SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Una... Alta... de Romania

+3
delta
baso
aurora
7 participanți

Pagina 17 din 18 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Urmatorul

In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Ian 18, 2018 7:54 am

baso a scris:Rares Bogdan aproape ca este in doliu. I-a recomandat lui Iohannis sa nu mai poarte cravate albastre, ci rosii. Ca s-a facut frate cu ciuma.
Cica mai devreme l-ar fi amenintat ca in 2019 nu mai pupa alt mandat, existand si alte optiuni pt rezistenti, cum ar fi : Kovesi, MRU, Ciolos, Hurezeanu.
Recunosc ca si eu m-am asteptat ca Iohnnis sa le cante in struna cu anticipatele, amplificand isteria. Acu ar fi culmea sa-l laud ca a reactionat normal si rational, insa ma bucur ca m-am inselat. Le-a fasait rezistentilor si marele miting din 20. Sau poate se aduna totusi vreo cativa, din inertie, ca sa strige Jos Iohannis deoarece pt. Jos Guvernul n-as crede ca pana Sambata se instaleaza noul guvern. Laughing
Sunt deja zvonuri ca Sasalaul a renuntat la al doilea mandat, preferand sa-i asigure Merkel un post de comisar european, ceva. Eu nu le-as da crezare, asteptandu-ma in orice moment la o intorsatura spectaculoasa, asa cum  sade bine telenovelei in care suntem fortati sa vietuim. Laughing
Cica nu stiu ce mare mahar american ar fi zburat din functie acum vreo saptamana, acela fiind chiar piesa de legatura intre administratia USA-Soros (cata a mai ramas) si Securistan. Asta ar putea explica moliciunea brusca a plavanului nostru. suspect
In alta ordine de idei, eu inca nu m-am lamurit daca Ochiul din capu' la Justitie va mai fi in noul guvern si daca baschetoza, dupa ce si-a ingropat tatal in prag de An Nou, poate fi zburata dracului de pe soclu si trimisa pachet la Sibiu, de unde a venit. scratch laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Ian 18, 2018 10:50 am

E prima data cand citesc un astfel de zvon. Daca e recent, inseamna ca l-au nascocit securistii, in asentiment cu Rares Bogdan. E prea devreme ca Iohannis sa anunte ca nu mai vrea un nou mandat.
In rest, poate suntem noi prea suspiciosi, ca daca Iohannis a procedat constitutional si rational, musai ca l-a determinat cineva sau ceva. Totusi, surpinzatoare a fost graba cu care a luat decizia.

Din zvonurile aparute la TV, foarte probabil ca T.Toader sa ramana ministru la justitie. A tot lalait-o sa spuna clar ce decizie a luat in legatura cu baschetoza. Pe de alta parte, si lui Iohannis ii convine ca Toader sa nu-l provoace cu o propunere de revocare. Desi nu moare de dragul baschetozei, Iohannis o sustine din obligatie.
Abia cand propunerea de revocare va fi facuta, va urma si marea incercare pt. Iohannis, in pixul lui stand puterea.
In tot cazul, dupa reactia de acum a rezistentilor, de-a dreptul scelerata, poate Iohannis o fi realizat ca nu se poate baza pe o adunatura de nebuni manipulati, opaci la orice argumente rationala, ca sa castige un nou mandat.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Ian 18, 2018 1:20 pm

baso a scris:E prima data cand citesc un astfel de zvon. Daca e recent, inseamna ca  l-au nascocit securistii, in asentiment cu Rares Bogdan. E prea devreme ca Iohannis sa anunte ca nu mai vrea un nou mandat.
Am auzit cu urechile mele aseara, la unul dintre posturile tv de stiri (Antena 3 sau Romania TV), insa nu mi-am ridicat ochii de la ce faceam, asa ca nu am retinut nici macar postul, daramite numele celui care a rostit zvonul. Si daca l-as fi vazut pe individ, cel mai probabil ar fi fost in zadar, intrucat nu ii cunosc pe cei care apar mai nou pe sticla. Insa am dat acum o cautare pe goagal si am gasit ceva, pe un site obscur, pe care il ocolesc cat de mult pot, din cauza reclamelor agresive care imi umplu monitorul. Laughing

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cat desppre maharul amerloc picat de la putere, as zice ca informatia a venit in cadrul aceleiasi emisiuni, de la Bogdan Chireac. Dar nu sunt 100% sigur. Asta e, am un stil mai aparte de a utiliza tv-ul, respectiv pe post de radio generator de zgomot de fundal. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Ian 18, 2018 2:33 pm

baso a scris:
ENKI a scris:Hai ca propusera o muiere, respectiv pe Viorica Dancila. Io n-am auzit de ea, dar pare din zona lui Voiculescu cel rau, din moment ce tine o poza cu sotii Pandele la loc de cinste. Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



807 reactii la aceasta fotografie, ceea ce inseamna ori ca doamna este foarte activa pe feisbuc, ori ca are alocati niste boti, care ii ridica artificial audienta. suspect

Tocmai a avut o reactie si Badea la poza asta, in emisiunea lui.  S-a legat de manichiura ei. raset I-a sugerat fara culori si excentricitati pe unghii. Nude, adica lacuite sa fie si atat.

Declar deschis ca o simpatizez din start, fie si numai pentru ca, exceptand faptul ca e blonda, seamana izbitor, chiar si la unghii, cu fosta secretara sefa a facultatii, care mi-a fost ca o a doua mama in perioada studentiei, urmand ca mai apoi sa lucrez cu ea, din ianuarie 1998 pana in mai 2014.  Laughing  De altfel, tipa era supranumita mama studentilor, gasind mereu o vorba de imbarbatare pentru restantierii descurajati, multi aflati in situatia de a abandona studiile (a fost si cazul meu, la sfarsitul primului an). Ne vizitam reciproc, mergeam la chefuri etc. Imi aratase poze cu ea in tinerete, cand fusese o adevarata diva, auzisem gramada de povesti susotite de unul si altul, nu trecea zi sa nu-i fac o vizita pe la secretariat si sa-i spun un banc sau o informatie aflata de mine "pe surse", primind la schimb alte informatii de acelasi gen. Tipa era placuta de toata lumea, cunoscuta in toata tara, fiind prima de care ma intrebau absolventii diverselor promotii atunci cand ne intalneam. Ce sa mai, era emblema facultatii si, prin informatiile pe care le detinea, respectata de toti universitarii. In treacat fie spus, cea mai gretoasa specie de oameni intalnita de mine sunt profesorii universitari.  laugh  Nu stiu cu ce a gresit in 2014, insa a fost fortata sa se pensioneze cumva anticipat, cu cu 6 luni inainte de termenul la care ne pregateam sa-i organizam cheful de retragere. A plecat din oras cu totul, fara sa spuna un cuvant, a intrerupt orice legaturi cu fostii colegi si de atunci nu mai stiu decat ca locuieste in Giurgiu si ca este bine. Asta multumita fiicei ei, cu care inca mai tin legatura. N-am apucat nici macar sa-mi iau la revedere...
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Joi Ian 18, 2018 3:40 pm

OK. Si mie, judecand doar dupa fizionomie si stilul vestimentar, mi se pare o tipa calma, neconflictuala, eleganta. Poate ca nu le-a nimerit intotdeauna cu frizurile (pt. careva coafura fiind comparata cu pavianului cu mantie de catre misoginul CTP) insa cocul o prinde bine la fata ei patrata

Fara nicio rautate, daca-mi facea coafeza asa ceva, ma spalam pe cap cum ajungeam acasa Laughing
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Spre deosebire de Badea, mie imi place si manichiura si costumasul pe care-l poarta, cu motive populare. E foarte chic, deloc extravagant. Deci asa, ca aparitie, este o tipa placuta. Si nu vad cu ce i-ar deranja pe politicienii straini o manchiura mai curajoasa, insa deloc excentrica. Laughing Tipa are o anumita personalitate in felul in care se dichiseste, nefiind insa ostentativa sau ca bagata in competitie cu altele. Sub acest aspect este de admirat , nefiind o lalaie ca Macovei ori Kovesi.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Ian 18, 2018 3:58 pm

baso a scris:Spre deosebire de Badea, mie imi place si manichiura si costumasul pe care-l poarta, cu motive populare. E foarte chic, deloc extravagant. Deci asa, ca aparitie, este o tipa placuta. Si nu vad cu ce i-ar deranja pe politicienii straini o manchiura mai curajoasa, insa deloc excentrica. Laughing
Si mie. Iar masculii alfa ai politichiei mondiale se vor fi saturat de manichiuri ca ale Theresei May sau Angelei Merkel. laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Ian 19, 2018 7:34 am

ENKI a scris:
baso a scris:Spre deosebire de Badea, mie imi place si manichiura si costumasul pe care-l poarta, cu motive populare. E foarte chic, deloc extravagant. Deci asa, ca aparitie, este o tipa placuta. Si nu vad cu ce i-ar deranja pe politicienii straini o manchiura mai curajoasa, insa deloc excentrica. Laughing
Si mie. Iar masculii alfa ai politichiei mondiale se vor fi saturat de manichiuri ca ale Theresei May sau Angelei Merkel. laugh


Probabil ca Angela Merkel are prostul obicei sa-si roada unghiile cand nu o vede nimeni.  De aia si le taie pana-n carne. Cel putin asta mi-a fost primul gand care mi-a trecut prin cap vazandu-i unghiile.raset
In privinta a noastrei, isi poate pastra manichiurista, insa ar trebui sa-si schimbe coafeza de moda veche, fiind cam riscant cu ea daca o lasa sa experimenteze  Laughing Ar putea incerca un hair stylist experimentat in frizuri moderne, adecvate fizionomiei si varstei. Dupa mintea mea, i-as schimba inclusiv galbenul ala pui din par in gri ombre, mult  mai sofisticat .
Dintre toate frizurile pe care i le-a comis coafeza fara sa-i prinda parul in coc, doar cea din poza cu unghiile si cea de jos mi se par mie ca o avantajeaza.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Ian 19, 2018 10:22 am

Ar mai fi si asta, pe par mai scurt.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cu siguranta ca o tunsoarea bob moderna ar avantaja-o mult mai mult decat coafurile alea umflate,de nasa nuntasa, pe care i le face coafeza. Laughing In plus, un bob bine facut este usor de intretinut, nefiind cazul sa aiba coafeza la dispozitie, in fiecare dimineata, ca sa-i puna sarmale in cap.

E o diferenta intre a cauta printre imagini acelea in care arata bine , cu frizuri casual si aparent nelucrata, ori doar acelea in care coafeza a experimentat fara simt estetic si al proportiilor, bagand tone de fixativ si tapandu-i parul ca sa-i faca de 3 ori mai mare capul, ca pt. nunti si botezuri Laughing Cam asta e capcana in care intra toate cucoanele care se respecta, de la o anumita varsta, lasandu-se pe mana coafezelor de moda veche care atata stiu; de la o anumita varsta, cucoanele elegante tra sa aiba capul cat mai mare, sa iasa in evidenta prin amploarea podoabei capilare raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Ian 19, 2018 10:54 am

baso a scris:Ar mai fi si asta, pe par mai scurt.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am remarcat ca in poza asta aduce si mai mult cu fosta secretara despre care am povestit, asa ca am dat o cautare pe feisbuc, in speranta ca poate si-a facut cont. Am gasit-o, dar n-are decat o fotografie neclara, care nu o avantajeaza. Oricum, am lacrimat de bucurie. Very Happy

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Eu am poze mult mai faine cu ea, dar n-am permisiunea de a le aduce in spatiul virtual. Probabil ca fata ei i-a facut un cont, sa poata tine legatura prin smartfon.
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  PPG Dum Ian 21, 2018 4:01 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

"..........
Exact cea de-a doua Românie a ieșit sâmbătă seara în stradă: România tânără și dinamică, România care a avut curaj să plece la muncă în străinătate, România care a umplut universitățile străine cu tineri străluciți, România IT-iștilor, a medicilor, a profesorilor, a studenților, România antreprenorilor și a meseriașilor, România care nu-l pune pe prostul clasei să o conducă, România care crede în meritocrație, România care muncește, plătește și așteaptă, în schimb, un singur lucru: ca statul să nu o fure.
.........."

Sa vii sa spui ca protestatarii sint niste oligofreni, nebuni demni de spitalul 9 si niste tancalai telelisti usor manipulabili, precum viermanosul care se ascunde in spatele contului de "trenduri economice" pe FB, inseamna ca esti ori un cacat de politruc abject, ori crincen de prost.

PPG
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 253
Data de inscriere : 04/05/2016

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Ian 21, 2018 5:26 pm

Dupa ce televiziunile s-au potolit cu protesteala,Romania TV a promis imagini inedite despre secretul ascuns al premierei in premiera. Laughing Ok. Fas a fost si cu asta. Cica promoveaza de mult timp costumul popular.
M-a amuzat insa ca singura femeie din studiou, cand  si-a exprimat  enervarea ca, in lipsa de alte critici, atat femeile cat si misoginii au atacat-o aiurea, ca are frizuri facute cu dinamita, cativa colegi de platou au fost extrem de reactivi vocali, indeosebi piticul atomic, Ovidiu Zara. Piticul atomic aproape ca era sa faca implozie, fara sa-mi fie clar de ce. Suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



PS. Apropo, cica Udrea este insarcinata. Ma astept ca miorii s-o condamne ca are tupeul sa fie gravida pt. a amana executarea pedepselor.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Ian 21, 2018 5:37 pm

Se pare ca implicatii astia tefelisti nu prea au multe optiuni in comparatii  laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe bune, ii compatimesc sincer ca doar cu poza lui Codruta pe peretele din baie pot sa se autosatisfaca laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Ian 21, 2018 6:49 pm

baso a scris:Se pare ca implicatii astia tefelisti nu prea au multe optiuni in comparatii  laugh

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe bune, ii compatimesc sincer ca doar cu poza lui Codruta pe peretele din baie pot sa se autosatisfaca laugh

Numa' cu Codruta/Noi facem labuta!
, gen. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Ian 21, 2018 6:52 pm

baso a scris:

PS. Apropo, cica Udrea este insarcinata.

O fi insarcinat-o cineva fara sa stie, pentru ca ea zice ca nu e. suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mai degraba si-a autolansat "pe surse" fake news-ul, urmand sa dea pe goarna niste chestii. vesel
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Ian 21, 2018 7:15 pm

Asemenea lui Paul Hitter probabil ca simt cei mai multi dintre cei care aleg sa se lase bombardati de "stirile" malaxoarelor mass-media mioritice. Pentru ca in mediul virtual si televizionistic vietuiesc sandilaii, pe strazi ei fiind ca si invizibili in zilele obisnuite, manifestandu-se aparent normal in relatiile sociale. Ignore-ul mi se pare cea mai buna solutie pe termen scurt, respectiv taierea conductelor cu energie psihica alimentatoare ale propriilor lor frustrari. Pe termen lung, neputand sa-i mai nastem o data, ne ramane speranta ca timpul le va rezolva fantasmele.  Bine ca sunt putini si prosti, asa cum am putut vedea cu ocazia recensamantului de aseara. Laughing



Nu mai rezist



M-am saturat! Sunt satul pana peste cap! M-am saturat sa deschid orice: teve, radio, internet. Dau numai de #rezist. De un an de zile deja. Aceiasi oameni. Aceleasi figuri. Aceleasi jelanii. Aceleasi urlete. Aceleasi lozinci. Aceleasi manifestari. Aceleasi comentarii. Aceleasi articole. Aceleasi texte. Aceleasi pretexte. Aceleasi proteste. Sunt satul pana peste cap. Eu nu mai rezist. Nu mai vreau sa aud de voi. Nu mai vreausa va vad. Mi-ati intoxicat viata. Prieteniile. Relatiile. Familiile. Sunt satul de voi. Satul de justitie. De anti coruptie. De ciume rosii. De voi, de la primul la ultimul. Nu va mai suport. Ati ajuns sa sunati oamenii pe telefon doar doar ii convingeti. Fluturasi la metrou. Pe parbriz. Stim toti. Nu e fir de nisip in Romania sa nu stie de voi. Gata. Ultima picatura de ploaie a auzit de voi. Copiii, cateii, raul, ramul, toti stim de voi. Gata. Lasati-ne in pace. Omorati-ne. Faceti ceva si incheiati odata. Repet: stim. Am auzit de voi. Stim tot ce vreti. Nu sunteti mai multi decat sunteti. Iesiti la vot data viitoare. Omorati-l pe Dragnea, coruptia, pe Tariceanu, pe cine vreti. Omorati-ne pe toti. Eu unul incep sa prefer asta, decat sa va mai aud zi de zi, ora de ora, minut de minut. M-am plictisit de voi, de aerele voastre justitiare, mi-e sila. Nu exista cuvinte sa imi descrie starea. Ati paralizat o tara intreaga. Ati denaturat-o. Orice relatie cat de mica este manjita de gheara #rezistului. Aveti putina decenta si dati-ne o pauza. Vreau sa traiesc. Nu vreau sa fiu protestatar. Nu asta este viata mea. Aveti un pic de decenta si lasati-ne in pace. Nu mai vreau graficele voastre inteligento partz, nici afise, nici mailuri, nici formatii, nici cantareti, nici informatii, nici argumente. Nu mai pot sa aud aceeasi placa: Dragnea mort, moarte moarte moarte, puscarie, puscarie, puscarie, penali, bosorogii, hotii, boicot, moarte, moarte, mergem peste ei, le dam foc, nu mai merge asa, ii omoram. Numai asta aud de la voi. Sprancene ridicate daca cuteaza cineva sa spuna ceva ce contravine doctrinei voastre. Boicot din viata publica. Oameni “nefrecventabili”- cum as fi eu de exemplu. Campanii media. Demonizarea adversarului. Ooo si daca cumva cineva cuteaza sa va ia un pic la misto, ati fi in stare sa ii sfasiati beregata. Asta este alternativa propusa de voi? Doua Romanii? Voi cu cine veti mai trai? Cu voi insiva si atat? Am inteles, voi sunteti viitorul, cei destepti, cei inteligenti, cei cu potential, in afara voastra nu mai exista nimic. Nici soarele nu rasare fara voi. Nu exista talent in afara voastra. Nu exista posibilitati, potential, nu exista nimic fara voi. Am inteles. Voi sunteti totul. Ganditi-va si rezolvati-o repede baieti. Ne-ati intoxicat. Vrem sa se termine. Intr-un fel sau altul. Luati-ne si hai cu noi la canal. Macar stim o treaba. Trebuie sa fim reeducati? Hai si cu reeducarea. Faceti ceva sa stim naibii cum stam.

In general ce faceti voi? Intrati pe canalele media, si luati la bastoane pe oricine nu are aceiasi parere ca voi. Pe mine, pe ala, pe celalalt. Vezi doamne sunt pesedisti, rusi, dracu sa ma ia! Sunt doar un om. Nimic mai mult. Daca nu am dreptul la alta parere, decretati-o si asta e. Ma voi conforma. Asa rezolvati voi ceva? Amenintand oameni normali cu bataia, cu moartea, cu boicotul? Voi sunteti baietii buni? Nu prea pare.M-am saturat pana peste cap sa va aud latrand ca niste caini turbati. Ati intoxicat celulele unui organism numit Romania. Nu mai vreau sa aud de voi.Nimic. #numairezist cu #rezist.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Ian 21, 2018 10:34 pm

ENKI a scris:
baso a scris:

PS. Apropo, cica Udrea este insarcinata.

O fi insarcinat-o cineva fara sa stie, pentru ca ea zice ca nu e. suspect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mai degraba si-a autolansat "pe surse" fake news-ul, urmand sa dea pe goarna niste chestii. vesel

Toate publicatiile citeaza evz care a a publicat dezmintirea, insa linkul este inactiv.

Daca este in primele luni de sarcina, o fi firesc sa nu aiba chef de publicitate pe tema asta ca sa incaseze blesteme si tot felul de rautacisme. Nu parea genul de femeie care sa-si doreasca un copil. Poate ca s-a razgandit, considerand ca nu este momentul sa afle lumea. In fond, are dreptul sa fie mama chiar daca risca niste ani de puscarie. Daca nu-l face acum, nu-l va avea niciodata.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Dum Ian 21, 2018 11:37 pm

ENKI a scris:Asemenea lui Paul Hitter probabil ca simt cei mai multi dintre cei care aleg sa se lase bombardati de "stirile" malaxoarelor mass-media mioritice. Pentru ca in mediul virtual si televizionistic vietuiesc sandilaii, pe strazi ei fiind ca si invizibili in zilele obisnuite, manifestandu-se aparent normal in relatiile sociale. Ignore-ul mi se pare cea mai buna solutie pe termen scurt, respectiv taierea conductelor cu energie psihica alimentatoare ale propriilor lor frustrari. Pe termen lung, neputand sa-i mai nastem o data, ne ramane speranta ca timpul le va rezolva fantasmele.  Bine ca sunt putini si prosti, asa cum am putut vedea cu ocazia recensamantului de aseara. Laughing

[justify]


De cand cu dementa asta, eu m-am instrainat de oameni candva apropiati. Il inteleg perfect pe Paul Hitter.Exista in unii un fanatism demonic si foarte multa ura. Mi-e imposibil sa inteleg cum s-au virusat.
N-or fi numerosi, insa, din pacate, genereaza si o forta de opozitie de aceeasi natura. Prin mediul virtual sunt de speriat inclusiv comentariile unor antitefelisti, la fel de toxici ca si dezaxatii rezistenti. Posibil sa fie si trolli, n-am de unde sa stiu. Ca popor, avem insa o mare problema la capitolul sanatate mintala. l

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Lun Ian 22, 2018 9:04 am

baso a scris:
ENKI a scris:Asemenea lui Paul Hitter probabil ca simt cei mai multi dintre cei care aleg sa se lase bombardati de "stirile" malaxoarelor mass-media mioritice. Pentru ca in mediul virtual si televizionistic vietuiesc sandilaii, pe strazi ei fiind ca si invizibili in zilele obisnuite, manifestandu-se aparent normal in relatiile sociale. Ignore-ul mi se pare cea mai buna solutie pe termen scurt, respectiv taierea conductelor cu energie psihica alimentatoare ale propriilor lor frustrari. Pe termen lung, neputand sa-i mai nastem o data, ne ramane speranta ca timpul le va rezolva fantasmele.  Bine ca sunt putini si prosti, asa cum am putut vedea cu ocazia recensamantului de aseara. Laughing

[justify]


De cand cu dementa asta, eu m-am instrainat de oameni candva apropiati. Il inteleg perfect pe Paul Hitter.Exista in unii un fanatism demonic si foarte multa ura. Mi-e imposibil sa inteleg cum s-au virusat.
N-or fi numerosi, insa, din pacate, genereaza si o forta de opozitie de aceeasi natura. Prin mediul virtual sunt de speriat inclusiv comentariile unor antitefelisti, la fel de toxici ca si dezaxatii  rezistenti. Posibil sa fie si trolli, n-am de unde sa stiu. Ca popor, avem insa o mare problema la capitolul sanatate mintala. l

Cei mai multi se viruseaza alegand sa se informeze de la Digi 24 si Realitatea TV, dupa ce sunt bombardati in buclele de feisbuc cu stiri din aceste surse, venite de la prietenii virtuali si/sau virtualo-reali. Probabil le e greu sa mai reactioneze critic atunci cand informatiile le vin certificate de rude, idoli televizionistici, ziaristi pe care ii urmaresc sau ii detin in lista de prieteni ca pe niste veritabile trofee. A fost indus in randul cetatenilor cat de cat alfabetizati un sentiment ca dinspre PSD nu are cum sa vine vreodata ceva bun, ciuma rosie fiind facuta exclusiv responsabila pentru dezastrul tarisoarei. Imi amintesc ca discutam acum un an, prin martie, cu niste prieteni apropiati, incercand sa le deschid ochii, insa oamenii pareau programati. Aveau impresia ca doar PSD se aflase la guvernare din 90 pana in prezent, nu-si mai aminteau cine taiase salariile bugetarilor, iar scopul lor in viata era sa-i vada pe Dracnea, pe Furaceanu, pe Ciordache si pe Serban Nicolae (astuia nu-i gasisera porecla) la puscarie, pentru ca erau penali. Normal ca nu puteau explica ce ar putea insemna un cetatean penal. Laughing
Orice argument logic era respins imediat cu lozinci, orice trimitere la rezultatul votului (ei votasera, eu nu) era blocata instant cu "au votat prostii si lenesii de bugetari, pentru cativa lei la salarii". Ciolos era pentru ei farul calauzitor, pe Macovei o vedeau ministreasa la Justitie si... cam atat. A, erau  de acord si cu renuntarea la democratie, numai sa fie Ciolos capu' la Stat, sa faca ce trebuie.  veselie Nu-mi venea sa cred ca niste oameni absolut normali cu doar cateva luni in urma puteau debita la foc automat niste lozinci inepte, ca-si pierdusera orice urma de ratiune.
Eu nu exclud nici o arma psihotronica, folosita subliminal prin ecranele tembelizoarelor, mai ales ca ultimele modele de smart tv-uri au niste rezolutii aiuritoare, mult mai mari decat poate suporta creierul unui om normal. Sa-ti cumperi televizor cu rezolutie 4k cu justificarea ca astfel vezi mai bine canalele de nature, dar sa-i admiri batistele lui Rares Bogdan si mutra de idiot a lui Prelipceanu, in timp ce burtierele si scrolurile iti rescriu hardul din cap, asta mi se pare autospalare pe creier. Laughing
Intre timp, oamenii par sa-si mai fi revenit cat de cat, in sensul ca au inceput sa realizeze ca, din cercurile lor de relatii, cei care sustin #rezist sunt tocmai cei pe care ii cam banuiau a fi informatori ai sefilor sau chiar ai SRI. Laughing
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mier Ian 24, 2018 9:12 am

De fiecare dată când vine vorba despre impozitarea celor care fac un ban în plus, adică despre mica evaziune care se presupune că, însumată, ar fi de fapt una foarte mare, taberele se împart. Unii sunt pro, alţii contra. Există însă şi o tabără a aşa-zişilor înţelepţi care spun ceva de genul: „dacă activitatea femeii care-ţi face curat în casă, a celor care-ţi spală rufele, a celor de la care cumperi brânză, ouă, pătrunjel, etc. ar fi fiscalizată, altfel ar arăta această ţară.”

Desigur, e frumos să vorbim în slogane, s-o facem pe moraliştii acolo unde n-are sens să aducem în discuţie morala. Însă, presupunând că „evazionista” care-mi vinde pătrunjel, lovită de remuşcarea păcatului de a fi făcut obscen de mulţi bani din vânzarea ierbii respective, şi-ar dori să-şi regleze conturile cu statul român, cum ar face-o? Hai să ne-o imaginăm pe bătrânica aceea aproape arhetipală intrată în cotloanele infame ale fiscului pentru a-şi plăti „datoriile”. Ce-ar trebui ea să facă? Păi, în primul rând, să-şi treacă activitatea pe PFA, apoi să-şi ţină un registru, să-şi angajeze un contabil, să-şi completeze mormanul de declaraţii şi abia după ce toate acestea au fost îndeplinite cu o corectitudine demnă de o lume ideală, abia atunci ar trebui să poată să dea banii.

Toate aceasta se întâmplă pentru că în statul nostru, înainte de a da banul, trebuie să te califici pentru asta, trebuie să dai concursuri de frumuseţe pe la tot felul de ghişee, trebuie să devii conform şi-abia după multe încercări şi corvoade te poţi bucura de privilegiul de-a decarta banul. E şi-aici o iniţiere, o înţelepciune adâncă izvorâtă din imaginaţia buruienoasă a contabililor. Şi chiar şi-atunci când te-ai calificat la plata efectivă a banului, n-o poţi face aşa de capul tău, adică să te duci la ghişeu şi să spui banal: „Gata, bre, zi-mi câţi bani îţi dau!”. Nu, trebuie să te duci pe la fiecare înţelept al statului şi să-i decartezi acolo ceea ce-i datorezi serviciului din spatele lui. Bunăoară, bătrânica noastră, numai pentru „contribuţii” ar trebui să bage 25% la pensie, 10% la sănătate, 2.5% la şomaj. Şi vreo câteva alte daraveli în funcţie de specific.

Acum să revenim la intelectualul cu dilema exprimată la începutul articolului şi să-i refacem o parte din „structura sa iniţiatică” după ce visu-i sterp ar deveni realitate. Să-l urmărim într-un circuit cât de cât normal, în lumea fiscalizată cu care are vise umede. Aşadar omul nostru cheamă dimineaţa o femeie să-i facă curat în casă, el mergând la piaţă pentru a-şi lua ceva de-ale gurii. Femeia vine la ora stabilită, iar omul nostru dă fuga la piaţă. Merge la ăla care vinde brânza şi-l întrebă cât costă. „Ca şi înainte, domnule, îi răspunde omul, 15 lei kilul! Cât să vă pun?”Ia omul nostru şi d-aia, şi d-aia s.a.m.d., în total de vreo 50 de lei. Scoate pofticios bancnota de 50, o dă ciobanului şi trece mai departe. Pe la sectorul de legume mai ia de vreo 50 de lei, apoi ia şi fructe de vreo 40 de lei şi, la plecare, făcându-i-se milă de bătrâna cu pătrunjel, mărar şi busuioc, îi ia vreo zece legături, să fie sumă rotundă. Dă el să iasă din piaţă şi, nici nu face doi paşi, şi-l vede pe cioban cu toporul în mână, alături de ţăranii de la legume şi fructe, care cu furci, care cu ghioage. Se uită ciudat la el şi înţelege că nu-i de glumă.
„Dar ce-aveţi cu mine, oameni buni?” - întreabă el cu o voce stinsă.
„Păi ce-ai tu cu noi, nemernicule” -răspunde băbuţa ştirbă cu pătrunjelul. Pleci aşa, fără să ne dai banu? Ce e hoţia asta?”.
Şi oamenii ăia se uită toţi urât la el.
„Măi, oameni buni, cred că mă confundaţi. V-am dat tuturor fix ce mi-aţi cerut. Ba chiar am mai şi rotunjit.”
Atunci ciobanul ieşi din mulţime fluturându-şi toporul, după care i se adresă:
„Ia stai mătăluţă colea jos şi scrie. Ţi-am cerut 50 de lei pe brânză? Cât mi-ai dat mătăluţă.”
„Exact cât mi-ai cerut, răspunse omul, 50 de lei.”
„Păi şi cu fiscul, ce facem, domnule? Că vrem şi noi să trăim într-o ţară ca afară, iar mătăluţă cam tragi ţepe. Ţi-am cerut 50, dar ăla-i netul. Ia treci şi-adaugă acolo: 23.75 CAS + 9.5 CASS + 2.7 IV + 1.95 CAM= 37.9 lei. Asta pentru fisc, frăţioare!”
Şi uite-aşa, cei 200 de lei au devenit „ca afară” vreo 350 de lei. Ajuns acasă a constatat că femeia i-a defalcat, pe aceeaşi structură treburile:
100 lei curăţenia + 42.6 CAS +17.5 CASS + 10.8 IV + 3.85 CAM = 163.95 lei.

Vă las singur să deduceţi sentimentul profundei datorii îndeplinite cu care se confruntă ipoteticul nostru telectual constatând că cei 300 de lei pe care-i dădea pe „vremea jafului” s-au metamorfozat în 513.95 lei în vremea cinstei absolute. Să nu uit să amintesc faptul că, după un scurt moment de linişte, a auzit un ciocănit în uşă. Deschizând uşa s-a trezit cu toţi cei pe care-i întâlnise în ziua aceea, care cu topoare, care cu furci, care cu bâte sau furtune de maşini de spălat.
„Ce-aveţi mă cu mine, doar v-am dat tot ce mi-aţi cerut? - întreabă el pe un ton ameninţător.”
Oamenii înţeleg că aşa e, lasă armele ceva mai jos, în timp ce ciobanul, mai comunicativ din fire, iese din nou în faţă şi-i spune:
„Domnu, am uitat dom'ne să vă cerem taxa pentru contabil. Ori ne dai 5% aplicat sumei brute, ori venim noi să luăm de la matale declaraţiile. Cum facem?”




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mar Feb 06, 2018 11:16 am

laugh

Am programul mai încărcat și n-am apucat să citesc știrile. Faceți-mă să înțeleg… A ieșit iureș la MȚR deoarece se proiecta un film? Era ecranizare porno după Mein Kampf sau ce? Am înțeles că protestatarii au dat buzna, au zbierat creștinește la niște gay și au intonat imnuri bisericești. Oare cât de gay putea să fie un film ca să faci atâta scandal pe seama lui? Mai gay decât rubrica gay de pe PornHub n-avea cum să fie. Menționez această rubrică pentru că este una cu trafic destul de intens venit dinspre România. Românii consumă pornografie cu nemiluita. N-o spun eu, o spune Google, o organizație care nu s-a dat de jurat că păstrează cu sfințenie secretele spovedaniei. Eu, când fac ceva, de Google mi-e frică… că ăla vede tot. Dumnezeu mai închide ochii, mai întoarce privirea rușinat, dar Google baga totul la server și, când ajungi la poarta Broadband-ului, te ia în primire un hipster de la CIA, cu aere de Sfântu’ Petru, care nu te lasă să treci mai departe pentru că ai prea multe clickuri pe BDSM cu pitici hermafrodiți. Nu respecți standardele comunității scrise în pomelnicul acela la care dăm cu toții ”accept”, fără să-l citim, când ne grăbim să instalăm mai repede softul Creștinism 2.0.

Să faci scandal la proiecția unui film e așa o frecție la piciorul de lemn al civismului încât nici nu-mi pot imagina mecanismul cognitiv prin care ajungi la concluzia că e o idee mai bună decât să stai acasă și să-ți tai unghiile de la picioare. Să faci scandal la proiecția unui film e o idee mai proastă decât să stai acasă și să-i tai unghiile de la picioare soacră-tii. Să zbieri la gay, nu mai zic… . În loc să mulțumim homosexualilor că ne rămân nouă mai multe femei pe care le putem minți cu o nesimțire atent cultivată că divorțăm pentru ele, noi îi batem și îi înjurăm? Nu întreb unde e inima creștină, dar măcar unde e logica în chestia asta? Teoretic, homosexualii ar trebui să fie cei mai buni prieteni ai "omului". În afară de faptul că sfaturile lor vestimentare ne-ar mai scoate din șlapi și cămăși mulate, astfel încât femeile s-ar putea uita înspre noi fără să vomite, un prieten gay este un competitor mai puțin pe plaja asta și așa foarte îngustă a femeilor tolerabile. Singurul moment în care e normal să zbieri la un gay este când vorbește la telefon și trebuie să-i comunici: ”Dacă vine încoace, spune-i lu' nevastă-ta să-mi ia și mie două beri de pe drum!”. Asta și: ”Vezi că frige!”.

Și lesbienele sunt un beneficiu major pe lângă casa omului. Ce rost mai are să mă ridic eu de pe canapea dacă pot să înmânez trusa de scule prietenelor neveste-mii și ele se vor ocupa de dulapul de la baie despre care nevastă-mea mă bate la cap de cinci luni. Când te duci în vacanță cu lesbienele, tot ce trebuie să faci e să cazi în șezlong cu berea în mână în timp ce ele își instalează singure cortul, își umflă saltelele, rezolva singure pana. E o binecuvântare. Ascultați la un bărbat care toată tinerețea a fost nevoit să-și rupă cârca pentru că pisi mic nu poate să-și pună cortulețul singură, iubi nu poate să-și sufle în ciorbică pentru că își strică mani-pedi și nu merge acolo că e pentru troglodiți! Este o binecuvântare să zaci în timp ce femeile roiesc în jurul tău și rezolvă singure problema. Poți să faci baie dezbrăcat știind că nici o femeie din grup nu te va judeca amuzată când ieși din marea rece cu penisul în interior. Poți să te beși liniștit pentru că tu pentru lesbiene ești cel mult o curiozitate aberantă a naturii și oricum nu le mai răzgândește nimeni că bărbații sunt porci. Ai pe cine să te bazezi când iese garagață în club pentru că știi că cel puțin una o să-ți țină spatele cu un gât de sticlă în mână în timp ce zbiară: ”O fi el porc, da-i porcu’ nostru! Marș, fă!”. E bine de tot.

Așa că boicoturile astea sunt pentru proști. În loc să integrăm o comunitate și să o aducem la același nivel scăzut ca al nostru, noi o îndepărtăm... . De data asta nu putem da vina pe ortodoxie pentru reacțiile violente ale câtorva bezmetici, pentru că și Biserica este preocupată de filmele ei picante care ajung pe internet și la procuratură fără nici o organizare prealabilă. Un fel de BORHub, dar filmat mai de amator și cu final mai imprevizibil gen BDSM cu cătușele poliției, etcetera.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Joi Feb 08, 2018 1:43 pm

Am vizitat o singura data Muzeul Taranului Roman, in 1992, pe cand era director Horia Bernea, iar ajutor/ucenic al lui era tanarul "golan" Mugur Vasiliu. Ambii au decedat intre timp, Mugur fiind doar cu 6 ani mai mare decat mine... Inca de atunci am avut senzatia ca vizitez cavoul raposatului popor roman, jurandu-mi sa nu ma mai intorc vreodata...  "Lasa mortii sa-si ingropae mortii lor" mi-a sunat clar, foarte clar in minte, iar ceea ce se petrece in ultimul timp acolo nu face decat sa-mi confirme ca muzeul a fost infiintat pentru niscai ritualuri masonice. vesel


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Muzeul Ţăranului Român e o chestie moartă, falsă, anacronică, fără niciun sens, de care numai nişte morţi se pot simţi atraşi. Să fiu scuzat, dar eu nu consider acest gen de cimitire ca pe ceva autentic. E un plastic fals! Chiar dacă exponatele sunt autentice, odată ajunse în acel spaţiu blestemat îşi pierd menirea, se transformă în plastic.

Nu ştiu de ce, dar atunci când trec pe-acolo am un sentiment similar celui pe care l-am avut la mausoleul în care se află sinistrul cadavru al lui Lenin. Personal am refuzat să intru, rămânând afară în aşteptarea prietenilor nerăbdători „să-l vadă pe Lenin”. Am stat acolo în piaţa aia veşnic rece admirând coada şi încercând să înţeleg care-i treaba, de unde atracţia asta morbidă pentru o butaforie scabroasă.

Ceva mai târziu, la cârciuma MŢR, acolo unde m-am nimerit absolut întâmplător(deh, în aventurile galante mai ai parte şi de-asemenea derapaje), auzind un tefelist că în spaţiul ăsta se simte „inspirat”, am înţeles perfect „care-i treaba”. Despre ce inspiraţie ar putea fi vorba la unul ca el? Era un individ banal care încerca cu greu să vorbească româneşte şi, pe cât era mai atent, pe-atât îi scăpau dezacorduri docte şi forme halucinante.

Ce inspiraţie poate să-ţi dea un spaţiu mort? Desigur, niciuna. Imbecilul acela confunda atracţia pe care un „mort viu” o simte pentru un spaţiu la fel de mort ca şi el cu inspiraţia. De fapt despre asta e vorba: despre morţi atraşi de spaţii moarte. Atunci am înţeles că, în realitate, zgomotul infernal de care ne plângem e, în realitate, unul al morţii, un fel de anticameră a infernului.

Faceţi abstracţie de morţi şi o să simţiţi adevăratul puls al vieţii. Lăsaţi-i în urmă, uitaţi-i, ei de fapt nu sunt!





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Lun Feb 12, 2018 10:59 am


DNA, ”stat paralel” și ”luptă anticorupție”


Înregistrările de aseară nu sunt prima dezvăluire cu privire la metodele de lucru ale DNA. Și nu cred că vor duce la schimbări. Motivul este simplu: problema NU ESTE ÎN DNA- nu e o gașcă de procurori ticăloși și corupți pe acolo. PROBLEMA ESTE DNA.
Vorbim de o insituție al cărei scop a fost de la bun început distrugerea tuturor polilor de putere politică și economică din România sub justificarea/scuza luptei anticorupție.
Și DNA nu e singura instituție a acestei realități de o numim ”stat paralel”. E vorba de mecanisme întregi ale statului care au fost regândite prin lege să fie în serviciul lichidăriio oricărui pol de putere în România.
Motivul? Simplu: doar așa România poate fi controlată economic, militar și politic de către forțe externe. O colonie, chiar dacă păstrează aparențele instituționale ale unui stat încă suveran, se caracterizează prin incapacitatea negocierii cu puterea colonială.
Și în India britanică, și în Indochina franceză, vedeai regi, maharajahi, guverne locale, chiar parlamente și armate locale, dar ele erau ficțiuni și orice om rezonabil știa că soarta Indiei se decide la Londra. A Indochinei, la Paris. Pretextul puterilor coloniale de atunci a fost acela că își impun controlul asupra acelor țări ca să le civilizeze și să le ofere protecție în fața altor adversari (de obicei, alte imperii coloniale). Motivul real? Spolierea economică și nevoile geopolitice ale puterii coloniale respective.
Nu putem vedea ceva diferit acum. Vedem cum, păstrându-se aparențele unui stat, România încetează să mai fie România. Scopul final al acestor mecanisme este destul de evident: inducerea ideii că răul din România se găsește în:

-clasa politică;

-mediul românesc de afaceri;

-electoratul mai sărac economic care nu votează ”cum trebuie”.

Lor li se opune:

-procurorul, prezentat ca un soi de batman (mai țineți minte începuturile luptei anticorupție?)

– investitorul străin, singurul serios, care știe ce e capitalism, nu ca ”securiștii” care fac afaceri în România;

-„societatea civilă”, care- nu se spune direct- ar trebui să fie singura care să voteze, că doar ea știe mai bine.

Dacă nu ar fi avut loc o criză economică mondială și mutații geopolitice uriașe la nivel euro-atlantic, probabil acest plan ar fi mers ca uns. Și PSD ar fi împărtășit soarta PNL, de partid castrat intelectual, cu leadershipul îndosariat la DNA, generând senatori, deputați și miniștri nu doar modești intelectual (sunt și acum) dar și dresați și cuminți.

Propaganda ar fi mers unitar mai departe: am fi aflat că România suferă de corupție endemică, chiar dacă pe cifre, impactul corupției în România este unul cel puțin modest. Lumea, trăind decent, ar fi ajuns să confunde jocul politic cu arestările. Știți că am trecut prin asta un timp, când Adrian Năstase era trimis la penitenciar în extazul anti-pesediștilor, Elena Udrea era încătușată în extazul anti-băsiștilor și viața noastră politică se redusese la întrebarea: cine va mai fi arestat săptămâna asta?
Dar a venit criza economică, Uniunea Europeană a intrat în criză, grupul de la Vișegrad a devenit dintr-o ficțiune politică o disidență. Dezastrele provocate de puterile occidentale în lumea arabă, prin încurajarea revoluțiilor islamice (așa numitele ”primăveri arabe”) dar și în Ucraina, schimbarea Turciei, care practic schimbă la față NATO (chiar dacă nu se recunoaște lucrul acesta, încă), Brexitul, victoria lui Trump în SUA, au schimbat foarte mult datele problemei.

Pur și simplu ceea ce numim ”stat paralel” a devenit tot mai paralel cu societatea și a ajuns să o ostilizeze.
Însă problema cea mai mare a ”statului paralel” (DNA și oastea sa) este tocmai radicalismul său: fiind gândit de la început ca un soi de ”cruciadă” împotriva corupției, fiind concepută de persoane pe care ura viscerală (față de PSD, în speță) îi caracterizează mai degrabă decât rațiunea (gândiți-vă la doamna Monica Macovei, la membrii GDS, la Mălin Bot, la Mircea Marian, etc.), ”statul paralel” nu a mai permis negocierea, dialogul.
Dacă în spatele și în structurile de presă ale ”statului paralel” ar fi fost oameni ai dialogului și nu fanatici, ar fi putut să își subordoneze și PSD-ul. Dar ei, hotărâți monomaniacal să lupte cu ”ciuma roșie” și cu ”Iliescu”, și-au transformat adversarii din niște victime cu cefe groase, în niște bizoni care luptă cu disperare, care nu vor să se predea, tocmai pentru că nu mai există loc de negociere.
Ideea însă este că bătălia e majoră și e departe de a fi decisă, depinzând foarte mult de soarta UE și a NATO, două structuri ce sunt într-o criză ce se va agrava în perioada următoare.

Pe plan intern, văd trei scenarii: cel mai plauzibil, lichidarea și marginalizarea ultrașilor anticorupție chiar de către proprii lor patroni, urmând să se cadă la o înțelegere între ”statul paralel” și PSD/ALDE.

Al doilea scenariu posibil este lichidarea ”statului paralel” de către actuala majoritate parlamentară și modificarea strategiilor macro ale României, eventual prin apropierea de grupul de la Vișegrad și renașterea diplomației românești (care este o ficțiune din 1990 încoace).

Al treilea scenariu ar fi victoria ”statului paralel”, prin presiuni externe foarte puternice și creșterea presiunii neocoloniale asupra României. Dar acesta este, după mine, cel mai puțin probabil scenariu.
O să vedem care scenariu a triumfat în toamna anului viitor când vom vedea cine va fi Președintele României, instituția Președintelui fiind esențială pentru funcționarea nu doar a statului român ci și a ”statului paralel” român.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Mier Feb 14, 2018 4:30 pm

O sinteza a sintezelor, utila pentru mine, care n-am avut timp (si nici chef) zilele astea sa urmaresc toate fronturile. Laughing bine

Soc: Iohannis – amenintat cu intreruperea mandatului daca o demite pe Kovesi


”În țară, DNA și Kovesi au rămas cam singure, fără mare sprijin instituțional, iar mediatic sunt sub asediu. Raportul de forțe arată mai disproporționat ca niciodată”. Constatarea amară aparține siteului Hotnews, unul dintre ultimii apărători necondiționați ai DNA și ai Laurei Kovesi. Ce-i drept, cam are dreptate: ultimele cîteva zeci de ore au adus mutații importante pe frontul anti-Kovesi.
De sîmbătă pînă azi, vîrful de lance al ziare.com, Ioana Dogioiu, nu mai scrie un rînd; cînd totuși o face, acum cîteva ceasuri, ia oarece distanță de Kovesi: ”Acesta nu e razboiul dnei Kovesi sau razboiul pentru dna Kovesi. Acesta este razboiul pentru niste principii si pentru salvarea unei institutii, care poate fi perfectionata, dar in niciun caz nu trebuie distrusa”.
Se admite, deci, că la DNA e loc de mai bine.
Sabin Orcan avertizează fanii lui Kovesi, pe Facebook, că de data asta e groasă.
Antena 3 și România TV continuă dezvăluirile pe bandă rulantă; deja se naște bătălia pentru titlul de ”călău” al lui Negulescu, vezi meciul Gîdea-Ciutacu.
Centrul pentru Resurse Juridice, ONG sorosist, ia distanță de Kovesi și cere ancheta temeinică la DNA.
Realitatea TV face un mare pas înapoi: îl invită pe Ion Cristoiu în direct și-l lasă să se desfășoare anti-Kovesi pe îndelete. Nici Maestrului nu-i vine să creadă; cîteva ore mai înainte, însuși bossul Gușă declanșase critici la adresa șefei DNA. A doua zi, tot la Realitatea, izbucnește scandalul unor înregistrări care nu prea au mai apucat să fie difuzate. Rareș Bogdan e pus la zid de foștii camarazi de luptă.
Digi 24 face eforturi inumane să difuzeze orice, în afara scandalului momentului.
Sorina Matei decapează pe bucăți DNA: ”Eu sper că după aceste episoade care distrug DNA şi încrederea oamenilor într-un act de justiţie corect, independent şi imparţial, doamnei K să-i iasă pe nas toate dealurile subterane şi prieteniile nerecunoscute cu diferite personaje pe care le-a protejat de-a lungul timpului”.
Codrin Ștefănescu e disperat: ”Tudorele, fă ceva că nu se mai poate!!”.
Tudorel nu poate, că e în Japonia, deși de două zile se tot întoarce de urgență.
Hans Klemm se vede cu Dăncilă, admite că s-a discutat și problema justiției și totuși nu suflă o vorbă în favoarea lui Kovesi. Șoc și groază printre tefeliști.
Se remarcă, de altfel, muțenia deplină a tuturor ambasadelor care o susțin tradițional pe șefa DNA.
Klaus Iohannis e missing in action, tace și el, dar o face cu ștaif, din Tenerife.
USR face un pas înapoi anunțînd, prin vocea președintelui, că lupta anti-corupție nu stă în Kovesi: ”DNA poate să funcționeze și nu depinde de o singură persoană”.
Mai mulți membri ai CSM cer declanșarea anchetei penale în cazul probelor fabricate la DNA Ploiești.
Mălin Bot prezintă, pe Facebook și Youtube, lista jurnaliștilor ”penali” care o critică la ordin pe Kovesi.
În replică, Daniel Dragomir, fostul colonel SRI, lansează, pe blog, un avertisment la adresa ”șobolanilor care părăsesc corabia Kovesi”: ”Așa cum au fost hăituiți naziștii, așa veți fi vânați voi toți, șobolanilor. Vă știm pe toți. Ați distrus țara aceasta, ați participat la abuzuri, ați turnat la Securitatea 2.0 și ați încasat bani pentru nenorocirile făcute”.
CSM cere oficial urgentarea anchetei privind DNA.
TFL-iștii nu ies în stradă în apărarea lui Kovesi.
Presa străină nu comentează scandalul.
De-a dreptul senzațional, în schimb, pe celebrul forum de discuții de orice fel Softpedia s-a deschis pe 3 iulie un topic cu titlul ”Laura Codruța Kövesi, mărire si decadere”. Pînă azi, s-a ajuns la 324 de pagini de discuții aprinse pro și contra, însumînd mii de postări.
Analistul Stelian Tănase scria ieri: ”Asistăm de duminică seara la asaltul final. Este un desant mediatico-propagandistic care are ca scop să facă praf imaginea DNA și s-o scoată din joc pe Laura Codruța Kovesi. Sunt sceptic că asaltul va reuși. Fără combaterea reală a corupției, aliații noștri ne vor trimite la plimbare, unde ne așteaptă Rusia”.
Azi, tot el scrie că Laura Kovesi a greșit: ”Lucian Onea aduce mai curînd cu un interlop, un infractor – prin atitudine. E agresiv, vorbind monosilabic, in coltul gurii, șmecherește, te respinge. Daca l-aș vedea pe stradă nu aș crede că reprezintă statul român ci mai curind periferia societății(…) La sfirșit impresia a fost dezastruoasă pentru DNA și Laura Codruța Kovesi. Între altele DNA avea nevoie mai mult ca oricind să inspire încredere”.
GDS-istul Alexandru Lăzescu scrie pe Facebook: ”Taberele sunt atit de talibanizate incit se ajunge la fracturi logice incredibile. Da, e adevarat ca adesea A3 si RTV sunt televiziuni toxice. La fel, e greu sa-i creditezi cu buna credinta pe Dragnea, Serban Nicolae & co. Iar Vlad Cosma, nu e foarte probabil un inocent. Dar asta nu anuleaza faptul ca inregistrarile difuzate indica fara nici un dubiu ca niste “procurori de elita” masluiesce probe. Ceva extrem de grav”.
Sabina Fati, la Europa Liberă: ”Nu e clar cine-ar mai putea să o salveze pe Kövesi. Deocamdată, Klaus Iohannis rămâne tăcut”.
Și dacă tot veni vorba de președintele țării, să remarcăm, în final, un semnal incendiar care i se transmite, concomitent, din două guri de foc kovesiste:
Astfel, vorbind despre probabilitatea ca Iohannis să refuze revocarea lui Kovesi, Andreea Pora scrie, în Revista 22: ”Mazilirea șefei DNA, Laura Codruța Kövesi, a intrat pe ultima turnantă.(…)Acesta este însă singurul test pe care îl va da Iohannis în timpul mandatului său. Cel decisiv. Dacă nu îl trece, pierde tot”.
Și detaliază Dan Tăpălagă, pe Hotnews: ”Dacă în aceste condiții dificile președintele Klaus Iohannis cedează presiunilor și va semna decretul de revocare, mesajul pentru public intern și extern va fi unul singur: în România, mafia a învins statul. Cu o asemenea capitulare la activ, mandatul lui de președinte s-ar încheia de facto. Chiar dacă nu mai vrea, să zicem, al doilea mandat, nici primul nu va fi întreg, ci abandonat înainte de se fi încheiat (s.n.)”.
Interesantă chestiune: în absența unei suspendări din partea PSD-ALDE, ce altă manevră – și a cui? – i-ar putea încheia lui Iohannis primul mandat înainte de termen?



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Mier Feb 14, 2018 5:59 pm

ENKI a scris:O sinteza a sintezelor, utila pentru mine, care n-am avut timp (si nici chef) zilele astea sa urmaresc toate fronturile. Laughing bine

Soc: Iohannis – amenintat cu intreruperea mandatului daca o demite pe Kovesi



Interesantă chestiune: în absența unei suspendări din partea PSD-ALDE, ce altă manevră – și a cui? – i-ar putea încheia lui Iohannis primul mandat înainte de termen?


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

raset Dap. Finalul articolulului lui Tapalaga aduce a santaj raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Vin Feb 16, 2018 8:34 am

Eu cred ca finalul articolului lui Tapalaga, idee trambitata si de alte vuvuzele, are legatura cu iesirea lui Iohannis de ieri, totalmente neinspirata si nepregatita, hidoasa prin miserupismul arogant afisat de presedinte.
Il contrazic oarecum pe Badea; inspaimantator este mecanismul din spatele lui Iohannis. Evident, Iohannis poate fi considerat periculos prin mecanismul odois care-l papuseaza.
Admitand chiar si ideea ca Kovesi n-are nicio legatura cu mizeriile comise de procurorii de la Ploiesti, modul in care Iohannis a abordat aceasta situatie, despre care tot el recunoaste ca habar n-are si nu-l intereseaza, eu zic ca este dovada clara ca individul este o marioneta, absolut paralel cu atributiile de presedinte. I se traseaza sarcina ce sa vorbeasca iar apoi el executa fara sa-si bata capul. Daca n-ar fi Presedintele Ro, ai putea spune ca este un retardat.

Mi-am adus aminte si de un comentariu recent al lui Terhes.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Vin Feb 16, 2018 8:50 am

baso a scris:Eu cred ca finalul articolului lui Tapalaga, idee trambitata si de alte vuvuzele, are legatura cu iesirea lui Iohannis de ieri, totalmente neinspirata si nepregatita, hidoasa prin miserupismul arogant afisat de presedinte.
Il contrazic oarecum pe Badea; inspaimantator este mecanismul din spatele lui Iohannis. Evident, Iohannis poate fi considerat periculos prin mecanismul odois care-l papuseaza.
Admitand chiar si ideea ca Kovesi n-are nicio legatura cu mizeriile comise de procurorii de la Ploiesti, modul in care Iohannis a abordat aceasta situatie, despre care tot el recunoaste ca habar n-are si nu-l intereseaza, eu zic ca este dovada clara ca individul este o marioneta, absolut paralel cu atributiile de presedinte. I se traseaza sarcina ce sa vorbeasca iar apoi el executa fara sa-si bata capul. Daca n-ar fi Presedintele Ro, ai putea spune ca este un  retardat.

Mi-am adus aminte si de un comentariu recent al lui Terhes.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Totul decurge conform planului, baietii sunt in grafic. laugh

Din ciclul „de ce n-o să plece”:
1. La prima mişcare neregulată a Plăvanului, nevastă-sa, care după cum se ştie a făcut fals şi uz de fals, e înhăţată. Astfel încât Plăvanul e mat. Nu-i mai bine să stea liniştit şi, din când în când, între două concedii, să mai mestece un căcat?
2. Tovarăşul Liviu are două alternative: ori să stea pe burtă şi „să i se facă dreptate” în dosarul Referendumul, iar Veveriţa să facă doar joc de glezne în dosarul cu TelDrum, ori să facă pe eroul şi să-l babardească pe culoarul rapid în dosarul cu TelDrum pe baza delaţiunilor lui Ponta. Ce a ales e logic. Aşa-i că are o gură prea mare Codrin?
3. Tudorel n-are nicio miză, dar vrea să iasă cu fruntea sus. Dacă propune suspendarea şi Plăvanul respinge previzibil propunerea, vuvuzelele media vor sări că trebuie să-şi dea demisia, că nu e bărbat, etc. Aşa, o face pe eroul şi le dă timpul necesar celor din DNA să-şi cureţe rufele murdare. Adică blat. El stă liniştit, prezintă un raport de doi bani pe care-l termină cu „au fost şi probleme, dar Justiţia funcţionează, astfel încât nu există motive”.
Ce urmează e simplu:
- Ăia care-au spus ce-au spus vor retracta;
- Pe Cosma îl vor paradi la proces. Culoarul e clar şi toată lumea va răsufla uşurată. Clar era penal, deci avea interes;
- Portocală va fi reintegrat în magistratură cam peste un an, pe modelul Camelia Bogdan;
- Kovesi nu va pleca nici după ce i se termină mandatul;
- Ludovic Orban ori îşi va da demisia ori va fi condamnat;
- Dragnea o să intre în puşcărie;
- Plăvanul va lua cel de-al doilea mandat;
- Un partid de stânga, al „tinerilor incoruptibili”, format din foşti pieţaşi şi „aripi dezamăgite” din PSD şi care-l va avea pe Ponta în structura de conducere va lua un scor electoral surprinzător şi va da prim-ministrul.

P.S. Nu sunt ghicitoare. Asta e schema după care se joacă. Dacă vreţi să mă contraziceţi, o puteţi face anul viitor!





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


P.S. Citisem postarea lui Terhes, dar de pe telefon, neputand la momentul respectiv sa o aduc aici. Multumesc ca mi-ai reamintit de ea.bine
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Dum Feb 18, 2018 1:52 pm

Probabil ca asa gandesc si/sau simt cam toti cei care au votat cat de cat constienti coalitia lui peste, crezand ca se va intampla vreo minune. Laughing



Dragă domnule Liviu Pleșoianu, dragi membri ai coaliției de guvernare…..



Ascult un mesaj video al domnului Liviu Pleșoianu în care ne invită pe noi, cei care suntem de acord cu viziunea politică a domniei sale, să ieșim în stradă.
Îmi pare rău, nu voi ieși în stradă.
Și vă voi spune de ce, domnule Pleșoianu.
Nu voi ieși în stradă pentru că v-am votat și, inclusiv datorită votului meu și campaniei de am făcut-o pe aici în toamna lui 2016, ați câștigat alegerile.Iar acum, ca un cetățean decent și responsabil, cum mă consider, aștept să guvernați ca să vă mai votez și în 2020.
Nu înțeleg de ce să ies în stradă pentru dumneavoastră când sunteți la putere și datorită votului meu.
Așa cum nu înțeleg de ce nu au fost modificate legile pe justiție până acum!
Așa cum nu înțeleg de ce nu ați oprit externalizarea profiturilor multinaționalelor!
Așa cum nu înțeleg de ce nu ați organizat referendumul pentru familie!
Așa cum nu înțeleg de ce, la un an și o lună de când guvernați această țară, mai aflu că justiția românească este pe mâinile lui Kovesi și Lazăr, că un serviciu secret (SRI) are ca director pe un fost angajat al lui George Soros!
Ok. Nu mă întorc împotriva dumneavoastră. Mai am răbdare, mai am speranțe, sunt conștient că nu există alternativă la voi, pentru că opoziția a fost spălată pe creier și distrusă.
Dar….să ies în stradă?
Poate că ați vrea să facem și o revoluție, să murim luând cu asalt instituțiile pe care dumneavoastră și colegii dumneavoastră, deși aveți autoritatea instituțională să le schimbați în bine, nu aveți și curajul să o faceți….
Nu, mulțumesc. Rămân în cadrele legale și constituționale. Cred încă în democrație și cred că se poate face schimbarea în bine a României și fără mitinguri și jocuri revoluționare.

Apoi dacă ies pe stradă într-un miting neautorizat și ”spontan”, dacă blochez un bulevard al capitalei, cu ce mă deosebesc de cei de care am râs un an de zile că au făcut mitinguri pentru că au pierdut alegeri?
Știu cu ce m-aș deosebi de ei: am câștigat alegerile și tot în stradă am ajuns. Iar asta înseamnă că aș fi mai de cacao decât ei…. Ei măcar sunt în stradă că sunt puțini și impopulari….
Îmi spuneți într-un mesaj video că vreți să simțiți susținerea noastră. Domnule Pleșoianu, atât dumneavoastră cât și colegii dumneavoastră din PSD și ALDE care sunteți în Parlament o simțiți în fiecare lună, când vă intră salariul. Datorită voturilor noastre vă primiți leafa.
Scriu să vă apăr de fiecare dată când cred că trebuie să fiți apărați. Când nemernici au făcut publice telefoanele dumneavoastră ca să vă înjure lumea, eu v-am scris sms-uri ca să vă spun că vă susțin în ce faceți bine.
Vreți să semnez petiții? Semnez și din acelea. Dar nu îmi cereți să ies în stradă, să mă transform în varianta caricaturală a adversarului nostru, ca mitingist ce protestează pentru că…ai lui au ajuns la putere, au, tot datorită nouă și bani de Viagra, dar tot au probleme de potență….
Îl veți suspenda pe președinte? Voi ieși la referendum să votez pentru demiterea lui. Însă în intervalul dintre alegeri nu am de ce să ies în stradă, mai ales dacă v-am adus la putere. Intervalul dintre alegeri este timpul în care dumneavoastră să vă faceți treaba iar eu să mă bucur de o guvernare decentă. Sau, după caz, să regret că v-am votat.
Nu o fac. Nu regret. Nu încă. Dar nici nu îmi cereți să devin asemenea mălinboților și papagalilor cu steagul UE și NATO din piața Victoriei, doar că în față la Cotroceni și nu la Guvern.

V-am dat ceva oricum mai valoros decât aruncarea mea în penibilul de mitingist de profesie. V-am dat puterea prin votul meu. Dacă nu vă e suficientă, dați-vă demisia și măcar știm o treabă…..





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Lun Feb 19, 2018 10:07 am

Rezumatul telenovelei, pe sezoane. laugh


Stan Constantin

ieri la 22:24

Noaptea cuțitelor lungi în statul paralel.

Privind la ceea ce s-a întâmplat după 2009, și analizând cu ceea ce știu acum, lucrurile par a avea, în fine, o rațiune. Aceea a unui complot al unei părți a justiției și serviziilor secrete de a controla total politicul. Că a fost ideea lor, că a fost ideea americanilor(Nuland, Kaplan, Clioton Scorpia), obsedați de faptul că rușii folosesc liderii politici corupți din Est, și pe mogulii atașați lor, pentru a recâștiga controlul asupra sferei lor de influență din Est, are mai puțină importanță. Ideea poate a fost a americanilor, sigur execuția a fost tipic românească, adică ”să luptăm până la doișpe, și de la doișpe la unu să facem și noi un gheșeft!”

Faptul că lui băsescu i se pusese pata pe niște politicieni și pe niște ”moguli” a facilitat lucrurile. În conspirația asta au intrat mulți: Morar, Kovesi, Oprea, Coldea, Maior, MRU, tembela aia de la ÎCCJ, tipi din CSM, Ponta, poate chiar și Dragnea, afaceriști, pe post de pușculițe, gen Avramescu, Ghiță, și alții, mai puțin expuși public, dar sigur bine strânși de coaie, să deschidă portofelul. Ideea era să pună mâna pe TOATE partidele, și să le folosească după cum le tuna lor, probabil după un soi de rotativă, acum câștigăm noi, mâine câștigați voi, de câștigat câștigăm și noi, și voi.

A intervenit însă criza economică, au fost introduse măsurile de austeritate, și au scos capul niște afaceri de corupție cu adevărat grave. Sistemul trebuia să reacționeze: lumea era în stradă, și nemulțumirea publică putea da totul peste cap. Ideea salvatoare a fost formarea USL și preluarea guvernării. Un USL condus de oamenii sistemului. Poate Antonescu să fie curat, deși nu cred: are și el multe de explicat! Dar, să zicem! Numai că Ponta este de acolo, din poza de familie a cupolei sistemului ticăloșit. Și ajunsese premier, USL urma să câștige alegerile. Doar că, din senin, apare Referendumul pentru suspendarea lui băsescu. Alarmă la Washington și la Bruxelles. Sistemul reacționează, Ponta execută! Guvernul lui, prin Rus și compania, face tot ce poate pentru a anula rezultatele Referendumului. Și lumea începe să-și pună întrebări, să se gândească la faptul că e ceva în neregulă cu mustăria USL.

Nu știu ce socoteli și-au făcut sforarii care au facilitat formarea USL, cum nu știu de au decis s-o ”ucidă”. Probabil că și-au vârât coada popularii europeni, via Crin Antonescu, frustrat că unii, în frunte cu Ponta, au încercat să-i tragă clapa. O fi fost și coada americanilor, bășicați de unele declarații ale lui. Habar n-am. Cert este dosar că PNL părăsește USL, intră în PPE, și pune de-o fuziune cu PDL, partidul lui băsescu, dacă n-ați uitat.

Cu asta planul de a controla partidele părea să fi fost dus la bun sfârșit. Pentru că și PSD, prin Ponta, și noul PNL, prin cei care au preluat ștafeta de la Antonescu, erau oamenii sistemului. Vine însă momentul alegerilor prezidențiale din 2014. Și începe marea păruială. Cel mai probabil scandalul a fost pe rotativă. ”Dacă tu ai guvernul, eu vreau Președinția!” Este momentul în care se produce ruptura dintre Coldea și Maior. Gruparea Coldea este învingătoare, și toți cei care au fost în tabăra lui Ponta sunt curățați sistematic, în frunte cu Ponta. Maior se salvează la Washington. Restul sunt ”decapați” de Lulutza. Este o lungă noapte a cuțitelor lungi în ”statul paralel”. Stat paralel care are Președintele, controlează justiția, a neutralizat lideri politici periculoși, a pus, în urma nenorocirii de la ”Colectiv”, ”guvernul lui”, că nu al Iohannis a fost guvernul Cioloș. El doar s-a împăunat, ca fraierul!

Doar că, ghinion! PSD NU pierde alegerile, în 2016, și formează, cu o majoritate confortabilă, guvernul, împreună cu ALDE. Dragnea, care-i urmează lui Ponta, e cu curul în două luntre. Are niște constrângeri, generate de statul paralel, via DNA, dar și ceva sprijin de la Washington, via lobbyul evreiesc, se pare. PSD nu este un partid ușor de controlat, deși au încercat cu Ponta, cum spuneam, cu Dragnea, cu Tudose și cu Grindeanu. Este, totuși, un partid viu, cu resurse de regenerare, și cu un public al lui. Un public care se radicalizează, ca răspuns la mizeriile #rezist, mișcare inspirată, și controlată, de servicii.

Rămâne de văzut cine a dat ordinul ”Lulutza, pa, fată!” Să cred eu că totul este întâmplător în privința scandalurilor cu repetiție de la DNA? Să fim serioși! Mai degrabă este vorba despre reacția ”părții vătămate”. Care tot securistă este, cum bine v-ați dat seama. Eliminarea Lulutzei ar fi ”sacrificiul” necesar pentru o pace în sânul statului paralel. Care nu vrea să fie prea mult în lumina reflectoarelor. Și nici americanii nu mai par atât de dispuși să creadă în tezele Neuland-Kaplan despre Est. Ucraina le-a dovedit că modelul este fals, iar remediul folosit, periculos. Iar comenzile alea grase de armament merită un mic sacrificiu: curul Kodruței! Oricum i-au găsit ei un înlocuitor la fel de loial, și de ticălos! Cât despre Bruxelles, ținând cont că peste un an se schimbă totul, odată cu alegerile euro-parlamentare, nici nu mai contrează glumițele cuplului Juncker-Timmerman.

Risc un pronostic: Lulutza va pleca. Și toată lumea va fi fericită. După care păruiala va continua. Pentru că suntem o țară veselă, care are mereu grijă de capra vecinului.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  baso Lun Feb 19, 2018 1:32 pm

ENKI a scris:Rezumatul telenovelei, pe sezoane. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

E oarecum, in oglinda, ca rezumatul filmului Moartea lui Stalin  raset Principala problema a lui Beria era cum sa sterpelasca dosarele tinute la secret de Stalin si sa inlocuiasca listele pt. decapari ale lui Stalin cu propriile lui liste. Problema lui Beria a fost ca ceilalti psihopati au reusit sa faca gasca impotriva lui, complotand pe langa sicriul lui Stalin. Dintre toti, cel mai simpatic personaj a fost Maresalul Zhukov (Jason Isaacs), cam badaran, insa de actiune. Fara ajutorul lui, ceilalti psihopati n-ar fi scapat de Beria.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  ENKI Lun Feb 19, 2018 5:42 pm

baso a scris:
ENKI a scris:Rezumatul telenovelei, pe sezoane. laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

E oarecum, in oglinda, ca rezumatul filmului Moartea lui Stalin  raset Principala problema a lui Beria era cum sa sterpelasca dosarele tinute la secret de Stalin si sa inlocuiasca listele pt. decapari ale lui Stalin cu propriile lui liste. Problema lui Beria a fost ca ceilalti psihopati au reusit sa faca gasca impotriva lui, complotand pe langa sicriul lui Stalin. Dintre toti, cel mai simpatic personaj a fost Maresalul Zhukov (Jason Isaacs), cam badaran, insa de actiune. Fara ajutorul lui, ceilalti psihopati n-ar fi scapat de Beria.

M-ai facut curios, asa ca am descarcat si io filmul, urmand sa il vad la un moment dat, cel mai probabil intre sezoanele 2 si 3 din serialul Fargo. Intre timp, am gasit si un altfel de rezumat al telenovelei mioritice. Laughing

ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 17 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 17 din 18 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum