SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

în desfășurare

+12
Bad Girl
Dr.Ernesto Rafael Guevara
RocketQueen
(Still a)Live
Vasile
baso
ENKI
Dracu' gol
RocketQu33n
Anahoret
Armand
delta
16 participanți

Pagina 29 din 33 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Urmatorul

In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Vin Dec 15, 2017 1:49 pm

ENKI a scris:

[/i]





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Abia acum am observat ca emisiunea lui Vanghelion, cea adusa in discutie de Magdalena Valentina Feru pe feisbuc, este postata pe canalul de Youtube al Romania TV. Shocked
Ciudat, pe acelasi canal sunt foarte multe emisiuni de la Realitatea TV, dar si de la Digi 24, inclusiv unele cu CTP. confused


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Vin Dec 15, 2017 2:59 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectura)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Vin Dec 15, 2017 2:55 pm

ENKI a scris:

Probabil ca asta e si ideea, ca miorii care incep sa-si ridice privirile din ecranele smartfoanelor sa aiba impresia ca vad peste tot posibili agresori. suspect

Ca posibila regie, treaba asta imi aduce aminte de isteriada cu "teroristii sunt printre noi". Mai ales ca in ultima vreme s-a tot pomenit la TV ca psihopatii sunt ca bombele cu ceas, circuland liber printre oamenii normali.

Singurul efect pozitiv al acelei isteriade a fost acela ca datorita perchezitiilor care se faceau pe strazi si la intrarile in blocuri, toti tiganii s-au ascuns in gauri de sarpe. Iti dai seama ca eu si prietenii ne-am gasit divertisment atunci sa numaram tigani pe strada, zicand ca-s ca hornarii; cine vede primul un tigan sau o tiganca, are noroc si primeste bani( nu mai stiu, cred ca era  1 leu de la fiecare din grupul nostru pe cap de tigan vazut prin oras, pe unde circulam)Laughing Erau foarte rari; nici prin cartierele populate de ei nu se aratau pe strada. Au stat ascunsi pana au aparut strainii cu ajutoarele ...
I-o fi terminat psihic ideea ca puteau fi confundati cu teroristii arabi , tuciurii, despre care umbla vorba prin targ ca au fost vazuti comitand acte de terorism. Un zvon care s-a raspandit atunci a fost si acela ca era cat pe ce sa-l linseze lumea pe un tigan cu bagaje suspecte, fiind banuit ca era terorist arab ce dorea sa lase o bomba intr-un bloc sau o institutie raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Vin Dec 15, 2017 4:52 pm

Stirea asta suna a inceput de isterie colectiva. suspect


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Vin Dec 15, 2017 5:28 pm

ENKI a scris:Stirea asta suna a inceput de isterie colectiva. suspect


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Iti dai seama cum ar suna oamenii la 112 daca ar vedea-o Monica Macovei in vreo statie de Metrou in perioada asta ? raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Vin Dec 15, 2017 5:34 pm

baso a scris:
ENKI a scris:Stirea asta suna a inceput de isterie colectiva. suspect


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Iti dai seama cum ar suna oamenii la 112 daca ar aparea Monica Macovei in vreo statie de Metrou in perioada asta ? raset
Dar daca ar vedea-o pe Closette, bantuind p-acolo cu smartfonu' amorsat pentru live? raset
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Dec 17, 2017 9:39 am

Cica Ochiu' de peste piramida justitiei mioritice ar fi in Malaezia, cel mai probabil intr-o incercare disperata de a salva de la executie un mior traficant de droguri.  suspect

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a mers în vizită la Ionuț Gologan, românul condamnat la moarte în Malaezia pentru trafic de droguri.
În urmă cu cinci ani, pe 26 iunie 2012, Ionuţ Gologan a fost arestat pe aeroportul internaţional din Kuala Lumpur, având asupra lui 1.494 de grame de metamfetamină.
Ionuț Gologan a fost condamnat la moarte pentru fapta sa.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Desi situatia nu seamana cu rapirea jurnalistilor din 2005, totusi, ca si Macacu', Tudorel ar putea deveni eroul sandilailor, in cazul in care obtine vreo gratiere sau macar o comutare a pedepsei. Totul pare sa depinda insa de toanele sultanului Muhamad V, care tocmai a implinit un an de sefie, pe 13 decembrie. Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Dec 17, 2017 10:06 am

Securistul Dragomir tine o conferinta de presa istorica chiar acum, live pe feisbuc si youtube. Shocked

Daniel Dragomir
30 minute ·

#nuvafiefrica

A venit vremea!
Nu pot ei negocia si bloca cat putem noi lupta.

De astazi le aratam ca si noi stim sa luptam, ca suntem uniti, ca fiecare dintre noi si toti impreuna suntem o forta.
Luptam pentru familiile noastre, pentru tara noastra.
Vocea noastra este vocea Demnitatii, a Suveranitatii si a Dreptatii.

Ne vedem live pe FB si feed live pe canal Youtube

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Va astept pentru ca ma bazez pe voi, am incredere in voi, in fiecare dintre voi.
“Singura închisoare adevărată este teama, iar singura libertate reală este libertatea de frică.”



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aduc cu emebed si transmisia live, ca poate devine inregistrare care ramane pe canal, sa o pot vedea mai tarziu.


ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Dec 19, 2017 8:10 am

Deci sunt 3 romani condamnati la moarte in Malaezia, ceea ce apropie cazul de cel de cel al jurnalistilor "rapiti" in Irak, macar ca numar si amenintare. vesel


Tudorel Toader încearcă IMPOSIBILUL: Ministrul Justiției vrea salvarea românilor condamnați la moarte în Malaezia



Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, s-a întâlnit, în cursul vizitei în Malaezia pentru semnarea Memorandumului de înţelegere dintre Guvernul României şi Guvernul Malaysiei privind activităţi de cooperare juridică, cu încă doi români condamnaţi la moarte pentru trafic de droguri şi aflaţi în închisoarea Simpang Renggam.

"Am mers in Malaezia pentru a pune bazele cooperarii juridice intre Romania si Malaezia. Desi avem o comunitate mica in Malaezia, avem mii de romani care fac deplasari turistice in Malaezia. Avem multi studenti care fac deplasarea din Malaezia in Romania. Avem si multi detinuti, dintre care unul este condamnat definitiv la pedeapsa capitala. Pe langa acesta, mai exista doi romani care sunt judecati.

Noi am avut discutii cu procurorul general Malaeziei, cu presedintele Curtii Supreme. Am avut discutii cu ministrul Justitiei si ministrul de Interne. Am inceput cooperarea juridica dintre Romania si Malaezia. Grabim discutiile la nivel tehnic privind cele trei tratate de extradare. Negociem situatiile celor trei romani. Daca pentru Gologan se va accepta solicitarea comutarii pedepsei capitale in detentie pe viata, se poate pune problema transferului sau intr-un penitenciar din România. Faptele lor sunt fapte, le decid institutiile competente, noi putem discuta pe fondul juridi, aducerea lor în țară și salvarea vieții lor. Chiar dacă sunt infractori, vrem să le salvăm viața și să-i aducem în țară, unde după un anumit timp, există posibilitatea eliberării lor.", a declarat Tudorel Toader.

Potrvit MJ, Toader a discutat şi cu avocatul românilor, precum şi cu conducerea închisorii.

Întrevederea cu avocatul cetăţenilor români condamnaţi în Malaysia pentru trafic de droguri a avut loc la Kuala Lumpur, iar discuţiile s-au purtat asupra cadrului juridic în materie, cu referire la situaţia celor trei cetăţeni români şi posibilele demersuri legale în ceea ce îi priveşte, în mod corespunzător etapelor procesuale în care se află aceştia, precizează Ministerul Justiţiei, după ce ministrul a dioscutat şi situaţia altui român condamnat la moarte, aflat la închisoarea Bentong.

Toader s-a întâlnit şi cu conducerea Închisorii Simpang Renggam, Johor, la sediul penitenciarului, convorbirile având ca temă , problematica specifică sistemelor penitenciare din cele două state.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a făcut o vizită în Malaysia, pentru semnarea Memorandumului de înţelegere dintre Guvernul României şi Guvernul Malaysiei privind activităţi de cooperare juridică, iar în cursul acesteia a făcut şi o vizită la penitenciarul Bentong, unde a discutat şi cu românul Ionuţ Alexandru Gologan, în vârstă de 25 de ani, arestat din 2012 şi condamnat definitiv la pedeapsa cu moartea pentru trafic de droguri.

Tudorel Toader a avut o întrevedere cu procurorul general al Malaysiei, Tan Sri Dato’ Sri Haji Mohamed Apandi bin Ali, cei doi oficiali subliniind necesitatea cooperării dintre România şi Malaysia în plan juridic, având în vedere inexistenţa, până la acest moment, a cadrului juridic bilateral în materie. Pentru a pune bazele acestei cooperări, cei doi oficiali au semnat Memorandumul de Înţelegere dintre Guvernul României şi Guvernul Malaysiei privind activităţi de cooperare juridică. Memorandumul prevede diverse forme de cooperare, cum ar fi: schimb de legislaţie, experienţă şi bune practici pe teme de interes comun, vizite reciproce ale reprezentanţilor din diverse instituţii ale sistemului judiciar, promovarea de programe şi proiecte de cooperare în domeniul justiţiei.

Conform unui comunicat al MJ, prin semnarea acestui instrument bilateral de cooperare urmează a fi impulsionată negocierea tratatelor care să reglementeze cooperarea judiciară în materie penală, respectiv asistenţă judiciară şi extrădare. În vederea finalizării tratatelor, a fost agreată o întrevedere la nivel de experţi în România, urmată de vizita Procurorului General al Malaysiei la Bucureşti, în mai 2018.

Întrevederea cu conducerea închisorii Bentong a avut loc la sediul penitenciarului, din statul Pahang. Discuţiile au fost purtate, cu precădere, asupra problematicii specifice sistemului penitenciar din cele două state.

În închisoarea Bentong se află încarcerat Ionuţ Alexandru Gologan, în vârstă de 25 de ani, arestat din 2012 şi condamnat în prezent, definitiv, la pedeapsa cu moartea pentru trafic de droguri. Delegaţia română a purtat discuţii cu cetăţeanul român condamnat, exprimând susţinerea în realizarea intereselor legitime, cu respectarea legislaţiei celor două state, în cadrul juridic iniţiat prin semnarea Memorandumului, se arată în comunicat.

În 26 ianuarie 2016, Curtea Federală de Justiţie a Malaysiei a confirmat pedeapsa capitală pentru Ionuţ Gologan printr-o decizie definitivă. Avocaţii cetăţeanului român urmau să depună o cerere de graţiere la sultanul statului malaysian, informa atunci MAE român, care preciza că sentinţa nu poate fi pusă în aplicare până când nu este soluţionată cererea de graţiere, demers care poate fi de durată. MAE menţiona şi că legislaţia malaysiană privind pedeapsa capitală pentru traficul de droguri este în curs de revizuire, iar autorităţile malaysiene au informat oficial că au blocat administrativ execuţiile în cazul persoanelor condamnate la moarte pentru trafic de droguri, în vederea revizuirii legii, anunță News.ro.

În anul 2013, Ministerul Justiţiei din România a transmis părţii malaeziene că este interesat să negocieze încheierea unor tratate cu statul asiatic care să reglementeze aspecte de cooperare judiciară în materie penală, îndeosebi în ceea ce priveşte transferul persoanelor condamnate. Ulterior, partea malaeziană a comunicat Ambasadei României adoptarea legislaţiei necesare pentru negocierea tratatului.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Dec 21, 2017 2:01 pm

Da! Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Ar fi dileala maxima! laugh laugh laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Joi Dec 21, 2017 2:31 pm

ENKI a scris:Da! Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Ar fi dileala maxima! laugh laugh laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Subscriu laugh Nu vad care ar fi problema ca Margareta, mostenitoarea coroanei regale, sa intre in cursa pt. prezidentiale din partea ONG-ului Curtea regala . Fiind  cetatean al Romaniei care poate candida si ea pt. cea mai inalta functie in stat, poate fi mult mai periculoasa pt. Iohannis decat Julien Dacian cu ciolofesul lui pe cap, cu marca vulpe polara  laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Dec 21, 2017 3:57 pm

baso a scris:
ENKI a scris:Da! Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Ar fi dileala maxima! laugh laugh laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Subscriu laugh Nu vad care ar fi problema ca Margareta, mostenitoarea coroanei regale, sa intre in cursa pt. prezidentiale din partea ONG-ului Curtea regala . Fiind  cetatean al Romaniei care poate candida si ea pt. cea mai inalta functie in stat, poate fi mult mai periculoasa pt. Iohannis decat Julien Dacian cu ciolofesul lui pe cap, cu marca vulpe polara  laugh
In primavara lui 2016, completandu-mi dosarul pentru inca un eventual an de pensie pe caz de boala, am ajuns si la o psilholoaga. M-a testat aia oral vreo 40 de minute, trecandu-ma prin tot felul de scheme logice, matematice etc. La un moment dat, mi-a spus ca imi va reda cateva cuvinte oarecare, pe care sa incerc sa le retin, intrucat ma va intreba despre ele dupa un anumit numar de minute. M-a intrebat dupa vreo 15 (aprecierea mea, care imi cunosc ceasul biologic foarte bine) si... surpriza, i le-am recitat pe nerasuflate. Cuvintele erau: fata (chip), catifea, rosu, margareta, biserica. Le stiu si acum, pentru ca mi-am construit atunci o mema sugestiva, foarte asemanatoare cu o fotografie peste care am dat ieri. laugh
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Bine, ieri doar m-am amuzat vazand-o, povestindu-i imediat nevestei, care si-a amintit povestea cu mema (ii descrisesem in detaliu la vremea respectiva aventura cu psiholoaga).
Azi insa, cand am  citit articolul lui BTI, am crezut ca lesin de ras. veselie
A, la finalul testului, psiholoaga mi-a soptit un "sunteti mai sanatos decat mine". Normal ca n-am mai pupat pensie, fiind declarat apt pentru munca de seful comisiei. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Dec 28, 2017 9:08 am

Ia sa vedem cum vor incerca sa-si ia definitiv tarisoara inapoi, inca din prima zi a anului aniversar de centenar. laugh


IAN1
Bucureștiul vă zice NU!
Public · Organizat de Paul Vinicius
InteresatMerg
Distribuie

   
   1 Ianuarie 2018 între 18:00 - 20:00

   Săptămâna viitoare · 1-11°Însorit
 
   
   Vezi harta
   București, Piața Victoriei.

   Despre
   Discuţie

912 vor participa · 7 mii interesaţi
Distribuie prietenilor acest eveniment
Distribuie


Da, Carnaval: „Bucureștiul vă zice NU!” Pe 1 ianuarie, ora 18, Piața Victoriei.
Asta-i propunerea noastră, vă așteptăm însă și pe voi - celelalte orașe ale țării să ne veniți alături.
Să dansăm și să ne distrăm ca niște oameni liberi care suntem. Și să le spunem să se care.






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

EDIT. Navigand rapid printre mesajele postate p-acolo, am dat peste diliul asta:

Silică Niculescu
· 26 Decembrie
Pute! Pute rău, dar rău de tot !
Tu'i polemica şi polemiştii măsii de treabă !!!
Bă! De Pct 8 Timişoara/Legea Lustratiei nu ati auzit ??? Bleahhhh!!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Joi Dec 28, 2017 9:21 am, editata de 5 ori (Motiv : completare cu EDIT)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Dec 31, 2017 12:07 pm

Chiar ma miram de ce este asa tacuta presa online in legatura cu protestele masive din Iran. Cica ar cam fi pe invers, de fapt. Laughing

Sub regimul terorist de la Teheran , procurorii devenisera simbolurile abuzului si opresiunii, calaii sistemului. Au luat foc.
Video from Karaj, large city just northeast of Tehran, shows burning of prosecutors offices, a symbol of repression and regime excesses. Pro tip for those commenting on Iran : it’s not a deep state coup - if it was, the mainstream media would be championing it. MSM silence means it’s real. Sad but true.@ Make Iran > Persia Again !



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am gasit si locul din care a copiat Marius Mina, respectiv contul de Twitter al unui anume Borzou Daragahi:


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aduc aici si o fotografie de pe acel cont, mai exact o captura de ecran ce cuprinde si explicatia ce rasare de sub cursor.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Ian 02, 2018 4:50 pm

Donald J. Trump‏@realDonaldTrump

The people of Iran are finally acting against the brutal and corrupt Iranian regime. All of the money that President Obama so foolishly gave them went into terrorism and into their “pockets.” The people have little food, big inflation and no human rights. The U.S. is watching!
4:09 AM - 2 Jan 2018




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Ian 02, 2018 5:45 pm

Cuuuum?! Ambasadoarea ingrijorata de modificarile la "legile justitiei" a petrecut de revelion in compania unor corupti si penali?! Shocked laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Ian 03, 2018 9:41 am

Cica ar urma sa ne ia dracu', cel putin din punct de vedere economic. Laughing





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Ian 03, 2018 3:52 pm

Ocupaţi cu porcul şi sarmaua, n-aţi băgat de seamă că mega-războiul coaliţiei Arabia Saudită-Israel contra Iranului a început. Reţineţi: data de începere a acestui conflict este 27 decembrie, momentul în care tefeliştii iranieni au fost scoşi pe străzi.

Operaţiunea este una clasică de destabilizare, utilizată în tot Orientul cu prilejul „primăverilor arabe”. Tinerii care ies pe străzi au exact acelaşi profil cu al tuturor teleghidaţilor de pe mapamond: marginali, schizoizi, dependenţi de reţelele sociale, de unde, de altfel, şi primesc comenzile.

Ieşirea în masă pe străzi arată limpede faptul că regimul iranian s-a comportat absolut neprofesionist în combaterea propagandei şi a „infiltrărilor tehnologice”. Încă de la Premiul Nobel „cu cântec”, decernat în 2003 lui Shirin Ebadi, autorităţile iraniene ar fi trebuit să înţeleagă că se investeşte masiv în detonarea regimului de la Teheran. Iată că a sosit momentul zero.

Probabil vă întrebaţi ce urmează. Războiul hibrid presupune, anterior atacurilor armate, fragilizări ale punctelor cheie. Cum autorităţile civile sunt ţinute în şah de către „manifestaţiile pentru democraţie”, următorul pas este fragilizarea armatei. Deja serviciile SUA lucrează împreună cu Mossad-ul pentru eliminarea lui Qasem Soleimani, fiind deja transmise mesaje publice despre această iniţiativă.

Eliminarea lui Qasem Soleimani, dincolo de bifarea unui punct critic în agresiunea hibridă începută asupra Iranului, ar oferi SUA o răzbunare istorică deoarece generalul iranian este persoana responsabilă pentru eşecul usturător al SUA în Siria.

În cazul în care asasinarea lui Soleimani va reuşi, calea este liberă pentru un atac al Saudiţilor asupra Iranului, motivele putând fi oricare.

Sunt două aspecte demne de urmărit în acest conflict. În primul rând e esenţial de văzut dacă Rusia va face blatul cu alianţa SUA-Israel-Arabia Saudită. E un moment critic. Rusia pare să fi prevăzut conflictul deoarece au vândut armament de ultimă generaţie Iranului imediat după ridicarea embargoului. Acum însă, dată fiind miza, e posibil ca Rusia să fie „păcălită” din nou cu un blat de zile mari. Cel de-al doilea aspect este reprezentat de adevăratul arsenal iranian. Un război deschis ar putea scoate la iveală armele avansate deţinute de către Iran.

Chiar dacă pare slab, Iranul are cercetători de top şi, dincolo de eşecurile mega-mediatizate ale industriei de armament de acolo, există dezvoltări tehnologice impresionante. Celor sceptici le voi reaminti modul în care iranienii au capturat drona americană de spionaj: nu cu tunul sau cu antiaeriana, ci cu manipularea comunicaţiei.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Joi Ian 04, 2018 10:22 am

În contextul generării unui conflict iminent în Iran, a apărut ca teribil de nepotrivită reacţia lui Trump la adresa Pakistanului. Cu siguranţă, antitrumpiştii de meserie de-aici şi de peste Ocean, au pus-o pe seama comportamentului rudimentar al actualului preşedinte american. Ar fi totuşi o prostie să reducem lucrurile la şabloanele care ne sunt livrate de către propaganda ticăloasă din media.

Cu siguranţă, gestul de a ataca un vecin al Iranului pare o prostie fără margini în contextul iminentului război. Aceasta pentru că, indiferent de desfăşurările din teren, orice punct de „atingere” poate fi considerat unul strategic. Dar dacă, dincolo de meciul cu Iranul - care este mai mult un meci al Israelului - se află ceva mult mai grav? A-l face pe Trump un handicapat mental e simplu, dar mai greu e să explici cum de-i vin aceste chestiuni în minte în condiţiile în care nu prea avea ce să ştie despre Pakistan dacă asta nu ar fi un subiect fierbinte prin Administraţia SUA. Mult mai înţelept e să căutăm prin dezvoltările geostrategice din zonă. Există oare?

O primă ştire de o importanţă capitală este de dată mai veche, dar extrem de importantă în analiza de azi: închiderea bazei americane din Kârgâstan(Manas/Ganci Air Base) în 3 iunie 2014. Aceasta a reprezentat o pierdere majoră deoarece practic a eliminat SUA din Asia Centrală. A fost un joc geopolitic major, în care Rusia a jucat magistral, având avantajul „terenului” pe care-l cunoştea mai bine. Teoretic interesul Rusiei pentru ieşirea directă la „apele calde” n-a fost dat uitării nicio clipă. Astfel încât, „ofensiva kârgâză” ar putea face legătura cu recentul scandal, mai ales în condiţiile în care culoarul Kârgâstan - Tadjikistan - Pakistan ar fi unul ideal care-ar deschide accesul(şi controlul) rusesc la Marea Arabiei şi Golful Oman. Însă, chiar dacă poate părea surprinzător, nu acesta e motivul scandalului. Sau, altfel spus, nu direct.

În zonă e un alt jucător gigantic ale cărui interese, din ce în ce mai contondente pentru SUA, nu pot fi trecute cu vederea. Este vorba, desigur, despre China. Iar evenimentul misterios care a pus pe jar Administraţia Americană a fost întâlnirea miniştrilor de externe din Pakistan şi Afganistan găzduită de China la Beijing pe 26 decembrie 2016. Cu ocazia acestei întâlniri cele două ţări şi-au luat un angajament ferm de rezolvare pe cale paşnică a conflictelor dintre ele. Cu toate că pare o copilărie, este vorba de o ofensivă bulversantă a Chinei care, prin iniţiativa economică a „Drumului Mătăsii”, promite participanţilor dezvoltări sustenabile ale economiilor proprii şi integrarea lor în succesul economic chinez. O pace între Pakistan şi Afganistan, dublată de conectarea acestor ţări la interesele chineze ar elimina definitiv SUA din zonă. Pentru Afganistan, chiar dacă musteşte de acoperiţi americani, a venit momentul unei decizii istorice. Ce alege? Să fie producător ieftin de opiu pentru manevrele murdare ale SUA şi să se supraîndatoreze achiziţionând junk-urile americane, sau să participe la un proces economic major şi sustenabil, în care să ofere valoare adăugată produselor şi serviciilor proprii? E o întrebare la care nu cred că e greu de răspuns.

Aşa cum destabilizarea Siriei a fost un punct strategic pentru „concurarea” gazului rusesc, iată că destabilizarea Iranului este un plan strategic pentru împiedicarea realizării unei părţi semnificative din „Drumul Mătăsii”. Marea problemă e că Europa, aflată într-o putreziciune cronică, nu mai e capabilă să-şi vadă interesele. Marşarea Europei la „planul american” din Siria a condus la accelerarea gazoductului ruso-chinez, care e primul pas în diversificarea de care avea nevoie Rusia. Marea problemă pentru europeni e că abia acum, ca efect al prostiei fără margini a politicii americane, Rusia a devenit un jucător adevărat, putând oricând manevra manivela distribuţiei în direcţia în care doreşte. Vă ameninţă o iarnă rece? Nasol, rusul s-ar putea să justifice că a crescut teribil cererea Chinei, iar China, nu-i aşa, e un partener strategic spre deosebire de Europa care se numără printre duşmanii care impun sancţiuni.

Având toate aceste date în obiectiv, putem înţelege că nervozitatea lui Trump n-a fost una gratuită, ci izvorâtă dintr-o frustrare extremă. Frustrare care, în mod sigur, vor împinge SUA în ciudata ecuaţie iraniană de unde va ieşi teribil de mult sânge, dar şi posibilitatea ca SUA să fie definitiv eliminată de pe eşicherul politic internaţional, iar Israelul să se dezintegreze. Cu toate că ipoteza pe care o lansez acum pare puţin probabilă, singura certitudine pe care o avem este aceea că nişte băieţi inconştienţi joacă la cacialma. Şi-şi joacă propria existenţă!

Update: Nici nu s-a uscat bine cerneala electronică de pe postarea de faţă, că citesc ştirea conform căreia Rebelii Houthi din Yemen au capturat un submarin autonom de spionaj al SUA, REMUS 600(un fel de dronă acvatică). O altă dovadă a degringoladei în care se află bugetofaga armată americană.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Ian 07, 2018 5:40 pm

Am remarcat si eu, dimineata, discursul de spital 9 al rezistentului Bot, dar n-am vrut sa fac asocierea cu Ceausescu, chiar daca disperatul l-a prezentat, subliminal, intr-o lumina favorabila. Mai degraba pare o manevra disperata a celor ce-l manevreaza pe idiotul radicalizat, in incercarea de a ingropa ultimele sperante ale #rezist in propriul cacat. Bine, nu-i rau ca BTI pune si el umarul. Laughing


Manevra disperata sau mai mult de atit? TFL-istii defileaza cu icoana lui Ceausescu


Pentru ziua de 20 ianuarie se fac eforturi întru organizarea unui mega-miting de protest față de legile justiției, în prezent avînd loc manevrele pregătitoare. Un asemenea nucleu de organizatori anonimi – cu mici excepții – a avut o întrevedere de lucru sîmbătă, cu participarea cam ciudată a unor invitați din SUA. Adevărata ciudățenie vine, însă, din cu totul altă direcție: e vorba de spectaculoasa exploatare a imaginii fostului dictator Nicolae Ceaușescu de către TFL-iști, ceea ce ridică un uriaș semn de întrebare. Asistăm la o manevră a disperării, ori la altceva, care scapă deocamdată observației?
Dezvălurile privind reuniunea de sîmbătă aparțin fostului jurnalist Mălin Bot și au fost făcute prin intermediul unui film postat pe Youtube. Activistul susține că în cursul zilei a avut loc o întîlnire a unor organizatori ai mitingului de pe 20 ianuarie, între aceștia români din diaspora americană, care s-ar arăta îngrijorați de situația din țara noastră. Nu se pronunță niciun fel de nume.
În înregistrare, Bot ține, totodată, un discurs special, din categoria celor care prind în orice epocă la un anumit public, dar cel mai bine a prins în cea bolșevică: e vorba de înfierarea celor cu averi mari.
Pînă aici ar mai fi cum ar mai fi, pentru că se poate face conexiunea cu discursul anti-corupție, dar bomba vine în momentul în care activistul ”haștag” face o voltă și livrează publicului o versiune proprie a momentului decembrie 1989. Mai exact, el susține că Nicolae Ceaușescu a fost debarcat de la putere de o conspirație a Moscovei din cauza faptului că fostul dictator se distanțase puternic de Rusia și începuse curățirea de kaghebiști a unor structuri precum armata și serviciile.
”Cum a căzut Ceaușescu? Niște oameni din afară au decis că trebuie să cadă. Moscova a decis că Iliescu trebuie să se ocupe de problema asta, l-a trimis să-l dea jos pe Ceaușescu împreună cu o întreagă armată de oameni de la Moscova, care să aducă România sub controlul Moscovei, pentru că Ceaușescu făcuse o oarecare curățenie și îndepărtase oameni ai Moscovei, kaghebiști din armată, din servicii și așa mai departe. S-a îndepărtat el de Moscova și România trebuia readusă pe axa Moscovei.” spune Bot.
Fostul jurnalist mai susține că, după eliminarea lui Ceaușescu, ”șmecherii” din preajma lui Ion Iliescu au transferat în buzunarul propriu bunurile statului, prin fraudă, în toată perioada scursă pînă la integrarea României în UE și NATO.
Sigur că orice român relativ alfabetizat are dreptul la propria opinie și viziune asupra căderii comunismului, iar Bot nu face excepție.
Totuși, e cel puțin spectaculos faptul că teza prezentată de el sîmbătă – Ceaușescu, liderul patriot și curajos care a înfruntat colosul sovietic și a fost trădat abject de ai lui – este absolut identică cu cea perpetuată ani de zile de lideri precum Corneliu Vadim Tudor ori de voci ale unor foști securiști de mare calibru.
Ce legătură ar putea exista între imaginea zdravăn edulcorată a fostului dictator și grupul tinerilor frumoși și liberi care atacă în stradă guvernarea PSD dinspre Vest, cei mai mulți fiind angajați ai companiilor multinaționale de la noi?
Care să fie puntea, arcul peste timp?
Greu de spus.
Deocamdată, singura observație pe care o putem face e aceea că marele miting, cum e denumit pe rețelele virtuale, are loc exact în perioada în care se împlinesc o sută de ani de la nașterea ”Marelui Cîrmaci”.
E posibil, e chiar probabil, ca momentul să nu treacă total nemarcat de către anumite segmente ale populației, mai ales că numărul nostalgicilor comuniști e în creștere în ultimii ani, conform tuturor sondajelor.
Totuși, a asista la o eventuală tentativă de exploatare a imaginii dictatorului de către protestatarii din stradă – poate în scopul îngroșării rîndurilor în piețe printr-o alianță ad-hoc – ar denota, în opinia noastră, o disperare maximă a TFL-iștilor și a celor care îi manipulează.
Ori ne așteaptă – cine știe – vreun scenariu încă și mai fierbinte în perioada care urmează?


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Lun Ian 08, 2018 8:47 am

Azi e ziua de nastere a lui Kim Jong Un, iar pe 16 februarie e aniversarea altui Kim providential, supranumit Shining Star. Sa speram ca fericitii planetei nu se apuca sa sarbatoreasca prin lansarea de rachete, cu zambetul pe buze. Laughing



ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Lun Ian 08, 2018 6:56 pm

N-am vrut sa urmaresc stirea cu pedofilul cautat 3 zile de toata tarisoara, cu poza clara la dispozitia "oamenilor legii" inca din primele momente, dar sunt indicii ca intarzierea gasirii lui a folosit pentru ascunderea altor probe si legaturi periculoase. N-am acum timp sa parcurg stufosul material la care am ajuns plecand de la un comentariu la articolul lui BTI, dar pun link aici. Cool

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mar Ian 09, 2018 7:53 am

Mda, pare ca mi se confirma banuiala. Cool

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Mier Ian 10, 2018 9:33 am

N-am deschis TV-ul o lunga perioada de timp, astfel incat abia ieri m-am lamurit de povestea cu politistul pedofil. Nu mi s-a parut ceva iesit din comun ca un politai sa aiba astfel de apucaturi, dat fiind faptul ca pedofili pot sa fie inclusiv persoane intelectuale , cu pregatire superioara. . Imi aduc aminte de un caz mai vechi din Belgia cand lumea a iesit in strada la un caz de pedofilie care a scandalizat populatia prin modul in care autoritatile au actionat cu frana trasa.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ar fi existat atunci inclusiv dezvaluiri cum ca pedofiul psihopat ar fi facut parte dintr-o retea de pedofili care ajungea pana la varful conducerii Belgiei, aspect care insa a fost musamalizat ulterior.
In cazul politistului de la noi, inca nu-mi dau seama daca protectia de care a beneficiat s-a datorat unei deficiente a sistemului ori este ceva mai mult decat atat. Din moment ce a fost acuzat de agresiune sexuala si in trecut, existand si probe biologice impotriva lui, e cam straniu ca l-au lasat sa zburde liber atata timp, fiind de presupus ca mai are la activ multe alte agresiuni pe care victimele nu le-au denuntat. Am inteles aseara ca tatal fetitei agresate de pedofil a facut publice imaginile cu individul, pe FB, nicidecum autoritatile.
In tot cazul, ma mira si ma revolta indolenta Politiei in acest caz.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Ian 10, 2018 11:03 am

baso a scris:N-am deschis TV-ul o lunga perioada de timp, astfel incat abia ieri m-am lamurit de povestea cu politistul pedofil. Nu mi s-a parut ceva iesit din comun ca un politai sa aiba astfel de apucaturi, dat fiind faptul ca pedofili pot sa fie inclusiv persoane intelectuale , cu pregatire superioara. . Imi aduc aminte de un caz mai vechi din Belgia cand lumea a iesit in strada la un caz de pedofilie care a scandalizat populatia prin modul in care autoritatile au actionat cu frana trasa.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ar fi existat atunci inclusiv   dezvaluiri cum ca pedofiul psihopat ar fi facut parte dintr-o retea de pedofili care ajungea pana la varful conducerii Belgiei, aspect care insa a fost musamalizat ulterior.
In cazul politistului de la noi, inca nu-mi dau seama daca protectia de care a beneficiat  s-a datorat unei deficiente a sistemului ori este ceva mai mult decat atat. Din moment ce a fost acuzat de agresiune sexuala si in trecut, existand si probe biologice impotriva lui, e cam straniu ca l-au lasat sa zburde liber atata timp, fiind de presupus ca mai are la activ multe alte agresiuni pe care victimele nu le-au denuntat. Am inteles aseara ca tatal fetitei agresate de pedofil a facut publice imaginile cu individul, pe FB, nicidecum autoritatile.
In tot cazul, ma mira si ma revolta indolenta Politiei in acest caz.
Fix la o retea a serviciilor secrete m-am gandit, in acest caz fiind evident implicat serviciul 2,15, doar cei de acolo putand musamaliza un asemenea caz, pe un numar atat de mare de ani. Ceea ce ar presupune un #nextlevel al razboiului dintre servicii, SRI fiind probabil cel care a montat camera de supraveghere in lift*, fortandu-l cumva si pe politistul pedofil sa se autodetoneze, pentru ca valurile ulterioare sa dezgroape reteaua.  Cool




*Imi este imposibil sa cred ca liftul unui bloc amarat din cartierul bucurestean Drumul Taberei era dotat cu o camera de supraveghere platita din banii asociatiei de locatari/proprietari.
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  PPG Mier Ian 10, 2018 12:13 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  delta Mier Ian 10, 2018 1:18 pm

PPG a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
n-am fost suficient de atent la știrile în care (poate) au explicat de ce ministresa o fi vrut ca șefii din poliție să demisioneze? scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  IbbyIbby Mier Ian 10, 2018 2:52 pm

PPG a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ce faci, Tavisor, nu mergi s-o vizitezi pe Magdalena la puscarie? laugh

IbbyIbby
fix pe acest forum vrea să-și lărgească orizontul
fix pe acest forum vrea să-și lărgească orizontul

Mesaje : 349
Data de inscriere : 27/10/2015

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Mier Ian 10, 2018 3:51 pm

delta a scris:n-am fost suficient de atent la știrile în care (poate) au explicat de ce ministresa o fi vrut ca șefii din poliție să demisioneze? scratch
Cica politistii l-ar fi cautat pe diliul labagiu vreo 3 zile, avand poze in clar cu el inca din primele momente ale anchetei. Mai mult, bolnavul psihic ar fi aparut si in alte cadre foto similare, din 2012 (daca nu chiar din 2009), dar nimeni din politia lu' peste nu l-ar fi recunoscut in toti acesti ani.  Shocked
Si, chiar asa, fosta secretara a lui Dragnea cui i-o fi cerut sa-i demita pe subaltenii ei?! scratch


EDIT. Hai ca m-a lamurit Ciutacu cum sta treaba cu situatia ciudata in care un minstru nu-si poate demite subordonatii: din cauza legislatiei in vigoare. Laughing


Cuțităreală golănească de port pe cadavrul unei țări descompuse


Mă lasă rece războiul politic Liviu Dragnea – Mihai Tudose. Dincolo de faptul că nu m-a luat vreunul pe buletin, nici dacă aș avea trăiri politice dedicate, tot n-aș avea cu cine să țin. Primul e o mare dezamăgire, al doilea e o uriașă confirmare. Deci trăim în lumi cvasiparalele, avem interese care nu se intersectează și putem trăi liniștiții unii fără ceilalți. Dar povestea asta urâtă a escaladat nepermis odată cu declanșarea scandalului pedofilului din lift. În mod normal, după toată ursăria cu așa-zisa căutare de trei zile prin intermediul polițiștilor, cu poza pe toate televizoarele și împăștiată că molima pe Internet, a unui individ angajat chiar în poliție, suspect în alte câteva dosare de agresiune sexuală, Poliția trebuia decapitată. Fiindcă n-au avut bunul simț sau onoarea militară să plece ei din funcțiile pe care le ocupă, șeful IGP, cel de la Omoruri (la care, să vezi minune, sunt și cazurile de agresiune sexuală nerezolvate până acum și care a mințit cu bună știință la tv ca să dea bine politic pe modificarea codurilor penale) și toți cei care, în ordinea descrescătoare a ierarhiei, sunt peste agentul-pedofil ar fi trebuit dați afară. Fără nici o altă discuție despre cât de competenți și de inimoși sunt. Poliția inspiră, prin grația lor și a altor incapabili, orice, numai “siguranță și încredere” nu. O să ajungă lumea să nu se mai urce cu polițiștii în uniformă în lift sau să nu mai oprească la controlalele de rutină ale Circulației.

Carmen Dan a propus, legal, demiterea șefului IGP. Mihai Tudose, unicul care o poate face în baza legislației în vigoare, a refuzat. Ca să i-o tragă lui Liviu Dragnea, nu fiindcă n-ar mai putea de dragul polițistului Despescu. Dacă are nemulțumiri la adresa propriului ministru de Interne, șeful Executivului are instrumentul la fel de legal al remanierii. Dar n-are sânge-n portocale să joace atât de tare. Așa că, prin refuzul public și asumat al semnării demiterii șefului IGP, doar ca să-i dea la operație lui Dragnea prin intermediar, Tudose dă startul oficial al insubordonării ierarhice în tot aparatul de stat. De azi, orice funcționar se poate pișa cu jet pe ministrul de profil dacă se poziționează politic de partea cui trebuie. E o chestie de cultură instituțională. Pe care premierul n-are de unde s-o știe. Îl excede, pur și simplu. Așa că procedează cuțitărește, convins că dă marele șah politic. Și taie panglica anarhiei oficiale. După ce i-a legitimat, primindu-i la Palatul Victoria, pe ocupanții ilegali ai Pieței Victoria, fix de asta mai era nevoie. După el, potopul…

Mișule, oricâtă spoială de carte a încercat să poleiască sistemul pe carcasa ta grunjoasă, ai o anvergură politică și o gândire strategică similare celui ale lustragiului din vechiul port al Brăilei…



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mier Ian 10, 2018 4:34 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare cu EDIT)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  PPG Mier Ian 10, 2018 5:17 pm

Nu prea am vazut stirile sau motivatii direct de la ministreasa. In privinta sefilor si sefuletilor, ar mai incapea explicatii. Nu insa si pentru aberanta cerere de demisionare a sefului de la omoruri, despre care inteleg ca e un profesionist (dincolo de precizarile din articolul de la link-ul postat adineaori). Magarita naibii, poate chiar demisia ei ar fi mai in masura sa si-o ceara, pentru modul organizatoric al sistemului de aparare, la scara mare. Apoi, resursele lor umane si ce naibii de filtre de selectie or avea. Si-n fine, strict aplicat pe cazul asta, sanctiunile ar trebui sa inceapa de la colegii lui iresponsabili si alti sefi de departament. Deziderate pentru alinarea opiniei publice. Dar, de fapt, totul e putred la noi... incluzind decizii superficiale ale vreunor procurori care au decis, de-a lungul timpului, clasarea cazurilor care-l vizau pe nemernicul asta din politie.
PS: Incompetenta si coruptia unor procurori, cum ar fi pe cazul de fata, e foarte usor speculabila de catre jigodiile politruce de la antena 3, spre exemplu... cum tocmai o aud pe o vaca in momentul curent. Imediat clameaza "Portocale" si alte etichete obosite, alipite mereu pentru manipularea timpitilor. Un pretext modelabil in ambele sensuri si speculabil politic, inclusiv pentru scursurile hotomane de prin parlament... sa se victimizeze si ele.

PS2: La noi, totul e foarte superficial si fara efecte de profunzime in calitatea sistemului. De asta ma gindesc ca lucrurile trebuie privite mai in substrat, nu gata, sacrificat un sefulet... prin comanda de sus, de la centru MAI. Altfel, opinia publica baleste la tv iar si iar, fiind captata emotional si indignindu-se. Eventuale actiuni mai de profunzime n-ar oferi garantii ale unor efecte scontate, ci doar sanse sensibil mai mari.

PS3: Mare scroafa e Mocanu aia, aparatoarea penalilor, aflata acum in serviciu. Are grija sa-l disculpe pe mazare... "bietul abuzat", refugiat in Madagascar si-n alte tari exotice. Si totusi laturile astea prind la multi prosti captivi la antena, in ciuda unor evidente.

PS4 (orele 0:30): e net superioara calitativ si rational prestatia celor de la Jocuri de Putere, pe realitatea, comparativ cu jenibilii aia de la antena 3.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Joi Ian 11, 2018 9:14 am

ENKI a scris:
delta a scris:n-am fost suficient de atent la știrile în care (poate) au explicat de ce ministresa o fi vrut ca șefii din poliție să demisioneze? scratch
Cica politistii l-ar fi cautat pe diliul labagiu vreo 3 zile, avand poze in clar cu el inca din primele momente ale anchetei. Mai mult, bolnavul psihic ar fi aparut si in alte cadre foto similare, din 2012 (daca nu chiar din 2009), dar nimeni din politia lu' peste nu l-ar fi recunoscut in toti acesti ani.  Shocked

Daca ar fi fost in ecuatie doar situatia singulara de acum, as fi putut acorda niste circumstante atenuante faptului ca l-au prins abia dupa 3 zile de la comiterea faptelor inregistrate de camerele de luat vederi. Prejudecata ca un politist n-ar fi in stare de asa ceva, o fi existand si in cadrul Politiei. Astfel incat politistilor, chiar daca li s-au parut ca individul din imagini seamana la mutra cu colegul lor, sa considere a fi o asemanare pur intamplatoare.
Problema este ca tipul a mai avut episoade anterioare in care a fost acuzat de agresiune sexuala asupra unor femei adulte, acuzatii de care a scapat cumva. Daca l-au poreclit "violatorul", probabil ca-l stiau mai zbuciumat in relatia lui cu femeile, fara insa a considera chiar asa de grav ca unui politai sa-i placa femeile pana acolo incat sa sara pe ele cand il apuca poftele. Or fi mai multi in politia lu' peste cu astfel de apucaturi, astfel incat le puteau considera scuzabile pana la un punct, indeosebi daca femeile si-au retras plangerile ca sa nu-si complice existenta din cauza unui idiot din Politie. Insa de pedofilie niciodata nu a fost  banuit/suspectat nici macar de cei mai macho si afemeiati politisti, colegi de breasla. Adica, na, daca i  se scula organul in prezenta unei femei si intra in calduri ca un maimutoi nebun, nu era chiar sfarsitul lumii. Atata timp cat l-au stiut amator de  femei,in ciuda povestilor care au circulat despre el ca ar fi un labagiu agresiv, l-or fi considerat normal la cap, fara sa-si imagineze ca ar fi capabil si de pedofilie. Cam asta cred eu ca a fost psihologia de grup a colegilor care au privit la imaginile cu pedofilul ca boii la poarta noua, prea blocati mental ca sa afirme raspicat :asta e de-al nostru. laugh Nu era un motiv de mandrie. Eh, daca inregistrare surprindea un gest eroic, l-ar fi recunoscut rapid si fara indoieli pe eroul pozitiv ca fiind de-al lor. Posibil totusi ca unul sau mai multi dintre colegii tablagiului sa fi iesit din faza de blocaj mental si astfel sa fie inhatat pedofilul dupa 3 zile.

Poate chiar faptul ca s-au musamalizat plangerile  in care era acuzat de femei adulte de agresiune sexuala l-au determinat sa se orienteze spre fetite, ca sa nu mai aiba dureri de cap din partea victimelor adulte care opuneau rezistenta si ii faceau plangeri penale. Cel/cei care l-au ajutat sa scape de acuzatii l-or fi sfatuit sa fie mai prudent si sa se potoleasca din inghesuit prin cotloane si agresat sexual femei . Mai bine sa le convinga cu frumosul, fara scandal. Iar daca ele nu vor, sa nu insiste agresiv si sa mearga la curve. Tablagiul o fi inteles ca fetitele sunt mult mai usor de convins,agresat si traumatizat, neputand opune rezistenta iar daca povestesc ce li s-a intamplat, ii este mult mai usor sa spuna ca bat campii in absenta altor dovezi incriminatoare. Pare evident faptul ca tipul a beneficiat de o protectie, putandu-se vorbi chiar si de favorizarea faptuitorului. Deci, mi se pare firesc sa fie zburati niste sefi din Politie, insa doar dupa o ancheta serioasa care sa stabileasca in ce masura au cunoscut si i-au tolerat individului apucaturile,ajungand  pana la musamalizarea acuzatiilor impotriva lui. Nicio femeie normala la cap n-ar face plangere penala, doar de fantezie,  unui politai, pt. hartuire sexuala, tentativa de viol ,viol daca respectivul n-ar fi avut un comportament aberant. Adica, pt. a trece de blocajul mental ca politistii nu ar comite asa ceva (prejudecata ca politistii sunt intotdeauna salvatorii, baietii buni care ii prind pe baietii rai- infractorii), femeia trebuie sa fie rau tulburata de agresiunea comisa asupra ei pt. a avea curajul sa-i faca plangere penala unui politai pt. astfel de fapte, adeseori mai greu de dovedit, functionand si spiritul de gasca sau de clan al politzailor, dispusi in principal sa-l creada si sa-si protejeze colegul chiar daca stiu ca nu e el chiar ingeras cu aripioare.


Ultima editare efectuata de catre baso in Joi Ian 11, 2018 12:11 pm, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 29 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 29 din 33 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum