SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+4
Dr.Ernesto Rafael Guevara
Dracu' gol
ENKI
baso
8 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Sam Dec 03, 2016 3:46 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Lun Mar 20, 2017 5:43 pm

Intelesesem io ca iezuitii sunt in toate, in cele ce sunt si-n cele ce maine vor rade cu fata la soare, ba inca si-au tras si papa, da' chiar si din yoga vor sa faca bani?! laugh

Fr. James Martin, SJ
Îmi place Pagina · 18 Martie ·

Dear friends: From my brother Bobby Karle, SJ, a Jesuit scholastic and an experienced yoga teacher: A new weekend retreat incorporating Ignatian spirituality and Yoga will be offered May 19-21 at the Jesuit Spiritual Center in Milford, Ohio. A team of experienced yoga teachers and Ignatian spirituality facilitators will lead sessions throughout the weekend and there will be plenty of time for rest and relaxation. For more information email: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. To register visit: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] or email: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mier Mai 24, 2017 8:35 am

Cica turcaletii ar fi facut public planul mausoleului pe care il vor ridica printre mall-urile din Bucuresti.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu-i rau, doar ca pare varianta lite a templului prevazut pentru Budapesta. laugh




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Mai 30, 2017 12:33 pm

Chiar si pentru un ateu convins, insa uman, ar fi greu sa vizualizeze videoclipul fara a avea nici cel mai mic sentiment de empatie cu mica povestitoare...Faptul ca nu o simtim de la inceput pe aceasta  Lily, foarte   prietenoasa si ipocrita, ca sa devina brusc mizerabile ulterior, e pur si simplu o chestiune care tine de manipularea sentimentelor pozitive  in scopuri negative.


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Joi Iun 08, 2017 12:37 pm

laugh

"- (Parinte) D, e adevarat ca viata unui om este stabilita dinainte de catre Dumnezeu si cand "ii suna ceasul" nimic nu se mai poate face, caci asta ESTE dorinta Domnului?
- Asa-i !!
- Si daca sa zicem , ca un nemernic a taiat capul acestui om cu sabia, poti invinovati sabia?
- Nu , sabia era doar o unealta...cel care a manuit-o, este vinovatul si el TREBUIE condamnat.
- Deci, cu alte cuvinte, asta a fost soarta mortului, harazita de Dumnezeu ?
- Exact, ce si cum si restul , nu are importanta, asa cum ai zis, I-a sunat ceasul ! dar de ce intrebi?
- Pentru ca voi, crestinii, sustineti ca Evreii l-au omorat pe Iisus, , din asta rezulta faptul ca evreii au fost doar UNEALTA, care au adus moartea SORTITA si DORITA de insasi Dumnezeu.!!
Deci voi acuzati UNEALTA , in locul MANUITORULUI ei !!!! "

( Fragment din discutiile avute in 1995, pe Via Dolorosa, cu un fost IPS al Bucovinei )






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Sam Iun 17, 2017 7:04 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Lun Aug 07, 2017 6:46 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Joi Aug 24, 2017 9:38 pm

Musulmanii:
Ei nu sunt fericiţi în Gaza
Ei nu sunt fericiţi în Egipt
Ei nu sunt fericiţi în Libia
Ei nu sunt fericiţi în Maroc
Ei nu sunt fericiţi în Yemen
Ei nu sunt fericiţi în Irak
Ei nu sunt fericiţi în Iran
Ei nu sunt fericiţi în Pakistan
Ei nu sunt fericiţi în Afganistan
Ei nu sunt fericiţi în Siria
Ei nu sunt fericiţi în Liban
Ei nu sunt fericiţi în Bahrein
Ei nu sunt fericiţi în Tunis
Dar unde sunt fericiţi ?
Sunt fericiţi în Germania
Sunt fericiţi în Franţa
Sunt fericiţi în Anglia
Sunt fericiţi în Israel
Sunt fericiţi în Olanda
Sunt fericiţi în Belgia
Sunt fericiţi în Spania
Sunt fericiţi în Italia
Sunt fericiţi în Australia
Sunt fericiţi în USA
Sunt fericiţi în Canada
Sunt fericiţi în Suedia
Sunt fericiţi în Norvegia
Sunt fericiţi în Austria
Sunt fericiţi în Elveţia
Ei sunt fericiţi în toate ţǎrile care nu sunt musulmane
Şi pe cine acuzǎ?
Nu Islamul,
Nu conducerea lor,
Nu pe ei înșişi !
Ei acuzǎ ţǎrile în care sunt fericiţi și vor sǎ le schimbe ca sǎ fie ca ţǎrile din care au venit şi au fost nefericiţi!
Scuzaţi-mǎ, sunt eu atât de idiot, ca sǎ nu pot sǎ înţeleg ....?





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Vin Aug 25, 2017 7:43 am

Pacat ca nu pomeneste si numele acelui maestru initiat, ca tare as mai fi citit si io ce scrie. laugh


Am salvat o postare pe care banuiesc ca vor sa o stearga. E raspunsul la o postare a unui "maestru initiat" care cu autoritatea ce o are ca "initiat" spala creierele celor mai putin antrenati in asemenea lupte.
Au ajuns sa spuna ca Biserica aduce implanturi eterice in viata noastra si ca Botezul activeaza sindromul mamei devoratoare si un program autodistructiv pe care il are omul ascuns in gene de acum 12 mii de ani. Urmeaza sa spuna ca Hristos a fost un geniu malefic si ca adevaratul Mesia acum urmeaza sa vina sa ne salveze pe toti. Suna cunoscut, nu?
Acum se leaga aparitia celor gen Calogero Grifasi si mesajul lor ascuns antihristic.
Raspunsul meu:
E doar un punct de vedere. Botezul de acum 2000 de ani se facea doar prin scufundare completa, asa cum se mai face si acum in comunitati izolate care mostenesc traditiile eseniene. Vorbim de arheologie biblica, de istorici, exegeti si oameni de stiinta autentici. Sunt dovezi consacrate in lumea academica de la documente istorice la cele arheologice. Insa se observa un atac furibund si concentrat impotriva a tot ce inseamna Biserica si Hristos. Trebuie sa vina Antihrist si isi grabeste sclavii sa ii pregateasca toate conditiile. Se simte si se vede. Ce mai zicem de Ierusalim si Athos si toata Ortodoxia autentica de fapt, care sarbatoreste Boboteaza pe 19 ianuarie? Sau semnificatia palmelor preotului care inchide orificiile capului copilului in timpul afundarii? Activarea vreunui sindrom saturnian, inlocuirea matriarhatului cu patriarhatul...etc, daca vreti va dau subiecte s.f. un an de zile. La Botezul facut corect se reseteaza de fapt codul creator al Matricei Arhetipului de Om cu chip de asemanare cu Dumnezeu, de la nivel de ADN. Totul prin Lucrarea Duhului Sfant pe care multi o sesizeaza vizibil si simtitor. Omul redevine Adam Kadmon, prin activarea celor patru elemente, pamant, apa, foc si aer, la care se adauga al cincilea, Duhul sfant.
La Botezurile facute de mine toti copiii gangureau, cantau odata cu ingerii care veneau la marginea cristelnitei.
Lupta impotriva ultimului bastion care mai aducea Duhul Sfant in viata omului la nivel celular e vizibila. Cozile de topor, sau "idiotii utili" sunt exact aceia care fac jocul ocultei si slugilor satanei. Pot aduce argumente stiintifice prin noile descoperiri in biofotonica, prin matricea campurilor morfogenetice ale lui Rupert Sheldrake, dar si prin experienta personala de preot ortodox de rit vechi. Daca aducem argumente esoterice, le cunosc si pe acelea...am lucrat in domeniul militar cu prima generatie de radiestezisti inca din anii 90 si am fost initiat in toate sistemele posibile. Il cunosc pe diavol mai bine decat s-ar cunoaste el personal. De aceea va rog, nu fortati hotarele bunului simt pe care le-a randuit Dumnezeu in viata noastra. Aceasta razvratire luciferica este impotriva Creatiei si a Vietii nu impotriva "implanturilor" cum ni se induce la nivel subconstient. Deja se creaza o fereastra Overton pentru a scoate treptat pe Hristos din istorie si din viata noastra, asa cum au facut sa dispara dovezile unei civilizatii pentru o mie de ani. L-au scos pe Eminescu si pe voievozi, pe sfintii inchisorilor si pe oamenii de cultura interbelici....urmeaza Hristos! Chiar nu se vede ce se urmareste?






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Lun Oct 30, 2017 12:33 pm

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Vin Noi 24, 2017 9:26 am

Misto, dupa ce ajutau cate un rege sa moara, eventual stingandu-i neamul cu totul, iezuitii cereau bani de la stat pentru cele 10000 de slujbe oficiate intru salvarea prea nobilului suflet. laugh

Edgar Quinet a scris:Oridecâteori  văd  murind  o  dinastie  regală,  pot  vedea  ridicându-se  şi stând în spatele ei un fel de geniu al răului, una din acele figuri întunecate care sînt duhovnicii, care o conduce blând şi părinteşte la moarte.


Heinrich Boehmer a scris:Totuşi, este adevărat că Ordinul iezuiţilor, împreună cu biserica şi alte ordine religioase, i-au grăbit căderea. Cu cât Ordinul devenea mai bogat, cu atât era mai săracă Spania; astfel că la moartea regelui Charles II,  vistieria statului nu dispunea nici măcar de suma necesară pentru a plăti 10.000 de slujbe, care se ţineau de obicei pentru salvarea sufletului unui rege care a murit.
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Vin Noi 24, 2017 6:55 pm

Da, o disputa pe care chiar o doresc translatata pe plaiul mioritic. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mier Ian 10, 2018 4:56 pm

Philosophia perennis: Nu există decât un singur Dumnezeu, care s-a revelat în tradiƫii diferite, în moduri accesibile oamenilor cu mentalităƫi profund diferite. Dacă vrei să-L înƫelegi pe Dumnezeu din altă tradiƫie, trebuie să decodezi câmpul mentalităƫilor mai întâi. Apoi totul devine accesibil. Nu simplu, ci accesibil, a nu se confunda.

Nu există decât o singură religie, nepieritoare, de la începutul timpurilor şi până la sfârşitul veacurilor. Doar culorile ei sunt locale. Nu există decât un singur text sacru, în diferite forme şi limbi. Cel care înƫelege temeinic unul dintre ele, le înƫelege pe toate şi fără să le fi deschis. Asta înseamnă că suntem toƫi, indiferent de rasă şi tradiƫie, fraƫi. Fiecare om este într-o relaƫie de identitate profundă nu doar cu aproapele său, ci şi cu departele său.

Există un număr finit de idei corecte, care alcătuiesc tezaurul imuabil al omenirii. Originale şi indefinit de multe sunt doar contrafacerile acestora. Înƫelegerea ideilor autentice înlătură minciuna, care nu este decât un voal ce maschează dar şi aderă la adevăr, în absenƫa căruia nicio minciună n-ar putea supravieƫui. Ideile autentice sunt atât de puternice încât realizarea lor interioară este suficientă pentru a ne scoate de sub vârtejul iluziei. Să trăieşti întreaga viaƫă pentru împlinirea uneia dintre ele este mai mult decât simpla mântuire, este descoperirea împărăƫiei lui Dumnezeu aici pe pământ.

Nu-i nimic propriu-zis de făcut, nimic de corectat, nimeni de îndreptat. Tot ceea ce ar trebui să ne preocupe este efortul spiritual centrat pe propria persoană. Acesta este cel mai dezinteresat şi cel mai eficient altruism: cel ce se sfinƫeşte pe sine, sfinƫeşte toată lumea, tot universul şi tot ceea ce este dincolo de el. Dacă vrei o lume mai bună, începe cu tine, continuă cu tine, sfârşeşte cu tine.

Acesta este pragul philosophiei perennis. De aici se merge spre evreul Moise Maimonide, musulmanul Ibn Arabi, catolicul Meister Eckhardt, ortodoxul Dionisie Areopagitul, păgânul Plotin, buddhistul Nagarjuna, hindusul Shanckaracharya. Spre fiecare pe rând, dacă se poate. Sau numai spre unul, dar bine. Ei sunt stăpânii cheilor.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mier Mar 07, 2018 8:29 am

Cred ca m-am mai intersectat candva cu numele lui Samael Aun Weor, insa nu i-am acordat atentie. Acum am dat peste un raper mior care se chinuie sa-i puna religia in versuri, asa ca ma gandesc c-o fi luat ceva amploare gnosticismul asta modern. Pun aci un link catre opera profetului, ca poate gasesc timp s-o rasfoiesc. Laughing




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Lun Apr 02, 2018 4:54 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Lun Apr 09, 2018 6:43 pm

raset  raset  raset

O inovație periculoasă tinde să devină tradiție în Biserica Ortodoxă Română: aducerea cu avionul a luminii sfinte de la Ierusalim, în seara de Înviere. Episcopiile din toată țara sunt invitate să-și trimită la aeroport delegațiile pentru preluarea luminii sfinte. Mă întreb, ce se întâmplă dacă, să zicem, avionul nu poate ateriza sau zborul este anulat, cine știe din ce motive (totul e posibil). Nici nu vreau să mă gândesc la ceva mai rău. Cum ar fi să auzi la știri, „Lumina lui Iisus a avut o întârziere de patru ore” sau „zborul luminii sfinte a fost anulat, aeroportul își cere scuze pentru neplăcerile create”. Este cineva conștient de ridicolul la care expune slujba de Înviere această nouă și neobișnuită obstinație de a aduce lumina de la Ierusalim?...[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am auzit si yo stirea si m-am crucit. M-am intrebat cum a negociat BOR-ul cu Compania de transport aerian ca sa transporte foc deschis la bordul unui avion astfel incat sa fie in acord cu normele privind siguranta zborului. Laughing  Eu credeam ca dupa 9/11 au fost implementate reguli foarte stricte. Pe mine nu m-au lasat nici cu fixativul de par in bagaj...Daca apaream cu o lumanare aprinsa intr-un borcan, zicandu-le ca e lumina sfanta cu care vreau sa calatoresc in avion, in mod sigur ca-mi interziceau zborul, considerandu-ma prea periculoasa pt. siguranta zborului...
Nu stiu ce sa zic, mi-am adus aminte de un articol citit mai demult, ca pe mongoli nu i-a mai interesat deloc zborul cu avionul cand au aflat ca  nu sunt lasati in avion calare pe cai Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Sylver Cheetah 53 Lun Apr 09, 2018 7:19 pm

Vreau să moară iisus. Definitiv şi irevocabil.
Sylver Cheetah 53
Sylver Cheetah 53
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1018
Data de inscriere : 20/10/2014
Localizare : Milky Way

http://youplay.ro

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Apr 10, 2018 9:24 am

baso a scris:raset  raset  raset

O inovație periculoasă tinde să devină tradiție în Biserica Ortodoxă Română: aducerea cu avionul a luminii sfinte de la Ierusalim, în seara de Înviere. Episcopiile din toată țara sunt invitate să-și trimită la aeroport delegațiile pentru preluarea luminii sfinte. Mă întreb, ce se întâmplă dacă, să zicem, avionul nu poate ateriza sau zborul este anulat, cine știe din ce motive (totul e posibil). Nici nu vreau să mă gândesc la ceva mai rău. Cum ar fi să auzi la știri, „Lumina lui Iisus a avut o întârziere de patru ore” sau „zborul luminii sfinte a fost anulat, aeroportul își cere scuze pentru neplăcerile create”. Este cineva conștient de ridicolul la care expune slujba de Înviere această nouă și neobișnuită obstinație de a aduce lumina de la Ierusalim?...[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am auzit si yo stirea si m-am crucit. M-am intrebat cum a negociat BOR-ul cu Compania de transport aerian ca sa transporte foc deschis la bordul unui avion astfel incat sa fie in acord cu normele privind siguranta zborului. Laughing  Eu credeam ca dupa 9/11 au fost implementate reguli foarte stricte. Pe mine nu m-au lasat nici cu fixativul de par in bagaj...Daca apaream cu o lumanare aprinsa intr-un borcan, zicandu-le ca e lumina sfanta cu care vreau sa calatoresc in avion, in mod sigur ca-mi interziceau zborul, considerandu-ma prea periculoasa pt. siguranta zborului...
Nu stiu ce sa zic, mi-am adus aminte de un articol citit mai demult, ca pe mongoli nu i-a mai interesat deloc zborul cu avionul cand au aflat ca  nu sunt lasati in avion calare pe cai Laughing
Chiar nu-mi amintesc cand s-a inititat mascarada cu avioanele aducatoare de "lumina sfanta", dar am flash-uri cu imbecilul Flutur coborand mandru cu lumina in labe, pe scarile unui avion.
La o cautare rapida (nu cu goagal, ci cu DuckDuckGo) am dat peste un articol din Ziare.com, din 2010, in care PDL si Flutur, ba chiar si "baciul natiunii" insusi erau criticati pentru afacerea cu lumina, pusa la cale cu ajutorul lui Varsanufie. Shocked


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


EDIT.Am gasit si imaginea care-mi tot venea in minte. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mar Apr 10, 2018 9:57 am, editata de 1 ori (Motiv : completare cu EDIT)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Apr 10, 2018 10:24 am

Anul acesta am auzit pt. prima oara de povestea cu lumina adusa pe avion de la Ierusalim si preotii veniti special la aeroport ca sa preia lumina. Mi s-a parut de noaptea mintii. Probabil ca e nevoie de vreun protocol special ( ca tot e la moda) pt. a transporta foc deschis la bordul unui avion.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Apr 10, 2018 10:28 am

ENKI a scris:[

EDIT.Am gasit si imaginea care-mi tot venea in minte. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Desaga ca desaga, insa in mana, impreuna cu lampa, are si un carnat ?

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Apr 10, 2018 10:29 am

baso a scris:Anul acesta am auzit pt. prima oara de povestea cu lumina adusa pe avion de la Ierusalim si preotii veniti special la aeroport ca sa preia lumina. Mi s-a parut de noaptea mintii. Probabil ca e nevoie de vreun protocol special ( ca tot e la moda) pt. a transporta foc deschis la bordul unui avion.
Oh, eu cunosc personal un aducator de lumina cu elicopterul, de la Bucuresti, dupa ce o preia de la mesagerul proaspat aterizat de la Ierusalim. veselie
In orice caz, pe vremea Macacului a inceput dileala, ca mai toate dielile nevindecabile abatute asupra miorilor. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mar Apr 10, 2018 10:32 am

baso a scris:
ENKI a scris:[

EDIT.Am gasit si imaginea care-mi tot venea in minte. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Desaga ca desaga, insa in mana, impreuna cu lampa, are si un carnat ?

Ala e pachetu' cu lumanari-stafete, gata sa fie predate celor ce-l asteptau cu pioasa nerabdare, intru raspandirea rapida a dilelii pe tot plaiu'. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mar Apr 10, 2018 10:42 am

ENKI a scris:
Ala e pachetu' cu lumanari-stafete, gata sa fie predate celor ce-l asteptau cu pioasa nerabdare, intru raspandirea rapida a dilelii pe tot plaiu'. Laughing

Ridicolul nu o fi fost destul cand Flutur a organizat scrierea cu oi pe deal. Pesedistii le-au dat si popilor idei noi de dileala a miorilor,ca sa faca atata drum pt. aprinderea lumanarilor. Parca am trai in evul mediu...

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse - Pagina 4 Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum