemul de învăţământ şi acum dau vina DOAR pe ministru (sau miniştri), fie şi pe "cei de la inspectorat" sau eventual şi pe directori.
Yo am un exemplu din cercetare, similar situaţiei care este în sistemul de educaţie.
OK, în învăţământ lucrează mult mai multe persoane decât în cercetare, dar cazurilor sunt comparabile.

Anahoret a scris:În plus Abramburica (aka ex-ministressa Andronescu) a scos orele de sport din Politehnică. Nu o spun din auzite, o spun din orarul lui fi-miu. În semestrul I din anul I avea, marţea şi joia, câte două ore de sport dimineaţa, de la 8 la 10. Doamna rector le-a scos.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Adică nu sunt nici măcar pe lista materiilor opţionale?

P.S. Nu de alta, dar în anumite domenii de specialitate sportul nu are o importanţă deosebită. De exemplu, la cele ne-poitihenice: ca să devii biochimist... sau stomatolog... sau filolog... sau fizician specializat în probleme nucleare... păi nu prea depinde de numărul flotărilor pe care le poţi face în 2 minute.

Anahoret a scris:Aşa vom avea, peste vreo zece-douăzeci de ani, o populaţie McDonald's! Twisted Evil
Optimistule! Laughing

P.S. Acea generaţie deja există!
Uită-te la cele de 20 şi ceva de ani: ia mai puţin timp să sari peste ele, decât să le ocoleşti.
Chiar şi printre liceence găseşti destul de rar câte una cu forme cât-de-cât... scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Vin Iun 18, 2010 6:56 pm

E adevarat ca, luata ca filosofie de viata, mens sana in corpore sana ar trebui indusa. Si nu numai la generatia tanara! Dar cate componente necesare unei evolutii in mentalitate mai sunt cuprinse in segmentul de educatie civica mai credeti ca s-au pastrat in curriculumul asta?!

Ma uit oripilata in programa de civica la a treia - primul an de studiu in care exista aceasta disciplina la modul distinct - si mi-e lehamite vazand ca, jumatate din ea se refera la apartenenta la diverse grupuri.... fleosc! Asta cam seamana a educatie in spiritul de turma, daca o intinzi aiurea... Asa ca, de regula, termin repede cu astea si-mi fac loc pentru lucruri care cred ca le-ar folosi mult mai mult piticilor... si cat se poate de "actualizate". Ma refer aici inclusiv la prudentza in a relationa cu necunoscuti, aflandu-se singuri pe drum. Sau la violenta. Sau la modul in care e necesar sa actioneze in situatii limita... ei, da, aleg cu placere si teme legate de mediu, de educatie ecologica, pentru care consider ca ar merita alocata o ora pe saptamana in mod distinct...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cat despre orele de educatie fizica, mi le-am pastrat, cu toate ca le puteam ceda unui profesor. Am renuntat la muzica si educatie plastica, cu aceeasi strangere de inima, fiindca imi plac in aceeasi masura... Dar, avand doi profi cam in pragul pensionarii si deloc determinati sa scoata ceea ce e de scos din copilasii astia... mi-am zis ca, pe langa faptul ca orele astea imi compenseaza oboseala psihica, sunt sigura ca le fac pe bune si cu mare bucurie!
Nu mai spun cat ii bat la cap pe parinti, la sedinte, sa-i lase sa practice sportul potrivit, in mod constant!
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Iun 18, 2010 7:05 pm

Era să zic ceva despre ce ai spus/scris... dar cică începe imediat Greu de ucis 4... Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Vin Iun 18, 2010 7:12 pm

delta a scris:Era să zic ceva despre ce ai spus/scris... dar cică începe imediat Greu de ucis 4... Laughing

Era sa apreciez ca te-ai abtinut, dar mi-am dat seama ca e doar o pauza... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Iun 18, 2010 7:17 pm

Armand a scris:
delta a scris:Era să zic ceva despre ce ai spus/scris... dar cică începe imediat Greu de ucis 4... Laughing

Era sa apreciez ca te-ai abtinut, dar mi-am dat seama ca e doar o pauza... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu şi pe HBO... Laughing

P.S. Cică şi la ăia deviza este: "Ami késik, nem múlik!" laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Vin Iun 18, 2010 7:20 pm

delta a scris:
Armand a scris:
delta a scris:Era să zic ceva despre ce ai spus/scris... dar cică începe imediat Greu de ucis 4... Laughing

Era sa apreciez ca te-ai abtinut, dar mi-am dat seama ca e doar o pauza... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu şi pe HBO... Laughing

Nu si pentru mine: invat, ca sunt o studenta constiincioasa! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Iun 18, 2010 7:39 pm

delta a scris:
Anahoret a scris:În plus Abramburica (aka ex-ministressa Andronescu) a scos orele de sport din Politehnică. Nu o spun din auzite, o spun din orarul lui fi-miu. În semestrul I din anul I avea, marţea şi joia, câte două ore de sport dimineaţa, de la 8 la 10. Doamna rector le-a scos.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Adică nu sunt nici măcar pe lista materiilor opţionale?

P.S. Nu de alta, dar în anumite domenii de specialitate sportul nu are o importanţă deosebită. De exemplu, la cele ne-poitihenice: ca să devii biochimist... sau stomatolog... sau filolog... sau fizician specializat în probleme nucleare... păi nu prea depinde de numărul flotărilor pe care le poţi face în 2 minute.
Sport poate nu este termenul cel mai potrivit ci, mai degrabă, educaţie fizică. Asta presupune (cel puţin teoretic) a induce un anumit mod de viaţă. Ca atare, nu este important câte flotări poate face dentistul pe unitatea de timp şi nici cât scoate programatorul pe mia de metri, ci determinarea lor de a practica exerciţii fizice şi jocuri sportive. Educarea lor să facă mişcare.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Iun 18, 2010 7:45 pm

Anahoret a scris:Sport poate nu este termenul cel mai potrivit ci, mai degrabă, educaţie fizică. Asta presupune (cel puţin teoretic) a induce un anumit mod de viaţă. Ca atare, nu este important câte flotări poate face dentistul pe unitatea de timp şi nici cât scoate programatorul pe mia de metri, ci determinarea lor de a practica exerciţii fizice şi jocuri sportive. Educarea lor să facă mişcare.
Educaţia sportivă aş declara-o obligatorie doar în clasele ale căror absolvire este obligatorie pentru oricine.
(parcă în actualul haotic sistem mioritic obligatorii sunt doar 10 clase... sau 12 clase)
În schimb, la facultate... că aia se numeşte facultate din cauză că nu-i obligatorie... aş prevedea educaţia fizică printre materiile măcar opţionale. În rest, este treaba dobitocului de student dacă se duce sau nu să facă şi oarece mişcare...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Iun 18, 2010 8:14 pm

Armand a scris:E adevarat ca, luata ca filosofie de viata...
Îmi amntesc o poantă spusă de un dascăl: "În instrucţia publică din România au avut loc trei mari reforme: prima - a lui Spiru Haret, care a despărţit şcoala de religie; a doua - a Suzanei Gâdea, care a despărţit şcoala de ştiinţă; a treia - a lui Andrei Marga, care a despărţit şcoala de educaţie". Laughing

Anul trecut am avut ocazia (şansa) să fiu invitat la o acţiune care poartă numele de "Ateliere de creaţie" şi se desfăşoară de vreo şase ani între trei licee din ţară, pe mai multe domenii: artă dramatică şi teatru de revistă, arte plastice, arte vizuale, literatură (cenaclu). A durat trei zile şi au fost invitaţi şi oameni de cultură din Prahova – gazda fiind un liceu prahovean – care au purtat discuţii (interesante şi animate) cu elevii participanţi.

Dar altceva voiam să subliniez. Se discuta atunci despre reducerea (sau eliminarea, nu mai ştiu exact) orelor de educaţie estetică. Nu ştiu dacă este denumirea exactă, dar cred că înţelegi la ce mă refer. Trecând peste nemulţumirea unor persoane cărora li se diminua salariul sau, pobabil, li se punea în pericol postul, nu pot să nu-mi pun o întrebare: ce vrem să facem din copiii noştri? Nişte roboţi? Nişte mânuitori de mouse pe copy-paste?

Am făcut desen din clasa a V-a şi până în clasa a VIII-a (o materie care este, de regulă, sacrificată pentru ştiinţele exacte, ca şi muzica dealtfel). Cei care nu aveam talent la desen şi nu participam la expoziţii, învăţam teorie şi pentru asta primeam note. Dacă ştiu prin ce se deosebeşte stilul doric de cel corintic, ce inovaţie a adus goticul în arhitectură sau ce este specific barocului, din perioada aia ştiu. O fi bine, o fi rău?...


Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Vin Iun 18, 2010 8:21 pm, editata de 2 ori
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Iun 18, 2010 8:18 pm

delta a scris:În schimb, la facultate... că aia se numeşte facultate din cauză că nu-i obligatorie... aş prevedea educaţia fizică printre materiile măcar opţionale. În rest, este treaba dobitocului de student dacă se duce sau nu să facă şi oarece mişcare...
Corect! Cine vrea să facă mişcare, trage o miuţă pe terenul de handbal şi tot s-a ales cu ceva. De acord şi cu trecerea lor la opţionale (şi-ţi împărtăşesc punctul de vedere), dar nu cu eliminarea lor din orar, ceea ce este o altă mâncătorie de peşte... vesel
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Vin Iun 18, 2010 8:59 pm

Anahoret a scris:Îmi amntesc o poantă spusă de un dascăl: "În instrucţia publică din România au avut loc trei mari reforme: prima - a lui Spiru Haret, care a despărţit şcoala de religie; a doua - a Suzanei Gâdea, care a despărţit şcoala de ştiinţă; a treia - a lui Andrei Marga, care a despărţit şcoala de educaţie". Laughing

Hâtru dascălul pe care l-ai citat. Dar dincolo de asta, mi se par întrucâtva forțate aprecierile sale. Cred că știi deja că viziunea lui Marga este, în opinia mea, singura - dacă nu unica existentă - coerentă și ancorată în realitate. Bine, poate perfectibilă...

Anahoret a scris:Anul trecut am avut ocazia (şansa) să fiu invitat la o acţiune care poartă numele de "Ateliere de creaţie" şi se desfăşoară de vreo şase ani între trei licee din ţară, pe mai multe domenii: artă dramatică şi teatru de revistă, arte plastice, arte vizuale, literatură (cenaclu). A durat trei zile şi au fost invitaţi şi oameni de cultură din Prahova – gazda fiind un liceu prahovean – care au purtat discuţii (interesante şi animate) cu elevii participanţi.

În acest tip de activități intervine libertatea fiecărui colectiv de dascăli de a-și demonstra gradul de implicare. Tipurile de educație, alea comuniste pe care le-am învățat ca pe tatăl nostru în liceul pedagogic, erau foarte clar specificate, dar ele îți dădeau posibilitatea să învălui în ele toată programa cu ajutorul conținuturilor puse la dispoziție de materialele informative. Acum... pe bune că nu știu la ce mai folosesc manualele, în condițiile în care, în majoritatea lor, oferă un suport foarte slab, iar dascălul - ăla adevărat! - apelează la din ce în ce mai diferite alte surse pentru aplicații, lucru care te face uneori să te întrebi la ce bun atâta bănet aruncat pe fereastră pe manualele astea școlare! Multe lucruri care să constituie un argument în favoarea celebrului învățământ gratuit ar putea fi asigurate pe banii ăia pentru clasele de elevi!


Anahoret a scris:Am făcut desen din clasa a V-a şi până în clasa a VIII-a (o materie care este, de regulă, sacrificată pentru ştiinţele exacte, ca şi muzica dealtfel). Cei care nu aveam talent la desen şi nu participam la expoziţii, învăţam teorie şi pentru asta primeam note. Dacă ştiu prin ce se deosebeşte stilul doric de cel corintic, ce inovaţie a adus goticul în arhitectură sau ce este specific barocului, din perioada aia ştiu. O fi bine, o fi rău?...

Acum... sigur că, de pe vremea aceea, informația a devenit mai densă, iar pentru aerisirea programei ești nevoit să devii selectiv și să lași copilul să aleagă în funcție de propriile interese ceea ce dorește să i se dăruiască suplimentar. Asta e menirea opționalelor.
Pot să spun, însă, că în ultimul an am fost obligați să ne limităm la fix atâtea discipline opționale câte sunt prevăzute ca număr minim în curriculum, la fiecare ciclu, adică unul singur la primar și două la gimnaziu... din nevoia de economie la buget. Din păcate...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  delta Vin Iun 18, 2010 9:09 pm

Armand a scris:viziunea lui Marga este, în opinia mea, singura - dacă nu unica existentă - coerentă și ancorată în realitate
Viziunea aia era sugerată din cauza vocii sale mai de bariton şi a mutrei de telectual care dădea falsa impresie că ar avea habar despre ce vorbeşte? Suspect

P.S. De când cu rateul cu Convenţia Democratică... nu mai cred în vorbe, indiferent cine, unde şi când le rosteşte.
Mă şi feresc să te întreb dacă ştii cumva vreo realizare a lui Marga, în plus faţă de aceleaşi tipuri de realizări ale rectorilor universităţilor din Bucureşti, Iaşi, Craiova, Constanţa, Braşov, Sibiu etc.?
Ştii de ce?
Deoarece n-aş vrea să aflu şi de data asta că Marga nu era cu nimic mai bun decât alţii...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Armand Vin Iun 18, 2010 9:22 pm

delta a scris:
Armand a scris:viziunea lui Marga este, în opinia mea, singura - dacă nu unica existentă - coerentă și ancorată în realitate
Viziunea aia era sugerată din cauza vocii sale mai de bariton şi a mutrei de telectual care dădea falsa impresie că ar avea habar despre ce vorbeşte? Suspect

P.S. De când cu rateul cu Convenţia Democratică... nu mai cred în vorbe, indiferent cine, unde şi când le rosteşte.
Mă şi feresc să te întreb dacă ştii cumva vreo realizare a lui Marga, în plus faţă de aceleaşi tipuri de realizări ale rectorilor universităţilor din Bucureşti, Iaşi, Craiova, Constanţa, Braşov, Sibiu etc.?
Ştii de ce?
Deoarece n-aş vrea să aflu şi de data asta că Marga nu era cu nimic mai bun decât alţii...

Reperele mele sunt strict de natura profesiei in care ma pot folosi de coerenta despre care vorbeam. Stiu exact ca, la prima citire a prefetzei curriculumului aparut sub mandatul sau, am inteles exact ceea ce vrea de la noi, dascalii de inceput, si ce tip de absolvent vizeaza ca finalitate a invatamantului preuniversitar.
Crede-ma ca, in rest, nu-mi pasa daca plescaie la masa, daca e gay sau daca-si bate nevasta! Eu vorbesc despre Marga cel care ar fi putut fi continuat, ca viziune, si ameliorat, fireste, ar fi dus la un cu totul alt tip de sistem...
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Vin Iun 18, 2010 9:44 pm

Băi! Nu vă luaţi de Marga, că filosofia contemporană am învăţat-o după cursurile lui! laugh

Nu ştiu dacă poanta aparţine respectivului dascăl sau o fi transmis-o şi el pe cale orală asemenea baladei Mioriţa... dar aşa am reţinut-o: cu Haret, Gâdea şi Marga... asta e! Very Happy

Am făcut referire la acele ateliere de creaţie pentru a pune în evidenţă că în şcoală încă se mai face educaţie estetică şi nişte oameni din nişte structuri mai superioare încearcă să o "radă" (cel puţin aşa am înţeles eu) ca să facă loc unor materii mai serioase, cum ar fi: matematica, fizica, chimia, limba română etc. Şi asta întreb: chiar merită să renunţăm la orele de desen şi de muzică? Multe, puţine, habar n-am... atâtea câte sunt! Am fost printre puţinii părinţi care, în 1994, mi-am dat acordul ca fi-miu să facă orele (opţionale la vremea aceea) de religie. De ce? În primul rând pentru că mare parte din cultura europeană se bazează pe religia creştină. Pictura renascentistă, spre exemplu, abundă de scene biblice.

Despre Marga pot să spun că a dat şi el un ciocan în zid, cu manualele alternative. De ce oare profa de fizică a lui fi-miu, când l-a pregătit pentru Politehnică, a aruncat la gunoi manualele alternative şi a venit cu manualele de pe care am învăţat şi eu fizica?.. iar fi-miu a intrat la Automatică cu 10 (la fizică)! Să înţeleg că manualele alea noi, alternative şi frumos colorate nu sunt bune? Asta o fi blasfemie? suspect
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 3 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 18 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum