SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

5 participanți

In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  delta Vin Iul 11, 2014 8:50 am


delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  baso Sam Iul 12, 2014 1:02 pm


Care este explicatia stiintifica a faptului ca stateau broastele ciorchine prin colturile bazinului ?
Ce-ai facut cu atatea sute de ele ? Le-ai mancat picioarele ?

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  Megan Sam Iul 12, 2014 1:30 pm

de ce a disparut filmul de pe facebook, l-ai sters tu?
Megan
Megan
încă mai mișcă...
încă mai mișcă...

Mesaje : 143
Data de inscriere : 12/10/2011

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  Megan Sam Iul 12, 2014 1:31 pm

baso a scris:
Care este explicatia stiintifica  a faptului ca stateau broastele ciorchine prin  colturile bazinului ?
Ce-ai facut cu atatea sute de ele ? Le-ai mancat picioarele ?

poate ca pe undeva se gaseste acum o colonie de printese  Very Happy 
Megan
Megan
încă mai mișcă...
încă mai mișcă...

Mesaje : 143
Data de inscriere : 12/10/2011

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  delta Lun Iul 14, 2014 6:53 am

baso a scris:
Care este explicatia stiintifica  a faptului ca stateau broastele ciorchine prin  colturile bazinului ?
Ce-ai facut cu atatea sute de ele ? Le-ai mancat picioarele ?
la colțuri era câte un prag (în două trepte - cea de sus iese din apă, cea de jos este acoperită) pe care puteau sa stea exemplarele recent metamorfozate
erau peste 5000 (am undeva cifra concretă prin caietul de teren), că le-am numărat și apoi le-am eliberat într-un loc situat la câțiva km distanță, prin mlaștină
la data respectivă toată procedura a durat vreo 4 ore (că au fost transportate și numărate în 3 etape), dar în săptămânile anterioare și ulterioare celeia cu înghesuiala dura cam o oră jumate, deoarece erau metamorfozate doar câteva sute (în general, între 300 și 800)


Ultima editare efectuata de catre delta in Lun Iul 14, 2014 6:23 pm, editata de 1 ori

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  delta Lun Iul 14, 2014 6:56 am

Megan a scris:de ce a disparut filmul de pe facebook, l-ai sters tu?
da, l-am șters până găsesc o modalitate de editare pentru a băga un biiiiiip pe primele 20 de secunde
mai știi cine se trezește pe la comitetul ăla național de discriminare să mă bage în aceeași oală cu matolul pentru referirea la țiganca împuțită pe care a tâlhărit-o (de mobil)?  vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  baso Lun Iul 14, 2014 4:20 pm

Deci...ai numarat peste 5000 de broaste ca sa le eliberezi cativa km mai incolo. Mishto activitate  lol! 

Alea cateva secunde de la inceput m-au facut sa ma gandesc ca ati facut chef la institut. Cu bere si pui de balta.  Laughing


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  RocketQueen Mar Iul 15, 2014 8:41 am

delta a scris:
da, l-am șters până găsesc o modalitate de editare pentru a băga un biiiiiip pe primele 20 de secunde
mai știi cine se trezește pe la comitetul ăla național de discriminare să mă bage în aceeași oală cu matolul pentru referirea la țiganca împuțită pe care a tâlhărit-o (de mobil)?  vesel

Observ ca devii din ce in ce mai vigilent. S-a luat careva de tine?  raset 
Nu cred ca-i cazul sa impartiti aceeasi oala pentru acele 20 de secunde.  
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  RocketQueen Mar Iul 15, 2014 8:49 am

baso a scris:Deci...ai numarat peste 5000 de broaste ca sa le eliberezi cativa km mai incolo. Mishto activitate  lol! 

Activitatea oamenilor de stiinta nu-i intotdeauna la fel de incitanta cum e portretizata in filme sau pe Discovery si National Geographic.
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  baso Mar Iul 15, 2014 12:17 pm

In tot cazul, numaratul broastelor mi se pare o chestie muuult mai originala decat numaratul oilor. Laughing 
La mine, treaba cu numaratul oilor , in caz de insomnie, niciodata nu a functionat, fiind enervant de montonon sa-mi imaginez oi care sar gardul sau santul pt. a le numara. Este mult mai distractiv sa-mi imaginez ca insir margele pe ata, de 3-4 culori diferite, in numere aleatorii si combinatii dieritie iar la anumite intervale de timp sa recapitulez in gand ordinea in care le-am pus. Adorm rapid cu metoda asta  raset 

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  delta Mier Iul 16, 2014 5:24 pm

baso a scris:Deci...ai numarat peste 5000 de broaste ca sa le eliberezi cativa km mai incolo. Mishto activitate  lol! 
păi, nu le-am numărat ca să le eliberez, ci mai degrabă pentru că e nevoie de date cifrice concrete pentru articole privind impactul (indirect, asupra diferitelor specii al) infrastructurilor industriale abandonate

p.s. nu pot fi dărâmate fără o fundamentare științifică a efectelor nasoale pe care le au
că nici naiba de la UE n-o să dea bani pe ecogargara (adică povestiri prinse cu juma de ureche pe la simpozioane și redate cu alte ocazii, dar total anapoda - depinzând de ceea ce au priceput... -) celor de teapa sulfinicii care promova în functie invers proporțională cu suprafața de chilot pe care o prezenta matolului pe sub masă sau a rovanei care a fost atât de competentă la conservarea mediului precum este la protecția socială...   laugh


Ultima editare efectuata de catre delta in Mier Iul 16, 2014 5:51 pm, editata de 2 ori

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  delta Mier Iul 16, 2014 5:41 pm

RocketQueen a scris:
baso a scris:Deci...ai numarat peste 5000 de broaste ca sa le eliberezi cativa km mai incolo. Mishto activitate  lol! 
Activitatea oamenilor de stiinta nu-i intotdeauna la fel de incitanta cum e portretizata in filme sau pe Discovery si National Geographic.
bine, dar majoritatea cercetărilor nu e (de fapt, nici nu are cum să fie) interesantă pentru publicul (prea) larg

doar ca exemplu: nici eu nu sunt interesat de fuziunea nucleară (și nici de foarte multe alte chestii legate de fizica atomică)
o fi ea importantă, dar mai degrabă aș vrea să aflu de ce naiba nu cad după 15 iunie adulții de broască săpătoare în capcana aia decât să știu în ce ritm se va transforma Soarele într-o așa numită gigantă roșie care va topi Terra...  vesel

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  baso Joi Iul 17, 2014 8:44 am

delta a scris:
baso a scris:Deci...ai numarat peste 5000 de broaste ca sa le eliberezi cativa km mai incolo. Mishto activitate  lol! 
păi, nu le-am numărat ca să le eliberez, ci mai degrabă pentru că e nevoie de date cifrice concrete pentru articole privind impactul (indirect, asupra diferitelor specii al) infrastructurilor industriale abandonate

p.s. nu pot fi dărâmate fără o fundamentare științifică a efectelor nasoale pe care le au
că nici naiba de la UE n-o să dea bani pe ecogargara (adică povestiri prinse cu juma de ureche pe la simpozioane și redate cu alte ocazii, dar total anapoda - depinzând de ceea ce au priceput... -) celor de teapa sulfinicii care promova în functie invers proporțională cu suprafața de chilot pe care o prezenta matolului pe sub masă sau a rovanei care a fost atât de competentă la conservarea mediului precum este la protecția socială...   laugh

M-am gandit eu ca nu din cauza insomniei sau de mare plictiseala ai numarat atatea broaste  Laughing 

Cand unul dintre verisorii mei (copil fiind)se plictisea, nestiind cum sau cu ce sa se mai jaoce si facea greseala sa-l intrebe pe taica-sau ce sa faca pt. a nu sta asa, plictisit, unchiul meu il punea sa numere franjurii de la covorul persan  laugh  Iar fraierul ii numara de fiecare data(si lui ii lua vreo cateva ore de stat cuminte, la numarat), explicatia unchiului fiind aceea ca de fiecare data a numarat gresit si s-a incurcat. Lui taica-meu asa de mult i-a placut ideea lu' frate-sau, incat a preluat-o si m-a pus si pe mine o data, la numarat franjurii de la covor. Insa eu i-am grupat in cate 10 sau 20 (nu mai tin minte) si am facut ciucuri din franjurii de la covor ca sa fie mai usor la verificare/renumarare raset

PS. Apropo de broaste, tocmai lucrez, in timpul liber, la un tablou mare cu o soparla. Cand va fi gata, o sa-l postez ca sa vezi ce artista sunt. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  delta Lun Aug 11, 2014 7:42 am

te și miri prin ce zone și în ce ape găsești broaște săpătoare...


delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  ENKI Mar Sept 02, 2014 8:24 pm

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus) Empty Re: broasca sapatoare verde (Pelobates syriacus)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum