SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

15 ianuarie

+4
(Still a)Live
RocketQu33n
ENKI
delta
8 participanți

In jos

15 ianuarie Empty 15 ianuarie

Mesaj  delta Sam Ian 15, 2011 9:12 am

Nu am prea înțeles de ce să fi fost omorât Eminescu dacă tot era pe cale de a crăpa din cauza unei boli... da' mi-am zis că nu strică să întreb. Very Happy
delta_d a scris:Ziceai la un moment dat că poetul nemuritor a fost ucis de liberali nu de sifilis?
( http://forum.realitatea.net/showthread.php?p=922804&posted=1#post922804 )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  ENKI Sam Ian 15, 2011 9:22 am

delta a scris:Nu am prea înțeles de ce să fi fost omorât Eminescu dacă tot era pe cale de a crăpa din cauza unei boli... da' mi-am zis că nu strică să întreb. Very Happy
delta_d a scris:Ziceai la un moment dat că poetul nemuritor a fost ucis de liberali nu de sifilis?
( http://forum.realitatea.net/showthread.php?p=922804&posted=1#post922804 )
Eh, Eminescu n-a fost numa' poet, ci si un teribil politician, care reusise sa organizeze o masonerie... pe invers.
Despre asa-zisa boala, dar si despre asasinare se gasesc detalii aici . laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  RocketQu33n Sam Ian 15, 2011 9:26 am

ENKI a scris:
Despre asa-zisa boala, dar si despre asasinare se gasesc detalii aici . 15 ianuarie 224281

"asa-zisa" suna si mai putin credibil decat "9/11, an inside job", descrisa de outsideri. 15 ianuarie 282989

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  delta Sam Ian 15, 2011 9:33 am

ENKI a scris:Eh, Eminescu n-a fost numa' poet, ci si un teribil politician, care reusise sa organizeze o masonerie... pe invers.
Apropo... dacă tot era poet (ditamai) național... pedelimbiștii de ce n-au amintit nici de-al draq de el zilele precedente? suspect

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  ENKI Sam Ian 15, 2011 9:42 am

delta a scris:
ENKI a scris:Eh, Eminescu n-a fost numa' poet, ci si un teribil politician, care reusise sa organizeze o masonerie... pe invers.
Apropo... dacă tot era poet (ditamai) național... pedelimbiștii de ce n-au amintit nici de-al draq de el zilele precedente? suspect
Pai, oranjgutanii sunt creatia lui Soros, via GDS din Romania, asa ca nu il suporta nici macar pe poetul Eminescu. Vezi cazul Cacapievici, presedintele ICR... Embarassed
Apoi, au si pedeleii o scuza mai... tehnica: la Ministerul Culturii troneaza un ungur. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  RocketQu33n Sam Ian 15, 2011 9:50 am

ENKI a scris:
Pai, oranjgutanii sunt creatia lui Soros, via GDS din Romania, asa ca nu il suporta nici macar pe poetul Eminescu. Embarassed

Clar, s-ai adaugam la lista conspiratiilor despre Soros.

George Soros Conspiracy Theorists Rejoice As "Self-Hating Jew" Group Admits Lying About Soros Donations

The George Soros conspiracy theorists are back!
This week they think they've won a long hard battle against the "self hating Jew group," J Street.
Last week, the founder of J Street (a self-named pro-Isreal policy advocate group
for a two-state solution to the Israeli-Palestinian conflict), Jeremy
Ben-Ami, was forced to admit, after lying about it since J Street was
founded three years ago, that J Street received donations from George
Soros, after the Washington Post published the group's tax receipts confirming that Soros was a donor.
Ben-Ami now admits
that Soros and his two children made a $750,000 gift from the Soros
family to his organization made over three years, and that his white lie
could have been more truthful.
Read more: http://www.businessinsider.com/george-soros-j-street-2010-9#ixzz1B5ltW0XD




Si:George Soros Plans to Overthrow America

Glenn
Beck concludes that the only explanation for George Soros'
relationships with various liberal media and charity non-profits is to
overthrow America.


The Daily Show With Jon StewartMon - Thurs 11p / 10c
George Soros Plans to Overthrow America
www.thedailyshow.com
Daily Show Full EpisodesPolitical Humor & Satire Blog</a>The Daily Show on Facebook

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  (Still a)Live Sam Ian 15, 2011 9:53 am

delta a scris:
ENKI a scris:Eh, Eminescu n-a fost numa' poet, ci si un teribil politician, care reusise sa organizeze o masonerie... pe invers.
Apropo... dacă tot era poet (ditamai) național... pedelimbiștii de ce n-au amintit nici de-al draq de el zilele precedente? suspect
Ar fi indicat ca măcar azi...
Făcând din el numai poet, trebuia să fie măcar naţional. Astfel, generaţii şi generaţii de elevi au putut să ajungă scârbiţi de Eminescu şi, deci, să nu îl primească-n inimi şi nici măcar în minţi. Eu însămi am fost, la un moment dat, un astfel de elev. Până-n clasa a XI-a, când am studiat, timp de aproape un trimestru, "Sărmanul Dionis".
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  Anahoret Sam Ian 15, 2011 10:46 am

(Still a)Live a scris:Făcând din el numai poet, trebuia să fie măcar naţional. Astfel, generaţii şi generaţii de elevi au putut să ajungă scârbiţi de Eminescu şi, deci, să nu îl primească-n inimi şi nici măcar în minţi. Eu însămi am fost, la un moment dat, un astfel de elev. Până-n clasa a XI-a, când am studiat, timp de aproape un trimestru, "Sărmanul Dionis".
Şi profa mea de română din liceu a căzut în aceeaşi capcană (sau poate că aşa era alcătuită programa): ne-a tocat cu Eminescu în aşa hal, încât am făcut urticarie. Apoi s-a insistat prea mult pe latura poetică şi foarte puţin pe cea filosofocă şi aproape deloc pe cea publicistică.

Părerea mea este că Eminescu a fost tot atât de mare ca ziarist precum a fost ca poet. Poate, comparat la nivel universal, Eminescu nu este atât de "uriaş" precum îl vedem noi. Însă în literatura română a deschis o nouă cale în poezie.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  (Still a)Live Sam Ian 15, 2011 11:22 am

Anahoret a scris:
(Still a)Live a scris:Făcând din el numai poet, trebuia să fie măcar naţional. Astfel, generaţii şi generaţii de elevi au putut să ajungă scârbiţi de Eminescu şi, deci, să nu îl primească-n inimi şi nici măcar în minţi. Eu însămi am fost, la un moment dat, un astfel de elev. Până-n clasa a XI-a, când am studiat, timp de aproape un trimestru, "Sărmanul Dionis".
Şi profa mea de română din liceu a căzut în aceeaşi capcană (sau poate că aşa era alcătuită programa): ne-a tocat cu Eminescu în aşa hal, încât am făcut urticarie. Apoi s-a insistat prea mult pe latura poetică şi foarte puţin pe cea filosofocă şi aproape deloc pe cea publicistică.

Părerea mea este că Eminescu a fost tot atât de mare ca ziarist precum a fost ca poet. Poate, comparat la nivel universal, Eminescu nu este atât de "uriaş" precum îl vedem noi. Însă în literatura română a deschis o nouă cale în poezie.
Că despre cea politică...chiar nu prea avea cum să fie cazul a se discuta. Hmmm...de fapt, mai degrabă acum există interes a NU se discuta despre asta. În "Eminescu-Drama sacrificării" apare ideea că Eminescu a fost, practic, ucis de mai multe ori. De vreo 3. Cea de-a treia nu s-a încheiat. E continuă. Prima-uciderea socială. A doua-uciderea la propriu, în trup. Cea de-a treia-transformarea sa în "Poetul naţional" , combinată cu faptul că a fost vârât pe gât într-un mod ciudat. Nu mai ştiu cine spunea că dacă Eminescu ar fi scris doar versul "Nu credeam să-nvăţ a muri vreodată" şi tot ar fi fost un uriaş.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 15, 2011 11:51 am

Yo crez că băgarea pe gât a lu' Eminescu a avut efecte contrare, precum actiunea şi reacţiunea. Unii au luat-o razna intr-un sens, altii intr-ălalaltu'. Rromânica-i ţara extremelor. Moderaţia-i pasăre rară pe plaiurile mioritice. Mă mir cum de popii au ratat pân' acu' ocazia să profite de pe urma isteriei provocate de plimbarea "sfintelor moaşte" ale poetului nepereche dintr-o biserică intr-alta... raset

P.S. Oricum, nici acu' nu-i târziu... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  Armand Sam Ian 15, 2011 1:31 pm

SPER sa prind vremurile in care bagarea pe gat a uriasei cantitati de politica sa scarbeasca lumea si sa rejecteze chestia asta curveasca...
... asijderea in privinta banilor si/sau a tot ceea ce inseamna reprezentarea lor!!!
15 ianuarie 879920
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  delta Sam Ian 15, 2011 1:37 pm

(Still a)Live a scris:Prima-uciderea socială. A doua-uciderea la propriu, în trup. Cea de-a treia-transformarea sa în "Poetul naţional" , combinată cu faptul că a fost vârât pe gât într-un mod ciudat.
Mă rog, yo tot nu am înțeles care liberal a infectat-o pe Veronica Micle cu gonoree? scratch
Sau nu de la aia a luat boala? suspect

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  RocketQu33n Sam Ian 15, 2011 1:42 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Prima-uciderea socială. A doua-uciderea la propriu, în trup. Cea de-a treia-transformarea sa în "Poetul naţional" , combinată cu faptul că a fost vârât pe gât într-un mod ciudat.
Mă rog, yo tot nu am înțeles care liberal a infectat-o pe Veronica Micle cu gonoree? scratch
Sau nu de la aia a luat boala? 15 ianuarie 141484

A avut si gonoree?
Am impresia ca unii (care vor sa reabiliteze imaginea "rusinoasa" a unui bolnav de sifilis, boala frecventa in acea perioada) isi petrec mai mult timp cautand "vinovati", in loc sa citeasca operele.

RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n
IN MEMORIAM RocketQu33n

Mesaje : 3013
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Paradise City

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  (Still a)Live Sam Ian 15, 2011 6:10 pm

Armand a scris:SPER sa prind vremurile in care bagarea pe gat a uriasei cantitati de politica sa scarbeasca lumea si sa rejecteze chestia asta curveasca...
... asijderea in privinta banilor si/sau a tot ceea ce inseamna reprezentarea lor!!!
15 ianuarie 879920
We are two of this kind!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  (Still a)Live Sam Ian 15, 2011 6:17 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Prima-uciderea socială. A doua-uciderea la propriu, în trup. Cea de-a treia-transformarea sa în "Poetul naţional" , combinată cu faptul că a fost vârât pe gât într-un mod ciudat.
Mă rog, yo tot nu am înțeles care liberal a infectat-o pe Veronica Micle cu gonoree? scratch
Sau nu de la aia a luat boala? suspect
N-ai înţeles? Ok! Deci întrebi/te întrebi dacă n-ai înţeles, nu!? Că iar ai pus fix aiurea semnul întrebării, când trebuia să pui punct, căci tu afirmi că n-ai înţeles, nu întrebi. În fine... Habar n-am de nicio gonoree. Cred că la sifilis te refereai, de fapt. O fi luat Veronica de la bărbatu' ei, deşi nu scrie nicăieri că şi ea a avut sifilis, dar nici că Eminescu ar fi fost...bărbatul unei singure fenei. De altfel, în viaţa lui a mai existat un soi de iubire, Mite Kremnitz(noroc cu Goagăl, că nu mai ştiam cum se numea). Plus cine ştie câte alte femei, poate de moravuri nu tocmai grele.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  delta Sam Ian 15, 2011 6:23 pm

(Still a)Live a scris:Cred că la sifilis te refereai, de fapt. O fi luat Veronica de la bărbatu' ei, deşi nu scrie nicăieri că şi ea a avut sifilis
I l-o fi pus liberalii cu ajutorul unor tehnici masonice pe care le-au învățat pe OZN-uri dacice... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  (Still a)Live Sam Ian 15, 2011 6:25 pm

delta a scris:
(Still a)Live a scris:Cred că la sifilis te refereai, de fapt. O fi luat Veronica de la bărbatu' ei, deşi nu scrie nicăieri că şi ea a avut sifilis
I l-o fi pus liberalii cu ajutorul unor tehnici masonice pe care le-au învățat pe OZN-uri dacice... laugh
Se poate. Cre' că numai careva cu doctorat poate descoperi aşa ceva. Să căutăm un astfel de om, dară!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  delta Sam Ian 15, 2011 6:45 pm

ENKI a scris:
delta a scris:
ENKI a scris:Eh, Eminescu n-a fost numa' poet, ci si un teribil politician, care reusise sa organizeze o masonerie... pe invers.
Apropo... dacă tot era poet (ditamai) național... pedelimbiștii de ce n-au amintit nici de-al draq de el zilele precedente? suspect
Pai, oranjgutanii sunt creatia lui Soros, via GDS din Romania, asa ca nu il suporta nici macar pe poetul Eminescu. Vezi cazul Cacapievici, presedintele ICR... Embarassed
Apoi, au si pedeleii o scuza mai... tehnica: la Ministerul Culturii troneaza un ungur. laugh
Ăla de la Cultură o fi ungur... da' ce naiba face ăla de la Învățământ? scratch

P.S. Habar nu am cum naiba îl cheamă pe udemeristu' pus degeaba la cultură și culte, dar la învățământ știu că este unul cu funerarii... sau așa ceva... oaie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  Armand Sam Ian 15, 2011 7:00 pm

delta a scris:funerarii... sau așa ceva... 15 ianuarie 742670

N-as zice ca e korekta exprimarea asta... 15 ianuarie 26
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  delta Sam Ian 15, 2011 7:39 pm

Armand a scris:
delta a scris:funerarii... sau așa ceva... 15 ianuarie 742670

N-as zice ca e korekta exprimarea asta... 15 ianuarie 26
E pedelimbist, deci nu contează dacă e corect... vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  delta Sam Ian 15, 2011 8:06 pm

KroChi vrea neapărat să fie apostrofat de pseudo-pudice de nivelul Istra coborâtă masonește ca Live din OZN-uri... veselie
Krokodilul Chichiricios a scris:Am susţinut cu oarece timp în urmă- şi a provocat o oarece isterie pe vremea aceea- suficientă ca răposatul Pruteanu să mă atace pe forumul domniei sale- că cantonarea asta în Eminescu e deficitară din punct de vedere al progresului. Eminescu a fost un retrograd- cu un comportament relativ asocial- care- din geniu- scria poezii frumoase. Ok, dar geniul nu-l determină să fi avut nişte idei politice mai avansate decât A.C.Cuza şi sifilisul care l-a curăţat nu fusese luat din cauza unei transfuzii de sânge.
Tâmpeala Eminescu- care împiedică istoricii să-l pună în căsuţa în care trebuie să stea- aceea de poet romantic din secolul XIX- a condus la ocultarea unei lungi serii de poeţi remarcabili- începând cu Macedonski- şi terminând cu Blaga. Nu există poetul nepereche şi nu există nici geniul carpatin- există o groază de personaje isteroide- care-şi ascund propria neîmplinire sub neîmplinirea lui Eminescu. Acest păşunism exotico- eminescian împiedică să se observe că oamenii care au făcut statul modern român- n-au fost nici pe departe conservatorii pe care îi adula Eminescu- care au murit ca partid în preajma primului război mondial- ci liberalii, cu toate greşelile şi corupţia care a existat- şi există încă- în politica românească.
Fobia Eminescu ne face să avem complexe de inferioritate. Nu există- din ştiinţa mea- ţară care să-şi declare pe X sau pe Y poet naţional. Petofi a fost într-adevăr un erou- căzut în luptă şi nu de pe urma unor curve- dar Ungaria nu se bate cu pumnul în piept că Petofi e poetul ei naţional. Idem Anglia cu Byron sau Franţa cu Victor Hugo. Noi suntem singurii care o ţinem gaia maţu cu Eminescu pe fiecare 15 ianuarie- şi măcar dacă i-am comemora cu adevărat numele. La Viena există plăcuţe- în fiecare loc pe unde a călcat Mozart- inclusiv în biserica unde a fost dus pentru ultimul drum. În Bucureşti sau Iaşi....să nu mai vorbim.
Cât timp ne vom mai aduna- şi dănţui în jurul unui pom- de fiecare 15 ianuarie- n-o să vedem că în jurul nostru lumea se schimbă. Şi aşa şi trebuie.
( http://forum.realitatea.net/showthread.php?p=923096#post923096 )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  Anahoret Sam Ian 15, 2011 8:09 pm

Dar văd că la Politehnică se făcea serios istoria literaturii! bine raset
Să mai zică cineva că nu se făcea carte pe vremea lui Ceauşescu! Laughing
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

15 ianuarie Empty Vă rog, sunteţi precum copiii mei...

Mesaj  Krokodilul Chichiricios Sam Ian 15, 2011 9:44 pm

delta a scris:KroChi vrea neapărat să fie apostrofat de pseudo-pudice de nivelul Istra coborâtă masonește ca Live din OZN-uri... veselie
Krokodilul Chichiricios a scris:Am susţinut cu oarece timp în urmă- şi a provocat o oarece isterie pe vremea aceea- suficientă ca răposatul Pruteanu să mă atace pe forumul domniei sale- că cantonarea asta în Eminescu e deficitară din punct de vedere al progresului. Eminescu a fost un retrograd- cu un comportament relativ asocial- care- din geniu- scria poezii frumoase. Ok, dar geniul nu-l determină să fi avut nişte idei politice mai avansate decât A.C.Cuza şi sifilisul care l-a curăţat nu fusese luat din cauza unei transfuzii de sânge.
Tâmpeala Eminescu- care împiedică istoricii să-l pună în căsuţa în care trebuie să stea- aceea de poet romantic din secolul XIX- a condus la ocultarea unei lungi serii de poeţi remarcabili- începând cu Macedonski- şi terminând cu Blaga. Nu există poetul nepereche şi nu există nici geniul carpatin- există o groază de personaje isteroide- care-şi ascund propria neîmplinire sub neîmplinirea lui Eminescu. Acest păşunism exotico- eminescian împiedică să se observe că oamenii care au făcut statul modern român- n-au fost nici pe departe conservatorii pe care îi adula Eminescu- care au murit ca partid în preajma primului război mondial- ci liberalii, cu toate greşelile şi corupţia care a existat- şi există încă- în politica românească.
Fobia Eminescu ne face să avem complexe de inferioritate. Nu există- din ştiinţa mea- ţară care să-şi declare pe X sau pe Y poet naţional. Petofi a fost într-adevăr un erou- căzut în luptă şi nu de pe urma unor curve- dar Ungaria nu se bate cu pumnul în piept că Petofi e poetul ei naţional. Idem Anglia cu Byron sau Franţa cu Victor Hugo. Noi suntem singurii care o ţinem gaia maţu cu Eminescu pe fiecare 15 ianuarie- şi măcar dacă i-am comemora cu adevărat numele. La Viena există plăcuţe- în fiecare loc pe unde a călcat Mozart- inclusiv în biserica unde a fost dus pentru ultimul drum. În Bucureşti sau Iaşi....să nu mai vorbim.
Cât timp ne vom mai aduna- şi dănţui în jurul unui pom- de fiecare 15 ianuarie- n-o să vedem că în jurul nostru lumea se schimbă. Şi aşa şi trebuie.
( http://forum.realitatea.net/showthread.php?p=923096#post923096 )

Şi ca să fiu şmecher şi să vă mai uitaţi şi voi pe altceva- v-am pus numai link-ul- unuia din cele 4 articole recunoscute de www.poezie.ro- "Eminescu ca o sticlă goală de frutti-fresh". Data apariţiei ? 2005... http://www.poezie.ro/index.php/article/101757/Eminescu_ca_o_sticl%C4%83_goal%C4%83_de_Frutti-Fresh

Krokodilul Chichiricios
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 216
Data de inscriere : 25/12/2010
Varsta : 62
Localizare : De obicei Bucureşti

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  (Still a)Live Sam Ian 15, 2011 10:57 pm

Kroko, permite-mi să-ţi spun că eşti un bătut în cap!
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

15 ianuarie Empty Poţi să argumentezi, te rog ?

Mesaj  Krokodilul Chichiricios Dum Ian 16, 2011 1:00 am

(Still a)Live a scris:Kroko, permite-mi să-ţi spun că eşti un bătut în cap!

Nu pot pentru ca să neg- până nu văd argumentele....

Krokodilul Chichiricios
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 216
Data de inscriere : 25/12/2010
Varsta : 62
Localizare : De obicei Bucureşti

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  delta Dum Ian 16, 2011 8:36 am

Krokodilul Chichiricios a scris:Şi ca să fiu şmecher şi să vă mai uitaţi şi voi pe altceva- v-am pus numai link-ul- unuia din cele 4 articole recunoscute de www.poezie.ro- "Eminescu ca o sticlă goală de frutti-fresh". Data apariţiei ? 2005... http://www.poezie.ro/index.php/article/101757/Eminescu_ca_o_sticl%C4%83_goal%C4%83_de_Frutti-Fresh
Eugen Gălățeanu e ceva pseudonim? Că prea se nimereau unele idei din postarea ta inițială cu cele din pasajele de mai jos...

Eugen Gălățeanu a scris:"Ne-am săturat de Eminescu!" . Este un strigăt pe care multe generaţii de liceeni l-au scos, şi, undeva pe bună dreptate. Pentru că "marketingul" făcut lui Eminescu, extrema brutalitate cu care fiecărui şcoler i s-a băgat în cap că este cel mai mare poet al patriei-a fost totalmente dăunător. Dăunător pentru ce ? Pentru dragostea sinceră pe care i-am putea-o purta. Şi pentru înţelegerea adevărată a poetului. Adevărul este că Eminescu e un poet.În rest ? Genial sau greoi, cu o filozofie stelară sau dubioasă, promovat artificial sau recunoscut ca o sfântă moaştă.
Este Eminescu cel mai mare poet al neamului ? Greu de făcut o astfel de afirmaţie. Eminescu este un poet romantic. Este unul din bunii poeţi romantici- dacă-l compari cu Bolliac şi cu Bolintineanu. Este aproximativ de aceeaşi talie cu Alecsandri.
Dar este el cel mai mare, big bubba, the chief ? Are rost să facem această menţiune ? Nu intervin aici cumva mărunte orgolii de zonă (trebuie să ţinem seama că majoritatea criticilor literari semnificativi-Maiorescu, Ibrăileanu, etc. provin din zona Moldovei) ? Nu cumva, comparat cu alţii, Eminescu îşi pierde din măreţie ?Este cumva, această măreţie, ca un fel de coadă care ar putea fi mărită sau tăiată de foarfeci ? Sau este pur şi simplu modul nostru interior de a-l recepta pe Eminescu şi de a-l înţelege ?
Sincer, nu mi-a plăcut niciodată Eminescu. Era prea prăfuit, prea complicat-într-un anume fel. Am preferat totdeauna pentru o poezie de calitate pe Coşbuc şi pe Goga. În opinia mea sunt mai muzicali decât Eminescu-este însă o strictă părere personală.
"Dacă nu ştiţi toate strofele din Luceafărul să nu vă aşteptaţi să treceţi la Română". Din păcate, un excelent profesor de română, un profesor cu P mare -I.Olteanu de la liceul "Dimitrie Cantemir" ne-a putut da în cap cu această sarcină. L-am învăţat- ce era să fac ? Dar din noianul de versuri eminesciene mi-a rămas în cap , ca o răzbunare a memoriei satisite de Cătăline şi luceferi doar "fundul mării, fundul mării/cată chipul ei bălai".
În fiecare an, de 15 ianuarie, acelaşi circ. Câteva fosile (un nas roşu de beţiv a lui Eugen Simion se detaşează net printre ele) încep să plângă la comandă, câteva liricoide doamne bine rostesc versurile Lui, propriile versuri sau cântă melancolic- eventual cu acompaniament de harfă. Lipsesc doar cioclii şi dricul care să îngroape, pentru totdeauna, această admiraţie lăcrimoasă. De ce ? De ce nu putem avea o înţelegere normală, o înţelegere justă pentru Eminescu ? Cred că o mare vină o poartă complexul naţional de inferioritate (CNI). CNI-ul ne spune că neapărat trebuie să avem un poet imens, de dimensiuni cosmice (nici o aluzie la Păunescu), un poet atât de umflat încât să "le-o tragă celorlalţi romantici"(aşa cum se exprima un absolvent la bacalaureat). Falsă idee. Există o groază de poeţi romantici cu viaţă şi sfârşit pitoresc - de la Byron şi până la Puşkin, trecând prin Petofi.Nici unul din aceşti poeţi nu e pus pe antetul literaturii naţionale ca în cazul nostru.
Facem aşadar mai multe greşeli. O greşeală pedagogică. Trebuie să lăsăm copii să decidă ce le place lor. Se poate ca preferatul să fie Macedonski sau Coşbuc sau Goga. Ce ne facem în acest caz-îi luăm la omor pentru că nu-l venerează de ajuns pe Eminescu ?
O greşeală naţionalistă. Îi dăm deoparte pe poeţii ardeleni, îl dăm de o parte pe Macedonski, Minulescu şi Arghezi doar ca să turnăm postament pentru orgoliul stupid de poet naţional.
O greşeală de marketing. Îl tot împingem în faţă pe Eminescu ca un Mutu poetic. Nu e. Să-l lăsăm să se odihnească în pace. Să-l iubim-dacă ne place. Dacă nu, să ne căutăm poeţii preferaţi aici sau aiurea.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

15 ianuarie Empty Re: 15 ianuarie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum