SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

în desfășurare

+12
Bad Girl
Dr.Ernesto Rafael Guevara
RocketQueen
(Still a)Live
Vasile
baso
ENKI
Dracu' gol
RocketQu33n
Anahoret
Armand
delta
16 participanți

Pagina 21 din 33 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 27 ... 33  Urmatorul

In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Dum Feb 12, 2017 10:11 am

Pe mine ma deranjeaza mult dementa din mentalul colectiv si manifestarile isterice din cele 2 tabere. Nici nu mai raspund cand sunt intrebata cu cine tin, ca n-am chef de blesteme sau exorcizari raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Feb 12, 2017 2:03 pm

baso a scris:Pe mine ma deranjeaza mult dementa din mentalul colectiv si manifestarile isterice din cele 2 tabere. Nici nu mai raspund cand sunt intrebata cu cine tin, ca n-am chef de blesteme sau exorcizari raset
Inainte de alegerile din decembrie, ma intrebau cam toti cu care veneam in contact (prieteni, rude, cunoscuti) cu cine voi vota. Le raspundeam ca nu voi vota, ca n-am cu cine, dar daca votul ar deveni obligatoriu, atunci as face o retrospectiva a ultimilor 27 de ani, pentru a vedea in care perioade am avut buzunarele mai pline cu bani, dupa care as vota cu cei care au guvernat in astfel de perioade benefice pentru mine. Pe modelul asta, cei care au votat cu PSD isi puteau inchipui ca retrospectiva mea va coincide cu a lor, iar cei care au votat cu "dreapta" la fel. Treaba lor cu cine au votat ei sau cand le-a fost lor bine, pe mine nu m-a interesat niciodata. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Feb 12, 2017 2:06 pm

Englezoii mai ca ne-ar acuza ca suntem de vina pentru Brexitu' lor, mai ales ca ei nu prea au supt seva iobagilor miori, autorul articolului multumindu-se cu niscai maruntis de la Alexander Adamescu. laugh


Romania is becoming the EU’s outlaw state
An anti-corruption drive is being used to settle political scores and Britain should not assist it


The swelling crowds yelling “thieves get out” in the centre of Bucharest have inevitably evoked memories of 1989 and the last days of the tyrant Nicolae Ceausescu. Not just because they represent old-fashioned people power but because the street drama is being played out at a time when Romania’s rulers seem to be cribbing some of their techniques from the dreaded Securitate, the all-pervasive secret service.
At its peak the Securitate made use of 15,000 domestic officers and an informer network of around 500,000. It tapped phones, beat and blackmailed suspects, arrested people who cracked political jokes, patrolled gynaecology wards to check no doctor was performing an abortion, spread rumours and then arrested those who repeated them. To be paranoid in Romania was to be in possession of all the facts.
The official successor of the Securitate is the SRI, the Romanian Intelligence Service, which serves a democratic government and isn’t anywhere near as savage. It does, however, find it difficult to let go of the past. It has built up a big data base, aggregating data from various governmental agencies; its full scope is bound by secrecy, its control mechanisms unclear. SRI’s reach into everyday lives has been enhanced and deepened by its co-operation with the powerful anti-corruption agency DNA. Together they tap phones and exercise preventative arrest — that is, keep high-profile suspects in detention to stop them committing similar alleged offences in the future.
Britain should start to be more careful about extradition requests
The fight against corruption is viewed as an over-arching strategic goal, designed to satisfy critics in the EU and the United States. Many of the demonstrators in Bucharest this week agree with the principle and are angry that the new government of Sorin Grindeanu has issued an edict freeing low-level bribe takers, some of whom appear to be members of his Social Democratic Party.
But their fury should be aimed elsewhere: at Romania’s deep, secret state that has used the issue of corruption to settle scores with its enemies, erode basic rights and institutionalise a sinister connection between the judiciary, the secret police and the anti-corruption units. In 2015 the DNA claimed a 92 per cent conviction rate, a success many human rights organisation believe would be impossible without secret police wiretaps. The Romanian Union of Judges, meanwhile, has formally asked for the full disclosure of SRI agents working in the court and judicial system and information about SRI approval of new judges.
The courts then have become politicised. Suspects in corruption cases are often televised as they make their “perp walk”; the whole concept of corruption has become tangled with abuse of political office. It is all about generating impressive numbers of arrests while keeping the actual power axes hidden from view.
The result is not so much a clean-up as a witch-hunt. Take Dan Adamescu, a wealthy Romanian émigré to Germany He returned after the fall of Ceausescu and invested in insurance, property and the independent Romania Libera newspaper. The paper was hated by the security establishment — its reporters had pieced together hundreds of secret files that the Securitate had dumped in a river basin — and by the previous Social Democrat premier, Victor Ponta. He thought Adamescu was a financial backer of one of his arch-enemies.
Adamescu, 68, was accused of bribing a judge in an insolvency hearing. Ponta announced details of the investigation on television ahead of the trial and on the basis of skimpy evidence the businessman was sentenced to four years and four months in jail. He was held in a cell with eight others with excrement on the floor and with an exercise “yard” that was in effect another cell with a view of the sky. He died of septicaemia two weeks ago.
Now Romania wants his son, Alexander, extradited from Britain where he is reading theatre studies. A European arrest warrant has been issued against him even though there is no evidence of criminal wrongdoing; indeed our judges are supposed only to check that the paperwork is in order.
The principle of such warrants is that inside the European Union everyone conforms to the same high legal standards and evidence therefore does not have to be examined. It is a system that has often worked for Britain — but it collapses if an EU member cannot guarantee a fair trial or if cases are politically inspired. And so the question arises: what is Romania doing in the EU at all?
There were warnings before accession in 2007 and the EU did indeed insist on monitoring the justice system. Romania wants this to be lifted because of what it says is its determined war against corruption. Plainly the EU should do no such thing. On the contrary, it has to be more vigilant about the political manipulation of the justice system. Britain will soon only have a limited say: but it can start, right now, being more careful about extradition requests from certain EU states.
What does all this say about the state of Europe? Too often EU “solidarity” is based on turning a blind eye. Romania and Bulgaria remain vulnerable. Greece, which should never have been allowed to join the euro, may soon need a fourth bailout. Vladimir Putin looks on with glee. We wanted good for Romania but it hasn’t honoured its commitments to enforce the rule of the law. That’s part of the tragedy of the well-intentioned enlargement of the EU: it was never sufficient to transform societies. Now it’s Britain that is leaving but you have to wonder whether it shouldn’t have been Romania.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (mi-am facut cont pentru a putea copia intreg articolul)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Lun Feb 13, 2017 6:40 am

baso a scris: Inteleg ca maine vor sta cu lanterna sub foi colorate deasupra capului si vor lumina cerul, sa sperie avioane   veselie


Continuam protestele in acelasi stil pasnic si creativ care ne-a facut remarcati peste hotrare! Aparandu-ne drepturile, ne aparam pe noi insine! Duminica aceasta cream impreuna cel mai mare TRICOLOR UMAN! Tot ceea ce trebuie sa faceti este sa veniti cu un material de culoare: ROSU, GALBEN sau ALBASTRU + o LANTERNA. In ajutorul vostru vom veni cu foi de aceasi culoare pe care la ora 21:00 ni le vom ridica deasupra capului si vom lumina cerul in culorile TRICOLORULUI”, se arată pe pagina de Facebook a evenimentului, care poate fi consultată aici.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In tot cazul, indicatiile pt. protestari sunt neclare. Unii au priceput ca trebuie sa vina la protest imbracati in una dintre cele 3 culori. Presupun ca vor fi mai multi cei imbracati in rosu. Sau poate se vor grupa pe facebook in ce culori sa vina imbracati.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Omuletii verzi de pe Marte au vrut sa vada rosu mult si imprastiat veselie Pentru a face caterinca de Planeta Albastra. I-au stricat tatarului momentul emo hartistic raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Lun Feb 13, 2017 7:05 am

laugh bine


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Lun Feb 13, 2017 10:24 am

baso a scris:
Omuletii verzi de pe Marte au vrut sa vada rosu mult si imprastiat veselie Pentru a face caterinca de Planeta Albastra. I-au stricat tatarului momentul emo hartistic  raset

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Geniala adaptarea pozei.  laugh  bine
Am observat si io, mai ales dupa descinderea mamutului in Piata Universitatii, foarte multi barbati cu geci rosii prin oras. De asemenea, insotind-o pe nevasta-mea la shopping, am remarcat ca jumatate dintre cabinele de proba pentru haine sunt tot timpul ocupate de barbati.  Shocked
Chiar o fi adevarata teoria pizdificarii barbatului? suspect
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Lun Feb 13, 2017 5:27 pm

Deci, pana la urma tefelistii au manifestat degeaba?! laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Bombonel deja a reactionat. laugh

''Jos Guvernul Ciolos!”


Se pare că, incepând din această seară, in pietele din România se va scanda si „Jos Guvernul Ciolos!” Explicatia e simplă. In timp ce sute de mii de oameni demonstrau pentru abrogarea OUG 13, s-a descoperit că, de fapt, Guvernul Ciolos, prin inactiune – nu a intervenit printr-o ordonantă de urgentă pentru a pune in aplicare intr-un interval de 45 de zile, decizia Curtii constitutionale – practic a determinat dezincriminarea infractiunii de abuz in serviciu. Si a celei de peste 200 000 lei dar si a celei sub 200 000 lei. Mai simplu si mai eficient.

Aceasta a fost solutia dată de o Curte de Apel din tară, hotărârea fiind definitivă. Detalii găsiti pe Luju.ro.

In aceste conditii, protestele vor continua dar vor fi, se pare schimbate pancartele. Totusi, si acestea vor fi culese de criticul de artă Pavel Susară pentru a fi expuse la Muzeul Satului.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Lun Feb 13, 2017 5:33 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Lun Feb 13, 2017 7:05 pm

ENKI a scris:[ De asemenea, insotind-o pe nevasta-mea la shopping, am remarcat ca jumatate dintre cabinele de proba pentru haine sunt tot timpul ocupate de barbati.  Shocked
Chiar o fi adevarata teoria pizdificarii barbatului? suspect
Nu mi s-a intamplat sa fac concurs cu barbati la cabinele de proba. In schimb, am remarcat tot mai multi tineri care-si penseaza sprancenele , inclusiv barbosi ( un fel de lumbersexuali metrosexuali) raset Foooaaaarte straniu Laughing Bine, m-am mirat la fel de mult si de un curent pe youtube, lansat de niste gagici(cre'ca americane), cum ca barbieritul face bine tenului feminin raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mar Feb 14, 2017 12:44 am

ENKI a scris:Deci, pana la urma tefelistii au manifestat degeaba?! laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Bombonel deja a reactionat. laugh

''Jos Guvernul Ciolos!”


Se pare că, incepând din această seară, in pietele din România se va scanda si „Jos Guvernul Ciolos!” Explicatia e simplă. In timp ce sute de mii de oameni demonstrau pentru abrogarea OUG 13, s-a descoperit că, de fapt, Guvernul Ciolos, prin inactiune – nu a intervenit printr-o ordonantă de urgentă pentru a pune in aplicare intr-un interval de 45 de zile, decizia Curtii constitutionale – practic a determinat dezincriminarea infractiunii de abuz in serviciu. Si a celei de peste 200 000 lei dar si a celei sub 200 000 lei. Mai simplu si mai eficient.

Aceasta a fost solutia dată de o Curte de Apel din tară, hotărârea fiind definitivă. Detalii găsiti pe Luju.ro.

In aceste conditii, protestele vor continua dar vor fi, se pare schimbate pancartele. Totusi,  si acestea vor fi culese de criticul de artă Pavel Susară pentru a fi expuse la Muzeul Satului.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am simtit eu ca este ceva ciudat cu OUG 13 asta buclucasa si tot tambalaul pe care l-a creat. Poate si din cauza numarului cu mare impact emotional in mintile inflamabile. Nefiind superstitioasa, ma amuzam candva si de reactiile unora care erau socati de pisica neagra pe care am avut-o. Faptul ca intr-o zi de 13 a picat si nucleara, cu dauna totala la tefelisti, SRI,DNA si Iohannis, e prea mult ca sa fie o banala coincidenta laugh Oricum, am considerat prea comic spectacolul, inca de cand a inceput. Nu prea am urmarit teveul, ca sa nu navaleasca nebunia din ecran, preferand sa constat cu capul meu ce se intampla, ignorand manipularile. Laughing Chiar si asa, am sesizat ca sunt 2 forte care se infrunta in toata povestea asta: una oculta , idioata si isterica (care manipuleaza tefelistii) si alta, tot oculta, dar ghidusa, care face caterinca de oculta idioata. raset Presupun ca si SRI s-a impartit in 2 in joaca asta, insa cred ca si masonii si-au bagat coada, in special aia isteti, calmi si rationali raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Feb 14, 2017 8:24 am

baso a scris:Am simtit eu ca este ceva ciudat cu OUG 13 asta buclucasa si tot tambalaul pe care l-a creat. Poate si din cauza numarului cu mare impact emotional in mintile inflamabile. Nefiind superstitioasa, ma amuzam candva si de reactiile unora care erau socati de pisica neagra pe care am avut-o. Faptul ca intr-o zi de 13 a picat si nucleara, cu dauna totala la tefelisti, SRI,DNA si Iohannis, e prea mult ca sa fie o banala coincidenta laugh Oricum, am considerat prea comic spectacolul, inca de cand a inceput. Nu prea am urmarit teveul, ca sa nu navaleasca nebunia din ecran, preferand sa constat cu capul meu ce se intampla, ignorand manipularile. Laughing Chiar si asa, am sesizat ca sunt 2 forte care se infrunta in toata povestea asta: una oculta , idioata si isterica (care manipuleaza tefelistii) si alta, tot oculta, dar ghidusa, care face caterinca de oculta idioata. raset Presupun ca si SRI s-a impartit in 2 in joaca asta, insa cred ca si masonii si-au bagat coada, in special aia isteti, calmi  si rationali raset

Categoric numarul 13 a fost premeditat, atat in ordonanta, cat si in discursul Sasalaului (care a rostit plin de mandrie un nou Ghinion!, in parlament). Ca  bucla s-a inchis intr-o zi de 13 nu poate fi doar coincidenta, asa cum nu poate fi intamplator faptul ca protestul inceput de tefelisti in Piata Universitatii a fost deturnat de Mamutu' Rosu catre Piata Victoriei, la marginea careia zac... fosilele radioactive ale unor mamuti. laugh


DEZVĂLUIRI ȘOCANTE: Radiaţii ca la Cernobîl, la doi paşi de Piaţa Victoriei

O noua investigatie a celor de GSP releva faptul ca angajatii Muzeului de Geologie si vizitatorii sai sunt expusi la radiatii incredibil de pari, de pana la peste 200.000 ori peste limita admisa.
Cifra de pe ecran oscileaza puternic.Adriana Ion se deplaseaza spre gramada din curte, acoperita cu o prelata. Nu exista niciun marcaj, oricine dintre vizitatorii muzeului se poate apropia. Pe aici, vara alearga grupurile de copii care vin sa vada rocile. La doi metri de morman, radiatia este de 0,345 μSv/h, aproape dublu fata de doza normala.
Ce reprezinta cifrele? In termeni stiintifici, intensitatea totala a radiatiei gama este exprimata sub forma de echivalent de doza ambientala ”sievert – μSv/h”. 14.000 de vizitatori are Muzeul de Geologie in ”Noaptea muzeelor deschise”, al treilea obiectiv din Bucuresti ca preferinta a publicului Cand Adriana Ion parcurge cei doi metri, radiodebimetrul de tip Berthold Umo descopera o radiatie care escaladeaza la 2.167 μSv/h!
Asta inseamna de 10 ori mai mult decat limita impusa ”zonei negre” de la Cernobil.
”Ce e sub prelata? Mamutii?”, intreaba Adriana Ion, geochimistul care masoara.
Geochimia este o specializare a Facultatii de Geografie, iar Adriana Ion are responsabilitatea masurarii radioactivitatii.
”Mamutii?”, insista ea.
Cei din jur confirma printr-o simpla miscare din cap.

”Fosilele au un grad de iradiere mare”, explica unul dintre paleontologii muzeului, socat si el de felul in care sunt depozitate oasele de mamut. Muzeul detine fosilele a doi mamuti, sositi in perioade diferite. Unul este aruncat aici, sub prelata! Al doilea este expus la etajul trei. Ambii mamuti sunt radioactivi, iar vizitatorii si lucratorii nu beneficiaza de nicio protectie.
Apoi, grupul merge spre pivnita de minereuri, care are intrarea tot in curte. Inaintea usii metalice din zona de depozitare, valorile masurate sunt normale. Dar, inauntru, printre rocile pastrate de-a valma, ecranul o ia razna. E si mai rau!
In pivnita, debitul radioactivitatii e de 10 ori mai mare decat la ”gorganul mamutului”.
”E intre 4.000 si 21.680 μSv/h!”, citeste Adriana Ion cifra din depozitul subteran.
Zona neagra, de la Cernobil, in care nimeni nu s-a mai intors, niciodata, are radiatii de peste 200 μSv/h.
Pe 22 aprilie 2016, la Muzeul National de Geologie de langa Piata Victoriei din Bucuresti, in doua zone se descopera radiatii intre de 20 de ori si de 100 de ori mai mari decat in zona interzisa de la Cernobil, mai arata Tolo.ro.
Sau, altfel spus, radiatiile din aceste puncte sunt de 200.000 de ori mai mari fata de cifrele acceptate!
In muzeu sunt zone cu radioactivitate normala si alte puncte cu radioactivitate crescuta.
Asta nu inseamna ca trecatorii sau oamenii care manifesteaza in Piata Victoriei sunt afectati.
Dar cei care intra in curtea institutiei publice si se apropie de cele doua zone nesemnalizate se afla in pericol, potrivit propriilor concluzii ale Muzeului de Geologie!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mar Feb 14, 2017 10:03 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din gardul muzeului parcurgi 100 de metri până în Piața Victoriei. Între clădirea muzeului și clădirea Guvernului, în linie dreaptă, sunt sub 200 de metri.

Ma abtin  sa comentez  informatia pt. ca nici nu stiu ce sa cred . E prea de tot. Azi e SF Valentin si nu 1 Aprilie. scratch Probabil ca stirea va fi rostogolita de televiziuni si va criza din nou populatia, in special tefelisii protestatari care s-au expus zilnic radiatiilor. Presupun ca nici guvernantilor nu le este perpendicular  invecinarea cu mamutii radioactivi. Laughing

Tolontan a pus poza cu directoarea muzeului in Venetia. Asa o fi vrut Comisia de la Venetia raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Feb 14, 2017 11:20 am

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din gardul muzeului parcurgi 100 de metri până în Piața Victoriei. Între clădirea muzeului și clădirea Guvernului, în linie dreaptă, sunt sub 200 de metri.

Ma abtin  sa comentez  informatia pt. ca nici nu stiu ce sa cred . E prea de tot. Azi e SF Valentin si nu 1 Aprilie. scratch Probabil ca stirea va fi rostogolita de televiziuni si va criza din nou populatia, in special tefelisii protestatari care s-au expus zilnic radiatiilor. Presupun ca nici guvernantilor nu le este perpendicular  invecinarea cu mamutii radioactivi. Laughing

Tolontan a pus poza cu directoarea muzeului in Venetia. Asa o fi vrut Comisia de la Venetia  raset

Adica, dupa ce ca au manifestat fix pentru mentinerea vidului legilativ care face ca "äbuzul in serviciu" sa fie dezincriminat, tefeleii vor fi si afectati de iradieriea mamutilor?! Ghinion! laugh
#mamuturadioactivucide


Frate, astia tinerei, frumusei si putinei la minte, or fi priceput ca au iesit in strada si au exercitat o presiune in baza careia s-a realizat exact ceea ce ei credeau ca ar combate?
Cand vor intelege, peste un an, peste doi, peste trei, cand o fi sa fie, vor spune ca nu este adevarat, ca ei nu au fost acolo.
Dumnezeule, rau este sa fii prost!

PS Sasone, tie ti-au explicat consilierii aia ai tai, aia care te imping usor spre canal, pentru ce te-au scos in strada in prima seara a protestelor? Ti-au explicat ca efectul urmarit este omorarea tuturor dosarelor de "abuz in serviciu", inclusiv ale alora in care s-au pronuntat condamnari definitive?



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mar Feb 14, 2017 11:23 am, editata de 1 ori
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mar Feb 14, 2017 11:22 am

Ceva ma face sa banuiesc ca vor urma multe momente comice. Abia de acum incepe distractia adevarata. raset Daca tot e media internationala cu ochii pe noi, opinia publica internationala va avea momente de maxima perplexitate sau de ras isteric. Oricum, nu prea vor pricepe ce se intampla in Romania raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Feb 14, 2017 2:28 pm

baso a scris:Ceva ma face sa banuiesc ca vor urma multe momente comice. Abia de acum incepe distractia adevarata. raset Daca tot e media internationala cu ochii pe noi, opinia publica internationala va avea momente de maxima perplexitate sau de ras isteric. Oricum, nu prea vor pricepe ce se intampla in Romania raset

laugh  https://www.antena3.ro/actualitate/media/catalin-tolontan-isi-cere-scuze-publice-care-e-motivul-399797.html
Chiar daca Tolontan deja si-a cerut scuze pentru dezinformare, scopul fake news-ului a fost atins: raspandirea in toata presa a acestui semnal.  vesel  

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



UPDATE. Dracu-i pricepe pe securistii care dau semne ca s-au incurcat ei insisi intre mamuti si elelefanti.    Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mar Feb 14, 2017 3:16 pm, editata de 1 ori (Motiv : update - captura postare Tolontan)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Feb 16, 2017 2:17 pm

Acu', daca tot s-au razletit rezistentii tefelisti, cica niste securisti de bine ar pune-o de-o revolta, ceva, ca nu se mai poate.  laugh
Pacat ca nu pot reproduce aici si fontul cu are e publicata scrisoarea, respectiv un fel de Comic MS (Sans Serif).   veselie



Pericol de revoltă în SRI

O revoltă stă să izbucnească în Serviciul Român de Informaţii, cu toate consecinţele directe şi colaterale asupra capacităţilor acestuia de a-şi mai putea asuma misiunile în noul şi complicatul context regional şi continental, cu un mediu politico-administrativ intern grav afectat de dictatul oligarhilor poliţiei politice asupra deciziilor instituţiilor legitime ale puterilor statului.

Dezvăluirea de către Cotidianul a minciunii prezidenţiale privind demiterea şi trecerea în rezervă a prim-adjunctului directorului SRI a provocat un tsunami la Cotroceni. Preşedintele K.W. Iohannis, într-un incontrolabil acces de furie, l-a admonestat pe directorul Eduard Hellvig pentru incapacitatea păstrării secretului menţinerii în activitate a generalului Coldea.

Eduard Hellvig i-a convocat pe directorii securităţii interne şi ai filajului pentru a-i lua la refec şi a le pune în vedere să-i identifice neîntârziat pe cei care au dat din casă.

Generalului Coldea i-a fost schimbat sediul, de la Periş, la o vilă de protocol din zona Băneasa. Nu deconspirăm noua adresă, ca să nu-l disloce undeva de negăsit.

Situaţia creată prin menţinerea generalului Coldea, cu toate prerogativele funcţiei de prim-adjunct al directorului SRI păstrate, deşi oficial preşedintele României a comunicat personal eliberarea din funcţie şi trecerea în rezervă a acestuia, a generat nemulţumiri cvasigeneralizate în unităţile centrale şi teritoriale ale Serviciului. Şefi de direcţii centrale şi judeţene refuză să execute ordinele „demisului“ prim-adjunct.
Ofiţerii operativi refuză să mai facă parte din echipele mixte cu DNA, motivând că „mâine, poimâine, pleacă şefa DNA, iar noi putem fi cercetaţi, judecaţi şi condamnaţi“.

Comisia parlamentară de control a solicitat protocolul de conlucrare dintre DNA şi SRI. Din partea SRI s-a negat existenţa protocolului invocat de Asociaţia Naţională a Magistraţilor din România şi confirmat de generalul Oprişor, din partea CSAT. A fost, în schimb, prezentat un protocol din anul 2001, ieşit din uz.
Una dintre secretarele Comisiei a spus că au existat nu unul, ci mai multe asemenea protocoale, semnate în anii 2005, 2007 şi 2012. Când preşedintele Comisiei, senatorul Adrian Ţuţuianu, le-a solicitat, directorul SRI i-a replicat şugubăţ: „Vezi, ai grijă ce vrei, că te pun ăştia la rotisor!“. Chiar aşa, domnule Hellvig, cine sunt băieţii care manevrează „rotisorul“? Mai sunt tot în parohia SRI?!

Scoaterea protocoalelor la lumina legii ar dărâma eşafodajul puterii oculte exercitate asupra României. Sute de cazuri judiciare instrumentate ilegal ar trebui revizuite.

Cum se poate nega existenţa protocolului, în pofida declaraţiilor publice, chiar ale directorului SRI, care ne spunea despre zecile de echipe mixte SRI – DNA?!

Doamna colonel Dorina Coldea a fost relocată la Direcţia Securitate Economică, unde a mai activat într-o perioadă anterioară.

O intenţie iniţială de numire a generalului George Viorel Voinescu ca prim-adjunct al directorului SRI nu mai este de actualitate. A fost doar o fumigenă.

Florian Coldea nu renunţă la puterea pe care i-a conferit-o forţa financiară acaparată, controlată şi de care dispune arbitrar.

Klaus Werner Iohannis nu poate renunţa la generalul care-i stăpâneşte secretele şi manipulează vulnerabilităţile, fiindu-i inspiratorul deciziilor şi acţiunilor problematice. Ceea ce, de fapt, explică cele ce ni se întâmplă.

Şi totuşi sunt semnale că zilele lui Coldea, Kovesi şi ale altora la butoanele puterii s-ar putea termina odată cu punerea în operă a planului de răsturnare a guvernatorului Băncii Naţionale, căci pentru un conflict deschis cu oculta financiară internaţională, atât Iohannis, cât şi Hellvig, Coldea & Comp. sunt insignifianţi.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Feb 16, 2017 3:31 pm

Ne pregatim sa punem cruce axei Bucuresti-Londra-Washington?


Știrea zilei de azi pare să fie deplasarea, în premieră, a președintelui Iohannis la bilanțul DIICOT, gest care ar putea întări ce scriam zilele trecute, anume faptul că șeful statului e într-o campanie de apropiere de structurile de forță. Declarațiile lui Iohannis în fața conducerii parchetului, inclusiv atacurile la adresa guvernului PSD, pun în umbră un eveniment programat tot azi care ar trebui să dea mai serios de gîndit, însă.
E vorba de întrevederea pe care Iohannis o va avea cu negociatorul-șef pentru Brexit, Michel Barnier.
De ce ar fi atît de aparte vizita acestuia?
Contextul e nițel mai complicat.
Și ar putea avea legătură strînsă cu o vorbă împămîntenită în ultimele decenii, la noi, cu un substrat cît se poate de real, din nefericire: anume că România are o lejeritate deosebită în a-și trăda aliații, oricare ar fi ei.
După integrarea în NATO, țara noastră s-a plasat, inclusiv prin eforturile fostului președinte Băsescu, pe așa numita axă București-Londra-Washington.
10 ani mai tîrziu, odată cu venirea la putere a lui Iohannis, axa a virat, subtil, spre București-Berlin-Washington, iar în prezent se îndreaptă spre forma București-Berlin-Paris.
Iar vizita lui Barnier, de azi, nu e străină de respectiva translație.
Cine e Barnier, pe scurt?
În primul rînd, e un mare și vechi apropiat al lui Dacian Cioloș, s-a vehiculat chiar că ar fi unchiul soției acestuia, dar sunt șanse mari să fie o exagerare.
Totuși, Barnier a avut un rol major în desemnarea lui Cioloș drept comisar european pe agricultură, acum cîțiva ani.
El însuși ar fi vizat postul respectiv, în acea perioadă, numai că regulile UE nu permit ca o țară să dea un comisar european pe un domeniu vizavi de care are interese directe. Cum Franța și Germania aveau interese mari în agriocultură, Barnier a luat politica regională și l-a propulsat la agricultură pe Cioloș, pe post de marionetă a binomului franco-german.
Cum se știe, a urmat un scandal de proporții: Marea Britanie a acuzat Franța că, prin tandemul Barnier-Cioloș, are doi comisari europeni.
Miza scandalului era mare: noul comisar european putea continua sistemul tradițional de alocare a unor subvenții masive țărilor cu agricultură solidă, Franța, Germania, Italia șamd sau se putea merge pe ideea britanicilor, adică dirijarea de subvenții pentru dezvoltarea tehnologiilor noi, revoluționare.
Cu Cioloș la butoane, a ieșit, evident, cum au vrut Franța și Germania.
Înfrîngerea britanicilor a contat mult în decizia Brexit.
Una care convine, însă, de minune, binomului franco-german.
Nu e de mirare, deci, că, anul trecut Barnier, un anti-britanic înrăit pe care presa din insulă îl alintă, cu duioșie, ”cretinul munților”, a fost desemnat negociator-șef pentru Brexit, spre furia englezilor.
Cum nu e de mirare nici că francezul a anunțat că ieșirea britanicilor din UE trebuie să se termine cît mai iute, cel mai tîrziu în toamna anului viitor.
După numirea în post, în octombrie anul trecut, Barnier a început un mega-turneu prin toate statele UE, pentru a le convinge ce atitudine să aibă față de britanici.
În mod ciudat, România a fost a patra țară vizitată, după Germania, Franța și Olanda, o onoare suspect de mare pentru o țară care, în principiu, nu contează în materie de decizii europene.
Graba lui Barnier e și mai stranie dacă ne gîndim că el s-a văzut la București cu un premier, Dacian Cioloș, cu șanse minime să mai fie în post cîteva săptămîni mai tîrziu, cum s-a și întîmplat.
Ce interes va fi avut Barnier pe lîngă vechiul său prieten nu știm, deocamdată.
Ciudățenia sporește, însă, aflînd că azi, francezul revine la București, dubios de repede, pentru discuții similare. Nu mai se întîlnește cu premierul, însă, care acum e de la PSD, ci cu președintele filo-german Klaus Iohannis. Asta, deși Sorin Grindeanu va merge chiar mîine la Bruxelles pentru întîlniri la nivel înalt.
De ce i s-ar acorda atîta importanță României într-o problemă în care, cum spuneam, nu prea are un cuvînt de spus?
Și de ce evită Barnier orice contact cu regimul pesedist, care controlează autoritar administrația locală, parlamentul și guvernul? Să știe, oare, că acesta nu are viață lungă și că Cioloș ar putea reveni mai repede decît s-ar fi crezut la guvernare?
Ca lucrurile să devină și mai incitante, ambasadorul american Hans Klemm are ieri întîlniri foarte cordiale cu cealaltă ”tabără”, respectiv cu vicepremierul Sevil Shaiddeh și cu președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, în timp ce la baza Kogălniceanu descind militari americani.
Aproape am crede că Barnier se grăbește să dea imboldul decisiv abandonării totale a axei București-Londra-Washington, discutînd despre Brexit numai cu partizanii binomului franco-german.
Să ne mai mirăm că presa din Anglia și SUA a fost singura care a vorbit pe alt ton, unul mai rezervat ori de-a dreptul critic, despre recentele manifestări de stradă din România, în timp ce presa europeană le ridica în slăvi?
Una peste alta, vizita/vizitele lui Barnier ar putea confirma că România e tot mai tentată să trădeze încă un lot de aliați. Nu că ar mai fi ceva de mirare, în sensul ăsta.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Vin Feb 17, 2017 9:55 am

Consultantul politic Cozmin Guşă a declarat, joi seara, la "Jocuri de Putere" că politicienii aflați acum la putere speră ca românii care ies în stradă să îşi piardă energia. "Le spun că nu au înţeles nimic din ce se întâmplă în piaţă", este de părere Gușă.

Consultantul politic Cozmin Guşă a declarat, joi seara, la "Jocuri de Putere" că protestele prezintă un motiv de îngrijorare multiplă, iar cei de la putere speră ca românii care ies în stradă să îşi piardă energia de a protesta. Acesta a mai spus că cei care lucrează în multinaţionale nu pot fi manipulaţi, iar dacă cineva crede că "patronul acţionează prin şeful de filială împingând cu biciul pe oameni la proteste, înseamnă că e lovit la cap".

"Asta cu durata protestelor este o îngrijorare multiplă. Unii se îngrijorează de conotaţia negativă a termenului, mă refer la Dragnea şi PSD, la eroii negativi, alţii se îngrijorează că sunt aceşti oameni în stradă, şi sigur că există şi forţe care vor să pescuiască aceste porniri naturale ale românilor. Speranţele celor de la putere sunt ca românii să îşi piardă energia. Le spun că nu au înţeles nimic din ce se întâmplă în piaţă (...) A fi angajat la o corporaţie multinaţională înseamnă salariu ridicat, multe ore de muncă. A-şi închipui cineva că patronul acţionează prin şeful de filială împingând cu biciul pe oameni la proteste, înseamnă că e lovit la cap", a spus Guşă.

Citește și: Cozmin Gușă face DEZVĂLUIRI de la Palatul Cotroceni despre Klaus Iohannis: 'E izolat, e singur'

Consultantul politic este de părere că românii care au ieșit în stradă în ultimele săptămâni au făcut o carte de vizită excelentă pentru România în lume și au reinventat civismul care s-a pierdut în multe alte țări. Acest lucru a fost posibil și datorită unei instituții media neutre ca Realitatea TV.

"Cetățenii frumoși care au ieșit în ultimile săptămâni în piață au făcut o carte de vizită foarte frumoasă României. Aceste proteste au reinventat o formă de civism nu doar pentru România, este un activism simpatic, cu simțul umorului și plin de imaginație. Un șeic din Emiratele Arabe îmi arăta la Paris pancartele din Piața Victoriei, erau traduse în arabă și râdea. Un prieten din Japonia știa că duminică seara urmează un spectacol și mai interesant în piață, apropo de spectacolul cu multe lumini și steagul tricolor", a povestit Cozmin Gușă în emisiunea "Jocuri de Putere" realizată de Rareș Bogdan.

Potrivit lui Cozmin Gușă, românii au reușit să reinventeze o formă de civism care s-a pierdut în multe alte țări, iar România este dată ca un exemplu pozitiv de apărare a valorilor occidentale.

"Reinventarea civismului nu e o glumă. Civismul s-a pierdut în multe alte țări. Românii au găsit o nișă, nu au militat politic, au inventat un mod non-violent și apolitic de apărare a valorilor democrației. I-a interesat doar România, nu politicul, nici Iohannis nu i-a interesat. Klaus Iohannis a avut suficientă inteligență să nu interfereze cu piața după prima ieșire în stradă", a explicat Gușă.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pentru orice observator din alta lume, chiar fara sa inteleaga ce se intampla ori limba, e firesc sa se amuze. Daca la Paris, pancartele din piata Victoriei au fost traduse in araba,de radeau arabii, oare la Peris cum faceau ai nostri traducerile din araba a convorbirilor teroristilor?
Sunt curioasa ce spectacol anticipeaza japonezul suspect Cel mai banal, in materie de previziuni, este pt. japonezi sa anticipeze cutremure Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Feb 19, 2017 8:13 am

Paul Hitter a revenit pe feisbuc si ne anunta ca lucreaza la un nou tablou. Mai mult, i-a tag-uit pe cei trei eroi, astfel incat administratorii conturilor respective chiar ar putea vedea schita.  laugh

Paul Hitter
February 17 near Balta Alba ·

Lucrare in lucru. Sfarsitul corectitudinii politice. Intre doi nu te ploua, da nici bine nu iti este. — with Donald J. Trump, Angela Merkel and Vladimir Putin.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Dum Feb 19, 2017 8:23 am

Ce privire pierduta are tanti Merkel cu cratita paratrasnet pe cap raset S-ar zice ca pe Trump nici in cot nu-l doare .Triseaza cu Jolly Joker ascuns la spate. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Feb 19, 2017 2:06 pm

Moscova se asteapta la evenimente majore? Rusia si-a retrimis la Bucuresti corespondentul de la Revolutie


În vara anului 1989, după întîlnirea cu scîntei de la Moscova, dintre Gorbaciov și Ceaușescu, soarta dictatorului și a României erau bătute în cuie, doar că nu mulți știau cît de agitate evenimente urmează.
Cîteva săptămîni după întrevederea din iulie, la București descindea un corespondent cu greutate al agenției sovietice de presă, ITAR-TASS. Acreditarea sa la București prefața momente istorice și era făcută în deplină cunoștință de cauză.
Asta, pentru că Nikolai Morozov era un ziarist de calibru, despre care gurile rele șușoteau chiar că ar fi ofițer acoperit al KGB. Lui i-a revenit misiunea de a transmite Moscovei, dar și restului lumii, informații despre revoluția română.
Morozov este cel care, în noaptea de 21 spre 22 decembrie 1989, a transmis mapamondului, de la fața locului, că în Piața Universității, trupele regimului Ceaușescu au ucis 5000 de protestatari, informația fiind imediat preluată de Vocea Americii, Europa Liberă șamd și rostogolită în toate colțurile planetei.
Această informație pe cît de fierbinte, pe atît de falsă (muriseră 49 cu totul), a dus la ieșirea masivă în stradă a românilor a doua zi, cu rezultatele știute.
”Maurul” Morozov își făcuse cu brio datoria.
În casa poetului disident, pe care îl cunoștea dinaintea revoluției, Morozov se împrietenește cu Ion Cristoiu, care îi oferă o rubrică săptămînală în publicația ”Expres magazin”.
Intrigați de relația rusului cu Cristoiu, ”Doi și un sfert” infiltrează în redacție un așa-zis reporter, cu misiunea de a monitoriza povestea îndeaproape.
În timpul misiunii, ca să vezi!, agentul se îndrăgostește de scris și se apucă de lansat cărți de mare succes pe bandă rulantă, sub peseudonimul ”Pavel Coruț”.
Revenind, dacă Moscova a trimis în România, în septembrie 1989, un corespondent de talia lui Morozov era pentru că se aștepta la o perioadă spectaculoasă, care trebuia urmărită de un profesionist desăvîrșit. Poate chiar mai mult decît urmărită.
Ulterior, cînd lucrurile s-au mai așezat, Morozov a fost retras în favaorea altor misiuni jurnalistice prin lume.
În 2015, el lucra la Copenhaga, în calitate de corespondent al aceleiași TASS.
Surpriză, însă: de cîteva luni, Nikolai Morozov a revenit, extrem de discret, în România, fiind reînscăunat corespondent la București.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Poate fi o simplă întîmplare.
După cum, la fel de bine, am putea emite ipoteza că, în România, au început să se petreacă, de puțină vreme, evenimente care interesează Moscova în cel mai înalt grad, odată ce și-a trimis aici, iar, decanul de experiență (și de grad?) al corespondenților TASS, agenția oficială a Rusiei.
Evenimente care sunt de abia la început.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Dum Feb 19, 2017 3:43 pm

Din tot ce a publicat ”Pavel Coruț”, cre' c-am citit cap coada doar 2 carti, fiind candva o moda aproape isterica la fel ca si cartile lui Sandra Brown, imediat dupa Laughing Ce sa zic? Pavel Coruț nu m-a dat pe spate, desi i-am apreciat oarecum SF-ul cu agenti secreti intrati si iesiti prin portaluri magice (gauri de viermi) din M-tii Bucegi... cred (nu-mi aduc aminte cu precizie prin care Munti din Romania gaseau agentii SRI porti secrete spre p...zda Geto-daca) Laughing In fine, copertile cartilor  Sandra Brown mi s-au parut din prima prea promisiune de pornosag ieftin ca sa citesc aiurea nu stiu cate pagini pana a ajunge la descrierea actului sexual in sine. Am avut o colega de camera, in faculta, care isi controla ZEN-ul, intre examene (cica asa se relaxa ea) citind cartile lui Sandra Brown. Cand ajungea la paginile cu detalieri porno -romantice, ni le citea ca pe sentinte pronuntate, ca sa ne distram copios toate din camera. Laughing Yo aveam alt pitic pe creier; ca daca-l intalnesc pe exhibitionistul de serviciu, ce si-a gasit loc de manifestare pe langa caminele unde erau cazate studentele, aparand brusc dintre brazi, cu scula-i fluturanda, pe drumul meu spre examinare, precis voi lua nota 10 la examen raset Pe bune ca asa se intampla de fiecare data cand imi aparea in vizor exhibitionistul pe traseu. laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Feb 23, 2017 7:26 pm

Desant românesc la Moscova. Peste 40 de companii româneşti merg la forumul de afaceri româno-rus, sprijinit de Ambasada Rusiei la Bucureşti



O delegaţie de aproximativ 90 de persoane formată din reprezentanţi a peste 40 de companii din România se va deplasa, în primăvară, la Moscova, la Forumul Economic Româno-Rus, pentru identificarea de noi parteneri de afaceri şi promovarea produselor româneşti.
Aeroflot

Evenimentul va avea loc la sfârşitul lunii martie - începutul lunii aprilie, la iniţiativa unui ONG din Bucureşti, Camera de Cooperare Economică şi Culturală Româno-Rusă (CCECCR), cu sprijinul Ambasadei Federației Ruse şi al Camerelor de Comerț teritoriale din Rusia și România.

"Până în acest moment și-au manifestat intenția de a participa la acest forum peste 40 de companii de referință din România, în jur de 90 de persoane", a declarat preşedintele CCECCR, Tudor Afanasov, la solicitarea ECONOMICA.NET. Lista finală a companiilor participante va fi dată publicităţii după ce va fi finalizată.

"CCECRR a avut inițiativa de a organiza acest forum din anul 2015. De atunci și până azi Ambasada Rusiei a oferit tot sprijinul pentru ca acest eveniment să aibă loc, fiind o dorință a mediul de afaceri din cele două țări", a mai spus preşedintele CCECCR. Ambasada Federaţiei Ruse la Bucureşti a fost implicată activ în identificarea de parteneri de afaceri în Rusia pentru companiile româneşti, organizarea Forumului la cel mai înalt nivel, a acordat sprijin pentru obţinerea de vize şi pentru îndeplinirea obiectivelor propuse de mediul de afaceri din România şi Rusia.

Întrebaţi dacă Guvernul României a sprijinit în vreun fel această iniţiativă, reprezentanţii CCECCR au precizat că misiunea economică este o iniţiativă exclusivă a mediului de afaceri şi nu a fost cerut sprijinul Guvernului, care nu este implicat în niciun fel în organizarea evenimentului. "Principalii parteneri ai Forumului sunt Camerele de Comerț teritoriale din Rusia și România, Ambasada Federației Ruse, am cerut sprijinul Ambasadei Române din Moscova, organizații reprezentative ale mediului de afaceri din România și Rusia", a precizat Afanasov.

Forumul are scopul de a dezgheţa relaţiile economice dintre România şi Rusia şi va fi urmat de alte evenimente comune, următorul fiind programat pentru toamna acestui an la Bucureşti.

Principalele domenii de cooperare vizate sunt agricultura, energia, petrochimia, industria maşinilor grele, industria mobilei, sectorul medical, cercetarea ştiinţitifică şi IT.

"Sperăm că acest Forum va fi primul pas în reînceperea unei relații economice stabile, reciproc avantajoaje, corecte și de lungă durată. Acest forum va fi doar primul șir de evenimente comune, următorul eveniment comun fiind programat în toamna acestui an în București. România a avut o relație economică extrem de puternică și stabilă cu estul, trebuie să facă tot posibilul să recâștige aceste piețe. Industria noastră, sectorul agricol, domeniul tehnologic a prosperat atâta timp cât a fost piața estică deschisă pentru România. După 27 de ani vedem o încetare a progreselor în aceste domenii, tocmai din lipsa de contracte. Lipsa de bani face ca domeniile de cercetare să fie slab finanțate, rezultatul fiind unul singur, nu mai putem produce tehnologie competitivă. Acest Forum sperăm să ajute companiile românești să identifice noi parteneri, să găsească noi posibilități de colaborare, iar produsele românești să fie promovate la cel mai înalt nivel în est.

Domeniile de cooperare ar fi încadrate pe două linii, cele clasice și cele noi. Cele clasice: agricol, energetic, petro-chimic, industria mașinilor grele, industria mobilei etc., cele noi: domeniul medical ( ambele țări au făcut progrese enorme în aceste domenii și o cooperare în acest semn ar putea să reprezinte un adevărat aport în dezvoltarea economică a țărilor noastre), cercetare științifică ( chiar dacă ar putea fi încadrată pe cele clasice, în ultimii 27 de ani țările noastre s-au specializat pe domenii diferite și au progrese uimitoare) și IT. România este unul din liderii mondiali care produce programe IT cu adevărat unice pentru majoritatea sectoarelor, iar Rusia este una din piețele care consumă foarte multă tehnologie de vârf. Acest linie de cooperare economică ar trebui să fie principala zonă de dezvoltare a relației noastre", a explicat Tudor Afanasov pentru ECONOMICA.NET.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Vin Feb 24, 2017 12:48 pm

Cica SRI va umple golul imens lasat de gratierea prin pensionare a lui Coldea cu un general cu doar o stea, da' patriot tare, numit Capsuna. Cam rosu, tovarasu', cel putin dupa nume. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Daca va fi asa, voi fi nerabdator sa vad si ce Harpaleti va imprastia tovarasu' Capsuna printre miori. laugh



ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Feb 26, 2017 4:40 pm

Cica in seara asta, uniti in cuget si simtiri, dorind sa-si arate prinosul de recunostinta fata de Mareata Uniune Europeana, tefelistii vor realiza in Piata Victoriei, din trupurile lor calite in #rezistenta, steagul UE.  Laughing

Operațiunea Steagul UE, #rezist

Am avut o prima mare victorie! Zidul care parea de nepatruns s-a fisurat si parlamentul a aprobat abrogarea ordonantei 13.
Asadar, duminica asta va invitam sa sarbatorim. La a multa zi de protest haideti sa ne strangem la un "party" in care sa creăm steagul unuia dintre aliatii nostrii in aceasta lupta: Uniunea Europeana.

Da! - in urma discutiilor si a feedbackului masiv, FACEM STEAGUL UE.

Asa ca va invitam cu mic cu mare, duminica seara de la ora 21:00 cu foi albastre si telefoanele din dotare sa transmitem un mare mesaj cu directia pe care ne-o dorim.

!!! Chitarile, tobele si alte instrumente muzicale sunt binevenite! Sa facem galagiiiiie !!!

PS: spre deosebire de blitul telefonului lui Serban Nicolae, ale noastre nu aduc extracosturi la abonament asa ca le putem folosi cu incredere. Very Happy

ORGANIZARE**

Tot ceea ce trebuie sa faceti este sa veniti cu sursa de culoare: ALBASTRA + o LANTERNA, tobe si alte instrumente muzicale!

Surse culori: FOI COLORATE (NU cartoane), saci de plastic, dosare de plastic, materiale foarte subtiri, aplicatii pe telefon mobil (poza albastra)

DETALII**
Pentru cei care vor veni in galben sau cu orice alt accesoriu de aceasta culoare, va rugam sa va asezati in perimetrul care va fi trasat de noi. Vom reveni cat de curand cu noi detalii si o harta exact ca si la evenimentul trecut.


***
Pe langa acțiunile din piața, precum au fost: Revoluția luminii, Operațiune Tricolorul iar acum steagul UE, noi inca avem un mesaj de transmis, niste cereri de îndeplinit!
Nu ne oprim aici! Vom lupta in continuare!

Guvernul PSD/ALDE nu si-a asumat nicio responsanilitate. Poate face oricand ceva asemanator "13/14".
Dorim demisia guvernului Grindeanu.
Dorim ca PSD-ul sa scape de Liviu Dragnea (pentru binele lor)
Dorim ca Tariceanu sa plece si sa nu mai sugereze lucruri precum "Romania ar trebui sa se retraga din MCV, din UE)


Duminică ne sărbătorim prima victorie, construim impreuna cel mai mare steag al Uniunii Europene si continuam sa luptam pentru ceea ce ne-a unit!
#rezist

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Io sper ca saptamana viitoare, dupa reusita de astazi, rezistentii sa realizeze si steagul LGBT, ca sa ajunga dracu' odata la originea protestelor la care tot participa. laugh


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Io imi pun o intrebare mai nebuna: daca nu le iese stegu' UE, va trebui sa facem putin 13/14 s-apoi sa intelegem ca e cazul sa ne caram din uniune?! oaie
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Mar 01, 2017 5:34 pm

Am urmarit cu atentie si ingrijorare, dar n-am auzit ca Trump sa fi vizitat Ungaria in februarie, asa cum se zvonise pe surse. Cu toate astea, Orban joaca in echipa amerlocului aliat cu rusoiul, impotriva globalistilor uniti salvatori. Asa ca s-ar putea sa vedem niste miscari foarte interesante dupa sedinta comuna a guvernelor tarisoarelor vecine. vesel


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

"Perioada urmatoare" in care se va desfasura sedinta o fi inainte, dupa sau chiar pe 15 martie? scratch
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Mar 02, 2017 8:43 am

Cube. Black Cube. vesel

Gata, Dragnea sparge serviciile!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

BND-ul german pare sa-si fi jucat ultima carte odata cu amplele manifestatii de protest, insa socoteala din Piata Victoriei nu pare sa se fi potrivit, in cele din urma, cu cea din „targul” Bruxelles-ului. Unde mai marii comisari care au inca Europa la picioare au apreciat „slujul” de ultima ora a lui Grindeanu si au pus destul de repede batista pe tambal.
Iar evenimentele care se succed cu repeziciune in ultimele zile si care au drept pol central Curtea Cosntitutionala au ridicat din nou mingea la fileu PSD-ului, mai ceva ca decat dupa alegerile din 11 decembrtie, pe care le-au castigat cu un scor zdrobitor. Insa dupa ce a cedat in ceea ce priveste sefia Ministerului Justitiei, Liviu Dragnea pare constient de faptul ca nu prea isi mai permite niciun  pas inapoi, daca vrea sa mai pastreze in mana fraiele puterii din partid. Asa ca si baga o goneta la Tel Aviv, pentru „a lua lumina” si a sti cum sa se pozitioneze, cel putin pana ce unda de soc a Adminsitratiei Trump va lovi si Romania. Iar dupa cum se susoteste deja prin sistem, consilierii israelieni l-ar fi sfatuit deja pe presedintele PSD sa joace la rupere si sa ocupe de urgenta vidul care se prefigureaza in serviciile zdruncinate de tot mai multele scandaluri ravasitoare. Asa ca este de asteptat ca Dragnea sa vina de la Zidul Plangerii cu biletelul cu „rugamintea” noului partener strategic al Puterii de la Bucuresti. Si, culmea, principalii vizati de schimbari nu ar fi, cum ar putea crede multi naivi, supravietuitorii vechii garzi, si tocmai cei care fusesera promovati in ultimii ani la varful sistemului, considerati fiind oamenii BND-ului german…
Schimba sau va fi schimbat
Pana si Liviu Dragnea pricepe ca nu este totusi Bruce Willis, pentru a fi „greu de ucis” la nesfarsit. Astfel ca, dupa ce a rezistat unor puciuri interne succesive si chiar unei„revolutii” stradale cu puternice conotatii extrene, stie ca trebuie sa mute el decisiv, pana ce nu va fi prea tarziu.
Adica sa schimbe oamenii din sistem care ii stau in coasta, daca vrea sa nu fie el primul schimbat. Mai ales ca, oricat l-ar urma orbeste uriasul aparat al activistilor pesedisti din teritoriu, in jurul lui Sorin Grindeanu nu are cum sa nu se creeze, totusi, un nou pol de Putere. Adica tocmai „blestemul lui Ponta”, de care se si tem liderii traditionali ai partidului cel mai mult. Iar cei care mizeaza pe o miscare in forta a lui Liviu Dragnea se bazeaza pe faptul ca, inca de la inceput, acesta ar fi si fost sfatul consilierilor israelieni, care i-au purtat pana acum atata noroc. Numai ca surse de la varful partidului sustin ca israelienii ar fi avertizat ca nu mai pot garanta succesul si in continuare, daca principalul lor client isi lasa si acum adversarii „in viata”.
Vine cu sef la SIE!
Desi numirea noului director al Serviciului de Informatii Externe este apanajul presedintelui, deja Liviu Dragnea pune presiune pe Klaus Iohannis, aruncandu-i acestuia nu una, ci doua manusi.
Mai intai, PSD-ul a repurtat o victorie zdrobitoare in Parlament, luand „crema” Comisiei de Control a SIE, care va fi exact dupa chipul si asemanarea sa. Apoi, la doar cateva ore distanta, Dragnea l-a avertizat pe Iohannis ca nu cumva sa-i treaca prin cap sa faca vreo propunere inainte sa-l consulte. Si, ca mesaj subliminal, seful statului a fost informat si ca, foarte posibil, Dragnea va veni cu propunerea in plic de la Tel Aviv, ceea ce il baga si mai rau in corzile ringului pe Iohannis, cel care nu a punctat la SIE atunci cand avea situatia in mana.
Nu uita si nu iarta!
Insa, in momentul de fata, cea mai crancena batalie se da pe frontul SRI-ului. Acolo, unde, desi pare pe val si ca a preluat ofensiva de primavara, ultimele gesturi ale directorului germanofil Eduard Hellvig nu sunt vazute de toata lumea drept miscari de forta. Ba, din contra, o buna parte din sistem chibiteaza deja ca amabilitatea de ultima ora si fara precedent pentru un sef de serviciu secret a lui Hellvig fata de parlamentari nu ar arata decat slabiciunea acestuia. Si faptul ca seful SRI, care a ajuns sa denunte din proprie initiativa protocoalele secrete ale institutiei pe care o conduce, nu ar face astfel decat sa traga de timp si sa detensioneze o situatie exploziva. Mai ales ca, la fel ca in viata cotidiana, si in lumea dura a servicilor secrete ceea ce nu te omoara, inclusiv o „ejectare” din sistem, te face de fapt mai puternic.
Iar situatia actualului sef al SRI ar mai fi vulnerabila si din cauza ca Agentia de Informatii Externe a Germaniei(BND) nu este chiar aliata preferata nici a Mossad-ului, nici a partii republicane din CIA si cu atat mai putin a contraspionajului francez. Si, drept urmare, BND-ul german nu are cum sa aiba nici in SIE un sustinator. Asa ca situatia pe tabla de sah a sistemului este tot mai complicata, cam cum este intotdeauna atunci cand nu exista un „jupan” si un singur pol de comanda recunoscut. Iar pentru ca tensiunea de la varful SRI sa fie si mai mare, sa nu uitam nici ca George Maior pare sa-si fi jucat pana acum magistral cartile avute, pastrand inca niscai asi in maneca diplomatica.
Surpriza Mladinoiu
Desigur, ramane de vazut daca Dragnea va incerca sa stranga direct surubul la „pestii cei mari”, SIE sau SRI sau va prefera sa dea o lovitura cu manta, la nivelul altor servicii, pentru a pune astfel presiune pe Klaus Iohannis si sustinatorii acestuia din sistem. Iar pe langa STS si DGIA, cel mai la indemana este,desigur, SPP-ul condus de 12 ani de generalul Lucian Pahontu. Mai ales ca pe acest domeniu este bine consiliat de Adrian Mladinoiu. Cel pe care multi s-au repezit sa-l catalogheze drept doar „soferul lui Dragnea” facut parlamentar si apoi numit de catre premierul Sorin Grindeanu drept secretar de stat la Secretariatul General al Guvernului. Iar aceasta subestimare a unui ofiter care a lucrat ani de zile atat pe protectie, cat si pe domeniul informativ, facandu-si „botezul focului” inclusiv la nivelul „ACVILA” i-ar putea sa-i coste mult pe cei care vad in Mladinoiu doar un „sofer”. Fara ca macar sa se alerteze ca, la sfatul acestui „sofer” care mai are si vorbele la el, liderii PSD-isti, in frunte cu Dragnea si Grindeanu, au luat inteleapta decizie penhtru niste politicieni, in aceste vremuri inca tulburi, de a refuza categoric aghiotantii pusi la dispozitie de SPP. Asa ca tineti mintele numele de Mladinoiu, s-ar putea sa mai auziti din el prin sistem…
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

UPDATE. Pun si poza de profil a soferului Adrian Mladinoiu aici.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

UPDATE 2. Adica Dragnea merge in Israel tot asa cum Trump a fost in Ungaria?! oaie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Joi Mar 02, 2017 8:59 am, editata de 2 ori (Motiv : update - poza lui Mladinoiu; update 2 - stirea Flux 24)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Vin Mar 03, 2017 4:41 pm

Da!!! Musai sa se intample asa, ca sa fie nebunie totala. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Vin Mar 03, 2017 4:59 pm

ENKI a scris:Da!!! Musai sa se intample asa, ca sa fie nebunie totala. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

KKT cu mac. Lui Morar i-a expirat mandatul la sefia DNA de nu stiu cate ori. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Vin Mar 03, 2017 5:20 pm

baso a scris:
ENKI a scris:Da!!! Musai sa se intample asa, ca sa fie nebunie totala. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

KKT cu mac. Lui Morar i-a expirat mandatul la sefia DNA de nu stiu cate ori. Laughing

Avand in vedere ca drepturile omului vor fi curand un lux pe care n-o sa ni-l mai permitem, chiar si Macacu' ar mai putea candida o tura la presedintia unei tari mai mari sau mai mici. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Mar 05, 2017 9:19 am

Un altfel de cutremur, tot pe 4 martie, care ar putea duce la demolarea si reconstruirea pe baze mai solide a NSA, CIA, FBI si altor cacaturi d-astea bugetivore, care nu fac altceva decat haos bine controlat, urmat de ordine si stat de drepti. vesel


Donald Trump îl acuză pe Obama că i-a pus telefoanele "sub ascultare" înainte de alegerile prezidențiale


Președintele american Donald Trump l-a acuzat sâmbătă pe predecesorul său Barack Obama că i-a pus sub ascultare telefoanele înainte de alegerile prezidențiale din 8 noiembrie, informează AFP.

Trump a lansat această acuzație într-o serie de postări foarte matinale pe Twitter, fără a oferi mai multe detalii și nici dovezi. El i-a reproșat fostului președinte că este "o persoană malefică (sau bolnavă)".

"Execrabil! Tocmai am descoperit că președintele Obama mi-a pus sub ascultare liniile telefonice în Trump Tower încă înainte de victoria mea", a notat Trump. "Este un lucru mercantil", a comentat el, făcând o paralelă cu urmărirea militanților și simpatizanților comuniști din SUA în anii 1950.

Donald Trump a făcut o paralelă și cu scandalul Watergate, de spionaj politic care a dus în 1974 la demisia lui Richard Nixon, pe atunci președinte al țării.

"Sunt sigur că un bun avocat ar putea face o bună afacere din faptul că președintele Obama mi-a pus telefoanele sub ascultare în octombrie, chiar înainte de alegeri!", a dezvăluit președintele american, care își petrece din nou weekend-ul pe proprietatea sa Mar-a-Lago din Florida.

Această salvă pe Twitter intervine într-un moment în care administrația sa este zdruncinată de recentele dezvăluiri asupra contactelor dintre oameni din anturajul lui Trump și responsabili ruși în timpul campaniei prezidențiale și între 8 noiembrie, când el a fost ales președinte, și 20 ianuarie, când și-a preluat funcțiile.

Presa a dezvăluit săptămâna aceasta că ambasadorul rus în SUA, Serghei Kisliak, s-a întâlnit înainte și după alegerile din SUA cu mai mulți consilieri sau apropiați ai președintelui republican.

Jeff Sessions, un apropiat al lui Donald Trump, a recunoscut că a avut două întâlniri cu Serghei Kisliak în 2016, în plină campanie prezidențială, contrazicând vizibil ceea ce afirmase sub jurământ în fața unei comisii parlamentare în timpul audierilor pentru confirmarea sa în post.
Ambasadorul rus avusese mai multe contacte anul trecut cu Michael Flynn, în special telefonic, la 29 decembrie, când președintele de la acea vreme Barack Obama dăduse ordin pentru expulzarea a 35 de diplomați și spioni ruși, ca represalii la amestecul Moscovei în alegerile prezidențiale din SUA. Flynn, consilier pentru securitate națională, a trebuit să demisioneze în 13 februarie.

Kremlinul a dat asigurări că nu era la curent cu întâlnirile dintre Sessions și Kisliak, subliniind în același timp că "treaba ambasadorului era să aibă cât mai multe întâlniri cu putință".



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 21 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 21 din 33 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 27 ... 33  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum