SANCTUAR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diverse

+12
lolo
Dr.Ernesto Rafael Guevara
Dracu' gol
Armand
RocketQu33n
Vasile
baso
(Still a)Live
aurora
ENKI
delta
Anahoret
16 participanți

Pagina 1 din 33 1, 2, 3 ... 17 ... 33  Urmatorul

In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mier Dec 29, 2010 9:28 pm

ENKI a scris:Tu ai doar 5 degete?! Shocked
Eh, eu am 10 la maini si 10 la picioare, unde 10 este cifra (sic!) perfecta, proiectie a lui IO. vesel

P.S. Tema de gandire: personajele desenelor animate au, in covarsitoare majoritate, cate 4 degete la fiecare membru. laugh
Enki, pui căruţa înaintea cailor. Faptul că noi avem cifra 10 (da, 10 poate fi şi cifră) este o consecinţă a faptului că avem câte cinci degete la fiecare mână. Dacă am fi avut numai două... sistemul binar în care "gândeşte" calculatorul ne-ar fi fost pe deplin desluşit tuturor.

Cu personajele din desenele animate iar nu eşti cinstit. Au patru degete personajele antropomorfizate care nu provin din primate. Trebuie să mă explic? Very Happy
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  delta Mier Dec 29, 2010 9:33 pm

ENKI a scris:Tu ai doar 5 degete?! Shocked
Păi, dacă nu sufăr de polidactilie... Laughing

ENKI a scris:P.S. Tema de gandire: personajele desenelor animate au, in covarsitoare majoritate, cate 4 degete la fiecare membru. laugh
Walt Disney s-o fi inspirat din poze cu membrele anterioare ale tritonilor și broaștelor... laugh

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mier Dec 29, 2010 9:45 pm

Anahoret a scris:
ENKI a scris:Tu ai doar 5 degete?! Shocked
Eh, eu am 10 la maini si 10 la picioare, unde 10 este cifra (sic!) perfecta, proiectie a lui IO. vesel

P.S. Tema de gandire: personajele desenelor animate au, in covarsitoare majoritate, cate 4 degete la fiecare membru. laugh
Enki, pui căruţa înaintea cailor. Faptul că noi avem cifra 10 (da, 10 poate fi şi cifră) este o consecinţă a faptului că avem câte cinci degete la fiecare mână. Dacă am fi avut numai două... sistemul binar în care "gândeşte" calculatorul ne-ar fi fost pe deplin desluşit tuturor.

Cu personajele din desenele animate iar nu eşti cinstit. Au patru degete personajele antropomorfizate care nu provin din primate. Trebuie să mă explic? Very Happy
Intotdeauna, omul gospodar, armonizat cu Cosmosul, si-a facut iarna car si vara sanie. laugh
Eh, io as fi zis ca oamenii sunt cei animalizati in desenele animate. laugh

P.S. Sistemul binar a folosit la materializarea unui golem pentru mase (pc-ul), care nu ajuta prea mult la "evolutie", ba, as zice ca reduce mintea omului la operatii simple, de tip DA/NU. Omul mai trebuie sa zica, macar din cand in cand, cate un NU STIU. Very Happy


Ultima editare efectuata de catre ENKI in Mier Dec 29, 2010 10:19 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectura)
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mier Dec 29, 2010 9:54 pm

delta a scris:Walt Disney s-o fi inspirat din poze cu membrele anterioare ale tritonilor și broaștelor... laugh
Cam asa ceva, ca sa nu zic exact! bine
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mier Dec 29, 2010 10:18 pm

O veste proasta, despre unul pe care se pare ca l-au ajuns injuraturile lui Mircea badea si blestemele lui Vadim.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mier Dec 29, 2010 10:19 pm

ENKI a scris:P.S. Sistemul binar a ajutat la materializarea unui golem pentru mase (pc-ul), care nu ajuta prea mult la "evolutie", ba, as zice ca reduce mintea omului la operatii simple, de tip DA/NU. Omul mai trebuie sa zica, macar din cand in cand, cate un NU STIU. Very Happy
PC-ul trebuie văzut ca o unealtă, aşa cum este casmaua, ciocanul sau telefonul. În momentul în care consideri că este mai mult decât o unealtă, atunci tu ai probleme, nu este PC-ul de vină.

Da/Nu se potriveşte cel mai bine calcului binar bazat pe electricitate. Să nu uităm ce înseamnă computer în limba engleză! Că noi, în zilele noastre, îi atribuim ceea ce nu are (inteligenţă, personalitate)... este o altă "mâncătorie" de peşte! (vezi paragraful anterior) salutare

Omul a fost învăţat să zică da/nu din antichitate, potrivit logicii aristotelice. Dacă iei sistemele logice moderne, care au valori multiple de adevăr, vei constata că există şi opţunea "nu ştiu". Spre exemplu în sistemele logice trivalente ai trei valori de adevăr: adevărat, fals şi necunoscut.

Exemplu: pe cer sunt 3 miliarde de stele.
Nu poţi să spui nici că este adevărat nici că este fals, întrucât este imposibil să stabileşti numărul exact al stelelor vizibile pe cer (metoda inductivă a lui Bacon). Deci valoarea de adevăr acceptată este "necunoscut".

Să mai spun că există şi sisteme cu ţ-şpe valori de adevăr?! veselie
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  aurora Mier Dec 29, 2010 10:22 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

aurora
aurora
a învățat principalele servicii de pe net
a învățat principalele servicii de pe net

Mesaje : 1228
Data de inscriere : 06/07/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Mier Dec 29, 2010 10:28 pm

Anahoret a scris:
ENKI a scris:P.S. Sistemul binar a ajutat la materializarea unui golem pentru mase (pc-ul), care nu ajuta prea mult la "evolutie", ba, as zice ca reduce mintea omului la operatii simple, de tip DA/NU. Omul mai trebuie sa zica, macar din cand in cand, cate un NU STIU. Very Happy
PC-ul trebuie văzut ca o unealtă, aşa cum este casmaua, ciocanul sau telefonul. În momentul în care consideri că este mai mult decât o unealtă, atunci tu ai probleme, nu este PC-ul de vină.

Da/Nu se potriveşte cel mai bine calcului binar bazat pe electricitate. Să nu uităm ce înseamnă computer în limba engleză! Că noi, în zilele noastre, îi atribuim ceea ce nu are (inteligenţă, personalitate)... este o altă "mâncătorie" de peşte! (vezi paragraful anterior) salutare

Omul a fost învăţat să zică da/nu din antichitate, potrivit logicii aristotelice. Dacă iei sistemele logice moderne, care au valori multiple de adevăr, vei constata că există şi opţunea "nu ştiu". Spre exemplu în sistemele logice trivalente ai trei valori de adevăr: adevărat, fals şi necunoscut.

Exemplu: pe cer sunt 3 miliarde de stele.
Nu poţi să spui nici că este adevărat nici că este fals, întrucât este imposibil să stabileşti numărul exact al stelelor vizibile pe cer (metoda inductivă a lui Bacon). Deci valoarea de adevăr acceptată este "necunoscut".

Să mai spun că există şi sisteme cu ţ-şpe valori de adevăr?! veselie
Da, total de acord! bine
Precizare: nu noi ii atribuim, voit, pc-ului vreo "personalitate", insa trebuie sa recunoastem ca exista un "ceva" picurat in softuri si nu numai, care creeaza o oarecare dependenta si altereaza memoria, in functie de utilizator. Iar acea dependenta, hranita permanent, poate estompa inclinarea naturala a omului catre "necunoscut", ce risca astfel sa devina "interzis", desi, undeva, in adancul constiintei fiecaruia, este tocmai esenta. Very Happy
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Mier Dec 29, 2010 10:30 pm

Anahoret a scris:Nu ştiu ce zice Enki, dar pentru mine este încă o ocazie să spun că din cauza baletului nu mai auzim muzica.
Atât ne cramponăm de cum se face (adică de partea "tehnică") încât nu mai vedem esenţa. Spre exemplu postul: se chinuieşte lumea să nu mănânce "de dulce" – industria a făcut inclusiv şuncă de post – în schimb partea spirituală a postului este total ignorată.

Cam asta este şi cu duminica.
Poate sună a blasfemie, dar merită exerciţiul de imaginaţie: dacă ai fi Dumnezeu te-ar interesa foarte tare în ce zi supuşii ţi-ar slăvi numele? Sau, mai exact: te-ar mulţumi ca duminica să ţi se închine ode iar în celelalte şase zile să fii înjurat?

De reţinut: sunt ortodox doar prin botez, nu fac parte dintre cei care fac potecă la biserică.
Eu chiar nu ştiu ce să cred. În Biblie spune cum că prima zi a săptămânii era duminica (ok, Duminica!). Am citit şi ceea ce a scris ENKI mai jos. Presupun că, văzut aşa cum explică el, timpul e spirală, nu cerc (ca şi reprezentare grafică, dar şi ca...realitate). Desigur, asta-n măsura în care timpul există. Sau Timpul...

Sunt perfect de acord cu tine-n privinţa Postului! De altfel, n-am folosit decât un singur substitut, în acest prim post ţinut complet: pateu vegetal. În rest...slavă Domnului...avem ce mânca! Cât despre partea spirituală...ce să zic? Nu-s cea mai bună persoană din lume, dar nici nu excelez în răutate.

Nu ştiu cum aş privi lucrurile, ca şi Dumnezeu. Printre altele, pt că se spune că logica omenească nu are absolut nimic în comun cu cea divină.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mier Dec 29, 2010 10:31 pm

ENKI a scris:O veste proasta, despre unul pe care se pare ca l-au ajuns injuraturile lui Mircea badea si blestemele lui Vadim.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Un coleg de serviciu de-'al sotului meu a avut un accident similar, tot in Austria. A fost in coma iar dupa aceea a fost amnezic cateva zile.Din fericire, si-a revenit . De atunci nu mai schiaza fara casca.

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Mier Dec 29, 2010 10:33 pm

ENKI a scris:
delta a scris:Walt Disney s-o fi inspirat din poze cu membrele anterioare ale tritonilor și broaștelor... laugh
Cam asa ceva, ca sa nu zic exact! bine
Hmmm... funny
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse Empty pai e simplu

Mesaj  Vasile Mier Dec 29, 2010 10:56 pm

delta a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:
ENKI a scris:Duminica (cu D mare) a fost a opta zi a spatamanii de sapte zile
Dacă avea 8 zile, înseamnă că aia era octămână, nu săptămână... Laughing
EXACT! bine
Stiind ca lumea materiala sta sub semnul patratului (cubului), iar cea spirituala sub semnul cercului (sferei), "evadarea" din patrat catre cerc se poate face doar prin taierea colturilor patratului, rezultand un... octogon. laugh

P.S. Ai sa razi, dar legaturile sufletului cu trupul sunt asigurate printr-un soi de octogon. vesel
Bine, dar atunci de ce avem 5 degete și nu 8? Very Happy
S-au jucat extratereștrii cu drujba când au creat specia umană? Laughing
iti bagi unu' in cur ( de la o mina ) si unu' in nas ( de la cealalta mina ) ...evident , din cand in cand faci invers ....Dar ce obtinem ? 4 degete + 4 degete , adica 8 degete , adica OCTOGONUL . Daca esti extrem de capabil , faci figura si cu degetele de la picioare . Daca nu ma insel , tu faci parte dintre cei care-si numara degetele de la maini pe degetele de la picioare .
PS : primiti cu metempsihoza ?


Ultima editare efectuata de catre Ala Lipsit de Acces in Mier Dec 29, 2010 10:59 pm, editata de 1 ori

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Mier Dec 29, 2010 10:58 pm

(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:Walt Disney s-o fi inspirat din poze cu membrele anterioare ale tritonilor și broaștelor... laugh
Cam asa ceva, ca sa nu zic exact! bine
Hmmm... funny
Personajele din desenele animate sunt animale familiare copiilor de la oraş (oraşul din SUA): câinele, pisica, şoarecele, păsările de curte, canarul din colivie, eventual coiotul. Acestea au patru degete vizibile. Dacă Walt Disney ar fi făcut desene animate pentru copiii din Africa sau din Asia, atunci personajele care întruchipau maimuţe ar fi avut cinci degete în loc de patru. Pentru că maimuţa este un animal familiar copiilor din acele zone.

De ce trebuie să vedeţi conspiraţii acolo unde este doar normalitate?! scratch
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  baso Mier Dec 29, 2010 11:06 pm

delta a scris:

ENKI a scris:P.S. Tema de gandire: personajele desenelor animate au, in covarsitoare majoritate, cate 4 degete la fiecare membru. laugh
Walt Disney s-o fi inspirat din poze cu membrele anterioare ale tritonilor și broaștelor... laugh


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  delta Mier Dec 29, 2010 11:09 pm

Ala Lipsit de Acces a scris:iti bagi unu' in cur ( de la o mina ) si unu' in nas ( de la cealalta mina ) ...evident , din cand in cand faci invers ....Dar ce obtinem ? 4 degete + 4 degete , adica 8 degete , adica OCTOGONUL . Daca esti sctrem de capabil , faci figura si cu degetele de la picioare . Daca nu na ubsel , tu faci parte dintre cei care-si numara degetele de la maini pe degetele de la picioare .
PS : primiti cu metempsihoza ?
Yo nu prea am înțeles faza cu octogonul... și nici obligativitatea de a împărți la 8 intervalul reprezentat de durata unui an solar (mă rog, perioada necesară ca Pământul să parcurgă o dată întreg traseul din jurul Soarelui).

P.S. Dacă tot spui că în secolul trecut ai avut tangențe cu geologia... știi de seria săptămânală de reviste la care se dă și câte o mostră de minereu?
Azi am văzut o colecție de 13 minereuri diverse (primite cu revistele) într-o cutie (trimisă tot de editura respectivă)... dar nu am vrut să par prea insistent, așa că n-am avut ocazia să rețin titlul revistei sau a editurii... Embarassed
Da' mâine eventual pot trage pe furiș un ochi peste colecția respectivă (din câte am înțeles săptămâna asta era vorba de leucită... scratch ... sau așa ceva... laugh ... da' o să verific măcar expresia, dacă pun mâna pe numărul respectiv al revistei).

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse Empty n-am auzit de leucita in scoala

Mesaj  Vasile Mier Dec 29, 2010 11:15 pm

delta a scris:
Ala Lipsit de Acces a scris:iti bagi unu' in cur ( de la o mina ) si unu' in nas ( de la cealalta mina ) ...evident , din cand in cand faci invers ....Dar ce obtinem ? 4 degete + 4 degete , adica 8 degete , adica OCTOGONUL . Daca esti sctrem de capabil , faci figura si cu degetele de la picioare . Daca nu na ubsel , tu faci parte dintre cei care-si numara degetele de la maini pe degetele de la picioare .
PS : primiti cu metempsihoza ?
Yo nu prea am înțeles faza cu octogonul... și nici obligativitatea de a împărți la 8 intervalul reprezentat de durata unui an solar (mă rog, perioada necesară ca Pământul să parcurgă o dată întreg traseul din jurul Soarelui).

P.S. Dacă tot spui că în secolul trecut ai avut tangențe cu geologia... știi de seria săptămânală de reviste la care se dă și câte o mostră de minereu?
Azi am văzut o colecție de 13 minereuri diverse (primite cu revistele) într-o cutie (trimisă tot de editura respectivă)... dar nu am vrut să par prea insistent, așa că n-am avut ocazia să rețin titlul revistei sau a editurii... Embarassed
Da' mâine eventual pot trage pe furiș un ochi peste colecția respectivă (din câte am înțeles săptămâna asta era vorba de leucită... scratch ... sau așa ceva... laugh ... da' o să verific măcar expresia, dacă pun mâna pe numărul respectiv al revistei).
dar am googalit si e un feldspat . Exista nenumarati feldspati . Cel mai banal e ortoza , cel care da culoarea granitului rozaliu. Delta , nu ma mai ocup de geologie de prin '92 si eu am facut oricum Geofizica , adica am avut tangenta mai mica cu rocile si mineralele propriu-zise .


Ultima editare efectuata de catre Ala Lipsit de Acces in Mier Dec 29, 2010 11:49 pm, editata de 1 ori

Vasile
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice
se pricepe la mânuirea aparaturii electronice

Mesaje : 2246
Data de inscriere : 08/08/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Mier Dec 29, 2010 11:47 pm

Anahoret a scris:
(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
delta a scris:Walt Disney s-o fi inspirat din poze cu membrele anterioare ale tritonilor și broaștelor... laugh
Cam asa ceva, ca sa nu zic exact! bine
Hmmm... funny
Personajele din desenele animate sunt animale familiare copiilor de la oraş (oraşul din SUA): câinele, pisica, şoarecele, păsările de curte, canarul din colivie, eventual coiotul. Acestea au patru degete vizibile. Dacă Walt Disney ar fi făcut desene animate pentru copiii din Africa sau din Asia, atunci personajele care întruchipau maimuţe ar fi avut cinci degete în loc de patru. Pentru că maimuţa este un animal familiar copiilor din acele zone.

De ce trebuie să vedeţi conspiraţii acolo unde este doar normalitate?! scratch
"Hmmm"-ul meu era legat strict de chestia cu broaştele şi cu tritonii. ENKI ştie sigur de ce.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Mier Dec 29, 2010 11:52 pm

delta a scris:Yo nu prea am înțeles faza cu octogonul... și nici obligativitatea de a împărți la 8 intervalul reprezentat de durata unui an solar (mă rog, perioada necesară ca Pământul să parcurgă o dată întreg traseul din jurul Soarelui).

funny
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] target="_blank" rel="nofollow">http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:NGud47FgZlAJ:www.scribd.com/doc/26725274/Taina-Kogaiononului-Muntele-Sacru-Al-Dacilor+cerc+patrat+octogon&cd=3&hl=ro&ct=clnk&gl=ro
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  Anahoret Joi Dec 30, 2010 4:16 am

Ala Lipsit de Acces a scris:Cel mai banal e ortoza , cel care da culoarea granitului rozaliu.
Dar ortoza nu are culoarea neagră? Cel puţin aşa am învăţat în liceu: culoarea neagră şi duritatea 6. Recunosc, n-am văzut-o niciodată în realitate.
Anahoret
Anahoret
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea
la cât a postat pe aici, vede altfel lumea

Mesaje : 3513
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  delta Joi Dec 30, 2010 5:39 am

(Still a)Live a scris:
delta a scris:Yo nu prea am înțeles faza cu octogonul... și nici obligativitatea de a împărți la 8 intervalul reprezentat de durata unui an solar (mă rog, perioada necesară ca Pământul să parcurgă o dată întreg traseul din jurul Soarelui).
funny
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] target="_blank" rel="nofollow">http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:NGud47FgZlAJ:www.scribd.com/doc/26725274/Taina-Kogaiononului-Muntele-Sacru-Al-Dacilor+cerc+patrat+octogon&cd=3&hl=ro&ct=clnk&gl=ro
Nu-mi da link, ci spune cu vorbele tale.
Sau te doare gura când scrii? Laughing

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  delta Joi Dec 30, 2010 5:42 am

Anahoret a scris:
Ala Lipsit de Acces a scris:Cel mai banal e ortoza , cel care da culoarea granitului rozaliu.
Dar ortoza nu are culoarea neagră? Cel puţin aşa am învăţat în liceu: culoarea neagră şi duritatea 6. Recunosc, n-am văzut-o niciodată în realitate.
Yo doar granit am văzut, dar nu știu dacă o fi fost în el ortoză... scratch

delta
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)
asta e poza mea brunetă, fără bucle, fardată... (în semnătură este poza mea blondă, cu bucle)

Mesaje : 19807
Data de inscriere : 03/02/2010

https://neimportant.forumgratuit.ro

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Joi Dec 30, 2010 9:14 am

(Still a)Live a scris:
delta a scris:Yo nu prea am înțeles faza cu octogonul... și nici obligativitatea de a împărți la 8 intervalul reprezentat de durata unui an solar (mă rog, perioada necesară ca Pământul să parcurgă o dată întreg traseul din jurul Soarelui).

funny
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] target="_blank" rel="nofollow">http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:NGud47FgZlAJ:www.scribd.com/doc/26725274/Taina-Kogaiononului-Muntele-Sacru-Al-Dacilor+cerc+patrat+octogon&cd=3&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

Sarut mana! flori

Am verificat linkul direct (fara cache) si ... exista! Acum incerc sa fac upload la o carte oarecare, pentru a putea apoi downloada. sunny
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Joi Dec 30, 2010 9:17 am

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
delta a scris:Yo nu prea am înțeles faza cu octogonul... și nici obligativitatea de a împărți la 8 intervalul reprezentat de durata unui an solar (mă rog, perioada necesară ca Pământul să parcurgă o dată întreg traseul din jurul Soarelui).

funny
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] target="_blank" rel="nofollow">http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:NGud47FgZlAJ:www.scribd.com/doc/26725274/Taina-Kogaiononului-Muntele-Sacru-Al-Dacilor+cerc+patrat+octogon&cd=3&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

Sarut mana! flori

Am verificat linkul direct (fara cache) si ... exista! Acum incerc sa fac upload la o carte oarecare, pentru a putea apoi downloada. sunny
Să creşti mare! Oricum, nu ştiu exact ce carte e, căci In Cache se vede cam ciudat. Mie-mi părea a fi cartea Cristinei Pănculescu. Poate ŞI pentru faptul că eu de acolo ştiu de pătrat-octogon-cerc.
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Joi Dec 30, 2010 10:00 am

(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
delta a scris:Yo nu prea am înțeles faza cu octogonul... și nici obligativitatea de a împărți la 8 intervalul reprezentat de durata unui an solar (mă rog, perioada necesară ca Pământul să parcurgă o dată întreg traseul din jurul Soarelui).

funny
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] target="_blank" rel="nofollow">http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:NGud47FgZlAJ:www.scribd.com/doc/26725274/Taina-Kogaiononului-Muntele-Sacru-Al-Dacilor+cerc+patrat+octogon&cd=3&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

Sarut mana! flori

Am verificat linkul direct (fara cache) si ... exista! Acum incerc sa fac upload la o carte oarecare, pentru a putea apoi downloada. sunny
Să creşti mare! Oricum, nu ştiu exact ce carte e, căci In Cache se vede cam ciudat. Mie-mi părea a fi cartea Cristinei Pănculescu. Poate ŞI pentru faptul că eu de acolo ştiu de pătrat-octogon-cerc.
Sigur ca e cartea aia! flowers
Nu cred ca intra pe mail, ca are 32,5 Mb, asa ca am pus-o pe filehost, pentru oricine este interesat.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Joi Dec 30, 2010 11:35 am

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:
delta a scris:Yo nu prea am înțeles faza cu octogonul... și nici obligativitatea de a împărți la 8 intervalul reprezentat de durata unui an solar (mă rog, perioada necesară ca Pământul să parcurgă o dată întreg traseul din jurul Soarelui).

funny
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] target="_blank" rel="nofollow">http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:NGud47FgZlAJ:www.scribd.com/doc/26725274/Taina-Kogaiononului-Muntele-Sacru-Al-Dacilor+cerc+patrat+octogon&cd=3&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

Sarut mana! flori

Am verificat linkul direct (fara cache) si ... exista! Acum incerc sa fac upload la o carte oarecare, pentru a putea apoi downloada. sunny
Să creşti mare! Oricum, nu ştiu exact ce carte e, căci In Cache se vede cam ciudat. Mie-mi părea a fi cartea Cristinei Pănculescu. Poate ŞI pentru faptul că eu de acolo ştiu de pătrat-octogon-cerc.
Sigur ca e cartea aia! flowers
Nu cred ca intra pe mail, ca are 32,5 Mb, asa ca am pus-o pe filehost, pentru oricine este interesat.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Including me, că pe a mea am împrumutat-o unei nepoate. flori
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Joi Dec 30, 2010 11:36 am

Superb1 Acum dă-mi un nume şi o parolă! laugh
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  ENKI Joi Dec 30, 2010 12:08 pm

(Still a)Live a scris:Superb1 Acum dă-mi un nume şi o parolă! laugh
Adica... ai apasat pe "Apasati aici pentru a porni downloadul" si ti-a cerut cineva vreun nume + parola?! Shocked
ENKI
ENKI
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 13937
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  baso Joi Dec 30, 2010 12:59 pm

Apropo de Huidu ! Si eu cred ca va supravietui ! Faptul ca a purtat casca , in masura in care informatia se confirma, poate sa reprezinte diferenta dintre un accident memorabil si un accident mortal. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Socrul meu, in urma cu vreo 3 ani, a avut un accident cu motoreta iar in urma traumatismului cranian si-a pierdut simtul gustului (nu purta casca) + alte ciudatenii comportamentale.
Sotul meu, anul trecut, tot la schi si tot in Austria, si-a fracturat 2 coaste . Pentru ca nu purta casca si la modul in care a cazut, sub ochii mei, ma bucur ca nu patzit-o mai rau .

Eu am devenit foarte prudenta in materie de schiat . In urma cu mai multi ani,dupa ce am invatzat sa schiez pe o partie fara dificultati, pt.incepatori, prietenul de atunci(bun schior) m-a corupt sa-l insotesc pe o partie de nivel mediu . Partea proasta era ca partia avea portiuni de gheatza si pamant ( era la inceputul lui martie:ziua cald iar noaptea ger). Pe partia respectiva aveam in dreapta munte iar in stanga, rapa si padure de brad. A fost cea mai traumatizanta experienta pentru mine in domeniul sportului de iarna .Nestapanind tenica de schiat, prindeam rapid viteza si, ca sa nu ma trezesc in rapa, printre brazi, cadeam voluntar...tot pe partea stanga. Tin minte si acum ca de vreo cateva ori m-am asezat in fund la margine partiei, cu lacrimi in ochi , constientizand ca pot sa mor ori sa-mi rup ceva prin locul ala. "Prietenul" radea de mine , "incurajandu-ma" ca sunt o habarnista care nu vrea sa se invetze prin locuri dificile. Normal ca m-a ambitionat si am ajuns teafara, pe schiuri, la capatul partiei. Insa n-am mai incercat a doua oara. Aproape doua luni am avut vanatai uriase pe piciorul stang. Am scapat ieftin. In plus, experienta respectiva m-a indepartat definitiv si de prietenul incurajator. vesel

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  (Still a)Live Joi Dec 30, 2010 3:17 pm

ENKI a scris:
(Still a)Live a scris:Superb1 Acum dă-mi un nume şi o parolă! laugh
Adica... ai apasat pe "Apasati aici pentru a porni downloadul" si ti-a cerut cineva vreun nume + parola?! Shocked
innocent Nu! multumire
(Still a)Live
(Still a)Live
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri
se gândește cât o fi costând timpul petrecut pe forumuri

Mesaje : 3285
Data de inscriere : 29/10/2010
Varsta : 49
Localizare : SulfCity

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  baso Joi Dec 30, 2010 3:26 pm

Este o imensa diferenta intre un adevarat instructor care stie cum si in ce conditii sa stimuleze altcuiva, mai slab, depasirea propriilor limite ....si un adevarat imbecil care indeamna la sinucidere, pe principiul : daca scapi cu bine sau cu accidente minore, esti tare ; iar daca mori, a fost un accident mortal, regretabil Laughing

Instructorul de schi (un "batranel" la aprox 60 de ani),Cristophe, din Austria, a fost un dulce Laughing Eu l-am ascultat, intr-un fel Laughing; sotul meu, nu Laughing Ne-am intalnit cu el dupa incident iar sotzului meu i-a spus ca a fost prea aventurier, preferand sa asculte de sfaturile prietenului mai experimentat in loc sa tina cont de sfaturile instructorului de schi. Mie mi-a spus ca si-a dat seama ca sunt mult mai prudenta, vazandu-ma activand doar prin locuri fara pericole majore Laughing I-am explicat ca sotzul meu m-a convocat insistent pe partia in care a reusit sa-si rupa coastele Laughing Insa, pt. mine, dupa mai multe exercitii printre jaloane ,pe o partie nepericuloasa , pt. copii si incepatori, o stanca mare in mijlocul unei partii putzintel mai dificile si mai abrupte, nu a mai constituit ceva imposibil de ocolit Laughing

PS. Realitatea este ca schiatul in conditii de siguranta reprezinta ceva extraordinar Laughing

baso
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual
supraviețuiește în orice condiții și în spațiul virtual

Mesaje : 16006
Data de inscriere : 04/10/2010

Sus In jos

diverse Empty Re: diverse

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 33 1, 2, 3 ... 17 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum