SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

politicienii altora

+4
Dracu' gol
ENKI
baso
delta
8 participanți

Pagina 14 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Mier Mai 24, 2017 8:41 pm

ENKI a scris:Macron la agatat.  laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mooor. E bestiala. laugh laugh veselie

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Joi Mai 25, 2017 2:45 pm

Inca una. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Joi Mai 25, 2017 3:41 pm

Dementiala ! laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Dum Iul 30, 2017 5:50 pm

E clar, tot ce se intampla pe planeta incepe sa capete accente de comedie bufa: Trump a considerat ca umorul starnit de el nu este suficient, asa ca si-a tras un nou director de comunicare, pe nume Scaramucci. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Mar Aug 01, 2017 9:34 am

Wow! Shocked

Probabil ca papusarii au realizat ca nu pot intinde coarda chiar la infinit, rasul excesiv putand da in plans. laugh


Preşedintele SUA, Donald Trump, l-a demis pe Anthony Scaramucci din funcţia de director de comunicare al Casei Albe, după numai zece zile de la numire. Potrivit purtătoarei de cuvânt a administraţiei, decizia a fost luată pentru a permite noului secretar general al Casei Albe, generalul în retragere John Kelly să-şi formeze propria ehipă.

Citeste mai mult: adev.ro/otzt0o


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Mar Aug 15, 2017 10:40 pm

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Lun Aug 21, 2017 7:38 pm

ENKI a scris:Si daca alegerile astea au fost doar o farsa, urmand ca in USA sa incepa un razboi civil, finalizat printr-o revolutie neobolsevica, cu deznodamant in 2017? laugh

Pare unica solutie rezonabila pentru srl-ul USA, aflat in insolventa inca din 2001. funny

Asta scriam pe 11 noiembrie anul trecut, toate evenimentele de atunci incoace confirmandu-mi "premonitia". Cel mai ascultat om de radio din USA rezuma astfel situatia actuala:

Rush Limbaugh a scris:America este atacată din interior. Cultura noastră, istoria noastră, fundația noastră sunt sub cel mai direct atac pe care l-am văzut în viața mea. N-am văzut niciodată așa ceva. Ai putea să spui, fără să greșești, că suntem pe muchia celui de-al doilea război civil. Unii dintre voi ați putea spune că a început deja, că suntem în mijlocul lui. Oricum l-ați caracteriza, însă, suntem atacați din interior. Și este un atac cumpărat și plătit de oameni din afara Americii, în completarea celor din interior. Mă gândesc la oameni ca George Soroș și alți finanțiști internaționali, al căror obiectiv este să dărâme Statele Unite, să șteargă SUA de pe lista țărilor puternice. Nimic din ceea ce se întâmplă din partea stângii nu este întâmplător. Niciuna din revolte, niciunul din proteste. Acestea nu sunt rezultate din jignirea stângii de către o acțiune individuală. Antifa nu a apărut în Charlottesville pentru că au aflat că urma să se întâmple ceva care-i va ofensa. Au apărut acolo pentru a crea anarhie și iad. Au apărut în Ferguson, Missouri, pentru a face același lucru. La fel și la Baltimore și oriunde vor apărea azi, mâine și săptămâna viitoare. E cu un scop, au un obiectiv și o țintă și acea țintă este să șteargă istoria Americii. Este crucial dacă sau nu vor reuși. Pentru că dacă vor convinge destul americani că America, așa cum a fost fondată, este iremediabil rasistă, imorală și ilegitimă, atunci va fi mult mai ușor să șteargă America, așa cum o știm.
Atacurile împotriva lui Trump, caracterizările mandatului său, toate sunt menite să arate cât de defectă ar fi America în realitate. Ei vor să spună că faptul că „un asemenea personaj a fost ales, înseamnă că e timpul să scăpăm de Constituția asta. E timpul să scăpăm de ceea ce l-a făcut pe Trump posibil”. Se întâmplă lucruri foarte-foarte serioase aici, cu susținerea și ajutorul mass-mediei, ceea ce înseamnă că sunt susținuți de stânga internaționalistă și Partidul Democrat.
Minciunile spune azi sunt minciuni care au scop să convingă oamenii că țara lor nu merită protejată așa cum este, că țara lor este nu merită apărată pentru că a fost fondată să fie rasistă, sexistă, bigotă, homofobă (și restul), imorală și ilegitimă. Oamenii ignoranți nu vor rămâne liberi prea mult timp. Media lucrează în paralel cu sistemul școlar pentru a distorsiona informația, astfel încât să șteargă vestigiile istoriei și memoriei noastre și orice colecție de povești care mărturisesc măreția Americii și a poporului său.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



In ritmul asta, chiar daca nu vom asista la cea de-a doua revolutie bolsevica, la fix 100 de ani de la prima, macar pe Trump tot il vor zbura tefeleii amerloci, manati in lupta de reteaua lui Soros.  vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Lun Sept 11, 2017 4:22 pm

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Mar Sept 12, 2017 1:10 am

veselie

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Mier Sept 20, 2017 5:29 pm

De pe un neimportant mai important si frantuzesc. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Joi Sept 21, 2017 7:00 am

Ca pe invers sunt frantzujii astia laugh Daca in locul baietelului ar fi fost o fetita, viitoarea amanta a sotului, nici n-ar fi sesizat anomalia din fotografie. laugh Am citit pe undeva ca Feciora Maria avea vreo 14 sau 15 ani cand s-a maritat cu Iosif care avea 99 ani. L-a convins usor  pe mos ca a ramas insarcinata cu Sfantul Duh .

PS.Apropo de povesti. Mie nu mi-au spus-o pe aia cu barza. Si nici n-as fi crezut-o. In schimb a fost una, cred ca aia cu Piparus Petru, nu mai tin minte. Ideea era ca un mos si o baba nu aveau copii. Baba a inghitit o boaba de piper si... mare minune, a ramas gravida. Cam ce m-a marcat pe mine din povestea aia? Circ faceam daca vedeam vreo boaba de piper in mancare. Nu doream sa am eu un copil si o acuzam pe maica-mea ca vrea sa ma pacaleasca. In cele din urma taica-meu, care se distra copios,m-a luat cu binisorul si cu vrajeli ca nu orice boaba de piper e fermecata iar piperul cumparat de la magazin este tratat antifarmece...ceva de genul. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Vin Sept 22, 2017 4:20 pm


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Vin Oct 27, 2017 7:02 pm

La astia nu cred ca ies tefelistii pe strazi, ca doar Cehia e tara suverana. laugh

Mesajul unui șef de stat pentru premierul PENAL: Lecție pentru România
Andrej Babis, viitorul premier al Cehiei, este un personaj controversat, cu probleme penale, dar care a primit un mesaj surprinzător din partea președintelui Milos Zeman, mesaj ce poate reprezenta o lecție pentru România.



Andrej Babis, asemănat cu Berlusconi sau Trump, este investigat de autoritățile cehe pentru fraudă. Conform ziarelor din Cehia, președintele Zeman nu vede o problemă în acest aspect și spune că îl va grația chiar dacă va fi condamnat. Asta pentru că Babis a fost ales de popor și trebuie să guverneze.
"Îl voi numi premier pentru că este ales de popor, chiar dacă are probleme cu justiția. Rog instanțele să urgenteze judecata. Indiferent dacă va fi condamnat, eu îl voi grația pentru a putea guverna țara. El a fost ales să conducă, nu să piardă timpul la judecată," a spus Babis, conform ziarelor cehe.
Viitorul premier face obiectul unei anchete în care e suspectat de fraudă. Retorică lui anti-Bruxelles a provocat îngrijorare că miliardarul ar putea îndrepta ţară spre o relaţie de confruntare cu Uniunea Europeană, după exemplul guvernelor de dreapta de la Varşovia şi Budapesta.
Babis este fondatorul unui vast imperiu de firme, cu interese în agricultură, industria chimică, alimentară și media. 'Să nu lăsăm țara pe mâna oligarhilor', a transmis vineri pe Twitter ministrul de interne Milan Chovanec.
Reamintim că Mișcarea populistă ANO, condusă de miliardarul Andrej Babis a câștigat alegerile legislative desfășurate vineri și sâmbătă în Cehia, fiind urmată de partidul de extremă dreapta SPD.
Recent, el a primit un refuz din partea tuturor partenerilor potențiali în vederea formării unei coaliții.
Babis va fi însărcinat oficial de președintele Milos Zeman marțea viitoare să formeze guvernul și va fi apoi numit premier.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Mier Noi 08, 2017 2:44 pm

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Mar Dec 12, 2017 2:42 pm

Nefiind familiarizata cu lozinci americanesti strigate in coor, am avut ceva dificultati in a pricepe ce scandau americanii antirezisteni : cover up sau lock her up ? Inclin sa cred ca e a doua varianta din moment ce Trump i-a mimat pescuind pe rezistentii lui Hillary, cea sprijinita si finantata puternic de Soros, in ape tulburi.


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Mar Dec 12, 2017 3:18 pm

Nu stiu de ce, insa   pe fotomodela slovena o consider a avea mult mai multa clasa , sofisticata, la pregatirile de Craciun in Casa Alba Laughing E mult mai delicat si subtil ce ofera ea la schimbul cu Michelle Obama  I love you




E cumva ca de la Chris Rea Laughing



Ultima editare efectuata de catre baso in Mar Dec 12, 2017 3:45 pm, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Mar Dec 12, 2017 3:34 pm

baso a scris:Nefiind familiarizata cu lozinci americanesti strigate in coor, am avut ceva dificultati in a pricepe ce scandau americanii antirezisteni : cover up sau lock her up ? Inclin sa cred ca e a doua varianta din moment ce Trump  i-a mimat pescuind pe rezistentii lui Hillary, cea sprijinita si finantata puternic de Soros, in ape tulburi.


Lock her up! am auzit si io. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Mar Dec 12, 2017 4:35 pm

ENKI a scris:

Lock her up! am auzit si io. Laughing
Mi s-a parut si mie stupid sa am auzenii opuse si concomitente, suprapuse pe aceeasi filmare. In schimb, in melodia lui Chris Rea aud constant la un moment dat pomenind de T(ail)-Rex  si schimbarea lui for in from, in ciuda versurilor publicate pt. citit in scop de lamurire  scratch


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Lun Ian 01, 2018 11:33 am

Greu de spus care e mai "ciuma rosie" dupa mesajele de Anul Nou. Mai ales ca Trump l-a cam parafrazat pe Lenin cu "Jobs, jobs, jobs!". laugh




ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Vin Feb 09, 2018 1:56 pm

Luni, ambasadorul SUA a avut cateva comentarii in care si-a exprimat parerea ca sistemul judiciar ar trebuie sa fie transparent atat in audierea inculpatilor cat si in privinta reglementarilor privind spalarea de bani. El a mentionat ca unele abordari ar risca sa transforme controalele financiare in instrumente de intimidare a opozantiilor politici.
Joi ambasadorul SUA a fost convocat la guvern si i s-a atras atentia sa nu se implice in a comenta situatia politica si obiceiurile juridice din tara pentru ca guvernul are treaba si e deranjat. Presa a sustinut cu tarie ca ambasadorul sa invete sa taca sau sa plece acasa.
(In Turcia evident, nu la noi)





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Vin Mar 09, 2018 9:33 am

Eh, pana la urma faza e intre doi nebuni cu acces rapid la butoane nucleare. Laughing

Trump se întâlneşte cu Kim Jong Un. În timp ce noi ne cumpărăm întâlnirile cu Trump semnând contracte usturătoare de(chipurile!) înzestrare a armatei, Kim doar îi propune şi americanul răspunde instantaneu pozitiv.

Coreea de Nord are jumătate din suprafaţa României, populaţia mult mai mare(25 milioane) şi un PIB de 12 mld. $. Asta însă nu-i un impediment în a fi una dintre marile puteri militare ale lumii şi de a avea un program spaţial propriu. Şi, cel mai important, de a fi respectată!

În timp ce saltimbancii noştri se duc la ambasador cu programare, Kim îl convoacă pe Trump. Asta înseamnă respect. De-aici începe şi-aici se termină totul, sclavilor!




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Vin Mar 09, 2018 6:41 pm

Kim Jong Un e un dictator nebun, paranoic, cu toata populatia Coreei de Nord subjugata ,mai rau decat scalvii de pe plantatie. Nu mi se pare absolut deloc ca impune respect unul ca Kim Jong Un, insa cu un nebun ce detine o asemenea putere , e preferabil sa negociezi in mod calm si cu prudenta, ca sa nu se isterizeze pt. a comite genocid.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Sam Mar 10, 2018 8:34 am

baso a scris:Kim Jong Un e un dictator nebun, paranoic, cu toata populatia Coreei de Nord subjugata ,mai rau decat scalvii de pe plantatie. Nu mi se pare absolut deloc ca impune respect unul ca Kim Jong Un, insa cu un nebun ce detine o asemenea putere , e preferabil sa negociezi in mod calm  si cu prudenta, ca sa nu se isterizeze pt. a comite genocid.
Io-s curios cum va negocia calm si cu prudenta nebunu' de Trump. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Sam Mar 10, 2018 9:00 am

Am vazut recent un documentar amplu despre Coreea de Nord din prezent(cred ca englezesc, nu mai tin minte) foarte profesionist realizat. Reporterii mergeau pe varfuri,prudenti si ascultatori, sub stricta supraveghere a insotitorilor/traducatorilor coreeni. Mi s-a facut mila de amaratii de coreeni indoctrinati si , in special, de bietii pionieri incantati de ideea sa impuste americani. Ca vorbitor de limba engleza, trebuie sa te simti tare aiurea discutand cu un pusti sau o pustoica, dragalasi ca niste bibelouri, care te anunta cu seninatate in priviri si zambitori cat de pregatiti sunt ei sa-i omoare pe americani, dusmanii poporului. Propaganda pt razboi e de-a dreptul agresiva, cu afise mari pe blocuri; oamenii simpli sunt incantati de testele nucleare si de distantele tot mai mari la care le ajung rachetele ca sa le-o dea in inima la dusmani. In rest, vai de capul lor; infomentati, terorizati, indoctrinati. O tipa care a reusit sa fuga din Coreea de Nord, povestea ca a fost o perioada lunga in care a supravietuit mancand doar un mar pe zi si asta datorita unui sef de ferma caruia i s-a facut mila de ea, in timp ce alte mii de coreeni mureau pur si simplu de foame.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Sam Mar 10, 2018 9:39 am

ENKI a scris:
baso a scris:Kim Jong Un e un dictator nebun, paranoic, cu toata populatia Coreei de Nord subjugata ,mai rau decat scalvii de pe plantatie. Nu mi se pare absolut deloc ca impune respect unul ca Kim Jong Un, insa cu un nebun ce detine o asemenea putere , e preferabil sa negociezi in mod calm  si cu prudenta, ca sa nu se isterizeze pt. a comite genocid.
Io-s curios cum va negocia calm si cu prudenta nebunu' de Trump. Laughing

Mda. Si eu sunt curioasa. Mizez insa pe faptul ca Trump este un nebun inteligent, cu abilitati innascute de manipulare psihologica. Cu siguranta ca o armata de specialisti i-au prezentat profilul psihologic al lui Kim in detaliu iar Trump o fi acceptat sa se consulte cu consilieri prezidentiali si sfatuitori de specialitate pt. o astfel de intalnire. Ca sa faca pe umilul,Trump nu-i genul; nu cred insa nici ca va face gesturi ostentative ca sa-l irite pe Kim si pe tot poporul corean. Adica sper sa-si stapaneasca astfel de impulsuri macar in cele cateva ore de discutii intre 2 nebuni, fiecare cu piticii lui de pe creier Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  baso Sam Mar 10, 2018 2:21 pm

Sosia lui Putin  Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Sam Mar 10, 2018 3:00 pm

baso a scris:Sosia lui Putin  Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Genial! laugh bine
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Lun Apr 09, 2018 4:03 pm

Orban a fost creatia serviciilor secrete maghiare, asa cum a fost si Marian Munteanu la noi, dar si Vuk Draskovic, la sarbi. Probabil ca si Ilie Ilascu a aparut la moldavani pe acelasi model, numai ca FSB l-a trimis in patria mama, la SRI+SIE-ul creator. raset
N-am bagat de seama ce s-a intamplat pe vremea aia (anii '90) la ucrainieni, bulgari, polonezi, cehi, dar pe ungurul Orban l-am admirat inca de la inceput, chiar daca stiam cum a aparut. Felicitari pentru rezultatul colosal de 67% obtinut ieri.  Laughing


VIKTORIE URBI ET ORBI!
Revin un pic pe FB pentru Orban. Coaliția lui a luat 2/3 din voturi. Pentru Viktor Orban importantă era dimensiunea victoriei. Avea nevoie de un succes net și l-a obținut. Atotputernicia liderului ungar atârnă, la fiecare scrutin, de un vot care să-i permită nu doar să proclame câștigarea alegerilor, ci zdrobirea adversarilor și încrederea populară. Orban a obținut o viktorie urbi et orbi, pentru Roma întruchipată de Bruxelles și pentru Lumea Veche a Europei. Fără această încredere incontestabilă, Orban nu poate să stea drept, să facă pe nebunul sau să negocieze la sânge cu concernul UE. A trecut un secol de când povestea imperială a Ungariei s-a terminat rău pentru ei, cu Trianonul. Azi, Ungaria n-are bomba atomică, n-are cine știe ce resurse, nu e vreo campioană mondială, în vreun domeniu economic. Ungaria e totuși o țară de rangul 2, în Uniune. Dar Budapesta are tupeu și versatilitate, moștenite din generație în generație. Iar Viktor Orban e un exponent al acestui tupeu admirabil, chiar dacă persistă pentru cauze care nu sunt ale firmei-mamă de la Bruxelles și nu par a fi nici ale democrației de tip occidental.

Noi, românii, am invidiat Ungaria, în mai multe rânduri. În regimul comunist am admirat-o pentru liberalismul ei, supranumit kadarism, de la reformatorul secretar general al partidului comunist maghiar, Janos Kadar. Budapesta lui Kadar era deschisă spre Vestul capitalist decadent, avea obiceiuri și moravuri infinit mai libere decât România ceaușistă. Tefeliștii sau progresiștii bătrâni de azi salivau atunci după Ungaria lui Kadar. Dacă le-ai pune azi acelați condiții în omânia, ar ieși în stradă și ar înjura de mama focului. Mă rog, numai boul e consecvent ...
Mai departe. Am admirat Ungaria care a declanșat sfâșierea cortinei de fier. Pe urmă, pentru atitudinea ei de campioană pro-europeană. După ce socialiștii maghiari și-au trăit traiul, însuși Orban a devenit un copil răsfățat al Europei comunitare. Își amintește cineva de laudele primite de la Bruxelles pentru liderul modern, care mixa conservatorismul cu măsurile liberale? Primul guvern Orban a redus consistent inflația și datoria publică, a pus deficitul fiscal pe scădere și a adus investițiile străine și PIB pe o curbă constantă de creștere. Sub premierul Orban a intrat Ungaria în NATO, în martie 1999. În octombrie 2001, premierii Orban și Dzurinda, alături de comisarul pentru extinderea UE, Gunther Verheugen inaugurau podul Maria Valeria, care leagă Ungaria de Slovacia, peste Dunăre. Simbolic pentru atenția pe care UE i-o acorda atunci, lui Orban.

Ce s-a petrecut cu Viktor Orban, dacă a ajuns, din copil răsfățat, oaia neagră a UE. De ce a devenit el autoritar și dacă putea altfel, pentru ce țară e Ungaria, în fața Europei și în raport cu Rusia?
De ce Orban e cel mai vocal lider din grupul de la Vișegrad, în care Polonia, Cehia, Slovacia și Ungaria contestă deciziile centraliste ale eurocrației bruxelleze?
De ce Orban și aliații lui au primit încrederea consistentă a electoratului maghiar? S-a schimbat ceva în capul ungurilor, pe care-i admiram pentru liberalismul și libertatea lor? Au devenit ei iliberali, cum le place să spună analiștilor politici progresiști?
Dacă-i așa, în raport cu maghiarii, românii sunt elevii model ai UE. Doar că istoria ne dovedește că, după Trianon, ungurii au fost, mereu, cu cel puțin un pas înaintea noastră, ca gândire politică și economică. M-aș bucura ca acum ungurii să greșească și noi să avem dreptate.

Iliberalism și corectitudine politică sunt cuvinte de dânșii inventate, vorba Eminescului. O parte importantă din electoratul german, francez, italian, austriac, olandez, suedez, slovac, polonez, ceh, croat este iliberal, eurosceptic, antimigrație. Electoratul ăsta și-a dus partidele la guvernare sau pe locul secund. Viața și voturile europenilor merg înainte, în direcția pe care o simt oamenii.
Când trei îți spun că ești beat, te duci la culcare. Câte voturi și în câte țări UE le trebuie celor de la Bruxellles, ca să meargă la culcare?


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]







ili









o
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Mier Apr 11, 2018 9:28 am

Savantul H2O mi-a continuat si completat cumva postarea anterioara. Laughing

Adrian Severin
10 ore ·

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Împreună cu Viktor Orban, pe vremea când eu eram gras și el slab, dar mai ales pe când România avea ca principiu de politică externă plasarea în aceeași tabără geostrategică cu Ungaria, construia, pe temelia intereselor și orientărilor strategice comune, un parteneriat aprofundat cu Polonia, și reușea să lanseze o cooperare politică trilaterală cu Austria și Ungaria. Astăzi Ungaria, Polonia și Austria constituie un triunghi naționalist și iliberal, care ridică un zid eurosceptic între România și UE. Dacă la aceasta adăugăm suveranismul rusofil al Cehiei, Slovaciei, Bulgariei și Serbiei, în contrast cu rusofobia politicii românești, înțelegem cât de singuri am ajuns într-o lume în care eșecul ideii federale europene, simultan cu eșecul statului român, prevestesc un război continental / mondial în care suntem împinși să intrăm fără temeiuri de optimism.





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  ENKI Mier Apr 25, 2018 9:32 am

Sunt rautacios daca mi-a trecut prin cap ca Trump ar fi vrut sa-i sugereze Macroului cum ca batrana diriginta cu care a ales sa convietuiasca nu prea are grija de el? laugh

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

politicienii altora - Pagina 14 Empty Re: politicienii altora

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum