SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

justiția

+3
ENKI
baso
delta
7 participanți

Pagina 5 din 15 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Urmatorul

In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Joi Mar 02, 2017 10:28 am

Sa zicem ca sefa CSM o fi avand vreun schelet secret in dulap, insa CSM este un organ colegial care, cu majoritate sau unanimitate de voturi, a decis excluderea nebunei din magistratura raset Psihopata asta vrea acum ca sefa DNA, o alta psihopata, sa le faca dosar penal tuturor membrilor CSM laugh
Sunt chiar curioasa pana unde poate merge dementa catorva personaje ajunse in functii cheie prin Rromanica laugh

Faptul ca Sistemul a avut nevoie de o judecatoare bolnava psihic pt. a condamana lotul ICA, doar pt. a avea justificarea ca Voiculescu sa fie condmanat la 10 ani puscarie, spune multe despre regimul Basexu si bolnavii psihic promovati ocult in functii cheie in Rromanica laugh

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Vin Mar 03, 2017 2:34 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pana la urma , in tot taraboiul declansat de DNA cu anchetarea guvernului vizavi de OUG13, n-am vazut sa se precizeze undeva daca avizul MRP era obligatoriu sau nu, vreun text de lege lamuritor in acest sens... scratch Recunosc ca nu mi-am batut capul cu procedura decizionala din cadrul guvernului privind intocmirea, avizarea, adoptarea actelor normative si nici n-am gasit vreo lege care sa descrie procedura, pas cu pas .
Din cultura mea generala stiam insa ca avizele sunt de mai multe feluri: obligatorii, consultative si facultative. La alea consultative si facultative nu vad care e problema sa se schimbe avizul de mai multe ori in cateva ore sau sa fie dat sub rezerva. Mie imi placea sa dau avize de legalitate sub rezerva (sau sub conditie) atunci cand situatia o impunea,de imi innebuneam sefii ca scriam prea multe si explicit raset Insa nici nu aveau ce sa-mi faca, treaba asta nefiind motiv de dat afara, oricat de mult le-ar fi convenit sa semnez ca primarul Laughing Asa s-au obisnuit cu stilul asta, incat se intampla ca tocmai sefii sa-mi sugereze uneori: fii catea raset Si-mi placea cand imi dadeau liber, sa fac pe zgripturoiaca cea mai tare din parcare raset Nu treceau de mine adversarii nici sa stea in cap Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Joi Mar 09, 2017 8:13 am

Destul de greu de gasit poza intalnirii dintre Comey si Hellvig, inca de negasit cea a intalnirii sefului FBI cu Luluta. Ori poate nici n-a existat?! scratch
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ma rog, nea Comey asta, care a avut un rol determinant in alegerea lui Trump, drept pentru care a si fost pastrat in functie, a slobozit pe gaura gurii urmatoarele teze, care functioneaza si pe plaiul mioritic, ba inca la turatie maxima. vesel


“All of us have a reasonable expectation of privacy in our homes, in our cars, and in our devices. But it also means with good reason, in court, government through law enforcement can invade our private spaces. […] Even our memories aren’t private. Any of us can be compelled to say what we saw. … In appropriate circumstances, a judge can compel any of us to testify in court on those private communications.[…]There is no such thing as absolute privacy in America […] there is no place in America outside of judicial reach.”

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Vin Mar 10, 2017 2:46 pm

Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Mar 10, 2017 7:10 pm

baso a scris: Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Wow, astia au scris o carte in care sa motiveze ca DNA a incalcat Constitutia (separarea puterilor in stat) si a cam facut politie politica?! Shocked
N-am rabdare sa citesc atat material in limba juridica, in schimb tocmai am citit ce zicea un nene vizionar, inca de acum 3 ani si jumatate. Laughing

luni, 7 octombrie 2013
Preluarea ostilă a României cu mâna DNA


Din punctul meu de vedere, există o luptă pentru putere, nu un ”conflict constituțional” între politic, în ansamblul său, și DNA. Aflată la adăpost de orice fel de răspundere, DNA, în concubinaj cu serviciile secrete, vrea să conducă România, dincolo de voința populară, în disprețul legii și al Constituției. Am ajuns la această monstruozitate ”grație” gândirii ticăloase, și totalitare, a două muieri, Monica Macovei și Alina Mungiu Pippidi, care, în fond, reflectă și servesc interese private străine de România.

Este un exemplu de ”preluare ostilă” a unui stat de către un grup de interese economice, prin privatizarea instituțiilor statului, pentru a scoate din joc clasa politică. Momentul definitoriu pentru această preluare îl reprezintă seminarul patronat de Pippidi în 2005, în care s-a formulat principiul ”prezumției de vinovăție” în ceea ce-i privește pe politicieni. DNA a fost creată nu să combată corupția, ci să-i transforme pe politicieni în marionetele cercurilor de interese pe care le servesc oameni precum Macovei și compania. Și, într-un fel, și băsescu este o gâză în insectarul lor. O gâză folositoare. Încă...

Așa au ajuns în fruntea DNA două nulități juridice, Morar și Kovesi. Care nu s-au remarcat cu nimic, doi provinciali, tineri, fără experiență, fără autoritate, și cu bube în cap, vezi Morar și condamnarea României la CEDO. Sarcina de căpătâi a DNA este să distrugă democrația, semănând neîncrederea în ea și în politic, în instituțiile democratice. Cu câteva excepții, care nu sunt relevante pentru ”marea corupție”, excepții bazate pe fapte, toate cazurile cu așa-ziși pești mari sunt, de fapt, grave încălcări ale Constituției, legilor, drepturilor procesuale, bunului simț. Ele au un singur scop: timorarea clasei politice, supunerea ei, împiedicarea de a lua decizii, slăbirea statului și denigrarea lui în ochii cetățenilor.

Ce altceva înseamnă ”săltarea” a zeci și sute de oameni din instituțiile statului cu avioane, elicoptere, autobuze? Ce înseamnă condamnarea unora pe ”deducții logice”, nu pe probe? Ce înseamnă tonele de trascrieri ale unor interceptări telefonice, scăpate în presă? Ce înseamnă, mai nou, încercarea de a pune căluș presei critice față de Justiție? Nu vă lăsați păcăliți de aparențe: povestea cu A3 nu este un serviciu făcut lui băsescu. Nu, este o răzbunare a DNA și a unor judecători, a unora de la CSM, trecută în contul lui băsescu. Care, orbit de dorința lui de răzbunare, nu mai vede că e folosit. Și că va plăti toate oalele sparte de DNA; CSM și de unii judecători.

În acest fel statul nu se mai poate apăra, nu se mai poate opune celor care vor să-l jefuiască. Uitați-vă în statistici: cât era evaziunea fiscală, ca procent din PIB, pe vremea lui Năstase, și la cât a crescut acum. Uitați-vă la jaful din întreprinderile publice, la falimentarea lor, la devalizarea lor, la privatizarea lor pe nimic, sub ochii blajini ai DNA, care se ocupă de tot felul de nimicuri, dar refuză să cerceteze, spre pildă, falimentul Poștei Române.

Sunt și alte lucruri la care trebuie meditat. De exemplu paralizia, de frica DNA, a deciziilor strategice pe care trebuie să le ia Guvernul. Privatizarea CFR Marfă, privatizarea Oltchim, Hidroelectrica sunt toate amânate, sau se trage de timp, pentru că deciziile ar însemna intrarea decidenților pe mâna DNA. Care DNA joacă pentru cineva, cum ar fi, spre pildă, ăia de la Fondul Proprietatea, și cei care reclamă 16 miliarde de euro ”despăgubiri”. De ce zicea fostul ambasador Gitenstein că are dreptul să se amestece în numirea șefilor de la Parchete, pentru că au investit în ei? Să nu credeți că e vorba despre statul american, nu. Sub această acopetrire niște unii, printre care și Gitenstein, se asigură că au intrumentele necesare punerii pe labe a statului român, în cazul în care se opune planurilor lor.

Pur și simplu asistăm, cum spuneam, la o preluare ostilă a statului român cu mâna DNA. Cei care se află în spatele protestelor împotriva Roșiei Montană probabil că-și dau cu tesla în coaie, pentru că au mizat pe ”societatea deschisă”. Era suficient să pună mâna pe DNA! Îi costa mai puțin, și eficiența era garantată!

Vom vedea ce va fi. Dar câtă vreme DNA va câștiga războiul cu clasa politică(pentru că și ”acoperirea” pedeliștilor este tot un control prin frică, dar, pentru proiectul grupului de interese este important să existe și politicieni relativ ”curați”, alternativa, pentru că lipsa lor ar duce la o insurecție generalizată în societate), România va fi jefuită fără probleme, și fără jenă, pentru că nimeni nu se mai opune jafului. Pentru asta cetățenii ar trebui să facă front comun cu politicienii și să dea statului puterea de a lupta cu corupția. Câtă vreme acest lucru nu se întâmplă, iar DNA asta face, veghează să nu se întâmple, nimic nu se poate schimba. De asta tot spun că DNA este principala amenințare la adresa democrației și a interesului național, și trebuie desființat. Dar cine s-o facă?  


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Vin Mar 10, 2017 7:32 pm, editata de 1 ori
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Mar 10, 2017 7:31 pm

N-am avut timp astazi pentru stiri, asa ca abia acum observ ca a luat foc mediul virtual.  laugh

Coalitia Romanilor pentru Combaterea Coruptiei

Îmi place Pagina · 1 oră ·
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Romanian Community Coalition, cunoscuta si sub numele de "Coalitia romanilor pentru combaterea coruptiei", a formulat o interventie "amicus curiae" Curtii Constitutionale din Romania prin care a argumentat ca, prin actiunile de anchetare a guvernului privind "modalitatea de adoptare" a OUG 13/2017, DNA a generat un conflict constitutional intre puterile statului.

Argumentele Romanian Community Coalition privind conflictul constitutional generat de DNA s-au grupat in trei categorii:

"1. Ministerul Public, ca parte a autoritatii judecatoresti, a intrat peste competentele exclusive avute de puterea legislativa reprezentata de Parlament si, prin delegare legislativa, de catre Guvern;

2. Ministerul Public prin DNA a incalcat imunitatea parlamentara delegata Guvernului si prevederile Codului de procedura penala;

3. Ministerul Public prin DNA si‐a arogat dreptul de supraveghere a legalitatii actelor Guvernului, atributie avuta de procuratura comunista si abolita dupa caderea regimului comunist in 1989. Verificand “legalitatea” emiterii unei ordonanate, DNA isi aroga atributii ce apartin exclusiv Curtii Constitutionale, singura autoritate din Romania abilitata sa verifice “legalitatea” legilor, adica compatibilitatea lor cu Constitutia, atat din punct de vedere al aspectelor procedurale – ce tin de modul de adoptare – cat si al problemelor de fond."

In a treia categorie de argumente, citand articole scrise in revistele de drept din perioada comunista, Romanian Community Coalition a aratat Curtii Constitutionale atributiile avute de procuratura comunista, abolite dupa caderea comunismului, dar pe care DNA pare ca vrea sa si le aroge.

Intr-un astfel de articol de drept, scris in 1963, se afirma: "Procuratura este un organ special al puterii de stat care are atributii de supraveghere a legalitatii in toate ramurile administratiei de stat, in activitatea organelor de urmarire penala, a instantelor judecatoresti si a organelor de punere in executare a hotaririior judecatoresti."

Dupa cum se vede, in comunism procuratura avea atributii de supraveghere a legalitatii inclusiv a hotararilor judecatoresti. Dupa caderea regimului comunist in 1989, singura atributie constitutionala de supraveghere lasata procurorilor a fost aceea a activitatii de cercetare penala a politiei judiciare.

Desi detinea puteri aproape absolute de "supraveghere a legalitatii", nici macar procuratura comunista nu putea verifica oportunitatea unui act asa cum a dorit sa faca DNA in acest caz

Luni, 13 martie, Romanian Community Coalition va publica integral pe site-ul propriu considerentele trimise CCR in cauza respectiva.

"Dincolo de constatarea unui conflict juridic de natura constitutionala, motivarea CCR ofera o lectie de democratie, separatie a puterilor, drept penal si procedural penal care e binevenita in contextul actual din Romania, unde tot mai multe voci doresc ca procurorii sa supravegheze intreaga societate, asa cum o facea procuratura de inspiratie sovietica in perioada comunista", a spus Chris Terhes, presedintele Romanian Community Coalition.

Romanian Community Coalition, cunoscuta si sub numele de "Coalitia romanilor pentru combaterea coruptiei", este organizatie neguvernamentala infiintata in SUA cu scopul de a da o voce comunitatii romanesti, a intari relatia dintre Romania si SUA, a sprijini statul de drept si lupta impotriva coruptiei din Romania.






[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Vin Mar 10, 2017 7:35 pm

Din ciclul garda moare, da' nu se preda! laugh

Ondine Ghergut

6 ore ·

Singură împotriva guvernanților penali

Livia STANCIU, judecător constituțional, susține că CCR și-a depășit competențele când a decis că ar exista un conflict juridic între DNA si Guvern pe motiv că procurorii au început investigații descoperind cinci infracțiuni săvârșite în timpul emiterii OUG 13.Majoritatea judecătorilor CCR a inventat o nouă imunitate pentru politicieni.
Stanciu este SINGURUL judecător CCR care susține că încălcarea legii în timpul elaborării, adoptării unui act normativ trebuie investigată ca infracțiune
Urmează linșarea mediatică și politică a judecătorului CCR Livia Stanciu #REZIST #CorupțiaUcide #VăVedem



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


+



Elenina Nicut
5 ore ·

dupa cum era de asteptat, decizia CCR este de o nemernicie fara margini.

sa recapitulam:

* CCR da din burta imunitate si ministrilor pe activitatea de legiferare;

* CCR a fost sesizata pe conflict intre DNA si Guvern, dar se ratoieste pe pagini intregi la DNA ca i-a luat ei din atributii;

* CCR ia la mana o ordonanta de incepere a UP in rem si, interpretand legea si faptele, practic o desfiinteaza; faptul ca nu e competenta sa faca asa ceva, cu asta ocupandu-se prin Constitutie alte autoritati, e desigur un fleac;

* CCR dezincrimineaza o serie de infractiuni, aplicand indirect metoda "este constitutional in masura in care"; nu conteaza ca ea cu gura ei a spus in mai multe randuri ca, in cadrul unei sesizari pe conflict, nu se poate analiza constitutionalitatea unui act;

* CCR traseaza un zid gros intre Parchet si emitentii de acte normative, zid pe care scrie "pe aici nu se trece!".

* CCR a pus cruce dosarului de la PG care in baza acestei decizii va fi inchis;

* toate cele de mai sus s-au petrecut in contextul in care aceeasi CCR a avut pe masa 4 sesizari privind OUG13 si situatia generata de ea, si a refuzat sa se solutioneze pe fond, spalandu-se pe maini ca Pilat din Pont.

eu zic sa multumim CCR pentru aceasta golanie de decizie si sa tinem minte bine ziua de azi.

ziua de care ne va fi tot noua rusine peste ani, ca lor sigur nu.




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Vin Mar 10, 2017 7:39 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Vin Mar 10, 2017 8:11 pm

ENKI a scris:
baso a scris: Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Wow, astia au scris o carte in care sa motiveze ca DNA a incalcat Constitutia (separarea puterilor in stat) si a cam facut politie politica?! Shocked
N-am rabdare sa citesc atat material in limba juridica, in schimb tocmai am citit ce zicea un nene vizionar, inca de acum 3 ani si jumatate. Laughing l
E o motivare foarte dura pt. DNA. In mod logic, Kovesi ar trebui sa dispara rapid. De manuta cu Lazar, care a sustinut-o explicit. laugh Daca vor ramane in functii,in ciuda acestei Decizii a CCR, se creeaza un precedent periculos.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 11, 2017 8:36 am

Recunosc ca mi s-a parut tare straniu, ca dintr-un film suprarelist, relatarea evenimentului la Romania TV Laughing
Nu mi-a fost clar ce naiba au sarbatorit tunatii si adunatii la Cheile Gradistei de s-au imbatat ca porcii  vesel  Promovarea lui Uncheselu, procurorul care a anchetat Guvernul? Suspect Invitatii din studiou, oripilati de coincidenta, au lansat ipoteza ca Luluta si-ar fi adunat ostirea la o chermeza orgiatica pt. a sfida poporul, cunoscand cu exactitate motivarea Deciziei CCR, inainte de publicare, de la partenera ei de nadejde din CCR care a avut suficient timp la dispozitie pt. a-si motiva opinia separata. laugh

Chef de adio? Kovesi, paranghelie de două zile când CCR dădea de pământ cu DNA!

O paranghelie de două zile a avut loc- joi și vineri- la Cheile Grădistei  Fundata, la care au participat circa 400 de procurori DNA și politisti, potrivit unei informatii denuntate de un martor. Persoana respectiva a povestit la RTV desfăsurarea ostilităților care avea un caracter sarbatoresc,de mare bucurie.

Masa a fost prezidata de Codruta Kovesi iar în centrul atenției s-a aflat procurorul Uncheselu, care marca avansarea lui în consiliul de conducere al DNA, potrivit martorului.

Chermeza din munti a avut loc cand Curtea Constituțională a publicat motivarea deciziei prin care a desfiintat în termeni duri ancheta DNA asupra unor membri ai guvernului. Ancheta a fost condusă de procurorul Uncheselu  , incadrat definitiv pe post abia de cateva saptâmăni. Martorul a sustinut ca unii participanti la petrecere ieseau din cladire pe mai multe carari.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 11, 2017 5:40 pm

Asociatia Magistratilor a sintetizat perfect cea ce a remarcat CCR in actele depuse de DNA laugh
Procurorul DNA a premeditat inceperea anchetei abuzive iar cand a vazut ca se impute treaba la CCR, a extins rapid urmarirea penala, a clasat infractiunea bagata la pachet, prin completarea denuntului si, descoperind brusc ca nu era de  competenta DNA, a declinat imediat cauza la Parchetul General. laugh Cam cat de prost si de ticalos poate sa fie cineva pt. a practica un astfel de joc ?

Stabilind starea de fapt, Curtea a prezentat datele concrete ale dosarului penal, rezultând că, la momentul sesizării parchetului – DNA –, în denunţ nu exista nicio faptă de competenţa acestuia, ci a fost adăugată numai în completarea denunţului – a doua zi –, fiind cuprinsă în ordonanţa de începere a urmăririi penale, precum şi că, ulterior, în ziua în care a dat o ordonanţă de extindere a urmăririi penale, pentru alte trei infracţiuni din care niciuna nu era de competenţa DNA, procurorul a dispus şi declinarea competenţei la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, «tocmai pentru că nu era îndrituit să efectueze urmărirea penală»(nici pentru infracţiunile cu privire la care de-abia dispusese extinderea urmăririi penale)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Mar 12, 2017 8:15 pm

E simpatic Tudorel Toader, ministrul justitiei Laughing Tocmai l-am vazut si ascultat in emisiunea de la A3 a lui R.Tudor. Vorbeste ca un profesor de stil vechi: calm, masurat...Imi pare a fi un tip foarte calculat, care isi fundamenteaza temeinic deciziile.
Presupun ca in scurt timp se vor mobiliza tefelistii # rezist sa-l denigreze si sa-l injure.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Mar 13, 2017 7:32 am

Asa cum ma asteptam, in emisiunea lui Rares Bogdan s-a sters pe jos cu Tudorel Toader si CCR. In paralel , au aparut pe internet si comentatorii agresivi la adresa ministrului justitiei si CCR. Mai exista si categoria comentatorilor pesimisti care anunta ca nu se va intampla nimic deoarece Kovesi & Lazar sunt de neschimbat. In tot cazul, atat CSM-ului cat si lui Iohannis le-ar fi imposibil sa gaseasca justificari rationale pt. a se opune demiterii celor 2. Nu este vorba doar despre incalcarea Constitutiei constatata de CCR ci si de afirmatiile publice ale celor 2, inclusiv in presa straina (indeosebi la Kovesi), afirmatii care, pe fondul manifestarilor stradale pro DNA si pt. caderea Guvernului, pot fi incadrate chiar la fapte penale care pun in pericol siguranta nationala. Indeosebi Kovesi s-a lansat in niste dezinformari publice extrem de grave in contextul dat, fiind evident ca a urmarit intarirea pozitiei sale,dincolo de lege, prin destabilizarea tarii. Daca Romania ar fi o tara normala, Inspectia Judiciara ar trebui sa-i ancheteze disciplinar iar CSM sa-i excluda din magistratura.
Habar n-am ce se intampla pe FB, insa cred ca vor urma mobilizari masive la alte proteste pt. sustinerea sefilor procurorilor si contra CCR.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Mar 13, 2017 8:21 am

Indiferent de acuzatiile care i s-ar putea aduce, o consider pe Alina Bica o tipa cu un IQ mult peste medie . Este si carismatica afurisita raset In interviul de aseara m-a luat prin suprindere cat de elegant si de firesc a injurat-o pe Haineala, fara sa poata dovedi cineva, oricine, cu subiect si predicat, ca ar fi rostit o imprecatie laugh  Nu ma mir ca Bica, la stilul pe care il are, o complexa puternic si pe Luluta Laughing

In tot cazul, daca este adevarat ce afirma Bica despre Coldea, referitor la modul duplicitar in care acesta a tricotat cu notele informative strict secrete in ce-l priveste pe Tender, intre sefa DIICOT si sefa DNA, doar pt. a-i oferi lui Kovesi munitie ca s-o infunde pe Bica, chestiunea este foarte grava iar astfel de note informative ar trebui desecretizate. Poate nu intamplator Bica a pomenit si de procurori DNA implicati in cauze penale investigate de DIICOT, procurori inca protejati se pare.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Mar 13, 2017 9:58 am

Am ascultat, mai mult decat am vazut, interviul in dimineata asta (l-a pus Badea pe Youtube) si, intr-adevar, individa se invarte cu dezinvoltura prin hatisul de informatii, oferind raspunsuri logice si credibile, chiar daca este una dintre persoanele responsabile pentru codul penal stalinist in baza caruia se faceau executiile politico-economice, pana mai ieri. Trecand peste faptul ca mi se pare asexuata (adica n-am simtit ca as fi privit catre o femeie), n-am putut sa nu-i remarc genele (false?!), care o faceau sa para ciudata, stridenta chiar, din anumite unghiuri. Laughing




Ca sa vad emisiunea lui Radu Tudor, ar trebui sa ma reabonez la AntenaPlay, ceea ce mi-am jurat ca nu mai fac. vesel
A zis Badea ca va comenta pe larg afirmatiile lui Toader in emisiunea lui de asta seara, pe care o voi vedea maine dimineata, la capitolul rabdare stand bine de cand ma stiu. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Mar 13, 2017 11:34 am

In mod cert, imi este imposibil sa o evaluez cu mintea unui barbat raset Din punctul meu de vedere, tipa este frumusica si cocheta, insa nu in mod ostentiv. Si eu i-am remarcat genele, insa nu ma deranjeaza Laughing Are un fel natural de a clipi din ochi in anumite momente, posibil un tic ce denota o anumita fragilitate in ciuda atitudinii foarte sigure pe ea. Probabil o fi sfatuit-o vreo prietena sa-si puna implant de gene pen' ca se poarta si ii da greutate privirii directe.funny  Laughing In rest, este genul de femeie cu care as putea fi prietena, fiind convinsa ca in privat poate fi o companie placuta si amuzanta,cu personalitate, isteata si  afurisita , insa lipsita de acea rautate caracteristica femeilor complexate si invidioase. Posibil insa ca barbatii(poate nu toti) sa se simta dominati chiar agresati psihic prin stilul ei condimentat cu de toate. Este genul de tipa care,cu o candoare angelica poate trece in cateva secunde de la starea zen la cea mai neasteptata agresivitate verbala Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Mar 13, 2017 1:22 pm

Waw Shocked , interviul bagat pe youtube de Badea este mult mai nuantat prin sincope artificiale, fara insa a-mi anula prima impresie avuta la vizualizarea/audierea live, on air, a interviului cu Alina Bica. oaie suspicios Cool

In fine, este interesant ca, in actualul context, Realitatea TV a ramas cea mai agresiva televiziune(inaintea Digi TV), indeosebi prin emisiunea lui Rares Bogdan si a invitatilor sai, in favoarea  DNA si a sefei sale,  impotriva tuturor celor care indraznesc sa-i demaste ipocrizia de scula a securistilor din SRI , individa care si-a format o echipa de procurori dubiosi, slab pregatiti profesional, insa extrem de interlopi si usor de santajat atat de ea cat si de securistii din SRI. laugh

In plus, pt. orice observator normal la cap din strainatate, este absolut straniu ca tinerii romani sa iasa in strada de dragul unei institutii de forta care face spectacol cu arestari in trafic, filmari cu cei chemati la audieri sau scosi in catuse, tefelisti care injura orice institutie democratica a statului care  s-ar opune initiativei nebunei, acestia nedorind altceva decat cea mai crunta anarhie, urmata de instaurarea dictaturei unei bolnave psihic, sustinuta de securisti.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Mar 13, 2017 4:53 pm

baso a scris:Waw Shocked , interviul bagat pe youtube de Badea este mult mai nuantat prin sincope artificiale, fara insa a-mi anula prima impresie avuta la vizualizarea/audierea live, on air, a interviului cu Alina Bica. oaie suspicios Cool

In fine, este interesant ca, in actualul context, Realitatea TV a ramas cea mai agresiva televiziune(inaintea Digi TV), indeosebi prin emisiunea lui Rares Bogdan si a invitatilor sai, in favoarea  DNA si a sefei sale,  impotriva tuturor celor care indraznesc sa-i demaste ipocrizia de scula a securistilor din SRI , individa care si-a format o echipa de procurori dubiosi, slab pregatiti profesional, insa extrem de interlopi si usor de santajat atat de ea cat si de securistii din SRI. laugh

In plus, pt. orice observator normal la cap din strainatate, este absolut straniu ca tinerii romani sa iasa in strada de dragul unei institutii de forta care face spectacol cu arestari in trafic, filmari cu cei chemati la audieri sau scosi in catuse, tefelisti care injura orice institutie democratica a statului care  s-ar opune initiativei nebunei, acestia nedorind altceva decat cea mai crunta anarhie, urmata de instaurarea dictaturei unei bolnave psihic, sustinuta de securisti.
Chiar eram curios daca tefelistii mai pun de vreun protest "spontan", acum ca Luluta a declarat ca nu raspunde decat in fata CSM. Asa ca am intrat pe pagina LGBT-ilor de la Coruptia Ucide, afland ca next level este nesupunerea civica. Noroc ca au mai ramas vreo cateva sute, maxim o mie, respectiv nucleul dur al sceleratilor usor de destructurat, la nevoie. Laughing

Corupția ucide a distribuit postarea sa.
30 minute ·

14 martie ora 13:00 - Protest Pe Roti - Inconjuram Parlamentul

Juriștii din Senat vor dezbate marți proiectul initiat de C.P. Tariceanu care-i exclude pe presedinte si pe ministrul de Justitie din procedura numirii șefilor de Parchete și ai Curții Supreme.
Proiectul a fost adoptat tacit de Camera Deputatilor, Senatul fiind Camera decizională.
Citeste toata stirea aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

UNDE, CUM, CAND ne intalnim maine ?

- Maine, 14 martie, ora 13:00, ne strangem cu masinile, motociclete, biciclete in piata Constitutiei.
- La 13:30 plecam intr-un mars de 30 de minute in jurul casei poporului.
- Mergem in coloana, cu 10 km pe ora, claxonand.
- Pe partea dreapta a masini, afisam un mesaj, un banner care sa fie vizibil de restul participantiilor la trafic care merg pe restul benzilor de circulatie.
Asa, reusim sa ne facem vocea auzita de catre parlamentari si senatori care propun legi fara sa le aduca in discutie publica,

Dorim sa facem un gest de nesupunere civica, precum cel facut de clujenii acum 3 saptamani [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sau in Arad acum o luna [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Lun Mar 13, 2017 4:56 pm

baso a scris:In mod cert, imi este imposibil sa o evaluez cu mintea unui barbat raset
Si mie, cu mintea unei femei. laugh
M-am uitat la ea ca la... Ada Milea, pe care chiar o apreciez, chiar daca este de sex neutru. laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Lun Mar 13, 2017 9:11 pm

ENKI a scris:
baso a scris:In mod cert, imi este imposibil sa o evaluez cu mintea unui barbat raset
Si mie, cu mintea unei femei. laugh
M-am uitat la ea ca la... Ada Milea, pe care chiar o apreciez, chiar daca este de sex neutru. laugh
raset
Si eu o consider pe Ada Milea de sex neutru. Totusi, Alina Bica este feminina. Insa faptul ca si-a ales o meserie dura, i-a modelat modul de gandire, atitudinea. Eu cred ca experienta prin care a trecut a traumatizat-o mult, fiind de apreciat ca a reusit sa-si regaseasca echilibrul, facand-o in acelasi timp mai umana. Are privirea unei persoane care a trecut printr-un purgatoriu,la un pas sa-si piarda mintile sau sa se sinucida; asta ma face sa simt. Ceva insa s-a intamplat cu ea, oferindu-i putere si o carisma stranie.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Mier Mar 15, 2017 11:18 am

Simpatic articolul . Macar recunoaste ca a citit cel putin de 2 ori maiastra decizie Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In cazul lui Rogozanu, nu prea inteleg de ce o considera pe Kovesi de nedemis scratch Laughing Pai, scrie negru pe alb in Decizie despre incalcarea grava a principiului speratiei puterilor in stat, incalcarea Constitutiei si arogarea unor atributii ce apartin puterii legislative sau Curtii Constitutionale iar 'mneaei sa fie iertata pt. ca promite sa nu mai faca ??? Usurinta cu care unii accepta sa nu fie sanctionat un astfel de derapaj, mi se pare chiar de noaptea mintii. In orice tara democratica, un astfel de personaj ar fi demisionat din functie in aceeasi zi cu publicarea deciziei, fara sa fie obligat sa plece, prin revocarea din functie.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Faptul ca Pora are vise erotice cu pixul lui Iohannis, nu ma mira raset Va fi ea mirata cand va afla ca Iohannis, doar cu scutire medicala si internat in ceva spital ar putea cel mult amana semnarea revocarii din functie raset
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Dum Mar 19, 2017 7:19 am

Ludovic Orban tra sa se muleze  pe logica lui Iohannis daca vrea sefia PNL  raset

Din ciclul: gasiti diferentele in aceeasi declaratie publicata de mai multi  raset

"N-a fost o întâmplare ce s-a petrecut cu OUG13, se vede tentativa PSD de a pune botniţă procurorilor. Vedem acum că vor să modifice procedurile pentru numirea şefilor DNA şi DIICOT, precum şi a procurorului general, astfel ca totul să rămână în pixul ministrului Justiţiei. Dacă îl mai văd mult pe actualul ministru Tudorel Toader, o să-mi pară rău după Florin Iordache, cel cu altă întrebare”, a spus Ludovic Orban.

El l-a criticat pe ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, pentru că a declanşat evaluarea procurorului general şi a şefului DNA fără a avea măcar un raport de evaluare a activităţii celor doi.

"E acelaşi plan al zonei roşii, se vede clar asta”
, a precizat Orban.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

"N-a fost o întâmplare ce s-a petrecut cu Ordonanţa 13. Se vede tentativa PSD de a pune botniţă procurorilor. Vedem acum că vor să modifice procedurile pentru numirea şefilor DNA şi DIICOT, precum şi a procurorului general, astfel ca totul să rămână în pixul ministrului Justiţiei. Deşi astăzi zice că e nepolitic, dacă îl mai văd mult pe actualul ministru Tudorel Toader în curând o să-mi pară rău după ministrul anterior "altă întrebare" (Florin Iordache -n.r.)", a declarat Ludovic Orban, potrivit Agerpres.

Liberalul l-a criticat pe ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, deoarece a declanşat evaluările procurorului general şi a şefei DNA.

"Chiar şi ce face cu evaluarea procurorului şef şi a procurorului general fără să ai absolut niciun temei în rapoartele de activitate şi chiar desfăşurarea activităţile lor, mi se pare că face parte din acelaşi plan pe care îl au cei din zona roşie, şi anume acela de a putea să îşi vadă în continuare de năravurile lor şi de modul abuziv în care îşi exercită puterea publică în societate", a declarat Ludovic Orban.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tra sa recunosc ca ma ametesc ambele paragrafe bolduite(incercand sa-mi pun mintea  cu  Orban ca sa inteleg ce vrea sa spuna) si nici n-am gasit varianta publicata de Agerpres (sursa originala).  raset

Partea amuzanta dupa interviul in care Tudorel Toader si-a anuntat intentia de evaluare a celor 2 , fara a da prea multe indicii despre scopul evaluarii, este modul in care au reactionat persoanele vizate de evaluare ,  Basescu, Iohannis si altii. Romanii nu sunt obisnuiti cu o lalaiala de 2 saptamani, orice eveniment trebuind discutat si analizat cu inversunare in maxim 3 zile, ca altfel publicul isi pierde interesul pt. subiect Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mar 25, 2017 4:00 pm

Daca baschetoza doctoreasa nu cunoaste nici Regulamentul de functionare al DNA, ce pretentii sa mai avem in privinta Constitutiei sau a Codului Penal. laugh



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 25, 2017 4:57 pm

Mie mi se pare ca i  se potriveste ca o manusa mirobolanta porecla baschetoza  Ce zici, sa le-o export la luju ? laugh
Ar fi pacat sa ne amuzam doar noi cu frantzuzismul raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Sam Mar 25, 2017 5:30 pm

baso a scris:Mie mi se pare ca i  se potriveste ca o manusa mirobolanta porecla baschetoza  Ce zici, sa le-o export la luju ? laugh
Ar fi pacat sa ne amuzam doar noi cu frantzuzismul raset

Baschetoza sa-i ramana numele! laugh
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Sam Mar 25, 2017 10:28 pm

ENKI a scris:
baso a scris:Mie mi se pare ca i  se potriveste ca o manusa mirobolanta porecla baschetoza  Ce zici, sa le-o export la luju ? laugh
Ar fi pacat sa ne amuzam doar noi cu frantzuzismul raset

Baschetoza sa-i ramana numele!  laugh

In amintirea vremurilor de altadata, as fi preferat plasarea intr-un loc mai hot(news), fix intre prostacii care-i dedica ode. Laughing Insa in mod sigur n-ar fi trecut de cenzura ca sa savurez reactiile turbatilor raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Dum Mar 26, 2017 8:28 am

baso a scris:
ENKI a scris:
baso a scris:Mie mi se pare ca i  se potriveste ca o manusa mirobolanta porecla baschetoza  Ce zici, sa le-o export la luju ? laugh
Ar fi pacat sa ne amuzam doar noi cu frantzuzismul raset

Baschetoza sa-i ramana numele!  laugh

In amintirea vremurilor de altadata, as fi preferat plasarea intr-un loc mai hot(news), fix intre prostacii care-i dedica ode. Laughing Insa in mod sigur n-ar fi trecut de cenzura ca sa savurez reactiile turbatilor raset

laugh bine
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Joi Mar 30, 2017 7:59 am

N-am urmarit cuvantarea tov. Tudorel Toader (am preferat Radio Zu, unde era Badea laugh ), dar mi s-a parut extrem de interesant ce a spus Sasalaul, pentru prima data de cand a fost pus guvernator peste Securistan. Shocked

Daca citim cu atentie Constitutia si legile in vigoare, citim acolo ca Ministerul Public isi desfasoara activitatea sub… aaa… ochiul ministrului justitiei. Ceea ce e un lucru bun si chiar m-astept de la domnu’ ministru sa sprijine Ministerul Public, pe procurorul general, pe procurorul sef DNA, procurorul sef DIICOT, ca sa-si indeplineasca mai bine misiunile.[…] Cu siguranta ii va monitoriza, asta este in fisa postului, cum s-ar spune.[…] Evident ca daca lucreaza impreuna in ceea ce am numit cooperare loiala - Ministerul Public cu Ministerul Justitiei, lucrurile pot merge numai inspre bine, altfel decat la inceputul anului, cand Ministerul Justitiei si Ministerul Public au avut, ca sa ma exprim asa, pozitii divergente in privinta Ordonantei 13, cum ne amintim cu totii.


Pare ca a fost redefinita piramida puterii exercitate asupra iobagilor, tov. Toader devenind ochiul atotvazator si veghetor din varful ei Un fel de KKTGRS. Laughing


ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Mier Apr 12, 2017 3:41 pm

Incepe sa devina clar ca venetianul Tudorel e Ochiu' din varful piramidei, daca observam cum tractoristul Lazar ii pupa mana, cu plecaciune. laugh
Baschetoza e pa! de data asta. laugh




Coabitare. Augustin Lazăr apreciază demersurile legislative ale lui Tudorel Toader




Procurorul general al României, Augustin Lazăr, susține propunerea Ministerului Justiției în privința proiectului de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr. 286/2009 privind Codul Penal și a Legii nr. 135/2010 privind Codul de Procedură Penală.

Potrivit unui comunicat al Parchetului General, „în urma analizei și studiului proiectului de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr. 286/2009 privind Codul Penal și a Legii nr. 135/2010 privind Codul de Procedură Penală, precum și pentru completarea articolului 79 din Legea nr. 253/2013 privind executarea pedepselor, a măsurilor educative și a altor măsuri neprivative de libertate dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal, Ministerul Public apreciază propunerile făcute de Ministerul Justiției ca fiind oportune și în acord cu deciziile Curții Constituționale”. Astfel, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a formulat „un punct de vedere ce conţine observaţii preponderent de tehnică legislativă”.

„Ministerul Public își exprimă convingerea că forma promovată de către autorul propunerii de act normativ va fi agreată și de către ceilalți actori implicați ulterior în procesul de legiferare”, se arată în comunicat.

Reacția procurorului general vine nu la mare distanță de raportul favorabil al evaluării făcute de ministrul justiției, Tudorel Toader, față de activitatea lui Augustin Lazăr.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  baso Joi Apr 13, 2017 8:20 am

ENKI a scris:Incepe sa devina clar ca venetianul Tudorel e Ochiu' din varful piramidei, daca observam cum tractoristul Lazar ii pupa mana, cu plecaciune.  laugh  
Baschetoza e pa! de data asta.  laugh


Probabil ca Tudorel o fi trimis proiectul de lege, ca sa-i fie laudat, doar sefilor CSM, ICCJ si Parchetului General. De ce l-ar fi interesat ce are de zis  baschetoza? Tu nu ai fi procedat la fel ? funny raset Oricum, in faza asta chiar ca n-au ce sa comenteze din moment ce Tudorica n-a adaugat nimic de la el in proiect, ci pur si simplu a pus in acord textele cu deciziile  CCR. Evident ca, rolul parlamentarilor fiind acela de fauritori de legi, pot propune amendamente iar in final sa aprobe legea asa cum considera ei ca este oportun. Si eu imi exprim convingerea ca nu se vor mai da cu fundul de pamant, nici baschetoza si nici Lazar, ca parlamentarii nu tin cont de ideile fixe ale sefilor procurorilor. Adica nu vad sensul sa instige din nou la proteste de strada din moment ce CCR a stabilit clar ca procurorii n-au ce cauta in procesul legislativ prin incalcarea principiului speratiei puterilor in stat. Habar n-am insa daca baschetoza va reusi sa se abtina de la comentarii publice facute prin locurie ei private din domeniul public raset Sa fiu in locul lui Lazarica, as lasa-o sa-si ridice singura fustele in cap daca ar avea chef din nou de tiganeala. Nici muma mumei zmeilor nu m-ar putea obliga sa-i cant in struna dupa Decizia ravasitoare a CCR. Cel mult m-as limita sa zic ca  recunosc doar autoritatea ministrului justitiei, asa cum scrie in Constitutie, in locul autoritatii celei care conduce DNA in numele meu raset Fix atat si nimic mai mult, fara sa intru in razboi cu Parlamentul sau cu oricare alta putere sau institutie a statului de drept . raset

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  ENKI Dum Apr 16, 2017 10:23 am

Primul care a denuntat nedreptatea procesului lui Isus a fost un talhar
Pe langa partea religioasa, sarbatoarea crestina a invierii lui Isus scoate in evidenta rolul legii si al judecatii in societate. Conform relatarilor biblice si extra-biblice, Isus a fost condamnat in baza unui proces nedrept, care a incalcat atat normele procesuale iudaice, cat si pe cele romane din timpul respectiv.
Pilat, procurator roman al regiunii, a lasat poporului responsabilitatea sentintei lui Isus. Iar poporul, manipulat de preoti si carturari, a strigat ca doreste sa fie eliberat un vinovat si pedepsit un nevinovat.
"Sa nu te iei dupa cei mai multi, ca sa faci rau; si la judecata sa nu urmezi celor mai multi, ca sa te abati de la dreptate", spune una din regulile date de Dumnezeu lui Moise dupa iesirea din Egipt.
Intelepciunea acelor cuvinte e valabila si azi, caci pericolul judecatilor populare e mereu prezent. E important sa ne amintim ca judecata se face dupa lege si proceduri, nu dupa aplauzele sau strigatele multimilor.
Sentinta data in cazul lui Isus a fost ca acesta sa fie rastignit pe cruce. El si-a executat pedeapsa rastignirii intre doi talhari.
E interesanta scena si dialogul dintre cei trei.

Unul dintre talhari il persifleaza pe Isus si-i spune ca, daca intr-adevar are puterea care se spune ca ar avea-o, sa se mantuiasca El de pe cruce si sa-i mantuiasca si pe ei.
Celalalt talhar, insa, spune: “Nu te temi tu de Dumnezeu, că eşti în aceeaşi osândă? Şi noi pe drept, căci noi primim cele cuvenite după faptele noastre; Acesta însă n-a făcut nici un rău” (Ev. Luca cap 23).

Ca judecator, m-a surprins ca nu apostolii sau cei din familia lui Isus sunt cei care reclama nedreptatea condamnarii, ci primul care da marturie despre judecata nedreapta a lui Isus este acest talhar, condamnat pe drept, asa cum el insusi recunoaste.
Nu cei considerati drepti au fost primii care sa constate o nedreptate facuta la judecata altuia, ci a fost un raufacator cel care, avand parte de o judecata dreapta, a constatat nedreptatea facuta in judecata altuia.
Reactia acestui talhar este cu atat mai importanta, daca ne gandim ca rastignirea insemna o moarte lenta si foarte dureroasa.
In agonie si in pragul mortii fiind, acest talhar are puterea nu doar sa admita propria sa greseala si sa spuna ca pe drept sufera acea condamnare, ci si sa fie atent la suferinta celui de langa el si sa denunte, tot public, ca celuilalt i s-a facut o nedreptate.
Liderii preotilor, carturarii si intelectualii vremii, stiitorii de carte - formatorii de opinie, ca sa folosesc un termen al zilelor noastre - ar fi trebuit sa fie primii care sa vorbeasca despre acea judecata nedreapta, dar au tacut.
A vorbit insa un talhar, un condamnat, un penal, al carui nume nici macar nu a ramas consemnat.

Marturia acestui anonim, insa, ar trebui sa fie prilej de reflectie pentru fiecare dintre noi, din mai multe perspective.
Oricine reclama o nedreptate, ce i se face lui sau altuia, trebuie ascultat. Uneori adevarul e ascuns de catre cei pe care ii credem buni si e relevat de cei pe care ii vedem demni doar de dispret.

Dintr-o alta perspectiva, in fiecare persoana din inchisori, ce ispaseste o pedeapsa, se poate regasi talharul de pe cruce. E datoria societatii sa faca eforturi pentru a-i da sansa reabilitarii.
Nu in ultimul rand, judecata trebuie sa se faca nu in numele poporului, in aplauzele ori strigatele sale, ci in numele legii si respectand toate procedurile, tocmai pentru a se asigura ca cel vinovat este condamnat pe masura, iar cel nevinovat nu este pedepsit pe nedrept.
Lumina Invierii sa ne lumineze mintile si sufletele, sa nu intoarcem capul in fata nedreptatii si sa invingem raul facand binele.

"Lumina lumineaza in intuneric, iar intunericul nu a cuprins-o."

Sarbatori luminate tuturor!



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

justiția - Pagina 5 Empty Re: justiția

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 15 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum