SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

în desfășurare

+12
Bad Girl
Dr.Ernesto Rafael Guevara
RocketQueen
(Still a)Live
Vasile
baso
ENKI
Dracu' gol
RocketQu33n
Anahoret
Armand
delta
16 participanți

Pagina 11 din 33 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 22 ... 33  Urmatorul

In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 10, 2015 1:15 pm

ENKI a scris:Pentru completarea puzzle-ului, pun aci parerea romantata a unui abonat (regizorul Dan Alexe - Cabala la Kabul) asupra ultimului numar al revistei Charlie Hebdo, pagina cu pagina.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Foarte interesantă mi se pare propoziția cu care se termină expunerea: "În libertate NU EXISTĂ BLASFEMIE." bine
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 10, 2015 1:21 pm

baso a scris:Mie mi se pare doar suprarealist tot fimul evenimentelor, cel putin din tot ce s-a facut public pana in acest moment ; un amalgam bizar,tragico-comic, insa cu un impact emotional planetar ...cauzat de doar 3 imbecili trepanati, usor manipulabili in cele mai aberante scopuri Suspect Extrem de mizerabil este faptul ca au murit oameni pt. o astfel de tragi -comedie planetara.
Întotdeauna trebuie să existe victime. Fără victime, impactul emoțional ar fi foarte mult diminuat. Chiar și așa, emoțiile au o intensitate diferită în mentalul colectivităților cărora le sunt adresate, în funcție de direcția spălării pe creier la care au fost supuse de-a lungul timpului... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 10, 2015 3:06 pm

veselie

Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Sam Ian 10, 2015 3:31 pm

Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:Pentru completarea puzzle-ului, pun aci parerea romantata a unui abonat (regizorul Dan Alexe - Cabala la Kabul) asupra ultimului numar al revistei Charlie Hebdo, pagina cu pagina.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Foarte interesantă mi se pare propoziția cu care se termină expunerea: "În libertate NU EXISTĂ BLASFEMIE." bine

Sper ca nu esti atat de naiv incat sa nu crezi ca niste caricaturisti teribilisti  n-ar  putea fi  executati inclusiv intr-o tara toleranta cu libertatea de expresie  Evil or Very Mad  Twisted Evil  si libertina Laughing Mai ales ca executatii si-au pus mintea cu toate subiectele la moda in timp, fara discriminari si menajamente. Era la mintea cocosului ca extremistrii islamisti sa se simta cei mai provocati, capabili sa pun punctul pe i ,atat  in scop propriu cat si pt. satisfactia altora, satisfactie usor disimulabila prin oriliparea maxima fata de un astfel de atentat mizerabil la liberatea presei din Franta , inima Europei laugh

Charlie sau Charlot, ori Charlie asasinat de Charlot, tot condamnare la moarte inseamna atunci cand ambii  deranjeza.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Sam Ian 10, 2015 4:18 pm

baso a scris:
Dracu' gol a scris:
ENKI a scris:Pentru completarea puzzle-ului, pun aci parerea romantata a unui abonat (regizorul Dan Alexe - Cabala la Kabul) asupra ultimului numar al revistei Charlie Hebdo, pagina cu pagina.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Foarte interesantă mi se pare propoziția cu care se termină expunerea: "În libertate NU EXISTĂ BLASFEMIE." bine

Sper ca nu esti atat de naiv incat sa nu crezi ca niste caricaturisti teribilisti  n-ar  putea fi  executati inclusiv intr-o tara toleranta cu libertatea de expresie  Evil or Very Mad  Twisted Evil  si libertina Laughing Mai ales ca executatii si-au pus mintea cu toate subiectele la moda in timp, fara discriminari si menajamente. Era la mintea cocosului ca extremistrii islamisti sa se simta cei mai provocati, capabili sa pun punctul pe i ,atat  in scop propriu cat si pt. satisfactia altora, satisfactie usor disimulabila prin oriliparea maxima fata de un astfel de atentat mizerabil la liberatea presei din Franta , inima Europei laugh

Charlie sau Charlot, ori Charlie asasinat de Charlot, tot condamnare la moarte inseamna atunci cand ambii  deranjeza.
Atît scopul inițial cît și exploatarea mediatică de după sunt altă mîncare de pește. Pe mine m-a deranjat faptul că s-au găsit o grămadă de cretini care să cînte în cor aceeași melodie idioată: "și-au meritat soarta" sau "au găsit ceea ce au căutat" sau "n-ar fi trebuit să exagereze chiar așa, pentru că i-au supărat rău pe islamiștii care, pe bună dreptate, i-au executat" ș.a.m.d., ceea ce dovedește că imbecilii ăștia au cam aceeași mentalitate ca și arăbeții demenți, care sunt în stare să-ți ia gîtul doar pentru că nu te închini la aceeași aberație ca și ei...

P.S. Am observat că habotnicii creștini sunt cei mai înțelegători și iertători în privința motivațiilor care au dus la ciuruirea celor care făceau caterincă groasă pe seama tîmpeniei islamiste. Oare de ce? Or fi devenit ăștia brusc mai înțelepți sau e doar faptul că într-o situație similară ar fi procedat fix la fel? suspect
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Sam Ian 10, 2015 6:42 pm

Cliseului "au sarit calul" ii corespunde celalalt, al "liberatii nelimitate de a exprima tot ce-ti trece prin cap" Laughing Din pacate, orice dialog aluneca rapid intr-o disputa religiosi vs atei. Am vazut aseara o incercare romaneasca pe tema asta, la realitatea tv , si m-am distrat. Ateul -reprezentant al liberatii nelimitate de exprimare- nu era nimeni altul decat Lucian Mandruta raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Sam Ian 10, 2015 6:54 pm

Cherchez la femme, ca de obicei. vesel

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Sam Ian 10, 2015 7:32 pm

O caricatura care nu stiu unde ar mai fi putut fi publicata fara cel putin un scandal monstru. Shocked

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Sam Ian 10, 2015 9:12 pm

Nici evreii n-or fi gustat toate glumele lor, insa nu si-au trimis fanatici mozaici ca sa-i execute pt. niste caricaturi. Se pare ca pana si islamistii au avut ceva rabdare ...insa dracu i-a pus sa le tot cumpere revista ca sa aiba motive sa-si tot tureze motoarele laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  RocketQueen Sam Ian 10, 2015 11:13 pm

Dracu' gol a scris:Yo cre' că franțujii vor să scape de mulțimea de jihadiști puturoși

N-au cum... Si ma indoiesc ca principala cauza a haosului economic sunt imigrantii jihadisti, si nu incompetentii din fruntea statului francez. Ca sa nu mai spun ca Strauss-Kahn se bucura, chiar evreu fiind, inclusiv de simpatia unor musulmani din Franta.
Cat despre sinistrele curiozitati ale unora, as fi crezut ca macar vanatorii, cu mai mult sau mai putine tangente cu biologia, sa nu se astepte la efecte hollywoodiene cand cineva este impuscat...


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  RocketQueen Sam Ian 10, 2015 11:53 pm

Am fost recent in Franta si, deschizand televizorul, am vazut la stiri cum francezii ii "ajuta" pe africani sa-i invinga pe teroristii rai, trimitandu-le soldati francezi. Bineinteles, mass-media franceza va sublinia importanta actului eroic francez pe meleagurile africane si prezenta foametea care domina, nu resursele pe care salvatorii au pus ochii:

Deutsche Welle a scris:Officially, President Francois Hollande's government says that security interests explain its decision to intervene, and Paris insists it wants to act early to prevent the rebels in Western Africa from becoming a danger to Europe.
"France fears that Mali could become a retreat and training center for Islamist terrorists if an Islamist state were established there," said Katrin Sold of the German Council on Foreign Relations (DGAP).

Furthermore, the former colonial power sees itself as at risk of becoming a target for terrorist attacks. Since 2010, radical Islamists have held four French employees of the Areva energy company captive in Mali. And the terror network al-Qaeda is now threatening further kidnappings and attacks in France and against the approximately 5,000 French citizens living in Mali.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Poate ca informatii relevante ne sunt furnizate si de "prietenii" lor rusi... raset

Russia Today a scris:RT: France is ultimately leading the campaign in Mali and Niger. But as many know, France's economy continues to stumble. Do you really think that Paris can afford an aggressive foreign policy at this point?

JL: No. I don’t think Paris can afford anything at the moment. The labor ministry famously said ten days ago, that the country was bankrupt. But I don’t think that European politicians in that sense are rational. That’s partly why I am a little sceptical about these very rational explanations for these interventions, such as the desire to control resources. I am very often more struck by the short-term nature of decision making.

And I think, as I say, that there could well be some rivalry (I am sure there is) between Britain and France on this. The idea is to beat up France’s military profile on the European stage and of course also to strengthen President Hollande’s own standing within France itself.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

The French economy is in the doldrums, while African economies are mostly healthy and growing. France has extensive interests in Africa, in oil, minerals, infrastructure projects, telecoms, utilities, banking and insurance. But its market share is being eroded by competition from China, Brazil, India and others. [...]
To date, the French have made more than 40 overt military interventions in Africa, often to protect leaders they like and remove those they don’t. For some African leaders, good relations with the Élysée Palace is life insurance. Many wanted to show their gratitude and ensure that the French gendarme showed up the next time he was needed.

Robert Bourgi, a Franco-Lebanese lawyer born in Senegal who was the Élysée Palace’s unofficial go-between with African leaders for almost three decades, claims he delivered bags of cash from African leaders to senior French politicians up to and including President Jacques Chirac, who left office in 2007.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 11, 2015 4:18 am

baso a scris:Mândruță

RocketQueen a scris:Mândruță

Mândruță e doar un scrot întins peste ceva în formă de om. Asta ca să lămurim cum stă treaba cu "ateul" Mândruță. Idiotul ăsta oportunist și-ar vopsi și găoaza în culorile Coranului dacă ar ajunge jihadiștii la putoare în Rromânica... raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Ian 11, 2015 9:02 am

baso a scris:Nici evreii n-or fi gustat toate glumele lor, insa nu si-au trimis fanatici mozaici ca sa-i execute pt. niste caricaturi. Se pare ca pana si islamistii au avut ceva rabdare ...insa dracu i-a pus sa le tot cumpere revista ca sa aiba motive sa-si tot tureze motoarele laugh
Asta daca nu cumva in spatele organizatiilor teroriste musulmane s-ar afla tocmai mozaicii, as cum lasa sa se inteleaga o cadana din haremul lui Gusa. laugh

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Dum Ian 11, 2015 9:06 am

RocketQueen a scris:
Cat despre sinistrele curiozitati ale unora, as fi crezut ca macar vanatorii, cu mai mult sau mai putine tangente cu biologia, sa nu se astepte la efecte hollywoodiene cand cineva este impuscat...


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La asa explicatie(cu titlul de rigoare), asa raspunsuri (pe contra), cu linkuri exemplificative spre alte executii. laugh Trebuie sa fii tare bolnav cu capul ca sa lansezi si sa participi la o dezbatere pe tema asta, aducand ca argumente imagini cu alti impuscati in cap, mimand rolul de expert criminalist.
Inregistrarea respectiva a fost difuzata de multe ori pana cand posturile TV au decis sa blureze detaliul respectiv. Daca se facea treaba asta de la bun inceput, cum era firesc sa se procedeze, nu exista subiectul acesta de controversa. Chiar si cel care a filmat si care a descarcat filmul pe youtube putea sa se gandesca la treaba asta. Oricum, din punctul meu de vedere, un astfel de detaliu nu a fost de natura a pune la indoiala autenticitatea filmarii, preferand varianta mai "umana"(ca sa zic asa) a posibilitatii ca teroristul sa fi tras in asfalt si nu in capul politistului. Aceasta si in contextul informatiilor contradictorii furnizate de presa si televiziuni (inclusiv cele franceze). Dupa ce peste tot s-a spus ca au murit 2 politisti(nefiind prea clar daca au fost 2 sau 3 la sediul revistei)la  TV5 s-a mentionat ca un politist a murit iar altul era la spital, in stare critica. Este absolut normal ca intr-o astfel de situatie sa nu fie facute public toate detaliile , ramanand la aprecierea anchetatorilor cat anume sa informeze publicul. Exista posibilitatea ca teroristii sa fi avut informatii chiar din interior, de i-au executat rapid pe respectivii in timpul sedintei. Era singurul moment in care erau cam toti importantii adunati in aceeasi incapere, fara ca teroristii sa fie nevoiti a-i cauta si striga pe nume ca sa-i execute.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Dum Ian 11, 2015 9:33 am

ENKI a scris:
baso a scris:Nici evreii n-or fi gustat toate glumele lor, insa nu si-au trimis fanatici mozaici ca sa-i execute pt. niste caricaturi. Se pare ca pana si islamistii au avut ceva rabdare ...insa dracu i-a pus sa le tot cumpere revista ca sa aiba motive sa-si tot tureze motoarele laugh
Asta daca nu cumva in spatele organizatiilor teroriste musulmane s-ar afla tocmai mozaicii, as cum lasa sa se inteleaga o cadana din haremul lui Gusa. laugh


Pai si ea are dreptul sa se exprime liber Laughing
I-o fi trecut ideea asta prin cap, ca glontul prin pasarica, trebuind neaparat s-o spuna public,in numele libertatii de expresie Laughing Ceea ce explica explicatia ei ulterioara, destul de stufoasa  Laughing Musulmanca fiind la origini, mai bine si-ar fi cerut scuze de la evrei pt. ca i-a iritat cu o exprimare confuza a ceea ce a spus, fara sa-i fi trecut vreun moment prin cap o asemenea enormitate pt. care a fost criticata.

"Afirmatia legata de poporul ales viza tocmai excluderea poporului ales din orice discutie referitoare la organizatiile teroriste. Mai mult, mi-am dorit  sa nu las in suspans si sa sugerez prin neclarificarea pozitiei mele ca m-as referi inclusiv la poporul ales.

Am vrut sa nu existe niciun dubiu, sa scot din afirmatia mea posibilitatea ca cineva de religie iudaica sa fie considerat a fi in spatele unei astfel de organizatii criminale. Aveam in vedere faptul ca nici pana astazi nu este clar de unde vine sursa de finantare pt Al Qaida. Al qaida este o sperietoare mondiala, o asociem cu spatiul musulman, dar pana astazi nu s-a raspuns la niste intrebari care s-au ridicat dupa evenimentele de la 11 septembrie cu stringenta.

Ne confruntam astazi cu Isis despre care in afara executiilor in direct, prea mare lucru nu se stie iar afirmatia mea avea in vedere faptul ca in contextul in care la nivel mondial structurile de securitate sunt foarte bine puse la punct, nu reusim sa eradicam acest fenomen. Ceea ce mi se pare mie insa foarte grav este insa modul in care a fost deturnata afirmatia mea facandu-se apel la originea mea musulmana, jignirile care mi-au fost aduse, radicalizarea discursului si impartirea intre musulmani si ceilalti, si automat punerea in discutie a bunei mele credinte si a profesionalismului meu."

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 11, 2015 10:26 am

baso a scris:Cliseului "au sarit calul" ii corespunde celalalt, al "liberatii nelimitate de a exprima tot ce-ti trece prin cap" Laughing Din pacate, orice dialog aluneca rapid intr-o disputa religiosi vs atei. Am vazut aseara o incercare romaneasca pe tema asta, la realitatea tv , si m-am distrat. Ateul -reprezentant al liberatii nelimitate de exprimare- nu era nimeni altul decat Lucian Mandruta raset
Habar n-am ce ți se pare a fi atît de nasol în "libertatea nelimitată de a exprima tot ce-ți trece prin cap"... confused
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  RocketQueen Dum Ian 11, 2015 10:57 am

Dracu' gol a scris:
Mândruță e doar un scrot întins peste ceva în formă de om. Asta ca să lămurim cum stă treaba cu "ateul" Mândruță. Idiotul ăsta oportunist și-ar vopsi și găoaza în culorile Coranului dacă ar ajunge jihadiștii la putoare în Rromânica... raset

Asta nu inseamna ca oportunistul nu poate avea niste afirmatii corecte. Prea s-a obisnuit lumea cu imaginile de genul celor lui Quentin Tarantino, in care de la cea mai mica intepatura tasneste tot sangele din persoana...
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  RocketQueen Dum Ian 11, 2015 11:02 am

ENKI a scris:


Proasta vrea s-o intreaca pe Lavinia Sandru la capitolul inteligenta.
Sa-l intrebe pe Omar Hayssam cine-l calarea din spate si cum a facut bani in Romania. laugh
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Dum Ian 11, 2015 11:24 am

Dracu' gol a scris:
Habar n-am ce ți se pare atît de nasol în "libertatea nelimitată de a exprima tot ce-ți trece prin cap"... confused

Pentru ca ar fi un dezastru , la fel ca situatia in care am avea posibilitatea nelimitata sa ne citim reciproc gandurile laugh De pilda,si mie imi trec multe prin cap, inclusiv ganduri cam improprii de a fi dat instant pe goarna in diferite situatii, mai ales in forma bruta,deloc finisate.  Chiar daca uneori ma abtin cu greu.raset Este adevarat ca spontaneitatea este caracteristica acelora care gandesc rapid si exprima rapid ceea ce gandesc, insa adeseori omul se gandeste si la porcarii, mai si injura in sinea lui...daca n-ar exista autoncenzura, s-ar injura, cafti sau omori oamenii intre ei din cauza gandurilor exprimate instant. raset Mi se pare mai important ca gandurile sa ramana libere, necenzurabile sau citibile  de catre altii; fiecare sa decida cat si ce sa spuna din ceea ce gandeste cu adevarat. Cati nu s-o fi gandit, in viata lor, niciodata: "il omor sau imi vine sa-l omor pe dobitocul/dobitoaca asta" Daca o mai si spun cu voce tare, cu martori care sa-i auda, iar ala e ucis de altcineva, ganditorul guraliv va fi in mod sigur suspectat de crima raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 11, 2015 11:38 am

RocketQueen a scris:
Dracu' gol a scris:
Mândruță e doar un scrot întins peste ceva în formă de om. Asta ca să lămurim cum stă treaba cu "ateul" Mândruță. Idiotul ăsta oportunist și-ar vopsi și găoaza în culorile Coranului dacă ar ajunge jihadiștii la putoare în Rromânica... raset

Asta nu inseamna ca oportunistul nu poate avea niste afirmatii corecte. Prea s-a obisnuit lumea cu imaginile de genul celor lui Quentin Tarantino, in care de la cea mai mica intepatura tasneste tot sangele din persoana...
Dacă o să citești și comentariile la articol, nu numai articolul în sine, o să vezi că oamenii i-au demonstrat oportunistului cît este de dobitoc chiar cu ajutorul unor filmulețe horror, în care tot niște jihadiști găuresc niște țeste de oameni, cu kalașnikoave de la mică distanță. Nu prea cred că și filmulețele alea erau regizate tot de Tarantino... raset


Ultima editare efectuata de catre Dracu' gol in Dum Ian 11, 2015 11:51 am, editata de 1 ori
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 11, 2015 11:46 am

baso a scris:
Dracu' gol a scris:
Habar n-am ce ți se pare atît de nasol în "libertatea nelimitată de a exprima tot ce-ți trece prin cap"... confused

Pentru ca ar fi un dezastru , la fel ca situatia in care am avea posibilitatea nelimitata sa ne citim reciproc gandurile laugh De pilda,si mie imi trec multe prin cap, inclusiv ganduri cam improprii de a fi dat instant pe goarna in diferite situatii, mai ales in forma bruta,deloc finisate.  Chiar daca uneori ma abtin cu greu.raset Este adevarat ca spontaneitatea este caracteristica acelora care gandesc rapid si exprima rapid ceea ce gandesc, insa adeseori omul se gandeste si la porcarii, mai si injura in sinea lui...daca n-ar exista autoncenzura, s-ar injura, cafti sau omori oamenii intre ei din cauza gandurilor exprimate instant. raset Mi se pare mai important ca gandurile sa ramana libere, necenzurabile sau citibile  de catre altii; fiecare sa decida cat si ce sa spuna din ceea ce gandeste cu adevarat. Cati nu s-o fi gandit, in viata lor, niciodata: "il omor sau imi vine sa-l omor pe dobitocul/dobitoaca asta" Daca o mai si spun cu voce tare, cu martori care sa-i auda, iar ala e ucis de altcineva, ganditorul guraliv va fi in mod sigur suspectat de crima raset
Libertatea nelimitată de a (putea) spune tot ce-ți trece prin cap nu exclude autocenzura. Chestia asta reprezintă și un test ca să vezi cu cine ai de a face. Eu zic că libertatea absolută de exprimare este mai bună decît pînă și cea mai blîndă formă de cenzură. Dar cine să vrea libertate de exprimare într-o lume care acceptă să fie amendată chiar și dacă nu poartă centura de siguranță? raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  RocketQueen Dum Ian 11, 2015 12:11 pm

Dracu' gol a scris:
RocketQueen a scris:
Dracu' gol a scris:
Mândruță e doar un scrot întins peste ceva în formă de om. Asta ca să lămurim cum stă treaba cu "ateul" Mândruță. Idiotul ăsta oportunist și-ar vopsi și găoaza în culorile Coranului dacă ar ajunge jihadiștii la putoare în Rromânica... raset

Asta nu inseamna ca oportunistul nu poate avea niste afirmatii corecte. Prea s-a obisnuit lumea cu imaginile de genul celor lui Quentin Tarantino, in care de la cea mai mica intepatura tasneste tot sangele din persoana...
Dacă o să citești și comentariile la articol, nu numai articolul în sine, o să vezi că oamenii i-au demonstrat oportunistului cît este de dobitoc chiar cu ajutorul unor filmulețe horror, în care tot niște jihadiști găuresc niște țeste de oameni, cu kalașnikoave de la mică distanță. Nu prea cred că și filmulețele alea erau regizate tot de Tarantino... raset

Nu m-am uitat la film. Erau in aceeasi pozitie ca politistul, glontul a patruns in acelasi loc si a avut aceeasi traiectorie? Sigur e aceeasi arma? Calitatea/claritatea filmului e aceeasi? Sau vrem sa vanam pixeli albastri doar de (ne)dragu' lui Mandruta?
RocketQueen
RocketQueen
crede că are ceva de spus
crede că are ceva de spus

Mesaje : 1813
Data de inscriere : 21/06/2012
Localizare : Paradise City

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 11, 2015 2:07 pm

RocketQueen a scris:
Dracu' gol a scris:
RocketQueen a scris:
Dracu' gol a scris:
Mândruță e doar un scrot întins peste ceva în formă de om. Asta ca să lămurim cum stă treaba cu "ateul" Mândruță. Idiotul ăsta oportunist și-ar vopsi și găoaza în culorile Coranului dacă ar ajunge jihadiștii la putoare în Rromânica... raset

Asta nu inseamna ca oportunistul nu poate avea niste afirmatii corecte. Prea s-a obisnuit lumea cu imaginile de genul celor lui Quentin Tarantino, in care de la cea mai mica intepatura tasneste tot sangele din persoana...
Dacă o să citești și comentariile la articol, nu numai articolul în sine, o să vezi că oamenii i-au demonstrat oportunistului cît este de dobitoc chiar cu ajutorul unor filmulețe horror, în care tot niște jihadiști găuresc niște țeste de oameni, cu kalașnikoave de la mică distanță. Nu prea cred că și filmulețele alea erau regizate tot de Tarantino... raset

Nu m-am uitat la film. Erau in aceeasi pozitie ca politistul, glontul a patruns in acelasi loc si a avut aceeasi traiectorie? Sigur e aceeasi arma? Calitatea/claritatea filmului e aceeasi? Sau vrem sa vanam pixeli albastri doar de (ne)dragu' lui Mandruta?

See for yourself...

Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  (Still a)Live Dum Ian 11, 2015 2:26 pm

Dracu' gol a scris:
P.S. Am observat că habotnicii creștini sunt cei mai înțelegători și iertători în privința motivațiilor care au dus la ciuruirea celor care făceau caterincă groasă pe seama tîmpeniei islamiste. Oare de ce? Or fi devenit ăștia brusc mai înțelepți sau e doar faptul că într-o situație similară ar fi procedat fix la fel? suspect
Păi...a existat o situație similară. Și creștinii nu au procedat precum acei 2-3 islamiști. Deci...
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Dum Ian 11, 2015 2:35 pm

Dracu' gol a scris:
baso a scris:
Dracu' gol a scris:
Habar n-am ce ți se pare atît de nasol în "libertatea nelimitată de a exprima tot ce-ți trece prin cap"... confused

Pentru ca ar fi un dezastru , la fel ca situatia in care am avea posibilitatea nelimitata sa ne citim reciproc gandurile laugh De pilda,si mie imi trec multe prin cap, inclusiv ganduri cam improprii de a fi dat instant pe goarna in diferite situatii, mai ales in forma bruta,deloc finisate.  Chiar daca uneori ma abtin cu greu.raset Este adevarat ca spontaneitatea este caracteristica acelora care gandesc rapid si exprima rapid ceea ce gandesc, insa adeseori omul se gandeste si la porcarii, mai si injura in sinea lui...daca n-ar exista autoncenzura, s-ar injura, cafti sau omori oamenii intre ei din cauza gandurilor exprimate instant. raset Mi se pare mai important ca gandurile sa ramana libere, necenzurabile sau citibile  de catre altii; fiecare sa decida cat si ce sa spuna din ceea ce gandeste cu adevarat. Cati nu s-o fi gandit, in viata lor, niciodata: "il omor sau imi vine sa-l omor pe dobitocul/dobitoaca asta" Daca o mai si spun cu voce tare, cu martori care sa-i auda, iar ala e ucis de altcineva, ganditorul guraliv va fi in mod sigur suspectat de crima raset
Libertatea nelimitată de a (putea) spune tot ce-ți trece prin cap nu exclude autocenzura. Chestia asta reprezintă și un test ca să vezi cu cine ai de a face. Eu zic că libertatea absolută de exprimare este mai bună decît pînă și cea mai blîndă formă de cenzură. Dar cine să vrea libertate de exprimare într-o lume care acceptă să fie amendată chiar și dacă nu poartă centura de siguranță? raset
In mod cert, copiii sunt cei mai fara autocenzura cand dau pe goarna rapid ce gandesc sau cum gandesc, cel putin in primii ani Laughing Mai ales daca nu au parinti care sa faca pe Inchizitia cu ei, indeosebi atunci cand sar calul ,adeseori ostentantiv,  ca sa-si testeze limitele de libera exprimare Laughing Difera de la parinte la parinte modul in care-i tempereaza, fiind de preferat unei palme agresive peste gura sau o pedeapsa stabilita rapid, fara o matura chibzuinta, un dialog ca de la egal la egal , calm si civilizat, pt. a pricepe, ca adult, ce anume sau cine i-a provocat sa comita obraznicia . De pilda, eu, aveam "prostul" obicei sa o pun pe fii-mea sa-si stabileasca singura pedeapsa dupa ce comitea cate o "aroganta" pt. care nu era in stare sa-mi ofere justificari logice. raset Era delicioasa pt. ca respecta, fara sa triseze, autopedeapsa. raset O singura data a trisat, insa anticipat, prin voia mea: cand nu si-a aruncat jucariile la gunoi . Dupa ce am tot insistat sa-si faca ordine in camera iar pe ea n-a durut-o nici macar in fund sa se miste repede , ca pot sa ma supar ...


Ultima editare efectuata de catre baso in Dum Ian 11, 2015 2:54 pm, editata de 1 ori

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 11, 2015 2:50 pm

(Still a)Live a scris:
Dracu' gol a scris:
P.S. Am observat că habotnicii creștini sunt cei mai înțelegători și iertători în privința motivațiilor care au dus la ciuruirea celor care făceau caterincă groasă pe seama tîmpeniei islamiste. Oare de ce? Or fi devenit ăștia brusc mai înțelepți sau e doar faptul că într-o situație similară ar fi procedat fix la fel? suspect
Păi...a existat o situație similară. Și creștinii nu au procedat precum acei 2-3 islamiști. Deci...
Creștinismul era într-un stadiu similar de "dezvoltare" cu islamismul de azi acum vreo cîteva sute de ani, pe vremea Inchiziției. Însă, sunt foarte mulți habotnici creștini care au și azi aceeași mentalitate(ținută secretă) ca pe vremurile de tristă amintire. Deci, capisci? raset
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Dracu' gol Dum Ian 11, 2015 2:56 pm

baso a scris:
Dracu' gol a scris:
baso a scris:
Dracu' gol a scris:
Habar n-am ce ți se pare atît de nasol în "libertatea nelimitată de a exprima tot ce-ți trece prin cap"... confused

Pentru ca ar fi un dezastru , la fel ca situatia in care am avea posibilitatea nelimitata sa ne citim reciproc gandurile laugh De pilda,si mie imi trec multe prin cap, inclusiv ganduri cam improprii de a fi dat instant pe goarna in diferite situatii, mai ales in forma bruta,deloc finisate.  Chiar daca uneori ma abtin cu greu.raset Este adevarat ca spontaneitatea este caracteristica acelora care gandesc rapid si exprima rapid ceea ce gandesc, insa adeseori omul se gandeste si la porcarii, mai si injura in sinea lui...daca n-ar exista autoncenzura, s-ar injura, cafti sau omori oamenii intre ei din cauza gandurilor exprimate instant. raset Mi se pare mai important ca gandurile sa ramana libere, necenzurabile sau citibile  de catre altii; fiecare sa decida cat si ce sa spuna din ceea ce gandeste cu adevarat. Cati nu s-o fi gandit, in viata lor, niciodata: "il omor sau imi vine sa-l omor pe dobitocul/dobitoaca asta" Daca o mai si spun cu voce tare, cu martori care sa-i auda, iar ala e ucis de altcineva, ganditorul guraliv va fi in mod sigur suspectat de crima raset
Libertatea nelimitată de a (putea) spune tot ce-ți trece prin cap nu exclude autocenzura. Chestia asta reprezintă și un test ca să vezi cu cine ai de a face. Eu zic că libertatea absolută de exprimare este mai bună decît pînă și cea mai blîndă formă de cenzură. Dar cine să vrea libertate de exprimare într-o lume care acceptă să fie amendată chiar și dacă nu poartă centura de siguranță? raset
In mod cert, copiii sunt cei mai fara autocenzura cand dau pe goarna rapid ce gandesc sau cum gandesc, cel putin in primii ani Laughing Mai ales daca nu au parinti care sa faca pe Inchizitia cu ei, indeosebi atunci cand sar calul ,adeseori ostentantiv,  ca sa-si testeze limitele de libera exprimare Laughing Difera de la parinte la parinte modul in care-i tempereaza, fiind de preferat unei palme agresive peste gura sau o pedeapsa stabilita rapid, fara o matura chibzuinta, un dialog ca de la egal la egal , calm si civilizat, pt. a pricepe, ca adult, ce anume sau cine i-a provocat sa comita obraznicia . De pilda, eu, aveam "prostul" obicei sa o pun pe fii-mea sa-si stabileasca singura pedeapsa dupa ce comitea cate o "aroganta" pt. care nu era in stare sa-mi ofere justificari logice. raset Era delicioasa pt. ca respecta, fara sa triseze, autopedeapsa. raset
Toți copiii se nasc atei indiferent de rasă. Ceea ce li se întîmplă ulterior de ajung la o habotnicie extremă este numai din vina părinților și a societății în care trăiesc, care le spală brutal creierele... laugh
Dracu' gol
Dracu' gol
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului
nu se mai dezlipeste de ecranul computerului

Mesaje : 5567
Data de inscriere : 03/02/2010
Localizare : Trollywood

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Dum Ian 11, 2015 3:25 pm

Dracu' gol a scris:
Toți copiii se nasc atei indiferent de rasă. Ceea ce li se întîmplă ulterior de ajung la o habotnicie extremă este numai din vina părinților și a societății în care trăiesc, care le spală brutal creierele... laugh

Personal, ca femeie nascatoare a unui copil, imi este greu de descris sentimentele sau parerile avute fata de o fiinta vie, nou  adusa pe lume. As rezuma toata filozofia in sintagma : este ca un extraterestru , cu o vointa si personalitate proprie raset M-a facut de atatea ori sa rad, socata oarecum de cum se straduia sa preia controlul, inca din primele luni de viata extrauterina, incat a trebuit sa-mi  pun  mintea la contributie pt. a face fata provocarilor diversificate Laughing Orice copil poate sa devina un mic terorist daca nu se realizeaza o legatura empatica cu modul lui rudimentar de exprimare, inca de la aparitia lui pe lume.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  ENKI Dum Ian 11, 2015 8:29 pm

Asa ceva? In urma cu 47 de ani?Shocked

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Caricatura este preluata, dintre altele cateva asemnatoare, de pe un site... evreiesc: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  baso Lun Ian 12, 2015 8:19 am

Am inteles ca guvernantii Francezi au decis prin septembrie 2012 inchiderea temporara a unor ambasade si scoli din cateva tari musulmane dupa ce CH a publicat niste caricaturi cu Mahomed .

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

De atunci pana in prezent a trecut ceva timp si, pt. ca nu cunosc continutul revistei, din lunile anterioare atentatului, nu prea pricep cu ce or fi recidivat caricaturistii incat i-au infuriat din nou pe islamistii fanatici. scratch In logica ideii de razbunare a Profetului, reactia islamistilor teroristi  ar fi putut sa apara cat timp blasfemia era inca calda, adica la maxim cateva saptamani dupa momentul respectiv...Posibil insa sa se fi simtit bazaiti in continuu, chiar daca mai putin obscen si ostentativ, in ciuda amenintarilor transmise caricaturistilor.
Poate ca tocmai acea caricatura "premonitorie", din nr.1177 al revistei, aparute in chiar ziua atentantului (7 ianuarie), sa fi determinat decizia criminala, teroristii fiind pregatiti din timp pt. o astfel de executie, asteptand doar sa li se dea unda verde astfel incat executia sa fie o riposta rapida la o noua provocare. Caricatura,in sine, mi se pare extrem de cinica si de provocatoare, sunand ca o invitatie pt. teroristi. Chiar si un francez sau un alt om normal la cap nu stiu daca poate rade cand cineva face glume publice pe seama faptului ca in Franta n-au existat atacuri teroriste insa niciodata nu e prea tarziu ca sa se intample...Trebuie sa fii cam iresponsabil cand publici astfel de glumite,ca o invitatie la dans, stiind ca fanaticii islamisti sunt cu ochii pe revista, ca nu degeaba te-au amenintat facandu-te sa soliciti protectie si sa umbli cu escorta dupa tine...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

PS. S-ar fi putut spune ca este o caricatura premonitorie doar daca ar fi fost prezentata la sedinta de redactie, in ziua atentatului, pt. a fi publicata in numarul viitor. Insa continutul revistei difuzate in ziua atentatului a fost stabilit cu o saptamana inainte; deci a fost suficient timp cat sa se afle ce caricatura premonitorie urma sa fie publicata, asta si in ipoteza in care teroristii nu s-or fi grabit sa o cumpere de la chiosc, la primele ore ale diminetii din 7 ianuarie, ca sa aiba brusc pofta de un atentat pt. a raspunde "umoristic" provocarii.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

în desfășurare - Pagina 11 Empty Re: în desfășurare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 33 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 22 ... 33  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum