SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

"retete educative" de divertisment TV

2 participanți

In jos

"retete educative" de divertisment TV Empty "retete educative" de divertisment TV

Mesaj  baso Mier Oct 19, 2011 8:00 am

Reality show-ul

O cauza a impactului Big Brother o constituie faptul ca telespectatorii traiesc deplin senzatia de putere, de care au nevoie. Nestiuti de nimeni, in spatele televizoarelor, urmaresc pas cu pas traiul plin de restrictii si de capcane al semenilor lor. De fapt, "Fratele cel Mare" este, in ultima instanta, publicul. Tot publicul are cuvintul hotaritor in eliminarea concurentilor. Acest mecanism psihologic isi are originea in simbolistica Marelui Ochi, care s-a pastrat si in constiinta curenta. Totusi, acest simbol tinde sa fie inlocuit in societatea contemporana de miturile tehnologiei, care ofera telespectatorului posibilitatea sa devina el insusi Marele Ochi, judecand lumea din fata televizorului. Sau, prin extrapolare, pentru un om care urmareste sa se cunoasca pe sine, Big Brother poate deveni chiar instanta propriei sale fiinte, lipsita de atribute, perfect obiectiva.

Neindoielnicul succes mediatic al show-ului il reprezinta o alta valenta a privirii, cea de “a trage cu ochiul” in viata intima a Celuilalt, totusi, intr-o oarecare legitimitate, intrucat astazi, afisarea propriului trup a devenit un lucru normal, chiar banal. Asistam la detabuizarea intimitatii si, implicit a nuditatii, in contextul exploatarii la maximum a trupului, mai ales prin intermediul publicitatii. Astfel, si ideea de rusine, care ocupa un loc important in mentalitatea trecuta, dispare, corpul devenind acum un mijloc esential pentru a vinde.
.........
Un ziar britanic, sustine prin vocea autoarei Germaine Greer, ca reality show-urile nu reprezinta sfarsitul civilizatiei asa cum o stim; ele sunt civilizatia asa cum o stim. Ele sunt cultura de masa in ceea ce are ea mai "de masa", telenovele transpuse in viata. Ceea ce este de condamnat insa, sustine jurnalista britanica, este lipsa de respect fata de sine (self-estime) de care dau dovada cei care se declara gata sa participe la aceste show-uri. In Marea Britanie, producatorii au primit casete demonstrative de la 5.000 de persoane, dornice de un loc in program. Toti isi doreau sa ajunga la TV, sa devina celebri si, daca se poate, sa castige premiul de 70.000 de lire sterline… (The Observer, 24 iunie 2001)

Intr-o societate fosta comunista cum este Romania, succesul uimitor al unui astfel de show nu se datoreaza noutatii conceptului (ideologia colectivista a fost adanc inradacinata in mentalitatea romanilor inainte de 1989), ci usurintei cu care membrii se adapteaza “colectivului” din casa Big Brother, prin reactivarea experientei directe din perioada dictaturii comuniste. In acelasi binecunoscut spirit de turma insuflat inca de la primul contact cu viata sociala, si anume de la gradinita, incercarile de afirmare prin individualizare sunt drastic sanctionate in casa Big Brother, atat de catre concurenti, prin expulzarea respectivului din cadrul grupului, cat si de catre telespectatori, prin eliminarea acestuia prin vot.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Moda reality show-urilor este in plina voga in Romania. Desi costurile unor astfel de productii nu sunt mici, televiziunile se inghesuie sa le vare in grilele de programe, pentru ca fac audienta.
.......[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

"retete educative" de divertisment TV Empty Re: "retete educative" de divertisment TV

Mesaj  delta Joi Noi 10, 2011 6:45 pm

Laughing
hasta la vista a scris:
michele0 a scris:generalul Stan Poetaş a căzut în 1919, într-un război ciudat, interzis de istoriografia comunistă şi ignorat cu desăvârşire de către istoricii noştri de după 1990
trebuia să cadă în emisiunea lui Andrei Gheorghe dacă ar fi vrut să nu fie uitat...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

"retete educative" de divertisment TV Empty Re: "retete educative" de divertisment TV

Mesaj  delta Lun Noi 19, 2012 1:33 pm

nu prea am înţeles cum naiba putea X să-l copieze pe Y, dacă nici măcar nu ştia de existenţa acestuia din urmă? laugh


delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

"retete educative" de divertisment TV Empty Re: "retete educative" de divertisment TV

Mesaj  baso Lun Feb 04, 2013 8:20 pm

ei, iata Shocked Daca pana si pe Bendeac l-a facut sa planga... scratch

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

"retete educative" de divertisment TV Empty Re: "retete educative" de divertisment TV

Mesaj  baso Lun Oct 21, 2013 9:30 am

Indiferent ce scrie sau nu scrie in contractul lui Bendeac cu Trustul, in loc sa plateasca el daune(presupun ca exista o clauza  contractuala pt.a fi cerute) ar fi putut sa fie invers daca isi angaja un avocat inteligent din a carui strategie sa nu iasa cu niciun pas, mai ales cu  declaratii belicoase, facuta sub imperiul nervilor Laughing Pe Bendeac nu-l ajuta absolut deloc iesirile pe internet, furioase,acuzatoare si santajiste, fiind inca in relatie contractuala cu Trustul. Este chiar naiv daca isi imagineaza ca-l ajuta fanii de pe facebook raset 
Intotdeauna rezilierea amiabila a unui contract se realizeaza in conditii amiabile, adica fara taraboi mediatic...nici inainte si nici dupa, de regula stabilita printr-un acord de reziliere. In cazul unui contract incheiat ferm pt. o anumita perioada de timp, situatiile de denuntare unilaterala ale contractului sunt limitatative si de regula doar la initiativa angajatorului  (nu e ca in cazul contractului de munca in care este posibila demisia fara a justifica de ce). Fara a mai pune la socoteala faptul ca un angajator poate sa nu denunte contractul ( ci doar sa-l suspende daca exista vreo clauza in sensul asta)si sa-si tina in sah prestatorul, pana ii face nervii praf. In loc sa urle si sa se victimizeze ca este tinut prizonier si ca trustul ii refuza reziliera amiabila a contractului, mai bine ar face demersurile pt. rezilierea judecatoreasca si, eventual, constatarea nulitatii clauzelor din contract pe care le considera abuzive. Ocazie cu care isi poate apara atat dreptul la munca precum si dreptul la libera exprimare si orice alt drept al omului pe care il mai considera a fi incalcat. Probabil ca se simte prea artist, incat nu realizeaza ca un contract nu inseamna doar banii pe care ii primeste pt. prestatie, ci si o gramada de alte clauze + o haita de avocati ai trustului care pot fi asmutiti impotriva lui.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

"retete educative" de divertisment TV Empty Re: "retete educative" de divertisment TV

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum