SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Părintele Arsenie Boca

+7
Dracu' gol
RocketQu33n
(Still a)Live
baso
ENKI
delta
Anahoret
11 participanți

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  ENKI Joi Dec 06, 2012 7:46 pm

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Vin Ian 18, 2013 7:46 pm

Începând de astăzi, în casa noastră se găsește acest obiect minunat:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Vin Mai 10, 2013 6:44 am

Clopotnita de la Prislop si brumarelele care au colorat luna in roz Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


[Trebuie sa fiti
inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Joi Mai 23, 2013 6:09 pm

Pleacă și Părintele Iustin, oare?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Habar nu am avut că e atât de bolnav...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  ENKI Joi Mai 23, 2013 7:36 pm

(Still a)Live a scris:Pleacă și Părintele Iustin, oare?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Habar nu am avut că e atât de bolnav...
Am vorbit ieri cu unul dintre cei apropiati Parintelui si se pare ca da, se cam duce...

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Joi Mai 23, 2013 9:03 pm

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Pleacă și Părintele Iustin, oare?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Habar nu am avut că e atât de bolnav...
Am vorbit ieri cu unul dintre cei apropiati Parintelui si se pare ca da, se cam duce...

Cum va vrea Dumnezeu... Ne va ajuta, probabil, și de acolo, precum Părintele Arsenie Boca și toți ceilalți Părinți mari ai noștri.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  ENKI Lun Iun 17, 2013 8:29 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dacă ar fi ca tot ceea ce se întâmplă să se răsfrângă numai asupra ta, românul de azi, nu ţi-aş scrie un cuvânt. Te-aş lăsa să lâncezeşti, să dormi până se aşterne praful peste tine şi mătura istoriei te va scoate afară din mintea celor ce vor urma, ca pe o întâmplare neplăcută. Dar tu, popor român de azi, eşti legat de cel de ieri şi de cel de mâine şi odată cu tine piere nu numai trecutul, dar şi viitorul acestui neam. Cât o să mai taci?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Lun Iun 17, 2013 10:28 am

Mie mi s-a parut fascinant sa aflul ca Ramses II a murit la 92 de ani, ceea ce a fost ceva EXTRAORDINAR pt. acele timpuri, cand cei mai multi oameni nu reuseau sa treaca de 40 Very Happy   Am vazut aseara un documentar despre mumia lui Ramses II, cum a fost descoperita (datorita unei capre ratacite) si cate eforturi s-au facut , aproape supraomenesti , pentru ca ea sa nu fie distrusa iremediabil de curiozitatea oamenilor de a vedea cadavrul mumificat al unui om mort la o varsta atat de inaintata pt. acele vremuri .raset Bai, frantzujii s-au simtit nevoiti sa-i faca onoruri ca pt. un rege al tuturor timpurilor pt. ca prezidentul egiptean sa se simta magulit de atentia acordata unei mumiii egiptene care a trebuit iradiata ca sa fie  salvata, pt. un timp, de la autodistrugere, prin contact cu bacteriile si sporii.
Mi se pare pur si simplu FABULOS ca un batranel , decedat mult prea tarziu,conform obisnuintei acelor vremuri, sa fie tratat cu asa de mult respect .faraociudatstudy

iar ceea ce mi s-a parut super interesant in toata procedura expunerii mumiei sale la CO2, a fost mana stanga ridicata brusc ... care l-a speriat pe paznicul muzeului laugh  Chiar E CEVA ca  sa realizezi un astfel de truc, dincolo de moarte, cu propriul tau fost corp  farao

Deci, cum s-o mai pupi pe mumie ca sa-i tr(e)aca d(r)acii ? raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Lun Iun 17, 2013 1:36 pm

ENKI a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dacă ar fi ca tot ceea ce se întâmplă să se răsfrângă numai asupra ta, românul de azi, nu ţi-aş scrie un cuvânt. Te-aş lăsa să lâncezeşti, să dormi până se aşterne praful peste tine şi mătura istoriei te va scoate afară din mintea celor ce vor urma, ca pe o întâmplare neplăcută. Dar tu, popor român de azi, eşti legat de cel de ieri şi de cel de mâine şi odată cu tine piere nu numai trecutul, dar şi viitorul acestui neam. Cât o să mai taci?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Am văzut la știrile de noapte. Astăzi, însă, la diversele posturi de știri, era mai importantă dorința lui Becali de a fi eliberat. Nu am văzut nimic despre Părintele, toată dimineața (în timpul unei ore libere și în timpul pauzelor, adică).
Să fie primit lângă Domnul!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Lun Iun 17, 2013 4:06 pm

Pai...si de ce ar trebui sa se faca publicitate televizata decesului unui sfant parinte ? Sa mobilizeze zombie credinciosii sa se calce in picioare la funeralii?
Se cam stie , de la alte morti celebre, ce circ televizionistic  poa' sa iasa .laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  ENKI Dum Iul 07, 2013 8:47 am

(Still a)Live a scris:
Am văzut la știrile de noapte. Astăzi, însă, la diversele posturi de știri, era mai importantă dorința lui Becali de a fi eliberat. Nu am văzut nimic despre Părintele, toată dimineața (în timpul unei ore libere și în timpul pauzelor, adică).
Să fie primit lângă Domnul!

Apoi l-am întrebat o problemă care mă frământa demult, o întrebare pe care până acum m-am ferit să i-o pun în mod tranşant de teama posibilelor reacţii dure – până unde putem merge cu lupta împotriva actualelor cipuri din actele noaste de identitate? Şi l-am întrebat mult mai concret. Relatez întocmai. „Părinte, ştiţi problema cardurilor de sănătate, ele nu au intrat încă în vigoare. Dar ele vor fi pe viitor totuşi obligatorii. Vă întreb: ce să facă o mamă care are un copil bolnav în stare critică şi este necesară o intervenţie chirurgicală, pentru că altfel ar muri? Ca să îl opereze va trebui internat, ca să îl interneze, are nevoie de cardul de sănătate cu cip. Ce sa facă mama? Să îşi interneze copilul sau să îl lase să moară? Părintele foarte grav a răspuns, ridicând din mâini în semn a protest: „Nu, să nu îl lase să moară. Eu nu îmi pot asuma această decizie. Nu trebuie ajuns nici la extreme. Acest cip nu e pecetea, nu e lepădare… Dar fiecare să facă după conştiinţa şi puterea lui. Cât puteţi luptaţi împotriva lor cu toată forţa şi unitatea, dar fără atitudini extreme, încă nu e cazul. E vorba însă că mai sunt 12 luni… Aici Părintele s-a oprit. Noi am întrebat: „12 luni şi scăpăm de cipuri”? „Nu”, a răspuns Părintele, 12 luni de libertate şi vine urgie”.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Dum Iul 07, 2013 11:37 am

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
Am văzut la știrile de noapte. Astăzi, însă, la diversele posturi de știri, era mai importantă dorința lui Becali de a fi eliberat. Nu am văzut nimic despre Părintele, toată dimineața (în timpul unei ore libere și în timpul pauzelor, adică).
Să fie primit lângă Domnul!

Apoi l-am întrebat o problemă care mă frământa demult, o întrebare pe care până acum m-am ferit să i-o pun în mod tranşant de teama posibilelor reacţii dure – până unde putem merge cu lupta împotriva actualelor cipuri din actele noaste de identitate? Şi l-am întrebat mult mai concret. Relatez întocmai. „Părinte, ştiţi problema cardurilor de sănătate, ele nu au intrat încă în vigoare. Dar ele vor fi pe viitor totuşi obligatorii. Vă întreb: ce să facă o mamă care are un copil bolnav în stare critică şi este necesară o intervenţie chirurgicală, pentru că altfel ar muri? Ca să îl opereze va trebui internat, ca să îl interneze, are nevoie de cardul de sănătate cu cip. Ce sa facă mama? Să îşi interneze copilul sau să îl lase să moară? Părintele foarte grav a răspuns, ridicând din mâini în semn a protest: „Nu, să nu îl lase să moară. Eu nu îmi pot asuma această decizie. Nu trebuie ajuns nici la extreme. Acest cip nu e pecetea, nu e lepădare… Dar fiecare să facă după conştiinţa şi puterea lui. Cât puteţi luptaţi împotriva lor cu toată forţa şi unitatea, dar fără atitudini extreme, încă nu e cazul. E vorba însă că mai sunt 12 luni… Aici Părintele s-a oprit. Noi am întrebat: „12 luni şi scăpăm de cipuri”? „Nu”, a răspuns Părintele, 12 luni de libertate şi vine urgie”.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Mar Iul 16, 2013 3:30 pm

Oare s-o lega spusa Părintelui Iustin și cu asta?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  ENKI Mar Iul 16, 2013 9:26 pm

(Still a)Live a scris:Oare s-o lega spusa Părintelui Iustin și cu asta?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Urgie nu a fost spusa originala, ci doar un inlocuitor folosit de editori pentru razboi. Stiu asta pentru ca am avut acces la inregistrarea audio...
Apoi, intrebat daca s-a referit la un razboi spiritual, Parintele a raspuns ca nu, accentuand ca va fi un razboi sangeros, care va injumatatii populatia planetei...
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Mar Iul 16, 2013 10:22 pm

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Oare s-o lega spusa Părintelui Iustin și cu asta?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Urgie nu a fost spusa originala, ci doar un inlocuitor folosit de editori pentru razboi. Stiu asta pentru ca am avut acces la inregistrarea audio...
Apoi, intrebat daca s-a referit la un razboi spiritual, Parintele a raspuns ca nu, accentuand ca va fi un razboi sangeros, care va injumatatii populatia planetei...
Eu nu am avut acces la nimic altceva decât ceea ce am citit/văzut la tv. Și prefer, cumva, să rămân la ceea ce am înțeles eu, deși cam greu reușesc să sper că nu va fi război.

Unde Dumnezeu îți e avatarul? Ce ți-e și cu imagistica asta sau cum i-o zice! Neavând avatar, nu mă simt ca și cum aș vorbi cu tine. Ce porcărie! Senzația, nu lipsa avatarului.

Scoate un „i” de la înjumătățirea aia, ca să nu mi se pară că vorbesc cu...altcineva!salutare 
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  ENKI Mier Iul 17, 2013 7:39 pm

(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Oare s-o lega spusa Părintelui Iustin și cu asta?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Urgie nu a fost spusa originala, ci doar un inlocuitor folosit de editori pentru razboi. Stiu asta pentru ca am avut acces la inregistrarea audio...
Apoi, intrebat daca s-a referit la un razboi spiritual, Parintele a raspuns ca nu, accentuand ca va fi un razboi sangeros, care va injumatatii populatia planetei...
Eu nu am avut acces la nimic altceva decât ceea ce am citit/văzut la tv. Și prefer, cumva, să rămân la ceea ce am înțeles eu, deși cam greu reușesc să sper că nu va fi război.

Unde Dumnezeu îți e avatarul? Ce ți-e și cu imagistica asta sau cum i-o zice! Neavând avatar, nu mă simt ca și cum aș vorbi cu tine. Ce porcărie! Senzația, nu lipsa avatarului.

Scoate un „i” de la înjumătățirea aia, ca să nu mi se pară că vorbesc cu...altcineva!salutare 
Io vaz avataru' meu. suspect 
Pai nu cred ca vorbeai chiar cu mine, ci cu ceea ce mai ramasese din mine dupa cateva nopti de nesomn. laugh 
Scuze, tovarasa invatatoare, mi-a scapat. Embarassed
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Mier Iul 17, 2013 10:31 pm

ENKI a scris:
Io vaz avataru' meu. suspect 
Pai nu cred ca vorbeai chiar cu mine, ci cu ceea ce mai ramasese din mine dupa cateva nopti de nesomn. laugh 
Scuze, tovarasa invatatoare, mi-a scapat. Embarassed
Acu-l văz și io. Aseară erau nește lipsuri.
Aaaa, vezi că simt imediat?Laughing 
Când ne scapă, luăm de pe jos și punem la loc, toarșu silvicultor...de pisici sălbatice doctorand care este!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  ENKI Sam Apr 05, 2014 11:45 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Dum Iun 01, 2014 12:54 pm

Observ ca romanii il scot , mai nou,de la "naftalina", pe Arsenie Boca . Am fost de mai multe ori la mormantul lui , la Prislop , pt. ca imi place si mie locul in care si-a ales sa fie ingropat. Insa muream de draci sau de ras cand stateam la coada la pupat de cruce; mooama ce injuraturi auzeam printre cei ce stateau la coada  raset ca de ce handicapatul ala s-a bagat in fata si ii inconjoara crucea de prea multe ori + alte KKt-uri pe care nu vreau sa le reproduc...d'ale credinciosilor . Twisted Evil 
O singura data mi s-a intamplat  sa n-am isterici in fata  si a fost OK raset 
Ultima data , cand am fost la Prislop, m-am dus special ca sa fotografiez delusorul cu Phlox subulata inflorite , potrivit informatiei ca Luna roz , in conceptia amerindinenilor, este data de inflorirea acestor flori  raset Nici nu am mai urcat dealul celalalt ca sa stau la coada la mormant, ca sa ma bag in sir cu toti istericii veniti acolo ca sa-i pupe crucea in asteptarea unei minuni  Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Dum Iun 01, 2014 1:24 pm

Deci : sa nu indrazneasca cineva sa ma considere o pacatoasa. Nu l-am cunoscut pe parintele Arsenie Boca in timpul vietii. Insa mort fiind, mi-a transmis mesajul sa nu mai stau la coada la mormantul lui ca sa rad de toti prostii aia, care se cearta intre ei pt. a castiga minuni  raset 

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Lun Iun 02, 2014 1:05 pm

Sa nu mai spun ca atat eu si fii-mea bombaneam intotdeauna la intrarea in manastire pt. ca trebuia sa ne punem zdrentele alea de fuste, peste pantaloni, ca sa  aratam ca dracu , neasortate cu zdrentele din gramada de la poarta. Na, ca asa se intampla de fiecare data , sa uitam de regula si sa ajungem amandoua la poarta manastiri... in pantaloni.  Laughing Ma mai si certa al meu sot ca sa tac dracului din gura si sa nu mai comentez cu voce tare "ca ce faceau"? > Ma lasau sau nu sa intru  de veneam cu fusta mini sau cu decolteul pana la buric ?  raset Ca nu aveau la poarta zdrente si pt. partea superioara, de la brau in sus... raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Lun Iun 02, 2014 2:14 pm

baso a scris:Sa nu mai spun ca atat eu si fii-mea bombaneam intotdeauna la intrarea in manastire pt. ca trebuia sa ne punem zdrentele alea de fuste, peste pantaloni, ca sa  aratam ca dracu , neasortate cu zdrentele din gramada de la poarta. Na, ca asa se intampla de fiecare data , sa uitam de regula si sa ajungem amandoua la poarta manastiri... in pantaloni.  Laughing Ma mai si certa al meu sot ca sa tac dracului din gura si sa nu mai comentez cu voce tare "ca ce faceau"? > Ma lasau sau nu sa intru  de veneam cu fusta mini sau cu decolteul pana la buric ?  raset Ca nu aveau la poarta zdrente si pt. partea superioara, de la brau in sus... raset
Aici nu mi se pare că ai dreptate. Gândește-te că sunt restaurante în care nu poți intra oricum îmbrăcată! Ba sunt și cluburi unde nu intri, dacă ești în bermude, de exemplu. O mănăstire îmi pare și mai îndreptățită să ceară un anumit tip de ținută. În principiu, când știi că mergi la mănăstire sau la biserică, lași în șifonier îmbrăcămintea care începe prea târziu și se termină prea repede.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Lun Iun 02, 2014 9:57 pm

Eram foarte decente amandoua,in pantaloni lungi. N-as fi comentat nimic daca i-ar fi obligat si pe barbati sa poarte fuste peste pantaloni.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Mar Iun 03, 2014 7:54 am

(Still a)Live a scris: În principiu, când știi că mergi la mănăstire sau la biserică, lași în șifonier îmbrăcămintea care începe prea târziu și se termină prea repede.
In principiu, m-am gandit ca daca mai merg acolo, sa-mi caut in sifonier o fusta pantalon pt. aceasta ocazie.  Laughing Ca n-o fi maicuta de la poarta chiar atat de vigilenta sa-mi faca iar semn spre sau sa ma cheme iar la zdrentele lor  raset 

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Mar Iun 03, 2014 4:59 pm

baso a scris:Eram foarte decente amandoua,in pantaloni lungi. N-as fi comentat nimic daca i-ar fi obligat si pe barbati sa poarte fuste peste pantaloni.
E vorba despre cum pot atrage femeile, dpdv sexual, prin formele lor. Femeia e făcută să poarte fustă, iar bărbatul, pantaloni. Femeile intră în biserică, în mod normal, cu ceva pe cap, pt ca părul (considerat podoabă „sexuală”, să zic așa) să nu distragă bărbaților atenția de la slujbă.
Când am făcut cunoștință cu toate astea, mi s-au părut de-a dreptul absurde. Am mai gândit la ele și am realizat că nu-s așa. Mi-am dat seama că Dumnezeu nu schimbă regulile în funcție de vremuri. vesel 

Eu am fost la Prislop cred că în 2011. Știam regulile, așa că mi-am luat cu mine o fustă lungă și largă, pe care mi-am pus-o peste blugi. Am văzut că intrau și femei în pantaloni, fără să pună fustele acelea. Am vorbit cu o măicuță care ne-a spus că ideea e să fie o ținută decentă, adică să nu fie pantaloni scurți și/sau foarte mulați și să nu fie maieu sau bluză prea decoltată.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Mar Iun 03, 2014 5:45 pm

Te rog frumos, nu ma mai stresa si tu  raset De cate ori am ajuns acolo, am bombanit turbata, la poarta, ca maicuta de serviciu nu ne lasa pe mine si pe fii-mea sa intram fara zdreanta de sortz peste pantaloni  Laughing OK. Am fi putut la cateva minute dupa intrare sa ni le dam jos si sa circulam p'acolo libere de zdrente...ca nici dracu' si nici Dumnezeu nu baga de seama si nici nu ne-ar fi certat Laughing Insa pe mine m-a infuriat prostia de la intrare si am zis s-o rabdam cuminti pana la iesire  raset Sadomasochiste , amandoua  Twisted Evil 

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Mar Iun 03, 2014 8:08 pm

Zau, sunt decisa a le sparge maicutelor de la poarta... interdictia cu pantalonii  Laughing Chiar si parintele  Arsenie Boca m-ar felicita  bine Sunt in stare chiar si sa jur  pe Dumnezeu si pe Iisus , pe rosu sau pe orice,  ca pana si pe el l-au enervat, adeseori, maicutele cotcodace de acolo   laugh Oricat de mare sfant  calm s-ar fi simitit in restul timpului...

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Mar Iun 03, 2014 10:12 pm

Acu, pe bune, nefiind o credincioasa convinsa , insa ajunsa la un pas de moarte pt. a castiga inca  o viata impreuna cu a mea, mi se pare absolut ridicol ca o maicuta (cica fecioara) si deloc mama sa ne oblige sa purtam zdrente peste pantaloni  raset Cu tot respectul meu fata de religie, o astfel de sfidare si impertinenta nu pot ierta  laugh Daca erau cu adevarat miresele lui Iisus si aveau duhul sfant in ele, ne lasau in pace de cum ne vedeau ca intram pe poarta, fara sa faca tot posibilul sa ma enerveze  Laughing 

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  (Still a)Live Mier Iun 04, 2014 8:52 pm

Îți face mare plăcere să tot vorbești despre „zdrențele” măicuțelor. În plus, insiști pe ideea că nu tu pui reguli la tine în casă (Casa Domnului, de fapt), ci musafirul. Nu mi se pare în regulă, dar...cum nu m-a întrebat nimeni...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  baso Joi Iun 05, 2014 11:34 am

(Still a)Live a scris:Îți face mare plăcere să tot vorbești despre „zdrențele” măicuțelor. În plus, insiști pe ideea că nu tu pui reguli la tine în casă (Casa Domnului, de fapt), ci musafirul. Nu mi se pare în regulă, dar...cum nu m-a întrebat nimeni...

Nu te speria  Laughing Asa mi s-a nazarit mie dupa ce tot s-a repetat "incidentul" de la poarta . Ca nu traim in urma cu 100 de ani cand era aproape unanim acceptat ca o femeie care poarta pantaloni sfideaza legile naturii. Laughing Si am precizat expres ca am acceptat sa purtam zdreanta ai peste pantaloni de la intrare pana la iesire , desi eram extrem de decente in rest si absolut normale pt. prezent. Nici nu le-am dat jos , imediat dupa intrare, cum faceau multe altele, ci am respectat regula jocului. Ca sa nu ne afuriseasca maicuta de la poarta.  raset Insa asta nu m-a impiedicat sa comentez cu voce tare ca sa auda cine trebuie sau cine vrea...ca e o prostie. raset Zau daca m-am certat cu cineva  raset Asa cum nu li se scoala barbatilor pe strada ca vad femei in pantaloni, nu vad de ce maicutele de la poarta ar trebui sa fie agitate . Laughing Puteau, de pilda, pt. egalitate de tratament , sa-i oblige si pe barbati sa poarte fuste peste pantaloni; ca exista si multe femei care privesc la funduri de barbati in pantaloni si i-ar ciupi de cur...daca nu le-ar impiedica religia raset 

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Părintele Arsenie Boca - Pagina 4 Empty Re: Părintele Arsenie Boca

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum