SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se formează caracterul la români ?

+14
Tavi
Sylver Cheetah 53
RocketQueen
lolo
Ligia M
RocketQu33n
Vasile
Dracu' gol
Armand
Rody
(Still a)Live
Anahoret
delta
aurora
18 participanți

Pagina 8 din 25 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 16 ... 25  Urmatorul

In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mar Apr 07, 2015 2:37 pm

Dracu' gol a scris:Din categoria: cum să-i bagi omului mortu-n casă? raset

numai în România

Nea Victor din Breazu, judeţul Iaşi, a ajuns, fără voia sa, personaj într-o ştire care, cu greu, ar putea fi imaginată într-o altă ţară decât România. Asta l-ar putea face mândru, dacă nu i-ar face viaţa un chin. Ei bine, el s-a trezit peste noapte cu un mormânt în curtea proprie, de care nu poate scăpa sub nicio formă. Cea îngropată acolo nu-i e rudă, nici cunoştinţă, ci o străină care s-a sinucis.

Povestea ar fi amuzantă, dacă n-ar fi tristă. Bărbatul a cumpărat acum 13 ani o bucată de pământ lângă Biserica Naşterea Maicii Domnului. Numai că trasarea “hotarului” dintre cele două proprietăţi a născut discuţii în contradictoriu. Şi, pentru că cel mai tare face legea, omul s-a trezit în curte cu noul gard al cimitirului lăcaşului de cult. După mulţi ani de ciondăneli şi negocieri sterile, instanţa i-a dat dreptate şi oamenii domnului au consimţit să mute gardul, dar i-au lăsat vecinului o amintire: un mormânt al unei femei care şi-a luat viaţa.

Ei bine, de 9 ani, omul se chinuie să rezolve problema, dar e cu mâinile legate, deşi justiţia s-a pronunţat asupra mutării osemintelor. Problema e că, dacă face asta singur, se va trezi dat în judecată şi, cel mai probabil, condamnat pentru profanare de morminte. Pentru că, potrivit cutumelor şi legii, rămăşiţele pământeşti ale unui om nu pot fi mutate decât la cererea rudelor. Care, influenţate de biserică, nu vor să-şi dea acordul. Deşi, acum, ele nu mai au acces la mormânt, pentru că e, nu-i aşa, pe o proprietate privată, înconjurată cu gard. Nu degeaba se spune că încurcate sunt căile Domnului!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

P.S. Dacă Biserica nu te poate manipula pe căi normale, religioase, atunci te manipulează cu ajutorul morților și a rudelor lor tîmpite... raset
Mult zgomot pt. can-can stiristic. raset
Nu-i deloc greu sa rezolve problema pe cai legale. Adica o actiune in instanta cu obligarea rudelor defunctei sa-i mute osemintele.(sper sa nu se sinucida ori sa moara de moarte buna si rudele acesteia Laughing ) Dupa ce are sentinta, merge cu ea la executorul judecatoresc iar apoi se prevaleaza de art.903 C.pr.c
Dacă debitorul refuză să îndeplinească o obligaţie de a face cuprinsă într-un titlu executoriu, în termen de 10 zile de la comunicarea încheierii de încuviinţare a executării, creditorul poate fi autorizat de instanţa de executare, prin încheiere executorie, dată cu citarea părţilor, să o îndeplinească el însuşi sau prin alte persoane, pe cheltuiala debitorului.

Deci, in maxim cateva luni, rezolva cat ai zice "peste" ce n-a rezolvat in 9 ani si scapa de mormantul din gradina... pe banii rudelor defunctei, rude manipulate de preotul razbunator laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mar Apr 07, 2015 2:56 pm

baso a scris:Mult zgomot pt. can-can stiristic. raset
Nu-i deloc greu sa rezolve problema pe cai legale. Adica o actiune in instanta cu obligarea rudelor defunctei sa-i mute osemintele.(sper sa nu se sinucida ori sa moara de moarte buna si rudele acesteia Laughing ) Dupa ce are sentinta, merge cu ea la executorul judecatoresc iar apoi se prevaleaza de art.903 C.pr.c
Dacă debitorul refuză să îndeplinească o obligaţie de a face cuprinsă într-un titlu executoriu, în termen de 10 zile de la comunicarea încheierii de încuviinţare a executării, creditorul poate fi autorizat de instanţa de executare, prin încheiere executorie, dată cu citarea părţilor, să o îndeplinească el însuşi sau prin alte persoane, pe cheltuiala debitorului.

Deci, in maxim cateva luni, rezolva cat ai zice "peste" ce n-a rezolvat in 9 ani si scapa de mormantul din gradina... pe banii rudelor defunctei, rude manipulate de preotul razbunator laugh
Adevărat, dar n-ai ținut deloc seama de influența popilor, mai ales în mediul rural. Un popă psihopat îți poate ridica în cap toa(n)tă habotnicimea satului dintr-un motiv inventat ad-hoc, care n-are nicio legătură cu actul de justiție. Asta ca să nu mai pomenesc de blestemele înfricoșătoare, de care sunt capabili ciorditorii bărboși în sutane atunci cînd le este amenințat statutul de ciobani ai turmelor de enoriași. Cred că frica de consecințele răzbunării popești l-a ținut pe omul nostru, probabil și el habotnic la rîndul lui, pe loc 9 ani de zile... laugh
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mar Apr 07, 2015 3:18 pm

Dracu' gol a scris:
baso a scris:Mult zgomot pt. can-can stiristic. raset
Nu-i deloc greu sa rezolve problema pe cai legale. Adica o actiune in instanta cu obligarea rudelor defunctei sa-i mute osemintele.(sper sa nu se sinucida ori sa moara de moarte buna si rudele acesteia Laughing ) Dupa ce are sentinta, merge cu ea la executorul judecatoresc iar apoi se prevaleaza de art.903 C.pr.c
Dacă debitorul refuză să îndeplinească o obligaţie de a face cuprinsă într-un titlu executoriu, în termen de 10 zile de la comunicarea încheierii de încuviinţare a executării, creditorul poate fi autorizat de instanţa de executare, prin încheiere executorie, dată cu citarea părţilor, să o îndeplinească el însuşi sau prin alte persoane, pe cheltuiala debitorului.

Deci, in maxim cateva luni, rezolva cat ai zice "peste" ce n-a rezolvat in 9 ani si scapa de mormantul din gradina... pe banii rudelor defunctei, rude manipulate de preotul razbunator laugh
Adevărat, dar n-ai ținut deloc seama de influența popilor, mai ales în mediul rural. Un popă psihopat îți poate ridica în cap toa(n)tă habotnicimea satului dintr-un motiv care n-are nicio legătură cu actul de justiție. Asta ca să nu mai pomenesc de blestemele înfricoșătoare, de care sunt în stare ciorditorii bărboși în sutane atunci cînd le este amenințat statutul de ciobani ai turmelor de enoriași. Cred că frica de consecințele răzbunării popești l-a ținut pe omul nostru, probabil și el habotnic la rîndul lui, pe loc 9 ani de zile... laugh
Pai, in cazul asta sa rabde ca fraierul si sa nu se vaite la teveu ca sa aiba stiristii materiale informative cu si despre prosti. Si ar fi frumos din partea lui, daca tot are mormantul ala in gradina, sa schimbe zilnic florile din borcan. funny Defuncta n-are nicio vina pt. toata povestea asta cu popi nebuni la cap. laugh Ma gandesc ce mishto va fi cand omul din poveste isi va scrie testatmentul. Sa zicem ca are o fata si-un baiat. Iar fata sa-l combine pe taica-sau ca sa-i lase ei tot; doar mormantul din gradina sa-i ramana fiului. Face ea dupa aia si parcelare, ca sa aiba extras CF fratiorul pt mormantul ala. Ii da si servitute de trecere pe terenul ei (adica o carare) pt. ca fratiorul sa-si poata vizita terenul.raset

Ce ciuda i-o fi fost Su(a)tanei negre ca omul s-a judecat cu Biserica si a castigat, obligandu-l pe popa sa-si mute gardul mai cata vale. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mar Apr 07, 2015 3:28 pm

baso a scris:Pai, in cazul asta sa rabde ca fraierul si sa nu se vaite la teveu ca sa aiba stiristii materiale informative cu si despre prosti.
Oricît ar fi de oribile, publicitatea faptelor de vitejie ale popilor descreierați e și utilă, mai ales celor care se află în situații similare. dar și celor care fac statistica imbecilității mioritice... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mar Apr 07, 2015 3:50 pm

Dracu' gol a scris:
baso a scris:Pai, in cazul asta sa rabde ca fraierul si sa nu se vaite la teveu ca sa aiba stiristii materiale informative cu si despre prosti.
Oricît ar fi de oribile, publicitatea faptelor de vitejie ale popilor descreierați e și utilă, mai ales celor care se află în situații similare. dar și celor care fac statistica imbecilității mioritice... laugh

Nu prea pricep de ce omul nu profita de obiceiul ortodox al spalarii oaselor. scratch Ar putea sa povesteasca prin sat ca defuncta din gradina i se tot arata trista in vis, uneori si plangand, intr-o apa cristalina. Si convinge rapid vreo cateva babe instruite sa le traduca rudelor defunctei semnificatia visului  laugh Ca musai trebuie sa fie spalate oasele defunctei.  funny Sa moara popa de ciuda cu asa manipulare hartistica, de telenovela cu dementi. raset

Grija fata de ramasitele pamantesti nu inceteaza o data cu punerea lor in groapa. in tarile ortodoxe, la soroacele randuite pentru pomenire se face slujba si la cimitir, iar dupa sapte ani oasele celui raposat sunt dezgropate cu multa evlavie, spalate cu vin si duse la biserica intr-o mi­ca lacra, ca sa li se faca slujba de pomenire. Apoi sunt asezate fie intr-un osuar, fie sunt din nou puse in mor­mant (de obicei la picioarele unei rude care tocmai a tre­cut la Domnul), in asteptarea invierii (vezi Iez. 37, 1-14).

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mar Apr 07, 2015 4:08 pm

la picioarele unei rude care tocmai a tre­cut la Domnul), in asteptarea invierii (vezi Iez. 37, 1-14).
Păcat că nu se precizează și cît trebuie să aștepte mortul "trecut la Domnul" pînă va reînvia... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mar Apr 07, 2015 5:11 pm

Dracu' gol a scris:
la picioarele unei rude care tocmai a tre­cut la Domnul), in asteptarea invierii (vezi Iez. 37, 1-14).
Păcat că nu se precizează și cît trebuie să aștepte mortul "trecut la Domnul" pînă va reînvia... raset
Bine, Drace, d'aia musai trebuie , preventiv, spalatul oaselor dupa 7 ani. In asteptarea (re)invierii Laughing
Ma gandesc ca din acest motiv unii caini, indeosebi aia vagabonzi (pt ca aia de paza si agrement si-au cam pierdut "instinctul") ingroapa oasele gasite si rontaite pana la un moment dat, pt. mai tarziu. Ca poate invie osul si au mai mult de rontait data (a)vii(a)toare. raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mar Apr 07, 2015 6:28 pm

baso a scris:Bine, Drace, d'aia musai trebuie , preventiv, spalatul oaselor dupa 7 ani. In asteptarea (re)invierii Laughing
Probabil că nu e politicos să-ți pută oasele atunci cînd(numai Dumnezeu știe) îți vine rîndul la reînviere... raset

P.S. Am vrut să scriu "reanimare" în loc de "reînviere", da' prea ar fi sunat ca-n Zombie Land... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Mar Apr 07, 2015 7:15 pm

Dracu' gol a scris:
baso a scris:Bine, Drace, d'aia musai trebuie , preventiv, spalatul oaselor dupa 7 ani. In asteptarea (re)invierii Laughing
Probabil că nu e politicos să-ți pută oasele atunci cînd(numai Dumnezeu știe) îți vine rîndul la reînviere... raset

P.S. Am vrut să scriu "reanimare" în loc de "reînviere", da' prea ar fi sunat ca-n filmele horror cu zombie... raset

Pe la noi, pe dupa sura, se spune si "cei 7 ani de acasa" Laughing Pai, la naiba, pana la 7 ani si eu am fost un drac de copil. Mai mult am stat la bunicii din partea mamei (nu pot sa precizez, cu exactitate, procentul din perioada) Iar pt. ca bunicul era un fel de balaur hitlerist, care facea tot ce dorea el, a avut parte de o nepoata cu care sa-si puna mintea , rezistand la felurite feluri de provocari . Bunica, o femeie cu suflet de aur, facand zid intre noi doi : nu bate copila fiicei tale, ca te bate Dumnezeu raset De pilda, era super amuzat cand ma vedea, cumintica, in ograda gainilor, stand pe un scaunas ca sa le adorm; le cantam pe limba mea iar gainile adormeau. Se lauda razand la vecini: nepotica mea  sta cuminte si-mi canta la gaini ca sa le adoarma . raset Faza horror pt el a fost atunci cand i-am distrus cuibul facut de el, cu atata grija, dintr-o cutie de lemn umpluta cu paie si agatata in sarme,  pt. gainile cotcodace. Am alungat gaina care cotcodocea sa faca oul si m-am bagat eu in locul ei, curioasa de ce se simtea gaina asa de bine in lada aia. raset Evident ca am facut ladita praf  iar bunicul s-a enervat, trebuind sa improvizeze o noua ladita, bombanind in toate limbile pe care le stia  si cu bunica zid intre mine si el. Ca ala este loc de ouat pt. gaini, nu loc de joaca pt. una ca mine . raset In fine, ideea este ca dupa faza asta, gainile au inceput sa se oua aiurea si aproape deloc in cuibarul stabilit de el. raset Astfel incat bunicul trebuia sa le caute , ghicind, plin de draci, pe unde s-or fi putut oua gainile lui. raset
Ceea ce nu l-a impiedicat, mai tarziu, sa-si pise ochii ori de cate ori veneam sa-l vizitez din proprie initiativa, fara sa tin cont de supararea mamei  mele pe el. Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Joi Apr 09, 2015 12:46 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Joi Apr 09, 2015 2:30 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  delta Vin Apr 10, 2015 1:16 pm

ăsta nu poate fi adevărat! laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Vin Apr 10, 2015 1:49 pm

delta a scris:ăsta nu poate fi adevărat!  laugh

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si pe pariu c-a votat cu Macacu' de cate ori a trebuit? laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  delta Vin Apr 10, 2015 1:51 pm

ENKI a scris:Si pe pariu c-a votat cu Macacu' de cate ori a trebuit? laugh
unde şi-o fi uitat crucea de haur cu lănţişor cât parâma unui transatlantic? scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Vin Apr 10, 2015 1:53 pm

delta a scris:
ENKI a scris:Si pe pariu c-a votat cu Macacu' de cate ori a trebuit? laugh
unde şi-o fi uitat crucea de haur cu lănţişor cât parâma unui transatlantic? scratch
I-o fi atarnat-o la gat duamnei Maria, la Costesti. suspect
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  delta Vin Apr 10, 2015 1:59 pm

ENKI a scris:
delta a scris:
ENKI a scris:Si pe pariu c-a votat cu Macacu' de cate ori a trebuit? laugh
unde şi-o fi uitat crucea de haur cu lănţişor cât parâma unui transatlantic? scratch
I-o fi atarnat-o la gat duamnei Maria, la Costesti. suspect
a, nu mă refeream la băsescu, ci la burtosul ăla tatuat
oricum, matolu' mai degrabă atârna Nuţicii, decât soţiei

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Vin Apr 10, 2015 2:04 pm

delta a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:
ENKI a scris:Si pe pariu c-a votat cu Macacu' de cate ori a trebuit? laugh
unde şi-o fi uitat crucea de haur cu lănţişor cât parâma unui transatlantic? scratch
I-o fi atarnat-o la gat duamnei Maria, la Costesti. suspect
a, nu mă refeream la băsescu, ci la burtosul ăla tatuat
oricum, matolu' mai degrabă atârna Nuţicii, decât soţiei
Io ma refeream la consangenitatea burtosului cu Bercea Mondialu'. laugh

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Vin Apr 10, 2015 3:02 pm

Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Vin Apr 10, 2015 3:27 pm

Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Dum Apr 12, 2015 9:57 am

Azi am întâlnit cel mai jegos vierme din lume



Eram pe la mine pe stradă, mă întorceam de la muncă.

Cetățean 50 de ani, câine și cărucior cu copil mic.

Câinele se cacă în mijlocul trotuarului, țăranul pleacă. Vreo 6-7 oameni prin jur, nimeni nu zice nimic.

Io nu-s genu care când vede ceva greșit să tacă și să comenteze acasă. Zic. Și îi zic, bă, nu strângi căcatul? La care e, ciumete așa, nu, sună la 112 dacă ai o problemă.

Așa că îi zic, bă ești nesimțit, strânge căcatu la caine ca vin după tine și mă cac la tine-n ușă.

Un băiat se oprește și îi spune și el: da, are dreptate! sunteți nesimțit!

E plină lumea de justițiari de-ăștia de turmă. Nu ar avea niciunul vreo inițiativă, dar dacă te bagi, e și el de acord și te susține verbal de la distanță.

Cetățeanul se întoarce la mine, neștiind așa, dacă să o facă pe grozavul sau nu. Aștept. Decide să o facă pe grozavul, face un pas spre mine. Fac trei spre el, se calmează. Mă, ca am copil de vârsta ta. Da? Atunci strânge în pula mea căcatul la câine că n-are rost să îi lași orfani pentru un căcat de câine. Prinde iar atitudine de grozav, face spre mine. Râd și mă apropii de el. Pula mea, nu-s mare smardoi, dar bat un om normal, fără antrenamente, săli, șmecherie, și știu clar asta, așa că dacă-i văd că fac gesturi doar mă amuză. Dau să mă duc să-i fut una.

Și aici s-a întâmplat cel mai uimitor lucru pe care l-am văzut în ultimul timp. Omul ia căruciorul, cu  bebelușul lui în el și-l pune scut uman între noi. Mă blochez. Omu începe să împingă cu copilul în mine. Era și scut și armă. Am rămas prost. Realmente am rămas prost.

Un om, cu acte de om, își folosește propria odraslă ca scut uman. Nu și-a recunoscut vina, ca un om. Nici măcar nu a fugit tăcut, ca un fricos. Nici măcar nu și-a asumat scandalul, ca un tâmpit.

Nu, el a făcut ceva mult mai jos decât toate opțiunile astea. Ceva ce nici măcar un animal n-ar face. Și-a pus odrasla în pericol ca să-și salveze pielea. Dacă eram tâmpit și îl călcam pe sfeclă pe bebeluș, la nervi? Nu sunt, dar când te cerți cu un necunoscut PRESUPUI CĂ AR PUTEA FI, ÎN PULA MEA. Sau să zicem că îl alergam în jurul copilului și ne luam la bătaie. Oricum ar fi ieșit, și dacă m-ar fi bătut ăla în ultimu hal, și dacă ar fi fost bruce lee, tot acțiunea ar fi putut duce la rănitul copilului.

Dacă cădea unul dintre noi peste copilul ăla? Îi zic, coaie, dacă vrei scandal, lasă copilul la doi metri mai încolo și hai să scandal. Nu. El împingea copilul în mine. Știa clar ce face.

Am rămas prost. Am rămas prost și am plecat acasă.

M-am gândit că a făcut așa special, ca să am reacția asta. Dar dacă n-aș fi avut-o? Cum pula mea să riști așa ceva, nevertebrată? E cel mai elementar instinct de animal, să-ți protejezi puii.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

P.S. Ceea ce n-a înțeles Centauru' ie că, la țigani, puradeii sunt pe post de consumabile: mai avea cel puțin încă vreo 7-8 p-acas'... raset

P.P.S. Chiar înainte să dau eu copy/paste, telenovela începea așa: "Cetățean 50 de ani, tuciuriu, câine și cărucior cu copil mic." Pînă la urmă, a înmuiat-o ca să pară mai din (cor)rectul political(ly)... raset

P.P.P.S. Habar n-am cum a făcut, pentru că modificarea nu apare nici măcar în cache-ul lu' Google. Probabil că a adăugat și a șters imediat după...

P.P.P.P.S. Ha! Am găsit dovada pe Feisbooci: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  RocketQueen Dum Apr 12, 2015 11:06 am

Dracu' gol a scris:
P.S. Ceea ce n-a înțeles Centauru' ie că, la țigani, puradeii sunt pe post de consumabile: mai avea cel puțin încă vreo 7-8 p-acas'... raset

P.P.S. Chiar înainte să dau eu copy/paste, telenovela începea așa: "Cetățean 50 de ani, tuciuriu, câine și cărucior cu copil mic." Pînă la urmă, a înmuiat-o ca să pară mai din (cor)rectul political(ly)... raset

Si teroristii palestinieni folosesc copii pe post de scut uman, deci nimic nou sub soare. Totusi, parerea mea e ca omu' alb e mult, muuuult mai de kkt decat omu' negru.
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Sam Apr 18, 2015 2:03 pm

Unii...



...și alții...

Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Dum Apr 19, 2015 12:00 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

P.S. Am așa, o convingere, că, dacă semeni o carte, nu răsare nici măcar o umbră de școală... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mier Apr 22, 2015 2:26 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mier Apr 22, 2015 2:39 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mier Apr 22, 2015 2:44 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Dracu' gol Mier Apr 22, 2015 2:57 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  ENKI Sam Mai 02, 2015 8:28 pm



As a child you know a priest,
He can be an evil beast,
He can hang you out to dry,
Like our God against the sky.

He has power to abuse,
And position to misuse,
He can guide a little child,
But his appetites are wild.

We should be analytical,
When we look at hypocritical,
As a boy to take the blame,
When many more have seen the same.

Oh my father, oh my mother,
Why were you not there?
Oh my father, oh my mother,
The pain too much to bear.

When you feel so all alone,
Noone wants to hear you moan,
They will say you just complain,
Noone wants to see your pain.

Then the media start to mix,
And the dirty crucifix,
They start to tell their lies,
They don’t really care who dies.

Not just an evil few,
And chase you down the street,
What do they want to defeat?
What do they want to defeat?

They want to give you blame,
Isn’t this a tragic shame?
They want to give you blame,
Isn’t this a tragic shame?
They want to give you blame,
Isn’t this a tragic shame?
They want to give you blame,
Isn’t this a tragic shame?

I hope NOT….God….Bless You!






Ultima editare efectuata de catre ENKI in Sam Mai 02, 2015 8:34 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Sam Mai 02, 2015 8:55 pm

Mie imi vine si sa rad raset
Happy Maruta l-a ratat  pe asta ? Shocked

Poate-l face Badea VIP , ca pe ala cu ca o apa cristalina [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  baso Sam Mai 02, 2015 9:47 pm

Aaasaa ceeeva [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Imi place ca si-a asortat sosetele la lumanarile de pe masa ...



Enki, cum ai dat de asta ? Participa la Romanii au talent ? suspect

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Cum se formează caracterul la români ?     - Pagina 8 Empty Re: Cum se formează caracterul la români ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 25 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 16 ... 25  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum