SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Starea Natiei

3 participanți

In jos

Starea Natiei Empty Starea Natiei

Mesaj  ENKI Joi Mar 19, 2015 9:37 am

O emisiune pe care am descoperit-o recent, afland de ea dintr-o discutie cu... mama. Nu-i chiar de urmarit zilnic, ca In gura presei, dar e relaxanta si, lucrul cel mai important pentru mine, nu necesita televizor, inregistrarile putand fi gasite aici:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Emisiunea include si o rubrica Vax Populi, a deja celebrului Razvan Anghelescu, maestru in devoalarea prostiei omenesti atotputernice de pe la noi.
De altfel, intreg site-ul TVR + este interesant, putand sapa prin arhive si vedea oricand o emisune sau alta. Exista si o aplicatie gratuita pentru android, ceea ce mi se pare de domeniul SF pentru Televiziunea Romana, platita din bani publici si din buzunarul fiecarui mior, pe factura de la Electrica. laugh bine
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Starea Natiei Empty Re: Starea Natiei

Mesaj  delta Mar Iun 21, 2016 8:20 am

ENKI a scris:O emisiune pe care am descoperit-o recent, afland de ea dintr-o discutie cu... mama. Nu-i chiar de urmarit zilnic, ca In gura presei, dar e relaxanta si, lucrul cel mai important pentru mine, nu necesita televizor, inregistrarile putand fi gasite aici:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
da, e simpatic
am avut cateva zile mai libere la un moment dat si m-am uitat la aproape toate emisiunile din arhiva site -ului care ii e dedicat
bine ca lucreaza cu contract pe termen delimitat, si are alt loc de munca stabil... asa ca poate sa comenteze despre oricine fara frica de a pierde unica sursa de venit Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Starea Natiei Empty Re: Starea Natiei

Mesaj  ENKI Mier Aug 03, 2016 9:04 am

Tocmai am aflat ca emisiunea astuia s-a mutat pe Digi 24, inregisrarile putand fi accestate online: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Habar n-aveam ca individul scrie la Catavencii. suspect

Furi, nu furi, pentru statul român tot infractor te numești

Și ce mai faceți? Cum vă mai merge? Tot pe multinaționăleală? Mhm? Tot pe zece milioane pă lună? La multinaționalele alea care primesc toate facilitățile posibile când vin în România, cu scutiri de taxe, cu ajutoare de stat, cu pupat în fund la greu din partea autorităților române? Multinaționalele care nu plătesc impozit pe profit în România, pentru că au grijă să nu aibă profit, trimițând camioane de bani afară, în timp ce statul român se uită în altă parte?

Și munciți tot cum ne-a îndemnat doamna Dragu, de la Finanțe, pe doi lei? Atunci totul e în regulă, fraților, faceți exact ce trebuie! Țara nu ne vrea doar proști, ne vrea și săraci! Asta se cere de la colonia asta care funcționează pe teritoriul a ceea pe nedrept se numește statul român.

Adică, dacă voi vreți să-i spuneți stat e treaba voastră, dar am vești dintre cele mai proaste. Ăsta de ne omoară câte mult în fiecare zi, ăsta căruia îi dăm o grămadă de bani, ăsta nu e stat. Un stat nu arată așa. Un stat te protejează, un stat îți asigură condiții umane de viață, un stat îți respectă drepturile, îți oferă acces la un sistem de sănătate decent, la un sistem educațional din care poți ieși și altceva decât băiatul care aranjează marfa pe rafturi într-un hipermarket. Și un stat, mai ales într-o democrație din UE și NATO, așa cum scrie la noi pe poartă, îți oferă șansa să participi la economie. Te ajută să o faci! Un stat, într-o democrație, nu pleacă de la ideea că toți cetățenii lui sunt infractori. Iar dacă există unii care nu sunt infractori, ei bine, asta trebuie să dovedească ei, cetățenii.



Toți românii sunt infractori,

asta este aserțiunea de la care pleacă toate instituțiile statului român. Mai ales ANAF. Deci nu contribuabili. Nu, tati! Noi, românii, în ochii ANAF, suntem infractori contribuabili. Adică noi ne ocupăm cu furatul și, din când în când, mai dăm și niște bani la stat. Dar principala noastră activitate este, evident, ciordeala. Această filosofie stă la baza întregii legislații de la noi. Românul oricum fură, se descurcă. Iar ultimele reglementări din Codul Fiscal vin să întărească această idee. Sigur, și noi, de la daci încoace, muncim la imaginea asta, dar asta e altă gâscă-n altă traistă.

De pildă, ați încercat de curând să deschideți o firmă? Știu, e o întrebare cretină, cine dracului se mai poate gândi să deschidă o afacere în România? Ei bine, să știți că mai sunt cazuri. Să deschizi o firmă e destul de ușor, îți spune statul. Să faci o firmă să funcționeze însă, asta e ceva mai greu.

Chiar, ați văzut vreo reclamă în care ANAF să ne spună că e bine să ne deschidem afaceri, să ne arate ce facilități avem, să ne mâne pe acest drum al participării la economie, care face sănătoasă și puternică o țară?

Nu, ați văzut doar porcării precum aia cu România care funcționează cu taxe letale. Pardon, cu taxele tale. ANAF nu vrea mărirea bazei de impozitare prin conectarea cât mai multor români la economie. Nu, frate! ANAF vrea să lucrăm toți la call-center, pe o mie de lei. Cam ce voia și PSD-ul. Doar scopul diferă. În timp ce băieții lui Dragnea ne voiau săraci ca să ne cumpere voturile, ăștia de la ANAF și din Guvern ne vor așa pentru a le face jocul multinaționalelor. Forță de muncă ieftină, asta trebuie să fim. Să ne băgăm mințile în cap!



Dreptul de a fi plătitor de TVA

se câștigă greu. Deci nu e suficient că într-o asemenea țară există oameni suficient de nebuni încât să-și ia soarta în propriile mâini și să intre în economie, deschizându-și o firmă. Nu, ca să dai drumul la o firmă trebuie să treci de cel mai mare dușman al firmelor din România, ANAF. Dar să zicem că ai deschis o firmă. Ca să funcționezi, ai nevoie să devii plătitor de TVA. E, aici e aici. Pentru că în afară de zece mii de hârtii, de formulare ce trebuie completate online – dar care de 99 de ori dintr-o sută de încercări se blochează undeva și ești nevoit să o iei de la capăt –, ca să devii plătitor de TVA trebuie să treci de un interviu. Da, să spui la ANAF ce contracte ai, să aduci niște oameni care să semneze pentru tine, cum că ei bagă mâna în foc că tu nu ești un hoț (nu un hoț mai mare decât ceilalți români care au firme). Și stai așa cu lunile. Ce dacă tu ți-ai făcut firmă pentru că ai de lucrat acum ceva. Stai, frate, că lucrezi când îți dăm noi voie să lucrezi! Pentru că noi spunem cine trăiește și cine moare în economia românească. Și de interviul ăsta nu treci atât de ușor, pentru că oricâte hârtii ai duce, mai e nevoie de altele: declarație că deții cont bancar, extras de cont și specimen de semnătură (pe bune, ești tâmpit, mi-am deschis firmă!), contractele de muncă ale angajaților (alo, magazia, cine se angajează la o firmă care nici nu și-a început activitatea?), apoi, contracte pe care le ai deja (de unde căcat să le am deja, dacă n-am dat drumul?), cât ai mai investit în alte firme. (De ce? Dacă am investit mult și am pierdut nu-mi mai dai voie să am firmă? Dacă am investit puțin sunt prea prost și mai bine stau pe margine?) Și multe altele, care mai de care mai aberante.

Asta e, dragii mei, țara adevăraților cretini. Țara în care la televizor marele guvern tehnocrat se laudă toată ziua – în platourile unor jurnaliști care apără abuzurile statului – că a eliminat timbrul fiscal, iar ca să deschizi o firmă trebuie să vii cu roaba plină cu acte și cu strămoșii din mormânt, să semneze pentru tine că nu ești un infractor. Stăm bine, vă spun!

Oare de-aia, în țara în care capitalul autohton e condus de autorități pe ultimul drum, raportăm în același timp creștere economică și creșterea gradului de sărăcie? Nu mă pricep, întreb doar.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Starea Natiei Empty Re: Starea Natiei

Mesaj  ENKI Mar Mai 23, 2017 8:13 am

Eh, omu' pare la ordin, executand intocmai si la timp mutarea emisiunii pe un alt post tv.laugh

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Starea Natiei Empty Re: Starea Natiei

Mesaj  Sylver Cheetah 53 Sam Mai 27, 2017 10:29 am

Tata se uită.
Sylver Cheetah 53
Sylver Cheetah 53
s-a obișnuit
s-a obișnuit

Mesaje : 1018
Data de inscriere : 20/10/2014
Localizare : Milky Way

http://youplay.ro

Sus In jos

Starea Natiei Empty Re: Starea Natiei

Mesaj  ENKI Lun Dec 11, 2017 9:54 am

veselie

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Starea Natiei Empty Re: Starea Natiei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum