SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

doctrine dă dreapta şi dă stânga

+3
Armand
ENKI
delta
7 participanți

In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Lun Mar 01, 2010 1:50 pm

Deci ăia care "dau bine" cu dreapta votează cu matolu', ăia care "dau bine" cu stânga votează cu prostănacu'... iar ăia care "dau bine" şi cu dreapta şi cu stânga votează cu vreunul de pe centru? Laughing


delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  ENKI Dum Mai 23, 2010 1:11 pm

Am aflat de ce toate partidele, indiferent de doctrina, au mituit votacii cu galeti, in campania electorala! laugh
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Mar Iun 01, 2010 6:00 am

În 2003 am intrat în N.A.T.O. Era un premier PSD.
În 2007 am intrat în U.E. Era un premier PNL.
în 2010 am intrat în criză. Este un premier PDL.

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  Armand Mar Iun 01, 2010 6:08 am

delta a scris:În 2003 am intrat în N.A.T.O. Era un premier PSD.
În 2007 am intrat în U.E. Era un premier PNL.
în 2010 am intrat în criză. Este un premier PDL.

Aveai o sansa: sa iesi la vot, ca sa castige cei care ne-au bagat... in ce vrei tu! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Mar Iun 01, 2010 6:25 am

Armand a scris:
delta a scris:În 2003 am intrat în N.A.T.O. Era un premier PSD.
În 2007 am intrat în U.E. Era un premier PNL.
în 2010 am intrat în criză. Este un premier PDL.

Aveai o sansa: sa iesi la vot, ca sa castige cei care ne-au bagat... in ce vrei tu! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Toţi cei băgaţi în politică sunt nişte mincinoşi şi hoţ.
Nu am nici cel mai mic interes să votez asemenea oameni. Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  Armand Mar Iun 01, 2010 6:32 am

delta a scris:
Armand a scris:
delta a scris:În 2003 am intrat în N.A.T.O. Era un premier PSD.
În 2007 am intrat în U.E. Era un premier PNL.
în 2010 am intrat în criză. Este un premier PDL.

Aveai o sansa: sa iesi la vot, ca sa castige cei care ne-au bagat... in ce vrei tu! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Toţi cei băgaţi în politică sunt nişte mincinoşi şi hoţ.
Nu am nici cel mai mic interes să votez asemenea oameni. Very Happy

Voteaza ALTII, atunci, care-ti satisfac interesele... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armand
Armand
IN MEMORIAM Armand
IN MEMORIAM Armand

Mesaje : 3581
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Mar Iun 01, 2010 6:45 am

Armand a scris:
delta a scris:
Armand a scris:
delta a scris:În 2003 am intrat în N.A.T.O. Era un premier PSD.
În 2007 am intrat în U.E. Era un premier PNL.
în 2010 am intrat în criză. Este un premier PDL.

Aveai o sansa: sa iesi la vot, ca sa castige cei care ne-au bagat... in ce vrei tu! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Toţi cei băgaţi în politică sunt nişte mincinoşi şi hoţ.
Nu am nici cel mai mic interes să votez asemenea oameni. Very Happy

Voteaza ALTII, atunci, care-ti satisfac interesele... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Alţii nu-s... iar Constituţia actuală îmi garantează dreptul de a nu vota hoţi şi mincinoşi. Very Happy

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Mar Iun 01, 2010 6:46 am

Armand a scris:Aveai o sansa: sa iesi la vot, ca sa castige cei care ne-au bagat... in ce vrei tu! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Apropo, şi fără votul meu au câştigat chiar ăla... veselie

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  Anahoret Joi Iun 03, 2010 6:24 am

Am primit articolul ăsta pe mail şi m-am dus la sursă, fiincă era prea lung să-l postez tot:

Acad. Florin Constantiniu - "Clasa politica postdecembrista este cea mai incompetenta,
cea mai lacoma si cea mai aroganta din istoria Romaniei"


20 de ani de la Revolutia romana

La 20 de ani de la marea varsare de sange din decembrie 1989, Romania arata ca un animal bolnav si haituit. Ne uitam in urma si nu ne vine sa credem ca au trecut doua decenii de sperante zadarnice. Nimic din ce-am visat nu s-a implinit. In jurul nostru domnesc stagnarea si deziluzia, inceputurile neterminate, politica murdara, cu degetul pe tragaci, manipularea televizata. Lipseste o viziune, un proiect national de salvare. Lipseste harta viitorului. Trista priveliste n-a cazut din cer. Au creat-o politicienii si romanii insisi. Cum a fost turcul, asa a fost si pistolul. Nu mai putem sa ne ascundem dupa deget. Ca o confirmare, academicianul Florin Constantiniu, istoric de prestigiu european, ne pune in fata o oglinda necrutatoare in care, daca avem curajul sa privim, ne vom afla poate izbavirea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Joi Noi 18, 2010 1:38 pm

Apropo de doctrine (inexistente) de dreapta sau de stânga sau mixtura acestora (laugh ) ... se pare că matolu are prima realizare, care în același timp este și o premieră în istoria României: 0% din cetățeni au bifat opțiunea "guvernul conduce țara foarte bine"! vesel
Gașca portocalie a "reușit" prin scandaluri, minciuni, risipă (a se vedea doar milioanele de euroi băgate în frunză și în pavilionul din China) și furturi făcute pe față (atât din banii publici - de ex. scândurile lui Ridzi -, cât și de altă natură - de ex. greșirea cu 100% a numărului de voturi din Camera Deputaților) nu doar să dezbine cras societatea, ci și ca oamenii să nu aibă deloc încredere în așa-numiții "conducători" ai țării...

Simona Popescu a scris:Mentalitatea ciudatelor contraste

Pentru prima data de la evenimentele acelea din decembrie 1989, pe care toata lumea le ia ca referinta, conform unui studiu al Insitutului de Cercetare a Calitatii Vietii (ICCV), romanii arata ca stiu mult mai bine ce isi doresc si ca mentalitatea colectiva este pe cale sa sufere o transformare irevocabila. Ca mod de gandire, mai au putin si ii vor ajunge pe occidentali. Nu insa si ca mod de actiune. Ciudat contrast!

Mentalitatea nu mai este aceea a lui „sa ni se dea”. Stiti cati isi mai doresc masuri de protectie sociala? 1%! Aproape de necrezut. Noi, romanii, obisnuitii statului paternalist spunem doar in proportie de 1% sa ni se dea din cer, de la stat, sau de oriunde altundeva, celebra protectie sociala.

Stiti cum vad romanii iesirea din impas? Prin crearea de noi si bune locuri de munca. Ceea ce, trebuie sa recunoastem, ii pune in foarte mare incurcatura pe guvernantii carora acum li se cere respectarea dreptului la munca si nu pomana electorala. Iata, romanii doresc sa munceasca mai mult si mai bine, dar nu au unde pentru ca nu gasesc. Disproportia este uriasa. In vreme ce politicienii au alte preocupari, avertismentul cetatenilor este clar: foarte bine, nici nu asteptam si nici nu ne dorim atata protectie sociala, taiati voi ce vreti, noua dati-ne locuri de munca, pe urma ne descurcam noi! Oricum, peste 90% au spus ca cea mai apreciata calitate in aceste vremuri de criza este ambitia, pilele si relatiile sunt abia pe la mijlocul clasamentului, aceasta fiind o alta schimbare de perspectiva a mentalului colectiv.

In rest, e jale. Nu jale, prapad! Doar 2% apreciaza ca veniturile gospodariei sunt foarte bune. Doar 1% reusesc sa aiba tot ceea ce le trebuie, restul de 99% avand diferite grade de apreciere negativa la acest capitol. 1%?! Si asta nu este tot. Probabil ca pentru prima data in istoria post-decembrista a sondajelor apar raspunsuri cu 0%. Da, zero la suta! La capitolul evaluarea modului in care este condusa tara, pentru prima data optiunea „foarte bine” are 0%. Satisfactia fata de viata politica inregistreaza si ea o premiera. La „foarte multumit” au raspuns... 0%!

In continuare suntem insa un popor al paradoxurilor. Chiar daca cei mai multi considera ca solutia iesirii din criza este crearea de locuri de munca, intrebati care este posibilitatea de a influenta modul in care este condusa tara, raspunsul la optiunea „foarte ridicata” este 0%! Cercetarea ICCV releva faptul ca noua din zece romani cred ca oportunitatile de a influenta modul in care este condusa tara sunt scazute si foarte scazute. Poate de aceea nici nu prea ii mai vedem pe la mitinguri. In plus, sapte din zece romani nu mai au incredere in semenii lor, ceea ce spune iarasi multe despre disponibilitatea de a implicare in diferite actiuni care au pe rol revendicari sociale. In schimb, ne insinguram! Ne retragem in locuintele noastre ca niste huzurezi care doar viseaza la o zi de maine mai buna. Stim ce vrem, dar nu suntem inca dispusi sa ne obosim prea tare. Ne macina neincrederea in ziua de maine, in omul de langa noi, in politicieni, in preturile acestea care se incapataneaza sa creasca...
(sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Mier Dec 29, 2010 3:55 pm

Legalizarea (prin impozitare) a sumelor provenite din "vânzări anterioare" o fi măsură de dreapta, de stânga sau de-am...sulea? Laughing

P.S. În ceea ce privește șpăgile luate de unii ca să asigure "ieșirea" unor propuneri de proiecte, păi - în cazul în care chiar ar exista asemenea situații - și ăia care dau șpagă sunt la fel de vinovați.
Deși, având în vedere că am cam avut proiecte câștigate la diferite programe (naționale sau europene) și nu a fost niciodată vorba de a da vreo șpagă cuiva, am cel puțin vaga bănuială că și KroChi doar își imaginează diverse chestii...
Krokodilul Chichiricios a scris:Ultima găselniţă în materie de comunism de Răchiţele- vine- evident că tot de la dl.Boc şi aparţinătorii- adică de la acea mare masă de tâmpiţi denumită conducerea PD-L. Cică dacă nu îţi poţi justifica averea să dai un impozit de 16% pe ceea ce nu poţi justifica.
Domnul Boc sau e prost sau aşa e el. Nici măcar rău intenţionat nu-l poţi crede- pentru că să ne povestească cum vor justifica firmele de consultanţă- legate direct de membri cabinetului Boc- paraândărăturile de 10...20...30% din valoarea proiectelor structurale obţinute de la beneficiarii cei şpăgari- sau de la beneficiarii obligaţi să dea şpagă pentru ca să le iasă proiectele ? Sau asfaltangii băescieni preţul neruşinat al unui kilometru de asfalt ? Sau comercianţii de piei de cloşcă băsescieni preţurile neruşinate solicitate pe orice- de la pâine şi până la medicamente ?
Dl.Boc ar trebui împăiat de viu pentru tâmpenia de care dă dovadă. Nici un fel de preţ din România- începând de la preţul energiei electrice şi cel al benzinei- şi terminând cu preţul hârtiei igenice nu este şi nu va fi făcut public. Deci orice fel de "avere" obţinută de chioşcari şi până la Dan Voiculescu sau Vântu- poate fi considerată frauduloasă. Pentru că un adaos comercial de 100...300% e fraudă şi aici- şi în SUA.Deci, fie că se va face o verificare de hârţoage- care va urmări şicanarea adversarilor PD-L şi care nu va avea nici un efect real asupra averilor "nejustificate"-fie că mediul de afaceri din România se duce dracului- pentru că nici un fel de vânzător nu va fi în stare să-şi justifice preţurile.
Cu alte cuvinte- de ce are dl.Boc craniu dacă n-are nimic înăuntru ? 16% impozit, vă rog...
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ) Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Delta...

Mesaj  Krokodilul Chichiricios Mier Dec 29, 2010 5:04 pm

delta a scris:Legalizarea (prin impozitare) a sumelor provenite din "vânzări anterioare" o fi măsură de dreapta, de stânga sau de-am...sulea? Laughing

P.S. În ceea ce privește șpăgile luate de unii ca să asigure "ieșirea" unor propuneri de proiecte, păi - în cazul în care chiar ar exista asemenea situații - și ăia care dau șpagă sunt la fel de vinovați.
Deși, având în vedere că am cam avut proiecte câștigate la diferite programe (naționale sau europene) și nu a fost niciodată vorba de a da vreo șpagă cuiva, am cel puțin vaga bănuială că și KroChi doar își imaginează diverse chestii...
Krokodilul Chichiricios a scris:Ultima găselniţă în materie de comunism de Răchiţele- vine- evident că tot de la dl.Boc şi aparţinătorii- adică de la acea mare masă de tâmpiţi denumită conducerea PD-L. Cică dacă nu îţi poţi justifica averea să dai un impozit de 16% pe ceea ce nu poţi justifica.
Domnul Boc sau e prost sau aşa e el. Nici măcar rău intenţionat nu-l poţi crede- pentru că să ne povestească cum vor justifica firmele de consultanţă- legate direct de membri cabinetului Boc- paraândărăturile de 10...20...30% din valoarea proiectelor structurale obţinute de la beneficiarii cei şpăgari- sau de la beneficiarii obligaţi să dea şpagă pentru ca să le iasă proiectele ? Sau asfaltangii băescieni preţul neruşinat al unui kilometru de asfalt ? Sau comercianţii de piei de cloşcă băsescieni preţurile neruşinate solicitate pe orice- de la pâine şi până la medicamente ?
Dl.Boc ar trebui împăiat de viu pentru tâmpenia de care dă dovadă. Nici un fel de preţ din România- începând de la preţul energiei electrice şi cel al benzinei- şi terminând cu preţul hârtiei igenice nu este şi nu va fi făcut public. Deci orice fel de "avere" obţinută de chioşcari şi până la Dan Voiculescu sau Vântu- poate fi considerată frauduloasă. Pentru că un adaos comercial de 100...300% e fraudă şi aici- şi în SUA.Deci, fie că se va face o verificare de hârţoage- care va urmări şicanarea adversarilor PD-L şi care nu va avea nici un efect real asupra averilor "nejustificate"-fie că mediul de afaceri din România se duce dracului- pentru că nici un fel de vânzător nu va fi în stare să-şi justifice preţurile.
Cu alte cuvinte- de ce are dl.Boc craniu dacă n-are nimic înăuntru ? 16% impozit, vă rog...
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ) Laughing
Aici nu discutăm de programele de cercetare- care erau- într-o măsură mai mică- cinstite. Aici discutăm despre fondurile structurale- care de la început- au fost dominate de zeul şpăgii. Am lucrat ca boul- la n proiecte- care au fost refuzate pe cele mai aiuristice motive. Ultima găselniţă a fost în primăvară- când am lucrat la un proiect de ajutor din fondurile structurale- pentru cei de la Institutul de Virusologie- proiect care a fost refuzat pentru că "institutul nu se încadra la categoria de întreprinderi cărora le era destinat acest ajutor". Surpriză, surpriză. Institutul mai avea un proiect- aprobat- la minimis- ceea ce era exact ajutor de stat. Şi exact acelaşi tip de ajutor. Sunt extrem de curios să văd cum motivează- în răspunsul la contestaţie- care se presupune că trebuie dat în 30 de zile (precizez că a fost depus în luna noiembrie). Pe de altă parte sufletul larg al lui AMPOSDRU- adică fondurile structurale pentru pregătirea personalului- au acceptat firmele de consultanţă- adică ăia de mijlocesc şpaga- inclusiv ca şi manageri de proiect în locul beneficiarului de drept. Firma respectivă- să spunem Deloitte -încheie un "contract de succes" - perfect ilegal dar ce mai contează- în care se spune că dacă instituţiei X îi iese proiectul Y- atunci firma de consultanţă ia 10...30% din valoarea proiectului- plus, eventual, banii de management. Acuma cum o face Deloitte mai bine decât mine un management de cercetare- rămâne un adânc mister. Da' beneficiarul- dacă mai speră la ceva- îşi realizează- dând bani şi de la el- că cofinanţarea trebuie să o dea- ceea ce doreşte. În cel mai fericit caz. Iar Deloitte angajează- cu 200 de lei pe oră !-să spunem 3 nepoţi de PD-Lişti- şi mai contribuie şi la campania PD-Lului- că nu îl împiedică nici un fel de lege să o facă. Şi uite-aşa vezi nişte firme de nimica- de exemplu Asociaţia pentru egalitate sexuală- cum au ele proiecte cu educaţie de manageri.... lol!

Krokodilul Chichiricios
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 216
Data de inscriere : 25/12/2010
Varsta : 62
Localizare : De obicei Bucureşti

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  (Still a)Live Mier Dec 29, 2010 7:23 pm

Kroko, te rog mult de tot să-ţi aminteşti cine ţi-a fost învăţătoare! Cred că "Liniuţa" se numeşte... Măi profesorule, este incredibil modul în care torni liniuţe peste tot, prin texte, de nu se mai poate urmări vreo idee cap-coadă (presupunând că emiţi aşa ceva)! mad
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Dragă Live...

Mesaj  Krokodilul Chichiricios Mier Dec 29, 2010 7:51 pm

(Still a)Live a scris:Kroko, te rog mult de tot să-ţi aminteşti cine ţi-a fost învăţătoare! Cred că "Liniuţa" se numeşte... Măi profesorule, este incredibil modul în care torni liniuţe peste tot, prin texte, de nu se mai poate urmări vreo idee cap-coadă (presupunând că emiţi aşa ceva)! mad
nenorocirea face ca învăţătoare să-mi fi fost- să o ierte cine o caza-o acuma- o fostă instructoare de pionieri- pre numele ei Neagu- o femeie de o prostie rară.Le-a spus părinţilor mei că sunt handy pentru că eram stângaci- şi că ea e convinsă că vor trebui să mă dea la o şcoală specială....

Krokodilul Chichiricios
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 216
Data de inscriere : 25/12/2010
Varsta : 62
Localizare : De obicei Bucureşti

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Mier Dec 29, 2010 7:53 pm

Krokodilul Chichiricios a scris:Ultima găselniţă a fost în primăvară- când am lucrat la un proiect de ajutor din fondurile structurale- pentru cei de la Institutul de Virusologie- proiect care a fost refuzat pentru că "institutul nu se încadra la categoria de întreprinderi cărora le era destinat acest ajutor". Surpriză, surpriză. Institutul mai avea un proiect- aprobat- la minimis- ceea ce era exact ajutor de stat. Şi exact acelaşi tip de ajutor.
Propunerea refuzată și proiectul aprobat erau EXACT la aceeași componentă (axă)?
Că dacă erau la componente diferite, atunci poate la una era eligibilă tipul de proiect în timp ce la altă componentă putea să nu fie.

P.S. Nu există tip de proiect care să fie eligibil la toate programele de finanțare. Wink

Krokodilul Chichiricios a scris:Sunt extrem de curios să văd cum motivează- în răspunsul la contestaţie- care se presupune că trebuie dat în 30 de zile (precizez că a fost depus în luna noiembrie).
hehe, poate-l primești de revelion, că doar funcționarii desigur nu au altă treabă între Crăciun și Anul Nou decât să-ți răspundă la contestație... laugh

Krokodilul Chichiricios a scris:Pe de altă parte sufletul larg al lui AMPOSDRU- adică fondurile structurale pentru pregătirea personalului- au acceptat firmele de consultanţă- adică ăia de mijlocesc şpaga- inclusiv ca şi manageri de proiect în locul beneficiarului de drept.
Păi, ce rost mai are să depună respectivul beneficiar o propunere de proiect, dacă la derulare va fi altul coordonatorul proiectului ? veselie
KroChi, tu sigur ai habar despre ce vorbești sau doar "debitezi" la marea derută? vesel

Krokodilul Chichiricios a scris:Firma respectivă- să spunem Deloitte -încheie un "contract de succes" - perfect ilegal dar ce mai contează- în care se spune că dacă instituţiei X îi iese proiectul Y- atunci firma de consultanţă ia 10...30% din valoarea proiectului- plus, eventual, banii de management.
Cât de idioți trebuie să fie ăia de la instituția beneficiară încât să dea 30% din bugetul unui proiect unei terțe părți care nu contribuie la realizarea obiectivelor? laugh
Păi, dacă mai pui acolo o regie de 10%, respectiv mai scazi și partea de cofinanțare (să zicem de 25% din valoarea totală a proiectului), înseamnă aproape două treimi din suma alocată au fost (total sau parțial) pentru altceva decât atingerea scopurilor declarate în propunerea de proiect.
Scuze, dar dacă asemenea proiecte de dezvoltare a resurselor umane ai (la care 66% sunt cheltuieli făcute practic degeaba), atunci nu mă mir că periodic amintești de încă o propunere refuzată... laugh

Krokodilul Chichiricios a scris:Acuma cum o face Deloitte mai bine decât mine un management de cercetare- rămâne un adânc mister. Da' beneficiarul- dacă mai speră la ceva- îşi realizează- dând bani şi de la el- că cofinanţarea trebuie să o dea- ceea ce doreşte. În cel mai fericit caz. Iar Deloitte angajează- cu 200 de lei pe oră !-să spunem 3 nepoţi de PD-Lişti- şi mai contribuie şi la campania PD-Lului- că nu îl împiedică nici un fel de lege să o facă. Şi uite-aşa vezi nişte firme de nimica- de exemplu Asociaţia pentru egalitate sexuală- cum au ele proiecte cu educaţie de manageri.... lol!
Cam trasă de păr teoria ta, da' să nu fie vorba și de faptul că nu-ți vine să crezi că ONG-uri (care nu sunt firme) fac propuneri mai eligibile decât alea întocmite de tine. Wink

P.S. Recunosc faptul că (citind postări de-ale tale de pe irealitatea, legate de proiecte) de vreo trei-patru ori am avut senzația crasă că ești bun de dat ca exemplu pentru "tocător de fonduri" (= bani publici cheltuiți inutil). laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  (Still a)Live Mier Dec 29, 2010 10:40 pm

Krokodilul Chichiricios a scris:
(Still a)Live a scris:Kroko, te rog mult de tot să-ţi aminteşti cine ţi-a fost învăţătoare! Cred că "Liniuţa" se numeşte... Măi profesorule, este incredibil modul în care torni liniuţe peste tot, prin texte, de nu se mai poate urmări vreo idee cap-coadă (presupunând că emiţi aşa ceva)! mad
nenorocirea face ca învăţătoare să-mi fi fost- să o ierte cine o caza-o acuma- o fostă instructoare de pionieri- pre numele ei Neagu- o femeie de o prostie rară.Le-a spus părinţilor mei că sunt handy pentru că eram stângaci- şi că ea e convinsă că vor trebui să mă dea la o şcoală specială....
Înţeleg că părinţii tăi nu au ascultat-o. vesel
PS: Am vorbit extrem de serios cu privire la liniuţele alea plantate peste tot în postările tale.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Delta,

Mesaj  Krokodilul Chichiricios Mier Dec 29, 2010 11:01 pm

delta a scris:
Krokodilul Chichiricios a scris:Ultima găselniţă a fost în primăvară- când am lucrat la un proiect de ajutor din fondurile structurale- pentru cei de la Institutul de Virusologie- proiect care a fost refuzat pentru că "institutul nu se încadra la categoria de întreprinderi cărora le era destinat acest ajutor". Surpriză, surpriză. Institutul mai avea un proiect- aprobat- la minimis- ceea ce era exact ajutor de stat. Şi exact acelaşi tip de ajutor.
Propunerea refuzată și proiectul aprobat erau EXACT la aceeași componentă (axă)?
Că dacă erau la componente diferite, atunci poate la una era eligibilă tipul de proiect în timp ce la altă componentă putea să nu fie.

P.S. Nu există tip de proiect care să fie eligibil la toate programele de finanțare. Wink

Krokodilul Chichiricios a scris:Sunt extrem de curios să văd cum motivează- în răspunsul la contestaţie- care se presupune că trebuie dat în 30 de zile (precizez că a fost depus în luna noiembrie).
hehe, poate-l primești de revelion, că doar funcționarii desigur nu au altă treabă între Crăciun și Anul Nou decât să-ți răspundă la contestație... laugh

Krokodilul Chichiricios a scris:Pe de altă parte sufletul larg al lui AMPOSDRU- adică fondurile structurale pentru pregătirea personalului- au acceptat firmele de consultanţă- adică ăia de mijlocesc şpaga- inclusiv ca şi manageri de proiect în locul beneficiarului de drept.
Păi, ce rost mai are să depună respectivul beneficiar o propunere de proiect, dacă la derulare va fi altul coordonatorul proiectului ? veselie
KroChi, tu sigur ai habar despre ce vorbești sau doar "debitezi" la marea derută? vesel

Krokodilul Chichiricios a scris:Firma respectivă- să spunem Deloitte -încheie un "contract de succes" - perfect ilegal dar ce mai contează- în care se spune că dacă instituţiei X îi iese proiectul Y- atunci firma de consultanţă ia 10...30% din valoarea proiectului- plus, eventual, banii de management.
Cât de idioți trebuie să fie ăia de la instituția beneficiară încât să dea 30% din bugetul unui proiect unei terțe părți care nu contribuie la realizarea obiectivelor? laugh
Păi, dacă mai pui acolo o regie de 10%, respectiv mai scazi și partea de cofinanțare (să zicem de 25% din valoarea totală a proiectului), înseamnă aproape două treimi din suma alocată au fost (total sau parțial) pentru altceva decât atingerea scopurilor declarate în propunerea de proiect.
Scuze, dar dacă asemenea proiecte de dezvoltare a resurselor umane ai (la care 66% sunt cheltuieli făcute practic degeaba), atunci nu mă mir că periodic amintești de încă o propunere refuzată... laugh

Krokodilul Chichiricios a scris:Acuma cum o face Deloitte mai bine decât mine un management de cercetare- rămâne un adânc mister. Da' beneficiarul- dacă mai speră la ceva- îşi realizează- dând bani şi de la el- că cofinanţarea trebuie să o dea- ceea ce doreşte. În cel mai fericit caz. Iar Deloitte angajează- cu 200 de lei pe oră !-să spunem 3 nepoţi de PD-Lişti- şi mai contribuie şi la campania PD-Lului- că nu îl împiedică nici un fel de lege să o facă. Şi uite-aşa vezi nişte firme de nimica- de exemplu Asociaţia pentru egalitate sexuală- cum au ele proiecte cu educaţie de manageri.... lol!
Cam trasă de păr teoria ta, da' să nu fie vorba și de faptul că nu-ți vine să crezi că ONG-uri (care nu sunt firme) fac propuneri mai eligibile decât alea întocmite de tine. Wink

P.S. Recunosc faptul că (citind postări de-ale tale de pe irealitatea, legate de proiecte) de vreo trei-patru ori am avut senzația crasă că ești bun de dat ca exemplu pentru "tocător de fonduri" (= bani publici cheltuiți inutil). laugh
1.Da, erau la aceeaşi axă.
2. Intră şi tu pe fondurile structurale- şi du-te la proiectele aprobate. Am şi eu vreo 3- să spunem- unde voi lucra- sau lucrez- ca negrişor- propunerile făcându-le eu. Dar Institutul de Virusologie e refuzat- în timp ce o firmă foarte onestă- pe de o parte- la care am lucrat în anii 90- dar care se ocupa exclusiv cu informatizarea cetăţeanului căruia îi era frică de calculator- are 4 proiecte.
3. Cam de prin 2009 încoace câştigă numai proiectele făcute cu firmele de consultanţă. Tot de la începutul lui 2009 se poate încredinţa managementul proiectului unei firme de consultanţă- pe ideea că tu, ca beneficiar, eşti prea fraier coclit ca să faci management- dar firma SRL SA are certificate. Şi da, se dă până la 30% dacă vrei să te alegi cu ceva- dacă nu există circa 4 răspunsuri tipizate- de refuz. Am avut ocazia să întâlnesc unul din ele în vreo 3 situaţii distincte- şi era identic şi la fel.
4. Nu mai există evaluatori. Practic- un evaluator ar trebui să ştie mai mult decât tine- cel care face propunerea- nu-i aşa ? Există 3 duduiţe şi un puff dady- dl.Popa Daniel dacă nu mă înşel- ei fac evaluarea pe tot AMPOSDRu...

Krokodilul Chichiricios
îi place să discute
îi place să discute

Mesaje : 216
Data de inscriere : 25/12/2010
Varsta : 62
Localizare : De obicei Bucureşti

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty amice , cauti justificari

Mesaj  Vasile Mier Dec 29, 2010 11:09 pm

Krokodilul Chichiricios a scris:
Aici nu discutăm de programele de cercetare- care erau- într-o măsură mai mică- cinstite. Aici discutăm despre fondurile structurale- care de la început- au fost dominate de zeul şpăgii. Am lucrat ca boul- la n proiecte- care au fost refuzate pe cele mai aiuristice motive. Ultima găselniţă a fost în primăvară- când am lucrat la un proiect de ajutor din fondurile structurale- pentru cei de la Institutul de Virusologie- proiect care a fost refuzat pentru că "institutul nu se încadra la categoria de întreprinderi cărora le era destinat acest ajutor". Surpriză, surpriză. Institutul mai avea un proiect- aprobat- la minimis- ceea ce era exact ajutor de stat. Şi exact acelaşi tip de ajutor. Sunt extrem de curios să văd cum motivează- în răspunsul la contestaţie- care se presupune că trebuie dat în 30 de zile (precizez că a fost depus în luna noiembrie). Pe de altă parte sufletul larg al lui AMPOSDRU- adică fondurile structurale pentru pregătirea personalului- au acceptat firmele de consultanţă- adică ăia de mijlocesc şpaga- inclusiv ca şi manageri de proiect în locul beneficiarului de drept. Firma respectivă- să spunem Deloitte -încheie un "contract de succes" - perfect ilegal dar ce mai contează- în care se spune că dacă instituţiei X îi iese proiectul Y- atunci firma de consultanţă ia 10...30% din valoarea proiectului- plus, eventual, banii de management. Acuma cum o face Deloitte mai bine decât mine un management de cercetare- rămâne un adânc mister. Da' beneficiarul- dacă mai speră la ceva- îşi realizează- dând bani şi de la el- că cofinanţarea trebuie să o dea- ceea ce doreşte. În cel mai fericit caz. Iar Deloitte angajează- cu 200 de lei pe oră !-să spunem 3 nepoţi de PD-Lişti- şi mai contribuie şi la campania PD-Lului- că nu îl împiedică nici un fel de lege să o facă. Şi uite-aşa vezi nişte firme de nimica- de exemplu Asociaţia pentru egalitate sexuală- cum au ele proiecte cu educaţie de manageri.... lol!

ma gandesc ca tu intr-adevar nu esti capabil sa scrii proiecte castigatoare fara spaga . Am multi cunoscuti care au proiecte castigatoare FINANTATE , stiu cate ceva si despre Deloitte , pe care ii injuri tu . Deloitte isi ia banu' pe proiectul scris fara sa-ti garanteze succesul si evident , daca proiectul e castigator , Deloitte ia si comision .

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Dum Ian 09, 2011 7:05 am

Ala Lipsit de Acces a scris:ma gandesc ca tu intr-adevar nu esti capabil sa scrii proiecte castigatoare fara spaga.
Nu-i exclus.

P.S. De altfel, yo nu prea sunt convins nici măcar de faptul că ar lucra în cercetare...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Sam Feb 05, 2011 5:11 pm

Săracu' ăsta de tapalabist nu a priceput că postează degeaba pe această temă? Laughing
Miki Şpaga a scris: oare daca s-ar uni si PDL cu aialalti , ar pricepe bizonu'
ca toti sunt pe-o mina ? Alternanta la putere e o inventie excelenta : alternanta !!! Adica Noi , pe urma Voi si pe urma iarasi Noi . Hehe , pe urma Voi . pe urma tot Noi . Altenanta asta e o gaselnita excelenta pentru votac , el chiar are senzatia ca se schimba ceva .( iar imi amintesc de pestele din borcan care uita tot in 5 min , astfel incat el nu stie ca e in borcan fiindca totul e nou pentru el ) . Eu unul consider ca in Romania trebuie introdus votul negativ . Sa nu mai votezi pentru , ci impotriva . Si evident , sa-i poti respinge pe toti . Sa se care sa se alterneze in alta parte , lua-i-ar dereak cu alternanta lor cu tot .
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Sam Feb 19, 2011 9:03 am

Miki Şpaga a scris:cred ca ar trebui sa vorbim despre proiecte , reguli , principii , eficienta , lege , transparenta etc . Am vorbit prea mult despre politruci , ar trebui sa inceem sa vorbim despre noi si despre ce ne dorim noi . Daca stau bine sa ma gandesc , eu nu vreau de fapt oliticieni ci vreau sa castig mai mult , sa latesc taxe cat mai mici si respectivele taxe sa fie folosite pentru mine , nu sa ajunga la politruci in buzunare .
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

bla bla bla.
bla bla bla?
bla bla bla!

A, da, merită și de precizat că: bla bla bla...

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Sam Feb 19, 2011 9:22 am

Doamne Dumnezeule!
Cât de rupt de realitatea cotidiană poate fi tapalabistul și restul pupinbăsiștilor de la hoț nou? laugh
Miki Şpaga a scris:Hancu a venit cu ideea unui partid al comunitatilor

asta ar fi mai simlu de facut . Ma gandesc ca s-ar putea face un kit simplu de "instalare" , o platforma standard de construit filiale care sa fie independente unele de altele ( sau nu ) si care asa aiba tinte . Eh , filialele astea isi confrunta lista cu tinte si prima data se ocupa de rintele comune . Gabi , sa faci ceva nou o fi greu da' sa continuam cu "astia" e prea costisitor .
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  ENKI Sam Feb 19, 2011 9:45 am

delta a scris:Doamne Dumnezeule!
Cât de rupt de realitatea cotidiană poate fi tapalabistul și restul pupinbăsiștilor de la hoț nou? laugh
Miki Şpaga a scris:Hancu a venit cu ideea unui partid al comunitatilor

asta ar fi mai simlu de facut . Ma gandesc ca s-ar putea face un kit simplu de "instalare" , o platforma standard de construit filiale care sa fie independente unele de altele ( sau nu ) si care asa aiba tinte . Eh , filialele astea isi confrunta lista cu tinte si prima data se ocupa de rintele comune . Gabi , sa faci ceva nou o fi greu da' sa continuam cu "astia" e prea costisitor .
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
Pai, pe baza conceptiilor si voturilor caror fiinte extraordinare credeai ca s-a ajuns la democratica realitate de astazi, in care orice cacat poate sa fie sef?! laugh
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
View more [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] from [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  ENKI Sam Feb 19, 2011 2:31 pm

Dincolo de dreapta-stanga, doctrina centrata pe online pare sa aiba priza la tampitii de prea mult virtual.
Dupa ce poiectul Partidul Digital Nonliniar Roman - PDNR ( aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , deoarece [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] nu mai este functional de multa vreme) a esuat, tot mai multi lucratori la taste se agita pentru agregarea/schimbarea/reformarea a ceva pe net. Shocked
Ion Marcu plin de oranjada pa chiept a scris:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ok, dar care este programul politic ?
Ei bine, aceasta forta politica nu are nici un program politic !
Acesta urmeaza sa fie „autogenerat” prin contributia membrilor sai.
Cu siguranta stiti ce inseamna „crowdsourcing”!
Conceptul s-a dovedit viabil in multe domenii, nu numai pe internet dar si in viata reala.
Acum trebuie doar sa adaptam acest concept si in politica, acolo unde de fapt incep si se termina toate interesele noastre.
Aceasta initiativa isi propune mai intai sa concentreze resursele necesare construirii unei platforme sociale online (alta decat facebook) care sa fie utilizata ca mediu de existenta al unei noi forme de forta politica: partidul online.
Aceasta forma va trebui sa faca un lucru simplu si anume sa ofere oricarui membru posibilitatea sa posteze propunerile, ideile sau motiunile sale politice.
Acestea vor putea fi votate pro sau contra de catre ceilalti membri.
Propunerile care au cele mai multe voturi pro devin, in ordine, programul politic al partidului.
...........................................................................................................................
Nu te regasesti în sistemul politic actual din Romania?
Nu te simti reprezentat de clasa politica asa cum se prezinta ea astazi.
Esti ingrozit ca la alegerile viitoare nu vei avea, din nou, pe cine sa alegi ?
Te deranjeaza ca viitorul tau si al copiilor tai va depinde din nou de compromisul oribil al “raului cel mai mic” ?
Vrei sa-ti spui cuvantul dar nu ai timp sa mergi la sedinte de partid ?
Vrei sa te implici dar nu-ti place sa „dai din coate” ?

Atunci e timpul sa te implici un reformarea sistemului politic din Romania !
Scopul acestei initiative este intemeierea primei forte politice care sa:
- functioneze exclusiv online, pe internet.
- aduca in sistemul politic vocea poporului, fara mijlocitori care-i tradeza interesele.
- redea democratiei dimensiunea sa moderna, prin folosirea instrumentelor secolului 21.
.........................................................................................................................
E timpul sa renuntam sa copiem democratia de la altii ! Noi, poporul, putem sa construim singuri sistemul care ne reprezinta interesele. Asta nu ne impiedica sa ne intereseze ideile noi aparute in alte colturi ale lumii. Iata un proiect interesant din Australia : Australia's first and only internet based political party

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] from [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] on [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  delta Sam Feb 26, 2011 8:55 am

Pedelimbistul omenie (sub mască de lăbărar) a descoperit umezeala din apa lichidă... veselie
Limbricii nepotistului vânzător de gogoși ar fi de-a dreptul nainspirați dacă nu ar ridica pensiile și salariile cu două luni înainte de alegeri.
ronon dex a scris:Ministrul Muncii, Ioan Botiş, a declarat joi seară la Realitatea TV că, în 2012, pensiile vor creşte, pentru că ele vor fi indexate cu 100% din rata inflaţiei. Mai mult, ministrul a spus că speră ca anul viitor să recupereze cei 25% scăzuţi din salariile bugetarilor.

Puteam sa pariez pe orice ca asa o sa fie.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

doctrine dă dreapta şi dă stânga Empty Re: doctrine dă dreapta şi dă stânga

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum