SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

broasca de mlastina (Rana arvalis)

In jos

broasca de mlastina (Rana arvalis) Empty broasca de mlastina (Rana arvalis)

Mesaj  delta Dum Apr 24, 2011 8:59 am

La broaștele de mlaștină aceleași tipuri de elemente de pe partea dreaptă și cea stângă a corpului diferă mai degrabă în cazul că nu prea sunt măsurabile (cum ar fi forma unor pete) și sunt mai evidente în cazul exemplarelor omorâte și conservate de ceva vreme prin vreo colecție muzeală. laugh (sursă: Vershinin, Gileva și Glotov – Fluctuating Assimetry of Measurable Parameters in Rana arvalis: Methodology. 2007)

P.S. De fapt, ideea ar fi fost să vadă dacă poate fi depistat efectul poluării (care cică ar produce diferențele dintre elementele de pe partea dreaptă și cea stângă a corpului), dar dacă pentru asta trebuie ucise exemplarele din speciile protejate... păi, mai bine să le lase naibii vii și nestudiate prin apele poluate. laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum