SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

+5
(Still a)Live
RocketQueen
dolion
baso
delta
9 participanți

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Mier Iun 08, 2016 3:47 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:O fi ceva concurs intre hamstericani si frantzuji la  laudat si dat de decoretii sefului Coldea si sefei Kovesi raset Ambasada Angliei nu se baga in concurs ?
Americanii nu ne pot preda rusilor chiar direct si integral, asa ca ne cedeaza si ei pe bucati, pe filiera franco-germana. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mie mi se pare maxim penibil ca ditamai sefa DNA sa-si pise ochii si sa-i tremure vocea ca o decoreaza ambasada Frantei . (apropo: pentru ce ?)  La fel ca si papagalul Coldea, seful SRI, care saliva sa fie decorat de frantzuji Laughing
Bine, francezii au cam decorat tot ce a miscat, pana la Oprescu, trecand prin Miki Spaga. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cum astia doi au cam fost arestati preventiv, sa speram ca si decoratiile pentru CoKo sunt de bun augur. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  baso Mier Iun 08, 2016 4:19 pm

ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:O fi ceva concurs intre hamstericani si frantzuji la  laudat si dat de decoretii sefului Coldea si sefei Kovesi raset Ambasada Angliei nu se baga in concurs ?
Americanii nu ne pot preda rusilor chiar direct si integral, asa ca ne cedeaza si ei pe bucati, pe filiera franco-germana. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mie mi se pare maxim penibil ca ditamai sefa DNA sa-si pise ochii si sa-i tremure vocea ca o decoreaza ambasada Frantei . (apropo: pentru ce ?)  La fel ca si papagalul Coldea, seful SRI, care saliva sa fie decorat de frantzuji Laughing
Bine, francezii au cam decorat tot ce a miscat, pana la Oprescu, trecand prin Miki Spaga. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cum astia doi au cam fost arestati preventiv, sa speram ca si decoratiile pentru CoKo sunt de bun augur. laugh

Eu cre' ca madame Clotilde este sustinuta din umbra de Ambasada Frantei in lupta ei cu BEC-ul in materie de secsii de votare din sectorul 1. Pe de alta parte, frantzuzoica nici n-ar dori ca Nicusor Dan sa se trezeasca cu un dosar penal DNA pt. ca a  chemat lumea la vot in ziua votului , facandu-i concurenta lui Dragnea Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Mier Iun 08, 2016 5:27 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:O fi ceva concurs intre hamstericani si frantzuji la  laudat si dat de decoretii sefului Coldea si sefei Kovesi raset Ambasada Angliei nu se baga in concurs ?
Americanii nu ne pot preda rusilor chiar direct si integral, asa ca ne cedeaza si ei pe bucati, pe filiera franco-germana. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mie mi se pare maxim penibil ca ditamai sefa DNA sa-si pise ochii si sa-i tremure vocea ca o decoreaza ambasada Frantei . (apropo: pentru ce ?)  La fel ca si papagalul Coldea, seful SRI, care saliva sa fie decorat de frantzuji Laughing
Bine, francezii au cam decorat tot ce a miscat, pana la Oprescu, trecand prin Miki Spaga. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cum astia doi au cam fost arestati preventiv, sa speram ca si decoratiile pentru CoKo sunt de bun augur. laugh

Eu cre' ca madame Clotilde este sustinuta din umbra de Ambasada Frantei in lupta ei cu BEC-ul in materie de secsii de votare din sectorul 1. Pe de alta parte, frantzuzoica nici n-ar dori ca Nicusor Dan sa se trezeasca cu un dosar penal DNA pt. ca a  chemat lumea la vot in ziua votului , facandu-i concurenta lui Dragnea Laughing
O, pai daca Luluta ii face dosar lui Neicusor, abia atunci ii face si campanie electorala la nivel national, asa cum a facut si PSD-ului, prin Dragnea si Ponta. Mai stii, poate chiar pentru asta o fi primit decoratia, in avans. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  delta Mier Iun 08, 2016 5:35 pm

Nu mi-e clar de ce e interzis sa le spui oamenilor sa se duca sa voteze?
Eventual as intelege ca e interzis sa ii indemni sa voteze cu cineva anume...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  baso Mier Iun 08, 2016 5:46 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

N-am verificat, insa daca se confirma datele din tabele, chiar si matematic poate justifica renumararea voturilor (buletinelor de vot) Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Mier Iun 08, 2016 5:55 pm

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

N-am verificat, insa daca se confirma datele din tabele, chiar si matematic poate justifica renumararea voturilor (buletinelor de vot) Laughing
Pana atunci, sa iasa in strada traditionalii ciocnitori de pet-uri si sa Uniti Salveze, ca tot se apropie 13-15 iunie. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Mier Iun 08, 2016 5:56 pm

delta a scris:Nu mi-e clar de ce e interzis sa le spui oamenilor sa se duca sa voteze?
Eventual as intelege ca e interzis sa ii indemni sa voteze cu cineva anume...
Pai tocmai asta e chestia, ca Dragnea i-a chemat sa voteze demiterea Macacului, care era cineva anume. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  baso Mier Iun 08, 2016 6:44 pm

ENKI a scris:
delta a scris:Nu mi-e clar de ce e interzis sa le spui oamenilor sa se duca sa voteze?
Eventual as intelege ca e interzis sa ii indemni sa voteze cu cineva anume...
Pai tocmai asta e chestia, ca Dragnea i-a chemat sa voteze demiterea Macacului, care era cineva anume. laugh

Eu m-am distrat ieri ca toti din studio fiind intrebati daca Neicusor a incalcat lege...au zis ca DA raset Abramburica s-a si grabit sa anunte ca Firea i-a facut lui Neicusor plangere penala (aspect infirmat azi de Firea) Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Mier Iun 08, 2016 7:13 pm

baso a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:Nu mi-e clar de ce e interzis sa le spui oamenilor sa se duca sa voteze?
Eventual as intelege ca e interzis sa ii indemni sa voteze cu cineva anume...
Pai tocmai asta e chestia, ca Dragnea i-a chemat sa voteze demiterea Macacului, care era cineva anume. laugh

Eu m-am distrat ieri ca toti din studio fiind intrebati daca Neicusor a incalcat lege...au zis ca DA raset Abramburica s-a si grabit sa anunte ca Firea i-a facut lui Neicusor plangere penala (aspect infirmat azi de Firea) Laughing
Inseamna ca pedeapsa cu suspendare incasata de Dragnea si-a facut efectul de reeducare asupra turmelor de politruci. Laughing
Reeducati astia ar trebui sa indemne populatia sa nu cumva sa mai iasa la vot, ca doar Macacu' n-a patit nimic pentru fapta similara din 2012. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  baso Mier Iun 08, 2016 8:13 pm

Se pare ca nu doar tinerii frumosi si liberi ar iesi in strada de dragul frantzuzoaicei. Tapalaga o vede chiar sefa USR pe madame secsii de votare Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Joi Iun 09, 2016 2:28 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Dum Iun 12, 2016 3:11 pm

ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:
ENKI a scris:O fi ceva concurs intre hamstericani si frantzuji la  laudat si dat de decoretii sefului Coldea si sefei Kovesi raset Ambasada Angliei nu se baga in concurs ?
Americanii nu ne pot preda rusilor chiar direct si integral, asa ca ne cedeaza si ei pe bucati, pe filiera franco-germana. laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mie mi se pare maxim penibil ca ditamai sefa DNA sa-si pise ochii si sa-i tremure vocea ca o decoreaza ambasada Frantei . (apropo: pentru ce ?)  La fel ca si papagalul Coldea, seful SRI, care saliva sa fie decorat de frantzuji Laughing
Bine, francezii au cam decorat tot ce a miscat, pana la Oprescu, trecand prin Miki Spaga. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cum astia doi au cam fost arestati preventiv, sa speram ca si decoratiile pentru CoKo sunt de bun augur. laugh

laugh
Erik Satie a scris:Nu este totul să refuzi Legiunea de Onoare. Trebuie mai întâi să nu o meriți.



Adevaratele motive pentru care Kovesi a primit Legiunea de Onoare

1 comentariu / 5729 vizualizări / 8 iunie 2016
Sărbătoare mare la DNA: ambasadorul Franței la București, Francois Saint-Paul, i-a conferit marți Laurei Codruța Kovesi însemnele de cavaler al Ordinului Legiunii de Onoare. Nu e foarte clar pentru ce merite a făcut-o, nici ce valoare mai are această distincție extrem de contestată în Franța și care a fost acordată unor condamnați penal de răsunet, de la noi. Am avea noi, însă, o ipoteză.
La ceremonia de la ambasada Franței, Laura Kovesi a dedicat medalia marii familii a DNA, dar a fost însoțită, în primul rînd, de propria familie: mama, tata, fratele, cumnata. ”Doresc să dedic această distincție familiei mele care întotdeauna m-a susținut și la bine, dar mai ales la greu, și tuturor colegilor care ați fost alături de mine și sunteți alături de mine”, a afirmat Kovesi, cu lacrimi în ochi, într-un discurs ca la Oscar.
Încă mai simpatic a fost discursul ambasadorului francez, care i-a înșirat, în primul rînd, meritele sportive din tinerețe, ca jucătoare de baschet și a terminat remarcînd că e cea mai tînără femeie șefă a Parchetului General, deși singura de pînă acum.
Saint-Paul a explicat acordarea medaliei prin aceea că Laura Kovesi a arătat curaj și devotament în combaterea corupției.
În mod cert, însă, adevăratul motiv al acordării Legiunii de Onoare trebuie să fie, zicem noi, altul.

   Anume dorința Franței de a stimula, indirect, reluarea anchetelor mari ale DNA în dosare care privesc companii franceze-gigant, precum scandalul EADS ori Veolia-Apa Nova, peste care s-a cam pus praful de mult.

În fine, mai trebuie spus că, de ieri, Laura Kovesi împarte decorația primită cu vreo cîțiva dintre cei mai celebri ”clienți” ai săi: Adrian Năstase, Sorin Oprescu, Șerban Mihăilescu, Călin Popescu Tăriceanu, Aristide Roibu, la care se mai adaugă nume de prestigiu precum Nicolae Ceaușescu ori gen.Nicolae Pleșiță.
Nici nu e mirare că Legiunea de Onoare a devenit faimoasă, de la o vreme, mai mult pentru refuzul ei de către mari personalități, decît pentru acceptare.
La urma-urmei, încă de acum vreun secol, marele compozitor francez Erik Satie spunea: ”Nu este totul să refuzi Legiunea de Onoare. Trebuie mai întâi să nu o meriți”.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Sam Sept 10, 2016 9:15 am

Moama, ce afise si-a tras Marian Munteanu, parca ar fi etichete pentru sticle de vin rosu. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Joi Oct 27, 2016 5:55 pm

Nu stiu daca are dreptate SRS, dar io, in locul lui, as fi intrebat si cum s-au strans semnaturile la toate alegerile predente, ca poate Romania a functionat ilegal in ultimii 27 de ani. laugh

Rămânem, până în martie, cu Cioloș?


Dacă va fi aplicată legea în litera și în spiritul ei, atunci răspunsul este afirmativ. Alegerile parlamentare nu pot fi organizate la data planificată. Ci mult mai târziu. Cel mai târziu pe 19 martie. Ceea ce înseamnă că mandatul lui Dacian Cioloș ar putea fi prelungit până atunci. Iar acum, când postez această analiză, Curtea de Apel București dezbate această cauză și poate hotărî, dacă aplică corect legea, amânarea. Uluitor, nu? De fapt, e cât se poate de firesc.
Trăim în România. În România, Legea electorală 208/2015 este cât se poate de explicită în ceea ce privește listele cu semnături depuse de partide. Conform Legii, întărită, atenție, și de o decizie a Curții Constituționale a României, semnăturile sunt date de cetățeni nu pentru partide, ci pentru candidați. În mod explicit. Și în mod imperativ. Semnăturile pentru partide nu au nicio valoare juridică. Ori, după cum toată lumea știe, partidele prezintă abia acum listele de candidați. În urmă cu câteva săptămâni, candidații nu erau cunoscuți. Și, totuși, cum s-au făcut listele de semnături prezentate la Biroul Electoral Central?
Le reamintesc cititorilor mei sau celor care m-au auzit vorbind în diverse studiouri de televiziune că am afirmat, de nenumărate ori, că listele pe care partidele le-au prezentat la Biroul Electoral Central sunt, din mai multe puncte de vedere, ilegale. Sau, dacă vreți, nu valoareaza nici cât o ceapă degerată. În primul rând, pentru că, de foarte multe ori, cetățenii nici măcar nu au știut pentru ce partid au semnat. Pentru că, amintiți-vă voi, toți cei care ați semnat, că nu ați văzut, în capul tabelului, scris vreun nume de partid. Așa se face că este perfect posibil și plauzibil – și chiar asta s-a întâmplat – ca nenumărați cetățeni să fi fost induși în eroare. Au crezut că semnează pentru PSD și au semnat pentru ALDE. Partidele mari au fost canibalizate, atunci când s-au strâns aceste semnături, de către partidele mici printr-o șmecherie foarte simplă. Și anume absența precizării pe capul de tabel.
Dar încă și mai gravă este a doua ilegalitate în ordine cronologică. Cea semnalată de Partidul A.C.A.S.A. care s-a și adresat, din acest motiv, justiției. Într-adevăr, respectivele liste de semnături nu au absolut nicio valoare, chiar și în eventualitatea în care nu s-ar fi produs prestidigitația cu capul de tabel pe care orice procuror din România o poate dovedi. Listele nu au valoare, întrucât, pe ele, nu apar candidații. Și nici nu aveau cum să apară.
La data la care au fost depuse listele la BEC, liste unde, repet, au figurat, în cel mai bun caz, semnăturile susținătorilor reali ai partidelor, nu erau cunoscuți candidații. Absolut niciun partid din România nu îi stabilise, nu îi bătuse în cuie, nu îi comunicase și nu îi trecuse pe capul unui tabel de semnături în urmă cu câteva săptămâni.
Ca atare, partidele au depus la BEC, în loc de liste de semnături întocmite în litera și spiritul legii, simple foi de hârtie. Maculatură. Zarzavat. Pe care Biroul Electoral Central, alcătuit, atenție, în mare parte, din magistrați și, în totalitate, din persoane despre care se presupune că au studiat legea după care funcționează, le-a acceptat fără să sesizeze esențialul. Și anume că listele sunt ilegale. În mod normal, aceste liste, fără excepție, ar fi trebuit să fie respinse. Și puse la tocător.
Așadar, pentru oricine are ochi să vadă și știe să citească un articol de lege, rezultă că membrii Biroului Electoral Central au săvârșit o mare greșeală. Greșeală care, iată, trebuie îndreptată în justiție. De către Curtea de Apel București.
Ceea ce ar însemna, nici mai mult, nici mai puțin, dacă am fi un stat de drept și dacă am vrea cu adevrat să respectăm legile, că întreg procesul strângerii de semnături ar trebui reluat. În felul acesta, alegerile urmează să fie amânate.
Conform Constituției, ele trebuie să aibă loc cel mai târziu pe 19 martie. Până atunci, Guvernul Dacian Cioloș ar mai avea timp să se remanieze de vreo 20 de ori.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  baso Joi Oct 27, 2016 9:05 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Vin Oct 28, 2016 8:51 am

baso a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
E treaba serioasa, deci. veselie
Printre fondatorii ACASA se numara un anume Dan Colceag, al carui nume il leg automat de Florian Colceag, membru in Clubul de la Roma, unul dintre locotenentii lui Calin Georgescu. Posibil sa nu fie legatura de sange intre ei, totusi. suspect

Deci alegerile de pana in 2014 au respectat o lege care s-a schimbat in 2015, dupa ce a fost adoptata o alta lege, care prevedea infiintarea unui partid politic cu doar 3 membri. vesel

Dan Colceag
22 hrs ·

V-am spus ca sunt membru fondator al unui partid liliputan: Alternativa Civica Atitudine, Solidaritate, Actiune (acronim ACASA). Ieri, ACASA a decis sa conteste in justitie ca fiind nelegale toate adeverintele eliberate de BEC privind depunerea listelor de semnaturi de catre partide. Pentru ca ne priveste pe toti, o sa incerc sa explic, pe cat de scurt pot, cum s-a ajuns intr-o situatie in care, cu exceptia candidatilor independenti, toti ceilalti candideaza clandestin. Stiu ca nu va place politica dar va rog sa-mi acordati 3 minute.

Pana in 2015 legea electorala prevedea ca partidele sa depuna 25 000 de semnaturi in anul dinaintea alegerilor, (re)confirmand existenta partidului (pentru partidele noi se depuneau chiar in anul alegerilor). Aceste semnaturi erau ale membrilor partidului si nu se putea semna pentru mai multe partide. Erau practic cereri de adeziune sau reconfirmarea statutului de membru. Cand s-a modificat legea (in 2015) si s-a permis infiintarea unui partid cu doar trei membri, s-a pus si problema ca toate aceste partide ar putea "inunda" alegerile cu candidati si s-a luat masura introducerii acestor liste de 200 000 de sustinatori (la nivel national) pe care multi dintre noi am semnat. De data aceasta se putea semna pe mai multe liste si semnatura nu te facea automat membru de partid.

Totusi, legea noua spune clar ca semnatura de sustinere se da pentru lista de candidati a partidului, nu pentru partid. Din rea-vointa, neglijenta ori mimetism, toate partidele au strans semnaturi fara sa prezinte oamenilor in prealabil o lista de candidati. Au procedat asa PSD, PNL, ALDE, UDMR, PMP, PANR, PRU si, din pacate, si prietenii nostri de la USR. Candidatii au fost prezentati abia in ultimele zile.

Veti spune ca e doar o chichita si ca nu are asa o mare importanta. Aveti putintica rabdare... In loc, asa cum a fost intentia legiuitorului, electoratul sa cunoasca exact candidatul si sa ia constient decizia de a sustine sau nu pe cineva, partidele ne pacalesc pe toti sa semnam un cec in alb. Repet: aveti dreptul sa stiti exact pentru ce candidat semnati si ati fost prejudiciati.

Va dau un singur exemplu: prima lista de candidati depusa de PNL (in Maramures) o are in frunte pe d-na Chereches (mama primarului aflat in arest) si pe pozitia a doua, trimisa de la centru, pe d-na Boagiu (fost ministru). Daca numele acestea de candidati ar fi fost prezentate, asa cum prevede legea, inainte ca oamenii sa semneze pentru ei... ar mai fi semnat la fel de multi pentru PNL?

In fine, suntem constienti ca acceptarea demersului nostru ar arunca in aer alegerile, ca toate partidele ar fi puse intr-o situatie neplacuta dar credem ca trebuie sa tragem un semnal de alarma cu privire la atitudinea politicienilor fata de noi si credem ca incercarea de a repara un lucru facut prost e preferabila ignorarii pe principiul ca "merge si asa".

Mai multe detalii, inclusiv juridice, gasiti pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Azi la ora 14.30 avem termen la Curtea de Apel Bucuresti in chestiunea nelegalitatii listelor de sustinatori. Nu avem mari sperante de la justitie ca s-ar pune curmezis marii politici dar tragem nadejdea ca voi, informati, sa-i sanctionati la vot pe cei care v-au inselat acum.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Daca aceasta buturuga mica rastoarna carul cu prosti al celorlalte partide, atunci o amanare pana in primavara a alegerilor ar trimite valuri de miori buimaci catre partidele mici si, cu putin ajutor din partea serviciilor, ar putea rezulta parlamentul meu.
Asta si pentru ca e greu de crezut ca marea majoritate a boborului ar putea rezolva dilema ciorii pana atunci. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Vin Noi 04, 2016 1:08 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dl Ciolos nu candideaza, ca e apolitic si tehnocrat. Afisele alea imense de pe blocuri, cu poza dumnealui, sunt doar o reclama la Clearasil, tinctura aia pentru cosuri si ciupituri...


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  apocalyptica Lun Noi 07, 2016 5:23 pm

atat de convingator e rapciugosul, incat nici macar nu am pierdut timpul sa verific ce e acea/acel 100 din slogan... funny

apocalyptica
încă tatonează
încă tatonează

Mesaje : 23
Data de inscriere : 21/06/2016

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  PPG Lun Noi 07, 2016 8:16 pm

Fie si doar data stabilita pentru alegerile parlamentare de anul asta, 11 decembrie, arata lacomia si dispretul acestor mizerii umanoide la adresa electoratului. Intr-un timp, auzeam ocazional din partea lor ca vor incerca sa stabileasca o data relativ fixa pentru alegeri, sa fie in octombrie. Inseamna ca n-au reusit. Asta-i aluatul nostru, ca natie, desigur.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Vin Noi 11, 2016 12:38 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  ENKI Mar Mar 13, 2018 9:47 am

Nu putea sa-i scape Macacului realitatea cruda, mai ales ca stie cum a ajuns chiar el presedinte, de doua ori. Io nu m-as mira sa ajunga si a treia oara, daca ii iese unirea cu maldavanii, pe mana lui Putin. laugh

Gelu Visan
11 ore ·

Mincinosul, Păcăliciul, Grecul și Vipera.
Trei în una.
Liviu Dragnea și-a adus prietena la Congres dintr-un motiv simplu: pentru a se umaniza, a arăta că nu este omul despre care se vorbește, un om care nu vrea decât putere, dispus să-și anihileze orice potențial adversar, ci că este un om sensibil, că iubește. Mișcarea lui Dragnea provine dintr-o analiză strategică bine construită de consultanți foarte buni.
Liviu Dragnea își construiește un fals profil prezidențiabil.
Este puternic: elimină orice adversar din interior, conduce cu mână forte partidul, are deci FORȚĂ
Declanșează, cel puțin în discurs, o bătălie cu Sistemul, este CURAJOS,
Este îndrăgostit, deci în același timp este sensibil, IUBEȘTE; probabil o să avem și nuntă, și zvonuri despre un posibil copil, tot tacâmul.
Sunt trei atribute pe care Dragnea și le construiește, avem deci explicația Congresului, Dragnea a organizat un congres pentru a-și lansa, neoficial, candidatura la preșidinție. Pentru Dragnea, Congresul a fost un succes, profilul său de prezidențiabil începând să prindă contur
Celălalt potențial contracandidat este Tăriceanu, anunțat și el de pe undeva de la Pitești sau Ploiești, de către un membru de partid.Tăriceanu a mai candidat, el își construiește un alt profil: este Curajos, se bate cu Sistemul, este echilibrat- vorbește încet,
Aceeași rețetă a ales-o și Iohannis, anunțat în lipsă. Și Tăriceanu și Iohannis au încercat să contracareze mișcarea de lansare neoficială a candidaturii lui Dragnea, făcând să se discute și despre candidatura lor.
Avem deci deja trei candidați la prezidențiale, iar tot ceea ce se va întâmpla de acum înainte are o logică electorală pentru alegerile prezidențiale.
Cei trei candidați au însă ceva în comun: Toți trei sunt la mâna lui Koveși:
Tăriceanu și Dragnea, dosare pentru corupție, iar Iohannis un posibil dosar cu casele. Practic, Kovesi îi poate scoate din cursă extrem de repede, fără să punem că dorința ei este să candideze, să/l trimită pe Iohannis la Consiliul European, iar turul doi să fie între ea și Dragnea. Dumneavoastră pe cine ați vota dintre o "Luptătoare cu politicieni corupți" și un politician corupt?
Anunțarea celor trei candidaturi o apropie și mai mult pe Koveși de propria-i candidatură și de o posibilă câștigare a alegerilor în 2019. Koveși își construiește de ani de zile un profil prezidențiabil: se bate pentru Dreptate, este puternică, dar și sensibilă, are în proiect să devină mamă și tot îi dă 'nainte. cu școlile și spitalele. Și ea, dar și Iohannis, dacă nu pleacă președinte la Consiliul European, și-l doresc în turul doi pe Dragnea.
Prin lansarea de sâmbătă, Koveși mai face un pas mare spre candidatura sa.
Românii vor fi puși să aleagă între acești patru actori, dacă între timp doi dintre ei nu vor avea chef, in funcție de interesul electoral, să bage alți doi la pușcărie, adică Iohannis-Koveși pe Dragnea și pe Tăriceanu.
Nenorocirea este că nici unul dintre cei patru nu este ceea ce pretinde a fi, totul este ca o poleială care învelește falsuri. Totul este un "falș", niciunul dintre ei nu crede în ceea ce spune. Și mai grav este că Sistemul câștigă în toate variantele, în trei dintre ele pentru că ei sunt Sistemul, iar în a patra pentru că îl au la mână.
Ca de fiecare dată, românii se scaldă într-o băltocă și vor fi puși să aleagă între copii false ale unor originale care nu există. A doua zi după ce vor fi fost aleși, oricare dintre ei, caracterul real va ieși la suprafață și vor face ceea ce știu să facă. Motiv pentru Statul Paralel să se implice și să îi controleze. Avem exemplul lui Iohannis, " umflat cu pompa", care a doua zi după ce a fost ales, a început să-și renoveze reședința după gustul său cu trei milioane de euro, să călătorească pe banii statului și să-și apere casele furate.
Sistemul a avut grijă să controleze tot ce mișcă, fiecare potențial candidat. Este extrem de greu ca între aceste măști date cu tone de fard, să apară vreun candidat prezidențiabil.
Românii sunt în aceeași situație de a înnota printr-o mlaștină puturoasă, se vor bate între ei în continuare pe nimic și se vor înjura în stânga și dreapta. Singura "noutate" ar fi Koveși, care ne-a vândut de vreo trei ori pânâ acum, iar dacă va ajunge la Cotroceni ne va vinde de tot.
Mincinosul, Păcăliciul, Grecul și Vipera
Strașnică alegere!






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia... - Pagina 7 Empty Re: vin alegeri!... vin tătarii!... cam tot aia...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum